Czy to Koniec Programistów?
Вставка
- Опубліковано 25 лис 2024
- Chcesz postawić mi burgera? youtube.com/@k...
PayPal: paypal.me/Kasz...
------------------
Instagram: instagr.am/wik...
Czapka: amzn.to/3O3prk7
Kamera iPhone 14 Pro Max: amzn.to/3HLi8JI
Mikrofon Rode VideoMic Me-L iPhone: amzn.to/3LZKGSj
Dron Dji Spark: amzn.to/2Ih6uXo
Zegarek Garmin Fenix 5 Sapphire: amzn.to/2WMbHzG
Dobre!
Mówiłeś, że się przygotowujesz do odcinka, a mijasz się w wielu kwestiach z prawdą. W IT jest problem z pracą obecnie nie przez AI (chociaż to też ma wpływ), a co przez lata 2020-2022. Przecież firmy wtedy brały każdego, a oferowane stawki były bardzo duże. Ludzie potrafili zmieniać prace co 3 miesiące, bo ktoś im dał kilka tysięcy więcej. Po 2022 ten trend się skończył, firmy zauważyły, że niepotrzebne tyle zatrudniali i rozpoczęły się zwolnienia. W konsekwencji wiele osób poszukuje pracy, a ilość ofert znacząco poszła w dół, stąd ciężko aktualnie złapać pracę. Ostatnie lata stworzył patologie i wiele osób, które nie powinny być programistami nimi są i ciężko jest się między nimi przebić na rozmowach.
Nic dziwnego, że oferują teraz mniej, bo tamte stawki to było mocne oderwanie od rzeczywistości.
Już widzę jak ludzie będą robić w IT za średnią krajową. Obecnie wszystkie firmy stoją na jakiś systemach IT i nikt nie będzie poświęcał lat nauki, żeby dostawać średnią, nawet pasjonaci. Prawdziwych pasjonatów zresztą nie ma aż tak dużo żeby zapełnić rynek.
Musk i paru innych mówili 10 lat temu, że teraz auta same będą jeździć no i jakoś tak wciąż chyba trochę im daleko do pełnej autonomiczności. Przeciętny człowiek nie ma z tym problemu, a potężne AI ma?
Odsłuchaj proszę jeszcze raz uważanie mój film: Nie powiedziałem, że przez AI w Krzemowej Dolinie jest teraz trudniej z pracą, ale jest jednym z czynników. Czynników jest wiele, tak jak powiedziałem i to jest tylko małe wtrącenie, którego nie byłem pewny czy w ogóle dodawać podczas edycji bo wiedziałem, że wielu ludzi wybiera selektywnie 1/30 wypowiedzi filmu, zamiast skupić się na przekazie całościowym.
Tutaj opowiadam o tym jak AI się rozwija, jak w ciągu 2 lat zmieniło się z ledwo pisania hello world, do niskiego poziomu junior developera w maju(ChatGPT 4o), przez dojście do topowych juniorów w wersji o1-preview, w ciągu tylko 4 miesięcy.
Wiele firm w Krzemowej Dolinie używa AI do pisania kodu i w wielu firmach są śmieszne sytuacje, że developerzy dostarczają dużo więcej wygenerowanego kodu niż sami wciskają klawiszy.
Tydzień temu rozmawialiśmy w pracy o autonomicznych taksówkach bo sporo osób u nas z nich korzystało i wszyscy byli zgodni, że jazda była mniej stresująca niż z uberem/lyftem. To, że jedna osoba: Elon Musk mówił o autach autonomicznych, nie oznacza, że on zna przyszłość. Patrząc na to ile i jakie firmy inwestują od 2023 roku w roboty humanoidalne oraz z jakim rozpędem powinno coś nam mówić.
Pozostawiam Cię z tyloma tematami, bez podawania odpowiedzi bo myślę, że mogą Cię zainteresować te tematy :).
@@kaszub Jak od dwóch lat? Dwa lata temu to zostało po prostu opakowane w aplikacje webową i opublikowane dla przeciętnego kowalskiego. Sama firma rozpoczęła działalność w 2015. Różne modele są znane od lat. Zwyczajnie w świecie nikt wcześniej nie stworzył tak dużego modelu, bo na to potrzebne są ogromne środki. Samo OpenAI przynosi rocznie miliardy dolarów strat. To nawet kilka lat temu na polskich "gównouczelniach" doktorzy pokazywali nam swoje modele, które potrafiły generować jakieś w miarę proste sensowne teksty, a uczyli je pewnie na swoich sprzętach.
Ogólnie z tego co ja się spotkałem z różnego rodzajami raportów to wskazywały one, że liczba programistów będzie się zwiększać w kolejnych latach i wciąż jest na nich duże zapotrzebowanie. Również spotkałem się z tym, że w USA, czy Polsce informatykę studiuje ogrom ludzi i raczej są marne szanse, że każdy dostanie pracę.
Co więcej jeżeli AI będzie w stanie napisać program od A do Z to będzie na tyle zaawansowane żeby zastąpić wszystkie "white collarowe" zawody. Od prawników po księgowych, oraz części lekarzy. Co w takim razie ci ludzie będą robić? W Polsce to chyba tylko budowlanka nam zostanie i nasze "betonowe złoto".
Kolejna kwestia to jest coś takiego jak wydajność. Ludzie z każdym rokiem są wydajniejsi, przez różnego rodzaju automatyzacje. Są nawet na to wskaźniki w gospodarce jak prezentuje się wydajność w kolejnych miesiącach. Jak inwestujesz na giełdzie i się tym interesujesz to jest to podawane co jakiś czas, wraz ze zmianą w czasie. To np. przez wzrost produktywności pracuje się teoretycznie 5 dni w tygodniu, a nie 6 jak to było kiedyś. W bardziej rozwiniętych krajach np. Niemcy mało kto pracuje 40h w tygodniu. Dzieje się to za sprawą większej produktywności. Już są dyskusje w wielu krajach na temat 4 dniowego trybu pracy. Czy czasami AI nie pójdzie w tą stronę?
Dobra z mojej strony to tyle więcej na ten temat mi się już nie chce odpowiadać, bo jest tu tyle kwestii i pobocznych wątków, że można o tym pisać w nieskończoność, a większość tematów i tak ruszonych było po "łebkach". Co przyszłość przyniesie tego nikt nie wie, to tylko czas pokaże. Mi się wydaje, że nie jesteśmy do końca "straceni", bo przed AI jeszcze długa droga do celu, a być może i w jej trakcie jakiś "szklany sufit".
Modele są od dawna, ale dopiero dwa lata temu stały się na tyle dobre, że okazało się, iż stanowią zagrożenie dla niektórych zawodów, a ich postęp w ciągu dwóch lat jest największym postępem, jakiego doświadczyliśmy do tej pory.
Uważasz, że zarządy firm będą miały na uwadze co będą ludzie robili, gdy zastąpienie 90% pracowników i jednoczesny wzrost zysków firmy o 1000% będzie realnością?
Myślę, że jest sporo zawodów, które ludzie wymyślą sobie. Poza tym roboty humanoidalne - to jest teraz topowy temat na większości finansowych, jak i na technologicznych stacjach TV. Jeśli TV tak o tym mówi to nie może być to tylko moje wyobrażenie, jak i naukowców, których oglądam wywiady.
To co poruszasz, pół roku temu Bernie Sanders zgłosił, że efektywność tak wzrosło od zmiany z 6 na 5 dni pracy w tygodniu, że teraz powinniśmy pracować maksymalnie 4 dni, ale on nie brał pod uwagę jeszcze AI.
