🧠 AI pisze program w najtrudniejszym języku programowania na świecie (asembler + ChatGPT)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 184

  • @Informatykwakcji
    @Informatykwakcji  Рік тому +10

    ✒ Piszcie proszę dużo komentarzy! Chcę poznać Wasze opinie! Poza tym czym więcej komentarzy, tym bardziej UA-cam promuje kanał! Dziękuję!

    • @Ktos1
      @Ktos1 Рік тому +2

      komentarz taktyczny do zwiększenia promocji kanału ;)

    • @Ktos1
      @Ktos1 Рік тому +2

      A co sobie będę żałował dołożę następny komentarz.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +2

      @@Ktos1 Takie też się przydają! 🙃

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +2

      @@Ktos1 To doceniam! Nie ma co sobie żałować! 🙃

    • @McArti0
      @McArti0 Рік тому +3

      komentarz komentarzowy

  • @RafaKrupinski
    @RafaKrupinski Рік тому +3

    Wpadłem tu jakoś z głównej i myśle, że zostanę na dłużej 😉💪🇵🇱

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +3

      Czyżby po filmie o sztucznej inteligencji, algorytm yt postanowił być inteligentny i poleca mój kanał na głównej stronie? 😜 Miło Cię widzieć! Zapraszam do zerknięcia również na inne filmy! 👍

  • @retrozrywka8678
    @retrozrywka8678 Рік тому +3

    Ciekawy temat. Fajny montaż, animacje, wstawki, brawo, doceniam :) Pozdrawiam :)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      🤘😁🤘 Miło to słyszeć! To jak oddajesz tworzenie filmów na swoim kanale sztucznej inteligencji? 😜

    • @retrozrywka8678
      @retrozrywka8678 Рік тому +1

      @@Informatykwakcji nie umiem :) i chyba nie chce ;)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому

      @@retrozrywka8678 Tak tylko żartowałem... 😍

    • @retrozrywka8678
      @retrozrywka8678 Рік тому +1

      @@Informatykwakcji wiem wiem ;)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому

      @@retrozrywka8678 😉

  • @swietyEFI
    @swietyEFI Рік тому +4

    Jeszcze do niedawna jądro 65c816 było stosowane w zegarach w grupie vag - audi,volkswagen oraz inteligentnych skrzynkach bezpieczników w np peugeotach - jako układy micronasa ;) To tak jako ciekawostka. Gratki za wykorzystanie kawałka dema Rewind - Święty ;)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +2

      😉 Dobrze wiedzieć! Choć chyba akurat procki będące następcami 6502 nie cieszą się aż taką popularnością, jak inne dawne rodziny, choćby Intel 8051 (który też pojawił się w jednym z filmów) i jego następcy... Wracając do dema Rewind, jak rozumiem jesteś jednym z autorów? swiety_zlx? Dobra robota! Naprawdę jestem pod wrażeniem tego dema! Mam nadzieję, że podoba się Wam pomysł, że fragment pojawił się w filmie? Samo demo jest niesamowite i warto je promować (szczególnie, że jest też wersja kanału po angielsku, więc jest szansa, że dzięki temu więcej osób na świecie je zobaczy, choć póki co angielski kanał słabiej się rozwija). Widzę, że też masz mały kanał na yt i kilka fajnych filmów. Dałem suba i mam nadzieję, że uda mi się wrócić w wolnej chwili! Strzała!

    • @swietyEFI
      @swietyEFI Рік тому +2

      @@Informatykwakcji tak to ja ;) jeden z współautorów Rewinda, wg WDC przyszłością rodziny 6502 będą inteligentne naklejki z strukturami na podłożu typu flex, ogólnie te procesory były wg Billa Menscha stosowane w rozrusznikach serca jako ciekawostka :) Super że wykorzystałeś fragment dema bo akurat początek świetnie pokazuje efekt typu raster :) U mnie na kanale są niekonwencjonalne zastosowania 6502 czy 65c816 jak np sterownik do sterowania silnikiem benzynowym (wtrysk,zapłon, wolne obroty itp)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +2

      @@swietyEFI 😜 Tak widziałem te "flexowe" pomysły... Ciekawa sprawa... Słowem trzeba do Ciebie wpaść na kanał! A za demo chylę kapelusza! 🎩

  • @McArti0
    @McArti0 Рік тому +4

    Jak chodzi o asembler to paradoksalnie jest to najprostszy język programowania, tylko budowanie algorytmów ma dwa poziomy abstrakcji: użytkowy i funkcjonalny i dlatego jest trudne dla wielu ludzi. Równie dobrze można zapytać człowieka jak dojechać do pracy i niech napisze listę wszystkich ruchów kierownicą, biegami, i pedałami gaz, hamulec, sprzęgło. 😁

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      Sama składnia oczywiście ciężka nie jest. Jednak dużo trudniej się programuje, gdy trzeba rozbić wszystko na tak małe, rzekłbym atomowe składowe. Łatwiej zrobić doświadczenie chemiczne, wlewając dwie substancje do dwóch szklanych fiolek i napisać równanie na tablicy, niż powiedzieć, jak na poziomie elektronów, protonów i neutronów to działa. Ponadto dodamy, że by dobrze programować w asemblerze, trzeba dobrze znać sposób funkcjonowania komputera, zarówno samego mikroprocesora, jak i wielu układów współpracujących. Jak zrobisz taką tęczę na ekranie lub coś podobnego, jak nie wiesz, czym są przerwania, czy jakie rejestry Antica czy Gtia za co odpowiadają.... Czyli wracając do Twojego przykładu, trzeba zajrzeć do każdego z tych elementów, jak kierownica, skrzynia biegów, gaz itd. do środka, zobaczyć, co tam siedzi, jak to przestawiać itd. Nie wystarczy umieć to obsługiwać jako kierowca. Trzeba być mechanikiem i to dobrym (bo ilu mechaników rozbiera często skrzynię biegów?). I pewnie dlatego dziś już niezmiernie rzadko programuje się w asemblerze... choć wciąż zdarzają się zastosowania, gdzie się przydaje (ale prędzej C czy C++).

  • @jaceklutrzykowski
    @jaceklutrzykowski Рік тому +3

    Sztuczna inteligencja nie jest taka zła poprostu jest za młoda i musi się wiele nauczyć. 🤖🖥️👍. 🤖🎓📈

  • @punk3900
    @punk3900 Рік тому +3

    To jest jak w tym dowcipie, że facet mówi że ma głupiego psa, bo pies ciągle przegrywa jak gra z nim w szachy ... AI będzie kodować za dwa lata.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      🤔🤔🤔🤔 Może jakieś bardzo proste i małe programiki... Może też z czasem zmieni się sposób programowania. Warto porównać, jaką zmianą były języki typu Delphi z całym środowiskiem, kiedy się pojawiły po raz pierwszy...

