@@adrogrossz és a mai napig pörög a "BHA(-ha)lázsééék". Valahogy igy belerohogve mondjak be... egyebkent manapsag a 10p utamon meloba hallgatom, es olyan szempontból jok, hogy bulvaros kicsit, de aktualis hirekkel foglalkoznak meg igy reggel 10 percig, meg persze egy-let kinos poennal. Robi meg mai napig ugy magyaraz. De sokszor en is, mert azt akarom, hogy ertsenek, es elmondok 1-2 peldat is akár, es o is. Igy szerez ervenyt a mondadojanak (reszben).
A sommelier tényleg egy komoly szakma, rohadt nagy műveltség és rutin kell hozzá. Ott ahol a bornak van kultúrája, szerintem fontos hogy tudjuk, az étkezésben milyen szerepet tölt be; melyik fogáshoz melyik bor illik. Eddig tiszta sor. Borsznobság ott kezdődik, amikor a tehetősebb fogyasztó elkezd gecidrága borokat inni, figyeli a gasztropápákat és a sommeliereket, hogy milyen pohárba töltse, hogyan lötybölje és szagolgassa. Életbe lép a mém amikor Micimackó szmokingban üldögél flegma pofával. Ennek következő szintje amikor a középosztályt, azon belül is az unatkozó nyugdíjasokat és a műveletlenebb melósokat, vagy a NER által nevelgetett ifjúságot, borkósolóra hívják. Bár nem tisztem kétségbe vonni az ottani sommelier tudását, a produkciója inkább hasonlít egy lagzi vőfélyhez (vagy gazdához). Tök mindegy, milyen bort kínál és mit mond róluk, a közönség bebaszni jár oda. Itt kerül felszínre a suttyóság, ahogy a kultúrával találkozik. Amikor hiába próbál a magyar ember borsznob lenni, azért mégis csak a nemzeti hagyományok szerint vedel.
Szerintem a "borsznoboknak" nincs bajuk az aszúval vagy a szamorodnival, csak az olyan édes borokkal, melyek mesterségesen hozzáadott cukorral készülnek. A tokaji édes borok cukortartalma a Botryitis Cinerea nevű penészgomba hatására alakul ki, és ez egy természetes folyamat.
8:26 "Nincsen nagyobb rock and roll, mint egy ilyen rohadék sommeliert így kiakasztani azzal, hogy a light kólával felöntöd azt a bort amire ő ott csattogtatja a nyelvét, szégyentelenül!" :D :D :D
Van egy hanganyag, ahol Robi arról beszél, hogy egy házibuliban drága bort öntött fel colával és elkezdett borszakérteni :) Nem tudja valaki melyik az? Azon annyit szakadtam.
A Susogós Mackók egyik villanásában hangzott el az alábbi párbeszéd: - Sanya, én elhatároztam, hogy sommelier leszek. - De hát te eddig a nőket szeretted...
Ezt egy kicsit túltoltátok! A borászoknak egy bor ÍZÉRŐL kell beszélnie, szavakkal leírni valamit. Arról csak úgy lehet, hogy valami ismerthez, létezőhöz HASONLÍTOD az adott ízárnyalatot... Tényleg nem eper, meg kovaföld, meg akumulátorsav van a cuccban...csak valamihez hasonlítani kell az íze árnyalatait... :D
Nem vagyok egy borszakértő, de a szőlő tartalmaz mindenféle gyümölcssavat. A fajtától, talajtól és időjárástól függ, melyek jelentkeznek leginkább. Szóval igen, a borokból kiérezni különböző gyümölcsöket, anélkül, hogy az a gyümölcs belekerült volna.
Na ezért vagyok én sörsznob, nem pedig borsznob. A sörben tényleg ott van a vanília, ha vaníliás ízt érzek, meg a teafű is, ha éppen azt. Nincs az, hogy délkeleti lankás lejtőn a nap hogyan érte a komlót, hanem egyedül az, hogy milyen komló van benne, mert az ad neki aromát, és ezeket az ízeket egy laikus is érzi. A szakértő annyiból több, hogy sokkal nagyobb a rálátása, és tudja, hogy melyik ízvilág milyen sörtípushoz tartozik. És ehhez tényleg elég annyi, hogy megiszik párszáz különböző sört az ember (lehetőleg ezt elosztva szépen legalább 1 évre), és utanolvas, hogy milyen komlók és milyen sörtípusok vannak.
