Tykocin knajpa zydowska, majątek Howieny, a sekacz i lody najlepsze w cukierni u Lecha w Łapach lub Białymstoku. Pieczenie sekacza to ciężka sprawa strasznie goraco i jest to talent by umieć odpowiednio wylewać ciasto, dobry powinien być wilgotny, tłuściutki, co ciekawe często najlepszy to nie ten swiezy a właśnie taki co trochę poleży
Jako podlasiara zajadająca się za dzieciaka sękaczem i z nostalgią wspominająca babę ziemniaczaną, a w obecnych czasach studenckich zajadająca chłodnik 2-3 razy/tydz… z imprez polecam Święto Chleba w Ciechanowcu (dopiero na sierpień, ale już ubolewam, że tym razem nie zagoszczę i egoistycznie ujmując - potrzebuję relacji)
Uwielbiam kiszke ziemniaczana. Dla mnie najsmaczniejsza potrawa jaka istnieje. Oczywiscie najlepsza robila moja babcia. Z duza iloscia skwarek, kartofle tarte recznie, skwary ze swierzynki, pieczona w prawdziwym piecu. Jadlam ta z Jarzebinki, tez byla pyszna. Tesknie do tych klimatow, tego jedzenia. Zawsze gdy jestem w Polsce zajadam sie "na zapas". Zapomnialam dodac. Oczywiscie moj ulubiony kanal. Podrozuje z Wami po swiecie i Polsce, degustuje wizualnie. Pozdrawiam!
Uwielbiam 😊 wg mnie najlepsze jedzenie, i picie. Podpiwek - napój mego dzieciństwa ❤ Sękacze np w Augustowie są smaczne, w Suchowoli też. 15:29 warte są sękacze swojej ceny 😊 są smaczniejsze niż biszkopty, wszystko zależy od wytwórcy
Co roku 15.08 jest organizowane Święto Sękacza w miejscowości Żytkiejmy. Pieczony jest wówczas kilkumetrowy sękacz. Byłem tam kilka lat temu ale impreza jest odbywa się co roku. Jadąc tam można zwiedzić mosty w Stańczykach, piramidę w Rapie, kawiarnie obrotową w Gołdapi, jezioro i tężnie solankowe i wiele innych. Polecam👍💪
Że smażonymi kartaczami jest tak, że zazwyczaj po jakimś czasie po ich ugotowaniu np. następnego dnia, podsmaża się je na patelni żeby nabrały ciepła i chrupkości
Czym sie różni prawdziwy od nieprawdziwego? Jest tak samo zatykający jak to sękacz, nie można zjeść wiecej, trzeba czymś popić. Pochodzę z Podlasia i przez ponad 40 lat najadłam się sękaczy na prawdę sporo. Wg mnie ciasto do spróbowania ale nie jestem jego wielkim fanem. Może innym smakuje bardziej tego nie wiem jednak jak wszystkiego w życiu spróbować warto.
@@kadi8297 Nie wiem czym się różni prawdziwy od nieprawdziwego, ale wiem czym się różni dobry od niedobrego. Przede wszystkim dobry sękacz to sękacz świeży. Wtedy w środku jest wilgotny i nie zatyka. Większość sękaczy ze sklepu jest tragicznie przeschnięta i bez mleka ciężko je zjeść ;) Chcąc przedstawić to ciasto gościom np. w trakcie imprezy zamawia się go na konkretną datę i podaje taki 1 czy 2 dniowy. Sękacz można przechowywać długo i wtedy dobrym trickiem jest wstawienie do środka kieliszka z koniakiem, który parując odda swój aromat ciastu.
13:05 jeśli chodzi o te twarde kawałki w lodach to może się wypowiem, bo pracowałam na budce z lodami kilka lat. Te twarde kawałki to zmrożona woda z gołkowicy. Gdy nabiera się lody, trzeba zanurzyć gołkowice w wodzie, opukać aby zmyć smak poprzedniego nabieranego smaku i łatwo odchodziły lody od tej gołkowicy. Czasem zdarza się że zostanie w tej łyżce za dużo wody i wpadnie do kuwety, ale to nie jest nic złego 😀
Dokładnie, kartacze u nas na Podlasiu podsmaża się następnego dnia, kiedy nie zostaną zjedzone w dniu w którym są przygotowywane, nie jest to żadna fanaberia, po prostu ekonomia kuchenna 😂
Tym bardziej że jak się robi kartacze to od razu z grubej rury z 30 lub więcej sztuk się robi, muszę teściową namówić 😅. A sękacz najlepiej z mlekiem wchodzi, wtedy oddaje więcej smaku
Najlepszy sękacz to w piekarni Junakor, we wsi Milejczyce, ul.Parkowa 4, w niedziele zamknięte. I podobno tez najlepsze Mrowisko tez wlasnie tam mozna zjesc , w Kruszynianach pyszna babka po tatarsku, chyba najlepsza jaką ja jadlam na Podlasiu.
A co do tego ze najlepsza babka jest ta domowa to w sumie bardzo ciekawy pomysł na serie w której odwiedzasz takie tradycyjne kuchnie być może jednego ze swoich widzów bo chyba tak byłoby najprościej w których zazwyczaj babcie pokazywałaby proces tworzenia takich tradycyjnych dań no i wiadomo na końcu najlepsze czyli test smaku ;)
Nie Podlasie, ale w temacie festiwali jedzenia, w Piaskach między Lublinem a Zamościem jest festiwal flaków =D wspaniała to impreza, nie zapomnę jej nigdy. Koniecznie do wzięcia w słoiku z restauracji Rarytas!
Akurat wróciłem z Gołdapi. W barze Matrioszka menu takie same jak w Barze Jarzębinka. A najlepszy sękacz to był ten kupiony na targu w Gołdapi od starowinki ;) Jakby ktoś był w pobliżu to targ jest w każdy pierwszy czwartek po 1szym i 15tym dniu miesiąca. Polecam też "Mrowisko" czyli góra faworków polana miodem z dodatkiem maku, rodzynek i orzechów.
