Ja orzę od wielu lat ale jedną rzecz zmieniłem mianowicie sieję poplony i założyłem drenaż ponieważ problemem był nadmiar wody. Efekt jest taki, że ziemia jest podziurawiona przez dżdżownice. Po prostu materii organicznej powinno się dokładać do ziemi, a nie ją zabierać. Wtedy dżdżownice i inne organizmy mają co jeść, a przez swoje występowanie spulchniają glebę. Na innym kanale Powrót do korzeni jest ewidentnie pokazane co się dzieje gdy stosuje się nawozy naturalne (jest to gospodarstwo ekologiczne z produkcją mleczną). Po analizie gleby wychodzi, że wszystkie zawartości składników odżywczych oprócz fosforu podnoszą się włącznie z pH gleby. Stosują uprawę bez orkową.
Jedna dzialka u mnie jest już 7 lat w bezorce.. I co ciekawe mimo takiego samego plodozmianu i nawożenia jak działki obok na tej kednej są wyraznie wyższe zawartosci makroskładników 🤔
@@jarekbandosz Widzisz to na kanale Powrót do korzeni autor sprawdzał zagęszczenie ziemi i pokazywał jak ma u siebie w bez orce i z ciekawości pokazał jak to jest na polu u sąsiada który orze. Wyniki były takie same. Moim zdaniem orka czy bez orka nie ma tu żadnego znaczenia. Wszystko zależy od tego jak wykonujesz zabieg i kiedy. U mnie pod ziemniaki idzie pług na jesieni i glebogryzarka na wiosnę i to jest tyle. Ziemia w redlinach jest tak samo pulchna na jesieni jak na wiosnę. Tak jest obecnie bo kiedyś tak nie było i nie jednokrotnie była tak zbita jakby ubita walcem.
@@jarekbandosz Nawet zobacz jak to jest u Kuli który uprawia w bez orce, a pomimo to rzepak na przekopie jest o wiele większy. Czyli ziemi nie oszukasz i inaczej będzie z gliną, a inaczej z piachem. Kula ma akurat glinę która samoistnie zlepia się i zaciska odcinając dopływ tlenu.
@@afar8483. Dlatego ja pokazuje i namawiam aby kazdy badal swoje pola. Jedne gleby sa bardziej a inne mniej podatne na zageszczenie. Dodatkowo sama powierzchnia gleby i zawartosci składników. Wysoki potas sprawia ze gleba jest zlewna i traci strukturę.
Jak robię pierwsze próby na jednej działce że tylko talerzówką i co kilka lat gleboszem, na pozostałych jednak gruberem robię, ale nie pod każdą roślinę
Właśnie trzeba testowac rozne techniki i sprawdzać ich rezultaty.. Kazda gleba inaczej reaguje na dana uprawę. Ale malo kto się zastanawia nad tym. Ja przed uprawą sprawdzam stan gleby i po. Dzięki temu widzę czy dany zabieg przynosi pozytywne czy negatywne rezultaty. No i przedewszystkim obsdewacaj systemu korzeniowego. Celem uprawy nie jest to aby gleba ładnie wyglądała.... Uprawa ma stwarzać optymalne warunki dla wzrostu korzeni!!!!!
Cześć ,co to jest ten trzybelkowiec? ,z plonem soi trochę przesadziłeś zostaje po trzy strąki nie zebrane szoruje hederem po ziemi ,sieje to wiem a teraz noga wejdzie po kolano po tych opadach nie szpilka i jeszcze jedno po tych deszczach co spadły potas i fosfor co był w glebie jest metr pod powierzchnią ziemi bo się wypłukuje pozdrawiam.
Witam. Trzybelkowiec=agregat bezorkowy. Plon soi wyszedł dokładnie 3389kg/ha. Tak wiem zostało trochę strakow ale tylko miejscami... Czasami kombajn nie rowno jechał, bylo strasznie sucho i ziemia popiół, stary bizon-bez sprężyn. . Co do tego czy noga wejdzie po kolana.. Zobacz jak ludzie sieja nawozy czy uprawiaja mokra glebe.... Ciągnik zazwyczaj siada na te ~30cm a głębiej juz nie dlaczego... Bo glebiej jest beton. Zrobilem naprawde dużo odkrywek i szpilke wbilem mnusowo razy. Co do przemywania.. Robiles kiedys analizy z warstwy 30-60, 60-90cm????? I czy sprawdzales jak głęboko siegaja korzenie roslin
Sugerujesz, że uprawa przedsiewna na głębokości 10 cm jest ok? Rób tak co roku to glebie to dobrze nie wyjdzie… Ziemia ziemii nierówna. + PS. Obsada na tym polu fatalna. Nawet po kilka rozkrzewień nic nie da moim zdaniem…
Sugeruję aby sprawdzac stan gleby i dopiero oceniać. Na tym polu w zupełności wystarczyl by sam siew, bez zadnej uprawy. Przed soja było głeboszowane. +Ps.. Pole ma nie wyglądać... Pola ma dawac dobre plony. Liczyles kiedyś ilosc kłosów na 1m2.??? Ja sieje około 200r/m to jest 80~90kg pszenicy/ha.
