Українські землі в складі іноземних держав XIV-XV ст. (укр.) Історія України середніх віків.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 121

  • @drawlife4643
    @drawlife4643 7 років тому +17

    Дуже дякую! Допомогли.

  • @yes-kh3ey
    @yes-kh3ey 3 роки тому +1

    Добре й повільно пояснено, все зрозумів. Дуже дякую!

  • @vadimbrawl6795
    @vadimbrawl6795 2 роки тому +3

    Очено хорошая озвучка и все понятно розказано!) Спасибо мне очень помогло

  • @bigfinger3690
    @bigfinger3690 4 роки тому +4

    Я підозрюю, що на Закарпаття проникали не угорські колоністи-феодали, а руські колоністи-селяни з руського боку Карпат. І селилися вони на найгірших, гірських землях, бо кращі землі вже були зайняті угорцями. Це тлумачить, чому русини на Закарпатті - це гірське населення.

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  4 роки тому

      "Підозрюю". Був і той, і інший процес.

    • @bigfinger3690
      @bigfinger3690 4 роки тому

      Ще один аргумент на користь того, що українці заселяли Закарпаття у післямонгольські часи, є те, що назва Східних Карпат у давній Русі була Гори Угорські. Вони, мабуть, так би не називалися, якби за ними була не Угорщина, а ще якись руські землі. Зараз, коли існує українське Закарпаття, ці гори, до речі, вже так не називаються.

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  4 роки тому

      @@bigfinger3690 можливо.

    • @bigfinger3690
      @bigfinger3690 4 роки тому

      Цікаво, що карпатсько-русинський (тобто такий, що вважає русинів окремим від українців народом) iсторик Магочі, хоча й фаворизує автохтонно-хорватську теорію, змушений визнати, що:
      " The largest number of Rusyns did not come until after the thirteenth century, however, again from Galicia and Podolia and often at the request of the Hungarian government anxious to protect its northern frontier by settling it with people. "
      carpatho-rusyn.org/where.htm
      За винятком слів The largest number ( я б написав all) це практично співпадає з моїм коментарем, що пан видалив. Я навіть вгадав, коли могла б розпочатися міграція русинів у Закарпаття - у 13 сторіччі.

    • @vadimsulikovskiy9039
      @vadimsulikovskiy9039 4 роки тому

      Адже угорці з 10 століття стали займатися не лише скотарством, а й землеробством.

  • @akselanderson2493
    @akselanderson2493 5 років тому +5

    Угорці прийшли в Понадтисся на початку X сторіччя. Українська назва "Угорщина" утворена на основі польського слова "ugor" - пустинь, слобода. У Плінія Старшого ці землі називалися "пустинні землі боїв". Назва "Буковина" присвячена Одигітрії (Говерлі) - Провідній небесній богині (Гестія, Гера), яку називали "Буковина", бо її атрибутом вважається дорожній посох - бук, прут, кий (Жердівка, Шестовиха, або як в Південних Альпах - Тичино, Тесін (українські лексичні основи), або "Бактрія" - від грецького "βάκτρον" - палиця, бук. Звідси й назва "склавини" - буковинці (від "clauus" - палка, бук, палиця (Геркулес називався "Claviger", "Scythus", "Sclavens"). Склавини займали землі від Нови-Сада до Дністра, а анти - від Дністра до Дніпра і Чорного моря. Разом з альтціагірами (переяславці) вони становили один народ - так у Йордана. Їх називали також "венетами" (від санскриту "vene" - молитися, просити, а у "Баварського географа" - "черіяни" (від дунайської латини "cere" - просити, молитися. Що до входження до складу інших сусідніх королівств: так народ рятувався від Орди, йдучи під опіку суверенних правителів. Біда була у формі правління - ародовладді. Українці не визнавали династичних правителів. Дякую Вам за якісні записи!

    • @bigfinger3690
      @bigfinger3690 4 роки тому

      Угорці від Оногурів, а не від польського ugor.

  • @КаринаЗачук
    @КаринаЗачук 4 роки тому +5

    Доброго дня!Дякую,за такі чудові уроки.Дуже цікаві!

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  4 роки тому

      Дякую за оцінку

  • @АнатолійБондарєв
    @АнатолійБондарєв 4 роки тому +3

    Классно, очень нравится
    Вы мне помогли 🙂

  • @akalop-x6t
    @akalop-x6t 4 роки тому +3

    Дякую зрозуміла 👍🏻

  • @Norval911
    @Norval911 4 роки тому +14

    король на литовских номерах

  • @bigfinger3690
    @bigfinger3690 4 роки тому +5

    До речі, župa це якраз словацький термін, а не український, що каже на користь того, що перші слов'яни на Закарпатті то були предки сучасних Словаків.