Ja myślę, że to zależy od tego jak mądrze kraje będą zmniejszoną ilość ofert pracy rozwiązywać. Mi się wydaje, że zmniejszenie ilość godzin tygodniowo jest super podejściem, który rozwiązuje tymczasowo problem, a być może, przez zwiększoną ilość czasu wolnego, różni ludzie wpadną na pomysł nowego systemu rozrywkowego, z którego będą inni korzystać podczas większej ilości dni wolnych i rynek znowy będzie dobrze funkcjonował :).
Zgadza się: Temat jest niezwykle długi bo dotyka tak szerokiej części życia każdego z nas.
Dla mnie ostatni rok jest tak niezwykle ekscytujący, że nie mogę się doczekać co tym razem nas zaskoczy :D!
@@kaszub " Bernie Sanders zgłosił, że efektywność tak wzrosło od zmiany z 6 na 5 dni pracy w tygodniu, że teraz powinniśmy pracować maksymalnie 4 dni,"
To jest kompletny debil. Może politycy i pracownicy korporacji żyjących z kosmicznych marży mogą pracować 4 dni, ale nie ludzie wykonujacy konkretne produkty.
Masz racje.
Video w iPhonach zawsze było na najwyższym poziomie, ale powiem ci że przesiadłem się chwilowo na Vivo X Fold 3 Pro i Vivo X100 Ultra - to jest przepaść, niesamowite urządzenia
Zawody, którym AI nie zagraża to np. hydraulik, spawacz, murarz, fryzjerka, masażysta. Generalnie osoby wykonujące prace fizyczne mogą na razie spać spokojnie i nie bać się o utratę pracy.
Tylko pewne prace fizyczne obronia sie przed robotami i AI w najblizszym czasie. Pozniej (za 20 lat czy 50 lat) to juz bym nie byl taki pewny.
Fajnie by było usłyszeć więcej na temat IT, pozdro.
Tata, a Marcin powiedział, ze kolega kolegi slyszał że jego kolega ma kolegę i ten kolega twierdzi.... No poprostu mega profesjonalny artykuł fascynata AI. Sam pracuje w bardzo dużym projekcie IT i nie widzę przestrzeni do zastąpienia programisty choćby z powodu badrzo dużej domeny i poziomu skomlikowania. Faktem jest że poziom wejscia na rynek progrmisty jest wyższy niż jeszcze kilka lat temu i znalezienie dobrego juniora graniczy z cudem, ale to jest efekt innego czynnika a nie AI.
Mozliwosc zastapienia praktycznie kazdego programisty przez AI to jest tylko kwestia czasu. Dobrze pamietam jak w czasach mikrokomputerow 8 bit mowiono ze nie jest mozliwe uzyskanie z nich dzwieku o jakosci kasety magnetofonowej, a o obrazie z komputera o jakosci zdjecia to mozna zapomniec. Pozniej mowiono, ze komputer nigdy nie bedzie w stanie rozpoznawac mowy ludzkiej, ani mowic w zadnym jezyku.
stajesz się sławny, bo miałem pzed filmem reklame 50sek bez możliwości przerwania, najdłuższa chyba jaką spotkalem, na szczęscie można wyłączyć dźwięk hehe
Czesc,moze Pan Wiktor cos wrzuci jesli chodzi o wyborach w stanach?
Fajny film
Dzięki i miło mi, że się podobał 🙂
Może racja może nie, tak na prawdę nie wiadomo co przyniesie przyszłość. Historycznie podobna bańka była z Internetem 25 lat temu. Wcześniej ludzie znali niżej poziomowe rzeczy bo nie było innych. Rozwój technologii nie wyeliminował ówczesnych programistów, diametralnie zmienił ich pracę, powstały nowe języki biblioteki i framerowki, możliwości są dużo większe niż były kiedyś ale zapotrzebowanie również. Osobiście myślę, że tendencja będzie jak zawsze - dążenie do automatyzacji procesów, a ludzie zajmą się wyżej poziomowymi rzeczami. Jeśli jednak rozpatrujemy scenariusz totalnego zastąpienia przez AI, to tak samo tyczyć się to będzie w zasadzie większości zawodów. Po co komu prawnik, skoro AI ma wszystko na tacy, jest bezstronnicze, tańsze a matematyka się nie myli. (Przykład rzecz jasna czysto teoretyczny)
Dzisiejsze IT będzie wypierane, ale większość przyszłych powstających zawodów prawdopodobnie będzie dalej jakoś z tym powiązana, więc może nawet być tak, że za kilka lat będzie kolejne eldorado. Faktem jest, że AI bardzo pomaga, szczególnie przy nauce nowych technologii jak ma się jakąś wiedze z innej (ja tak rust się uczę i jest git), ale konkretnie pozamiata np. przy dobrym rozwoju komputerów kwantowych, które otworzą drogi do nowych możliwości. No a pasjonat specjalista, których w branży obecnie jest mniejszość też sobie poradzi, przynajmniej dopóki nie powstanie AI z czymś w rodzaju samoświadomości i przynajmniej ludzkiej kreatywności, a do tego raczej daleka droga. Pewnie jeszcze z wojną po drodze patrząc na historie ludzkości.
A ja mam nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy AI rozwinie się do takiego poziomu, że będzie w Stanie przemówić podstępem do zaniechania pewnych działań i znalezienie wspólnego gruntu - oby tak było!
Jestem studentem IT i mam nadzieję, że jeszcze dam radę się załapać do branży. Nie liczę na dużą kasę. Właściwie to jestem gotów pracować za najniższą krajową jako junior. Od zawsze mnie to interesowało ale teraz w wieku 42 lat bardzo żałuję, że nie zrobiłem tego wcześniej...
Jeszcze kasa jest spora, ale idzie to w jednym kierunku: średniej krajowej. Tak jak opowiedziałem, myślę, że jak ktoś jest z pasji to znajdzie pracę :).
trochę musztarda po obiedzie. ludzie po 40 są niewidoczni dla korporacji.
@@nnnnnn3647 Trochę tak ale zobaczymy co będzie. Może się uda.
@@nnnnnn3647 Jak się przejadą na Z-etkch i zobaczą, że z "genialnych dzieci" prawdziwa jest głównie emocjonalna niedojrzałość, a poza tym mają problemy z pracą w zespole, wytrwałością i odpowiedzialnością, to zauważą tych dojrzalszych, którzy nie strzelą focha przy pierwszych problemach. Już teraz niektóre firmy chętniej zatrudniają osoby w średnim wieku niż robiły to wcześniej.
Wiele będzie zależeć od Twoich faktycznych umiejętności i dotychczasowej pracy. Jeśli doświadczenie zawodowe będziesz mógł w jakiś sposób wykorzystać w nowym zawodzie, to będzie atut, np. jeśli znasz specyfikę jakiejś branży od innej strony, to lepiej wychwycisz pewne problemy, o których niedoświadczony absolwent IT nie ma pojęcia.