@@jarekbandosz pojęcia takiego jak obsada nie musisz mi tłumaczyć. 200 szt/m2 nie praktykowałem osobiście. Maksymalnie schodziłem do ok 230 szt/m2 przy wczesnym siewie. Różnica była tylko taka, że pole wyglądało już na jesieni niemal jak szczota, czego nie można powiedzieć o tym kawalku na filmie… Nawet 10 rozkrzewieniami nie nadrobisz tych pustych przestrzeni. Zdaję sobię też sprawę z tego, że siew rozsiewaczem w pełni precyzyjny nie jest. A co do jakości gleby to już wcześniej pisałem, że każda ziemia, każde pole jest inne. Jak głęboszowne to ok. ale do uprawy na 10 cm nie dam się nigdy przekonać
@@pawelp61. No wlasnie ja nie lubie takich trawników.... Mam slabe gleby 4a-5. I staram sie aby rosliny nie konkurowaly z soba na wzajem, oraz aby nie tworzyły plonych pędów. Jest to strata wody.. składniki odżywcze wrócą do gleby ale wody nikt mi nie odda. Od dawna nie stosuje tez regulacji łanu. Zgodzę sie ze na filmiku nie wyglada to moze dobre, ale dzięki temu tez mogę łatwiej zaplanować nawożenie.. Co od uprawy tak jak mowie tutaj mogło byc zasiane w No Till. Na ten sezon bede mial juz agregat i będą siewy w tej technologi. W moim wypadku tak jak mówiłem pola głęboszuje. Reszta uprawek bedzie wykonuwana ultraplytko. Nie posiadam agregatu bezorkowo< 3belkowca>,, po 2 sezonach pracy i obserwacji wyszło ze zbyt bardzo miesza glebe i niszczy biopory. Według mnie takie typu maszyny srednio nadaja sie do bezorki i zostal sprzedany. Cały system uprawy w moim przypadku bedzie wyglądał tak ze co jakis czas głębosz oraz ultraplytka uprawa tak do 6cm < brona talerzowa / agregat zębowy 100% podciecia i minimalne mieszanie> Dlaczego tak.. Aby na powierzchni bylo jak najwiecej mulczu..
Wszystko zależy od gleby jaką posiadasz. I do danej gleby trzeba ukladac agrotechnike. U mnie praktycznie caly areał widziak już głębosz. Trzeba obserwowac i porównywać. Nie ma jednej uniwersalnej metody.
Taka uprawa jest lepsza niz orka. Gdy gleba zaczyna juz żyć* wymaga coraz mniej intensywnej uprawy. Sama z siebie dzieki dżdżownice, korzenie roslin naturalnie sie spulchnia i uprawa tylko niszczymy ten stan.
Chciałem spytać dlaczego tak duże ilości wapna o których pisałeś stosowałeś (około 20 ton na hektar)? Jakie miałeś pH przed rozpoczęciem wapnowania? Ile lat temu wapnowałeś i jakim wapnem?
Zalezy od pola. Ale bywało nawet ponizej 4. Byly takie miejsca ze nawet chwast nie rósł. Caly czas powieksza sie gospodarstwo. A wapno na zmianę magnezowe z cukrowniczym. Podam taki przyklad dzialka niecały ha. Pierwszy tok po kupnie 10t wapna z cukrowni. Kilejny rok 6t magnezowego i po 2 latach kolejne 6t. Odczyn obecnie obojętny
Dziękuję za odpowiedź i radę. Ja miałem ponizej 5. Dałem 4 tony węglanowego w jednym roku i po około 500 kilo w innych 3 latach (kredy zwykłej, czarnej, węglanowego granulatu, i siarczanu wapnia). I po tym mam ponad 6 w warstwie 0-30. Natomiast głębiej jest dalej słabo. W tym roku dałem 2 tony magnezowego. Zobaczę jak wyjdą próby i kationówka oraz próchnica i mikroelementy.
@@Quercus2011 u mnie do głębokości 1m jest odczyn obojętny na polach które uprawiam od dluzszego czasu. Bardzo fajnie że bedziesz badal glebe... Kwasowości hydrolityczna powie ci ile wapna jeszcze potrzeba 👍
Dziękuję. Te "moje" działania są efektem dzielenia się informacjami przez... Jarka Bandosza 😊. Od kiedy zacząłem stosować siarczan magnezu (kizeryt) i Korn kali i zbilansowane nawożenie w oparciu o analizę gleby mam większe plony przy mniejszych lub porównywalnych nakładach. Nie stać nas na sypanie nawozów na oko i rycie ziemi bez sprawdzenia jakiej uprawy wymaga. Dziękuję. Pozdrawiam.