Jestem z Podlasia, a w Sokółce kiedyś bywałam prawie codziennie, bo mieszkam bardzo blisko. Do Madczaka dobrze by było pójść na lody 20 lat temu😅 mieli naprawdę najlepsze lody, to była nagroda jak rodzice zabierali mnie i moją siostrę właśnie tam. Teraz ludzie tam idą bo są lepsze lody niż w innych budkach z lodami, ale mimo wszystko to już nie jest taki smak dzieciństwa jak by się chciało.
15 sierpnia- święto sękacza w Żytkiejmach, województwo warmińsko-mazurskie. Poczytaj koniecznie o tej imprezie, tam zawsze jest co roku pokaż pieczenia sękacza, i to na ogniu!
Jestem z Hajnówki. Jeśli porównujesz marcinek do tortu i mówisz, że robi większe wrażenie wizualne niż smakowe to znaczy, że dobrego marcinka nie jadłeś 😉 Sękacz też uwielbiam. Do kawy dobry ❤
Zapraszam. Marcinek zauważyłam, że najlepszy jest u nas pod warunkiem, że nie w lokalu a od jakieś osoby robiącej (jak jestem stąd to wiem od kogo 😊) poza tym odchodząc od marcinków: Vera Pizza (pizza i parę innych dań) Niezapominajka i Mozaika (restauracje, regionalne dania i parę dodatkowych innych typu burgery czy schabowe) Naleśniki i... (naleśniki na parę sposobów i dużo innych rzeczy) Babushka i Smaki Podlasia (tu już bardziej regionalnie) no i Kawiarnia (nie pamiętam tylko czy ona ma jakąś nazwę, niedaleko Niezapominajki na jednej ulicy, jest w jednym lokalu z piekarnią, przemiły właściciel, dobre ciasta, drinki). Jak na tak małe miasto myślę, że chcąc i wiedząc co z konkretnego lokalu wziąć da się dobrze zjeść.
Na Podlasiu smażone kartacze również się je. Świeżo zrobione kartacze je się w tradycyjny sposób - ugotowane, a na następny dzień odsmaża się je 😊 pozdrawiam i zapraszam do Cichego Kącika w Augustowie - można tam zjeść super chłodnik i kartacze
Ja zdawalem w lublinie w osrodku rzemieślniczym egzaminy z piekarza czeladnika i tam robilismy sękacza ok 5 godzin :P jesli chcesz podejrzec to poszukaj w okolicy lublina, Pozdrawiam!
Raz miałam okazję jeść to ciasto mrowisko (z filmiku dowiedziałam się, jak się nazywa ;)). Bardzo mi smakowało. Faworki bardzo lubię, mód lubię, rodzynki też lubię więc całość jest pyszna :).
Trochę z innej beczki, ale jak już wrócisz do Białegostoku, odwiedź Fit Cake. To taka nie-cukiernia, w której znajdziesz różnej maści desery bez dodatku cukru i bez glutenu. Jest w czym wybierać :) To sieć franczyzowa i ma swoje punkty jeszcze w wielu innych miastach w Polsce :)
W barze Jarzębinka jadałam już od dziecka z rodzicami i smaki są podobne jak domowe ale wiadomo, że każda prywatna kuchnia i tradycja się różni, zapraszamy ponownie na Podlasie :)
Pisałam jakiś czas temu o "Kartaczewie" w Gołdapi to teraz napiszę, że w Żytkiejmach niedaleko Gołdapi jest święto sękacza, tzw. sękaczewo. Nie wiem jak w tym roku, ale zawsze było w sierpniu. A najlepsze lody rzemieślnicze w Baniach Mazurskich 😊
W tym roku kartaczewo w Gołdapi odbędzie się 6 sierpnia, warto odwiedzić, bo wtedy można poznać kartacze z różnych regionalnych kuchni i Bań Mazurskich też.
Pochodzę z centralnej Polski i kartacze w moim rodzinnym domu były dosyć powszechnym daniem. Podobnie z babką ziemniaczaną, tylko u nas mówi się na to danie Kugiel.
Zapraszamy do Wydmin na Mazury, droga z Suwałk zaprowadzi prosto do naszej miejscowości, u nas też je się pyszne kiszki ziemniaczane, kartacze, dzybdzalki, babki ziemniaczane, sękacze 🥰 Jeśli będziecie kiedyś w Wydminach to polecam wam "Gościniec Wydminy" w menu same dary mazur z naszych jezior i kuchni🥰 A tam kiszka ziemniaczana, jest najlepsza!
Smażone kartacze zazwyczaj robi się w domu, bądź kołduny… w sumie najlepsze chyba są kołduny (ciasto jak na kopytka, wypełnione mięsem wieprzowo- wołowym) mięsko i ziemniaki ładnie się podpiekają, i to polane delikatnie tłuszczykiem i ze skwareczkami oraz cebulką 🤤 Co do Marcinka najlepszy jest chyba w Hajnówce i Białowieży, zazwyczaj krem jest śmietanowy z odrobiną cytryny, często podawany jako… tort na weselach, ma na wierzchu usypane z kakao obrazki lub inicjały państwa młodych.
Moja babcia nauczyla sie robic babke ziemniaczna (my to nazywamy klops) podczas robot przymusowych w Austrii, tradycja zostala podtrzymana przez mojego tate, ktorego jest to danie popisowe. Babka jest bez zadnego miesa, tylko ziemniaki i cebula, podawane z gulaszem i ogorkiem kiszonym. Super tez smakuje na drugi dzien podsmazone kawalki z jajkiem a la jajecznica. Z z sosem grzybowym tez jest super. Pozdrawiam serdecznie :)
Akurat kartacze to jest złoto. Człowiek tylko zgłodniał przez Ciebie. Wyglądają tak jak powinny. W dodatku ten chłodnik mocno zachęca. Jak znajdę się okolicy to koniecznie tam wstąpię. Zazdroszczę!
W Białymstoku, mońkach, Sokółce tez. Wgl Suchowola jest bardzo popularna jeśli chodzi o sękacze i często sękacze "Adraka" dostaje się na podziękowania na weselu, komuniach, chrzcinach.
