Üdv! Nálam is ilyen ecomat 25 üzemel pár tél óta. 25kW Márkói kazán ajtajára szerelve. Annyi biztos, hogy kényelmes, azt sem tudom mikor működik, nincs vele gond. 5 naponta tartályt feltölteni pellettel amibe 8 zsák fér, magasítóval 11 zsák. 1000 literes puffert fűtök fel 85 fokra, 55 fokig engedem visszahűlni. Radiátor felé egy termosztáttal szivattyúval, egy thermosztatikus szelep vigyáz a beállított hőfokra 45 fok. Nagy hidegben(-10 fok) 20-25 kg pellet ég el 4-5 óra alatt, kb: 2 hetente hamuzok. Tehát napi 1x gyújt be, vagy plussz kinti hőmérsékletnél 1,5 naponta. A ház 100 nm, + 50 nm garázs és tároló. 12db radiátor van rajta. Azt mondom, ha 6m3 bükk rönköt szoktam venni, azt felvágni, hasogatni, berakni. Bekészíteni a tüzet reggel, du.16ó begyujtani, 18ó-kor megrakni, 20ó-kor megrakni. 5 naponta hamuzni. Kb. 100ezer forinttal legyen ez drágább, akkor is megéri. Nagyon jó fenyő pellettel is próbáltam 6mm, nagyon csumpi 8mm pellettel is megy, kicsit több hamuval. Viszont a teljesítményét vissza kellett venni, mert mint lángvágó úgy égett fehér lángal, nem mertem így üzemeltetni. Most vegyesen használom, kb. 2 Tonna pellet fogy. 167Ft vettem fenyőt, 70 Ft a Szotyit/ 1050Kg.
Én nem így használtam. Ősszel begyújtottam, tavasszal kikapcsoltam. Erőműben dolgoztam 20 évet és tudom, hogy a legnagyobb veszteség a füstgáz veszteség. Tehát az ami nem a rendszerben marad, hanem a kéménybe távozik. A begyújtás tipikusan ilyen helyzet: mivel a vízhőfok alacsony a lángstabilizálás után maximumra kapcsol. Ekkor a hatalmas láng a kéménykűrtőbe is belenyal és nagyon sok hő távozik a kéménybe. A menüben folyamatos üzemre állítottam és nagyon visszavettem a pellet adagokból és hozzá a levegőt is. Alap lángon szinte őrlángként égett és úgy üzemelt, hogy a minimum és a modulált első fokozatokat váltogatta. Nagy hidegben egy kicsit feljebb ment, de maximumon egyszer sem. A kémény a kazán felett 50-60 fokos. A vízhőfok 40C fokra volt állítva és azt tartotta, a helységeket pedig termosztatikus szelepes radiátorok fűtötték, tartották a beállított 22-24 fokot. Amikor pelletre váltottam, megérte mert ahogy mondtad: a plusz 100 rugó, megérte a modern, tiszta, környezetbarát és kényelmes fűtést. Csakhogy befigyelt a háborús válság és olyannyira megdrágult, hogy a kezdeti 300 ezer helyett, 800 ezer lett a (4 tonna) az egy szezonra kellő pellet. Jelenleg van 4 tonna félretéve (500 ezer volt akkor) és minden helységben klíma került beszerelésre. A napelemeket megdupláztuk (8kW lett). Ehhez igénybe vettük a tavaly még működő 50% -os lakásfelújítási támogatást. A pellet most tartalék. Nagy hidegben azért néha beüzemelem, mert akkor a klímák kevésbé gazdaságosak (-25 -ig mennek, fűtős fajták).
Szerintem az nem elég. Nekem is kb. 100nm -es a ház, 23kw a kazán és 25kw az égőfej. 40 fokos vízzel tud fűteni, éjjel nappal üzemelve. Folyamatos üzem gazdaságosabb. Ha aláméretezed, nagy bajba leszel, ha fölé, akkor csak vissza fog szabályozni. Amúgy az elszabadult pellet árak miatt klímákkal fűtünk. A 4 tonna pellet csam tartalék. Akkor vettem amikor elkezdett felmenni az ára. Kezdetben 300ezer/4t, majd 480ezer volt mikor vettem és ugyanez most 800 ezer lenne. Felejtős. Klímával és napelemmel, a töredéke lesz.
