Akumulatory | Ni-Cd, Ni-MH, Li-Ion, Li-Poly | #51 [Podstawy]
Вставка
- Опубліковано 15 січ 2025
- Akumulatory ► bit.ly/2gcCyC2
W tym odcinku przedstawię najpopularniejsze typy ogniw, baterii, akumulatorów.
#28 [Podstawy] Budowa półprzewodników
• Budowa półprzewodników...
Ładowarka REDOX Alpha:
goo.gl/4AEWwe
Ładowarka TP4056
goo.gl/Ki0Mdv
Źródła wykresów:
en.wikipedia.or...
www.fatclicks.l...
Wesprzyj rozwój kanału:
Zostań patronem ► patronite.pl/El...
Kup koszulkę ► ElektroPrzewodn...
Odpowiedzi na elektroniczne pytania szukaj na ► ElektroOpornik.pl/
Super gościu. Dajesz, dajesz... fajnie opowiadasz i fajnie argumentujesz...
Świetny film o akumulatorach, dziękuję:)
Gratuluję wiedzy 👍🏻
Świetny film! Pozdrawiam
7:40, 600mAh, czyli w pół godzimy można "wyciągnąć" 1200mA, a nie 300mA ;)
W rzeczy samej :)
krawacik3 nie, on przyjal stale rozladowanie 600 ma w ciagu godziny, czyli 300 ma w pol godziny, tym sposobem bateria z 600mah ma nagle 1200mah
Na początku narysowałeś akumulatorek schematycznie, czy nie jest błąd gdyż biegun ujemny zwany katodą posiada dodatkowe elektrony natomiast anoda posiada "dziury". Mówi się że prąd płynie od plusa do minusa ale faktycznie w świecie elektronów jest troszkę inaczej, powiedziałbym nawet że odwrotnie. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę. Pozdrawiam serdecznie :D
Fajny odcinek - typy baterii znam z modelarstwa RC. Tam króluje lit i ładowarki takie jak pokazałeś. Zapomniałeś tylko powiedzieć, że litówki nie są jakoś mocno odporne na uszkodzenia - przebicie takiego pakietu litowego np. podczas crashu modelu RC może się skończyć pożarem - wiele filmów na YT to pokazuje :)
Ogólnie odcinek fajny - gdy zajmowałem się RC musiałem dochodzić do takich wniosków sam... tutaj podane wszystko na tacy :)
Przydały by się jeszcze Pb :)
_________________________________________
I takie moje pytanie.
Mam takiego redoxa...
Jezeli chce rozładować akumulatory NI-MH musze podać wartość rozładowania?
Jakie to są wartości do pakietów 1-2-3-4-5-6-7-8 ogniw ? w instrukcji obsługi nic takiego nie ma :(
A szukanie po forum jest to kwestia sporna jedni podają 0.9V/Cell a inny 1,1V/Cell.
a i zapomniałeś powiedzieć ze mozemy podłączyć go pod com w komputerze i monitorować łądowanie bateri na wykresie :)
czy można takimi ładowarkami ładować akumulatory samochodowe? 12V
Krzysztof Mrugas Nie, jednak mozemy łądować akumulatory Pb (żelowe).
Hubert Ryfiński Wartości napięcia rozładowania możesz sprawdzić w nocie katalogowej. Dla akumulatorów eneloop jest to 1V.
Krzysztof Mrugas tak
Krzysztof Mrugas Można. pictap.pl/di-0L0162AF.jpg
Witam.
Odnośnie budowy ładowarki.....
Widzę że masz Redox Alpha do ładowania i balansowania LI-POL
Jak wiesz ta ładowarka ma max 50 WAT i max. 5A prąd ładowania.
Czy mógłbyś zbudować ładowarkę (ew. z układem balansera) która będzie w stanie szybko
naładować pakiet 4S (14,4V) 5000mAh prądem 5C czyli 25A ????
Problem polega na tym że te małe tanie ładowarki
mają moc jedynie 50W i już przy ładowaniu pakietu
np. 3s (11.1V) 2600 mAh maksymalny prąd jaki mogą dostarczyć
to tylko +- 3,3 A bo ogranicza je właśnie maksymalna moc urządzenia.
Doprowadza to do tego że chcąc ładować większy pakiet z krótkim czasie jesteśmy
zmuszeni do zakupu dużo droższej ładowarki.
Nie dało by się zlepić czegoś z głową na jakimś tanim andruino + ukłąd tranzystorów
który sterowany byłby za pomocą tego mikrokontolera?