Jarzębinka robi te nasze kresowe dania bardzo porządnie. Aczkolwiek słono sobie za to liczą + mało miejsca w lokalu w weekendy. Ostatnio jak tam siedziałem to ludzie stali mi nad głową i czekali kiedy zjem...Jednakowoż jakbym miał polecić komuś z poza regionu to wysłałbym go właśnie tam. Fajny odcinek, pozdrowienia z Białegostoku.
O nie źle trafiłeś. Sękacz to jest przepyszny, przepyszny deser! Do dziś na Podlasiu i Lubelszczyźnie występuje dumnie na weselach. Sękacz musi być wilgotny, wręcz mokry więc musisz koniecznie na taki trafić. Ten Twój też wyglądał ciężko, to raczej nie był udany wybór także się nie zrażaj tylko na Suwalszczyznę na prawdziwego sękacza, albo właśnie gdzieś Podlasie, (Lubelszczyzna też) popytaj ludzi gdzie można zjeść takiego prawdziwego sękacza. Ja nie pomogę akurat bo kupuje "prywatnie" od kobiety, u której składa się zamówienie i odbiera (ale są mega obłędne- Lubelszczyzna). Pozdrawiam
Najpyszniejszy Marcinek jest w Starej Szkole w sokółce (chyba najlepsza cukiernia w jakiej jadłam). Przepyszny sękacz robieny na palenisku oraz pyszne podlaskie jedzenie jest w "Chacie za Wsią" w Hamulce ❤ a udziec z ogniska palce lizać.
Najlepsze sękacze są w Sejnach „Domowy wypiek sękaczy u Marzeny” - świeże, przepyszne. Na miejscu można zobaczyć produkcję sękacza także super. Polecam!
Jeżeli chcesz zobaczyć jak robi się sękacza to najlepiej wybrać się na Święto Sękacza w Żytkiejmach. Odbywa się jakoś w sierpniu. W tym czasie niedaleko, bo w Gołdapi, odbywa się również Kartaczewo. Warto się wybrać! 😊
Macieju naszym odkryciem była Piekarnia Kresowiak /Ułęż. Wspaniały smak. Sam sękacz był wilgotny i aromatyczny. Oglądaliśmy tam proces przygotowania. Śmialiśmy się, że to polski słodki poziomy vege kebs ;-)
@@radekradoslaw2655 Ciekawe, zawsze mi się wydawało, że jednak różnią się kształtem, kartacze dla mnie mają wygląd kul, a cepeliny są wrzecionowate, chociaż z drugiej strony robione są chyba z identycznych składników i tym samym w smaku raczej żadnych różnic być nie powinno, ale są regiony, gdzie ludzie są bardzo przywiązani do jednej konkretnej nazwy i czują się wręcz urażeni, jeżeli ktoś użyje innej. Dobrze wiedzieć, że na Podlasiu "dozwolone" są obie. Dziékuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam!
To jak Pan już się wdrożył w podlaskie smaki to jeszcze zapraszam do Tykocina gdzie przy Wielkiej Synagodze można spróbować żydowską wersję babki ziemiaczanej czyli kugel (polecam spóbować wersji z Villi Regent i z Tejszy). I koniecznie trzeba spróbować tatarskich przysmaków... restauracja Halva w Białymstoku, zajazdy w Bohonikach i Kruszynianach oraz u Alika w Suwałkach.
Super by bylo jakby Wam sie udalo wybrać na mistrzostwa w pieczeniu babki i kiszki ❤️❤️🤤🤤 bardzo bym chciała sie na to wybrać ale drugi rok z rzędu rodzę w sierpniu 🙈🤣 a wczesniej nie wiedziałam ze coś takiego się odbywa 😢
Byliśmy w Supraślu (polecam zwiedzanie monastyru i muzeum ikon, a samego miasteczka z przewodnikiem) i jedliśmy w Jarzębince - pyszne jedzenie, a babka zdecydowanie jest jego królową. Macieju, idealnie ją określiłeś, to prawdziwe ziemniaczane niebo.
Hajnówka i Bialowieża! Bizon Ramen w restauracji hotelu Żubrówka! I szef kuchni Łukasz Rakowski wymiatają! Bardzo dobre jedzenie. Restauracja Carska, niesamowite widoki i jedzenie (tanio nie jest), ale warto. Pierogi z dziczyzną w Żubrowce jak i sama dziczyzna mega. Jako były już pracownik polecam. Pierogi Ruskie- hotel Bialowieski warto spróbować! Ale także Ruskie są przepyszne w Hajnówce w restauracji Leśny Dworek :) W supraslu warto odwiedzić restaurację przy klasztorze Duchowe ogrody oraz Spiżarnię smaków, prawie naprzeciw jarzębinki. Pozdrawiam!
Dla mnie sękacz to ciasto pokazowe i symbol imprez na mazurach i podlasiu. Moje główne spotkanie z nim to rano na sniadanie z mlekiem po jakiejs uroczystości:p Zawsze sękacz dla gosci do domu.