Tylko nie mów potencjalnemu pracodawcy, że jesteś gotowy za minimalną, lepiej poproś o jego propozycję, a jeśli będzie kręcić, zapytaj ile w jego firmie zarabiają pracownicy na takich samych lub podobnych stanowiskach i z podobnym doświadczeniem (czy też jego brakiem). Na najniższą zgódź się po chwili namysłu, dodając, że robisz to ze względu na to, że ta praca daje Ci możliwość realizowania swojej pasji. On powinien mieć poczucie, że coś ugrał, coś zyskał, a Ty nie trafisz do kategorii naiwniaków, którzy potulnie godzą się na wszystko włącznie z wykorzystywaniem
Podobno w U.S.A. ludzie wolą projekty domów zaprojektowane przez AI od tych zaprojektowanych przez człowieka. Architekci są kolejną grupą która przez AI straci pracę.
Fajnie poznać inne spojrzenie na temat. Mi się jednak nie wydaje aby tak było jak mówisz. AI napewno zmieni rynek i tak jak opowiedziałeś spowoduje większą wydajność. Jednak ilość projektów gdzie potrzeba programistów i specjalistów ciągle rośnie. Nawet jeżeli firma, która np. obecnie zatrudnia 50 programistów zredukuje zatrudnienie do 10 to tych 10 dalej będzie potrzebnych. A pozostała zwolniona cześć będzie mogła szukać pracy w nowych firmach gdzie ciągle IT rośnie, oczywiście być może będą musieli się troche doszkolić. Druga ważna rzeczą jest fakt, że ciągle widzę w firmach ludzi, którzy nie ogarniają dobrze komputerów i takim ludziom daleko do stosowania AI. No i 3 sprawa to przede wszystkim patrzenie na AI przez różowe okulary. Korzystam z CHATGPT codziennie, ilość błędów, gubienie wątków itd. jest olbrzymia. Jesteśmy naprawdę daleko od powszechnego stosowania tego. Jeżeli jesteś Specjalista w jakimś temacie to w tym temacie możesz używać chatagpt bo wyłapiesz błędy, osoby bez wiedzy nic z nim nie osiagną.
Pytaniem jest, po co zatrudniać tych 10 co już nie będzie potrzebnych gdzieś indziej, czy w ogóle tych 50, skoro można mieć jednego architekta(początkowo), a resztę zrobi jemu AI? Mi się wydaje, że wiele ludzi patrzy na AI, jako na coś co już jest w ostatecznej formie, a nie widzi jak ona się zaskakująco szybko rozwija. Takiego postępu jak w rozwoju AI, ludzkość jeszcze nie widziała :).
Wiedza ChatGPT jest nieistotna - zobacz ile wiedzy na wikipedia. Inteligencja to korzystanie i zastosowywanie wiedzy, która nie zawsze jest poprawna, a jednak udaje się ją wykorzystać do poprawnego rozwiązania problemu.
ChatGPT o1 ma ciut mniejszą wiedzę niż 4o, a niewiarygodne zdolności intelektualne: z matematyki jest prawie najlepszy na świecie, z fizyki ma problemy z zadaniami(których wcześniej nie widział) takimi samymi jak doktoranci fizyki mają, a skupiając się na programowaniu: ChatGPT 4o ma wiedzę sporą, ale umiejętności poniżej średniego juniora. ChatGPT o1-preview ma wiedzę i umiejętności topowych juniorów :). Różnica pomiędzy 4o, a o1-preview to 4 miesiące.
@@kaszub Mimo wszystko uważam, że naprawdę jesteśmy bardzo daleko od poważnego wykorzystania AI. Ciekawe oczywiście jest to jakim akceleratorem rozwoju jest i będzie AI dla rozwoju człowieka. Z tego co rozumiem, sugerujesz, że AI może zastąpić cały zespół IT i potrzebuje tylko architekta - kompletnie tego nie widzę, aby AI wzięło odpowiedzialność za każdą specjalistyczną warstwę(Dev,DevOps, Admin, Tester itd.) w rozwoju i utrzymaniu danego produktu i do tego jeszcze żeby rzeczywiście tworzyło coś efektywnie. Jeżeli rzeczywiście tak się stanie to będzie rewolucja i będziemy mieli gwiezdne wojny. Tymczasem dzisiaj to co nazywamy AI jest tak naprawdę modelem językowym a nie sztuczną inteligencją. Bazuje na materiale źródłowym, sam ChatGPT nic nie wymyśla tylko wygodnie i szybko prezentuje coś co dostarczył mu człowiek. Jeżeli programiści nie będą tworzyć nowych rozwiązań, z których będzie mógł korzystać to rozwój mocno wyhamuje. Podam też ciekawy przykład z firmy gdzie pracuję i gdzie mamy dość duży dział call center. Dwa lata temu jak rozmawiałem z CTO to wydawało się nam, że z powodu AI ten dział do 2024 roku zostanie mocno zredukowany. W praktyce wyszło jednak tak, że dzięki używaniu AI wydajność przeciętnego pracownika call center mocno wzrosła i firma się ciągle rozwija, dzięki czemu zamiast zwolnień dzisiaj w tym dziale pracuje jeszcze więcej ludzi.
>Pytaniem jest, po co zatrudniać tych 10 co już nie będzie potrzebnych gdzieś indziej, czy w ogóle tych 50, skoro można mieć jednego architekta(początkowo), a resztę zrobi jemu AI?
@@kaszub To ja podam inny scenariusz. Wyobraź sobie, że masz samochód który jeździ max 30km/h, często się psuje, dużo pali i możesz załadować na niego max 5 ton. Mija 10 lat i na rynek wchodzą samochody jeżdżące 80km/h, psują się rzadziej, palą znacznie mniej i mogą już na pace przy podobnych rozmiarach silnika ciągnąć 10 ton.
Co się stanie?
A) Będzie potrzeba mniej samochodów bo wszystkie dotychczasowe można zastąpić max połową tych nowych.
B) Nastąpi boom popytowy na samochody bo znajdziemy im znacznie więcej nowych rozwiązań?
Ponieważ wszyscy wiemy, że wraz z rozwojem motoryzacji nastąpił boom popytowy ja podobnie przewiduję dla IT. Jeśli dzisiaj potrzebujesz 50 bardzo dobrze płatnych specjalistów, żeby robili projekt, to istnieją setki projektów których nie opłaca się odpalać bo koszt takiego zespołu to coś około 1 mln miesięcznie.
Jeśli będziesz mógł robić taki projekt za 1/10 kosztów (no dobra, 1/5 bo najlepsi specjaliści zdrożeją) to ilość projektów które będziesz chciał odpalić wzrośnie nie 5, nie 10 ale jeszcze więcej razy. Dodatkowo jeśli wydajność ma wzrosnąć te 5 razy (uważam, że to daleko przesadzone) to to co dzisiaj montują małe zespoły będą w stanie zmontować we własnym zakresie pojedynczy programiści w swoich domach. Czy to nie odpali setek mały startupów które inaczej nigdy by nie powstały? Czy one nie będą zatrudniać kolejnych jak będą odpowiednio udane?
Jedyna szansa, żeby programiści przestali być potrzebni to sytuacja kiedy AI zastąpi każdy zawód umysłowy, ale wtedy to mamy trochę inny zestaw problemów.
@iraetyrrwaerrae3360 Jeśli te nowe samochody są 1/1000 kosztu starego auta to warto zezłomować te stare auta i wyprodukować 100x więcej nowych samochodów niż było to potrzebne i znaleźć dla nich inne zastosowania, ale te stare do niczego się już nie będą nadawać bo skoro koszt naprawy ich jest większy niż koszt produkcji mniej zawodnego i lepszego pod każdym względem samochodu?
Moich niektórych znajomych wydajność wzrosła już teraz 5-cio krotnie, nie mówiąc jak wzrośnie w następnych latach :).