Rozebrałem kiedyś taką tanią ładowarkę do NiMH i składała się ona jedynie z trafo, mostka prostowniczego i rezystorów. Podobnie ładowarka USB, która miała jedynie oporniki połączone szeregowo z ładowanym akumulatorkiem... Czy ładowanie takiego typu prostymi ładowarkami, może uszkodzić ogniwa? Bo skoro zmienia się SEM ogniwa to zmienia się spadek napięcia i w efekcie płynący prąd. Fajnie by było, jakbyś pokazał jak zrobić ładowarkę NiMH na Arduino :)
elektroprzewodnik!! wszystkie odcinki oglądnięte i wyświetlone czekam na nowości o schematach na płytkach stykowych bardzo bym chciał zobaczyć jakiś twój projekt. jak naa przykład multiwibrator Astabilny coś w ten deseń :)
pozdrawiam serdecznie :)
29:49 20 voltów temperatury pokojowej t(V) :)
zwykłe baterie można nagrzać np. w podgrzewaczu na świeczkę i dzięki temu będziemy mieli w nich trochę prądu, udało mi się w ten sposób naładować kilka starych baterii każda z nich ląduje się do wartości 0,9V, co wystarcza na awaryjne zasilenie odbiornika :D
+csmiron Jakiego odbiornika? 0,9V to bateria trup. Radzę wyrzucać te co mają poniżej 1,4V .Dla tych kilku procent energii co w nich zostało nie warto ryzykować, że się wyleje elektrolit i uszkodzi zasilane urządzenie.
wspomniał Pan, że w przyszłości zrobi film jak zrobić ładowarkę na arduino, czekam z niecierpliwością :)
ciekawym rozwiązaniem byłaby ładowarka akumulatorów samochodowych (kwasowo-ołowiowych) przy pomocy ogniw fotowoltaicznych/alternatora/prądnicy i innych OZE
No no . 45 minut wytrzymalem sluchajac kazdego slowa . Szacun
Oglądam już około 70-ty twój filmik i chcę zobaczyć wszystkie ale nie wiem czy dam radę. Wybacz ale muszę Ci to napisać, że to twoje "ykhm.." chce mnie udusić. To jest tak potwornie męczące. Ciężko mi się skupić na treści. Jeśli nie jesteś w stanie tego wyeliminować u siebie to błagam wycisz te momenty przy montażu. BŁAGAM. Co nie zmienia faktu że podziwiam i dziękuję za wspaniałą robotę.
Mam pytanie chce zrobić głośnik przenośny i chce użyć ogniw li ion 1650 (chyba) i mam mały kłopot chce zamknąć je na stałe i użyć standardowej ładowarki z zabezpieczeniem ale ładowarka nie naladuje mi 4 baterii na raz co zrobić żeby nie musieć każdej batrii ładować osobno??????????
Cześć! Czy akumulatory Li-ion można ładować i w pierwszej i w drugiej fazie stałym napięciem 4,2V i ograniczonym np. przez tranzystor prądem?
Zrobisz odcinek i powiesz coś więcej o "Super kondensatorach" ? Przetestujesz i pokażesz ich właściwości? Do czego one są zdolne?
do bycia jak bateria xd
Oglądałem, może czegoś nie rozumiem ale powiedziałeś 4:45 "no i ta katoda niklowa ma przewagę dziur" nie ma przewagi elektronów? skoro jest katodą?
+mmichniel12 anoda ma przewagą elektronów, katoda niedobór elektronów ..ale na miłość boska tam nie ma dziur :-)
4:47 Czemu napisałeś że + to - a + to -?
Odnośnie ogniw 18650 - sprawdziłem i faktycznie można je ładować za pomocą zasilacza warsztatowego. Zastanawia mnie jedna rzecz. Mianowicie zasilacz ładował początkowo zmiennym napięciem, później automatycznie przeszedł na stałe napięcie, a natężenie zaczęło maleć. Skąd zasilacz wiedział, że ma tak zrobić? Czy wykrył, że na stykach ma już "coś" co posiada jakieś napięcie
+Karol Szadkowski Jeżeli ogniwo nie chce już brać takiego prądu, jaki ustawiłeś na zasilaczu to zasilacz się przełączy na stałe napięcie i prąd będzie spadał ;)
Chciałem zauważyć że:
- prąd elektronowy płynie od (-) do (+)
[przeciwnie do prądu konwencjonalnego który płynie od + do - ]
- jeżeli katoda ma przewagę dziur to ma potencjał (+), z anodą analogicznie.