Maćku ja rodowita Podlasianka. Takie pysznosci jemy na codzień. A kartacze podsmażane na drugi dzień najlepsze❤ . Marcinek i sękacz super. Spróbujcie rownież ,,mrowisko''
Czy lodziarnia, którą odwiedziliście w Sokółce to Stara Szkoła ? Jeśli tak to najlepsze lody ☺️ kiedyś smak Guinness albo prosecco był sztosem ☺️ Pozdrawiam
Maćku, odwiedź Pierogarnię " Bite" Terasa Biziewska w Wigrach koło Suwałk. Tam znajdziesz nie tylko lokalne pierogi smażone, ale i niesamowitego sękacza. Polecam i pozdrawiam :)
Świeży sękacz zdecydowanie nie powinien być suchy. Patrząc na to jak wyglądał ten który kupiłeś (zarówno jakość sęków, które powinny być drobne i równomiernie rozłożone jak i kolor, który powinien być żółty a nie biszkoptowy) rzeczywiście kiepsko trafiłeś. Tak jak już wspominano w komentarzach sękacz to bardziej Suwalszczyzna niż Podlasie 😉
Totalnie nieprawda. Sękacz jak najbardziej może być suchy. Ten pochodzący z Litwy taki właśnie jest: twardy, suchy i kruchy, zupełnie inny w porównaniu do suwalskiego. Ale fakt, nie powinien smakować jak biszkopt. A jeśli chodzi o Podlasie, to większy problemem jest dodawanie do ciasta słodkiej śmietanki zamiast kwaśnej. Wiele razy się z tym spotkałam, a to przecież profanacja sękacza jest 🙆🏿♀️
W Jarzębince jest jak najbardziej poprawnie. Kartacze takie, jak być powinny. Babka też, aczkolwiek mi też niespecjalnie pasuje, że wiele knajp podaje babkę z sosem grzybowym. Babkę się je najlepiej odsmażaną, bez żadnego sosu 😊
Szukam miejsca na tegoroczny dodatkowy urlop. Szukam bez sensu jakiś egzotyków ale wlasnie dałeś mi pomysł aby pojechać po prostu w moje rodzinne strony i odwiedzić miejsca, których nie bylam ! 😢
Polecam, my w tym roku bylismy na Podlasiu w ramach "egzotycznych wakacji" , wynajlelismy uroczy domek 100letni, i zwiedzalismy zakamarki tego pieknego regionu, zywilismy się regionalna kuchnia. Wszyscy zadowoleni.
Gdzie warto zjeść na Podlasiu?
Tykocin knajpa zydowska, majątek Howieny, a sekacz i lody najlepsze w cukierni u Lecha w Łapach lub Białymstoku. Pieczenie sekacza to ciężka sprawa strasznie goraco i jest to talent by umieć odpowiednio wylewać ciasto, dobry powinien być wilgotny, tłuściutki, co ciekawe często najlepszy to nie ten swiezy a właśnie taki co trochę poleży
Jako podlasiara zajadająca się za dzieciaka sękaczem i z nostalgią wspominająca babę ziemniaczaną, a w obecnych czasach studenckich zajadająca chłodnik 2-3 razy/tydz… z imprez polecam Święto Chleba w Ciechanowcu (dopiero na sierpień, ale już ubolewam, że tym razem nie zagoszczę i egoistycznie ujmując - potrzebuję relacji)
A z czasów nie-wege pamiętam jeszcze odwiedziny w Carskiej w Białowieży (z takich bardziej wybijających się i wartościowszych wspominek)
Koniecznie Tatarska Jurta u Dżennety w Kruszynianach
Karczma pod Sokołem - Sokółka
Gdy zobaczyłem, że jesz ciasto Marcinek, to od razu przed oczami miałem obraz Miecia męczącego się nad nim pół dnia😅
bez kitu XDD
DESEROWY CZERWIEC! UUUU! YEAH!
Maciejowi aż tak nie smakował jak Mietkowi, bo nie przyprawił ich łzami xD
O tym samym pomyślałam ;)
To samo 🤣
Uwielbiam kiszke ziemniaczana. Dla mnie najsmaczniejsza potrawa jaka istnieje. Oczywiscie najlepsza robila moja babcia. Z duza iloscia skwarek, kartofle tarte recznie, skwary ze swierzynki, pieczona w prawdziwym piecu. Jadlam ta z Jarzebinki, tez byla pyszna. Tesknie do tych klimatow, tego jedzenia. Zawsze gdy jestem w Polsce zajadam sie "na zapas". Zapomnialam dodac. Oczywiscie moj ulubiony kanal. Podrozuje z Wami po swiecie i Polsce, degustuje wizualnie. Pozdrawiam!
Nie
Uwielbiam 😊 wg mnie najlepsze jedzenie, i picie. Podpiwek - napój mego dzieciństwa ❤
Sękacze np w Augustowie są smaczne, w Suchowoli też.
15:29 warte są sękacze swojej ceny 😊 są smaczniejsze niż biszkopty, wszystko zależy od wytwórcy
Co roku 15.08 jest organizowane Święto Sękacza w miejscowości Żytkiejmy. Pieczony jest wówczas kilkumetrowy sękacz. Byłem tam kilka lat temu ale impreza jest odbywa się co roku. Jadąc tam można zwiedzić mosty w Stańczykach, piramidę w Rapie, kawiarnie obrotową w Gołdapi, jezioro i tężnie solankowe i wiele innych. Polecam👍💪
No i kartaczewo w samej Gołdapi przy okazji, też jakoś w sierpniu się odbywa 😉
Że smażonymi kartaczami jest tak, że zazwyczaj po jakimś czasie po ich ugotowaniu np. następnego dnia, podsmaża się je na patelni żeby nabrały ciepła i chrupkości
Prawdziwy sękacz można zjeść w Sejnach i okolicach, np. W miejscowości Giby, warto się przejść po okolicy i popytać
Czym sie różni prawdziwy od nieprawdziwego? Jest tak samo zatykający jak to sękacz, nie można zjeść wiecej, trzeba czymś popić. Pochodzę z Podlasia i przez ponad 40 lat najadłam się sękaczy na prawdę sporo. Wg mnie ciasto do spróbowania ale nie jestem jego wielkim fanem. Może innym smakuje bardziej tego nie wiem jednak jak wszystkiego w życiu spróbować warto.
@@kadi8297 Nie wiem czym się różni prawdziwy od nieprawdziwego, ale wiem czym się różni dobry od niedobrego. Przede wszystkim dobry sękacz to sękacz świeży. Wtedy w środku jest wilgotny i nie zatyka. Większość sękaczy ze sklepu jest tragicznie przeschnięta i bez mleka ciężko je zjeść ;) Chcąc przedstawić to ciasto gościom np. w trakcie imprezy zamawia się go na konkretną datę i podaje taki 1 czy 2 dniowy. Sękacz można przechowywać długo i wtedy dobrym trickiem jest wstawienie do środka kieliszka z koniakiem, który parując odda swój aromat ciastu.
Jak zawsze pozdrawiam z stolicy Podlasia ❤ super ze zaglądasz w nasze rejony
PODOBA SIĘ DLA MNIE TEN ODCINEK.
