Hej, Zrób test odwrotny(najpierw piecyk- potem webasto), samo wychłodzenie garażu, tzn. powietrza w garażu to jedno, ale webasto musiało też ogrzać tak naprawdę powierzchnie(zimne), które są sporym akumulatorem ciepła. Test świetny ale wydaje mi się, ze piecyk miał fory :) Czekam z niecierpliwością na następne testy:) Czy profesjonalne czy nie, to nieistotne. Takie są najlepsze- życiowe:) PS. Do kondensatu wkręcić wentyl rurka i butelka, może to zda egzamin:) Ale trzeba przetestować:) A kto nie przetestuje tego lepiej jak Ty :)
Powietrze jest pobierane tylko do konory spalania. Powinno byc z zewnatrz zeby mialo w sobie wiecej tlenu. Wtedy jest ciszej w pomieszczeniu i praca jest efektywniejsza. Powietrze wypychane jest pobierane z tylu urzadzenia przez inny wiatrak
Witaj znowu pouczenia. To co przestawiłeś jako wlot powietrza to jest, tłumik szumów i służy do zasysania tylko powietrza do komory spalania wlot powietrza do ogrzewania masz z tyłu. Webasto przy starcie aby rozgrzać świecę żarową pobiera nawet 150- 180 W. 40 wat to pobór wentylatora, pompki i wyświetlacza podczas pracy. Jeżeli masz grzejnik pokryty prawdziwą emalią szklaną to temperatura pokrywania jest w przedziale 800-900oC. Jeżeli masz farbą proszkową to jest około 140-200oc. Ja uważam że najlepszym rozwiązaniem które nie powoduje dużych oporów przepływu powietrza, jest kawałek rury 30mm z przymocowanymi blaszkami stalowymi jako radiatory. Taki radiator umieszczę w osłonie z wymuszonym przepływem powietrza. Do tego możesz zaizolować rurę spalinową przy początku sznurem szklanym taki jaki stosuje się przy drzwiach kominkowych lub piecowych. Nie będzie się tak nagrzewał przewód paliwowy. Jak utrudnisz mu wylot spalin dojdzie do zabrudzenia elementu wewnątrz webasta na które podawane jest paliwo i przestanie ono działać i dlatego masz sadzę w rurach. A co do piecyka webasto można tak podłączyć że powietrze do spalania można pobierać z zewnątrz a spaliny odprowadzasz oczywiście na zewnątrz. I tylko potrzebujesz powietrze do oddychania. Piecyk ma takie wady podczas procesu spalania wytwarza dwutlenek węgla CO2, para wodna H2O i tlenki azotu NOx, związki siarki, SOx tlenek węgla CO i pył. Oczywiście twój piecyk ma tak zwany "katalizator" i masz spalanie katalityczne bez płomieniowe. Ale ty w pomieszczeniu oddychasz tymi związkami i bez wętylacji święty Piotr wita. Oczywiście jak rozszczelni się webasto też możesz tego nie przeżyć. Zalecam zakup czujnika-monitora CO-CO2 (najważniejsze bo tlenek jest zabójczy) lub nawet MONITOR JAKOŚCI POWIETRZA HCHO/TVOC/CO/CO2/PM2.5. I bardzo szybko wywalisz piecyk. Dla niskich i bardzo "uszczelnionych" garaży webasto jest jedynym bezpiecznym ogrzewaniem.
Nie przesadzaj,dobrze zrobiona instalacja, dobrze wentylowany garaż plus czujnik tlenku węgla i jest po temacie,ludzie w domach palą butelkami pet a ty wnikasz w całkiem udana kopie ebersprachera
Wylot spalin powinien być poniżej webasta, po jakimś czasie skropliny napełnią ci kaloryfer i zapchają wydech co doprowadzi do za brudzenia webasta w środku i urządzenie wyrzuci błąd.
9:45 Fox Corner - komin wypuszcza spaliny cieplejsze niz otoczenie dlatego dziala. W przypadku grzejnika ochladzasz spaliny wiec wylot ma byc nizej. Sprawa zapychania "skroplinami" jest znana z innych filmow na temat webasto.
@@Adrian-lm7cp Niestety jesli da sie dlugi cienki wydech to urzadzenie sie zapycha. Mozna by kombinowac wiekszy przekroj wydechu ale to juz trzeba przecwiczyc samemu. Dlatego stosuje sie egr zeby wydechu nie wydluzac.
Jest jeszcze jeden sposób na odzysk ciepła - chłodnica egr, taka zwykła samochodowa, ze złomu. Podpinasz to pod wydech, a w grzejniku normalnie krąży woda. Odpadają sadza i punktowe wysokie temperatury ;)
widzę błąd związany z grzejnikiem . jako komin to ok zasilanie z dołu ale on ma odzyskać energię czyli mocno się schłodzić więc lepszym podłączeniem będzie od dołu , wtedy naturalnie się schładza i samo idzie w dół razem z kondensatem który swobodnie wypłynie razem spalinami
Można też użyć chłodnicy EGR, może być to lepsze rozwiązanie bo nie pogarszamy tak przepływu spalin. Im gorszy przepływ spalin tym bardziej webasto będzie się syfić i będzie mniej wydajne
Zasilacz laboratoryjny masz 300W (30V/10A), miałeś ustawione ograniczenie prądowe na 3A, dlatego siadło ci napięcie (co wskazało webasto migającą ikonką akumulatorka). Rozkręć ograniczenie prądowe do oczekiwanej wartości i na tym zasilaczu pójdzie bez problemu.
#fox corner - niestety ale to się nie do końca sprawdza ( testuję rozwiązanie od 3 lat przez cały sezon grzewczy ), pierwszy błąd jaki zrobiłeś to połączenie do kaloryfera. To rozwiązanie nie działa na zasadzie tak jak komin, gdyż w kaloryferze wychładzasz spaliny, zatem wlot ciepłego powietrza musi być od góry kaloryfera, a wylot chłodniejszych spalin dołem. W innym wypadku w kaloryferze będą Ci się skraplać takie ilości wody, że cały kaloryfer będzie zalany wodą ( będziesz słyszał bulgotanie ) a przy złym ustawieniu nawet cofnie Ci wodą do pieca. Poza tym samo prowadzenie spalin kaloryferem zabije Ci piec w ciągu 3-4 miesięcy grzania, ze względu na to, że spaliny w takim kaloryferze się "gubią" i powstaje bardzo duża ilość sadzy. Ja na początku zapchałem tak 2 kaloryfery. Zdecydowanie lepszym i bezawaryjnym rozwiązaniem, jest montaż pieca na wysokości 1-2 metry od tego wydech w dół i wychłodzenie spalin na zasadzie wężownicy ( wygiętej 1 kanałowej rury ) i wyprowadzenie spalin a zarazem skroplin w najniższym punkcie. Zaufaj mi jeśli nie chcesz stracić kaloryfera i rozbierać pieca do jego czyszczenia z ogromu sadzy :). To już mój 3ci piec na ropę w całej kadencji.
Bzdury kolego opowiadasz. Wystarczy dodać element, który będzie odprowadzał skropliny do jakiegoś garnka i po problemie. Ja mam wylot 3 metry powyżej webasta (najpierw jest 2,5 m poziomej rury) a to dopiero wchodzi do "komina" przez ścianę i kolejny metr do góry. I pomyka tak 3 rok. Tylko mam dołożony element odprowadzający wodę na kolanku łączącym te 2 rury. Na jachtach robi się małą spiralkę z rurki miedzianej.i woda kapie do zenzy.