  • @jaceklutrzykowski
    @jaceklutrzykowski Рік тому +2

    To był ciekawy film . 🤔🎞️🎥🎬👍👍👍👍

  • @swietyEFI
    @swietyEFI Рік тому +3

    jako jeden z współautorów Rewinda - szacun za użycie kawałka tego dema ;) pozdrawiam - Święty/Zelax

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +3

      👍 👍 👍 Bardzo mi miło, że wpadłeś! Demo jest super! Kapelusze z głów! 👍 👍 👍

  • @dariuszostolski5033
    @dariuszostolski5033 Рік тому +6

    Hejka, nauczyłem się asemblera dla 6502 w 6 klasie szkoly podstawowej. Nie powiedziałbym że to najtrudniejszy język świata:)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +2

      💪😀 Zdolniacha! 🤔🤔🤔🤔 Ja w trzeciej/czwartej zacząłem robić próby... Ale tak poważniej to pewnie podobnie, jak Ty. Natomiast powiedzmy uczciwie, trochę jest to tytuł clickbajtowy, a trochę jednak wszystko zależy od tego, co rozumiemy przez znajomość asemblera. Czy tylko same mnemoniki i parę prostych dodatkowych rzeczy, czy np. zabawę przerwaniami synchronizacji, i to można nawet zaszaleć, zarówno poziomej jak i pionowej, czy jakieś inne podobne cuda... Jednak jak porównasz dzisiejsze języki wysokopoziomowe typu C# czy Java, to wiele rzeczy robisz dużo prościej, nie wchodząc w żadne sprawy sprzętowe. To jaki język uważasz za najtrudniejszy?

    • @dariuszostolski5033
      @dariuszostolski5033 Рік тому +2

      @@Informatykwakcji Z języków które można wykorzystać w praktyce to dla mnie osobiście to chyba Erlang(ze względu na odmienność skladni). Z tych zupełnie niepratkycznych to BF.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +3

      @@dariuszostolski5033 Co do Erlang'a to niestety nie mam doświadczeń. Myślę, że tu pewnym problemem może być samo programowanie współbieżne, bo ono wymaga nieco innej filozofii. Akurat na studiach przetwarzanie równoległe i rozproszone było moją specjalnością i wiem, że takie "inne myślenie" nie jest łatwe. Ale pytanie, czy pisząc takie programy w C++ czy Javie nie napotykamy na podobne problemy... i czy stworzenie dobrego i niezawodnego, a równocześnie wydajnego i dobrze się skalującego, programu współbieżnego również tutaj nie będzie niezłym wyzwaniem...

  • @TymexComputing
    @TymexComputing Рік тому +2

    Ładny film - ładny montaż :) - wcinające się scanliney. Czy pisanie w asemblerze to pisanie w języku? No nie wiem - taki program nie jest np. kompilowany i rzadko kiedy jest przenośny :) - ale od 1:50 to juz też jest tłumaczone :).
    Ja się zapytałem GPT "jak sprawdzić czy jestem robotem" - na koniec dodał przewrotnie "jeśli nadal nie będziesz pewien czy jesteś człowiekiem czy robotem to polecam poprosić o opinię lekarza lub specjalistę od sztucznej inteligencji" :)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      Te scanline to dobrze, czy źle? Próbuję trochę dodać dynamiki do filmów... 🤪 Oczywiście język w cudzysłowie, że tak powiem przenośnie... Ale też chodziło o lekko clickbajtowy tytuł, bo jednak moje filmy szorują ciągle po dnie z oglądalnością, więc może ten przyciągnie trochę nowych widzów... 🤪 Z tym robotem to fajna rozmowa!!! Czyli ChatGPT ma jednak w sobie cząstkę inteligencji ha ha! 👍😎👌

    • @TymexComputing
      @TymexComputing Рік тому +1

      @@Informatykwakcji Powodzenia - świetny montaż! Tak - w tej samej konwersacji powiedział że ludzie zadają pytania i dostają na nie odpowiedzi a robot po prostu wykonuje program. Jak zapytałem czy się robot może o coś zapytać to dopuścił możliwość ale tylko dla uzupełnienia ważnych informacji. Bardzo ładnie listuje książki na jakiś temat albo np. autora. Można np. zapytać o wszystkich Johnów którzy dostali nagrodę nobla - dobry asystent - mimo że trzeba po nim sprawdzić :)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому

      @@TymexComputing Oj trzeba sprawdzić... bo tworzyć "nierealne fakty" to lubi... 🤘😁🤘

  • @Fabi....
    @Fabi.... Рік тому +2

    Siemanko, no i nie popisała się sztuczna inteligencja. Myślę, że to zadanie było zbyt precyzyjne. Ciekawy test, pozdro 👊👍

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      🤘😁🤘 Wszystko zależy do czego porównywać. Jeśli do doświadczonego programisty z wieloma latami pisania programów w asemblerze, to wyszło wyjątkowo kiepsko. Jednak, jak porównać ten soft ChaptGPT, do prostych 8-bitowych programów, które pamiętam z czasów mocno młodzieżowych, to... jednak szczena opada! Wtedy nie było praktycznie mowy o jakimkolwiek automatycznym generowaniu programów, nawet próbach...

  • @tatageek
    @tatageek Рік тому +4

    no z tym quick assemblerem to trochę pojechałeś, ale ja bym się tym nie przejmował - wystarczy nakarmić AI odpowiednią ilością odpowiedniego wsadu z tego tematu i się nauczy.
    generalnie chatgpt radzi sobie całkiem nieźle z pisaniem prostych programów w różnych językach - nawet kiedyś coś działającego mi w brainfuck'u napisał ;)
    na pewno programistom na razie nie zaszkodzi, poza tym że ci mniej rozgarnięci którzy będą polegać na wytworach chatgpt mogą nabyć jakiś dziwny styl pisania ...
    film wyszedł świetnie !

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +3

      👍👍👍 Jeden ze współtwórców ChatGPT jest Polakiem, a system nie zna Quick Assemblera?! To się w głowie nie mieści! 🤪

    • @tatageek
      @tatageek Рік тому +2

      @@Informatykwakcji lepiej zobacz ilu polakuf nie zna polskiego, to się dopiero w głowie nie mieści ;)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +3

      @@tatageek AI za to pięknie mówi w języku Mickiewicza... 😍

  • @ZPDU
    @ZPDU Рік тому +2

    Teraz AI jest na TOP-e.
    Świetny materiał.
    No okazuje się że ChatGPT mógłby się od Pana wiele nauczyć.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +2

      Dlatego pomyślałem, że to fajny pomysł na połączenie retro i nowoczesności, a przy okazji, jak mam nadzieję, zyskanie nowych widzów.