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  4 роки тому

      Не каже. Хоч і не заперечує. Предки словаків, чи українців на той час - не беззаперечні, як і будь-які предки взагалі.

    • @bigfinger3690
      @bigfinger3690 4 роки тому

      Вікіпедія твердить, що "жупа - це термін західних і південних слов'ян", українці вважаються слов'янами східними.

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  4 роки тому

      @@bigfinger3690 ну то й що. Це ще не аргумент за те, що корінне населення Закарпаття не є предками українців. У козаків територіальні одиниці звались тюркським словом паланки, та он і замок в Мукачево - це ж не зробило населення цих країв тюрками.

    • @bigfinger3690
      @bigfinger3690 4 роки тому +1

      Звідки інформація, що паланка тюрського походження? Вікіпедія пише, що італійського або грецького.

    • @bigfinger3690
      @bigfinger3690 4 роки тому +1

      Насправді, Запоріжжя - це не контрприклад, а навпаки, аналогія. Це українська колонія на давніх тюрських землях (половецьких і ординських), що заселялася руськими переселенцями з північного заходу. Сам термін "козаки" - тюрського походження. І козацький термін "паланка" не вживається на споконвічних землях Русі, так само як і закарпатський термін "жупа".

  • @pavelplay8627
    @pavelplay8627 4 роки тому +3

    спс бро

  • @sashabuniak5538
    @sashabuniak5538 8 років тому +15

    Кримське Ханство утворилося у 1449 році а не у 1443, як це розповідається у відео

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  8 років тому +9

      Дякую, тут є неточність. В 1443-му Хаджі-Ґерай формально став ханом Перекопської Орди.
      "1443… татари перекопські, баринські і Ширінські надіслали до Казимира, великого князя литовського з проханням дати їм на царство Хаджі - Ґерая, який на той час проживав у Литві, де він володів для прогодування містом Лідою по милості панів литовських . Тому Казимир в призначений день у Вільні, в приготованому замку звів з литовськими панами того Хаджі - Ґерай на царство татарське і послав його в Перекопську орду з маршалом Радзивілом, який сміливо посадив його там " (М. Стрийковський)
      Формальне утворення нової незалежної держави, Кримського ханства, з Перекопської Орди датується 1449-м.

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  3 роки тому

      @KIMTAVR KIMERIK KIRIMIK программа ЗНО называет 1441 год. И 1449 - провозглашение независимости ханства.

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  3 роки тому

      @@taylarkimerik-kirimik87861449-й присутствует в хронологии в качестве даты независимости ханства от Орды. history.ed-era.com/mizh_russyu_ta_richchyu/utvorennya_krumskogo_khanstva

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  3 роки тому

      @@taylarkimerik-kirimik8786 а это к чему?

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  3 роки тому

      @@taylarkimerik-kirimik8786 вы о чем? Какая-то альтернативщина. Крым был вассалом османов с 1478 года. Хождение своей монеты - не довод. Валахия, Молдавия и Трансильвания также имели свои монеты и столь же широкие права, как и ханство. Если Вы отстаиваете альтернативную точку зрения - то так и говорите, но не выдавайте ее за единственно верную.

  • @Happy-dd3rc
    @Happy-dd3rc 6 місяців тому

    Дякую завтра булу готовий

  • @bigfinger3690
    @bigfinger3690 4 роки тому +5

    "Історична наука не має писемних джерел щодо поступового включення Закарпаття до Угорщини"
    Є таке джерело, що називається Gesta Hungarorum, там здається написано, що Угорці перетнули Карпати якраз у районі сучасного Закарпаття, тобто Закарпаття стало першою землею, що вони завоювали у карпатському басейні.

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  4 роки тому

      "Здається". Арпад справді перейшов Карпати через перевал, але спрямував свої війська на Велику Моравію. Не знаю, чи можна назвати Закарпаття першою завойованою територією, чи вони просто пройшли через неї.

    • @bigfinger3690
      @bigfinger3690 4 роки тому

      Угорці не зразу пішли на Велику Моравію. Спочатку вони поселилися у степах сучасної лівобережної Угорщини (Пушті), звідки до Закарпаття зовсім недалеко, тому скоріше за все воно залишалося під їхнім контролем.