@@wojtekbratek5156 Nie bzdury, tylko odpowiedziałeś zupełnie nie w temat tego co napisałem. Skomentowałem układ jaki jest na filmie ( gdzie nie ma skraplacza ), a Ty napisałeś "rozwiązanie" "modyfikację" które jest słuszne, ale niezbyt wygodne, że względu na kontrolowanie napełnienia naczynia na skropliny. Ponadto w układzie gdzie jest kaloryfer z wieloma kanałami, a nie jedną drogą tak jak w układzie wydechowym samochodu, w kaloryferze robi się niewielkie ciśnienie, a piec musi to wszystko pchać na siłę
A jak postawisz akumulator 12v i malutki prostownik pod niego? Nie będzie nisższe zużycue prądu? A druga sprawa ile taki zasilacz może tego prądu na godzine zużyć?
Obudowa i nóżki są poprawnie wykonane, to dalej "webasto" samochodowe. Gdyby to był sprzęt stacjonarny to i zasilanie by było 230V. Wywierć otwór w podłodze samochodu i wyprowadź wydech na zewnątrz wozu to wszystko będzie ok z wysokością nóżek 😜. Ale skoro majsterkowicze używają tych sprzętów nie do tego do czego zostały stworzone to i trzeba kombinować 👍 Fajny wiarygodny test, wnioski każdy ma swoje a Ty pomijasz dwa piekielnie ważne aspekty. Gaz podczas spalanie "produkuje" wilgoć, czy to istotne? Przy kubaturze twojego warsztatu pomijalne, ale w typowym garażu, piwnicy inna bajka. A zastanowiłeś się czym oddychasz w trakcie ogrzewania piecykiem gazowym? Bo z "webasto" wyprowadziłeś spaliny na zewnątrz 😜.
No właśnie, spaliny są wyprowadzone na zewnątrz a powietrze które jest ogrzewane w wymienniku jest czyste bo to to samo powietrze które jest zasysane z drugiej strony panie inżynierze.
@@alukaszpl Gdzie ty widzisz w tym "piecyku" gazowym wylot spalin na zewnątrz pomieszczenia? 😉. A to o czym y mówisz to w "webasto" panie inżynierze. Czytasz całość ze zrozumieniem czy tak 1/3 i już komentujesz? Takie patenty jak tu na filmie to ja 25 lat temu ćwiczyłem i nigdy więcej piecyka gazowego takiego typu jak na filmie.
W tym filmiku towniez kilka złych rozwiązań np za długa rurka PEX do spalin w stosunku do jej srednicy, brak na dole grzejnika kranika do upuszczania kondensatu skroplonej pary wodnej no i sam grzejnik długo nie posłuzy, powinien być aluminiowy lub ewentualnie zeliwny.
Przy tym porównaniu trzeba by wskazać jeszcze dwie cechy na minus piecyka gazowego - powstaje dużo pary wodnej która skrapla się na zimnych, zwłaszcza metalowych elementach, tym bardziej przy mrozie i słabej izolacji budynku. W moim warsztacie po około godzinie, dwóch, używania gazu (a także piecyka naftowego z katalizatorem bez separacji spalin) było widać na zimnych ścianach z gazobetonu mostki termiczne zaprawy i zarys pustaków. Tam skropliła się para. Co to oznacza dla narzędzi i maszyn nie muszę chyba przekonywać. Do tego należy dodać jeszcze spaliny które w małym pomieszczeniu często trzeba wietrzyć ochładzając je tym samym. W porównaniu - webasto daje nam ciepłe powietrze bez zbędnego nadmiaru szkodliwej dla warsztatu pary, i bez spalin. Tak wiec, jak dla mnie nie ma alternatywy.
A to nie powinno być stopniowane w dół? Na górze webasto, niżej grzejnik z podłączeniem od góry i na dole grzejnika wylot spalin? Wg wszystkich prawideł na grupach tak właśnie powinno to być zrobione.
To, że zaciągało zimne, to mało istotne (bo teraz i tak szczelinami musi wejść zimne żeby zastąpić to zużyte), ale tworzyło się nadciśnienie i ciepłe powietrze uciekało szczelinami, a to jest realna strata. Natomiast spalanie zimnego może nawet podejrzewam nieco poprawić sprawność całkowitą jak się uwzględni większy gradient temp. Tak czyś siak porównaj z piecem kondensacyjnym, bierze powietrze z zewnątrz, a sprawność ma większą.
Swoje webasto 5KW zakupiłem w grudniu 2021, działa już trzeci sezon i sprawuje się bdb, jedynie w sezonie 2022 wymieniłem świecę żarową i tyle, Garaż 3x6 wys 2,3m nagrzewam w ciągu godziny do temp. 15-18'C zależy jaka jest temp. na zewnątrz. Na start, jak garaż jest wychłodzony, ustawiam 3-3,5Hz na ok.20 min, potem schodzę do 1,6-2,5Hz i tak podtrzymuje temp . Spaliny przepuszczam przez aliminiowy kaloryfer 10 żeber, wlot rurka chyba 1 1/2cal. taki gwint był w kaloryferze, od góry, wylot po drugiej stronie na dole, tak, tak wiem, wiem, zaraz będzie że nie prawidłowo, że tak to woda nie spaliny, bo spaliny to od dołu do góry itd. Podłączałem na różne sposoby i ten działa najefektywniej ponieważ kaloryfer jest gorący w 1/3 od góry, a spaliny wychodzące dołem są zimne tak że odzysk ciepła prawie 100%, do odprowadzenia spalin wraz ze skroplinami użyłem zwykłej rurki PCV fi 32, długości 3m takiej kanalizacyjnej przez ścianę i na zewnątrz. Z wydechu nic nie kopci wydobywa się jedynie para o lekkim zapachu wachy i skropliny. Wydaje mi się że na tym pex-ie piec będzie zbyt zdłamszony i w krótkim czasie będą problemy.
bo spaliny to od dołu do góry Spaliny stygnąc zwiększają ciężar i opadają A nie się unoszą Unoszą się tylko te które są coraz cieplejsze racz to uświadomić.
Nie wiem czy takie pytanie już padło ale mmie nurtuje inny pomysł wykorzystania tych spalin. Czy jest możliwość aby pod ten wydech podłączyć jakąś wężownicę lub inne ustrojstwo i podgrzewać tym wodę użytkową ? Takie 2w1 😊
Zgadzam się z wami powinien jeszcze zrobić małą dziurkę aby upuścić wodę bo to się będzie skraplalo po 2 ciepło w tej sytuacji powinno się dać od góry do dołu a nie na odwrót
Też tak zrobiłem i zaczęła się skraplać woda. Dlatego zasilanie spalinami powinno być w górnej części kaloryfera a wyjście dołem bo zaleje Webasto. Pozdrawiam
Te webasto co masz ma 5kw i ma podkręcone elektronicznie większe spalanie i dzięki temu jest niby 8 kw. Swoje webasto postawiłem na zewnątrz i wprowadziłem dwie rury do domu nadmuch i dokręciłem druga od tyłu urządzenia gdzie ma zaciąg powietrza do grzania. Ta rurka z powietrzem jest do samego silnika. Zastanawiam się nad tym grzejnikiem ale tak jak tu piszą z egr żeby nie puszczać spalin a jedynie wodę choć olej myślę że będzie lepszy bo przy okazji będzie dłużej trzymał ciepło.