Nie słuchaj nawiedzonych ludzi. Przy niskim pH może i dawka pierwsza wapna powinna być wyższa i uważam że 2 tony to max.Co daje sypanie po naście ton. Przy problemach z niskim pH po pierwszej większej dawce ja bym stosował co rok trzy lata po sobie 500 kg na hektar.. Pozdrawiam.
UKRAINA JEST NIESAMOWITA Ukraina jest niesamowita, krwawa wojna jaka rujnuje kraj .......a tu plony największe w historii. Trudno się oprzeć wrażeniu że ta wojna jakby uwzględnia cykl produkcji rolnej na Ukrainie, nikt nie wali w pola uprawne i nie przeszkadza, wojna trwa miesiącami, bo miesiącami rosną roślinki. O, podczas wojny na pewno się łatwiej produkuje, bo państwo jest sparaliżowane, nie ma żadnej kontroli, można sypać co się chce, a do tego wielkie nadwyżki na eksport, bo miejscowych znacznie ubyło. Ziemię przejęli Ci co mają sporo forsy na prowadzenie produkcji rolnej, z zagranicy. No i te zamknięte porty, gros z tego co wyprodukowano już nie płynie na Bliski Wschód i do Afryki, jedzie na zachód, po drodze. Rok temu wielu polskich rolników miało problemy ze zbożem, z utrzymaniem rynku i cen, wobec zboża przywożonego z Ukrainy, no to wielu przestawiło się na cukier, na buraki cukrowe. Widać że ktoś bacznie obserwuje sytuację na polskim rynku, bo na Ukrainie w tym roku rekordowe plony buraka cukrowego. Produkcja wzrosła nagle 700 razy. Ukraina jest niesamowita.
Ja bardzo ograniczam nawożenie. Pszenica w zasadzie bez NPK rośnie. Po za tym nawozimy glebe a nie rosliny, na razie nie mam problemu z rozwarstwieniem zawartosci składników.
Jezeli juz to w moim przypadku nawożenie warstwy poduprawnej... Pasowałoby mi dostarczyc Mg na te 40~50cm... Ale to wszystko kwestia analiz i dobrania technologi pod dana glebe
Na tym polu ~70% jest 4a i 30% 4b. Oczywiście. Klasyfikacja gruntów nie powstała bez przyczyny. U mnie dużym problemem jest brak wody i staram sie jej jak najwiecej magazynowac a uprawy tak prowadzić aby jak najmniej jej tracić.. Składniki pokarmowe jestem w stanie dostarczyć ale niestety deszczowni nie mam. Dlatego też bardzo duzy nacisk klade na system korzeniowy robie duzo odkrywek i sprawdzam jak reaguja risliny na dana uprawę... Duży system korzeniowy to dobra droga do sukcesu. Plony nie sa rewelacyjne ale te 6.49t/ha pszenicy w 2022 a w 2023 ~7 < jeszcze wszystkiego nie sprzedałem> to mysle ze nie najgorszy wynik jak na moje gleby
@@tomaszzbien4784 zeszloroczna pszenice jak sprzedam po ~700 to wychodze na 0. W tym roku koszt N jest znacznie niższy i myślę ze koszt 1h zamknie sie w 3.5~4k.... W zeszłym bylo to 5k
Eksperyment z siewem pszenicy po soi jest oki na moje oko. W mojej bliskiej okolicy Niemcy wykupili bardzo duże ilości ziemi 2/3 kl bardzo ciezkie zlewne iły. Zasieli pszenice tradycyjnie plon bardzo ładny.Kokejny rok rzepak pasowo i klapa.Był suchy rok wschody kiepskie wszystko zlikwidowali.Posiwli rzepak jary plon ok 500 kg z hektara. Ponownie pszenice pasowo.Kokejne kiepskie wschody to samo na wiosnę lijwidacja. Nawiązuje do tego że ziemia jest różna.To że u Ciebie sorawdza się ta metoda . Oki nie ma probkemu. Ja oram pola i nie widze sensu uprawy pasowej czy bezorki. Pozdrawiam z Borów Tucholskich ✋
No właśnie aby dobrac odpowiedni system uprawy trzeba poznać swoje gleby. Jest mnóstwo gotowych rozwiązań ale malo osób potrafi dobrać odpowiednia. Część osób wybiera tez tylko poszczególne elemety z calej technologi a pozniej sa problemy.. Ja zrobilem juz niezliczona ilość odkrywek, wykonuje różne narzędzia/maszyny. Jadę w pole sprawdzam stan przed uprawą i stan po w trakcie wzrostu porownuje system korzeniowy. Co do orki,, może jeszcze nie do konca poznalem procesy próchnico twórcze ale z tego co mi sie wydaje orka nie sprzyja temu procesowi. Kolejny argument dżdżownice, jest ich coraz więcej a miejscami pole jest jak ser szwajcarski 🤪 Kwestia okrywy gleby. Sprawdzales kiedys jak bardzo ogrzewa sie pole po żniwach z okrywa i bez. Pokazywalem też kilka doświadczeń na YT. Np jak szybko gleba wchłania wodę albo jak odporne sa agregaty glebowe na dzialanie wody. Mnie do bezorki nikt nie zachęcał, sam z biegiem czasu natknąłem problemy i staralem sie je rozwiązywać, poszerzam swoją wiedzę uczę się. I jakos coraz wiecej znajduje plusów ograniczania uprawy, a jeżeli jest potrzeba dzialania tylko tam gdzie jest to konieczne. Stad tez tytuł Również pozdrawiam i życzę nam wszystkim aby te strajki przyniosły rezultaty