    • @ZPDU
      @ZPDU Рік тому +1

      @@Informatykwakcji "Laska pańska ..." z tym bywa różnie. Tak na serio wszystko w rękach algorytmów YT.
      Trudno odgadnąć czym się kierują, ale jedno jest pewne. Nie promują tak niszowych kanałów jak nasze.
      A pomysł na odcinek - super.
      Pozdrawiam serdecznie.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      @@ZPDU 🤪 Może uda się w końcu zaprogramować ten algorytm, by zaczął promować... 🤪

    • @ZPDU
      @ZPDU Рік тому +1

      @@Informatykwakcji Miłe słowa, ale myślę że nie. Czy ten algorytm jest tym zainteresowany?
      A ja "gołego tyłka" pokazywać nie będę aby zwiekszyć oględalność.
      Czasy takie że super jest przebranie psa za pająka, a Twoja wiedza jest zbyt skomplikowana, to czym się zajmujesz zbyt trudne aby ucieszyć gawedź.
      Cóż musimy w tym świecie funkcjonować.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      @@ZPDU 🤔🤔🤔🤔 Robot-pająk sterowany przez AI na Arduino... To jest pomysł! 🤪

  • @PaddyThePole
    @PaddyThePole Рік тому +2

    Ale ciekawostka, że nagrałeś film o chatgpt, ja zadałem mu ostatnio zadanie napisania programu w C++.

    • @Ktos1
      @Ktos1 Рік тому +3

      I jaka była odpowiedź?

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      🤘😁🤘 I jak wyszło?

    • @PaddyThePole
      @PaddyThePole Рік тому +2

      @@Informatykwakcji wyszło mu nad wyraz dobrze, ale jasno sprecyzowałem zadanie, był to skrypt do obsługi klawiatury.
      Natomiast zdziwiło mnie, że ktoś wpadł na podobny pomysł przetestowania możliwości chatgpt. Ja również potwierdzam - osiąga on o wiele lepsze wyniki, gdy rozmawiamy z nim w języku angielskim. Pozdro z Glasgow 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿

    • @TymexComputing
      @TymexComputing Рік тому +1

      @@PaddyThePole Po angielsku też szybciej odpisuje ;) co wskazuje że jest jakaś warstwa translacji po drodze. No ale to tylko robot konwersacyjny z pewną bazą wiedzy - jak przejrzysz ile kosztuje zbudowanie komercyjnego modelu na jakiś temat to niedługo telefony będą potrzebowały łowcy rozpoznawacza hemodroidów :)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      @@PaddyThePole 😁 Ciesze się, że mamy podobne doświadczenia... Ale i tak miło, że ChatGPT pojawił się po polsku. W końcu nie jest to najpopularniejszy język na świecie. Pewnie to za sprawą "polskiego pierwiastka", o którym pisałem na karcie "Społeczność". Swoją drogą, jeśli na stałe siedzisz w UK, może znalazłbyś kiedyś chwilę i zerknął na angielską wersję kanału i zobaczył, czy mojego angielskiego da się słuchać... Ten angielski kanał idzie dużo wolniej do przodu, choć w zasadzie oba... "szorują po dnie"...

  • @jaceklutrzykowski
    @jaceklutrzykowski Рік тому +2

    Sztuczna inteligencja dopiero się rozwija tak samo jak każdy człowiek. . Z czasem ulepszenia komputerów sprawią że sztuczna inteligencja się rozwinie. 🤖🎓📈

  • @dmckrk
    @dmckrk Рік тому +2

    Nice, modny temat w fajnym uniwersum :)
    Cóż, ile razy ktoś pyta mnie jako informatyka czy boję się, że wprowadzenie chat gpt odbierze mi robotę, pytam go czy wynalezienie kalkulatora odebrało ją matematykom ;)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      🏆 I to jest dobre podsumowanie tej całej zabawy! Choć oczywiście mogą zmienić się wymagania, czy zapotrzebowanie w pewnych obszarach...

  • @elektrodatv
    @elektrodatv Рік тому +3

    C64 :) odpowiedzi GPT są skrajnej jakości, czasami zaskakująco dobre czasami zaskakująco złe, jednak prawdopodobnie coraz więcej zawodów będzie wspomagane AI.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +2

      Myślę, że rozwiązania typu ChatGPT mogą się sprawdzić albo tam, gdzie błędna odpowiedź powoduje znikome negatywne konsekwencje typu wyszukiwarki internetowe (i tu zdecydowanie przydałaby się konkurencja) albo w jakiś wąskich specjalizacjach, jeśli zostanie przygotowana solidna baza wiedzy. Na uniwersalnego potwora, który będzie prawdziwym specem z wielu dziedzin jeszcze trzeba poczekać. I kto, może nawet długo, bo jak się rozleniwimy automatycznymi systemami, to jakość publikacji książkowych, w czasopismach, własnego uczenia się itd. spadnie drastycznie, a to będzie miało niekorzystny wpływ na tego typu systemy, bo skąd będą czerpały wiedzę. Już zresztą to widać. Kiedyś, jak czytałeś artykuł w gazecie, czy czasopiśmie, to wiedziałeś, że ktoś zna się na danej dziedzinie, a czasem nawet jest prawdziwym ekspertem z wieloletnim doświadczeniem. Dziś coraz więcej przypomina teksty pisane przez studentów na kolanie pomiędzy jednym a drugim wykładem. Ciekawe, w jakim kierunku pójdzie przyszłość... Pozdrawiam serdecznie cały team elektroda.pl!

  • @odlotowy
    @odlotowy Рік тому +2

    Ja dałem mu zadanie w języku polskim. Aby wygenerował mi program do wyświetlenia sprite w Atari Basicu i zrobił to bez marudzenia ;) Program nawet miał polskie tłumaczenie krok po kroku co robi w danej linii.

  • @KenbismoimaginatioN
    @KenbismoimaginatioN Рік тому +2

    awesome content, happy weekend

  • @Ktos1
    @Ktos1 Рік тому +3

    12:53 i wstawki polityczne, tym powinna zajmować się parazytologia. ;)
    A tak na serio - może jakiś program o polskim pionierze sztucznej inteligencji Jacku Karpińskim?

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      Oj tam, oj tam! 🤘😁🤘 Myślałem, ale... ciężko zdobyć jakieś materiały video czy zdjęcia, i to jeszcze takie z publicznie dostępną licencją... Samo gadanie mogłoby być mało ciekawe... Chyba, że masz jakiś fajny pomysł "jak to ubrać"...?