W tym porownaniu warto dodac jeszcze jedna kwestie. Ogrzewanie piecykiem gazowym generuje wilgoć, efekt uboczny spalania gazu. Używam u siebie w sklepie piecyka gazowego i jest to bardzo odczuwalne
Do uszczelnienia wylotu i gwintów użyj pasty do tłumików, czyli popularnego cementu. Wylot powinien być u dołu grzejnika by skondensowana wilgoć miała możliwość swobodnego ujścia.
Nie rozumiem dlaczego twórcy internetowi nie zobaczą na jakąś grupę fb by zasięgnąć jakiś informacji ... Po 1 spaliny przez grzejnik mają lecieć w dół bo zaraz będzie pełno sadzy. Po 2 zasysanie powietrza do spalania najlepiej z zewnątrz Po 3 lepiej duży grzejnik żeliwny albo chłodnice EGR i chłodnice wody .. I im mniejsze opory wydechu tym lepiej.
@@FoxCorner ja mówię z doświadczenia naprawiając już nie jedno ogrzewanie choć głównie oryginały robię. Sam mam z vevora 5kw z bt miałem 2kw ... Jak i w domu mam zamontowane 3.5kw z ebersprachera do dogrzewania:) i nie hejtuje nie wymadrzam się tylko mówię jak jest :) pozdro
Webasto ma 1 zasadnicza zalete: plomien jest kompletnie zamkniety. A diesel jest mniej palny/wybuchowy niz gaz. Ma to znaczenie szczegolnie jesli operujesz palnymi substancjami, np rozpuszczlanikami, benzyną, lakierami. W garazu posiadam oba urzadzenia. Natomiast webasto moge odpalic zdalnie, np przy uzyciu arduino. Mozna sobie zaprojektowac rozwiazanie, by np temperatura nie spadala nigdy ponizej np 5-10 stopni. Piecyk trzymam awaryjnie lub czasem do wspomagania.
Zasilanie musisz zostawić 12V, zeby uniknac uszkodzenia webasto podczas ewentualnego zaniku pradu. Mozna użyć jeszcze rozwiazania zasilacz+UPS. Do tego konieczne jest zasysyanie zimnego powietrza z zewnatrz a nie z pomieszczenia ogrzewanego. Chodzi o stabilna prace i chlodzenie elektroniki. Ponadto, ten patenet z grzejnikiem slaby, bo w srodku bedzie sie skraplac woda+sadza. Z reszta, przepływ spalin jest zaburzony i samo webasto dostaje w tyłek. Dwie rury na zewnatrz- zasysanie powietrza i spaliny. Webasto w srodku bez kombinacji. Nadmuch i tyle.
Ogląda YT i widzi co bezmózgi robią więc powiela. Montowałem EGR z VW do takiej nagrzewnicy i do tego grzejnik convectora. Zysk ciepła w ciągu godziny jest odczuwalny i wynosił na 20m^2 średnio do 5°C także było warto. Myślę jeszcze dodać jakiś wentylator na peltierze żeby trochę mieszało powietrze to by efektywność znów wzrosła o kilka do kilkunastu %. Pozdro
Siema,, chłopaku leci jak strzała co inny odcinek coś ciekawego ,, i coś innego i tak trzymać Jakubie fajnie że pokazujesz i tłumaczysz,,,,, o nie kazdy jest mistrzem byle czego,, Dobra robota,,z odcinkiem pozdro dla was 🐕🐶💓💓,,, ciepłe
Mam wrażenie, że połowa polskiego youtuba nagrała takie odcinki, oni mają wywalone bo kasę zgarnęli ale taki grzejniczek po kilku miesiącach takiej pracy to będzie rdza utrzymywana siłą emalii.
Wydaje mi się że chyba nie oglądałeś mojego starego filmu na temat Webasto do ogrzewania. Nie mam czasu teraz obejrzeć dokładnie twojego filmu ale na przykład użycie samego zasilacza bez akumulatora jest dosyć ponieważ żeby Webasto się nie uszkodziło musi się samodzielnie wychłodzić odpowiednią procedurą w razie uszkodzenia zasilacza ta procedura nie może się odbyć. To samo jeśli chodzi o odzysk ciepła ze spalin zobacz u mnie na filmie ile tego kondensatu w ciągu jednej wydobywa się z odpływu
Pozostaje jedna nieporuszona kwestia. W procesie spalania gazu wytwarza się woda, która nawilża powietrze. W wyniku spalania ON także ale wylatuje ona w postaci kondensatu do grzejnika, którą można odprowadzić. Z doświadczenia wiem, że narzędzia a w szczególności elektronarzędzia nie przepadają za wilgotnym powietrzem ;)
woda to jeszcze nic przy grzejniku gazowym bo spala on tlen z pomieszczenia i pomimo katalizatora truje grzejacego sie czlowieka wieloma szkodliwymi rzeczami ze spalania i producent jasno mowi ze stosowac w wentylowanych pomieszczeniach co troche mija sie z celem, przy poprawnym zamontowaniu webasto mamy suche wolne od spalin powietrze, nie wiem czy w polsce ale ja na wyspach kupuje diesla zielonego (barwiony nie do uzytku na drogach) z mniejsza akcyza kosztuje 2/3 ceny normalnego.
Witajcie. Mam chińskie webasto 8KW + kaloryfer typu fawiera poziomo, lekko uniesiony z jednej strony. Na dole spust kondensatu. Pomieszczenie około 20m2. Do tego używam dwa (na wszelki wypadek) czujniki tlenku węgla. Niestety mam zasysanie powietrza z wewnątrz pomieszczenia (muszę wyprowadzić na zewnątrz, bo brak prądu powoduje wywalenie spalin do wewnątrz - dlatego mam UPSa). Ten system działa mi od jesieni (listopad). Obecnie, tj w marcu 2024 wyskoczył błąd. Kaloryfer zapchany sadzą. Przepłukałem kaloryfer pod ciśnieniem, wywaliło sadzę. Potem woda pod ciśnieniem i wysypało się sporo sadzy. Potem odpaliłem na pełnej mocy webasto na zewnątrz budynku na 2 godziny. Wypluło sadzę i chyba się częściowo oczyściło. Zmontowałem z powrotem i ponownie działa. Wiem, że w przypadku stosowania kaloryfera trzeba to dość często czyścić, ale efekt grzejny jest niesamowity. Ktoś w komentarzach pisał (MadmaxMadmax-qr9ck), że najlepszy byłyby taki pseudo kaloryfer z rurki i zrobienie z niego radiatora. Wg mnie ma rację, że wtedy system byłby czysty, a przez to trwalszy i bardziej niezawodny. Tymczasem w moim przypadku może się to skończyć uszkodzeniem sprzętu z powodu nadmiernego nagromadzenia sadzy.
4:04 gdybys podniósł prąd na zasilaczu to by dzialalo :) uruchamiasz na Constant Current, wiec jak bierze wiecej pradu to napięcie spada. Pewnie juz ktos to napisal :)
Minus webasto a dodatkowy koszt do ceny ogrzewania, którego nie uwzględniłeś to cena potrzebnego prądu do jego działania. Minus piecyka gazowego to zapach powstaly w procesie spalania gazu. Jedni mowia że nie czuć tego, ja czułem bo probowałem rożnych sposobów ogrzewania i po paru godzinach (codziennie przez 6 dni w tygodniu) głowa bolała jakby kac. A jak z zapachem webasto? Chyba lepiej jak spaliny można dać na dwór. Pozdro i czekam na kolejny odcinek.