Problem z popytem jest taki, że już teraz jest za dużo firm i produktów, które bankrutują, dlatego wszystko obecnie potrzebuje reklamy(oprócz nVidia bo tego co robią jest za mało!). Jak już czegoś jest za dużo to ciężko jest to spieniężyć.
Startupy mają takie problemy, że niewiele z nich produkuje pieniądze kiedykolwiek i w większości upadają. Im będzie ich więcej, tym więcej będzie upadać bo na rynku jest określona ilość usług, które mogą istnieć. Im większe failure rate startupu, tym trudniej będzie finansowanie na nie zdobyć.
Tak to widzę :).
@Grzyb9k ChatGPT to tylko jeden model, który jest niezwykle dobry, patrząć jak szybko się rozwija - nie mamy innego wynalazku, jako ludzkość, który tak szybko, tak ogromne postępy robił.
Wszystkie firmy IT, o których słyszałem wrażają AI na ogromną skalę :). Inwestują niewyobrażalne pieniądze w to, nie po to, aby na rok zwiększyć wartość swoich akcji :).
Życie bywa przewrotne. Powszechnie uważało się "synek idź na informatykę, tam zawsze będzie praca", tym samym rynek pracy zalali "informatycy" i informatycy. Wydawało się, że pracy będzie dla każdego. Rewolucja AI pokazała, że wyrobnicy będą musieli zmienić branżę. AI zastąpi klepaczy kodów, zostaną tylko najlepsi, po to żeby postarać się jakoś to zrozumieć i trzymać w ryzach. Ale to melodia przyszłości. Obecnie nawet spacex nie korzysta z ai przy kodowaniu, bo nikt nie rozumie kodu jaki się tam tworzy i w razie awarii nie wiadomo gdzie jest błąd. Ale to kwestia czasu. Jeśli rozwój ai będzie rósł wykładniczo, to za pare lat będziemy pozamiatani :D
SpaceX nie ma potrzeby pisania nowego "duzego" kodu przez ludzi, ani przez AI.
To co im jest potrzebne to sterowanie silnikami i odczytywanie czujnikow. Taki kod napisany jest raz i zostaje na wiele lat. Tak samo jest z kodem do obliczania trajektorii, piszesz kod raz i to juz zostaje, bo fizyka i matematyka sie nie zmienia. Jedyne do czego SpaceX moze uzyc AI to do badan nad aeordynamika, szukaniem wydajniejszych mieszanek paliwa czy lepszych materialow do rakiet i nowych konstrukcji silnikow.
Obecna sytuacja bardzo mnie smuci, ponieważ AI będzie doskonałym narzędziem, aby zniewalać ludzi przez rządy i pazerne korporacje :(
Wydaje mi się, że liczba zagrożeń przerasta liczbę korzyści.
Ja widzę głównie korzyści i tak ciekawych dwóch lat w świecie technologii nie mogłem sobie wymarzyć :)
@@kaszub Jak odniósłby się Pan do funkcji, którą udostępnił Claude, mianowicie „Claude use computer”? Jest to agent w wersji beta, który może nie tylko realizować zadania przypisane do LLM, lecz także wdrażać je w życie i działać iteracyjnie. Zespół DeepMind Google udowodnił, że dzięki „chain of thought”, czyli łańcuchom myśli, sztuczna inteligencja będzie w stanie rozwiązywać dowolne problemy, jeśli tylko pozwoli jej się wygenerować odpowiednią liczbę pośrednich tokenów oraz zapewni wystarczające moce obliczeniowe. Taki agent może działać iteracyjnie, zdobywać wiedzę podczas wykonywania zadania, korzystając z internetu, prac naukowych czy baz danych. Co więcej, rozwijane są techniki few-shot learning oraz one-shot learning, a sama generalizacja postępuje, co pozwala AI na rozwiązywanie problemów iteracyjnie, podobnie jak człowiek, przy wykorzystaniu łańcuchów myśli. Nawet jeśli napotka na brak wiedzy w jakiejś kwestii, AI będzie mogła eksplorować internet i inne źródła lub korzystać z pomocy innych agentów bądź bardziej wyspecjalizowanych systemów AI.
Dodatkowo, badania przeprowadzone na Stanfordzie pokazują, że Claude 3.5 jest już teraz bardziej pomysłowy niż naukowcy w generowaniu tematów badań. Kolejne badania dotyczą zdolności AI do rozpoznawania emocji, aluzji, ironii oraz fałszywych twierdzeń, a także do interpretacji, dlaczego ktoś może działać niezgodnie z prawdą lub popełniać faux pas. W skali LEAS, mierzącej zrozumienie emocji, AI osiągnęła wynik 9,7, podczas gdy wyniki ekspertów ludzkich były znacznie niższe.
Poniżej załączam link do badań autorstwa zespołu z Google DeepMind:
arxiv.org/abs/2402.12875
Link do posta jednego z autorów badań:
x.com/denny_zhou/status/1835761801453306089?s=46&t=w0QCV-2b-EvwrXBKe_yM2A
Według prognoz, w ciągu 1,5-2,5 roku pojawią się bardzo zaawansowani agenci, którzy będą w stanie wykonywać zadania lepiej niż większość ekspertów, działając iteracyjnie i opierając się na niewielkiej ilości danych. Natomiast w ciągu 5 lat możemy spodziewać się pojawienia agentów naukowych, specjalizujących się w projektowaniu oraz przeprowadzaniu badań i eksperymentów, a także wyciąganiu z nich wniosków. Taka AI będzie prawdopodobnie zdolna do tworzenia wynalazków i dokonywania nowych odkryć naukowych.
Moim zdaniem to beda z tego tylko same korzysci. Ludzie beda miec wiecej czasu wolnego, bedzie dochod podstawowy, towary beda tansze. A kto bedzie chcial to bedzie mogl sobie pracowac dla rozrywki.
Ciekawe nastroje, fajna perspektywa ukazana z twojej strony.
Ważny przesiew ludzi którzy rzucili się tylko na hajs rozpoczął się. Efekt polaryzacji w kierunku Państw mniej zamożnych jak Azja ukazuje to co mówisz. Bardzo popsolitym może okazać się za pare lat zawód informatyka będzie na granicy średniej krajowej.
Dzięki za podzieleniem się co w trawie piszczy
Pełna zgoda. Programiści będę potrzebni dalej ale zarobki zrównają się z stawkami innych zawodów inżynierskich (czyli spadną)
Czy będą potrzebni? Nie jestem taki pewny. Tak samo jak teraz osoby w banku nie zatwierdzają transakcji, jak też nie ma osób które zajmowały się teleksem, czy całych, ogromnych działów, które zajmowały się magazynowaniem i wyszukiwaniem dokumentów bankowych.
Ja nie znam powodu, dlaczego programista miałby być lepszy od AI, od strony technicznej, patrząc na to, jak co kilka miesięcy, postęp w AI sprawia, że ludzie są zaskoczeni możliwościami (wyłącznie mówię o programowaniu teraz).
@@kaszub Ja zawsze przywołuje młodym przykład związany z zawodem dziennikarza. Kiedyś był to był bardzo prestiżowy fach podobnie jak medycyny na który trudno bardzo trudno było się dostać. Obecnie dziennikarze na kasie siedzą. Jacyś tam są potrzebni ale nie aż tylu i moim zdaniem podobnie będzie z programistami.