to tak odnośnie 5:25
ale fajny materiał, początkującym może się przydać
Posiadam latarkę którą mogę zasilić jednym ogniwem 18650 albo 3x AAA . Przymierzam się do zakupu jakiegoś zasilania do niej. Myślałem o eneloopach, ale z tego odcinak się dowiedziałem ,że 3 eneloopy AAA będą miały ok 3 Wh, a jeden akumulator 18650 również firmy sanyo ok 8 Wh. Wiec z tego wynika, że nie opłaca mi się inwestować w eneloopy. Mógłbyś potwierdzić moje obliczenia i doradzić mi najlepszą opcję biorąc pod uwagę to, że do AAA mam w miarę dobra ładowarkę, a do 18650 mam jakiegoś chińczyka za 8 zł z allegro :)
a raczej nie mam możliwości dorwać tanio baterii od laptopa :(
czy mogę używać tej ładowarki do ładowania akumulatorków ENERGIZER 1300mah I GP 2500mah ??>>>>>www.duracell.pl/pl-pl/produkty/ladowarki-do-akumulatorkow/ladowarka-do-akumulatorkow-duracell-ultra-fast
Tak, nie widzę przeszkód ;)
Witam serdecznie piszę w sprawie akumulatorków ni-mh AA i AAA zakupiłem akumulatorki ładowarkę i nie wiem teraz czy muszę je do końca rozladowac żeby były puste czy mam je odrazu wsadzić do ladowania? Na bateriach nie było żadnej informacji czy są zformatowane nic nie pisze tylko to że jest brak pamięci akumulatorka. I teraz prosze o pomoc co robić wkładać je do pilotów i innych urządzeń czy wsadzić do ładowarki? Z góry dzięki i pozdrawiam.
Super odcinek ale mogły być częściej :)
To kolejny odcinek będzie na temat budowy takowej prostej ładowarki do akumulatorów ;) hyhy. Robie dziś za jasnowidza :P
PS. Czekałem na ten wykład, bardzo przydatny jeśli ktoś sie interesuje oświetleniem LED jak i stawia za priorytet zasilanie- czas działania oraz wydajność.
czy przypadkiem w źródłach prądu anoda nie jest ujemna?
A tą ładowarką REDOX można akumulatory żelowe ładować?
W filmiku mówisz, że Redox Alpha można naładować dowolny akumulator. A co z akumulatorkami 9V MiMH? Jeśli mam akumulatorek 200mAh, czyli c/10 to wychodzi prąd ładowania 20mA czyli 0,02A a ładowarka umożliwia ładowanie z minimalnym prądem 0,1A ??!!
Czy wszystkie akumulatory można łączyć ? :P
Gdzie kupiłeś tą baterie Li-lon szukam i nie ma są same Ni-Cd itp. ale nie ma tej o co mi chodzi
Pozdrawiam Karol
7:44 przyjacielu, nie wprowadzaj w błąd, jesli aku ma 600mAh to teoretycznie w godzine mozna wydoic 600mA, ale w poł godziny mozna "adekwatnie" i TEORETYCZNIE 1200mA a nie 300
andr27 co ty piszesz?
Są jeszcze akumulatorki LiFe, z bardzo dużymi prądami rozładowania.
Przepraszam ze tak na raty ale mam jeszcze jedno pytanie, jak jest z ładowaniem ogniw Li-Ion, Czy moge z nich zrobić pakiet połączony równolegle 4 ogniwa i ładować jako jedno?
Pytam poprostu z ciekawości bo taki pakiet czesto by si eprzydał np. Przy ładowaniu go za pomocą ogniwa słonecznego a mam sporo ogniw małych a kupowanie jednego wielkiego jest dosyć drogie.
Pozdrawiam, Hubert
Tak, tylko dobrze by było aby były w takim samym stopniu naładowane w momencie kiedy będziesz je łączył ;)
Hubert Ryfiński A i jeszcze może masz jakiś patent jak lutować takie ogniwa bez blaszek bo sama cyna z dużą ilością kalafonii nie chce ich łapać po prostu odpada po nawet delikatnym uderzeniu o coś.
W sprawie ogniw słonecznych ,trzeba popytać chłopaków, którzy pracują w Niemczech przy wymianie paneli na nowy typ przywożą do Polski te starego typu kupują od nich po 8 euro za szt. panel 120 cm na 60 cm w słońcu daje 36 v .
Akumulator klasowy
Dawniej jak miałem pierwszy raz Miernik to był jeszcze taki w tedy ze skazówką do opakowania była dołączona (Bateria 1,5V zwykły paluszek ta z tych najgorszych.) (Baterie paluszki i 9V są takimi Bateriami zwykłe oraz Alkaliczne.) Ja postanowiłem sobie że tej Baterii nie wkładać do Miernika, tylko pójść do sklepu i sobie kupić taką inną Alkaliczną, tak to zrobiłem. Poszedłem sobie do sklepu i kupiłem tą Nową Baterię Alkaliczną, i założyłem do tego Miernika. A potem po trzech dniach, okazało się że tamta Bateria cała się wylała i za śnidziała. Mogło by diiść do uszkodzenia Miernika, Zawsze Trzeba zwracać szczególną Uwagę! Po zakupie jakiegoś sprzętu.
a który wybrac ktory najdluzej wytrzyma (ilosc ladowan i na odwrót)
Super kanał, merytorycznie i na temat, szkoda tylko, że ostatnio dodajesz mniej filmików, i w duzym odstępie czasowym
a ja w jednym ze swoich dronów mam baterie litowo jonowo polimerową czy to jakiś ewenement?