    • @bigfinger3690
      @bigfinger3690 4 роки тому

      Gesta Hungarorum твердить, що угорці не просто пройшли через Закарпаття, а підкорили місцевих слов'ян, взяли штурмом Ужгород (Ung) і заснували Мукачево.
      And so, coming through the Havas wood, they descended to the districts of Ung.
      And when they arrived there, they called the place that they first occupied Munkács [Muncas] because they had arrived after the greatest toil at the land that they had chosen for themselves. Then they rested there for forty days and they loved the land more than can be said. The inhabitants of the land, the Slavs, hearing of their arrival, feared greatly and of their own accord submitted to Duke Álmos...
      Then, hearing these things, Duke Álmos and his leading men were especially gladdened and they rode to the castle of Ung in order to capture it. And as they encamped around the wall, the count of the castle, Loborc by name, who in their language was called duca, hastened in flight to castle Zemlum, and the warriors of the duke, pursuing and capturing him next to some river, hanged him by a noose there and on that day they called the river by his name, Loborc. Then Duke Álmos and his men, entering Ung castle, made great sacrifices to the immortal gods...

    • @bigfinger3690
      @bigfinger3690 4 роки тому

      Я, правда, сумніваюся, щодо правдивості історії про заснування Мукачева, бо слово це, беззаперечно, слов'янського походження (від męka - мука). Або ми маємо припустити, що Угорці змішалися зі слов'янами ще до приходу на Закарпаття.

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  4 роки тому

      @Big Finger а ще там є фраза - "жителі цієї землі, слов'яни".

  • @ЖекаГуржин
    @ЖекаГуржин 4 роки тому +1

    Було цікаво

  • @belafesztbaum9005
    @belafesztbaum9005 5 місяців тому

    В киевских летописях Карпаты называются Угорскими горами. Подразумевается, что в XII-XIII веках в Киеве считали, что они не имеют никакого отношения к этой территории. Если бы в районе Карпат жили славяноязычные жители, которые имели отношение к Киеву, они бы не назвали эту местность Угорскими (венгерскими). Вероятно, именно после монгольского завоевания славяноязычные жители Киевской Руси бежали в Карпаты. До прихода монголов предгорья Карпат могли быть венгерским протекторатом, что вполне вероятно, поскольку Львов, Черновцы, Кишинёв имеют венгерские собственные названия. А название Дрогобич может быть интерпретировано и на венгерском языке.

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  5 місяців тому

      Ничего это не подразумевает, кроме того, что по ним проходила граница с уграми. Да и в летописях их так не называют. Все остальное также ваши домыслы, не основанные ни на чем, кроме если бы да кабы. С археологическими данными региона ознакомьтесь хотя бы. Ну а обо Львове, Кишиневе и Черновцах (ничего себе такой регион предгорий!) - и вовсе сказки. Этимология этих городов хорошо известна, Здесь тем более выдумывать или, как вы помягче называете - "интерпретировать", не надо.

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  5 місяців тому

      И на будущее - не постите сюда ссылок на видео сомнительного содержания. Во-первых, они не являются аргументами, поскольку не могут считаться историческими и научными источниками - даже смотреть не буду. Во-вторых, ещё не хватало гнать трафик на чужие каналы, это напоминает рекламу. В любом случае, Ю-туб их блокирует автоматически и правильно делает. Ну і мова спілкування... не наша... ні по формі, ні по змісту.

    • @belafesztbaum9005
      @belafesztbaum9005 5 місяців тому

      @@Python_Kaa Его назвали Угорским, потому что он не имеет никакого отношения к Русю. Вопреки распространенной на Украине пропаганде, что славяне жили в Карпатском бассейне и вокруг него. Это опровергается археологией. Посмотрите фильм, который я вам прислал.

    • @belafesztbaum9005
      @belafesztbaum9005 5 місяців тому

      @@Python_Kaa К правде легко привыкнуть.

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  5 місяців тому

      @belafesztbaum9005 это вы сейчас распространяете явно враждебную Украине пропаганду. Славянских археологических находок как в Прикарпатье, так и Закарпатье - полно. Целые археологические культуры. Очевидно же, что вы о них никакого понятия не имеете. О фильме я уже вам высказался. Книгами оперируйте и историческими источниками, а не рекламируйте здесь сомнительные и заангажированные видеоматериалы. Я уже вижу, с кем имею дело. Подобным правдолюбам легко внушить все, что угодно, лишь бы потешить их самолюбие. Особенно, когда исполняется госзаказ. На этом все.