Sajnálom, de most először nem értek veletek egyet. Én ugyan ennyire elítélem az alkoholt, de a minőségi alkohol tényleg más, mint a nem minőségi. A must erjedési folyamatában jöhetnek létre mindenféle észterek, és különböző molekulák. A gyümölcsök ízét pedig a gyümölcsészterek adják. Az erjedési folyamat, a hordó falába ragadó hosszabb láncok (ami még a hordó fájától is függ) igenis változtatják ezt a molekula állományt, így előfordulhat, hogy más gyümölcs íz kerül a borba! És természetesen el van túlozva ez a tudomány is, de aki ivott már OLYAN drága bort, az tudja mi a különbség
matyastailor A besmsezőnek, igenis a pörkölttel is ennyire foglalkoznak, van michelin csillag és különböző étterem, vagy étel rangosító eszközök, akár a pörkölt verseny. Pálinkánál nagyon szembeötlőek a különbségek. Tessék kimenni bor/pálinka fesztiválra és kipróbálni szinteket. Van olyan 5O%-os minőségi pálinka, ami ivás után egyáltalán nem okozza, a nem kapok levegőt/szétbaszta a torkom/ elokádom magam érzést, hanem a tiszta gyümölcsízt érzed, azaz -> karcmentes, lágy, olajos, aromás.
matyastailor És, hogy a modern oldalát is nézzük: mindennek foglalkoznak az elemzésével, aminek van piaca, és szabad vele foglalkozni. Ahol van rá lehetőség, ott a füvet is tudják aszerint válogatni, hogy mennyire marja a torkot, vagy kellemes mezőízű, nagyon beüt, vagy kicsit, több salvia-thc, vagy több indica-CBD, habos, vagy gyantás, sötét, vagy világos.
"In 2001, Frederic Brochet conducted two experiments at the University of Bordeaux. In one experiment, he got 54 oenology (the study of wine tasting and wine making) undergraduates together and had them taste one glass of red wine and one glass of white wine. He had them describe each wine in as much detail as their expertise would allow. What he didn't tell them was both were the same wine. He just dyed the white one red. In the other experiment, he asked the experts to rate two different bottles of red wine. One was very expensive, the other was cheap. Again, he tricked them. This time he had put the cheap wine in both bottles. So what were the results? The tasters in the first experiment, the one with the dyed wine, described the sorts of berries and grapes and tannins they could detect in the red wine just as if it really was red. Every single one, all 54, could not tell it was white. In the second experiment, the one with the switched labels, the subjects went on and on about the cheap wine in the expensive bottle. They called it complex and rounded. They called the same wine in the cheap bottle weak and flat."
A viz szomelié tényleg szemfényvesztés szerintem, hogyan lehet 10 milli gramm magnéziumnyi különbséget érzékelni például????????????????????, sehogy!!!!!!!!!!!!!!!!!
egy igazi sommelier-nek az ásványvíz is "virgin fröccs". (forrás: Bödőcs)
A legidegesitobb az nem a borszakerto, hanem pl. a bankarbol lett műparaszt/mű báro, aki borospincet meg szőlészetet vesz.
, aztan jatsza magat!!!
Műparaszt/műbáró -tökéletes megfogalmazás!
Zseniális ez az adás :-D
A műsor első fele arról szól, hogy az egyik fajta sznob leszólja a másik fajta sznobot, Csodás :D
***** Ő egy filozófus! Egy oktató! Alapos és különféle nézőpontokat vesz fel és ad át...
***** Akinek nem inge, ne vegye magára!
***** nem bírnám sokáig, de a music fm-et se...
@@adrogrossz és a mai napig pörög a "BHA(-ha)lázsééék". Valahogy igy belerohogve mondjak be... egyebkent manapsag a 10p utamon meloba hallgatom, es olyan szempontból jok, hogy bulvaros kicsit, de aktualis hirekkel foglalkoznak meg igy reggel 10 percig, meg persze egy-let kinos poennal.
Robi meg mai napig ugy magyaraz. De sokszor en is, mert azt akarom, hogy ertsenek, es elmondok 1-2 peldat is akár, es o is. Igy szerez ervenyt a mondadojanak (reszben).
