Powinieneś nagrywać więcej o dinozaurach, genialnie ci to wychodzi i dobrze że mówisz o dinozaurach nie jak o filmowych potworach tylko jak o zwierzętach bo tym właśnie były, zwierzętami.
Witam mam propozycję może zrobisz film o komarach? Bo ciekawe jest to, że nie zawsze one nam dokuczają po zachodzie słońca tego doświadczyłem i nie tylko tęperatura ma tu rolę ale też wilgotność powietrza, pochmurno czy też nie i omówienie wiemie tego by było bardzo ciekawe.
Mała ciekawostka odnośnie ubarwienia - u tyranozaura pozostaje ono nieznane, jednak w przypadku nielicznych innych dinozaurów (np. Psittacosaurus, Anchiornis) poznano ich prawdopodobne ubarwienie. W ich skórze i w piórach odkryto pozostałości melanosomów. Tak więc jest niewielka szansa, że również w przypadku tyranozaura kiedyś uda się odkryć kolory 🙂
@@rey_4397 Może ubarwienie służyło do kamuflażu, może samiec był kolorowy, żeby zaimponować samicy, może ubarwienie służyło do wyrównywania temperatury (tak jak np. u zebry)
Prawdopodobnie dorosłe t rexy nie miały piór więc wątpliwe jest znalezienie melanosomów, co innego u młodocianych osobników. Mimo wszystko liczę na to że sie kiedyś dowiemy jakiej barwy był król.
Świetny film! Poruszonych było wiele ciekawych kwestii. Jeszcze dorzucę mały szczegół nie tylko co do tyranozaura, ale ogólnie do teropodów. Przednie łapy trzymały zawsze wygięte do środka (jakby do klaskania) a nie zgięte w dół jak zwykle ukazuje się w starszych rekonstrukcjach
@@daber111286 Generalnie tak działały nadgarstki u wszystkich dinozaurów. Obrócenie ich dłońmi w dół jest anatomicznie niewykonalne, chyba, że połamiemy zwierzęciu nadgarstki. Dinozaury, które wtórnie (bo pierwsze dinozaury były dwunożne) przystosowały się do chodzenia na 4 nogach są zauropody i niektóre ornitopody. Jeśli jednak się przyjrzymy temu przejściu, zauropody chodziły na czubkach palców, ich nadgarstki zniwelowały się, choć nadal były zwrócone do siebie. Hadrozaury również chodziły na czubkach palców, natomiast ceratopsy (takie jak Triceratops) wygięły łokcie na boki, aby obejść ten problem (dlatego przednie kończyny nie są one równiótko pod tułowiem).
Odgłos Tyrka w filmach: coś jak piła mechaniczna skrzyżowana ze skrzypcami. Odgłos Tyrka w realu: prawdopodobnie coś w stylu odpalania sprawnego silnika spalinowego puszczanego w spowolnieniu. Po prostu bardzo głośny niski pomruk.
Po pierwsze świetny materiał! Myślę, że cała seria o dinozaurach jak najbardziej by się przyjęła. A po drugie to szkoda, że pominąłeś kwestię odgłosów wydawanych przez Tyranozaura bo nie jest wcale takie oczywiste, że ten słynny ryk w ogóle miał miejsce. Mówi się, że T-rex wydawał bardziej pojedyńcze wycia, coś jak łoś. Ale czytałem o tym już parę lat temu więc proszę tego nie cytować :D
To zdecydowanie jeden z moich ulubionych kanałów. Odcinek też super, jak z resztą wszystkie. Co do Tirexa: Jeżeli jego przodkowie byli upierzeni, to czy umieli latać? Jego przednie kończyny nie wyglądają, jak skrzydła w zaniku. Przypominają bardziej przednie łapy dzisiejszych myszy, czy wiewiórek. Bardziej u Tirexa bym się spodziewał łusek, niż piór. Czy pióra służyły niektórym gatunkom do innych celów, niż lot? Nie mówię o gatunkach, które utraciły zdolność lotu. Poprawcie mnie, jeśli źle myślę.
Pierwsze pióra pełniły prawdopodobnie funkcje termoregulacyjne, albo pomagały w utrzymaniu ciepła wysiadywanych jaj. Funkcja latania pojawiła się najprawdopodobniej dopiero później. Pióra okazały się tu także bardzo pomocne, ale początkowo pełniły inne funkcje, tak jak w przypadku wielu części ciała i narządów, które z czasem okazały się bardzo pomocne w innych sferach życia. Dziękuję. Pozdrawiam.
Odnośnie piór to w Jurassic Park dinozaury ich nie miały bo brakujące geny zostały uzupełnione genami żab. W przyszłym filmie (Jurassic World Dominion) pojawią się sceny z przed 65 milionów lat i tam dinozaury będą je miały. W czasie kręcenia pierwszego filmu nie wiedziano o tym że dinozaury były opierzone i w przyszłych filmach nie chciano tego zmieniać.
@@bartoszszymkowicz5143 Z tego co wiem to pióra (czy raczej protopióra) posiadały jedynie teropody, prawdopodobnie wielkie teropody posiadały je jedynie na grzbiecie i głowie (jak zostało to wspomniane w filmie), zaś małe raptory i ptaki posiadały w pełni rozwinięte pióra na całym ciele.
@@bartoszszymkowicz5143 jedyne dinozaury jakie nie miały piór to zauropody i niektóre abelizaury oraz ankylozaury a same pióra wiadomo na sto procent że istniały na większości dinozaurów.
No wreszcie ktoś powiedział coś, co od zawsze powtarzałem ludziom, czy to w życiu czy to w komentarzach na temat T-rex'a, chwała Ci za ten materiał :) Łapa w górę !
Mogłeś poszukać jeszcze o rekonstrukcji odgłosów dinozaurów dokonanych przez paleontologów a sugeruje to że prawdopodobnie tyranozaur nie ryczał jak w Parku Jurajskim.
Tyranozaur nie ryczał, raczej wydawał z siebie "buczenie" lub "dudnienie". Ryczenie jest cechą ssaków, a dinozuary brzmiały raczej jak ptaki. Wyszukaj sobie odgłosy kazuara, polecam
Taka mała ciekawostka- Nie wiadomo czy Tyranozaur miał wargi czy nie. Istnieją przesłanki ku temu, że mógł mieć zęby skryte właśnie pod wargami. Jednak nie ma co do tego pewności.
Ja nadal nie rozumiem skąd się wzięło w filmach to, że gdy się nie ruszasz tyranozaur cię nie widzi. Są na to jakieś dowody, czy raczej jest to wyssane z palca na potrzeby filmu?