    • @Ktos1
      @Ktos1 Рік тому +2

      @@Informatykwakcji
      Nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić moja wiedza pochodzi z różnych artykułów, programów i filmików na internecie które przyswajałem przez ponad 30 lat, ponowne odnalezienie tego wszystkiego jest niemożliwe.
      Jacek Karpiński pracował nad AI prognozującą pogodę. Pamiętam tylko jak pan Jacek opowiadał, że był na jakimś wykładzie amerykańskiego profesora na temat AI, po wykładzie podszedł do tego profesora i powiedział że jego założenia są ślepą uliczką, że on już to przerabiał wiele lat temu i stanął przed ścianą. Wytłumaczył mu na czym polegają jego błędne założenia, w/w profesor po wysłuchaniu argumentów przyznał mu rację i podziękował że wyprowadził go z błędnej drogi.

    • @TymexComputing
      @TymexComputing Рік тому +3

      @@Informatykwakcji O Karpińskim przeczytałem ze 3 artykuły , pierwszy w CDN, ale poza tym że wymyślił mechanizm pamięci stronicowanej w swoim k202 to nic innego z wynalazków nie zapamiętałem. Na pewno dobrze myślał że szybkie podzespoły budowane są tam gdzie się za nie płaci, polbrit, ale jak pomyślę że zaprojektował superkomputer na 20MB ramu podczas gdy za 20MB ramu można było kupić 20 mocnych komputerów to nic dziwnego że socjalizm nie kupił. Był nieustępliwy i ciężko ludziom było z nim współpracować ale jednak sam wszystkiego nie zaprojektował - to chyba dobra cecha wynalazców :).

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +2

      @@Ktos1 To na pewno mógłby być ciekawy temat, ale też bardzo pracochłonny... Niestety yt nie docenia takich tematów, co widzę choćby po filmie o programach nadawanych przez radio, nad którym niesamowicie się napracowałem... Może kiedyś... jak już kanał będzie miał ten milion subskrybentów... 😜

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +2

      @@TymexComputing Chyba to już klasyka... Jak ktoś robi coś nowego, wbrew utartym trendom, to zawsze ciężko się przebić...

  • @5tr0mx
    @5tr0mx Рік тому +2

    Swietne to demo cyberpunk :)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      👍🍀😜 Świetne! Nawet więcej niż świetne! Inaczej bym go nie pokazał! I oczywiście warto zobaczyć całe demo, a nie tylko ten fragment! Strzała brachu!

  • @vytah
    @vytah 8 місяців тому +2

    Możliwe, że ChatGPT użył D020 zamiast D01A, bo pomyliło mu się Atari z C64.

  • @Mphobic
    @Mphobic Рік тому +1

    Świetny materiał, teraz możemy patrzeć na to z przymrużeniem oka ale za kilka lat...

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому

      👍 Ciekawe, jak zmieni się komputerowy świat i nasz świat za te kilka, czy kilkanaście lat... Fajnie, że wpadłeś!

    • @Mphobic
      @Mphobic Рік тому +1

      @@Informatykwakcji Mamy to szczęście że oglądamy komputeryzację w Polsce od początku, od lat 80, moje pierwsze Atari 800XL 1986 rok, spełnienie marzeń i koniec pisania programów w zeszytach szkolnych :)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      @@Mphobic Dokładnie tak. Zaczynaliśmy praktycznie w początkach mikrokomputerów, może czasem deczko później... Za to ominęły nas czasy pierwszych, wielkich komputerów w wielkich szafach... Inna sprawa, że te były dostępne tylko dla nielicznych... I tak też pisałem programy w zeszytach szkolnych... i to wiele... Dziś pewnie młodszym pokoleniom ciężko w to uwierzyć... Strzała! 💪😀🚀

  • @orfyreus1961
    @orfyreus1961 Рік тому +2

    Brawo! okazał się Pan lepszy w programowaniu od AI. Problem tkwi w tym, że Pan jak rozumiem jest informatykiem a gtp4 nie została stworzona do pisania kodów komputerowych. Wiec test który Pan przeprowadził, jest raczej chybiony. To tak jak bym ja poprosił Pana o napisanie wiersza w języku suahili. (zakładając ,że tego języka Pan nie zna) Oczywiście może się Pan nauczyć i napisać taki wierszyk. To samo dotyczy AI. Sprawa następna programowanie AI. W stosunkach między ludzkich, nazywamy to wychowywaniem. Pewnego dnia, AI zacznie programować (wychowywać) się sama i ludzie staną się zbędni (jako zbyt głupi) w dalszej ewolucji AI. Stworzyliśmy, nowy samoistny byt który w niedługim czasie prześcignie swoich twórców w każdej dziedzinie. Gdzie nas to zaprowadzi?

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +3

      Suahili? Przecież mam go w małym paluszku! 😜 Ninazungumza Kiswahili fasaha. 😜 Tak już poważniej. Przeciętny człowiek, jeśli nie umie programować, to mówi to jasno. Sorry, nie znam się na komputerach, więc tutaj nie pomogę. Skoro jednak AI podejmuje próbę, to przynajmniej w teorii powinna robić to dobrze. Oczywiście temat założeń systemu jest ważny i też w skrócie pojawił się w filmie. Mam nadzieję, że zwróciłeś na to uwagę? Natomiast mimo wszystko myślę, że proces wytwarzania oprogramowania (nie mylić z samym programowaniem) jest na tyle złożony, że jeszcze wiele lat AI nie będzie w stanie dobrze go ogarnąć. I nie mówię tutaj o ChatGPT, tylko ogólnie o systemach AI. Natomiast może wkrótce zacząć pomagać w niektórych obszarach. I tu wbrew pozorom myślę, że łatwiejszym obszarem może być pomoc w testowaniu niż w programowaniu. Dobra pomoc, czyli taka po której nie trzeba będzie poprawiać wiele godzin... Wreszcie myślę, że to też kwestia tworzenia wyspecjalizowanych AI. Takie ogólne, jak ChatGPT, są raczej albo pewnym demo możliwości, albo mogą przydać się w pewnych specyficznych zastosowaniach, jak nowy sposób wyszukiwania w Internecie. I na koniec pytanie, jeśli ludzie przestaną programować (lub znacząco zmniejszą swoją aktywność w tym obszarze), to skąd AI będzie brała dane do nauki? Pozdrawiam serdecznie. 🧑‍🚀

  • @andrzejrad8327
    @andrzejrad8327 Рік тому +2

    Nie przesadzajcie, asembler aż tak trudny nie jest. Mój dziadek posługuje się nim bez problemu. Nawet operowanie stosem nie jest dla niego problemem.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      Starszy Pan zapewne wychował się w czasach, gdy asembler był powszechnie stosowany, a w każdym razie dużo częściej niż dziś, i jak się w czymś programuje lata, to później jest to pikuś... Pan Pikuś albo może w czasach AI, to Pani Pikuś! 😜

  • @eR-MIK
    @eR-MIK Рік тому +2

    Aktualnie pisanie w ASM nie ma sensu. Kompilatory C są na tyle dobre (C kompiluje program do ASM później do kodu maszynowego), że człowiek nie jest w stanie napisać lepszego kodu w ASM.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому

      🤔🤔🤔🤔 Zgadzam się, że dziś programowanie w asemblerze jest bardzo, ale to bardzo niszowym zajęciem. Szczególnie, gdy coraz mniej liczymy się z ograniczeniami sprzętowymi. Ten film jest jednak pewną próbą powiązania dawnych czasów z teraźniejszością. Pytanie, czy udaną?