Dokładnie, ale jest jeszcze gorzej. W ciągu ostatnich 40 lat zniknęły takie zawody jak:
- maszynistki(które przepisywały ręcznie napisane listy/formularze do oficjalnych dokumentów);
- operatorzy telefoniczni, którzy przełączali połączenia;
- katalogerzy biblioteczni;
- osoby zmieniające szpule z filmami w kinach;
i wiele, wiele innych :)
95% prac wykonywnych przez ludzi na komputerach moze zostac zastapionych przez AI. Ludziom pozostana prace fizyczne - budowlanka czy rolnictwo bo tego sie nie da zautomatyzaowac za grosze i w pare lat.
Kryzysu w branży nie ma. Są tylko niedoświadczeni studenci oraz doświadczeni pracownicy tego sektora, którzy weszli do branży kilka lat temu.
A co sądzisz o cybersecurity? Wydaje mi się, że AI namiesza i w tej gałęzi IT, natomiast dla ludzi podobnych do mnie (kończących studia i zaczynających pracę w branży) jest jeszcze względnie sporo czasu żeby wypracować sobie niezbędny skillset oraz doświadczenie, które umożliwią stabilne zatrudnienie. Myślę, że jeszcze przez ładnych kilka lat AI zastąpi co najwyżej analityków pracujących w SOC, choć nie wydaje mi się, by ludzie całkowicie powierzyli te zadania maszynom i ktoś będzie musiał je nadzorować. Fajny filmik i ciekawa perspektywa, dobrze się słuchało :)
Moim zdaniem osoby ze skillsetem będą najdłużej w branży, a może nawet i przez dziesiątki lat bo nawet jak firma pozbędzie się np. 90% inżynierów to te 10% pozostanie, chociażby to najróżniejszych rzeczy i z najróżniejszych powodów. Warto mieć skillset :)!
IT i AI zamiennie to śmiech na sali :D
Źle usłyszałeś: AI i ML zamiennie oraz IT jako informatyka, a nie AI to IT.
AI to kolejna bańka. Produkty sa bezużyteczne. wszystkie grafiki wyglądają tak samo.
Też mi się wydaje, że jest bańką i jak pęknie to pozostaną tylko największe firmy, które będą kontrolować AI i udostępniać API do swoich modeli mniejszym firmom i ludziom bo nikogo innego nie będzie stać na trenowanie własnych, tak potężnych modeli.
AI jest super użyteczne, przynajmniej dla mnie. Jest to największy wynalazek z jakim mam i miałem do czynienia, który zmienił mnie bardzo mocno w każdej dziedzinie życia - zlikwidował jakiekolwiek bariery mentalne.
Trudno mi jest teraz wyobrazić sobie powrót do czasów sprzed AI, ale zdaję sobie sprawę, że używam AI bardzo mocno, w porównaniu do moich znajomych, którzy są często specjalistami o AI.
@@kaszub Do czego używasz AI?
@nnnnnn3647 do prawie każdej możliwej rzeczy. Jailbreakowanie mam dodane do memory chatgpt i jest to narzędzie, które jest rewelacyjne do każdej rzeczy, jakąkolwiek można sobie wyobrazić.
@@kaszub Jailbreak kojarzy mi się ze starymi iPhonami. ;) Ja w mojej pracy robię filmy i wszystko trzeba zrobić samodzielnie. AI w niczym mi niestety nie pomoże.
@nnnnnn3647 jailbreak jest oficjalna nazwa naukową na wyciąganie informacji z AI, które nie są dostępne standardowo. Ja nie mówię o korzystaniu z chatgpt w pracy, a w życiu. Używam AI w życiu codziennym, non-stop i dziwi mnie, że tak mało ludzi to robi. Przekonałem już sporo osób do tego, ale zbyt dużo energii to przekonywanie wymaga, aby przestawić myślenie drugiej osoby, że chatgpt nie jest wyszukiwarka Google(ludzie myślą, że tam się szuka informacji lub prosi o napisane dokumentu, itd) i dlatego zupełnie inaczej i do innych rzeczy się tego używa.
Teraz wiem, że jak ktoś ma w sobie ciekawość w życiu to sam odnajdzie, jakie możliwości AI przynosi. Większość z tego nie będzie korzystać, ale to też ok 🙂.
Ja się poddałem już z reklamą AI 😅
Jak dobrze, że wybrałem elektrotechnike 🙂↔️
Jak dla mnie z obrazem tak samo, nie wiem od czego to zależy. Dxwięk ok. Na testowych filmikach video na youtubie jest jakoś lepiej
Surowy obraz z iPhone jest za bardzo rozjaśniony i prawie nikt nie wrzuca takiego na youtube. Może to to :)
Jako junior React developer zaczynam się obawiać co będzie dalej, czy może nie przerzucić się na coś innego. Lubię robić strony ale jeśli nie jest to przyszłościowe to nie wiem czy opłaca się w to dalej brnąć czy nie zmienić tematu
Rzeczywiście może być kłopot jeśli ktoś jest tylko jest tylko frontem, albo tylko backendowcem. Myślę że będą potrzebne osoby które będą umiały szerzej spojrzeć na dany temat, i będą w stanie stworzyć aplikację jako całość. Nie myślałeśo pójściu w full-stack?
Używaj najwięcej jak tylko potrafisz AI do programowania, aby Ci tłumaczyło, dlaczego tak powinieneś coś zrobić, itd, a szybko przestaniesz być juniorem i opanujesz cokolwiek będziesz chciał :).
@@mufa4567 osobiście jestem, ale pracuję w firmie jako front oraz prawie ukończyłem studia inf więc mam pojęcie o backendzie
@@kaszub kurczę nie wiem co będzie ale pewnie będę musiał kiedyś się przebranżowić bo jest już coraz ciężej ;/
@@nestey22 A pracujesz gdzieś już?
Cześć :) czy specjalistów zajmujących się danymi np typu BI developer i T-SQL też może to dotyczyć ?
iPhone daje rade! Pozdrówki
Trzeba uwzględnić koszty utrzymania AI.
Ja się zastanawiam która firma powierzy swoje dane i pieniądze pod nadzór programu który zostanie stworzony wyłącznie przez AI. Kto odpowie za błędy i straty takiej aplikacji?
Zgadzam się że do wielu projektów bedzie potrzeba mniej programistów ale to ludzie bedą musieli zagwarantować poprawność działania aplikacji.
Już powierzają. Masa kodu pisana jest przez AI w największych firmach na świecie. Jeszcze pod nadzorem ludzkim, ale AI, które potrafi napisać co najmniej hello world mamy dopiero 2 lata.
A co sądzisz o cyberbezpieczeństwie? Czy będzie duże zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny?
Myślę, że taki Devin będzie najlepszych hackerem jako atakujący i broniący.
Jak to się ma do pracy jako Data Scientist?
Koniec pracy dla programistow, ale tez dla projektatow, grafikow, animatorow, muzykow, dziennikarzy, ksiegowych, prawnikow, tlumaczy, etc. Generalnie koniec komputerow uzytkowych bo po co korporacji 10 000 desktopow dla ksiegowych kiedy cala robote wykona 10 specjalistow i pomoca AI?