13:05 jeśli chodzi o te twarde kawałki w lodach to może się wypowiem, bo pracowałam na budce z lodami kilka lat. Te twarde kawałki to zmrożona woda z gołkowicy. Gdy nabiera się lody, trzeba zanurzyć gołkowice w wodzie, opukać aby zmyć smak poprzedniego nabieranego smaku i łatwo odchodziły lody od tej gołkowicy. Czasem zdarza się że zostanie w tej łyżce za dużo wody i wpadnie do kuwety, ale to nie jest nic złego 😀
w supraślu jest jeszcze jedna bardzo fajna restauracja: Duchowe Łąki, która znajduje się w klasztorze, wejście przy parkingu. Na prawdę polecam!
Ja też polecam 100% jedzenie na najwyższym poziomie.
Byłam w Supraślu i jest bardzo klimatyczny ❤ Super, że odwiedzacie też takie mniejsze miejscowości 🚙
Kartacze podsmażane podaje się najczęściej na drugi dzień od ugotowania. Chodzi o to, że podsmażając je, łatwiej je podgrzać ;)
Dzieki za wyjaśnienie!
Dokładnie, kartacze u nas na Podlasiu podsmaża się następnego dnia, kiedy nie zostaną zjedzone w dniu w którym są przygotowywane, nie jest to żadna fanaberia, po prostu ekonomia kuchenna 😂
Tym bardziej że jak się robi kartacze to od razu z grubej rury z 30 lub więcej sztuk się robi, muszę teściową namówić 😅. A sękacz najlepiej z mlekiem wchodzi, wtedy oddaje więcej smaku
Kartacze moja miłość! Z soczewica lub twarogiem z cebulka i skwarkami:)
Tłuste zapycha żyły,smacznego ,kuchnia dla smakoszy kiełbachy ze skwarkami ,,kto tak je ,ludzie są świadomi !??
Najlepszy sękacz to w piekarni Junakor, we wsi Milejczyce, ul.Parkowa 4, w niedziele zamknięte. I podobno tez najlepsze Mrowisko tez wlasnie tam mozna zjesc , w Kruszynianach pyszna babka po tatarsku, chyba najlepsza jaką ja jadlam na Podlasiu.
A co do tego ze najlepsza babka jest ta domowa to w sumie bardzo ciekawy pomysł na serie w której odwiedzasz takie tradycyjne kuchnie być może jednego ze swoich widzów bo chyba tak byłoby najprościej w których zazwyczaj babcie pokazywałaby proces tworzenia takich tradycyjnych dań no i wiadomo na końcu najlepsze czyli test smaku ;)
Serdecznie polecam otwartą od czerwca tego roku knajpę Wspólny Stół, w samym centrum Supraśla.
Smażone kartacze jak najbardziej się je :) szczególnie takie zrobione dzień wcześniej, wtedy znacznie lepiej smakują podsmażone.
Nie Podlasie, ale w temacie festiwali jedzenia, w Piaskach między Lublinem a Zamościem jest festiwal flaków =D wspaniała to impreza, nie zapomnę jej nigdy. Koniecznie do wzięcia w słoiku z restauracji Rarytas!
Akurat wróciłem z Gołdapi. W barze Matrioszka menu takie same jak w Barze Jarzębinka.
A najlepszy sękacz to był ten kupiony na targu w Gołdapi od starowinki ;) Jakby ktoś był w pobliżu to targ jest w każdy pierwszy czwartek po 1szym i 15tym dniu miesiąca.
Polecam też "Mrowisko" czyli góra faworków polana miodem z dodatkiem maku, rodzynek i orzechów.
Jestem z Podlasia, a w Sokółce kiedyś bywałam prawie codziennie, bo mieszkam bardzo blisko. Do Madczaka dobrze by było pójść na lody 20 lat temu😅 mieli naprawdę najlepsze lody, to była nagroda jak rodzice zabierali mnie i moją siostrę właśnie tam. Teraz ludzie tam idą bo są lepsze lody niż w innych budkach z lodami, ale mimo wszystko to już nie jest taki smak dzieciństwa jak by się chciało.
pochodzę z Podlasia, a mieszkam ponad 3 lata poza. Ależ narobiliście mi smaka na jedzonko z moich rodzinnych stron! :)
Supraśl to piękne miasteczko a regionalna kuchnia podlaska to po prostu bajka. Dzięki za odcinek.🙂🙂🙂🙂
15 sierpnia- święto sękacza w Żytkiejmach, województwo warmińsko-mazurskie. Poczytaj koniecznie o tej imprezie, tam zawsze jest co roku pokaż pieczenia sękacza, i to na ogniu!
Dzięki, już kilka osób mi o tym pisało. :)
Jestem z Hajnówki. Jeśli porównujesz marcinek do tortu i mówisz, że robi większe wrażenie wizualne niż smakowe to znaczy, że dobrego marcinka nie jadłeś 😉 Sękacz też uwielbiam. Do kawy dobry ❤
Może trzeba się wybrać do Hajnówki zatem :) 3 na 3 marcinki próbowane na Podlasiu były właśnie takie bez szału :P
Zapraszam. Marcinek zauważyłam, że najlepszy jest u nas pod warunkiem, że nie w lokalu a od jakieś osoby robiącej (jak jestem stąd to wiem od kogo 😊) poza tym odchodząc od marcinków: Vera Pizza (pizza i parę innych dań) Niezapominajka i Mozaika (restauracje, regionalne dania i parę dodatkowych innych typu burgery czy schabowe) Naleśniki i... (naleśniki na parę sposobów i dużo innych rzeczy) Babushka i Smaki Podlasia (tu już bardziej regionalnie) no i Kawiarnia (nie pamiętam tylko czy ona ma jakąś nazwę, niedaleko Niezapominajki na jednej ulicy, jest w jednym lokalu z piekarnią, przemiły właściciel, dobre ciasta, drinki). Jak na tak małe miasto myślę, że chcąc i wiedząc co z konkretnego lokalu wziąć da się dobrze zjeść.