Ez szép és jó. Sőt tetszik is. Jó kis videó lett. De egy csomó infót hiányolok. Mennyi időre elég az a 10 zsák kb 140Kg pellet? Mennyi az ára ekkora mennyiségű pelletnek? Mi a hatásfok egy fa, gáz vagy vegyes tüzelésű kazánnal szemben aminek azonos a teljesítménye? Érdekelne egy összehasonlítás, hogy megéri e azt a fél milliót és visszajön e egyáltalán az ára? Van itt sok kérdés amire érdekelne a válasz.
Nos igazad van, nagyon sok minden hiányzik a videóból, Csakhogy ezt nem nagy nyilvánosságnak készítettem, az én csatornám nem ilyen. Nagyon sok videóm nem is nyilvános. Ezt a videót egy kollégámnak készítettem akit érdekelt ez az égő. Az égő gyártója elkérte, és a hivatalos Weboldalán fent is van. Ha ma magyarországon videót keresel egy pellet égő működéséről, akkor még mindig ez a leg informatívabb (Ecomatról legalább is) A válaszok: - 10 Zsák pellet meddig elég? A fűtendő terület nagysága, hőigénye, és a külső hőmérséklet függvénye. Gyakorlatilag nem egzakt. - Az égő hatásfoka 98% - Az összehasonlítás: Legdrágább az ellenállás alapú villamos fűtés, azután a gáz, majd a pellet, és utána a sima fa. - A megtérüléshez ismerni kellene az eddigi fűtésmód költségét, a fűtendő terület nagyságát, a ház szigetelésének hővezető tényezőjét, A hőleadás módját (padlófűtés, radiátor) stb. Ez nem a lehető legolcsóbb fűtés. A hasábfa fűtésnél kicsit drágább a gáznál és a villamosfűtésnél olcsóbb. A fafűtésnél ezerszer kényelmesebb, automatizált, nincs füstje, környezet barát. Persze téged ez nem érdekelt igazán...😊
@@jakabgipsz4788 Dehogynem. Ez teljesen kielégíti a kérdéseimet. Sőt igazából az érdekelne, hogy hatásosabb és energiatakarékosabb e mint egy faelgázosító kazán. Jelenleg nálunk ez van használatban. (Most már a nyár miatt nem.) Persze 8-12 óránként ezt azért meg kell pakolni fával. A baj csak annyi vele, hogy ez igazán -10°C foktól sőt inkább -15°C foktól hatásos igazán. Mert ha lasabb a hőingadozás a lakásban, akkor képes kialudni. Másrészt szeretnék olyan fűtést kialakítani ami takarékos de hatásos is, másrészt környezetbarát. Tervben van napkollektorok felszerelése. Amiről természetesen villany kazánt üzemeltetnék. A villanykazánnak jobb a hatásfoka mint a gázkazánnak, révén, hogy nincsen égéstermék. Cserébe itt a villanyt lehet fizetni. Ha meg ott a napkollektor akkor részben megtérülne. Erről van véleményed?