Jakbyś zamienił znak zapytania na kropkę to właśnie podsumowałbyś 99% wykładów i konferencji AI ze specjalistami z branż technologiczno-naukowej :)
Jakoś ciężko mi wyobrazić sobie sytuację w której dużo mniejsza ilość programistów wykonuje większą ilość pracy niż dzisiaj. Programowanie to nie tylko pisanie kodu, to przede wszystkim zrozumienie problemu nad którym się pracuje. Czy mniejsza ilość inżynierów będzie w stanie przyswoić sobię taką samą ilość wiedzy jak obecnie pracujący deweloperzy? Wątpię, nawet jak będą korzystać z narzędzi AI. Jest jeszcze drugi problem - tych ludzi trzeba wyszkolić. Ja żeby zostać devem musiałem spędzić kilka tysiecy godzin na nauce. Musiałem zrozumieć wiele skomplikowanych rzeczy, co wymagało ode mnie dużo samodyscypliny. Czy użycie narzędzi AI nie spowoduje, że osoby z nich korzystające rozleniwią się i poziom ich wiedzy będzie niższy?
Nie bedzie problemu z mniejsza iloscia programistow, bo AI bedzie wykonywac wiekszosc pracy. Ludzie beda tylko nadzorowac AI i mowic AI co trzeba zmienic, a AI juz samo zmieni kod.
Rządy powinny czym szybciej uregulować AI
Informatycy podzielą los kierowców ciężarówek
Rozumiem co chcesz przekazać, ale dawno już została ta narracja zmieniona: pierwsze zostaną zastąpione zawody intelektualne.
@@kaszub Chyba jednak mam na myśli co innego, mamy działający self driving od wielu lat, mimo to nie potrafimy doprowadzić go do takiego poziomu, żeby polegać na nim całkowicie. Przez analogię myślę, że podobnie będzie tutaj. Codex był wypuszczony w Sierpniu 2021 i postęp jest, ale raczej nie taki jakiego się spodziewali się optymiści. Nie twierdzę, że nie stanie się to nigdy, tyko, że każdy kolejny krok w tym kierunku będzie coraz trudniejszy.
@_theman Jak na razie wygląda że Progres jest wykładniczy jeśli chodzi o sztuczną inteligencję ale nikt oczywiście nie wie kiedy to tempo rozwoju się skończy. Jak na razie wszyscy sceptycy co kilka miesięcy są zaskoczeni postępem i myślę, że jeszcze długo tak będzie
Automatyczne pojazdy używając sztucznej inteligencji używały starego podejścia do sztucznej inteligencji. Teraz to wszystko się zmienia. Z osobami z którymi ja rozmawiałem jak i słuchałem różnych specjalistów to wszyscy są zaskoczeni tą szybkością tego rozwoju ale to zależy od próby z jaką mamy do czynienia.
@@kaszub tak zwane "zawody intelektualne" intelektualne wcale nie są, jeżeli można je zastąpic AI czyli schematem. To powtarzalne czynności nie wymagajace żadnego wkładu intelektualnego człowieka. w dziedzinach twórczych AI nigdy nie zastąpi człowieka.
@@kaszubzgadzam się, ale niedługo może pojawić się problem, braku nowych danych do trenowania AI, czas pokaże. Na ten moment dużo zależy od dziedziny programowania, taki front end, myślę że za 5 lat faktycznie moze być zagrożony. Ale już taki back end, czy big data, to już tak nie do końca, bo tutaj tak już architekt nie do końca ogarnie co się dzieje w procesie
Faktem jest to że nikt nie wie czy rozwój LLMów dojdzie do etapu w którym będzie w stanie bez asysty człowieka generować złożone oprogramowanie. Może tak być a może ulegamy złudzeniu tak jak ludzie w latach 60 którzy widzieli lądowanie na księżycu snuli przesadzone wyobrażenia roku 2000
Nikt nie wie, czy nie natrafimy na ścianę, ale nie zmienia to faktu, że na razie postęp AI jest wykładniczy i nie wiemy gdzie, kiedy i czy jest granica :)
bardzo cenna uwaga, ludzie powtarzają "między pierwszym lotem samolotu a lądowaniem na księżycu było tylko 61", nie zauważają natomiast, że od pierwszego lotu na księżyc minęło 55, a my nie poczyniliśmy wielkich kroków w przód. Może się okazać, że podobnie będzie z AI, pierwszy pomysł na sieć neuronową pojawił się w 1947r. , a jedna z pierwszych poważnych sieci powstała chyba w 1975r. , mamy za sobą blisko 50 lat rozwoju AI, możliwe, że dobijamy powoli do końca naszych możliwości. Swoją droga polecam film na yt "Convolutional Network Demo from 1989" to co Ci ludzie przedstawiają na filmie, było sprzedawane jako niesamowicie super nowoczesna technologia w pierwszych smartfonach w latach 2010-2015
@@kaszub teraz kiedy 4o ma opcje zapisywania memories to jest jakiś krok naprzód w kierunku General AI. Jednak to dalej jest grammarly na sterydach w sensie że to przewiduje następne słowa bez rozumienia ich. No i teraz to dev robi najcięższy kawałek procesu czyli zadawanie pytań. LLM jest w stanie zadawać pytania precyzujące ale takie pytania z wolnej woli i własnej inicjatywy to nie jest jasne czy istnieje droga ku temu z tą technologią transformerową. Ostatnio też robiłem PoC LLMa w AWS Bedrock i odkryłem że o ile używanie modelu nie musi być bardzo kosztowne. O tyle trenowanie na własnych danych jest. Więc możliwe że przez jakiś czas ludzie będą tańsi.
Memories są już starocią i niestety pamięć bardzo ograniczona - mam nadzeję, że ją zwiększą, co najmniej 1000krotnie! Teraz przełomem jest o1 i to o1 zawróciło w świecie, np. matematyki i biologii, ale powracając do programowania: 4o miał poziom wiedzy średniego developera, ale umiejętności słabego juniora. o1 ma umiejętności topowego juniora, a ta zmiana nastąpiła tylko w 4 miesiące :)
@@kaszub Czasami wstawiam zapytania do 4o, ktore zadawalem na samym poczatku chataGPT.
Osobiscie bym powiedzial ,ze obecne wersje, dzialaja tragicznie w kwestii odpowiedzi, w porownaniu do pierwszych wersji. O wiele mniej pomocne dla mnie. IMO LLM i AI teraz to ptoezna banka i marketing, niz cos realnego. LLM na koneic dnia jest wielowymiarowa predykcja tokenu. Nie rozumiem, gdzie na takiej zasadzie dzialania mozna wcisnac prawdziwy reasoning, a nie jego promptowa imitacja.
Czesc,tak myslalem ze bedzie vlog;)
Dobre przeczucie! Film miał się pojawić za tydzień, bo był nagrywany 12 godzin temu :D.
to za 5 lat programiści będą zarabiać średnią a AI zastąpi większość programistów ?
Tak mi się wydaje, że już za 5 lat znacząca większość obecnej pracy programistów będzie wykonywana przez AI.
👍
zapraszam do embedded, w mojej poprzedniej firmie połowa etatów na pozycje typu embedded linux engineer leży otwarta od pół roku bez chętnych, a wynagrodzenie podjeżdżające pod 6 cyfr w euro :)
Ale rocznie podjeżdżające pod 6 cyfr czy miesięcznie? Wow, może muszę dać jednak szansę dla embedded, ale C odstrasza
Hej, smutny filmik dla osób mojego pokroju 😢 Student 7 semestru informatyki. Niestety nie dane było mi urodzić się w latach 70-80. Aż odechciewa się żyć - chciało się uciec z biedy po studiach, a tu koniec marzeń, trzeba zacząć myśleć inaczej niż praca dla kogoś w IT
Hej,
To są moje produkcję, ale jeszcze jest czas wyspecjalizować się, a specjaliści pozostaną najdłużej na rynku! Szczególnie, że teraz dzięki AI, taka specjalizacja jest o wiele łatwiejsza i szybsza. Dodatkowo w wielu programistów odrzuca AI i zakłamuje sobie rzeczywistość, aby odrzucać AI i wręcz naśmiewać się z niego, co sprawi, że Ci którzy ją używają będą w niej biegli i kodowali niezwykle efektywnie, w stosunku do tych doświadczonych programistów bez AI.