@@jarekbandosz Ja orzę od wielu lat ale jedną rzecz zmieniłem mianowicie sieję poplony i założyłem drenaż ponieważ problemem był nadmiar wody. Efekt jest taki, że ziemia jest podziurawiona przez dżdżownice. Po prostu materii organicznej powinno się dokładać do ziemi, a nie ją zabierać. Wtedy dżdżownice i inne organizmy mają co jeść, a przez swoje występowanie spulchniają glebę. Na innym kanale Powrót do korzeni jest ewidentnie pokazane co się dzieje gdy stosuje się nawozy naturalne (jest to gospodarstwo ekologiczne z produkcją mleczną). Po analizie gleby wychodzi, że wszystkie zawartości składników odżywczych oprócz fosforu podnoszą się włącznie z pH gleby. Stosują uprawę bez orkową.
@@afar8483. Ogladałem ten filmik . Ale zobacz ile slomy on kupuje od okolicznych rolników?? Trwale użytki zielone, lucerniki itp. To raj dla dżdżownic. Ziemia nie jest mieszana kilka lat a same rosliny bardzo dobrze budują strukturę gleby. Ale też jest drugie dno kezeli kupuje słomę to znaczy ze ktos sprzedaje... A jak sprzedaje to wiecej traci niz mu sie zdaje 😕
@@jarekbandosz Dlatego napisałem, że dorzucanie jest tu kluczem inna sprawa to rodzaj gleby widziałeś może filmik Mateusza Kuli z wykopem odwadniającym od domu gdzie wzdłuż tego wykopu rzepak jest dwa razy większy ? Teraz po zasypaniu ma dalej te sam efekt.
@@afar8483. Widziałem. Nie tylko u kuli jest taki przyklad ze glebokie spulchnienie sprzyja roślinom. U mnie jest podobnie. Kopali kabel ~90cm. I juz kilka lat i w tym miejscu rosliny sa wyraznie większe i nie cierpią na brak wody.. A w spodzie szczery piach. Jak robie odkrywki to noe raz jest tak ze gleba jest zageszczona nawet do 1m.. Co skutecznie ogranicza rozwój korzeni. Gdzies6w przyszłym tugodniu mysle ze ukaże sie filmik z glebosza którego robię... Wlasnie po to aby spulchnic glebe do 90cm
Ja orzę od wielu lat ale jedną rzecz zmieniłem mianowicie sieję poplony i założyłem drenaż ponieważ problemem był nadmiar wody. Efekt jest taki, że ziemia jest podziurawiona przez dżdżownice. Po prostu materii organicznej powinno się dokładać do ziemi, a nie ją zabierać. Wtedy dżdżownice i inne organizmy mają co jeść, a przez swoje występowanie spulchniają glebę. Na innym kanale Powrót do korzeni jest ewidentnie pokazane co się dzieje gdy stosuje się nawozy naturalne (jest to gospodarstwo ekologiczne z produkcją mleczną). Po analizie gleby wychodzi, że wszystkie zawartości składników odżywczych oprócz fosforu podnoszą się włącznie z pH gleby. Stosują uprawę bez orkową.
Jedna dzialka u mnie jest już 7 lat w bezorce.. I co ciekawe mimo takiego samego plodozmianu i nawożenia jak działki obok na tej kednej są wyraznie wyższe zawartosci makroskładników 🤔
@@jarekbandosz Widzisz to na kanale Powrót do korzeni autor sprawdzał zagęszczenie ziemi i pokazywał jak ma u siebie w bez orce i z ciekawości pokazał jak to jest na polu u sąsiada który orze. Wyniki były takie same. Moim zdaniem orka czy bez orka nie ma tu żadnego znaczenia. Wszystko zależy od tego jak wykonujesz zabieg i kiedy. U mnie pod ziemniaki idzie pług na jesieni i glebogryzarka na wiosnę i to jest tyle. Ziemia w redlinach jest tak samo pulchna na jesieni jak na wiosnę. Tak jest obecnie bo kiedyś tak nie było i nie jednokrotnie była tak zbita jakby ubita walcem.
