Od Hansa Aspergera do Neuroobrazowania: Ewolucja wiedzy o Spektrum Autyzmu.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 січ 2025
  • Wykład Fundacji Nenckiego pt: „Od Hansa Aspergera do Neuroobrazowania: Ewolucja wiedzy o Spektrum Autyzmu.” - dr Hanna B. Cygan (Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie).
    Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) od dziesięcioleci są przedmiotem badań naukowców i klinicystów. W trakcie wykładu odkryjemy kluczowe momenty w badaniach nad ASD. Od pionierskich opisów przypadków z lat ’40 XX wieku opracowanych przez Leo Kannera i Hansa Aspergera po najnowocześniejsze techniki neuroobrazowania, dowiemy się które z tajemnic ASD są nadal nieodkryte. Przyjrzymy się jak ewoluowało nasze rozumienie spektrum autyzmu. Prześledzimy kryteria diagnostyczne, od początkowych opisów do obecnych ram diagnostycznych poznając kontrowersje, i kluczowe wyzwania. Omówimy odkrycia badań mózgu prowadzonych z użyciem technik fMRI, MRI, EEG. Przyjrzymy się teoriom tłumaczącym występowanie trudności społecznych, m.in. teorii "mózgu społecznego"(social brain theory), neuronów lustrzanych (mirror neuron) i neuronalnych sieci związanych z empatią. Na koniec porozmawiamy o tym czym jest spektrum zaburzeń i o neuroróżnorodności, która dotyczy każdego z nas.
    Dr Hanna B. Cygan - psycholog, logopeda i doktor nauk biologicznych. Projekt doktorski, dotyczący neuronalnych korelatów przetwarzania informacji społecznych w spektrum autyzmu, realizowała w Pracowni Psychofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M Nenckiego. Od 2018 r. związana jest z Naukowym Centrum Obrazowania Biomedycznego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie, gdzie prowadzi badania mózgowych mechanizmów rozwojowych zaburzeń językowych u dzieci, z zastosowaniem techniki fMRI.
    Napisy DD

КОМЕНТАРІ •