A jaki jest próg rozładowania w przpadku akumlatorków blokowych 9v?
hm nikt mi nie odpowie :(
a jakie opciążenie dla baterii bądź akumulatorków jest największe bo ja wsadiłem akumulatorki Mi-Nh do trzech rzeczy game Pad do Xboxa 360 samochodu RC i Kamey wideo co spala naj więcej energii elektrycznej
Materiał super ale nie powiedziałeś dość ważnej informacji, że w akumulatorach li-ion i li-poly nie możemy doprowadzić do rozładowania poniżej 3.2V.
Brakuje mi w tym filmiku akumulatorów kwasowych. Jest to dość istotne dla osób które są zmotoryzowane.
Czemu nie wspomniałeś o akumulatorach litowo żelaznych LiFe? Są już dość długo na rynku, można je ładować w ciągu 10 minut, żyją ponad 1000 cykli, mają napięcie 3,3v(bardzo stałe w całej pojemności).
Nie wspomniałeś również o akumulatorach niklowo cynkowych NiZn.
Nie powiedziałeś o łatwości uszkodzenia i niebezpieczeństwie wybuchu akumulatorów LiPo.
Nie podałeś też jednej wielkiej zalety akumulatorów NiCd a mianowicie, gdy bateria NiMH leży 4-5 lat nie używana to w większości wypadków możesz się z nią pożegnać. NiCd robisz 2-3 cykle pełne i można z niego spokojnie korzystać. Mam każde z wymienionych ogniw i szczerze mówiąc z nimh(nie są to typowe nimh ) lubie eneloopy ale stare kadmówki są niesamowite. W ŻADNYM akumulatorze nihm nie wyciągnałem więcej niż 500-600 cykli. Akumulator NiCd na 2 pakietach do modelu przekraczam 1200 cykli.
A czy tp4056 można ładować li-pol'e?
drogi elektroprzewodniku czy jest jakiś sposób na komunikacje 2 Arduino przewodowo.
jan czaja Sposób jest, a jest nawet kilka. Można użyć do tego komunikacji przez UART czyli podłączając 2 mikrokontrolery przez RX-TX i TX-RX ważne by podłączyć je na krzyż. Dzięki temu możesz otworzyć serial i coś w nim pisać np Serial.print("LED ON"); drugi mikrokontroler to odbierze to odbierze poprzez Seria.read(); i można coś stworzyć. Drugim sposobem jest użycie magistrali I2C. Komunikacja wtedy odbywa się podobnie.
Do poczytania:
www.arduino.cc/en/Tutorial/MasterWriter
www.arduino.cc/en/reference/serial
Używając I2C można wykorzystać do tego o wiele więcej urządzeń. Należy tylko pamiętać, że jedno arduino należy ustawić na Master, a drugie jako Slave aby komunikacja przebiegała poprawnie. Używając UART można tylko podłączyć jedno urządzenie. Więc gdy mamy np bluetooth to już się rodzą problemy
Błagam cię zrob odcinek o ładowaniu baterii przez arduino, najlepiej zeby ładowała baterie LI-ION do telefonu poniewasz nie działa mi port i nie moge naładować telefonu z gory dziekuje za idpowiedź
Kolego ElektroPrzewodnik , czemu pozaklejałeś czarną taśmą oznaczenia niektórych rzeczy prezentowanych w twoim filmie?
Nic ważnego nie zakrył tylko markę więc żadna strata po co ma komuś robić reklamę za darmo :P.
Może są na tyle beznadziejne, że nie chce, żeby ktoś się skarżył, bo używał takich samych jak on :)
Daniel Poweska Ta płaska srebrna bateria jest bardzo dobra jest pewnej firmy na literkę S i nie jest to szajsung ani Sharp, firma ta robiła fajne telefony muzyczne w skrócie SE. Żywotność akumulatorków jest bardzo długa przez 6 lat wiernie mi służyły dwie sztuki(używane więc nie wiem ile latek miały do końca) z malutką utratą pojemności na końcu spuchła, jak na tak długi okres czasu to miała prawo w końcu spuchnąć :). 6 lat na malutki akumulatorek który trochę stracił na pojemności rewelacja. Inne akumulatorki wysiadały mi po pół roku max 2 lata w porównaniu z tym tamte były badziewne:). A zasilałem tym akumulatorkiem wpierw ten telefon, później silniczki, pompki itp, nie oszczędzałem go, bo i po co nie ma że boli ma działać :). Gdybym robił jakiś model zdalnie sterowany czy po prostu obojętnie jaki projekt dałbym te 40-60zł za sztukę jeszcze raz w zależności od pojemności. Może i drogo lecz dla mnie warte tej ceny, przez 6 lat więcej wydam na tańsze akumulatorki niż na jeden a porządny który wytrzymywał zwarcia przez moją nieostrożność no cóż zdarzyło się nieraz kabelki rozgrzać do czerwoności, każdemu się zdarzy a i tak działał tym bardziej szacunek iż to był Li-Pol czy Ion które nie lubią jak im się dużo prądu podkrada :).
Plusy: mały rozmiar, żywotność, możliwość ładowani telefonem.