@@3DPrintingAntosz Nekünk a tetőn 20db napelemünk van 4200 KWh teljesítménnyel, de ez édeskevés a villanyfűtéshez. Az első munkahelyem egy hőerőmű volt és az áramot szinte ingyen kaptam. Ekkor volt utoljára villamos fűtésünk. Kb. 6-8 KWh volt a teljesítmény igényünk (100 négyzetméter 8 helység). Volt a tetőn egy 20 csöves napkollektor ami egy boylert melegített. (saját készítés volt). Viszont leszereltem mert kellett a hely a napelemeknek, mert az jobban megéri. Jelenleg már 6 éve van fent, a hitelek visszafizetve és most ingyen termel. Szóval a kazánunk jelenleg 23KW- os vegyeskazán, ebben a 25KW -os égő. Évente 4tonna pellet ég el. Kilóját 70Ft ért veszem, így 280-300 ezer egy szezonban. Azelőtt ugyanennyi ment el fára, ami nedves volt emiatt 8 év alatt kilyukadt már 2 kazán. Hasogatni kellet, behordani, pár óránként rakosgatni. Hol elaludt, hol úgy felment a hőfok, hogy ablakot kellett nyitni. Jelenleg meghozza az autó a zsákos pelletet ami 15Kg zsákokban van és tiszta, 20 perc alatt a tárolóban van felpakolva. A napi tárolóba öntök 10 zsákot, nyomok egy gombot és be van gyújtva. Pár naponta utántöltöm, 4 naponta kiviszem a hamut és kitisztítom (lekotrom a pernyét) a kazánt. Ha nagyon hideg van (-10 vagy alatta) akkor 3-4 napig elég a 10 zsák, ha nincs akkor kb. egy hét. Nem kiszámítható mert az égő 5 fokozatban változtatja a tüzelést a hőigénynek megfelelően. Minden helységben (kivétel a 2 fürdő) a radiátoron termosztatikus szelep szabályozza az adott helység hőfokát, a tüzelés vezérlő pedig csak az előremenő hőfokot tartja a beállított értéken (38-45 fok). Egész télen folyamatosan tüzelek, mert így a legalcsonyabb a füstgáz veszteség. Ha kikapcsolnám, akkor lehűl a lakás és emiatt begyújtáskor a maximum lángon égne, amíg felmelegszik újra. A maximum láng nagy része a füstcsövet és a kéményt melegítené. Folyamatos tüzeléssel a kazánból kilépő füstgáz alig 40-50 celsius fok. A harmat kicsapodás miatt nem szokták így leengedni a füstgáz hőfokot, mert a kéményt megeszi a savas pára, de a pellet nagyon száraz. A légszáraz több éve száradó fa 23-25% -os nedvesség tartalmú. a pellet 15-18% -os. Ezért ég olyan nagy hatásfokkal. Nameg a szabályozható levegő adagolás miatt, tökéletes az égés. Gondolkodtam én is faelgázosító kazánban, de azért vetettem el mert: - Nincs elég hely a fa legaláb 2 éves tárolására, mert abban csak száraz fával lehet tüzelni - Hasogatás, behordás, takarítás ugyanúgy szükséges és ezt akartam elkerülni - Nem automatizálható - Drága (vagy ugyanannyi mint a pellet ami automatizálható) - Az elgázosító nem szabályozható (kellő képpen és pontosan) ezért szoktak puffer víztartályt alkalmazni, ami eltárolja a felszaladt égés hőjét és kivehető ez, amikor a tűz kialszik. Viszont ez megnöveli a beruházási költségeket.
@@jakabgipsz4788 Ez igen. Jó kis infó egyveleg. Köszönöm szépen! Nagy érdeklődéssel olvastam. Nos nekünk automatizált a faelgázosító. Van hozzá egy beállított vezérlőegység is. Valamint kap plusz infót egy központi termosztáttól, hogy mennyi a szoba hőigénye. Ez programozva van szintén. A kazán vezérlése ennek megfelelően cselekszik és kapcsolja a ventilátort. Maga a ventilátor 0-100% között állítható 1% pontossággal. Csak ha hosszú időre megáll, akkor kialszik a tűz. Természetesen amiket fentebb felsoroltál, ezért is próbálom meg úgy csinálni, hogy a legjobb legyen. Másrészt meg mivel megláttam ezt a videót (amit egyébként régebben kerestem) de most megleltem, így már értem a lényegét ennek is. Ha pedig összevetem a létező összes fűtési módot, akkor igen arra jutok, hogy ez a leggazdaságosabb, kényelmesebb és kifizetődőbb. Köszi még egyszer az infókat.
@@3DPrintingAntosz Szivesen! Hát igen, a szabályzás egy faelgázosítóban, kimerül a levegő adagolásában. A pelletnél maga a tüzelőanyag mennyisége (1-100%) az adagolás intervalluma másodpercben, a levegő mennyisége (1-100%) és az ecomatnál még a rostély tisztítás módja és intervalluma (másodperc-óra) is állítható. Teljeskörűen beállítható (kellő türelem és kis hozzáértéssel) Nálam ez nem gond mert a 7 szakmámból az egyik pont idevág: Gőzerőművi kazángépész. Ha van kérdésed tedd fel. üdv.
Köszi a vàlaszt.