To nie zapach, to trujące spaliny. Dlatego taki piecyk wymaga dobrej wentylacji=straty ciepła, czyli żaden zysk na piecyku. No chyba że ktoś lubi się truć.
super projekt :) da się to jakoś zrobić bez spawania? Drugie pytanie: podobne webasto i chciałem je po roku uruchomić w garażu. włączyło się normalnie, ale z wylotu ciepłego powietrza i z pod webasta wydobywają się spaliny. Macie pomysł, dlaczego tak się dzieje? będę wdzięczny za podpowiedzi :)
Chłopie, do odzysku ciepła użyj "chłodnicy spalin" (chłodnica egr) z wymuszeniem cyrkulacji cieczy (pompy płynu chłodniczego) - znacząco polepszysz sprawność takiego układu. Co najzabawniejsze - jest opcja użycia tylko i wyłącznie 12 volt. Zalej wszystko (kaloryfer połączony z chłodniczką ego) borygiem. Po drodze nie będziesz musiał patrzeć, czy emalia z kaloryfera ci złazi z temperatury.
Nie to żebym się jakoś super znał ale skoro wylot spalin ma okolo 200c to nie wydajniej by było zrobić takie mini centralne ogrzewanie ? Czyli wylot puścić wężownicą w zbiorniku buforowym a ciepłą wodę pogonić pompką przez kaloryfery ?
Jakubie pisalem to jak whatsup montowal sobie webasto do garazu blaszanego :) ze rura wydechowa tez moze byc czyms w rodzaju grzejnika, ale nie pomyslalem wlasnie o grzejniku, bardziej chodzilo mi o spirale - chociaz to moglo by wplywac na predkosc wydobywania spalin. Ogolnie z technicznego? punktu widzenia, webasto raczej jest do ciagnikow siodlowych lub kaperow (napedzanych zwykle olejem napedowym stad komfort korzystania) wiec to jest takowy plus ze nie trzeba dodatkowej istalacji prowadzic... tyle ze teraz zaczalem sie zastanawiac nad olejem opalowym, ktory fakt jest bardziej zabrudzony (moze przez dystrybutorow) ale wartosc kaloryczna jest wyzsza, oktanowo nizsza
test na kilometr "smierdzi lipą", podajesz że Webasto ma 8kw mocy a piecyk 3.4 kW, działaly praktycznie tyle samo ( 3 minuty różnicy), to oznacza że piecyk wytworzył o połowe mniej ciepła a nagrzał tak samo ? nie czujesz że coś skopałeś ? pamiętaj że w trakcie nagrzewania webasto nagrzało oprócz powietrza całą reszte (w jakimś stopniu) i samo usunięcie powietrza ciepłego to za mało ...
jak testujesz webasto to kup sobie czujnik jakosci powietrza, ziomek pokazywal ostatnio ze na max grzaniu mocno spadala jakos powietrza a na 3/4 nic sie nie zmienialo
Chińskie webasto hmmm. Miał ktoś do czynienia z innym ? To obecnie najlepsze i najtańsze ogrzewanie olejowo powietrzne. Jako konsument to chińskie jest super bo dla mnie jest ważne cena do jakości. Za pare lat era niemieckiej jakości upadnie czy chcemy tego czy nie
Chyba jakimś cudem zniknął mój poprzedni komentarz … Dużo prościej i taniej będzie jak przebijesz się przez ścianę i podłączysz grzejnik do instalacji C.O. albo małą nagrzewnice 🤗
Witam. Może nie w temacie. Zauważyłem, ze masz kompresor taki jak mnie interesuje. Jesteś z niego zadowolony? Jest cos o nim na kanale? Jak nie to może jakis film mógłbyś o nim zrobić? Nie ma za dużo materiałów na internecie o nim. Pozdrawiam Pawel.
Posiadam identyczny piecyk gazowy którym ogrzewam garaż kiedyś kupiłem wentylator kominkowy zasilany ciepłem, ale piecyk nie generuje aż takiej temperatury co tzw. koza i słabo sobie radził z rozprowadzaniem ciepła, ale ostatnio sobie kupiłem mały wentylator z wtyczką usb za 15zł z Ali i efekt jest rewelacyjny
tylko piec na gaz wytwarza wilgoci dużo A wlot mam z góry bo już mialem na dole mimo że miałem odpływ na dole to nic nie pomagało co jakiś czas błąd mialem teraz jak mam u góry wlot a na dole wylot wszystko się uspokoiło Pozdrawiam
Czy po wyjściu z kaloryfera dołem można poprowadzić wydech ponad poziom kaloryfera i webasto przy założeniu że byłby na wylocie z kaloryfera jakiś zawór/kranik do spuszczania tych skroplin ,,raz kiedyś …”?
lepszy zeliwny kaloryfer, dziala calkiem dobrze , ta nagrzewnica to kopia Eberspacher 5kW , obojetnie ile by nie napisali nie podaje wiecej niz oryginał
Hej, Zrób test odwrotny(najpierw piecyk- potem webasto), samo wychłodzenie garażu, tzn. powietrza w garażu to jedno, ale webasto musiało też ogrzać tak naprawdę powierzchnie(zimne), które są sporym akumulatorem ciepła.
Test świetny ale wydaje mi się, ze piecyk miał fory :)
Czekam z niecierpliwością na następne testy:) Czy profesjonalne czy nie, to nieistotne. Takie są najlepsze- życiowe:)
PS. Do kondensatu wkręcić wentyl rurka i butelka, może to zda egzamin:) Ale trzeba przetestować:) A kto nie przetestuje tego lepiej jak Ty :)
Idealnie i jeszcze do tego dolot webasto dać na zewnątrz będzie git ;) u mniez piecyka było czuć spaliny z gazu.
Powietrze jest pobierane tylko do konory spalania. Powinno byc z zewnatrz zeby mialo w sobie wiecej tlenu. Wtedy jest ciszej w pomieszczeniu i praca jest efektywniejsza. Powietrze wypychane jest pobierane z tylu urzadzenia przez inny wiatrak
Witaj znowu pouczenia. To co przestawiłeś jako wlot powietrza to jest, tłumik szumów i służy do zasysania tylko powietrza do komory spalania wlot powietrza do ogrzewania masz z tyłu. Webasto przy starcie aby rozgrzać świecę żarową pobiera nawet 150- 180 W. 40 wat to pobór wentylatora, pompki i wyświetlacza podczas pracy. Jeżeli masz grzejnik pokryty prawdziwą emalią szklaną to temperatura pokrywania jest w przedziale 800-900oC. Jeżeli masz farbą proszkową to jest około 140-200oc. Ja uważam że najlepszym rozwiązaniem które nie powoduje dużych oporów przepływu powietrza, jest kawałek rury 30mm z przymocowanymi blaszkami stalowymi jako radiatory. Taki radiator umieszczę w osłonie z wymuszonym przepływem powietrza. Do tego możesz zaizolować rurę spalinową przy początku sznurem szklanym taki jaki stosuje się przy drzwiach kominkowych lub piecowych. Nie będzie się tak nagrzewał przewód paliwowy. Jak utrudnisz mu wylot spalin dojdzie do zabrudzenia elementu wewnątrz webasta na które podawane jest paliwo i przestanie ono działać i dlatego masz sadzę w rurach. A co do piecyka webasto można tak podłączyć że powietrze do spalania można pobierać z zewnątrz a spaliny odprowadzasz oczywiście na zewnątrz. I tylko potrzebujesz powietrze do oddychania. Piecyk ma takie wady podczas procesu spalania wytwarza dwutlenek węgla CO2, para wodna H2O i tlenki azotu NOx, związki siarki, SOx tlenek węgla CO i pył. Oczywiście twój piecyk ma tak zwany "katalizator" i masz spalanie katalityczne bez płomieniowe. Ale ty w pomieszczeniu oddychasz tymi związkami i bez wętylacji święty Piotr wita. Oczywiście jak rozszczelni się webasto też możesz tego nie przeżyć. Zalecam zakup czujnika-monitora CO-CO2 (najważniejsze bo tlenek jest zabójczy) lub nawet MONITOR JAKOŚCI POWIETRZA HCHO/TVOC/CO/CO2/PM2.5. I bardzo szybko wywalisz piecyk. Dla niskich i bardzo "uszczelnionych" garaży webasto jest jedynym bezpiecznym ogrzewaniem.