Wzięło się stąd że scenarzyści pierwszego Jurassic Park chcieli mieć scenę bliskiego spotkania bohaterów z tyranozaurem, i musieli jakoś wytłumaczyć ich przeżycie tej sytuacji xD
Bardzo dobry program. Praktycznie mamy tylko szkielety zwierzęcia , które żyło 60 milionów lat temu .Jedyne co możemy powiedzieć ze 100% pewnością to to ,że to zwierzę żyło i było mięsożerne . Cała reszta dotycząca życia Tyranozaura to mniej lub bardziej trafne hipotezy , wnioski , przypuszczenia i domysły . Dobre podejście autora tego filmiku do tematu . Brawo ...
Masz rację , matoł ze mnie i nie doczytałem uważnie , że niektóre Tyranozaury ( oczywiście nie wszystkie ) podjadały świeżą trawkę , podgryzały korzonki .Od czasu do czasu skubnęły też kilka zielonych listków. ...Lubiły też budyń na podwieczorek . Ne pogardziły również kawałkiem ciasta ...podobno makowiec smakował im najlepiej .....Dzięki za zwrócenie mi uwagi ...następnym razem będę czytał uważniej . Pozdrawiam
Ciekawostka odnośnie t-rexa: W miasteczku Drumheller w prowincji Alberta w Kanadzie jest najwieksza na świecie hmmm powiedzmy statua tej bestii - mierzy jakieś 26m i można wejść do środka i wdrapać się po schodach na taras widokowy mieszczący się w rozdziawionej paszczy bestii, skąd rozciąga się wspaniały widok na kanion rodem z ,,epoki lodowcowej"🙃 Byłem, widziałem - super widok. Pozdrawiam 🙃
O fajnie filmik o dinozaurach! Kiedyś się nimi interesowałem więc troszkę wiem ;) ja tam Tyranozaura za króla dinozaurów nie uznaje na pewno wolę Giganotozaurowate gdyż były równie wielkie ( 2 gatunki z tej rodziny były większe od t rexa ). Do magii Natury: Czym karmi się Przekopnice i czy można trzymać dwa gatunki w jednym akwa np. Przekopnice Właściwe i Długowidełkowe bo mam zamiar zakładać dla nich akwarium i chciałbym trochę wiedzy ( filmik o nich oglądałem )
Przekopnice nie są wybredne - zjedzą wszystko, tak jak Rambo ;) ale pokarm zależy od stadium rozwoju. Rzuć okiem na karmienie przekopnic w sieci, ale generalnie pokarm dla ryb będzie ok. Młode jedzą pierwotniaki, więc wystarczy jak wrzucisz liścia do wody. Raczej bym nie mieszał gatunków.
Z tego co czytałem Gigantozaurus może i był większy, ale podejrzewa się u niego mniejszą inteligencję niż u T-Rexa. Myślę, że dlatego ten drugi jest jednak uważany za króla. :)
@@bloodwynn czynników jest sławy tyranozaura jest wiele. Na pewno nie był największym drapieżnikiem, ale jest jednym z pierwszych i najlepiej zbadanych.
Badanie przeprowadzone w 2017 roku na uniwersytecie przyrodniczym w houston w Teksasie obalaja teorie piór u tyranozaurów . Jest wiadome ze 90% ciała T-rexa napewno nie miało piór, jedynym ewentualnym miejscem jesz czubek głowy gdzie mogł być dosłownie meszek a juz napewno nie miał piór na konczynach . Takze animacja z 9:10 jest kompletna bzdurą . Co do koloru naukowcy uwazaja ze raczej to były ciemne kolory
Jeżeli przyjrzymy się tym fragmentom, to są one stosunkowo niewielkie, sami autorzy zaznaczają, że pióra mogły znajdować się na grzbiecie. Ponadto sami piszą o tym, że łuski i pióra niekoniecznie całkowicie się wykluczają (chociażby Juravenator jest tego przykładem).
@@kaiju2344 Widze ze nie zrozumiano mnie. Naukowcy z Texasu operowali na istniejacych i odkrytych szczetkach T-rexów i juz wykluczono obecnosc piór na plecach, ogólnie wizja T -rexa jako wielkiego kurczaka JEST BŁEDNA . Jedynym miejscem gdzie by mogł być meszek to czubek głowy
@Paweł S Bo lobby lubi snuć sensacje. Raz na 5 lat w Telewizji zrobią rzetelny program i ludzie kłapią w kołko. Mało kto śledzi profesjonalne badania naukowe. do dzisiaj masa ludzi widzi Spinozaura w wyobrazeniu z Parku jurajskiego 3 a to wyobrazenie jest od dawna nieaktualne
@Paweł S Na chwile obecna badania z houston sa najbardziej aktualne. Takze do szafy odłózmy teorie o wielki kurczaku, oraz ze był padlinozerca. T-rex był wielkim drapieznikiem pokrytym łuskami i który prawdopodobnie zył w klanach rodzinnych a nie był samotnikiem. W tym roku dla odmiany weszła nowa teoria. Jak chcesz moge ci link podrzucic. Teoria mówiaca ze Tyranozaur nie jest rodzimym gatunkiem tylko wiekszą odmiana tarbozaura. Wedle Kolejnych badań tym razem z houston 68-67 milionów lat temu Azja i ameryka miały być połączone pomostem lądowym którym tarbozaury weszły do ameryki północnej i znacznie zwiekszyły rozmiary dajac poczatek tyranozaurom ( chociaz ja osobiscie poddaje watpliwoscią ta teze )
@@magianatury Czy są jakies badania paleontologów które mogłyby potwierdzic 2 teorie 1.Koegzystencja T-rexa i Nanotyrana który miał być mniejszym gatunkiem tyranozaura 2. Biorac pod uwage ze T-rex pojawia sie w maastrychcie 68,5 miliona lat temu czy mogł on koegzystować ze swoim poprzednikiem czyli Albertozaurem który wymarł około 68,5-68 milionów lat temu?
Dosyć mocno piecze w oczy fakt że mimo że mówisz przez cały film o tym jak nasze postrzeganie tyranozaura się zmieniło a przez większość odcinka pokazany jest ten z Parku Jurajskiego który no niestety ale też stał się już przestarzały. Kształt głowy, reagowanie tylko na ruch, zachowanie bardziej filmowego potwora niż prawdziwego zwierzęcia i ręce które wyglądają jakby były zwichnięte, to wszystko są cechy których nasze postrzeganie zmieniło się już dłuższy czas temu.
Tu masz rację, mam nadzieję, że popkultura z biegiem czasu zacznie przedstawiać dinozaury realistyczniej bez podkręcania ich agresji, inteligencji itp.