@@jarekbandosz Nawet zobacz jak to jest u Kuli który uprawia w bez orce, a pomimo to rzepak na przekopie jest o wiele większy. Czyli ziemi nie oszukasz i inaczej będzie z gliną, a inaczej z piachem. Kula ma akurat glinę która samoistnie zlepia się i zaciska odcinając dopływ tlenu.
@@afar8483. Dlatego ja pokazuje i namawiam aby kazdy badal swoje pola. Jedne gleby sa bardziej a inne mniej podatne na zageszczenie. Dodatkowo sama powierzchnia gleby i zawartosci składników. Wysoki potas sprawia ze gleba jest zlewna i traci strukturę.
Jak robię pierwsze próby na jednej działce że tylko talerzówką i co kilka lat gleboszem, na pozostałych jednak gruberem robię, ale nie pod każdą roślinę
Właśnie trzeba testowac rozne techniki i sprawdzać ich rezultaty.. Kazda gleba inaczej reaguje na dana uprawę. Ale malo kto się zastanawia nad tym. Ja przed uprawą sprawdzam stan gleby i po. Dzięki temu widzę czy dany zabieg przynosi pozytywne czy negatywne rezultaty. No i przedewszystkim obsdewacaj systemu korzeniowego.
Celem uprawy nie jest to aby gleba ładnie wyglądała.... Uprawa ma stwarzać optymalne warunki dla wzrostu korzeni!!!!!
Cześć ,co to jest ten trzybelkowiec? ,z plonem soi trochę przesadziłeś zostaje po trzy strąki nie zebrane szoruje hederem po ziemi ,sieje to wiem a teraz noga wejdzie po kolano po tych opadach nie szpilka i jeszcze jedno po tych deszczach co spadły potas i fosfor co był w glebie jest metr pod powierzchnią ziemi bo się wypłukuje pozdrawiam.
Witam. Trzybelkowiec=agregat bezorkowy. Plon soi wyszedł dokładnie 3389kg/ha. Tak wiem zostało trochę strakow ale tylko miejscami... Czasami kombajn nie rowno jechał, bylo strasznie sucho i ziemia popiół, stary bizon-bez sprężyn. .
Co do tego czy noga wejdzie po kolana.. Zobacz jak ludzie sieja nawozy czy uprawiaja mokra glebe.... Ciągnik zazwyczaj siada na te ~30cm a głębiej juz nie dlaczego... Bo glebiej jest beton. Zrobilem naprawde dużo odkrywek i szpilke wbilem mnusowo razy. Co do przemywania.. Robiles kiedys analizy z warstwy 30-60, 60-90cm????? I czy sprawdzales jak głęboko siegaja korzenie roslin
Sugerujesz, że uprawa przedsiewna na głębokości 10 cm jest ok?
Rób tak co roku to glebie to dobrze nie wyjdzie…
Ziemia ziemii nierówna.
+ PS. Obsada na tym polu fatalna. Nawet po kilka rozkrzewień nic nie da moim zdaniem…
Sugeruję aby sprawdzac stan gleby i dopiero oceniać. Na tym polu w zupełności wystarczyl by sam siew, bez zadnej uprawy. Przed soja było głeboszowane.
+Ps.. Pole ma nie wyglądać... Pola ma dawac dobre plony.
Liczyles kiedyś ilosc kłosów na 1m2.??? Ja sieje około 200r/m to jest 80~90kg pszenicy/ha.
@@jarekbandosz pojęcia takiego jak obsada nie musisz mi tłumaczyć. 200 szt/m2 nie praktykowałem osobiście. Maksymalnie schodziłem do ok 230 szt/m2 przy wczesnym siewie. Różnica była tylko taka, że pole wyglądało już na jesieni niemal jak szczota, czego nie można powiedzieć o tym kawalku na filmie… Nawet 10 rozkrzewieniami nie nadrobisz tych pustych przestrzeni. Zdaję sobię też sprawę z tego, że siew rozsiewaczem w pełni precyzyjny nie jest.
A co do jakości gleby to już wcześniej pisałem, że każda ziemia, każde pole jest inne. Jak głęboszowne to ok. ale do uprawy na 10 cm nie dam się nigdy przekonać
@@pawelp61. No wlasnie ja nie lubie takich trawników.... Mam slabe gleby 4a-5. I staram sie aby rosliny nie konkurowaly z soba na wzajem, oraz aby nie tworzyły plonych pędów. Jest to strata wody.. składniki odżywcze wrócą do gleby ale wody nikt mi nie odda.
Od dawna nie stosuje tez regulacji łanu. Zgodzę sie ze na filmiku nie wyglada to moze dobre, ale dzięki temu tez mogę łatwiej zaplanować nawożenie..
Co od uprawy tak jak mowie tutaj mogło byc zasiane w No Till. Na ten sezon bede mial juz agregat i będą siewy w tej technologi.