@@magdax3383daj na namiary na dobrego marcinka
Bo Marcinki poza Hajnowskimi są bardzo średnie i nie maja naprawdę noc wspólnego z oryginałem
Marcinki - typowe ciasto na imprezy różnego rodzaju o ile są to imprezy w okolicy Hajnówki. Zamiast tortu.
Odsmażane kartacze najlepsze! Tak samo jak babka ziemniaczana odsmażona na patelni na następny dzień, mistrzostwo. :)
Jestem z Mazur i u mnie faktycznie babka ziemniaczana czy kartacze najlepiej smakują na drugi dzień oczywiście podsmażane😂 Najlepsze jedzenie
Ja lubie babkę podsmażoną ze szklanką mleka, pycha.
Na Podlasiu smażone kartacze również się je. Świeżo zrobione kartacze je się w tradycyjny sposób - ugotowane, a na następny dzień odsmaża się je 😊 pozdrawiam i zapraszam do Cichego Kącika w Augustowie - można tam zjeść super chłodnik i kartacze
Ja zdawalem w lublinie w osrodku rzemieślniczym egzaminy z piekarza czeladnika i tam robilismy sękacza ok 5 godzin :P jesli chcesz podejrzec to poszukaj w okolicy lublina, Pozdrawiam!
Omg kiszke ziemniaczna uwielbiam z grilla czy z piekarnika lub smazona uwielbiam
Raz miałam okazję jeść to ciasto mrowisko (z filmiku dowiedziałam się, jak się nazywa ;)). Bardzo mi smakowało. Faworki bardzo lubię, mód lubię, rodzynki też lubię więc całość jest pyszna :).
Trochę z innej beczki, ale jak już wrócisz do Białegostoku, odwiedź Fit Cake. To taka nie-cukiernia, w której znajdziesz różnej maści desery bez dodatku cukru i bez glutenu. Jest w czym wybierać :)
To sieć franczyzowa i ma swoje punkty jeszcze w wielu innych miastach w Polsce :)
Fajnie że znów odwiedziłeś Podlasia 😮😊 tak się je na podlasiu 😊
W barze Jarzębinka jadałam już od dziecka z rodzicami i smaki są podobne jak domowe ale wiadomo, że każda prywatna kuchnia i tradycja się różni, zapraszamy ponownie na Podlasie :)
Karczma pod sokołem w Sokółce polecam. Widać po urywkach następnego materiału że byłeś 😉
Bar jarzębinka bardzo dobre i smaczne jedzenie👍
Jest już vlog na kanale z Pod Sokołem 😀
Polecam restaurację Gospoda pod Sieją na Suwalszczyźnie i spróbowanie regionalnych soczewiaków 😀
Pisałam jakiś czas temu o "Kartaczewie" w Gołdapi to teraz napiszę, że w Żytkiejmach niedaleko Gołdapi jest święto sękacza, tzw. sękaczewo. Nie wiem jak w tym roku, ale zawsze było w sierpniu. A najlepsze lody rzemieślnicze w Baniach Mazurskich 😊
W tym roku kartaczewo w Gołdapi odbędzie się 6 sierpnia, warto odwiedzić, bo wtedy można poznać kartacze z różnych regionalnych kuchni i Bań Mazurskich też.
Dni sękacza w Żytkiejmach. Koniecznie 😍
Pochodzę z centralnej Polski i kartacze w moim rodzinnym domu były dosyć powszechnym daniem. Podobnie z babką ziemniaczaną, tylko u nas mówi się na to danie Kugiel.
Elo,Maciej fajny filmik noo babka ziemniaczana to jest sztos😀
Kartacze takie mają być klejące tzn bardzo dobrze zrobione❤
Mój ulubiony vloger kulinarny. Komentarz dla zasięgów, pozdro Maciej!
Marcinek❤ najlepsze ciasto na ziemi 🎉
KOCHAM SUPRAŚL!!!!❤❤❤❤❤❤❤❤❤
Lody od Matczaka to klasyk z odpustu u babci! Od 25 lat, najlepsze śmietankowe. ;)
Zapraszamy do Wydmin na Mazury, droga z Suwałk zaprowadzi prosto do naszej miejscowości, u nas też je się pyszne kiszki ziemniaczane, kartacze, dzybdzalki, babki ziemniaczane, sękacze 🥰 Jeśli będziecie kiedyś w Wydminach to polecam wam "Gościniec Wydminy" w menu same dary mazur z naszych jezior i kuchni🥰 A tam kiszka ziemniaczana, jest najlepsza!
Smażone kartacze zazwyczaj robi się w domu, bądź kołduny… w sumie najlepsze chyba są kołduny (ciasto jak na kopytka, wypełnione mięsem wieprzowo- wołowym) mięsko i ziemniaki ładnie się podpiekają, i to polane delikatnie tłuszczykiem i ze skwareczkami oraz cebulką 🤤 Co do Marcinka najlepszy jest chyba w Hajnówce i Białowieży, zazwyczaj krem jest śmietanowy z odrobiną cytryny, często podawany jako… tort na weselach, ma na wierzchu usypane z kakao obrazki lub inicjały państwa młodych.
Moja babcia nauczyla sie robic babke ziemniaczna (my to nazywamy klops) podczas robot przymusowych w Austrii, tradycja zostala podtrzymana przez mojego tate, ktorego jest to danie popisowe. Babka jest bez zadnego miesa, tylko ziemniaki i cebula, podawane z gulaszem i ogorkiem kiszonym. Super tez smakuje na drugi dzien podsmazone kawalki z jajkiem a la jajecznica. Z z sosem grzybowym tez jest super. Pozdrawiam serdecznie :)
Oglądam odcinek jedząc odsmażane pierogi z ziemniakami i cukrem 😅😅😅😋😋 mieszkam na granicy mazowieckiego i podlaskiego. Pozdro! :)
Jaki ten Supraśl piękny 🥰
w lodziarni u Matczaka najelpszy jest smak "wiśnia w zalewie"
Pozdrawiam 🙂 👍
My lubimy raz do roku zajechać do Jarzębinki na swojski obiadek plus koniecznie podpiwek 😊
Jarzębinka to obowiązkowy punkt wizyty w Supraślu. Zawsze miło i smacznie.