@@stendec6649 kiedyś w dokumencie "Dinosaur Planet" dinozaury były przedstawione bardzo fajnie, zgodnie z nauką, opierzone, nadgarstki w odpowiednich pozycjach, itp, ale potem wrócono do tego starego sposobu przedstawiania tych zwierząt co mnie boli bo filmy i seriale dokumentalne powinny przedstawiać zwierzęta takie jakimi były a nie jako filmowe potwory
@@hinskiemaso9198 Tak "Planeta Dinozaurów" była naprawdę mega i naprawdę szkoda, że od dłuższego czasu już nie powstają takie programy. Chodź kilka lat temu oglądałem pewien film o tyranozaurze (zapomniałem nazwy) który podczas walki stracił większość ogona przez co nie mógł polować ale nie padł z głodu bo jego partner przynosił mu pożywienie. Hipoteza ciekawa nawet jak mało prawdopodobna
@@hinskiemaso9198 nie ma pewności przecież że były opierzone więc czemu mówisz że to niby "zgodne z nauką" to neutralne pokazanie wyglądu jedna z koncepcji a nie wizerunek zgodny z nauką
@@wielkiprzedwieczny370 dinozaury nie żyły miliony lat temu żyły zawsze z ludźmi zostały stworzone przez Boga 6 dnia razem z człowiekiem niektóre mogą żyć gdzieś do dziś
@@kubarakoczy6773 żyły i dalej żyją tylko przystosowane do dzisiejszych czasów. Ale mam nadzieję że zobaczę chociaż takie zwierzęta jak mamut, ptak Dodo czy tygrys szablozębny. Ich ciała, futro a nawet krew zostały dobrze zachowane i jest szansa na ich powstanie, chociaż może to potrwać.
@@DisVezis najmasywniejszy=najwiekszy. Spinozaur jest tylko dłuższy, ale to trex ma około 3tony wiecej od innych teropodów przez co w każdych publikacjach jest największy. Nie dyskutuj.
Akurat teoria mówiąca że Rex to padlinożerca to gadanie po to aby gadać, niby po co miał znakomity wzrok i węch, umięśnioną budowę ciała i przepotężną szczękę?
@@Gadiller-we7wl Że co? Nie potrzebował? Znakomity wzrok i węch - idealne narzędzia do lokalizowania padliny, zwłaszcza z dużych dystansów. Umięśniona budowa i potężne szczęki - idealne narzędzia do dobierania się do padliny, także tej już starej, gdzie najbardziej pożywne kęsy są ukryte głęboko, chociażby szpik w kościach. Nie ma wątpliwości, że T-Rex zarówno aktywnie polował, jak i nie gardził padliną. Cechy które wymieniłeś, są przydatne zarówno w polowaniach jak i w padlinożernym trybie życia. No i jeszcze jedno - ewolucja tak nie działa. Nie daje gatunkom cech które potrzebują. Daje im cechy które mogą się przydać (i ułatwić przetrwanie) lub nie (i przetrwanie utrudnić). Ewolucją rządzą losowe mutacje i dobór naturalny.
Mysle ze sukces tego dinosaura lezy w jego malych raczkach i to bardzo bawi ludzi, i dlatego stal sie tak popularny :) Z pewnoscia nie byl tak dynamiczny jak prezentuja go filmy. Gdzie dano mu wrecz predkosci geparta a wolniejszy powinien byc od slonia. Dobrze ze coraz wiecej sie mowi o urealnieniu wyborazen wymarlych gatunkow
Przepraszam że się wyrażę, ale to jest przekurwacudowne... Wyobraźcie sobie teraz, jak to dawno temu było, oraz że są wiele starsze planety z ekosystemem na świecie i przy nich nasze dinozaury to pewnie chuj wielki :O To jest fascynujące.. ciekawe co jeszcze wcześniej było swoją drogą, to że naukowo nie udowodniono JESZCZE, nie znaczy że nic nie było. Życie jest pełne tajemnic, nie da się tego ogarnąć za życia;) EDIT: Co do barwy pana szanownego T-Rexa, IMO sądzę że były "leśne moro", tak aby kamuflował się między drzewami, głównie ciemna zieleń, brąz :) ale to tylko moje domysły
I już na początku gafa. "Jego łacińska nazwa to Tyranosaurus rex w skrócie T-rex, po polsku Tyranozaur". A ja myślałem, że po polsku Jaszczur Tyran. Druga kwestia to rysunek, który widzimy w 8:23 przedstawia Tarbozaura, kuzyna Tyranozaura, miałem kiedyś tą książkę. Poza tym bardzo dobry film. Pozdrawiam
Co do kwestii czy tyranozaur był drapieżnikiem czy padlinożercą odpowiedź nie jest taka trudna. Był jednym i drugim, wszystko zależy od tego jakie kości badamy, początkowo był bardziej drapieżnikiem, ale analiza budowy jego nóg wskazuje że w wyniku ewolucji gatunku tracił on zdolność do szybkiego biegu, zyskiwał za to co raz lepszy węch, co wskazuje, że stawał się on bardziej padlinożercą niż drapieżnikiem, ale pozostawał jednym i drugim.
6:50 jak byłem w parku z sztucznymi dinozaurami to przewodnik powiedział, że przednie kończyny T-REXa były tylko po to żeby macać się z partnerem/ką podczas stosunku xd
Hey bodajże rok temu w muzeum w UK powstala wizualizacja najnowszejnwizji t rexa. Na podstawie pigmentu pior ktory jak kalka skopiowal sie w rowkach kosci. T rex byl w większości fioletowo rudy
Witam mam pytanie kiedy będzie film z 2 kanału? długi czas czekam na małe makro z tego czy coś zmieniło się z akwariami, jestem bardzo ciekaw jak tam Malawi bo jestem wielkim fanem akwariów Malawi, jak kostka 60l i jak akwarium ogólne ,pozdrawiam.
Czy istnieje jakakolwiek szansa, że drogą ewolucji wszelkie stworzenia mogą się rozwinąć w taki sposób, że znów powstaną przerażające i olbrzymie dinozaury, czy raczej już do końca życia oglądać będziemy raczej stopniowe zanikanie różnych gatunków?
Szansa na podobne stworzenia jak najbardziej istnieje, w zasadzie możliwości jest nieskończenie wiele. Po dinozaurach było sporo przerażających i olbrzymich stworzeń, choć chyba potęgą żadne im nie dorównało. W przyszłości jednak wszystko jest możliwe, o ile człowiek nie stanie tu na przeszkodzie i całkiem nie zniszczy życia na Ziemi. Ogromne znaczenie będzie miał klimat oraz inne parametry, które bardzo powoli, ale wciąż się zmieniają. O ewolucji życia decydować będą też różne katastrofy i masowe wymierania gatunków. W jakim kierunku pójdzie życie trudno przewidzieć, ale rozważania na ten temat są równie fascynujące jak cała historia życia na naszej planecie.
Powinieneś nagrywać więcej o dinozaurach, genialnie ci to wychodzi i dobrze że mówisz o dinozaurach nie jak o filmowych potworach tylko jak o zwierzętach bo tym właśnie były, zwierzętami.
ale troche bledow jest
@@ajx3839 jakich ?
@@emilkedzierski8780 chcesz te szczegółowe czy sam fakt ze autor fipmu zatrzymał sie i posluguje sie danymi z 2012?