W moim wypadku tak jak mówiłem pola głęboszuje. Reszta uprawek bedzie wykonuwana ultraplytko. Nie posiadam agregatu bezorkowo< 3belkowca>,, po 2 sezonach pracy i obserwacji wyszło ze zbyt bardzo miesza glebe i niszczy biopory. Według mnie takie typu maszyny srednio nadaja sie do bezorki i zostal sprzedany.
Cały system uprawy w moim przypadku bedzie wyglądał tak ze co jakis czas głębosz oraz ultraplytka uprawa tak do 6cm < brona talerzowa / agregat zębowy 100% podciecia i minimalne mieszanie>
Dlaczego tak.. Aby na powierzchni bylo jak najwiecej mulczu..
Niewiem jaki rejon ale po tej ilosci wody która u nas spadła nie jest problemem wbicie szpilki.
Jezeli jest zageszczenie to ilosc wody nic nie zmienia..
W jakim terminie siałeś tą pszenicę?
Koniec września chyba 26. Niestety po soi było strasznie sucho... I pszenica strasznie sie męczyla. Teraz uzupełniło ta wilgoć.
Ile lat trzeba taką strukturę budować? Mając mocną podeszwę płużną, trzeba takie pole głęboszować czy soja sobie poradzi?
Wszystko zależy od gleby jaką posiadasz. I do danej gleby trzeba ukladac agrotechnike. U mnie praktycznie caly areał widziak już głębosz. Trzeba obserwowac i porównywać. Nie ma jednej uniwersalnej metody.
Jak jest podeszwa to koniecznie głębosz. Te pole jest 7 lat bezorkowo
Jakie firmy stosowałes bakterie do soi .i jaka odmianę miałeś
HiCoat Super Soy z BASF odmiana abellina
@@jarekbandosz pierwszy raz na tym polu była soja
@@ArmaniGonzale tak. Na niezaoranych jest pokazane jaka jest roznica jak jest zaprawiona/niezaprawiona
Poraz pierwszy śiałem żyto na 6 klasie po cztero belkowcu ja narażie wygląda lepiej niż u sąśiada na czwartej klaśie po orce
Taka uprawa jest lepsza niz orka. Gdy gleba zaczyna juz żyć* wymaga coraz mniej intensywnej uprawy. Sama z siebie dzieki dżdżownice, korzenie roslin naturalnie sie spulchnia i uprawa tylko niszczymy ten stan.
Chciałem spytać dlaczego tak duże ilości wapna o których pisałeś stosowałeś (około 20 ton na hektar)? Jakie miałeś pH przed rozpoczęciem wapnowania? Ile lat temu wapnowałeś i jakim wapnem?
Zalezy od pola. Ale bywało nawet ponizej 4. Byly takie miejsca ze nawet chwast nie rósł. Caly czas powieksza sie gospodarstwo. A wapno na zmianę magnezowe z cukrowniczym. Podam taki przyklad dzialka niecały ha. Pierwszy tok po kupnie 10t wapna z cukrowni. Kilejny rok 6t magnezowego i po 2 latach kolejne 6t. Odczyn obecnie obojętny
Dziękuję za odpowiedź i radę. Ja miałem ponizej 5. Dałem 4 tony węglanowego w jednym roku i po około 500 kilo w innych 3 latach (kredy zwykłej, czarnej, węglanowego granulatu, i siarczanu wapnia). I po tym mam ponad 6 w warstwie 0-30. Natomiast głębiej jest dalej słabo. W tym roku dałem 2 tony magnezowego. Zobaczę jak wyjdą próby i kationówka oraz próchnica i mikroelementy.
@@Quercus2011 u mnie do głębokości 1m jest odczyn obojętny na polach które uprawiam od dluzszego czasu. Bardzo fajnie że bedziesz badal glebe... Kwasowości hydrolityczna powie ci ile wapna jeszcze potrzeba 👍
Dziękuję. Te "moje" działania są efektem dzielenia się informacjami przez... Jarka Bandosza 😊. Od kiedy zacząłem stosować siarczan magnezu (kizeryt) i Korn kali i zbilansowane nawożenie w oparciu o analizę gleby mam większe plony przy mniejszych lub porównywalnych nakładach. Nie stać nas na sypanie nawozów na oko i rycie ziemi bez sprawdzenia jakiej uprawy wymaga. Dziękuję. Pozdrawiam.
Nie słuchaj nawiedzonych ludzi.
Przy niskim pH może i dawka pierwsza wapna powinna być wyższa i uważam że 2 tony to max.Co daje sypanie po naście ton.
Przy problemach z niskim pH po pierwszej większej dawce ja bym stosował co rok trzy lata po sobie 500 kg na hektar..
Pozdrawiam.
co przyjechałeś rozsiewać azot czy sól?