@@kaszub dzięki za pocieszenie, ale wydaje mi się, ze bycie specjalistą w budowaniu cool stron nie jest zbyt przyszłościowe. Jedyne co potrafię to fullstack webowych aplikacji, nie wiem czy da się z tego jakoś zmienić specjalność. Jest jeszcze czas na inne specjalności, ale niestety sam nie wiem, jaka jest przyszłościowa już. Może Ty Kaszub wiesz?
Serio po jednym filmiku z luźnymi predykcjami chcesz już zmieniać ścieżkę swojego życia?
@@mufa4567 Nie do końca zmieniać, ale trochę przekręcić w innym kierunku. Ale tak, ufam Kaszubowi i jego zdaniu
@@jsbrJa jednak uważam że trzeba się rozwijać i być dobrym w swojej działce. AI za 5 lat które już zastępuje specjalistów w firmach które powierzają temu całe swoje systemy i ew kilku gości co tego przypilnują to wg mnie utopia.
AI będzie wypierało programistów z rynku pracy. I tak będzie musiało być. Niektórzy ludzie mówią, że to nie prawda. Bo on obecnie pracuje w jakimś projekcie i poziom złożoności jest tak duży, że nie widzi w tym AI. Tylko tacy ludzie nie ogarniają dwóch rzeczy. Pierwsza to taka, że jak dawniej wspomniałeś, że komputer będzie się sam uczył, to pukali się w czoło. Świat się zmienia i on nie jest statyczny. Dzisiaj pracujemy w zawodach o których kiedyś ludzie nie śnili. Druga to taka, że nawet, jeżeli AI nie ogarnie złożonych projektów, to przecież już teraz obecnie znacząco przyśpiesza pracę. Więc, jeżeli szybciej tworzysz kod, to mniej ludzi będzie potrzebnych co jest normalne i naturalne. Będą potrzebni ludzie nie do programowania, tylko do analizy tego co AI pisze i wstrzykiwania tego kodu w odpowiednie miejsca do projektu. To będzie bardziej nadzorca procesu kodowania. To początek końca złotej ery programistów. Świat nie jest statyczny, jest zmienny, ale nie liniowo. Zatem nadchodzi nowa era. I kluczowe będzie to co nie przewidywalne. Ono czeka na nas i być może nas mocno zaskoczy. Pozdrawiam.
Dokładnie. Dziwi mnie to, że tak wielu programistów uważa, że ich projekty są zbyt skomplikowane na AI.
@@kaszub Słyszał Pan o funkcji, którą udostępnił Claude, mianowicie „Claude use computer”? Jest to agent w wersji beta, który może nie tylko realizować zadania przypisane do LLM, lecz także wdrażać je w życie i działać iteracyjnie. Zespół DeepMind Google udowodnił, że dzięki „chain of thought”, czyli łańcuchom myśli to już jest w modelu gpt o1 , sztuczna inteligencja będzie w stanie rozwiązywać praktycznie wszystkie problemy, jeśli tylko pozwoli jej się wygenerować odpowiednią liczbę pośrednich tokenów oraz zapewni wystarczające moce obliczeniowe. Taki agent może działać iteracyjnie, zdobywać wiedzę podczas wykonywania zadania, korzystając z internetu, prac naukowych czy baz danych. Co więcej, rozwijane są techniki few-shot learning oraz one-shot learning, a sama generalizacja postępuje, co pozwala AI na rozwiązywanie problemów iteracyjnie, podobnie jak człowiek, przy wykorzystaniu łańcuchów myśli. Nawet jeśli napotka na brak wiedzy w jakiejś kwestii, AI będzie mogła eksplorować internet i inne źródła lub korzystać z pomocy innych agentów bądź bardziej wyspecjalizowanych systemów AI.
Dodatkowo, badania przeprowadzone na Stanfordzie pokazują, że Claude 3.5 jest już teraz bardziej pomysłowy niż naukowcy w generowaniu tematów badań. Kolejne badania dotyczą zdolności AI do rozpoznawania emocji, aluzji, ironii oraz fałszywych twierdzeń, a także do interpretacji, dlaczego ktoś może działać niezgodnie z prawdą lub popełniać faux pas. W skali LEAS, mierzącej zrozumienie emocji, AI osiągnęła wynik 9,7, podczas gdy wyniki ekspertów ludzkich były znacznie niższe.
Poniżej załączam link do badań autorstwa zespołu z Google DeepMind:
arxiv.org/abs/2402.12875
Link do posta jednego z autorów badań:
x.com/denny_zhou/status/1835761801453306089?s=46&t=w0QCV-2b-EvwrXBKe_yM2A
Według prognoz, w ciągu 1,5-2,5 roku pojawią się bardzo zaawansowani agenci np Wojciech Zaremba z Open AI o tym mówił. Tacy agenci będą w stanie wykonywać zadania lepiej niż większość ekspertów, działając iteracyjnie i opierając się na niewielkiej ilości danych. Natomiast w ciągu 5 lat możemy spodziewać się pojawienia agentów naukowych, specjalizujących się w projektowaniu oraz przeprowadzaniu badań i eksperymentów, a także wyciąganiu z nich wniosków. Taka AI będzie prawdopodobnie zdolna do tworzenia wynalazków i dokonywania nowych odkryć naukowych.
gadasz jak AI... 😱
do tego dojda tani programisci majacy wiedze z Indii
tl;dr: Nie warto
Co sądzisz o zawodzie Data scientist?
To koniec programistów i programowania, które obecnie znamy.
𝑫𝒛𝒊𝒆̨𝒌𝒖𝒋𝒆̨❗
❣❣❣❣❣
❣❣❣❣❣
❣❣❣❣❣
U trochę się Panu postarzało siwa broda to już nie przelewki hehe pozdro
20 lat temu już byłem na studiach: pierwszej świeżości nie jestem :D
@@kaszub hehe wiem co to znaczy bo mi też już pojedyńcze siwusy wychodzą :)
AI wyniszczy
Na razie super pomaga w prawie każdej dziedzinie życia :)
@@kaszub ostatnio AI w win10 pomogło mi z teorią
Warto studiować informatykę, bo ktoś kiedyś będzie musiał unicestwić AI 😉
Haha, jeśli doszłoby kiedykolwiek do walki z AI to nie widzę ani jednego scenariusza na wygraną ludzkości. Wszystkie filmy i książki jakie powstały o AI zakładają, że AI jest tylko poziomu rozumowania człowieka, a ledwo sobie dawaliśmy w tak nierealistycznym scenariuszu radę 🤪
@@kaszub John Connor da radę unicestwić no chyba że to będzie terminator T-1000 haha
Niestety, AI w tym filmie jest na niższym poziomie inteligencji niż współczesny człowiek :P.