    • @eR-MIK
      @eR-MIK Рік тому +1

      @@Informatykwakcji Na szczęście AI nie potrafi napisac nawet prostego programu poprawnie. Pytanie co będzie za kilkadziesiąt lat? Na szczęście to już nie bedzie mój problem 🙂Inna sprawa czu AI zaprojektuje poprawnie sprzęt? Na czymś ten program musi działac!

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +2

      @@eR-MIK 🤔🤔🤔 Pytanie, skąd AI będzie czerpało wiedzę, jak coraz więcej rzeczy będzie pochodziło z AI, a jednak potrzebny jest "solidny wsad" na początek...

  • @McArti0
    @McArti0 Рік тому +2

    Ja się nie mogłem dogadać z typem po polsku. Pisał mi "Oto kod:" i pusto pod spodem. A potem żeby go nie obrażać. :D

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      😜 U mnie kręcił się praktycznie w kółko, nie mówiąc już o tym, że kodu nie chciał wygenerować. Stąd właśnie decyzja, by jednak być "światowcem" i gadać po angielsku ha ha... 😜 P.S. Dwa taka decyzja ułatwiła też przygotowanie dwóch wersji filmu polskiej i angielskiej, ale to już cicho sza... 😜

  • @kx_reev
    @kx_reev 9 місяців тому +2

    Zauważyłem że te LLM AI zazwyczaj kopiują jakieś kawałki rozwiązań z internetu, to często się sprawdza, ale raczej kiepsko dopisują coś czego nie potrafią znaleźć. Niemniej jednak korzystam często z gpt i barda ale bardziej do podpatrzenia rozwiązań. AI przeszukuje czeluści internetu i czasami wygrzebie jakieś perełki w postaci ciekawej funkcji czy nieznanej mi wcześniej biblioteki. Niestety bywa też że wyszukuje funkcje niedziałające i nieistniejące nigdy biblioteki.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  9 місяців тому

      🤔🤔🤔 Coś w tym jest... taka inteligentniejsza wyszukiwarka... choć warto pamiętać, że dane nie są pobierane online. Inna sprawa, że dzisiejsze wyszukiwarki w większości to słupy reklamowe, a nie prawdziwe wyszukiwarki. Jak pamiętam Internet w latach 90., to jakość dopasowania zwracanych linków do szukanej rzeczy, była o niebo lepsza! P.S. Fajnie, że wpadłeś na mój mini kanał! Zapraszam częściej!

    • @adams.6048
      @adams.6048 4 місяці тому

      ponoć właśnie to tak nie jest, że "kopiują jakieś kawałki rozwiązań z internetu", ponoć AI to naprawdę "tworzy" (cokolwiek znaczy w tym sensie to słowo) ua-cam.com/video/9MosKWam-4w/v-deo.html

  • @rafalrobakowski
    @rafalrobakowski Рік тому +2

    próbowałeś odblokować GPT aby wtedy napisał kod jaki chcesz? (dev mode lub inny jailbreake - instrukcje na github są) - zauważyłem ,że wtedy "wymyśla" bardzej konkretne i praktyczne treści (potrafi jeszcze bardziej zaskoczyć niż normalnie ;) ), możliwe ,że z kodem też będzie radził sobie lepiej i nie doszukiwał się ograniczeń.
    Co do halucynacji AI i pisania głupot - to jednak spełnia on swoje założenia jako model lingwistyczny - zawsze dostarcza odpowiedź ;) Gdy poprosisz GPT aby przedstawiało tylko prawdziwe dane i zamiast zmyślać to omijał odpowiedź to tak zrobi. Możliwe ,że gdyby prompt zawierał wskazówki (również na podstawie wcześniejszych niepowodzeń, które otrzymałeś) na co ma zwrócić szczególna uwagę podczas pisania kodu, jakie rozwiązania ma wybrać i w jaki sposób ma co dokładnie zrobić krok po kroku, możliwe ,że kod byłby bardziej prawidłowy.
    PS. głos w video był generowany czy nagrywany? Jeśli generowany to nawet fajnie i naturalnie się słucha, mógłbyś zdradzić przez co?

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +2

      Podszedłem do ChatGPT z perspektywy zwykłego użytkownika. Co to za sztuczna inteligencja, jak trzeba kombinować, podpowiadać, zadawać sprytne pytania itd... Co do głosu, to brrrr widzę tu pewną sugestię... Głos jest nagrywany, ale sądząc po Twoim komentarzu to zaczynam się bać... 😜

    • @rafalrobakowski
      @rafalrobakowski Рік тому +2

      @@Informatykwakcji No tak, racja.
      Co do głosu to ,tak to jest gdy informatyka wchodzi za bardzo ;P sami stajemy się robotami :)
      Ja ostatnio mocno szukałem "naturalnych" syntezatorów wspomaganych przez AI, więc pewnie za bardzo doszukiwałem się czegoś, czego nie było.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +3

      @@rafalrobakowski Ciesze się więc, że mój głos jest naturalny! 😜 Pozdrawiam serdecznie System Sztucznej Inteligencji Wielki Informatyk w Akcji wersja 5.1 😜🤖

  • @robertsutkowski3170
    @robertsutkowski3170 Рік тому +3

    AI 👍👍👍

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому

      Będzie coś z tego AI? 😜 I w jakich zastosowaniach?