Borkóstolón
Mások: - Meggyvörös szín, lekerekített savak, telt málna íz.
Én: - Erős, mint a dög, tuti ki fog ütni!
😅😅
A sommelier tényleg egy komoly szakma, rohadt nagy műveltség és rutin kell hozzá.
Ott ahol a bornak van kultúrája, szerintem fontos hogy tudjuk, az étkezésben milyen szerepet tölt be; melyik fogáshoz melyik bor illik.
Eddig tiszta sor.
Borsznobság ott kezdődik, amikor a tehetősebb fogyasztó elkezd gecidrága borokat inni, figyeli a gasztropápákat és a sommeliereket, hogy milyen pohárba töltse, hogyan lötybölje és szagolgassa. Életbe lép a mém amikor Micimackó szmokingban üldögél flegma pofával.
Ennek következő szintje amikor a középosztályt, azon belül is az unatkozó nyugdíjasokat és a műveletlenebb melósokat, vagy a NER által nevelgetett ifjúságot, borkósolóra hívják. Bár nem tisztem kétségbe vonni az ottani sommelier tudását, a produkciója inkább hasonlít egy lagzi vőfélyhez (vagy gazdához). Tök mindegy, milyen bort kínál és mit mond róluk, a közönség bebaszni jár oda. Itt kerül felszínre a suttyóság, ahogy a kultúrával találkozik. Amikor hiába próbál a magyar ember borsznob lenni, azért mégis csak a nemzeti hagyományok szerint vedel.
Szerintem a "borsznoboknak" nincs bajuk az aszúval vagy a szamorodnival, csak az olyan édes borokkal, melyek mesterségesen hozzáadott cukorral készülnek. A tokaji édes borok cukortartalma a Botryitis Cinerea nevű penészgomba hatására alakul ki, és ez egy természetes folyamat.
8:26 "Nincsen nagyobb rock and roll, mint egy ilyen rohadék sommeliert így kiakasztani azzal, hogy a light kólával felöntöd azt a bort amire ő ott csattogtatja a nyelvét, szégyentelenül!" :D :D :D
0:00 borsznobizmus + 8:58 alkohol + 23:48 Robika
Van egy hanganyag, ahol Robi arról beszél, hogy egy házibuliban drága bort öntött fel colával és elkezdett borszakérteni :) Nem tudja valaki melyik az? Azon annyit szakadtam.
Ha esetleg még nem találtad meg:
Apu azért iszik, mert te sírsz! - Vajon csak a pénz számít?
21 perc után
@@nemesisx47 Nagyon kőszi!
Nem az a baj, hogy valamihez hasonlítják egy jó bornak az ízét/illatát, hanem hogy ezt a valóságtól elrugaszkodottan teszik sokszor.
A Susogós Mackók egyik villanásában hangzott el az alábbi párbeszéd:
- Sanya, én elhatároztam, hogy sommelier leszek.
- De hát te eddig a nőket szeretted...
Ezt egy kicsit túltoltátok!
A borászoknak egy bor ÍZÉRŐL kell beszélnie, szavakkal leírni valamit.
Arról csak úgy lehet, hogy valami ismerthez, létezőhöz HASONLÍTOD az adott ízárnyalatot...
Tényleg nem eper, meg kovaföld, meg akumulátorsav van a cuccban...csak valamihez hasonlítani kell az íze árnyalatait... :D
Nem vagyok egy borszakértő, de a szőlő tartalmaz mindenféle gyümölcssavat. A fajtától, talajtól és időjárástól függ, melyek jelentkeznek leginkább. Szóval igen, a borokból kiérezni különböző gyümölcsöket, anélkül, hogy az a gyümölcs belekerült volna.
Na ezért vagyok én sörsznob, nem pedig borsznob. A sörben tényleg ott van a vanília, ha vaníliás ízt érzek, meg a teafű is, ha éppen azt. Nincs az, hogy délkeleti lankás lejtőn a nap hogyan érte a komlót, hanem egyedül az, hogy milyen komló van benne, mert az ad neki aromát, és ezeket az ízeket egy laikus is érzi. A szakértő annyiból több, hogy sokkal nagyobb a rálátása, és tudja, hogy melyik ízvilág milyen sörtípushoz tartozik.
És ehhez tényleg elég annyi, hogy megiszik párszáz különböző sört az ember (lehetőleg ezt elosztva szépen legalább 1 évre), és utanolvas, hogy milyen komlók és milyen sörtípusok vannak.