Minus: Akumulatorek posiada jedynie wyjście takie jak w telefonie co utrudnia dobre połączenie do czegoś z małą stratą energii, lecz przykładowo do Arduino czy innych "zabaw" hobbystycznych w sam raz.
BraDom Czyżby chodziło o Sony Ericsson-a? Bo skoro tak polecasz...
A gdybyś spróbował wyjąć z jakiegoś telefonu gniazdo do tej baterii, przymocować i do gniazda przylutować kabelki, wydaje mi się, że to znacząco by ułatwiło korzystanie (dopiero się zaczynam interesować elektroniką, więc nie jestem znawcą :) )
witam, czym zastąpić aku nicd4.8v jakim aku lipo?. czy mogę zastąpić nicd 7.2v na lipo 7.4v ? chodzi o model rc czołgu.
Nie bo kuchnie ci spali
Dobry wieczór! Mam pytanie: mam wkrętarkę 16v . Czy mogę wymienić baterię na 20 v ?
Bez problemu bedzie miała wiekszego kopa :)
A jak spada realna pojemność wraz ze wzrastającymi cyklami ładowań dla różnych typów ?. Chyba tego nie publikują.
Czy energia zmagazynowana w akumulatorku będzie inna gdy będziemy ładować c/10 a inna (mniejsza) gdy c/2?
Będzie to ta sama energia ;)
ElektroPrzewodnik Czyli ładując power bank 10400 nie szczypać się i używać ładowarki 2A (jak do telefonu) zamiast 500mAh? Na żywotność też nie powinno wpłynąć?
Kraku Ach, "ładowarka do telefonu" jest zasilaczem o napięciu 5V i wydajności 2A a nie ładowarką. Ładowarka znajduje się w telefonie, w środku, to ona ustala ile prądu podawane jest na ogniwo. Power bank również ma w środku wbudowaną ładowarkę i ona też decyduje o ilości prądu dostarczanego do ogniwa i nie masz na to wpływu.
Kraku
Przy ciągłym ładowaniu maksymalnym prądem (dopuszczalnym przez ogniwo) jego żywotność ulegnie pewnemu skróceniu. Ma na to wpływ większa temperatura wytwarzana podczas ładowania ogniwa. Kiedyś ogniwa Li-PO we wszystkich telefonach ładowane były prądem 250-350 mA ale, że użytkownikom się śpieszy to producenci zaczęli prześcigać się w szybkości ładowania swoich urządzeń. Teraz nikogo nie dziwi ładowarka do telefonu o wydajności prądowej 1 A lub 2.1 A w przypadku tabletów (większe baterie). Oczywiście tak szybkie ładowanie możliwe jest gdy urządzenie jest wyłączone, ponieważ w przeciwnym wypadku w zależności od użytkowania (wyświetlacz, Wi-Fi, BT, itd.) jest ono w stanie bardzo intensywnie obciążyć ładowarkę samą pracą pozostawiając tylko część prądu dostarczanego przez ładowarkę na cele ładowania baterii.
Fakt, ich proces produkcji też został udoskonalony w tym czasie ale mimo wszystko - temperatura zabija urządzenia i baterie.
I jeżeli zobaczycie małą ładowarkę samochodową mieszącą się w gniazdu zapalniczki samochodowej posiadającą dwa porty USB do celów ładowania i oznaczenia informujące o wydajności 2A lub więcej (np. 1A + 1A, lub 1A + 2.1A) to wiedzcie że jest to BUJDA. Takie ładowarki to przetwornice DC-DC step down i w takich małych rozmiarach nie da się umieścić wydajnej i dobrej przetwornicy buck.
Bardzo nieznacznie będzie mniejsza. Ponieważ więcej energii zamieni się w ciepło zamiast w pojemność.
29:50 20woltow temperatury pokojowej ;)
co może się stać gdy podłączymy akumulator Li-Ion Minus-plus?
W końcu nowy odcinek : )
Czy tą ładowarką REDOX można ładować akumulatory żelowe????????
Dudus PL moja podobna ładuje
Czy jeżeli mam moduł do ładowania 4.2 v mogę do niego wrzucić baterię 3.7 (mówimy oczywiście o ogniwach 18650)
Mnie zastanawia jedno dlaczego w samochodach nie ma akumulatorów Li-Pol nie dość iż są wydajniejsze, mniejsze, lżejsze, mają dłuższa żywotność i nie przeszkadza im częste ładowanie oraz niska temperatura pozwoliło to by zmniejszyć masę samochodu przez co spalanie poszło by w dół lub przy tych samych rozmiarach zgromadzić więcej sztrumu ;p a na dodatek są o wiele mniejsze i miejsca mniej by zajmowały pod maską. Nie wiem czemu motoryzacja jest tak zacofana i używa dużych ciężkich krów.
Po pierwsze cena :) Po drugie sposób ładowania. W samochodach elektrycznych możesz spotkać LiFePo4 ;) jest to odmiana akumulatora Li-Ion.