Üdv! Nálam is ilyen ecomat 25 üzemel pár tél óta. 25kW Márkói kazán ajtajára szerelve. Annyi biztos, hogy kényelmes, azt sem tudom mikor működik, nincs vele gond. 5 naponta tartályt feltölteni pellettel amibe 8 zsák fér, magasítóval 11 zsák. 1000 literes puffert fűtök fel 85 fokra, 55 fokig engedem visszahűlni. Radiátor felé egy termosztáttal szivattyúval, egy thermosztatikus szelep vigyáz a beállított hőfokra 45 fok. Nagy hidegben(-10 fok) 20-25 kg pellet ég el 4-5 óra alatt, kb: 2 hetente hamuzok. Tehát napi 1x gyújt be, vagy plussz kinti hőmérsékletnél 1,5 naponta. A ház 100 nm, + 50 nm garázs és tároló. 12db radiátor van rajta. Azt mondom, ha 6m3 bükk rönköt szoktam venni, azt felvágni, hasogatni, berakni. Bekészíteni a tüzet reggel, du.16ó begyujtani, 18ó-kor megrakni, 20ó-kor megrakni. 5 naponta hamuzni. Kb. 100ezer forinttal legyen ez drágább, akkor is megéri. Nagyon jó fenyő pellettel is próbáltam 6mm, nagyon csumpi 8mm pellettel is megy, kicsit több hamuval. Viszont a teljesítményét vissza kellett venni, mert mint lángvágó úgy égett fehér lángal, nem mertem így üzemeltetni. Most vegyesen használom, kb. 2 Tonna pellet fogy. 167Ft vettem fenyőt, 70 Ft a Szotyit/ 1050Kg.
Én nem így használtam. Ősszel begyújtottam, tavasszal kikapcsoltam. Erőműben dolgoztam 20 évet és tudom, hogy a legnagyobb veszteség a füstgáz veszteség. Tehát az ami nem a rendszerben marad, hanem a kéménybe távozik. A begyújtás tipikusan ilyen helyzet: mivel a vízhőfok alacsony a lángstabilizálás után maximumra kapcsol. Ekkor a hatalmas láng a kéménykűrtőbe is belenyal és nagyon sok hő távozik a kéménybe.
A menüben folyamatos üzemre állítottam és nagyon visszavettem a pellet adagokból és hozzá a levegőt is. Alap lángon szinte őrlángként égett és úgy üzemelt, hogy a minimum és a modulált első fokozatokat váltogatta. Nagy hidegben egy kicsit feljebb ment, de maximumon egyszer sem. A kémény a kazán felett 50-60 fokos.
A vízhőfok 40C fokra volt állítva és azt tartotta, a helységeket pedig termosztatikus szelepes radiátorok fűtötték, tartották a beállított 22-24 fokot.
Amikor pelletre váltottam, megérte mert ahogy mondtad: a plusz 100 rugó, megérte a modern, tiszta, környezetbarát és kényelmes fűtést.
Csakhogy befigyelt a háborús válság és olyannyira megdrágult, hogy a kezdeti 300 ezer helyett, 800 ezer lett a (4 tonna) az egy szezonra kellő pellet.
Jelenleg van 4 tonna félretéve (500 ezer volt akkor) és minden helységben klíma került beszerelésre. A napelemeket megdupláztuk (8kW lett). Ehhez igénybe vettük a tavaly még működő 50% -os lakásfelújítási támogatást.
A pellet most tartalék. Nagy hidegben azért néha beüzemelem, mert akkor a klímák kevésbé gazdaságosak (-25 -ig mennek, fűtős fajták).
Üdv! Hol vettel 70ft-ért szotyi pelletet? Köszi.
Üdv Jakab Gipsz. Kèrdèsem lenne, hogy 100nm-es hàzra elèg a 15kw-os ecomat vagy màs ilyen teljesìtmènyű ègőfej?
Szerintem az nem elég. Nekem is kb. 100nm -es a ház, 23kw a kazán és 25kw az égőfej. 40 fokos vízzel tud fűteni, éjjel nappal üzemelve. Folyamatos üzem gazdaságosabb.
Ha aláméretezed, nagy bajba leszel, ha fölé, akkor csak vissza fog szabályozni.
Amúgy az elszabadult pellet árak miatt klímákkal fűtünk. A 4 tonna pellet csam tartalék. Akkor vettem amikor elkezdett felmenni az ára.