@@ajx3839 ale skad siesz ze z 2012?
@@emilkedzierski8780 Bo w jednym komie dal artykul z 2012
Do 10 roku życia chciałem być paleontologiem. Czytałem pismo Dinozaury i nauczyłem się angielskiego żeby rozumieć Jacka Hornera.
Dziękuję za ten kanał
Dla tak wielkiego fana dinozaurów którymi interesuję się od kiedy pamiętam ten film to istna poezja 🤩
Witam mam propozycję może zrobisz film o komarach? Bo ciekawe jest to, że nie zawsze one nam dokuczają po zachodzie słońca tego doświadczyłem i nie tylko tęperatura ma tu rolę ale też wilgotność powietrza, pochmurno czy też nie i omówienie wiemie tego by było bardzo ciekawe.
A ja ostatnio rozmawiając o komarach powiedziałam do znajomego, że fajnie by było posłuchać na Twoim kanale o roli komarów w ekosystemie.
Jebać komary prądem
Omówienie*
@@idontspeaklondon9574 komary uprzykrzają życie ale mają prawo żyć
Komar- zwierze nr 1 na świecie w ilosci zabijanych ludzi rocznie
Mała ciekawostka odnośnie ubarwienia - u tyranozaura pozostaje ono nieznane, jednak w przypadku nielicznych innych dinozaurów (np. Psittacosaurus, Anchiornis) poznano ich prawdopodobne ubarwienie. W ich skórze i w piórach odkryto pozostałości melanosomów. Tak więc jest niewielka szansa, że również w przypadku tyranozaura kiedyś uda się odkryć kolory 🙂
Wow! Może był np. fioletowy? 😀
@ bardziej bym strzelał w czarny lub brązowy z który przydałby się do lekkiego kamuflażu podczas polowania
@@rey_4397 Jasne, to był żart 😀
@@rey_4397 Może ubarwienie służyło do kamuflażu, może samiec był kolorowy, żeby zaimponować samicy, może ubarwienie służyło do wyrównywania temperatury (tak jak np. u zebry)
Prawdopodobnie dorosłe t rexy nie miały piór więc wątpliwe jest znalezienie melanosomów, co innego u młodocianych osobników. Mimo wszystko liczę na to że sie kiedyś dowiemy jakiej barwy był król.
Świetny film! Poruszonych było wiele ciekawych kwestii.
Jeszcze dorzucę mały szczegół nie tylko co do tyranozaura, ale ogólnie do teropodów. Przednie łapy trzymały zawsze wygięte do środka (jakby do klaskania) a nie zgięte w dół jak zwykle ukazuje się w starszych rekonstrukcjach
Skąd taki pomysł? Jakieś źródła?
@@daber111286
Generalnie tak działały nadgarstki u wszystkich dinozaurów. Obrócenie ich dłońmi w dół jest anatomicznie niewykonalne, chyba, że połamiemy zwierzęciu nadgarstki.
Dinozaury, które wtórnie (bo pierwsze dinozaury były dwunożne) przystosowały się do chodzenia na 4 nogach są zauropody i niektóre ornitopody. Jeśli jednak się przyjrzymy temu przejściu, zauropody chodziły na czubkach palców, ich nadgarstki zniwelowały się, choć nadal były zwrócone do siebie. Hadrozaury również chodziły na czubkach palców, natomiast ceratopsy (takie jak Triceratops) wygięły łokcie na boki, aby obejść ten problem (dlatego przednie kończyny nie są one równiótko pod tułowiem).
@@caviramus0993 Dzięki za wyczerpującą odp.
Ten kanał jest niesamowity- czyste fakty, zero ściemy i niedopowiedzeń. Tak trzymać!
Odgłos Tyrka w filmach: coś jak piła mechaniczna skrzyżowana ze skrzypcami.
Odgłos Tyrka w realu: prawdopodobnie coś w stylu odpalania sprawnego silnika spalinowego puszczanego w spowolnieniu. Po prostu bardzo głośny niski pomruk.
Po pierwsze świetny materiał! Myślę, że cała seria o dinozaurach jak najbardziej by się przyjęła. A po drugie to szkoda, że pominąłeś kwestię odgłosów wydawanych przez Tyranozaura bo nie jest wcale takie oczywiste, że ten słynny ryk w ogóle miał miejsce. Mówi się, że T-rex wydawał bardziej pojedyńcze wycia, coś jak łoś. Ale czytałem o tym już parę lat temu więc proszę tego nie cytować :D
To zdecydowanie jeden z moich ulubionych kanałów. Odcinek też super, jak z resztą wszystkie. Co do Tirexa: Jeżeli jego przodkowie byli upierzeni, to czy umieli latać? Jego przednie kończyny nie wyglądają, jak skrzydła w zaniku. Przypominają bardziej przednie łapy dzisiejszych myszy, czy wiewiórek. Bardziej u Tirexa bym się spodziewał łusek, niż piór. Czy pióra służyły niektórym gatunkom do innych celów, niż lot? Nie mówię o gatunkach, które utraciły zdolność lotu. Poprawcie mnie, jeśli źle myślę.
Pierwsze pióra pełniły prawdopodobnie funkcje termoregulacyjne, albo pomagały w utrzymaniu ciepła wysiadywanych jaj. Funkcja latania pojawiła się najprawdopodobniej dopiero później. Pióra okazały się tu także bardzo pomocne, ale początkowo pełniły inne funkcje, tak jak w przypadku wielu części ciała i narządów, które z czasem okazały się bardzo pomocne w innych sferach życia.
Dziękuję. Pozdrawiam.
@@magianatury Również dziękuję.
Świetny materiał liczę na więcej z historii tej bardzo dawnej i z tej nie taj odległej
W leniwa sobotę, wracając do dawnych filmów 😁☕
Super kontent 🦖
Dziękuję. Pozdrawiam
sam fakt że kiedyś na tej samej ziemi żyły takie stworzenia jest niesamowity
Odnośnie piór to w Jurassic Park dinozaury ich nie miały bo brakujące geny zostały uzupełnione genami żab. W przyszłym filmie (Jurassic World Dominion) pojawią się sceny z przed 65 milionów lat i tam dinozaury będą je miały. W czasie kręcenia pierwszego filmu nie wiedziano o tym że dinozaury były opierzone i w przyszłych filmach nie chciano tego zmieniać.
Ta część może być ciekawa, ponoć mają wrócić aktorzy z pierwszej części.
a to nie jest tak z tym opierzeniem, ze to tylko przypuszczenia? I nie dotyczy to bezwzglednie wszystkich dinusiow czy innych gadow z tego okresu?
@@bartoszszymkowicz5143 Z tego co wiem to pióra (czy raczej protopióra) posiadały jedynie teropody, prawdopodobnie wielkie teropody posiadały je jedynie na grzbiecie i głowie (jak zostało to wspomniane w filmie), zaś małe raptory i ptaki posiadały w pełni rozwinięte pióra na całym ciele.