ElektroPrzewodnik A dziękuję za odpowiedź, zadałem to pytanie podczas oglądania gdyż to było dla mnie ważne pytanie i nie chciałem o nim zapomnieć :).
BraDom Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze :)
Hubert Ryfiński Masz rację o ile ja bym już przebolał tą kwotę o tyle producent już nie gdyż samochód by podrożał nikt by nie kupił droższego auta, to by producent musiał obniżyć cenę i mniej by wpadło na jego konto. Po za tym ja akurat lubię akumulatory Li-Pol i ion(chyba dobrze napisałem chodzi o podobne do tych polimerowych ilość skrótów mnie przeraża :P.) jestem ich fanem jeśli można to tak nazwać :), według mnie najlepsze są z powodu możliwości doładowania, dla elektronika marzenie taki pakiet :). Zawsze można taką "baterię" ładować telefonem tylko trzeba wyprowadzić kabelki po za telefon do baterii, aż mi się taki telefon kurzy który wykorzystał ten typ akumulatora to fajna darmowa ładowarka :).
Ja sie bawię w AirSoft i tam uzywam tylko pakietów lipo :) pakiety 11.1v 1500mAh mozna tanio wychaczyć na allegro a nie tylko do repliki jej uzywam :) a co do samochodów jest Tesla ale jego cena mówi sama za siebie :)
Ja bardzo przepraszam ale usłyszałem że:
- 1:11 jak pożarć elektrony z baterii a potem je wpakować ? ( pomijam mowa o akumulatorek który nagle stał się baterią - niech będzie że jest to wytłumaczone )
-4:45 elektrody nie są domieszkowane tak jak krzem tworzący tranzystor
-7:44 z akumulatora o pojemności 600 mA/h można w ciągu pół godziny wyciągnąć 300mA ( a ja spokojnie wyciągam 1,2 A)( o poprawka tam w rogu )
Koniec więcej tego słuchać nie idzie.
Teraz już wiem, po co w starych telefonach była opcja rozładowywania baterii :)
oj to nie są w elektrodach baterii (akumulatorze) dziury jak i elektrony jak ma to miejsce w półprzewodniku gdzie w siatce krystalicznej znajduje sie atom posiadający na zewnętrznej powłoce elektronowej nadmiar lub niedobór elektronów względem podstawowych atomów siatki krystalicznej, w elektrodach baterii (jak i akumulatorze) nie ma dziur w klasycznym rozwiązaniu są to metale, a jak wiadomo z fizyki metali jedyne ładunki w metalach to elektrony swobodne. w baterii róznica potencjału wynika z odmiennego poziomu ładunku zgromadzonego na elektrodach spowodowanego utlenianiem (anoda) oraz redukcją (katoda) jeżeli elektrody nie są połaczone ze sobą wtedy jest stan równowagi dopiero po zamknięciu obwodu elektrony z anody przemieszczaja sie do katody i występuje reakcja chemiczna.... to tak tytułem korekty wstępu :-)
z tego powodu jest to całkowicie inne zjawisko generowania siły elektromotorycznej w ogniwie galwanicznym (zamiana energii chemicznej na elektryczną) niz np w złączu połprzewodnikowym PN (np zamiana energii fotonów na energie elektryczną)
dodatkowym smaczkiem jest to że w baterii płynie prąd jonowy (nośnikami ładunku są jony oprócz elektronów) oraz elektronowy (to już z elektrod w obwodzie zewnętrznym jak i w samych elektrodach), a w złączu PN płynie prąd dziurowy jak i elektronowy :-)
20 woltów temperatury pokojowej :D
Czekam, na to jak zbudować ładowarkę niekoniecznie opartą na arduino :]
fajny odcinek o bateriach/akumulatorach
29:50 20 v temperatury pokojowej xD
...Ehheeee :D :D Akulumatory eeee :D Subik! Piona! eheee :D
Czyli mam rozumieć że nie znajde li-po na 8.2v
Z Nikielu?
Człowieku! Nie z nikielu tylko z niklu.
kodaki też są spoko
Może się nie znam, ale zgodnie z definicją, bateria to więcej niż jedno ogniwo połączone ze sobą. Przy czym nie jest istotne jakie to ogniwa, tylko ich połączenie. Blister ogniw nie jest baterią, ale dwa ogniwa w pilocie, to już bateria. Podobnie jest z rakietami:)
A jak zmierzyć jaką ma faktycznie pojemność akumulatorek? Mam ładowarkę ARKAS BCH 120 (automatyczna) ale jak ładuje akumulatorki AA albo AAA energizera to po wyjęciu nie da się ich w ręku utrzymać takie gorące i mają napięcie 1,46V później lekko spada do 1,42V. Jedne z lepszych akumulatorków w mojej ocenie. Akumulatorki GP - najgorsze. SONY też były dobre. Miałem też akumulatorki 1,5V Pure Energy z ładowarką do nich - ale to był niewypał - duże napięcie jak na akumulatorek ale ładowanie długie i jedna mi wylała. Baterie VARTA - najlepsze. Więc z tymi temperaturami i napięciem to trochę nie rozumiem - przecież jakby coś było nie tak to już dawno ładowarka powinna się sama wyłączyć? Więc skąd takie duże napięcie i temperatura?