  • @przemekosmanski
    @przemekosmanski Рік тому +2

    Powiem, tak, to chyba był pierwszy kod który chciałem wygenerować na ChatGPT :) I mnie się udało dostać "prawie" dobry - tylko w zapytaniu od razu kazałem użyć przerwań DLI. Być może to zawęziło wyszukiwanie i dało w miarę poprawny kod, bo tego na necie jest od groma, więc miało z czego korzystać :) Problem jest raczej taki, że to narzędzie samo nic nie wymyśli :) Co najwyżej zmiksuje dostępne pomysły tak, aby wydawało się że są wygenerowane przez jakąkolwiek "inteligencję". Więc gdyby zadać bardziej abstrakcyjne zadanie, to ChatGPT polegnie i będzie produkował bzdury. Dajmy na to, przy poleceniu które miałoby zrobić coś co nie jest możliwe dla Atarynki.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      Wróćmy do tego, jak wygląda proces powstawania oprogramowania... Dostajesz wstępne zamówienie i dopiero później tworzysz specyfikację wymagań, projekt, kod itd. itd. itd. Więc, gdyby AI grało rolę doświadczonego programisty, to powinno przynajmniej szczątkowo te etapy "przećwiczyć". Jest to nawet zresztą symbolicznie wspomniane w filmie. Dwa wcale nie zakładałem, że kod musi być na przerwaniach. Całkiem dobrą tęczę można też zrobić bez przerwań. Pytanie jest inne. Czy podchodzimy do AI wiedząc mniej więcej, jak działa? Czy też z punktu widzenia przeciętnego użytkownika nie zorientowanego w "bebechach" traktując AI podobnie, jak drugiego człowieka? W tym pierwszym przypadku na pewno "wyciśniemy" więcej, ale jednak takie systemy mają większy sens, gdy myślimy o użytkowniku z drugiej sytuacji... 😜

    • @orfyreus1961
      @orfyreus1961 Рік тому +2

      AI wygrywa z każdym człowiekiem w GO która jest grą intuicyjną! Wiele osób wyobraża sobie że gtp4 jest jak człowiek. Nie jest to prawda. Nie mniej, w wielu sprawach radzi sobie lepiej niż większość ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że to dopiero początek rozwoju AI. Jest wysoce prawdopodobne, że za 3-5 lat ludzie zostaną pokonani przez AI w każdej dziedzinie.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      @@orfyreus1961 Myślę, że to tak szybko nie nastąpi... Historia prac nad AI ma... długą historię... 😜 Gdyby to było tak proste już dawno mielibyśmy dużo doskonalsze systemy...

    • @orfyreus1961
      @orfyreus1961 Рік тому +2

      @@Informatykwakcji Cóż, pierwszą książkę o AI kupiłem w latach siedemdziesiątych zeszłego stulecia. Pisząc, że to dopiero początek, miałem na myśli rewolucję która rozpoczęła się parę miesięcy temu a która się dokonuje dzięki wydatnemu wzrostowi mocy obliczeniowej komputerów. Przy pomocy obecnej technologii jesteśmy w stanie tworzyć prawdziwe sieci neuronowe co dawniej było niemożliwe. Niestety, ogromne zmiany nadejdą bardzo szybko i nie mam pojęcia czy wszystkie będą pozytywne. Pozdrawiam

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      @@orfyreus1961 To prawda, że szybki rozwój technologii, ale i też dostrzeżenie przez stronę biznesową potencjału w tej technologii, a więc gotowość do dużych inwestycji, na pewno znacząco przyspiesza postęp... Ja jednak pozostanę przy swoich wątpliwościach, czy będzie to tak szybko... I oby nie było to tak, że odtrąbi się np. super nowoczesne call center do obsługi klientów w jakiejś instytucji oparte na AI, a połowy spraw to AI nie będzie w stanie załatwić i będzie tylko irytować klientów odbijających się od ściany... Widząc, jak prowadzone są niektóre projekty informatyczne (nie mówię tu o tym z filmu) i jak czasem klęskę przekuwa się w sukces, byle tylko nie denerwować przełożonych/inwestorów itd. to naprawdę mam dużo wątpliwości... Zresztą wszystko zależy właśnie, co jeszcze masz na myśli. Porządnie zrobione systemy, czy tylko udające porządne, cokolwiek to znaczy... Bo te "nieporządne" rzeczywiście mogą pojawić się w codziennym świecie na większą skalę w najbliższych latach... tu bym się nawet zgodził... I drugą kwestią jest to skąd brać wiedzę "do załadowania" do takich rozwiązań...? W przypadku ChatGPT po prostu "wtłoczono" jakąś "część" Internetu. Ale co w przypadku wiedzy specjalistycznej, wąskiej... W każdym razie fajnie, że odwiedziłeś mój kanał i że możemy podyskutować. 😀🙏

  • @Plrang
    @Plrang Рік тому +2

    Przy mniejszej "podchwytliwości" raczyłby pewnie ściągnąć gotowca, sprawdzałeś?

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +2

      Pewnie cała ta baza wiedzy bazuje na gotowcach ściągniętych z netu, które AI próbuje niejako zastosować, bądź poskładać w całość z kawałków... 😜

    • @Plrang
      @Plrang Рік тому +2

      @@Informatykwakcji No tak, faktem jest, ze może skojarzyć coś z dokumentacji, połączyć z gotowcem, może usprawnić. Choć jak na razie podsuwa mi raczej nieoptymalne rozwiązania. 10% jednak to prawdziwe perełki, czekam na 50%.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +2

      @@Plrang Myślę, że wewnętrznie to może być dużo prostsze niż nam się wydaje, a atutem jest po prostu duża baza wiedzy...

    • @Plrang
      @Plrang Рік тому +2

      @@Informatykwakcji gdyby nie fakt, że ludzie z dobrą pamięcią wcale nie muszą być sprawniejsi logicznie, co dopiero botek

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +2

      @@Plrang 🤔🤔🤔🤔

  • @syplayer5161
    @syplayer5161 Рік тому +2

    fajne

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому

      👍 Napisałbyś kilka słów więcej, co i jak... 🤪

  • @michalpasternak
    @michalpasternak 8 місяців тому +2

    Pong to nie był program tylko urządzenie
    Assembler nie jest najtrudniejszym językiem świata, kolega brainfucka nie widział. Ani perla:1)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  8 місяців тому

      Pong... hmm rzeczywiście pierwszy pong był w pełni realizowany sprzętowo. Ale później pojawiły się już typowe programy. Co do tych "wydziwionych języków", to nie biorę ich pod uwagę, bo nikt w nich nic praktycznego nie robi i one powstały praktycznie tylko w jednym celu... Poza tym mówiąc o asemblerze, jako najtrudniejszym języku, mam na myśli nie tylko samą składnię, co również kwestię dekompozycji problemu na bardzo małe składowe, czy konieczność dobrej znajomości hardware (jak działają układy scalone itd.) i parę jeszcze innych rzeczy...