Nie przesadzaj,dobrze zrobiona instalacja, dobrze wentylowany garaż plus czujnik tlenku węgla i jest po temacie,ludzie w domach palą butelkami pet a ty wnikasz w całkiem udana kopie ebersprachera
To co polecisz do ogrzania garażu?
@@malinowygosciumg5158dobrze wentylowany = zimny albo drogo ogrzewany, a tu jest mowa o oszczędnych i tanich rozwiązaniach
@@portomare648 testowałem tego dizla na pełnej mocy przez godzinę nawet nie widać ubytku paliwa,jak chcesz tanio to w domu siedz a nie w garażu
Wylot spalin powinien być poniżej webasta, po jakimś czasie skropliny napełnią ci kaloryfer i zapchają wydech co doprowadzi do za brudzenia webasta w środku i urządzenie wyrzuci błąd.
9:45 Fox Corner - komin wypuszcza spaliny cieplejsze niz otoczenie dlatego dziala. W przypadku grzejnika ochladzasz spaliny wiec wylot ma byc nizej.
Sprawa zapychania "skroplinami" jest znana z innych filmow na temat webasto.
@@Adrian-lm7cp Niestety jesli da sie dlugi cienki wydech to urzadzenie sie zapycha. Mozna by kombinowac wiekszy przekroj wydechu ale to juz trzeba przecwiczyc samemu. Dlatego stosuje sie egr zeby wydechu nie wydluzac.
otwór powinien być co najmniej 22mm bo będzie za dużo dawać paliwa.
a grzejniki łazienkowe mają 16mm
@@serwis9145 czyli akurat trzeba 2 grzejniki równolegle. Bo dwie 16 dadzą podobny przekrój do 22mm
Jest jeszcze jeden sposób na odzysk ciepła - chłodnica egr, taka zwykła samochodowa, ze złomu. Podpinasz to pod wydech, a w grzejniku normalnie krąży woda. Odpadają sadza i punktowe wysokie temperatury ;)
9:50 konwekszyn bejbi :D
Spoko filmik. Dzięki że jesteś.
widzę błąd związany z grzejnikiem . jako komin to ok zasilanie z dołu ale on ma odzyskać energię czyli mocno się schłodzić więc lepszym podłączeniem będzie od dołu , wtedy naturalnie się schładza i samo idzie w dół razem z kondensatem który swobodnie wypłynie razem spalinami
Można też użyć chłodnicy EGR, może być to lepsze rozwiązanie bo nie pogarszamy tak przepływu spalin. Im gorszy przepływ spalin tym bardziej webasto będzie się syfić i będzie mniej wydajne
Dużo lepsze i tu mówimy o korozji. Ten grzejniczek to jest w takim rozwiązaniu jednorazowy.
Dokalnie ja tak robiłam u siebie
Z jakiego samochodu polecasz taką chłodnice ego? Czy trzeba jeszcze jakąś pompę podłączyć żeby był obieg płynu w takim kaloryferze?
No i co byś z tą chłodniczką EGR tutaj zrobił?
@@portomare648 Jeżeli zadałeś takie pytanie to oznacza że nie powinieneś w ogóle go zadać, a z pewnością nie w ten sposób.
za bardzo bierzesz pod uwage opinie speców którzy nic nie robią, jest ok - dzieki za rzetelny materiał - jak będzie mi zimno będe szukał piecyka :)
Dzięki za film. Komentarz taktyczny dla zasięgu.
Zasilacz laboratoryjny masz 300W (30V/10A), miałeś ustawione ograniczenie prądowe na 3A, dlatego siadło ci napięcie (co wskazało webasto migającą ikonką akumulatorka). Rozkręć ograniczenie prądowe do oczekiwanej wartości i na tym zasilaczu pójdzie bez problemu.
dokładnie
12v10a powinno już spokojnie dać radę. Z naciskiem na powinno ;l
@@marekwoch8621 powinno, najwięcej to chyba bierze na początku jak grzeje świece
@@marekwoch8621 Najlepszy zasilacz jest od konsoli Microsyfu za 80 złociszy z Alledrogo. 16A z zabezpieczenieniami i webasto śmiga trzeci rok.
#fox corner - niestety ale to się nie do końca sprawdza ( testuję rozwiązanie od 3 lat przez cały sezon grzewczy ), pierwszy błąd jaki zrobiłeś to połączenie do kaloryfera. To rozwiązanie nie działa na zasadzie tak jak komin, gdyż w kaloryferze wychładzasz spaliny, zatem wlot ciepłego powietrza musi być od góry kaloryfera, a wylot chłodniejszych spalin dołem. W innym wypadku w kaloryferze będą Ci się skraplać takie ilości wody, że cały kaloryfer będzie zalany wodą ( będziesz słyszał bulgotanie ) a przy złym ustawieniu nawet cofnie Ci wodą do pieca. Poza tym samo prowadzenie spalin kaloryferem zabije Ci piec w ciągu 3-4 miesięcy grzania, ze względu na to, że spaliny w takim kaloryferze się "gubią" i powstaje bardzo duża ilość sadzy. Ja na początku zapchałem tak 2 kaloryfery. Zdecydowanie lepszym i bezawaryjnym rozwiązaniem, jest montaż pieca na wysokości 1-2 metry od tego wydech w dół i wychłodzenie spalin na zasadzie wężownicy ( wygiętej 1 kanałowej rury ) i wyprowadzenie spalin a zarazem skroplin w najniższym punkcie. Zaufaj mi jeśli nie chcesz stracić kaloryfera i rozbierać pieca do jego czyszczenia z ogromu sadzy :). To już mój 3ci piec na ropę w całej kadencji.
Bzdury kolego opowiadasz. Wystarczy dodać element, który będzie odprowadzał skropliny do jakiegoś garnka i po problemie. Ja mam wylot 3 metry powyżej webasta (najpierw jest 2,5 m poziomej rury) a to dopiero wchodzi do "komina" przez ścianę i kolejny metr do góry. I pomyka tak 3 rok. Tylko mam dołożony element odprowadzający wodę na kolanku łączącym te 2 rury. Na jachtach robi się małą spiralkę z rurki miedzianej.i woda kapie do zenzy.