Kezdetben 300ezer/4t, majd 480ezer volt mikor vettem és ugyanez most 800 ezer lenne.
Felejtős. Klímával és napelemmel, a töredéke lesz.
Ez szép és jó. Sőt tetszik is. Jó kis videó lett. De egy csomó infót hiányolok. Mennyi időre elég az a 10 zsák kb 140Kg pellet? Mennyi az ára ekkora mennyiségű pelletnek? Mi a hatásfok egy fa, gáz vagy vegyes tüzelésű kazánnal szemben aminek azonos a teljesítménye? Érdekelne egy összehasonlítás, hogy megéri e azt a fél milliót és visszajön e egyáltalán az ára? Van itt sok kérdés amire érdekelne a válasz.
Nos igazad van, nagyon sok minden hiányzik a videóból, Csakhogy ezt nem nagy nyilvánosságnak készítettem, az én csatornám nem ilyen. Nagyon sok videóm nem is nyilvános. Ezt a videót egy kollégámnak készítettem akit érdekelt ez az égő. Az égő gyártója elkérte, és a hivatalos Weboldalán fent is van. Ha ma magyarországon videót keresel egy pellet égő működéséről, akkor még mindig ez a leg informatívabb (Ecomatról legalább is)
A válaszok:
- 10 Zsák pellet meddig elég? A fűtendő terület nagysága, hőigénye, és a külső hőmérséklet függvénye. Gyakorlatilag nem egzakt.
- Az égő hatásfoka 98%
- Az összehasonlítás: Legdrágább az ellenállás alapú villamos fűtés, azután a gáz, majd a pellet, és utána a sima fa.
- A megtérüléshez ismerni kellene az eddigi fűtésmód költségét, a fűtendő terület nagyságát, a ház szigetelésének hővezető tényezőjét, A hőleadás módját (padlófűtés, radiátor) stb.
Ez nem a lehető legolcsóbb fűtés. A hasábfa fűtésnél kicsit drágább a gáznál és a villamosfűtésnél olcsóbb. A fafűtésnél ezerszer kényelmesebb, automatizált, nincs füstje, környezet barát.
Persze téged ez nem érdekelt igazán...😊
@@jakabgipsz4788 Dehogynem. Ez teljesen kielégíti a kérdéseimet. Sőt igazából az érdekelne, hogy hatásosabb és energiatakarékosabb e mint egy faelgázosító kazán. Jelenleg nálunk ez van használatban. (Most már a nyár miatt nem.) Persze 8-12 óránként ezt azért meg kell pakolni fával. A baj csak annyi vele, hogy ez igazán -10°C foktól sőt inkább -15°C foktól hatásos igazán. Mert ha lasabb a hőingadozás a lakásban, akkor képes kialudni. Másrészt szeretnék olyan fűtést kialakítani ami takarékos de hatásos is, másrészt környezetbarát. Tervben van napkollektorok felszerelése. Amiről természetesen villany kazánt üzemeltetnék. A villanykazánnak jobb a hatásfoka mint a gázkazánnak, révén, hogy nincsen égéstermék. Cserébe itt a villanyt lehet fizetni. Ha meg ott a napkollektor akkor részben megtérülne. Erről van véleményed?
@@3DPrintingAntosz Nekünk a tetőn 20db napelemünk van 4200 KWh teljesítménnyel, de ez édeskevés a villanyfűtéshez. Az első munkahelyem egy hőerőmű volt és az áramot szinte ingyen kaptam. Ekkor volt utoljára villamos fűtésünk. Kb. 6-8 KWh volt a teljesítmény igényünk (100 négyzetméter 8 helység). Volt a tetőn egy 20 csöves napkollektor ami egy boylert melegített. (saját készítés volt). Viszont leszereltem mert kellett a hely a napelemeknek, mert az jobban megéri. Jelenleg már 6 éve van fent, a hitelek visszafizetve és most ingyen termel. Szóval a kazánunk jelenleg 23KW- os vegyeskazán, ebben a 25KW -os égő. Évente 4tonna pellet ég el. Kilóját 70Ft ért veszem, így 280-300 ezer egy szezonban. Azelőtt ugyanennyi ment el fára, ami nedves volt emiatt 8 év alatt kilyukadt már 2 kazán. Hasogatni kellet, behordani, pár óránként rakosgatni. Hol elaludt, hol úgy felment a hőfok, hogy ablakot kellett nyitni.