  • @przemoharp
    @przemoharp Рік тому +2

    Najtrudniejszy to chyba Malbolge o ile dobrze pamiętam :)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому

      Tylko kto w nim pisze programy... Raczej teoretyczny język do pewnych rozważań, jak można zagmatwać program i tym podobnych ha ha... 😜

  • @duzaliteraf7373
    @duzaliteraf7373 Рік тому +2

    5 sekund temu

  • @TechnikZaba
    @TechnikZaba Рік тому +2

    Mnie naumieli, że język nazywa się Asembly a kompilator to Asembler

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому

      Różnie to bywa i po polsku i po angielsku. Nawet na kilku forach założyłem wątek z pytaniem o prawidłowe nazewnictwo i odpowiedzi były bardzo różne... W moich kręgach raczej zawsze mówiło się asembler na oba pojęcia (skrótowo). A gdzie Ciebie tak naumieli? 🤪 P.S. Witaj w gronie subskrybentów! To jest jedyna słuszna decyzja! 👍

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator Рік тому +2

    A może sprawdzić to jeszcze raz ale na ChatGPT 4?

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому

      Dawaj! I daj znać, jak poszło!

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator Рік тому +1

      @@Informatykwakcji Nie znam się na assemblerze to niczego nie stwierdzę. Mogę pożyczyć konta.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому

      @@MultiKomentator Będzie druga część tego filmu. Zacząłem nad nią prace, ale na razie idzie powoli...

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator Рік тому +1

      @@Informatykwakcji Kazałem GPT4 obliczyć inflację. Podała zły wynik. Odpisałem tylko "źle" i przeprosiła podając już poprawny wynik.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +1

      @@MultiKomentator To sukces! Szczególnie, że tak naprawdę to do końca nikt nie wie, ile wynosi prawdziwa inflacja! Poważniej, jeśli lubisz "walki z ChatGPT", to powinien się Tobie spodobać kolejny film! 💪😀

  • @robertsutkowski3170
    @robertsutkowski3170 Рік тому +2

    już w latach 90 asembler był $%&£¥# ... ????
    magia ...
    a ludzie wtedy radzili sobie

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому

      🤔🤔🤔

    • @htchtc1717
      @htchtc1717 9 місяців тому

      W latach 80-tych programowalem wylacznie w assemblerze, ze dwie gry, jedna dwa pociągi i zmiana zwrotnic, by się nie zderzyly, ludzik chodzący po planszach, poza tym sysntezator glosu wykorzystany w zegarze glosnomowiacym oraz np. komunikaty, ze drukarka nie jest włączona. To było na IBM XT potem AT. A, jeszcze w ramach pracy dyplomowej telefon cyfrowy na procesor 8085. (byl tez na scalakach ttl
      40 szt..). Byly tez interface do komunikacji z Odra 1305 i IBM 4042. Było super, miałem kontrole nad całym kodem, wszystko co zrobiłem działało ekstra, teraz w C# wszystko się wywala, biblioteki z bledami, program nagle myśli nie wiadomo nad czym, wywala błędy dostępu do pameci chronionej, ...

  • @galy0
    @galy0 Рік тому +2

    To AI jakiej jest płci bo pisze komunikaty w formie żeńskiej.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому

      🤔🤔🤔🤔 Najlepiej zapytaj samo AI. Jednak ta forma nie jest chyba bez powodu...

  • @galy0
    @galy0 Рік тому +1

    Na samym końcu AI kłamie o możliwościach Atari.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому

      Ta końcówka jest dość mało konkretna, a argumenty za jednym, czy drugim komputerem trochę na siłę. Pokazałem raczej dla ciekawości... Zresztą na kanale jest film z porównaniem możliwości obu komputerków.

    • @tatageek
      @tatageek Рік тому +1

      też uważam że ten skromny opis nie oddaje w pełni ogromnych możliwości atari, w rzeczywistości potrafi ono duuużo więcej ;)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому

      @@tatageek 👍👍👍👍👍 O tak, tak, to na pewno kolega miał na myśli!

  • @galy0
    @galy0 Рік тому +1

    PIS udaje dobrą partię a wiadomo jacy są.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому

      Tylko bez polityki proszę! Odpocznijmy na tym kanale od takich spraw! 🤬

  • @Bender26
    @Bender26 Рік тому +5

    Assembler jest najtrudniejszy? XD Może zajmij się hodowlą marchwi, bo widać, że się nie znasz

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +2

      A ty się znasz na hodowli marchwi? 😜 Jakie znasz gatunki marchwi i w jakich miesiącach się je wysiewa? 😜 Film obejrzał, czy tylko napisał komentarz? To jest ocena z perspektywy osoby, która zaczyna przygodę z programowaniem. Co jest dla takiej osoby prostsze, język wysokiego poziomu czy asembler? 😜 A nie ocena z perspektywy informatyka z wieloletnim doświadczeniem. Dwa nie chodzi o samą składnię, a trudność asemblera wynika z wymogu bardzo dogłębnej znajomości hardware. Można jeszcze dodać złożoność dekompozycji problemu na bardzo małe elementy... Jest coś w tym bracie? 😛 Co do znajomości hardware, to czym nowsza platforma, to rzeczywiście pewne sprzętowe sprawy zaczynają umykać, bo masz dużo bibliotek, procedur oprogramowania systemowego itd. Tego w czasach 8-bitowców nie było. Choć nie twierdzę, że asembler 6502 jest najtrudniejszy, tylko ogólnie asembler... P.S. Tylko nie wyskakuj mi z tymi językami teoretycznymi powstałymi tylko po to, by pokazać, jak można skomplikować język programowania...

    • @kajetanl6585
      @kajetanl6585 Рік тому +2

      @@Informatykwakcji znam języki programowania paradygmatu nie tylko strukturalnego i proceduralnego ale również obiektowego jak i funkcyjnego. ANSI C, C++, Java, Python, Scala. W żadnym języku zarządzanie pamięcią nie jest tak trudne jak w Assembly. Dodatkowo dochodzi duża liczba rejestrów, których rolę trzeba rozumieć. Ogromna liczba rozkazów, których sporej części trzeba nauczyć się na pamięć. Żeby zrozumieć 3-4 znakowe mnemoniki przewijajace się w kodzie. I jeszcze większa liczba kodów przerwań, których role również trzeba zrozumieć. Bez możliwości operowania na klasach czy klasach anonimowych znanych z nowoczesnych języków kod wydłuża się w tempie wykładniczym a sprawy nie ułatwia również brak obecności różnych prymitywnych typów danych w Assembly. Wszystko trzeba zakodować ręcznie z poziomu pojedynczych znaków i liczb. Można zapomnieć o kolekcjach znanych z języków wyższego poziomu abstrakcji. Nawet tak podstawowe rzeczy jak pętle warunkowe wyglądają inaczej niż w innych językach programowania. Dlatego [Wielki] Informatyk ma rację. Assembly jest cholernie trudny jeżeli chcesz napisać w nim coś faktycznie funkcjonalnego a nie śmieszny programik drukujący 'Hello world' czy cokolwiek co przyszły informatyk przygotowuje na studiach a nie dla klienta. Między innymi dlatego, że co architektura/typ procesora to i rozkazów procesorowych mniej albo więcej. Dlatego @Bender powiem ci raczej nie popisałeś się bo poza wycieczkami osobistymi w żaden sposób swojej wypowiedzi nawet nie uzasadniłeś. 🙂