@@wojtekbratek5156 Nie bzdury, tylko odpowiedziałeś zupełnie nie w temat tego co napisałem. Skomentowałem układ jaki jest na filmie ( gdzie nie ma skraplacza ), a Ty napisałeś "rozwiązanie" "modyfikację" które jest słuszne, ale niezbyt wygodne, że względu na kontrolowanie napełnienia naczynia na skropliny. Ponadto w układzie gdzie jest kaloryfer z wieloma kanałami, a nie jedną drogą tak jak w układzie wydechowym samochodu, w kaloryferze robi się niewielkie ciśnienie, a piec musi to wszystko pchać na siłę
Masz jakieś fotki
@3ddruk638 podesłałbyś jakieś fotki?
Przy tak wysokim garażu dajesz na sufit wentylator sufitowy i ładnie zepchnie ciepełko na dół.
dolicz do webasto koszt prądu z zasilacza... bo chyba warto. a umknęło...
mimo wszystko fajny test i interesujace wyniki i porównania... Pozdrawiam
A jak postawisz akumulator 12v i malutki prostownik pod niego? Nie będzie nisższe zużycue prądu? A druga sprawa ile taki zasilacz może tego prądu na godzine zużyć?
Uwielbiam takie testy
Dobrze sie ciebie słucha. Subskrybuję !!
Piecyk gazowy ma poważną wadę a mianowicie wypala tlen i generuje wilgoć.
ale sam test jest super , pozdrawiam ;)
No dokładnie generuje wilgoć to jest bardzo duża wada piecyka gazowego
Obudowa i nóżki są poprawnie wykonane, to dalej "webasto" samochodowe. Gdyby to był sprzęt stacjonarny to i zasilanie by było 230V. Wywierć otwór w podłodze samochodu i wyprowadź wydech na zewnątrz wozu to wszystko będzie ok z wysokością nóżek 😜. Ale skoro majsterkowicze używają tych sprzętów nie do tego do czego zostały stworzone to i trzeba kombinować 👍
Fajny wiarygodny test, wnioski każdy ma swoje a Ty pomijasz dwa piekielnie ważne aspekty. Gaz podczas spalanie "produkuje" wilgoć, czy to istotne? Przy kubaturze twojego warsztatu pomijalne, ale w typowym garażu, piwnicy inna bajka. A zastanowiłeś się czym oddychasz w trakcie ogrzewania piecykiem gazowym? Bo z "webasto" wyprowadziłeś spaliny na zewnątrz 😜.
No właśnie, spaliny są wyprowadzone na zewnątrz a powietrze które jest ogrzewane w wymienniku jest czyste bo to to samo powietrze które jest zasysane z drugiej strony panie inżynierze.
@@alukaszpl Gdzie ty widzisz w tym "piecyku" gazowym wylot spalin na zewnątrz pomieszczenia? 😉. A to o czym y mówisz to w "webasto" panie inżynierze. Czytasz całość ze zrozumieniem czy tak 1/3 i już komentujesz? Takie patenty jak tu na filmie to ja 25 lat temu ćwiczyłem i nigdy więcej piecyka gazowego takiego typu jak na filmie.
@@ghostanddiy może faktycznie nie cały przed napisaniem komenstarza, mój błąd.
Bardzo mądry odcinek tszeba go spraktykować pozdrawiam
Też montują na wylocie spalin chłodnice egr do tego pompka wody i podłączane do grzejnika
W tym filmiku towniez kilka złych rozwiązań np za długa rurka PEX do spalin w stosunku do jej srednicy, brak na dole grzejnika kranika do upuszczania kondensatu skroplonej pary wodnej no i sam grzejnik długo nie posłuzy, powinien być aluminiowy lub ewentualnie zeliwny.
Ogrzewalem garaż piecykiem ale zrezygnowałem ze względu na smród spalonego gazu . Mam teraz Webasto i jest o wiele lepiej
dzieki za test, pozdrawiam,
Przy tym porównaniu trzeba by wskazać jeszcze dwie cechy na minus piecyka gazowego - powstaje dużo pary wodnej która skrapla się na zimnych, zwłaszcza metalowych elementach, tym bardziej przy mrozie i słabej izolacji budynku. W moim warsztacie po około godzinie, dwóch, używania gazu (a także piecyka naftowego z katalizatorem bez separacji spalin) było widać na zimnych ścianach z gazobetonu mostki termiczne zaprawy i zarys pustaków. Tam skropliła się para. Co to oznacza dla narzędzi i maszyn nie muszę chyba przekonywać.
Do tego należy dodać jeszcze spaliny które w małym pomieszczeniu często trzeba wietrzyć ochładzając je tym samym. W porównaniu - webasto daje nam ciepłe powietrze bez zbędnego nadmiaru szkodliwej dla warsztatu pary, i bez spalin.
Tak wiec, jak dla mnie nie ma alternatywy.
Błąd wykonawczy wydech w kaloryfer od góry do dołu, aby skroplony miało jak wydostać się z kaloryfera, inaczej grzejnik rdzewieje ;)
Fajny film ja też zostanę przy piecyku gazowym narazie. Pozdr dzieki
A to nie powinno być stopniowane w dół? Na górze webasto, niżej grzejnik z podłączeniem od góry i na dole grzejnika wylot spalin? Wg wszystkich prawideł na grupach tak właśnie powinno to być zrobione.
A co to za różnica, spaliny i tak podciśnieniem wylatują.
@@Capitain-Jack nie chodzi o spaliny a kondensat.
To, że zaciągało zimne, to mało istotne (bo teraz i tak szczelinami musi wejść zimne żeby zastąpić to zużyte), ale tworzyło się nadciśnienie i ciepłe powietrze uciekało szczelinami, a to jest realna strata. Natomiast spalanie zimnego może nawet podejrzewam nieco poprawić sprawność całkowitą jak się uwzględni większy gradient temp. Tak czyś siak porównaj z piecem kondensacyjnym, bierze powietrze z zewnątrz, a sprawność ma większą.
elegancka robota
Żeby poznać pojemność takiego zbiornika, bierzesz miarkę, mierzysz kubaturę x*y*z w cm3. Każde 1000cm3 to 1l pojemności. Pozdrawiam
Swoje webasto 5KW zakupiłem w grudniu 2021, działa już trzeci sezon i sprawuje się bdb, jedynie w sezonie 2022 wymieniłem świecę żarową i tyle, Garaż 3x6 wys 2,3m nagrzewam w ciągu godziny do temp. 15-18'C zależy jaka jest temp. na zewnątrz. Na start, jak garaż jest wychłodzony, ustawiam 3-3,5Hz na ok.20 min, potem schodzę do 1,6-2,5Hz i tak podtrzymuje temp . Spaliny przepuszczam przez aliminiowy kaloryfer 10 żeber, wlot rurka chyba 1 1/2cal. taki gwint był w kaloryferze, od góry, wylot po drugiej stronie na dole, tak, tak wiem, wiem, zaraz będzie że nie prawidłowo, że tak to woda nie spaliny, bo spaliny to od dołu do góry itd. Podłączałem na różne sposoby i ten działa najefektywniej ponieważ kaloryfer jest gorący w 1/3 od góry, a spaliny wychodzące dołem są zimne tak że odzysk ciepła prawie 100%, do odprowadzenia spalin wraz ze skroplinami użyłem zwykłej rurki PCV fi 32, długości 3m takiej kanalizacyjnej przez ścianę i na zewnątrz. Z wydechu nic nie kopci wydobywa się jedynie para o lekkim zapachu wachy i skropliny. Wydaje mi się że na tym pex-ie piec będzie zbyt zdłamszony i w krótkim czasie będą problemy.
bo spaliny to od dołu do góry Spaliny stygnąc zwiększają ciężar i opadają A nie się unoszą Unoszą się tylko te które są coraz cieplejsze racz to uświadomić.