@@simmade4243
Niektóre ornitopody i ceratopsy również miały pióra (Tianyulong, Kulindadromeus czy Psittacosaurus).
@@bartoszszymkowicz5143 jedyne dinozaury jakie nie miały piór to zauropody i niektóre abelizaury oraz ankylozaury a same pióra wiadomo na sto procent że istniały na większości dinozaurów.
Film jak zawsze na najwyższym poziomie i pełen informacji.
Dzięki🙂👍 Pozdrawiam
No wreszcie ktoś powiedział coś, co od zawsze powtarzałem ludziom, czy to w życiu czy to w komentarzach na temat T-rex'a, chwała Ci za ten materiał :) Łapa w górę !
Czyli co?
według mnie najleopszym dinozaurem był zdecydowanie allozaur - kwriożerczy, szybki, długi, silny i niesamowicie piękny
Ja tam zawsze spinozaura lubiłem
@@wh1te53 Którego? Bo on co parę lat "zmienia" wygląd. :D
Nie ma czegoś takiego jak "najlepszy dinozaur"
@@Dds79 ale kto pytał
@@shefito4202 A kto pytał ciebie?
Mogłeś poszukać jeszcze o rekonstrukcji odgłosów dinozaurów dokonanych przez paleontologów a sugeruje to że prawdopodobnie tyranozaur nie ryczał jak w Parku Jurajskim.
Fakt, kwestia odgłosu też jest bardzo ciekawa i równie trudna do zbadania jak szczegółowy wygląd.
Tyranozaur nie ryczał, raczej wydawał z siebie "buczenie" lub "dudnienie". Ryczenie jest cechą ssaków, a dinozuary brzmiały raczej jak ptaki. Wyszukaj sobie odgłosy kazuara, polecam
@@gizmo835 też czytałem gdzieś że najprawdopodobniej mógł ewentualnie wydawać dźwięki podobne do tego jaki wydają krokodyle
Uwielbiam dinozaury mógłbyś robić więcej odcinków o nich
Mógłbyś zrobić odcinek o unikatowych wymarlych zwierzętach z Polski np. Lisowicia, Smok wawelskii, Silesaurus, Dunkleosteus?
Dzięki za ciekawy film
Taka mała ciekawostka- Nie wiadomo czy Tyranozaur miał wargi czy nie. Istnieją przesłanki ku temu, że mógł mieć zęby skryte właśnie pod wargami. Jednak nie ma co do tego pewności.
Jednak naukowcy w większości skłaniają się raczej ku hipotezie mówiącej o istnieniu warg
Może
Wtf? to Tyranozaur miał wargi?
@@gizmo835 Całkiem możliwe. Polecam zobaczyć: ua-cam.com/video/ZyoxPknp670/v-deo.html
Wspaniały film lubię takie firmy dawaj jeszcze
Super film, polecam.
Hej bardzo fajnie został stworzony materiał o tyranozaurze pozdrawiam!
Dziękuję. Pozdrawiam
Ja nadal nie rozumiem skąd się wzięło w filmach to, że gdy się nie ruszasz tyranozaur cię nie widzi. Są na to jakieś dowody, czy raczej jest to wyssane z palca na potrzeby filmu?
Raczej wyssane z palca
Wzięło się stąd że scenarzyści pierwszego Jurassic Park chcieli mieć scenę bliskiego spotkania bohaterów z tyranozaurem, i musieli jakoś wytłumaczyć ich przeżycie tej sytuacji xD
bardzo podobają mi się twoje filmy o prehistorii 😁
🙂👍
Tyranozaur okaz - RSMP P25223.8 o imieniu Scotty ma około 12,5m i 10 000kg czyli jest najcięższy ze wszystkich teropodów
A i t.rex żył 66 mln lat temu (ma) a nie 65
Świetne,jak zawsze,pozdrawiam.
Lecz trzeba być ostrożnym bo życie zawsze znajdzie jakiś sposób
"Ewolucja uczy, że życia nie można powstrzymać. Nie ma dla niego żadnych barier, żadnych zakazów. Tak już jest."
- Ian Malcolm
Bardzo dobry program. Praktycznie mamy tylko szkielety zwierzęcia , które żyło 60 milionów lat temu .Jedyne co możemy powiedzieć ze 100% pewnością to to ,że to zwierzę żyło i było mięsożerne . Cała reszta dotycząca życia Tyranozaura to mniej lub bardziej trafne hipotezy , wnioski , przypuszczenia i domysły . Dobre podejście autora tego filmiku do tematu . Brawo ...
Nie wszystkie były mięsożerne zwierzęta oglądaj sobie dokładnie film ponieważ. niech którzy nie mięsożerne
Masz rację , matoł ze mnie i nie doczytałem uważnie , że niektóre Tyranozaury ( oczywiście nie wszystkie ) podjadały świeżą trawkę , podgryzały korzonki .Od czasu do czasu skubnęły też kilka zielonych listków. ...Lubiły też budyń na podwieczorek . Ne pogardziły również kawałkiem ciasta ...podobno makowiec smakował im najlepiej .....Dzięki za zwrócenie mi uwagi ...następnym razem będę czytał uważniej .
Pozdrawiam
Może teraz coś o spinozaurze? Niedawno wiele odkryto na jego temat i zmieniono pogląd na wiele kwestii.
Kolejnym bohaterem z tej serii będzie prawdopodobnie właśnie on.
Dzięki. Pozdrawiam.
propsuję :D
@@magianatury nie rob prosze o spino...jest za duzo rzeczy z tym... najnowsze info z 2021 w ktore nie wejdziesz i bedzie zly film
@@ajx3839 A niby jaki jest problem z wyszukaniem nowych informacji?
@@Blablabla-ol2tr no taki ze 99% jest na 2020 roku
Świetnie wykonany film. Bardzo mile się ogląda.
0:21 fala uderzeniowa a gość stoi jak gdyby nigdy nic
skamieniał ze strachu...
@@Telemaniakus XD
Dzieki ze istniejesz. Dzieki tobie moge w koncu pokazywac dzieciakom dobry content o zwierzetach.
Nagraj spinozaura on jest fajny
Ciekawy odcinek. Będzie coś o wodnych potworach żyjących za " kadencji " dinozaurów ?