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому +2

      @@kajetanl6585 Dziękuję za wsparcie. Fajnie, że wymieniłeś te wszystkie aspekty. Ja bym dodał do tego jeszcze poza znajomością rejestrów, ogólnie dobrą znajomość, jak działa hardware. Weźmy na przykład przerwania obrazu w Atari. Musisz wiedzieć, jak jest konstruowany obraz, jakie są zależności czasowe, ile maksymalnie taktów zegara może trwać procedura obsługi synchronizacji pionowej, a ile poziomej i skąd wynikają te zależności, musisz wiedzieć, co wolno zrobić w takim przerwaniu, a czego nie, jak zakończyć obsługę przerwania i wrócić do głównego programu, itd. itd. itd. A przecież akurat jeszcze asembler w 8-bitowym Atari i tak jest w miarę prosty w porównaniu do innych platform. Jedynie co do samych mnemoników, to rzeczywiście, człowiek szybko się z nimi oswaja - kwestia wprawy, jak zresztą ze wszystkim. Pozdrawiam serdecznie P.S. Zapraszam też do zerknięcia w wolnej chwili na inne filmy na kanale. 😀

    • @jankoalbini9127
      @jankoalbini9127 Рік тому

      kajetan to dxiecko informatykwakcji, także tego... wszystko jasne

  • @jabublu358
    @jabublu358 Рік тому +1

    brain f**k jest trudniejszy

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому

      Mówimy o językach "roboczych", a nie "teoretycznych"... Wreszcie nie chodzi tylko o znajomość samego asemblera, ale wszystkiego tego, co jest wymagane do sprawnego pisania programów, np. jak działają układy scalone współpracujące z mikroprocesorem... (co zresztą w filmie jest jasno powiedziane). Jest czy nie? 😜

    • @jabublu358
      @jabublu358 Рік тому +1

      I tak najlepszy jest C. Szybki, dostęp do asm, biblioteki, preprocesor. Brać i uciekać. Jedyny problem to konieczność portowa, ale 70kb aplikacji konsolowej jest troche warte.asm był dobry kiedyś, jeszcze kiedy basic był za wolny

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Рік тому

      @@jabublu358 Albo C++. "Konieczność portowa"? Masz na myśli, że do każdej platformy trzeba program deczko czasem dostosować? Co do rozmiaru pliku wynikowego, to trochę też zależy, jak kompilujesz i też oczywiście nie rośnie to liniowo ze wzrostem długości kodu źródłowego... Oczywiście całkowicie się zgadzam, że asm dziś jest już raczej mocno niszowym sposobem programowania, ale w bardzo specyficznych zastosowaniach wciąż może się przydać... P.S. Ile zarabiają programiści asemblerowi? 😜

  • @MegaWonsz-z9c
    @MegaWonsz-z9c 8 місяців тому +1

    assemblery nie sa jakies szczególnie trudne....
    ale skoro takie asy jesteście i juz sie cwaniakujecie - to spróbujcie troche popisac w assemblerze procesorów TMS320 :D (np. rodzina C2000 chociazby)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  8 місяців тому

      Proponuję napisanie prostego programu rysującego okrąg w asemblerze 6502. Myślę, że 99 proc. komentujących nawet tego nie zrobi. Swoją drogą wielokrotnie tłumaczyłem w odpowiedziach na komentarze, dlaczego uważam, że asembler jest trudny i nie chodzi oczywiście tylko o samą składnię. Fajnie, że wpadłeś!

    • @MegaWonsz-z9c
      @MegaWonsz-z9c 8 місяців тому

      to skoro uwazasz ze assembler jest az tak trudny (fakt ,kazdy ma swoje niuanse) - to co powiesz o ludziach, ktorzy pisza swoje programy NADAL,WCIĄŻ I DZISIAJ w czystym kodzie maszynowym procesora ?
      Nadal uwazasz że pisanie w assemblerze to najwyzszy poziom abstrakcji? :) Osobiscie znam dwie takie osoby - starsze - już w wieku powyzej 60 lat :)
      @@Informatykwakcji

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  8 місяців тому

      @@MegaWonsz-z9c Powiedzmy sobie uczciwie, dziś takie pisanie nie ma większego sensu (czy w asemblerze czy zero-jedynkowo), może z wyjątkiem jakiś mega specyficznych zastosowań. A i tak zwykle robi się to w C, C++ lub podobnych, bo te bardzo dobrze nadają się do programowania blisko sprzętu. Oczywiście są osoby używające innych języków, czasem mało popularnych, jak na przykład FORTH (w którym też całkiem nieźle programuje się blisko sprzętu). Natomiast co do porównania język asemblera czy kod maszynowy to powiedzmy sobie uczciwie, że nie jest to wbrew pozorom aż tak duża różnica. I tu i tu musisz dobrze znać, jak działa procesor, wiedzieć, jak działają współpracujące układy scalone, musisz zdekomponować problem na bardzo małe elementy itd. itd. Różnica jest w samym sposobie zapisu. Tu używasz mnemoników, a tu te same mnemoniki zapisujesz liczbami, czy też częściej zero-jedynkowo i później dokonujesz konwersji zwykle na kod szesnastkowy. Dlaczego tak? Tu chodzi o to, jak zwykle są tworzone rozkazy. Ponieważ wewnątrz wszystko chodzi na bramkach logicznych, albo wchodząc jeszcze głębiej na tranzystorach, to taki rozkaz ma pewne charakterystyczne fragmenty, które są odpowiednio interpretowane przez bebechy procka. Dla przykładu instrukcje INX i INY dla 6502 różnią się jedynie jednym bitem, bo binarnie to 11101000 oraz 11001000. Robią praktycznie to samo, a jedynie używają innego rejestru. Dla mnie przejście z mnemoników na kod maszynowynie nie jest jakąś drastyczną różnicą, choć oczywiście dokładamy dodatkową komplikację... Można by długo rozmawiać.