Fajny projekt masz super warsztat.
Nie wiem czy takie pytanie już padło ale mmie nurtuje inny pomysł wykorzystania tych spalin. Czy jest możliwość aby pod ten wydech podłączyć jakąś wężownicę lub inne ustrojstwo i podgrzewać tym wodę użytkową ? Takie 2w1 😊
Zalejesz te webasto kondensatem ze spalin! Wydech musi być z podłączony do góry grzejnika i spaliny muszą wyjść ze skroplinami z dołu.
Miałem to pisac juz 😁💪💪
Zgadzam się z wami powinien jeszcze zrobić małą dziurkę aby upuścić wodę bo to się będzie skraplalo po 2 ciepło w tej sytuacji powinno się dać od góry do dołu a nie na odwrót
Też tak zrobiłem i zaczęła się skraplać woda. Dlatego zasilanie spalinami powinno być w górnej części kaloryfera a wyjście dołem bo zaleje Webasto. Pozdrawiam
Trzeba zrobić spust wody i po problemie. Ja mam wylot 3 metry powyżej piecyka i wszystko działa 3 rok.
@@wojtekbratek5156masz wydech na góre?
Te webasto co masz ma 5kw i ma podkręcone elektronicznie większe spalanie i dzięki temu jest niby 8 kw. Swoje webasto postawiłem na zewnątrz i wprowadziłem dwie rury do domu nadmuch i dokręciłem druga od tyłu urządzenia gdzie ma zaciąg powietrza do grzania. Ta rurka z powietrzem jest do samego silnika. Zastanawiam się nad tym grzejnikiem ale tak jak tu piszą z egr żeby nie puszczać spalin a jedynie wodę choć olej myślę że będzie lepszy bo przy okazji będzie dłużej trzymał ciepło.
Ja bym grzejnik podłączył od góry. Grzejnik byłby cieplejszy i kondensat byś odprowadził normalnie że spalinami dołem
najważniejsze , że przy piecyku gazowym siedzisz w spalinach a przy webasto wyprowadzasz spaliny na zewnątrz
W tym porownaniu warto dodac jeszcze jedna kwestie. Ogrzewanie piecykiem gazowym generuje wilgoć, efekt uboczny spalania gazu. Używam u siebie w sklepie piecyka gazowego i jest to bardzo odczuwalne
Plus do tego spaliny jakie gaz produkuje których nie widać ale jednak sa 😁
Tak wypala się tlen i rośnie dwutlenek węgla co podnosi wilgotność. Wieksza wilgotność trudniej ogrzać
Do uszczelnienia wylotu i gwintów użyj pasty do tłumików, czyli popularnego cementu. Wylot powinien być u dołu grzejnika by skondensowana wilgoć miała możliwość swobodnego ujścia.
Nie rozumiem dlaczego twórcy internetowi nie zobaczą na jakąś grupę fb by zasięgnąć jakiś informacji ...
Po 1 spaliny przez grzejnik mają lecieć w dół bo zaraz będzie pełno sadzy.
Po 2 zasysanie powietrza do spalania najlepiej z zewnątrz
Po 3 lepiej duży grzejnik żeliwny albo chłodnice EGR i chłodnice wody ..
I im mniejsze opory wydechu tym lepiej.
I już mamy kolejną konfigurację :) naprawdę starałem się zrobić to jak najbardziej prawidłowo czytając tonę komentarzy i porad.
@@FoxCorner ja mówię z doświadczenia naprawiając już nie jedno ogrzewanie choć głównie oryginały robię. Sam mam z vevora 5kw z bt miałem 2kw ... Jak i w domu mam zamontowane 3.5kw z ebersprachera do dogrzewania:) i nie hejtuje nie wymadrzam się tylko mówię jak jest :) pozdro
@IPiotreKSC W teście by to nic nie zmieniło, ale Masz rację 👍
Siema.
👍👍👍 Łogień w szopie! Teraz to będzie ciepło...
Webasto ma 1 zasadnicza zalete: plomien jest kompletnie zamkniety. A diesel jest mniej palny/wybuchowy niz gaz. Ma to znaczenie szczegolnie jesli operujesz palnymi substancjami, np rozpuszczlanikami, benzyną, lakierami.
W garazu posiadam oba urzadzenia. Natomiast webasto moge odpalic zdalnie, np przy uzyciu arduino. Mozna sobie zaprojektowac rozwiazanie, by np temperatura nie spadala nigdy ponizej np 5-10 stopni. Piecyk trzymam awaryjnie lub czasem do wspomagania.
Gaśnica! 🥳💪
Jaka przyczyna zmiany urządzenia? Czarny gorszy od blaszaka?
Jak działa ten wynalazek dzisiaj? Czy będzie użyty w przyczepie?
Zasilanie musisz zostawić 12V, zeby uniknac uszkodzenia webasto podczas ewentualnego zaniku pradu. Mozna użyć jeszcze rozwiazania zasilacz+UPS. Do tego konieczne jest zasysyanie zimnego powietrza z zewnatrz a nie z pomieszczenia ogrzewanego. Chodzi o stabilna prace i chlodzenie elektroniki. Ponadto, ten patenet z grzejnikiem slaby, bo w srodku bedzie sie skraplac woda+sadza. Z reszta, przepływ spalin jest zaburzony i samo webasto dostaje w tyłek. Dwie rury na zewnatrz- zasysanie powietrza i spaliny. Webasto w srodku bez kombinacji. Nadmuch i tyle.
Mogłeś użyć najtańszego EGRa z auta aby w grzejniku była woda/płyń chłodniczy zamiast samych spalin więcej ciepla bys odzyskał :)
Ogląda YT i widzi co bezmózgi robią więc powiela.
Montowałem EGR z VW do takiej nagrzewnicy i do tego grzejnik convectora. Zysk ciepła w ciągu godziny jest odczuwalny i wynosił na 20m^2 średnio do 5°C także było warto. Myślę jeszcze dodać jakiś wentylator na peltierze żeby trochę mieszało powietrze to by efektywność znów wzrosła o kilka do kilkunastu %. Pozdro
Poza tym chłop odwrotnie podłączył wydech w grzejniku... Ach te youtubery
Z jakiego auta polecasz taką chłodnice EGR?
Witam jak ta konstrukcja sie sprawdza do tej pory od powstania?
A co ze skroplinami z kaloryfera? po 2 dniach działania tego webasta to jest jakieś ok 5l wody .Która zabije tobie ten kaloryfer sadzą
Na stronie 10 masz schemat instalacji ogrzewacza. Odległość od podłoża to min. 15 cm. i po 20 cm. przestrzeni po bokach.
Pozdro.
dużym plusem webasto jest wydmuch spalim na zewnątrz, piecyk jednak kisi powietrze wewnatrz pomieszczenia zwiększając wilgotność.