baterie zwykłe nie dadzą się naładować ? to fabryka przecież musiała je jakoś naładować, czy to znaczy że zwykły użytkownik nie jest w stanie naładować zwykłej baterii bo nie ma odpowiedniej ładowarki czy po prostu zwykła bateria jest możliwa do naładowania jeden raz i nawet fabryka by jej już nie dała naładować :D
nawet nie bede sie rozpisywał na tego typu trolling
Ładowanie to tak naprawdę proces chemiczny - w produkcji zwykłych "baterii" fabryka nie ładuje ogniwa, po prostu wkłada czyste składniki do obudowy; w trakcie rozładowywania elektrody pokrywają się warstwą soli danego metalu - od tego metalu zależy, czy proces ten jest odwracalny w warunkach domowych :)
Krótko odpowiadając na pytanie: nieładowalne baterie fabryka dałaby radę ponownie naładować, ale łatwiej jest rozebrać ogniwa i chemicznie przetworzyć znajdujące się w nich składniki.
Tam są substancje chemiczne które sprawiają że na zaciskach jest prąd
Szkoda że ani słowa o wydajności prądowej nie powiedziałeś, bo tego mi wlaśnie brakowało przy robieniu elektronicznych papierosów. Pozatym wszystko fajnie ;)
Wydajność prądową znajdziesz w nocie katalogowej ;) Najbardziej wydajne prądowo są ogniwa li-poly.
A jak sprawdzić nie mając dostępu do tej notki ? Oraz co jeśli pobieramy wiecej prądu niż wydajność prądowa( Chodzi mi o sytuacje gdy rezystancja obwodu jest ok. 0.1ohm a wydajnosc prądowa np. 7A) ? Może coś się stać z takim ogniwem ?
Stachu Barański Każdy sprzedawany akumulator musi taką notę posiadać. Jeżeli jest to akumulator wyciągnięty z jakiegoś sprzętu to raczej takiej notki nie znajdziesz. Pobierając prąd większy niż maksymalna wydajność prądowa ogniwa możesz je uszkodzić. Dodatkowo ogniwo może spuchnąć (w przypadku Li-Ion), stracić pojemność, mocno się zagrzać. Jeśli potrzebujesz dużej wydajności prądowej, możesz zakupić ogniwa Li-Poly np. takie: goo.gl/R65Qld - 35A
nie wspomniałes o ogniwach wysokopradowych :)
WAŻNE!
Nie prawda, że wymiana ogniw w baterii z laptopa coś da. Nie da, z prostego powodu - elektronika, która służy do monitorowania ogniw tak na prawdę nie tylko zabezpiecza przed przeładowaniem i rozładowaniem, ale także zlicza użycia. Jeśli wymienimy ogniwa w baterii nic to nie da, bo pamięć EEPROM mikrokontrolera myśli, że akumulator jest zużyty.
Co więcej, kompletnie "nieżywa" bateria zawiera ogniwa, które są mniej więcej w 80-90% sprawne. Sam wymontowywałem dużo ogniw z baterii od laptopów, które w laptopach chodziły do 1 minuty, sprawdzałem je miernikiem pojemności i są one prawie tak sprawne jak nowe.
Także po pierwsze, nie marnujcie pieniędzy na nowe ogniwa do wymiany tych w baterii od laptopa, i po drugie nie marnujcie pieniędzy na nowe ogniwa, bo można kupić za grosze, albo dostać niedziałającą baterię z laptopa, rozebrać ją i wziąć prawie nowe ogniwa :)
Słuszna uwaga. Nie wiem jak teraz ale dawniej bateria w laptopie miała jakieś 400 cykli (od 20 do 100%). I mimo tego ze ogniwa ze sporym zapasem wytrzymały by jeszcze drugie tyle to elektronika odcinała akumulatorki.
Wymiana ogniw w laptopie też jest bardzo trudna ponieważ jak źle będziemy odłączali a następnie podłączali nowe ogniwa to elektronika się zablokuje i nie uda nam się już nic z tym zrobić.
Czekam tylko na to, że komuś uda się zresetować pamięć i podzieli się tym.
W telefonach komórkowych występuje ten sam problem, że zliczane są cykle ładowania i z biegiem czasu nasz telefon pracuje bardzo krótko na jednym ładowaniu.