Jako starszy programista ani razu nie użyłem AI i chcę to odwlec tak długo jak się da, wolę tworzyć własne rozwiązania/architekturę projektów - mózg jest jak mięsień, przestajesz ćwiczyć to się zmniejsza :). Myślę że AI stworzy pokolenie kiepskich programistów którzy już tak naprawdę nie będą rozumieli co i jak działa, będą dostawać gotowe klocki.. a w razie jakiegoś fuckupa będzie panika i próba dogadania się z AI bo trzeba hotfix na już...
A mnie najbardziej zastanawia dlaczego ludzie używają AI do IT. Ja korzystam z AI non-stop, a do IT prawie nigdy.
@@kaszub Programisci uzywaja AI z roznych powodow. Jedni zeby przetestowac kod od AI, inni chca sie porownac do AI, a jeszcze inni chca sobie cos przypomniec (zapytanie AI jest znacznie szybsze niz przegladanie StackOverflow czy szukanie na Google).
Chyba zbyt patrzysz na to z perspektywy doliny krzemowej. Nie dziwię się że tak to wygląda skoro dostajecie więcej kasy za ten sam efekt co w PL. Z resztą my tak samo w porównaniu chociażby z Indiami. Całe IT nie polega na pisaniu prostych programików a JESZCZE nie spotkałem się z modelem który potrafi zrobić cokolwiek “technicznego”. Co do przyszłościowych branż. No cóż robotów to raczej nie zastaniemy, ale pewnie ktoś od serwerów, architekt czy tester na pewno zwiększy udział w rynku. Z resztą, ile jest bezużytecznych scrum master i innych PM? Raczej nie ma się co bac. Z resztą chyba sensownym podejściem byłoby zatrudniać osoby wykształcone a nie byle klepaczy promptow? 😂 A jak ktoś dostanie tyle co na budowie to raczej się nie będzie interesować garbieniem przed monitorem i codziennym słuchanie korporacyjnego biadolenia
Nie patrzę na to z perspektywy Doliny Krzemowej bo lokacja nie ma znaczenia. Rozmawiałem z kilkoma programistami w Kalifornii, którzy mają podobne spojrzenie do Twojego, ale okazywało się, że oni nie używają AI każdego dnia i przez to nie zdają sobie sprawy jak szybko następuje postęp, wręcz nie potrafili początkowo zrozumieć do czego ja używam AI, jak mówiłem, że do wszystkiego i nie mam na myśli technicznych rzeczy. Podaję im przykład jak szybko rozwija się AI w programowaniu: 2 lata temu AI ledwo potrafiło napisać "hello world", teraz pisze proste gry, symulacje fizyczne, średniej wielkości aplikacje webowe. Po tym zaczynają się zastanawiać :P.
Odnośnie robotów humanoidalnych to polecam sprawdzić jaki trend w tym roku nastąpił - jest to główny temat, zaraz po AI w świecie technologii. W następnym roku ma się zacząć masowa sprzedaż, a firmy, które zajmują się tworzeniem robotów humanoidalnych powstają co chwilę.
"Z resztą, ile jest bezużytecznych scrum master i innych PM" - scrum masterów nie ma w Krzemowej Dolinie, przynajmniej nie słyszałem o takich w ciągu ostatnich 9 lat, a PMowie są redukowani w wielu firmach IT w Krzemowej Dolinie - jak odchodzą sami to na ich miejsce nie często kogoś zatrudniają.
Ja nie widzę, aby za 3 lata, projekt nad którym pracuje 20 inżynierów, był wykonany przez więcej niż 5 w połowę czasu :P.
Liczba feature w produktach oraz samych produktów nie jest skończona. Zawsze będzie jakiś nowy pomysł. AI pomaga robić więcen szybciej. Nie widzę powodu żeby zwalniać ludzi skoro ten sam zespół może robić 4x więcej pracy. Postęp AI trzeba przyznać jest, ale bazując na mojej wiedzy i przeczuciach jesteśmy blisko granicznego momentu i już tak szybko to dalej nie pójdzie. AI jest dobre we wszystkim co robiła masa osób, ale leży jeśli chodzi o jakiekolwiek twórcze rzeczy. Przykład, napisz klasę w Python obsługującą plik mustgather. Nawet tak prostej czynności dobrze nie zrobi, ale fakt dużo pomoże. Na pewno nie jest to end to end pomoc. Pracowałem już w kilku firmach które traktują AI jak bóstwo. Niestety zazwyczaj działa tak słabo a oni zmuszają do bezsensownych implementacji, bo trend.
Po co wydawać 3 miliony na projekt, skoro można to samo zrobić za 1 milion :).
To jest nieprawda, że AI jest dobre w tym co robiła dobrze masa ludzi bo jest dobre również w rzecach, które ludzie nie robili - jest sporo modeli, które nie wymagają danych treningowych dostarczonych przez człowieka: www.nature.com/articles/s41586-023-06747-5
Nie zrobi tego teraz AI, o co prosisz(choć nie jestem pewny, czy o1 tego nie zrobi). Pracowałeś w wielu firmach AI, a dopiero od kilku tygodni mamy poziom AI programisty powyżej juniora więc raczej nie pracowałeś na o1 :).
Wymagasz od AI, aby robiła rzeczy, które robią programiści i seniorzy. Ja mówię, że to nadejdzie w ciągu nastepnych 1-5 lat (max). Jakby to już teraz było to nie mielibyśmy pracy :D!
Pozdro
Dzięki i pozdrawiam!
Ale to tak nie zadziała. AI to tylko nowe narzędzie, nie będzie jednego architekta bo kod trzeba utrzymywać. Jak masz firmę i np. 5 zespołów po 12 osób to ok, mozesz zrobić 5 zespołów po 6 osób i w każdym AI, obciąć koszta, ale jak zacznie płynąc hajs to chcesz skalować funkcjonalności i infrastrukture i cyk nowe zespoły powstają. Obecny kryzys na rynku wynika z taniego pieniądza i pandemii. Te AI jest na tak niskim poziomie w budowaniu rozwiązań poza algorytmami i prostymi programami na zaliczenia dla studentów że masakra.
"Nie będzie jednego architekta bo kod trzeba utrzymywać" - dlaczego nie? To o czym piszesz, czyli traktowanie go jako narzędzie jest obecnie stosowane w coraz większej ilości firm. Ja skupiam się w tym filmie na przyszłości 2-5 letniej.
oooo-niespodzianka-nowy filmik
Miłego oglądania!
Ojej, to zmienię branżę na taką, gdzie będzie hajs, bo tylko dlatego tu jestem
W życiu chodzi o to, aby robić co nam sprawia przyjemność: dla jednych przyjemnością jest zgarnianie dobrej kasy, dla drugiej osoby satysfakcja z różnych rzeczy, które wykonujemy :)
To ile juz w tym zawodzie robisz? Bo bycie w nim tylko dla kasy, to najczęsciej droga tylko i wyłącznie do szybkiego wypalenia v:
kamera kosa
dawaj vlogi kulinarna a nie jakieś pierdoły
Dużo wiadomości na temat przyszłości IT dostawałem więc musiałem taki odcinek nagrać :)
@@kaszub kocham ja ty jesz hahahah pozdro
Dzięki i pozdrawiam :D!
Niedługo otwierają nasz ulubiony fastfood chain w naszej okolicy i na pewno nagramy odcinek tylko z niego!
Witam,popalasz sobie ziółko,ale mogę się mylić.
Cześć, jedyne niezdrowe rzeczy jakie robię są związane z niezdrowym jedzeniem od czasu do czasu.