A ciekawe jak wyglądały młode tyranozaura, ciekawe czy były tak urocze jak np.młode lwy :)
Prawdopodobnie mogły mieć więcej piór i na pewno wyglądały bardziej uroczo, mogły wyglądać na przykład jak opierzone jaszczurki, na dwóch kończynach
Generalnie to małe (wiekiem) zwierzątka są przeważnie o wiele bardziej urocze od osobników dorosłych, więc pewnie tak :)
@@EEaglee takie na pewno nie zjadłyby człowieka, chyba że w grupie i oczywiście trochę podrośnięte
Wyglądaly jak Nanotyrannus
Super
Pozdrawiam
Co się stało z kanałem dotyczącym akwarystyki :(( juz tęsknię za twoim Malawi
Ciekawostka odnośnie t-rexa:
W miasteczku Drumheller w prowincji Alberta w Kanadzie jest najwieksza na świecie hmmm powiedzmy statua tej bestii - mierzy jakieś 26m i można wejść do środka i wdrapać się po schodach na taras widokowy mieszczący się w rozdziawionej paszczy bestii, skąd rozciąga się wspaniały widok na kanion rodem z ,,epoki lodowcowej"🙃
Byłem, widziałem - super widok.
Pozdrawiam 🙃
Bardzo dziękuje za te filmy. Zawsze są ciekawe, wciągające oraz dowiaduje się czegoś nowego
i jest wyczekiwany odcinek : )
O fajnie filmik o dinozaurach! Kiedyś się nimi interesowałem więc troszkę wiem ;) ja tam Tyranozaura za króla dinozaurów nie uznaje na pewno wolę Giganotozaurowate gdyż były równie wielkie ( 2 gatunki z tej rodziny były większe od t rexa ).
Do magii Natury: Czym karmi się Przekopnice i czy można trzymać dwa gatunki w jednym akwa np. Przekopnice Właściwe i Długowidełkowe bo mam zamiar zakładać dla nich akwarium i chciałbym trochę wiedzy ( filmik o nich oglądałem )
Przekopnice nie są wybredne - zjedzą wszystko, tak jak Rambo ;) ale pokarm zależy od stadium rozwoju. Rzuć okiem na karmienie przekopnic w sieci, ale generalnie pokarm dla ryb będzie ok. Młode jedzą pierwotniaki, więc wystarczy jak wrzucisz liścia do wody. Raczej bym nie mieszał gatunków.
Z tego co czytałem Gigantozaurus może i był większy, ale podejrzewa się u niego mniejszą inteligencję niż u T-Rexa. Myślę, że dlatego ten drugi jest jednak uważany za króla. :)
@@bloodwynn czynników jest sławy tyranozaura jest wiele. Na pewno nie był największym drapieżnikiem, ale jest jednym z pierwszych i najlepiej zbadanych.
@@magianatury No nie do końca. Tyranozaur jest największym poznanym drapieżnikiem lądowym. Giganotozaur był mniejszy.
@@Dds79 w tym opracowaniu T. rex jest dopiero na 5 miejscu.
dinoanimals.pl/dinozaury/najciezsze-drapiezne-dinozaury-teropody-top-10/
Super film a kiedy film na akwarystyce
Świetny materiał ! Ogarnij proszę jakiś ft. z NaukowoTV i będzie Fantastycznie, najlepsze kanały przyrodniczy na Polskim YT, pozdrawiam
Dziękuję :) Pozdrawiam
O BARNA
Kocham dinozaury a odcinek mega
Badanie przeprowadzone w 2017 roku na uniwersytecie przyrodniczym w houston w Teksasie obalaja teorie piór u tyranozaurów . Jest wiadome ze 90% ciała T-rexa napewno nie miało piór, jedynym ewentualnym miejscem jesz czubek głowy gdzie mogł być dosłownie meszek a juz napewno nie miał piór na konczynach . Takze animacja z 9:10 jest kompletna bzdurą . Co do koloru naukowcy uwazaja ze raczej to były ciemne kolory
Jeżeli przyjrzymy się tym fragmentom, to są one stosunkowo niewielkie, sami autorzy zaznaczają, że pióra mogły znajdować się na grzbiecie. Ponadto sami piszą o tym, że łuski i pióra niekoniecznie całkowicie się wykluczają (chociażby Juravenator jest tego przykładem).
Najprawdopodobniej tyranozaur miał pióra w okolicach grzbietu itp. ale brzuch, ogon i kończyny były pokryte łuskami.
@@kaiju2344 Widze ze nie zrozumiano mnie. Naukowcy z Texasu operowali na istniejacych i odkrytych szczetkach T-rexów i juz wykluczono obecnosc piór na plecach, ogólnie wizja T -rexa jako wielkiego kurczaka JEST BŁEDNA
. Jedynym miejscem gdzie by mogł być meszek to czubek głowy
@Paweł S Bo lobby lubi snuć sensacje. Raz na 5 lat w Telewizji zrobią rzetelny program i ludzie kłapią w kołko. Mało kto śledzi profesjonalne badania naukowe. do dzisiaj masa ludzi widzi Spinozaura w wyobrazeniu z Parku jurajskiego 3 a to wyobrazenie jest od dawna nieaktualne
@Paweł S Na chwile obecna badania z houston sa najbardziej aktualne. Takze do szafy odłózmy teorie o wielki kurczaku, oraz ze był padlinozerca. T-rex był wielkim drapieznikiem pokrytym łuskami i który prawdopodobnie zył w klanach rodzinnych a nie był samotnikiem. W tym roku dla odmiany weszła nowa teoria. Jak chcesz moge ci link podrzucic. Teoria mówiaca ze Tyranozaur nie jest rodzimym gatunkiem tylko wiekszą odmiana tarbozaura. Wedle Kolejnych badań tym razem z houston 68-67 milionów lat temu Azja i ameryka miały być połączone pomostem lądowym którym tarbozaury weszły do ameryki północnej i znacznie zwiekszyły rozmiary dajac poczatek tyranozaurom ( chociaz ja osobiscie poddaje watpliwoscią ta teze )
Masz fajny kontent,ròb dalej to co robisz,pozdrawiam i miłego oglądania.
Chyba każdy za dzieciaka fascynował się T-rexem 🙂
Bez Velociraptora się tutaj nie obędzie 😉
Mega ciekawy film, oby więcej takich! 🦕
Dzięki🙂👍 Pozdrawiam
@@magianatury Czy są jakies badania paleontologów które mogłyby potwierdzic 2 teorie
1.Koegzystencja T-rexa i Nanotyrana który miał być mniejszym gatunkiem tyranozaura
2. Biorac pod uwage ze T-rex pojawia sie w maastrychcie 68,5 miliona lat temu czy mogł on koegzystować ze swoim poprzednikiem czyli Albertozaurem który wymarł około 68,5-68 milionów lat temu?
@@europaletalpg8217niekoegzystował z albertozaurem ponieważ żył w innej formacji
@@prehistorycznyswiat1945 ale musiała być jakaś forma pośrednia? Nie mogło być tak że w ciągu roku pojawiły się od razu t rexy
@@europaletalpg8217 nie wiadomo, ponieważ tylko możemy powiedzieć czy dinozaury żyły ze sobą po formacjach
Dobrze pamiętam Park i ta ikoniczna scena z T-Rexem ciary po dziś dzień 😅👍
Tak było 😉👍
Mieć takiego pieska na podwórku, i wszystko bezpieczne🤣🤣🤣
Gralem w Jurassic World ;) fajnie ze na tym kanale również usłyszymy cos o tych pięknych stworzeniach pozdrawiam ;)
Dziękuję za komentarz 🙂👍 Pozdrawiam
Jw nie ma nix z dinozaurow
@@ajx3839 no to chyba nie grales w JW evolution ?