  • @bigfinger3690
    @bigfinger3690 4 роки тому +1

    Так на закарпатті з VI століття мешкали слов'яни, але це були радше предки сучасних Словаків, ніж карпатьских Русинів.
    Мені здається, що до Першої Світової Війни Закарпаття завжди належало до Угорщини, навіть за Федора Корятовича, якому угорський король просто дав політичний притулок на своїх землях.
    Які докази мають українські історикі, що Закарпаття колись належало до Київської Русі, або до Галицького князівства?

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  4 роки тому

      "Здається". Щодо відносин з Руссю, то відомий же похід Володимира на білих хорватів, які після зіткнень змушені були відійти далі на захід. А далі після смерті князя ним постійно володіли угорці.

    • @bigfinger3690
      @bigfinger3690 4 роки тому

      У ПВЛ написано:
      "Иде Володимиръ на Хорваты"
      Про те, що ті Хорвати були білі мови нема. Де вони мешкали також не уточнюється.
      Звідки інформація, що Хорвати відійшли на Захід, і що цей захід це було Закарпаття?
      Якщо Хорвати відійшли, це значить, що вони Володимирові не підкорилися? Чому ж тоді ми вважаємо, що після цього похода хорвати стали називати себе русинами і сповідувати грецьке християнство (якщо хорвати це предки карпатських русинів)?

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  4 роки тому

      @@bigfinger3690 є згадки про білих хорватів в іноземних джерелах, плюс археологічні знахідки. Все це не таємниця. В багатьох джерелах присутнє, навіть у Вікі перелік є. Це домінуючий погляд серед істориків на ті події. Щодо того, що білі хорвати є предками русинів - не зустрічав, щоправда й не цікавився.

    • @bigfinger3690
      @bigfinger3690 4 роки тому

      Білі Хорвати - це якись напівміфічний нарід. Нестор їх згадує, але з того, що він їх перераховує разом з сербами слідує, що він мав на увазі скоріше балканських хорватів ( або сусідів лужицьких сербів?). Австрійски історики свого часу вважали, що головне місто Білих Хорватів це був Краків.
      Українські історики, здається, використовують їх щоб обгрунтувати історичні права України на Закарпаття. Прицьому на мапах розміщують їх по обидві боки Карпат! Це дуже дивно, бо гірський хребет це неабияка природна перешкода, що завжди розділяла племена і народи. Де ж тоді б мала бути столиця Білих Хорватів, на горі Говерла?

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  4 роки тому

      @@bigfinger3690 цікаво, а що таке "історичні права" України на Закарпаття? Ви вважаєте, що взагалі є таке поняття, як "історичне право" на якусь територію? А перша столиця білих хорватів, ймовірно, була у Львівській області до того, як вони мігрували за Карпати. Тому й на мапах так зображують ареал їх розселення.

  • @МаксимМостепан-ч5й
    @МаксимМостепан-ч5й 3 роки тому +1

    нечого непонятно коли і під владу яких держав потрапили причорноморя і закарпаття

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  3 роки тому

      Важкий випадок

  • @vadimsulikovskiy9039
    @vadimsulikovskiy9039 4 роки тому

    А територія сучасного Воловецького району Закарпаття належала Мукачівській волості чи власне угорській частині?

  • @СашаВолкова-ф4х
    @СашаВолкова-ф4х 4 роки тому +2

    Жесть

  • @LOKI_MEN
    @LOKI_MEN Рік тому

    Иза вас уроки делаю

    • @Python_Kaa
      @Python_Kaa  Рік тому

      Ну, викинь або порви підручник, тобі ж із-за нього мабуть теж читати задають.

  • @АннаБорт-п4п
    @АннаБорт-п4п 3 роки тому

    7:24

  • @Meteral19
    @Meteral19 4 роки тому +1

    Дякую,іам

  • @neoblader048
    @neoblader048 4 роки тому +1

    1:17

    • @vadimsulikovskiy9039
      @vadimsulikovskiy9039 4 роки тому

      Жупи? Це адмінодиниця Угорської держави в 11-13 ст.

  • @nikitasopin5395
    @nikitasopin5395 4 роки тому +2

    Админ канала озвучивает ето?

  • @МетельнийДмитроІгорович

    7 коментов только лол

  • @mekong7638
    @mekong7638 4 роки тому +4

    я топ

  • @viking9062
    @viking9062 7 років тому +1

    кто с бойо лайк