Siarczan magnezu 😉
👍👍👍
UKRAINA JEST NIESAMOWITA
Ukraina jest niesamowita, krwawa wojna jaka rujnuje kraj .......a tu plony największe w historii. Trudno się oprzeć wrażeniu że ta wojna jakby uwzględnia cykl produkcji rolnej na Ukrainie, nikt nie wali w pola uprawne i nie przeszkadza, wojna trwa miesiącami, bo miesiącami rosną roślinki. O, podczas wojny na pewno się łatwiej produkuje, bo państwo jest sparaliżowane, nie ma żadnej kontroli, można sypać co się chce, a do tego wielkie nadwyżki na eksport, bo miejscowych znacznie ubyło. Ziemię przejęli Ci co mają sporo forsy na prowadzenie produkcji rolnej, z zagranicy. No i te zamknięte porty, gros z tego co wyprodukowano już nie płynie na Bliski Wschód i do Afryki, jedzie na zachód, po drodze.
Rok temu wielu polskich rolników miało problemy ze zbożem, z utrzymaniem rynku i cen, wobec zboża przywożonego z Ukrainy, no to wielu przestawiło się na cukier, na buraki cukrowe. Widać że ktoś bacznie obserwuje sytuację na polskim rynku, bo na Ukrainie w tym roku rekordowe plony buraka cukrowego. Produkcja wzrosła nagle 700 razy. Ukraina jest niesamowita.
@@ArmaniGonzale. Dzis jechałem s17, w kierunku dorohuska jechały 4 pełne lawety z nówka samochodami także taka tam bida ze kupują nowe samochody
A w jaki sposob wprowadzic nawoz npk ? Bez glebszej uprawy wszystko bedzie w warstwie do 10 cm
Ja bardzo ograniczam nawożenie. Pszenica w zasadzie bez NPK rośnie. Po za tym nawozimy glebe a nie rosliny, na razie nie mam problemu z rozwarstwieniem zawartosci składników.
Jezeli juz to w moim przypadku nawożenie warstwy poduprawnej... Pasowałoby mi dostarczyc Mg na te 40~50cm... Ale to wszystko kwestia analiz i dobrania technologi pod dana glebe
Jedni mowia o wymywaniu składników inni ze składniki wynosimy na powierzchnie.... Ja wierzę analizie swojej gleby
Jaką klasę ziem masz bo nie uwierzę że to 4 albo 5? A uprawa na najsłabszych ziemiach to napewno nie to co na 2-3 klasa
Na tym polu ~70% jest 4a i 30% 4b. Oczywiście. Klasyfikacja gruntów nie powstała bez przyczyny. U mnie dużym problemem jest brak wody i staram sie jej jak najwiecej magazynowac a uprawy tak prowadzić aby jak najmniej jej tracić.. Składniki pokarmowe jestem w stanie dostarczyć ale niestety deszczowni nie mam. Dlatego też bardzo duzy nacisk klade na system korzeniowy robie duzo odkrywek i sprawdzam jak reaguja risliny na dana uprawę... Duży system korzeniowy to dobra droga do sukcesu. Plony nie sa rewelacyjne ale te 6.49t/ha pszenicy w 2022 a w 2023 ~7 < jeszcze wszystkiego nie sprzedałem> to mysle ze nie najgorszy wynik jak na moje gleby
Jak myślisz, pszenica stanieje czy zdrożeje?
@@tomaszzbien4784. Nie mam pojęcia. Robie tak jak co roku ze magazynyje zboże i sprzedaje wiosna czy na tym wygram czy stracę nie wiem...
@@tomaszzbien4784 zeszloroczna pszenice jak sprzedam po ~700 to wychodze na 0. W tym roku koszt N jest znacznie niższy i myślę ze koszt 1h zamknie sie w 3.5~4k.... W zeszłym bylo to 5k
Pod zboża ok Buraki, rzepak będzie lipa
A teraz moze jak wytlumaczysz ta susze co Ci zrobila Ci takie szkody? Masz korzenie na 60cm .watpie
ua-cam.com/video/2KomGlWb7Bk/v-deo.htmlsi=xfm2QRAx8i2oE2Uq
ua-cam.com/video/2KomGlWb7Bk/v-deo.htmlsi=xfm2QRAx8i2oE2Uq
Myślę że tu znajdzie Pan odpowiedź
ua-cam.com/video/Ef9lBHLIOo0/v-deo.htmlsi=n9ppN9PyeTE3U42t tutaj inne pole
Oczywiście są miejsca które wymagają użycia głębosza na 1m bo tak głęboko tam sięga zagęszczenie.
A ślimaki zjedzą wszystko jak się rozmnoża
@@PiotrWawrzkiewicz-vl7jo u mnie nigdy nie było problemu z ślimakami bo gleba im nie sprzyja i pogoda ( suszę)
Eksperyment z siewem pszenicy po soi jest oki na moje oko.
W mojej bliskiej okolicy Niemcy wykupili bardzo duże ilości ziemi 2/3 kl bardzo ciezkie zlewne iły.