Jelenleg meghozza az autó a zsákos pelletet ami 15Kg zsákokban van és tiszta, 20 perc alatt a tárolóban van felpakolva. A napi tárolóba öntök 10 zsákot, nyomok egy gombot és be van gyújtva. Pár naponta utántöltöm, 4 naponta kiviszem a hamut és kitisztítom (lekotrom a pernyét) a kazánt. Ha nagyon hideg van (-10 vagy alatta) akkor 3-4 napig elég a 10 zsák, ha nincs akkor kb. egy hét. Nem kiszámítható mert az égő 5 fokozatban változtatja a tüzelést a hőigénynek megfelelően. Minden helységben (kivétel a 2 fürdő) a radiátoron termosztatikus szelep szabályozza az adott helység hőfokát, a tüzelés vezérlő pedig csak az előremenő hőfokot tartja a beállított értéken (38-45 fok). Egész télen folyamatosan tüzelek, mert így a legalcsonyabb a füstgáz veszteség. Ha kikapcsolnám, akkor lehűl a lakás és emiatt begyújtáskor a maximum lángon égne, amíg felmelegszik újra. A maximum láng nagy része a füstcsövet és a kéményt melegítené. Folyamatos tüzeléssel a kazánból kilépő füstgáz alig 40-50 celsius fok. A harmat kicsapodás miatt nem szokták így leengedni a füstgáz hőfokot, mert a kéményt megeszi a savas pára, de a pellet nagyon száraz. A légszáraz több éve száradó fa 23-25% -os nedvesség tartalmú. a pellet 15-18% -os. Ezért ég olyan nagy hatásfokkal. Nameg a szabályozható levegő adagolás miatt, tökéletes az égés.
Gondolkodtam én is faelgázosító kazánban, de azért vetettem el mert:
- Nincs elég hely a fa legaláb 2 éves tárolására, mert abban csak száraz fával lehet tüzelni
- Hasogatás, behordás, takarítás ugyanúgy szükséges és ezt akartam elkerülni
- Nem automatizálható
- Drága (vagy ugyanannyi mint a pellet ami automatizálható)
- Az elgázosító nem szabályozható (kellő képpen és pontosan) ezért szoktak puffer víztartályt alkalmazni, ami eltárolja a felszaladt égés hőjét és kivehető ez, amikor a tűz kialszik. Viszont ez megnöveli a beruházási költségeket.
@@jakabgipsz4788 Ez igen. Jó kis infó egyveleg. Köszönöm szépen! Nagy érdeklődéssel olvastam. Nos nekünk automatizált a faelgázosító. Van hozzá egy beállított vezérlőegység is. Valamint kap plusz infót egy központi termosztáttól, hogy mennyi a szoba hőigénye. Ez programozva van szintén. A kazán vezérlése ennek megfelelően cselekszik és kapcsolja a ventilátort. Maga a ventilátor 0-100% között állítható 1% pontossággal. Csak ha hosszú időre megáll, akkor kialszik a tűz. Természetesen amiket fentebb felsoroltál, ezért is próbálom meg úgy csinálni, hogy a legjobb legyen. Másrészt meg mivel megláttam ezt a videót (amit egyébként régebben kerestem) de most megleltem, így már értem a lényegét ennek is. Ha pedig összevetem a létező összes fűtési módot, akkor igen arra jutok, hogy ez a leggazdaságosabb, kényelmesebb és kifizetődőbb. Köszi még egyszer az infókat.
@@3DPrintingAntosz Szivesen!
Hát igen, a szabályzás egy faelgázosítóban, kimerül a levegő adagolásában. A pelletnél maga a tüzelőanyag mennyisége (1-100%) az adagolás intervalluma másodpercben, a levegő mennyisége (1-100%) és az ecomatnál még a rostély tisztítás módja és intervalluma (másodperc-óra) is állítható. Teljeskörűen beállítható (kellő türelem és kis hozzáértéssel) Nálam ez nem gond mert a 7 szakmámból az egyik pont idevág: Gőzerőművi kazángépész.
Ha van kérdésed tedd fel. üdv.