100%-ban egyetértek!
mi a tököm az az epres lecsengés?
Sajnálom, de most először nem értek veletek egyet. Én ugyan ennyire elítélem az alkoholt, de a minőségi alkohol tényleg más, mint a nem minőségi. A must erjedési folyamatában jöhetnek létre mindenféle észterek, és különböző molekulák. A gyümölcsök ízét pedig a gyümölcsészterek adják. Az erjedési folyamat, a hordó falába ragadó hosszabb láncok (ami még a hordó fájától is függ) igenis változtatják ezt a molekula állományt, így előfordulhat, hogy más gyümölcs íz kerül a borba! És természetesen el van túlozva ez a tudomány is, de aki ivott már OLYAN drága bort, az tudja mi a különbség
matyastailor A besmsezőnek, igenis a pörkölttel is ennyire foglalkoznak, van michelin csillag és különböző étterem, vagy étel rangosító eszközök, akár a pörkölt verseny. Pálinkánál nagyon szembeötlőek a különbségek. Tessék kimenni bor/pálinka fesztiválra és kipróbálni szinteket. Van olyan 5O%-os minőségi pálinka, ami ivás után egyáltalán nem okozza, a nem kapok levegőt/szétbaszta a torkom/ elokádom magam érzést, hanem a tiszta gyümölcsízt érzed, azaz -> karcmentes, lágy, olajos, aromás.
matyastailor És, hogy a modern oldalát is nézzük: mindennek foglalkoznak az elemzésével, aminek van piaca, és szabad vele foglalkozni. Ahol van rá lehetőség, ott a füvet is tudják aszerint válogatni, hogy mennyire marja a torkot, vagy kellemes mezőízű, nagyon beüt, vagy kicsit, több salvia-thc, vagy több indica-CBD, habos, vagy gyantás, sötét, vagy világos.
Igaz én 97-es tokaji 6 puttonyost ittam 2 éve , nem vagyok szakértő,de kurvára éreztem benne a szilva ízt.
Óvodás koromban egyszer fejjel lefele csúsztam le a csúszdán, mint a nagyok, úgyhogy tudom, mi az a földes íz. :D
Ezek szerint nevet is teljesen fölösleges adni a bornak, hiszen a termelő maga sem tudja mi lesz belőle.
"In 2001, Frederic Brochet conducted two experiments at the University of Bordeaux.
In one experiment, he got 54 oenology (the study of wine tasting and wine making) undergraduates together and had them taste one glass of red wine and one glass of white wine. He had them describe each wine in as much detail as their expertise would allow. What he didn't tell them was both were the same wine. He just dyed the white one red. In the other experiment, he asked the experts to rate two different bottles of red wine. One was very expensive, the other was cheap. Again, he tricked them. This time he had put the cheap wine in both bottles. So what were the results?
The tasters in the first experiment, the one with the dyed wine, described the sorts of berries and grapes and tannins they could detect in the red wine just as if it really was red. Every single one, all 54, could not tell it was white. In the second experiment, the one with the switched labels, the subjects went on and on about the cheap wine in the expensive bottle. They called it complex and rounded. They called the same wine in the cheap bottle weak and flat."
(Nem Torrente: Karinthy Frigyes.)
hát ezaz HOGY!!! - 29:10
A Bor jò...
Nincs rossz Bor...
Mert, azt màshogy hìvjàk...
Lőre...
Sokkal jobb volt az onkenyes ebben az idoben, nem ugy mint a mostani heti hetes stilusu
A borokkal kapcsolatban hülyeségeket beszéltek.
A viz szomelié tényleg szemfényvesztés szerintem, hogyan lehet 10 milli gramm magnéziumnyi különbséget érzékelni például????????????????????, sehogy!!!!!!!!!!!!!!!!!
De lehet. Gép segítségével.
Huh...K-Pop előtt letezett J-Pop? :D kemeny.
Ez a Robikas annyira nem meme Oszi, hogy 2021 van es most hallom eloszor.
NEM VAGYOK BARBÁR!!!
De! Gyűlöllek!
ua-cam.com/video/xwNfMDkyYWA/v-deo.html
Na itt az igazi szakértelem :)
Itt a nagypapa rappel az unokájáról.