Zasieli pszenice tradycyjnie plon bardzo ładny.Kokejny rok rzepak pasowo i klapa.Był suchy rok wschody kiepskie wszystko zlikwidowali.Posiwli rzepak jary plon ok 500 kg z hektara.
Ponownie pszenice pasowo.Kokejne kiepskie wschody to samo na wiosnę lijwidacja.
Nawiązuje do tego że ziemia jest różna.To że u Ciebie sorawdza się ta metoda . Oki nie ma probkemu.
Ja oram pola i nie widze sensu uprawy pasowej czy bezorki.
Pozdrawiam z Borów Tucholskich ✋
No właśnie aby dobrac odpowiedni system uprawy trzeba poznać swoje gleby. Jest mnóstwo gotowych rozwiązań ale malo osób potrafi dobrać odpowiednia. Część osób wybiera tez tylko poszczególne elemety z calej technologi a pozniej sa problemy..
Ja zrobilem juz niezliczona ilość odkrywek, wykonuje różne narzędzia/maszyny. Jadę w pole sprawdzam stan przed uprawą i stan po w trakcie wzrostu porownuje system korzeniowy.
Co do orki,, może jeszcze nie do konca poznalem procesy próchnico twórcze ale z tego co mi sie wydaje orka nie sprzyja temu procesowi.
Kolejny argument dżdżownice, jest ich coraz więcej a miejscami pole jest jak ser szwajcarski 🤪
Kwestia okrywy gleby. Sprawdzales kiedys jak bardzo ogrzewa sie pole po żniwach z okrywa i bez.
Pokazywalem też kilka doświadczeń na YT. Np jak szybko gleba wchłania wodę albo jak odporne sa agregaty glebowe na dzialanie wody.
Mnie do bezorki nikt nie zachęcał, sam z biegiem czasu natknąłem problemy i staralem sie je rozwiązywać, poszerzam swoją wiedzę uczę się. I jakos coraz wiecej znajduje plusów ograniczania uprawy, a jeżeli jest potrzeba dzialania tylko tam gdzie jest to konieczne. Stad tez tytuł
Również pozdrawiam i życzę nam wszystkim aby te strajki przyniosły rezultaty
+1
???
Pitolenie jak od zielonych... teraz jest dobrze bo od wieków pole było orane.. hu opada
Wiesz ile lat ma pług taki jaki my znamy.. I jak przez ten czas zdegradowakismy gleby??
@@jarekbandosz Ja orzę od wielu lat ale jedną rzecz zmieniłem mianowicie sieję poplony i założyłem drenaż ponieważ problemem był nadmiar wody. Efekt jest taki, że ziemia jest podziurawiona przez dżdżownice. Po prostu materii organicznej powinno się dokładać do ziemi, a nie ją zabierać. Wtedy dżdżownice i inne organizmy mają co jeść, a przez swoje występowanie spulchniają glebę. Na innym kanale Powrót do korzeni jest ewidentnie pokazane co się dzieje gdy stosuje się nawozy naturalne (jest to gospodarstwo ekologiczne z produkcją mleczną). Po analizie gleby wychodzi, że wszystkie zawartości składników odżywczych oprócz fosforu podnoszą się włącznie z pH gleby. Stosują uprawę bez orkową.
@@afar8483. Ogladałem ten filmik . Ale zobacz ile slomy on kupuje od okolicznych rolników?? Trwale użytki zielone, lucerniki itp. To raj dla dżdżownic. Ziemia nie jest mieszana kilka lat a same rosliny bardzo dobrze budują strukturę gleby. Ale też jest drugie dno kezeli kupuje słomę to znaczy ze ktos sprzedaje... A jak sprzedaje to wiecej traci niz mu sie zdaje 😕
@@jarekbandosz Dlatego napisałem, że dorzucanie jest tu kluczem inna sprawa to rodzaj gleby widziałeś może filmik Mateusza Kuli z wykopem odwadniającym od domu gdzie wzdłuż tego wykopu rzepak jest dwa razy większy ? Teraz po zasypaniu ma dalej te sam efekt.
@@afar8483. Widziałem. Nie tylko u kuli jest taki przyklad ze glebokie spulchnienie sprzyja roślinom. U mnie jest podobnie. Kopali kabel ~90cm. I juz kilka lat i w tym miejscu rosliny sa wyraznie większe i nie cierpią na brak wody.. A w spodzie szczery piach. Jak robie odkrywki to noe raz jest tak ze gleba jest zageszczona nawet do 1m.. Co skutecznie ogranicza rozwój korzeni. Gdzies6w przyszłym tugodniu mysle ze ukaże sie filmik z glebosza którego robię... Wlasnie po to aby spulchnic glebe do 90cm
Wszystko dobrze na lekkich ziemiach na ciężkiej ziemi nic bez orki nie będzie
Skąd taka teza???