Czy jest możliwość resetu tej pamięci EEPROM ?
marcoDB9 jest, są na to sposoby w necie, poszukaj w Google. Oczywiście da się jeśli eeprom jest na osobnym µC. Niestety takie rozwiązanie było w starszych kontrolerach,teraz jest jeden µC zintegrowany z innymi rzeczami i nie da się go zresetować. Z resztą resetowanie pojedynczej pamięci tez nie należy do prostych, bo nie chodzi tyle o zresetowanie, co odpowienie jej zaprogramowanie...
liczą cykle potem spada wydajność czyli biznes
Wystraszyłeś mnie z tym kadmem, bo kiedyś rozebrałem akumulatorek Ni Cd :'
Ciekawy (choć nieco za długi) odcinek ale jeśli dasz radę to popracuj nad yyy eee yyy eee o czym ktoś już pisał w komentarzach. Strasznie to męczy :(
+snajperpsg1 Hahah, no trochę męczy ten "buffering". Inni youtuberzy wycinają to
co ci to tak strasznie przeszkadza??
Bardzo fajny film. Jeśli ktoś ma trudności przy obliczaniu wartości (napięcia, pojemności, prądu rozładowania) pakietów akumulatorów lub chce sobie ułatwić to jest apka na Androida. Posiada wbudowaną bazę 37 popularnych akumulatorów (można też dodać swój niestandardowy) play.google.com/store/apps/details?id=pl.freshdata.batterypackagecalculator.
No w końcu :D
ile minut ?!
na całą lekcje matmy :)
ps nie nikielu tylko niklu
Kurdee.... na temat...
29:50 dosyć niska ta temperatura
29:47
Akumulatory litowe ładuje się do napięcia podanego przez producenta. 3,2V 3,7V 4,2V 4,35V. Napięcie końcowe 4.2V jest najpopularniejsze.
Wyciagliśmy ????
Kolego, filmiki masz świetnie, ale musisz popracować nad tym głosem. Na dłuższą metę, Twój głos zaczyna być irytujący. Najgorsze jest to "ygh", jakbyś próbował się śmiać, ale potem rezygnował, coś w stylu "heh".
Kto jest za by Elektro Przewodnik kolejny odcinek zrobił na temat jak wykonac prymitywny klon arduino na programowanie z programatora lpt, lub usbasp?
Klon arduino każdy sam może sobie zrobić wystarczy znać schemat.
18650 uzywa sie w epapierosach modach, tyle ze potrzeba ogniw wysokopradowych
Brak informacji o NIEBEZPIECZNYCH LIPOLACH!!! Powinienes pokazać co się dzieje z uszkodzoną fizycznie/przeładowaną/ zbyt rozładowaną baterią polimerową, bardzo popularną np w modelarstwie. Sądzę że o "kaprysach" Li-Pol-i należy przestrzegać.
Chińczycy podają pojemności w innych jednostakach, A=am-dzeng=0,33 ampera
Czy taki akumulator może explodować?
+SpicyPl@nt Tak ;) Poddany wysokiej temperaturze lub ciśnieniu. Również niekontrolowane ładowanie / przeładowanie może spowodować spuchnięcie akumulatora a kolejno wybuch. W momencie wybuchu akumulator li-ion / li-poly ulega samozapłonowi.
mi głupi Samsung z Li-ion raz wybuchła bateria od lądowania masakra zajaralo się gaśnica trzeba było xD
Z Allexpress nie ma sensu kupować żadnych akumulatorków AA i AAA bo pojemności są 10x mniejsze bo poj typu 2500 mah dla AAA mówi sama za siebie. Z tanich akumulatorków o to jeszcze można brać pod uwage ESPERANZA i EVERACTIVE te tańsze to już elektrośmieci. Kiedyś kupiłem na allegro AA UNICELL 2800 Mah i to chyba 4 szt za 10 zł. W rzeczywistości miały 1600 mah i nadal tyle mają mimo upływu 7 lat
Miłe zaskoczenie bo te tanie chińczyki przeżyły już niektóre młodsze akumulatorki znanych marek.
Pomyliłeś anodę z katodą.Półogniwem o biegunie ujemnym jest anoda, na której zachodzi reakcja utleniania, natomiast półogniwem o biegunie dodatnim jest katoda, gdzie zachodzi reakcja redukcji.
O ile producent telefonu nie traktuje wbudowanego akumulatora po macoszemu...
A jak to powiedzieć anglikowi? dla nich to wszystko jest bateria! A tak przy okazji gdy by pan miał czas i spróbował "zdziełać" podobny układ to co nie którzy pewnie by byli bardzo wdzięczni i ja też
ElektroPrzewodnik - czy cosik Ci się nie popie...ło ? "W odbiornikach prądu elektrycznego ANODA jest elektrodą DODATNIĄ , natomiast w źródłach prądu (np. ogniwach galwanicznych) - UJEMNĄ" (Wikipedia) pl.wikipedia.org/wiki/Anoda ..i to samo KATODA , w ogniwach - to elektroda DODATNIA (+)
skomplikowane
bateria na środku od Sony Ericssona :D
czyli my ludzie jesteśmy wampirami bo wsysamy soki z różnych żech od baterii bądż akumulatorków po owce
Robisz trochę za długie odcinki.