Sękacz mniam! Maciek super kanał !
Dzięki!
Na Kaszubach tez jemy sękacz ale zwyczajowo na dużych imprezach rodzinnych typu wesela, chrzciny, komunie itp
Akurat kartacze to jest złoto. Człowiek tylko zgłodniał przez Ciebie. Wyglądają tak jak powinny. W dodatku ten chłodnik mocno zachęca. Jak znajdę się okolicy to koniecznie tam wstąpię. Zazdroszczę!
Sękacz to raczej suwalszczyzna, Sejny. To ciasto często gości na stołach weselnych. 👍👋
W Białymstoku, mońkach, Sokółce tez. Wgl Suchowola jest bardzo popularna jeśli chodzi o sękacze i często sękacze "Adraka" dostaje się na podziękowania na weselu, komuniach, chrzcinach.
Sękacza polecam od Pani Bieruty Zimnickiej z wsi Buraki. To jest przy samej granicy z Litwa.Najlepszy sękacz i nie tylko!
Gratulacje z okazji 300k!
Dzięki!
Hotel loft Suwałki albo w żytkiejmach możesz zobaczyć jak powstaje sękacz
Z podlaskich smaków polecam też restaurację Pod Katedrą w Drohiczynie. Pyszna lokalna kuchnia, szczególnie zaguby 😋
Jarzębinka robi te nasze kresowe dania bardzo porządnie. Aczkolwiek słono sobie za to liczą + mało miejsca w lokalu w weekendy. Ostatnio jak tam siedziałem to ludzie stali mi nad głową i czekali kiedy zjem...Jednakowoż jakbym miał polecić komuś z poza regionu to wysłałbym go właśnie tam. Fajny odcinek, pozdrowienia z Białegostoku.
O nie źle trafiłeś. Sękacz to jest przepyszny, przepyszny deser! Do dziś na Podlasiu i Lubelszczyźnie występuje dumnie na weselach. Sękacz musi być wilgotny, wręcz mokry więc musisz koniecznie na taki trafić. Ten Twój też wyglądał ciężko, to raczej nie był udany wybór także się nie zrażaj tylko na Suwalszczyznę na prawdziwego sękacza, albo właśnie gdzieś Podlasie, (Lubelszczyzna też) popytaj ludzi gdzie można zjeść takiego prawdziwego sękacza. Ja nie pomogę akurat bo kupuje "prywatnie" od kobiety, u której składa się zamówienie i odbiera (ale są mega obłędne- Lubelszczyzna).
Pozdrawiam
Najpyszniejszy Marcinek jest w Starej Szkole w sokółce (chyba najlepsza cukiernia w jakiej jadłam).
Przepyszny sękacz robieny na palenisku oraz pyszne podlaskie jedzenie jest w "Chacie za Wsią" w Hamulce ❤ a udziec z ogniska palce lizać.
Skoro jesteście na Podlasiu polecam odwiedzić Ziołowy Zakątek. Cudowne miejsce a zjeść też można
Oczywiście ze warto sękacz kupować i jeść. Jest przepyszny :)
Najlepsze sękacze są w Sejnach „Domowy wypiek sękaczy u Marzeny” - świeże, przepyszne. Na miejscu można zobaczyć produkcję sękacza także super. Polecam!
Dzięki za rekomendację!
Najlepszy sękacz kupisz w piekarni Junakor w Milejczycach. Tylko 5 składników, oryginalny suwalski przepis 😇 polecam!!
Jeżeli chcesz zobaczyć jak robi się sękacza to najlepiej wybrać się na Święto Sękacza w Żytkiejmach. Odbywa się jakoś w sierpniu. W tym czasie niedaleko, bo w Gołdapi, odbywa się również Kartaczewo. Warto się wybrać! 😊
Dzięki za informację!
Macieju naszym odkryciem była Piekarnia Kresowiak /Ułęż. Wspaniały smak. Sam sękacz był wilgotny i aromatyczny. Oglądaliśmy tam proces przygotowania. Śmialiśmy się, że to polski słodki poziomy vege kebs ;-)
Smażone kartacze jemy zawsze na drugi dzień. Robi się je z tych cepelinów, które nie zostały dojedzone w pierwszy dzień😁😁😁
Kartacze i cepeliny to chyba nie to samo...
@@panna_nikt to samo, są to nazwy stosowane zamiennie.
@@radekradoslaw2655 Ciekawe, zawsze mi się wydawało, że jednak różnią się kształtem, kartacze dla mnie mają wygląd kul, a cepeliny są wrzecionowate, chociaż z drugiej strony robione są chyba z identycznych składników i tym samym w smaku raczej żadnych różnic być nie powinno, ale są regiony, gdzie ludzie są bardzo przywiązani do jednej konkretnej nazwy i czują się wręcz urażeni, jeżeli ktoś użyje innej. Dobrze wiedzieć, że na Podlasiu "dozwolone" są obie. Dziékuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam!
Na Podlasiu polecam restauracje Tejsza w Tykocinie ☺️
nigdy nie bylem na Podlasiu, ale wyglada smakowicie
Dobry sekacz, czy kartacze to okolice Suwalk, Augustowa, Sejny. Mozesz zamowic sekacza tez, ja ostatnio zamowilam od kobiety z filipowa, pyszny byl.
To jak Pan już się wdrożył w podlaskie smaki to jeszcze zapraszam do Tykocina gdzie przy Wielkiej Synagodze można spróbować żydowską wersję babki ziemiaczanej czyli kugel (polecam spóbować wersji z Villi Regent i z Tejszy). I koniecznie trzeba spróbować tatarskich przysmaków... restauracja Halva w Białymstoku, zajazdy w Bohonikach i Kruszynianach oraz u Alika w Suwałkach.