@@ajx3839 z którego jest materiał w tym filmie 👌🤣
@@lagorek1484 doskonale wiem co to za gra jednak dinozaurami sa tylko te z dobrych modow bo ani velo ani trex i inne nie przypominaja ich samych
Dziękuję - super ciekawy film! Ja też interesuję się dinozaurami i zwierzetami.
Więcej odcinków z dinozaurami ❤
Dosyć mocno piecze w oczy fakt że mimo że mówisz przez cały film o tym jak nasze postrzeganie tyranozaura się zmieniło a przez większość odcinka pokazany jest ten z Parku Jurajskiego który no niestety ale też stał się już przestarzały. Kształt głowy, reagowanie tylko na ruch, zachowanie bardziej filmowego potwora niż prawdziwego zwierzęcia i ręce które wyglądają jakby były zwichnięte, to wszystko są cechy których nasze postrzeganie zmieniło się już dłuższy czas temu.
niestety masz rację, wizualnie film tym razem troszkę poległ
Tu masz rację, mam nadzieję, że popkultura z biegiem czasu zacznie przedstawiać dinozaury realistyczniej bez podkręcania ich agresji, inteligencji itp.
@@stendec6649 kiedyś w dokumencie "Dinosaur Planet" dinozaury były przedstawione bardzo fajnie, zgodnie z nauką, opierzone, nadgarstki w odpowiednich pozycjach, itp, ale potem wrócono do tego starego sposobu przedstawiania tych zwierząt co mnie boli bo filmy i seriale dokumentalne powinny przedstawiać zwierzęta takie jakimi były a nie jako filmowe potwory
@@hinskiemaso9198 Tak "Planeta Dinozaurów" była naprawdę mega i naprawdę szkoda, że od dłuższego czasu już nie powstają takie programy. Chodź kilka lat temu oglądałem pewien film o tyranozaurze (zapomniałem nazwy) który podczas walki stracił większość ogona przez co nie mógł polować ale nie padł z głodu bo jego partner przynosił mu pożywienie. Hipoteza ciekawa nawet jak mało prawdopodobna
@@hinskiemaso9198 nie ma pewności przecież że były opierzone więc czemu mówisz że to niby "zgodne z nauką" to neutralne pokazanie wyglądu jedna z koncepcji a nie wizerunek zgodny z nauką
Tyranozaur był aktywnym drapieżnikiem, gdy nie mógł być padlinożerny. Taka hipoteza, że wybierał łatwiejsze żarcie ;)
Ty bardzo mnie zdziwiłem ponieważ z grubsza większość Polaków nie ma zbyt poprawnych faktów o dinusiach szczególnie tirka. więc leci sub i like
Nagraj film o spinosaurus marrocanus i spinosaurus aegyptus (przepraszam, jeżeli źle napisałem).
Szkoda że dinozaury wymarły. Jak byłem mały to płakałem bo ich nie ma xd
Czyli należałeś do tych, którzy marzyli o tym żeby je spotkać na swoim podwórku ;)
@@magianatury tak a najbardziej triceratopsa czy raptora :)
@@wielkiprzedwieczny370 dinozaury nie żyły miliony lat temu żyły zawsze z ludźmi zostały stworzone przez Boga 6 dnia razem z człowiekiem niektóre mogą żyć gdzieś do dziś
@@kubarakoczy6773 żyły i dalej żyją tylko przystosowane do dzisiejszych czasów. Ale mam nadzieję że zobaczę chociaż takie zwierzęta jak mamut, ptak Dodo czy tygrys szablozębny. Ich ciała, futro a nawet krew zostały dobrze zachowane i jest szansa na ich powstanie, chociaż może to potrwać.
@@wielkiprzedwieczny370 nie wierz w oszustwa i obietnice ateistow ewolucjonistów , wszystkie gatunki żyły w jednym czasie
Potrzebuję kanału magia dinozaurów
😁👍
@@magianatury oglądał bym każdy odcinek
Hehe jako ze Ark survival evolved jest moja ulubiona gra to czuje sie w tym odcinku jak w domu hehe. Dzieki. Pozdro
nareszcie dinozaury
T.rex to zdecydowanie jeden z najlepszych i najgroźniejszych dinozaurów jakie kiedykolwiek istniały 🦖
Najwiekszy teropod jakiego znamy
@@ajx3839 największym teropodem jak dobrze pamiętam był spinozaur
osiągał około 15m długości
@@DisVezis Nie ;) trex był może i krótszy, ale zdecydowanie masywniejszy
@@ajx3839 masywniejszy tak lecz mniejszy
@@DisVezis najmasywniejszy=najwiekszy.
Spinozaur jest tylko dłuższy, ale to trex ma około 3tony wiecej od innych teropodów przez co w każdych publikacjach jest największy. Nie dyskutuj.
zrób jeszcze o giganotozaurze
jeszcze większym
Heloł
I kolejny spoko filmik . Ale mi nasuwa się jedno tylko pytanie . . . Kiedy kolejny film ze spływu 😁?
Zdominowały nnie dinozaury oraz inne zwierzęta 😉 jak się z nimi uporam to może wreszcie uda się popłynąć😁
tylko sęp ma podobne płaty węchowe,do tego słabo biega-dla mnie padlinożerca...
Akurat sępy starego świata używają wzroku, nie węchu. Sępy nowego świata (kondory) już tak.
@@caviramus0993 co ty tam kwękasz...
@@Telemaniakus Są bezposrednie dowody na to, że polował.
@@Dds79 jakie?
@@Telemaniakus Znaleziono kości triceratopsów i edmontozaurów, które noszą zagojone ślady po szczękach t.rexa. Dla zabawy ich raczej nie gryzł.
Jak dla mnie jeden z najbardziej przereklamowanych dinozaurów
Akurat teoria mówiąca że Rex to padlinożerca to gadanie po to aby gadać, niby po co miał znakomity wzrok i węch, umięśnioną budowę ciała i przepotężną szczękę?
Fajne profilowe
Akurat to są cechy idealnego padlinożercy xD
Ale fakt, są niezbite dowody na drapieżnictwo T-Rexa
@@MegaRaptor9 ewolucja by mu tego nie dała gdyby nim był bo by tego nie potrzebował
@@Gadiller-we7wl Że co? Nie potrzebował? Znakomity wzrok i węch - idealne narzędzia do lokalizowania padliny, zwłaszcza z dużych dystansów. Umięśniona budowa i potężne szczęki - idealne narzędzia do dobierania się do padliny, także tej już starej, gdzie najbardziej pożywne kęsy są ukryte głęboko, chociażby szpik w kościach.
Nie ma wątpliwości, że T-Rex zarówno aktywnie polował, jak i nie gardził padliną. Cechy które wymieniłeś, są przydatne zarówno w polowaniach jak i w padlinożernym trybie życia.
No i jeszcze jedno - ewolucja tak nie działa. Nie daje gatunkom cech które potrzebują. Daje im cechy które mogą się przydać (i ułatwić przetrwanie) lub nie (i przetrwanie utrudnić). Ewolucją rządzą losowe mutacje i dobór naturalny.
@@Gadiller-we7wl co? Wzrok węch i silne szczęki to idealne cechy padlinożercy
Na miniaturce tak patrzę i widzę wczesnego Titanisa jak ulał 😉
Film z 1993 roku niezmienne wykorzystywany w każdym filmie, w którym pada słowo dinozaur xd 28 lat a cytowany jak biblia xd
Dziękuję
AHOJ NETOPERKU można mieć takiego w bloku?
Mysle ze sukces tego dinosaura lezy w jego malych raczkach i to bardzo bawi ludzi, i dlatego stal sie tak popularny :) Z pewnoscia nie byl tak dynamiczny jak prezentuja go filmy. Gdzie dano mu wrecz predkosci geparta a wolniejszy powinien byc od slonia. Dobrze ze coraz wiecej sie mowi o urealnieniu wyborazen wymarlych gatunkow
Myślę, że jego sukces leży w tym, że jest duży i działa na wyobraźnię, a zredukowane kończyny miał prawie każdy teropod i nikogo nie śmieszą...
@@Dds79 no nie wiem, spinozaur miał potężne łapska z przodu ale małe nóżki, dlatego był "czworonożny"
@@kaiju2344 Czworonożność spinozaura jest już nieaktualna.
Przepraszam że się wyrażę, ale to jest przekurwacudowne...
Wyobraźcie sobie teraz, jak to dawno temu było, oraz że są wiele starsze planety z ekosystemem na świecie i przy nich nasze dinozaury to pewnie chuj wielki :O To jest fascynujące.. ciekawe co jeszcze wcześniej było swoją drogą, to że naukowo nie udowodniono JESZCZE, nie znaczy że nic nie było. Życie jest pełne tajemnic, nie da się tego ogarnąć za życia;)
EDIT: Co do barwy pana szanownego T-Rexa, IMO sądzę że były "leśne moro", tak aby kamuflował się między drzewami, głównie ciemna zieleń, brąz :) ale to tylko moje domysły
Czy zrobisz filmik o Spinozauże bo to mój ulubiony dinozaur proszę.
I już na początku gafa. "Jego łacińska nazwa to Tyranosaurus rex w skrócie T-rex, po polsku Tyranozaur". A ja myślałem, że po polsku Jaszczur Tyran. Druga kwestia to rysunek, który widzimy w 8:23 przedstawia Tarbozaura, kuzyna Tyranozaura, miałem kiedyś tą książkę. Poza tym bardzo dobry film. Pozdrawiam
"jaszczur tyran" to tłumaczenie znaczenia nazwy. Nie jest stosowane jako nazwa sama w sobie. Spolszczony "Tyrannosaurus" to właśnie "Tyranozaur"
Komentarz dla zasięgu
🌳🌳🌳 T-Rex rządzi wiadomo! Tym lasem! 🌳🌳🌳
Czemu nie nagrywasz na magia akwarystyki
Nowa dziedzina która rozwiąże pytania to time travel
Może jakiś film o rybach?
skoro jest film o tyranozaurze to będzie jeszcze coś o dinozaurach? np. deinocheir, terizinozaur czy atrociraptor?
Mam pytanie kiedy pan zacznie nagrywać na magia akwarystyki
Co do kwestii czy tyranozaur był drapieżnikiem czy padlinożercą odpowiedź nie jest taka trudna. Był jednym i drugim, wszystko zależy od tego jakie kości badamy, początkowo był bardziej drapieżnikiem, ale analiza budowy jego nóg wskazuje że w wyniku ewolucji gatunku tracił on zdolność do szybkiego biegu, zyskiwał za to co raz lepszy węch, co wskazuje, że stawał się on bardziej padlinożercą niż drapieżnikiem, ale pozostawał jednym i drugim.
wiedza nie "wzrasta" tylko "poszerza się"
6:50 jak byłem w parku z sztucznymi dinozaurami to przewodnik powiedział, że przednie kończyny T-REXa były tylko po to żeby macać się z partnerem/ką podczas stosunku xd
Hey bodajże rok temu w muzeum w UK powstala wizualizacja najnowszejnwizji t rexa. Na podstawie pigmentu pior ktory jak kalka skopiowal sie w rowkach kosci. T rex byl w większości fioletowo rudy
Z tego co mi wiadomo, to nie odczytano igmentu ze skóry T rexa.
A nagrasz film o polskich dinozaurów
Witam mam pytanie kiedy będzie film z 2 kanału? długi czas czekam na małe makro z tego czy coś zmieniło się z akwariami, jestem bardzo ciekaw jak tam Malawi bo jestem wielkim fanem akwariów Malawi, jak kostka 60l i jak akwarium ogólne ,pozdrawiam.
Zbieram się już od dłuższego czasu żeby nagrać coś na drugi kanal, czasu mało, ale może wreszcie się uda.
Pozdrawiam.
Hej masz w planach jakiś materiał o homarach?
skip to 1:57
Czy istnieje jakakolwiek szansa, że drogą ewolucji wszelkie stworzenia mogą się rozwinąć w taki sposób, że znów powstaną przerażające i olbrzymie dinozaury, czy raczej już do końca życia oglądać będziemy raczej stopniowe zanikanie różnych gatunków?
Szansa na podobne stworzenia jak najbardziej istnieje, w zasadzie możliwości jest nieskończenie wiele. Po dinozaurach było sporo przerażających i olbrzymich stworzeń, choć chyba potęgą żadne im nie dorównało. W przyszłości jednak wszystko jest możliwe, o ile człowiek nie stanie tu na przeszkodzie i całkiem nie zniszczy życia na Ziemi. Ogromne znaczenie będzie miał klimat oraz inne parametry, które bardzo powoli, ale wciąż się zmieniają. O ewolucji życia decydować będą też różne katastrofy i masowe wymierania gatunków. W jakim kierunku pójdzie życie trudno przewidzieć, ale rozważania na ten temat są równie fascynujące jak cała historia życia na naszej planecie.
Był wyjątkowo smaczny. To taki kurczak tamtej epoki.
A może nagrasz coś o istnieniu smoków? Podobno jeszcze żyły za czasów ludzi
Żyły, największy w Australii.
Smoki to fikcja.
Hej, groźne te duże jaszczurki, ale jak pogodzić sprzeczność, że mamy jego mięso, ale żył miliony lat temu??? To trochę zabawne, nie sądzisz??? ;)