Świetny odcinek❤
Podczas Zielonych Świątek w muzeum wsi pod Białymstokiem są zawsze pokazy robienia sękacza 😊
Około 2 tygodnie temu byłam w Supraślu ze szkołą. Czy będzie film z ziołowego zakątka polecam zupe pokszywową
W Tykocinie na stoiskach możesz kupić senkacza mrowisko
Najlepszy Marcinek zjesz w Hajnówce u pań, które robią go domowym sposobem, tam polecam też restaurację Niezapominajka i Babuszka, naprawdę warto.
Smakuje jak ziemniaczane niebo ^^
ciepła kiszka z zimnym mlekiem. 🫠
Przepyszne jedzonko polecam.
Maciej w Jarzębince mój sen się spełnił ❤
Dzień dobry i pozdrawiam serdecznie.
Proszę spróbować zupę Zarzutka na Podlasiu. 😊
pyszne jedzonko😊
A u mnie domową babkę i kiszkę ziemniaczaną jemy bez żadnych dodatków (oraz bez żadnego mięsa w środku) i popijamy zimnym mlekiem, polecam!
Super by bylo jakby Wam sie udalo wybrać na mistrzostwa w pieczeniu babki i kiszki ❤️❤️🤤🤤 bardzo bym chciała sie na to wybrać ale drugi rok z rzędu rodzę w sierpniu 🙈🤣 a wczesniej nie wiedziałam ze coś takiego się odbywa 😢
W Białymstoku Gospoda Podlaska też jest warta uwagi :))
Byliśmy w Supraślu (polecam zwiedzanie monastyru i muzeum ikon, a samego miasteczka z przewodnikiem) i jedliśmy w Jarzębince - pyszne jedzenie, a babka zdecydowanie jest jego królową. Macieju, idealnie ją określiłeś, to prawdziwe ziemniaczane niebo.
Hajnówka i Bialowieża! Bizon Ramen w restauracji hotelu Żubrówka! I szef kuchni Łukasz Rakowski wymiatają! Bardzo dobre jedzenie. Restauracja Carska, niesamowite widoki i jedzenie (tanio nie jest), ale warto. Pierogi z dziczyzną w Żubrowce jak i sama dziczyzna mega. Jako były już pracownik polecam. Pierogi Ruskie- hotel Bialowieski warto spróbować! Ale także Ruskie są przepyszne w Hajnówce w restauracji Leśny Dworek :) W supraslu warto odwiedzić restaurację przy klasztorze Duchowe ogrody oraz Spiżarnię smaków, prawie naprzeciw jarzębinki. Pozdrawiam!
Dzięki za wszystkie rekomendacje. :)
Dla mnie sękacz to ciasto pokazowe i symbol imprez na mazurach i podlasiu. Moje główne spotkanie z nim to rano na sniadanie z mlekiem po jakiejs uroczystości:p Zawsze sękacz dla gosci do domu.
Maćku ja rodowita Podlasianka. Takie pysznosci jemy na codzień. A kartacze podsmażane na drugi dzień najlepsze❤ . Marcinek i sękacz super. Spróbujcie rownież ,,mrowisko''
Spróbowaliśmy. :)
Czy lodziarnia, którą odwiedziliście w Sokółce to Stara Szkoła ? Jeśli tak to najlepsze lody ☺️ kiedyś smak Guinness albo prosecco był sztosem ☺️
Pozdrawiam
Tak, Stara Szkoła. :D
Święto sękacza w Żytkiejmach tam na żywo pieką ogromnego sękacza.
Maćku, odwiedź Pierogarnię " Bite" Terasa Biziewska w Wigrach koło Suwałk. Tam znajdziesz nie tylko lokalne pierogi smażone, ale i niesamowitego sękacza. Polecam i pozdrawiam :)
Dzięki za rekomendację. :)
Świeży sękacz zdecydowanie nie powinien być suchy. Patrząc na to jak wyglądał ten który kupiłeś (zarówno jakość sęków, które powinny być drobne i równomiernie rozłożone jak i kolor, który powinien być żółty a nie biszkoptowy) rzeczywiście kiepsko trafiłeś. Tak jak już wspominano w komentarzach sękacz to bardziej Suwalszczyzna niż Podlasie 😉
W Giżycku są dobre Sękacze MARK
Totalnie nieprawda. Sękacz jak najbardziej może być suchy. Ten pochodzący z Litwy taki właśnie jest: twardy, suchy i kruchy, zupełnie inny w porównaniu do suwalskiego. Ale fakt, nie powinien smakować jak biszkopt. A jeśli chodzi o Podlasie, to większy problemem jest dodawanie do ciasta słodkiej śmietanki zamiast kwaśnej. Wiele razy się z tym spotkałam, a to przecież profanacja sękacza jest 🙆🏿♀️
@@Staskiewiczka1odawanie do sękacza jakiejkolwiek śmietany to już profanacja :)
Przeciez na Podlasiu na kazdym weselu obowiazkowo musi byc sekacz i na kazdej innej uroczystosci
u nas je się bardziej suchego sękacza :)
W Jarzębince jest jak najbardziej poprawnie. Kartacze takie, jak być powinny. Babka też, aczkolwiek mi też niespecjalnie pasuje, że wiele knajp podaje babkę z sosem grzybowym. Babkę się je najlepiej odsmażaną, bez żadnego sosu 😊
A jeszcze polecam Ci restaurację Majątek Howieny. Mają ciekawe podejście do dań regionalnych. A cały teren majątku jest po prostu piękny.
Dzięki za rekomendację!
Jestem z Podlasia, ale mieszkam w Warszawie. Jeżu ale bym chciała teraz te wszystkie nasze specjały zjeść.
Szukam miejsca na tegoroczny dodatkowy urlop. Szukam bez sensu jakiś egzotyków ale wlasnie dałeś mi pomysł aby pojechać po prostu w moje rodzinne strony i odwiedzić miejsca, których nie bylam ! 😢
Polecam, my w tym roku bylismy na Podlasiu w ramach "egzotycznych wakacji" , wynajlelismy uroczy domek 100letni, i zwiedzalismy zakamarki tego pieknego regionu, zywilismy się regionalna kuchnia. Wszyscy zadowoleni.