Siema,, chłopaku leci jak strzała co inny odcinek coś ciekawego ,, i coś innego i tak trzymać Jakubie fajnie że pokazujesz i tłumaczysz,,,,, o nie kazdy jest mistrzem byle czego,,
Dobra robota,,z odcinkiem pozdro dla was 🐕🐶💓💓,,, ciepłe
Mam wrażenie, że połowa polskiego youtuba nagrała takie odcinki, oni mają wywalone bo kasę zgarnęli ale taki grzejniczek po kilku miesiącach takiej pracy to będzie rdza utrzymywana siłą emalii.
super test oby takich jak najwięcej
Wiram a próba z wymiennikiem ciepla coś jakj egr ????? plun w kaloryferze???chodzi o webasto pozdrawiam
Wydaje mi się że chyba nie oglądałeś mojego starego filmu na temat Webasto do ogrzewania.
Nie mam czasu teraz obejrzeć dokładnie twojego filmu ale na przykład użycie samego zasilacza bez akumulatora jest dosyć ponieważ żeby Webasto się nie uszkodziło musi się samodzielnie wychłodzić odpowiednią procedurą w razie uszkodzenia zasilacza ta procedura nie może się odbyć.
To samo jeśli chodzi o odzysk ciepła ze spalin zobacz u mnie na filmie ile tego kondensatu w ciągu jednej wydobywa się z odpływu
Jeśli nie chcesz wiercić w ścianie ?(co rozumiem), to może jakaś nagrzewnica byłaby dla Ciebie lepsza?🤔
Pozostaje jedna nieporuszona kwestia. W procesie spalania gazu wytwarza się woda, która nawilża powietrze. W wyniku spalania ON także ale wylatuje ona w postaci kondensatu do grzejnika, którą można odprowadzić. Z doświadczenia wiem, że narzędzia a w szczególności elektronarzędzia nie przepadają za wilgotnym powietrzem ;)
woda to jeszcze nic przy grzejniku gazowym bo spala on tlen z pomieszczenia i pomimo katalizatora truje grzejacego sie czlowieka wieloma szkodliwymi rzeczami ze spalania i producent jasno mowi ze stosowac w wentylowanych pomieszczeniach co troche mija sie z celem, przy poprawnym zamontowaniu webasto mamy suche wolne od spalin powietrze, nie wiem czy w polsce ale ja na wyspach kupuje diesla zielonego (barwiony nie do uzytku na drogach) z mniejsza akcyza kosztuje 2/3 ceny normalnego.
Działa w ogóle ta termowizja dobrze? 90°C objąć dłonią przez kilka sekund i mówić, że nie parzy to ja wątpię ze tam jest chociaż 70.
Witajcie. Mam chińskie webasto 8KW + kaloryfer typu fawiera poziomo, lekko uniesiony z jednej strony. Na dole spust kondensatu. Pomieszczenie około 20m2. Do tego używam dwa (na wszelki wypadek) czujniki tlenku węgla. Niestety mam zasysanie powietrza z wewnątrz pomieszczenia (muszę wyprowadzić na zewnątrz, bo brak prądu powoduje wywalenie spalin do wewnątrz - dlatego mam UPSa). Ten system działa mi od jesieni (listopad). Obecnie, tj w marcu 2024 wyskoczył błąd. Kaloryfer zapchany sadzą. Przepłukałem kaloryfer pod ciśnieniem, wywaliło sadzę. Potem woda pod ciśnieniem i wysypało się sporo sadzy. Potem odpaliłem na pełnej mocy webasto na zewnątrz budynku na 2 godziny. Wypluło sadzę i chyba się częściowo oczyściło. Zmontowałem z powrotem i ponownie działa. Wiem, że w przypadku stosowania kaloryfera trzeba to dość często czyścić, ale efekt grzejny jest niesamowity. Ktoś w komentarzach pisał (MadmaxMadmax-qr9ck), że najlepszy byłyby taki pseudo kaloryfer z rurki i zrobienie z niego radiatora. Wg mnie ma rację, że wtedy system byłby czysty, a przez to trwalszy i bardziej niezawodny. Tymczasem w moim przypadku może się to skończyć uszkodzeniem sprzętu z powodu nadmiernego nagromadzenia sadzy.
Nie tak się podłącza pod wylot spalin bo mogą być skropliny na dnie. Rurka spalin od góry a wylot od dołu
To może jakiś wymiennik ciepłą z beczki po piwie i zrobić mały obieg wody by grzać wodą ?
A wymiennik można by czyścić ?
4:04 gdybys podniósł prąd na zasilaczu to by dzialalo :) uruchamiasz na Constant Current, wiec jak bierze wiecej pradu to napięcie spada. Pewnie juz ktos to napisal :)
Ciekawe czy patent z chłodnica EGR możnaby testowo wpiąć w instalację CO na podgrzanie wody, żeby nie gromadzil się osad i syf w kaloryferach?
Ile takie coś prądu pobiera ?
Minus webasto a dodatkowy koszt do ceny ogrzewania, którego nie uwzględniłeś to cena potrzebnego prądu do jego działania. Minus piecyka gazowego to zapach powstaly w procesie spalania gazu. Jedni mowia że nie czuć tego, ja czułem bo probowałem rożnych sposobów ogrzewania i po paru godzinach (codziennie przez 6 dni w tygodniu) głowa bolała jakby kac. A jak z zapachem webasto? Chyba lepiej jak spaliny można dać na dwór.
Pozdro i czekam na kolejny odcinek.
To nie zapach, to trujące spaliny. Dlatego taki piecyk wymaga dobrej wentylacji=straty ciepła, czyli żaden zysk na piecyku. No chyba że ktoś lubi się truć.
Z piecyka wdychasz tlenek węgla jeszcze a z webasto odprowadzasz na zewnątrz.
super projekt :) da się to jakoś zrobić bez spawania? Drugie pytanie: podobne webasto i chciałem je po roku uruchomić w garażu. włączyło się normalnie, ale z wylotu ciepłego powietrza i z pod webasta wydobywają się spaliny. Macie pomysł, dlaczego tak się dzieje? będę wdzięczny za podpowiedzi :)
Też tak miałem. Uszczelka do wymiany. Musisz wszystko rozkręcić, sprawdzić uszczelkę i wymienić jeśli jest uszkodzona.
Ile to prądu żer tak dokładnie na godzinę ?
Powinieneś testować webasto bez przeróbek bo gazówka też nie posiada przeróbek.
W kaloryferze wydech powinien byś podłączony na górze. Spaliny schładzajac się będą cięższe i grawitacyjne opadną do ujścia z kaloryfera.
Chłopie, do odzysku ciepła użyj "chłodnicy spalin" (chłodnica egr) z wymuszeniem cyrkulacji cieczy (pompy płynu chłodniczego) - znacząco polepszysz sprawność takiego układu. Co najzabawniejsze - jest opcja użycia tylko i wyłącznie 12 volt. Zalej wszystko (kaloryfer połączony z chłodniczką ego) borygiem. Po drodze nie będziesz musiał patrzeć, czy emalia z kaloryfera ci złazi z temperatury.
Musisz zastosować dłuższy kaloryfer taki 160-180cm i miedzianą rurę na wylocie a nie PEX
gramów, watów, amperów, na miłość boską!
Nie to żebym się jakoś super znał ale skoro wylot spalin ma okolo 200c to nie wydajniej by było zrobić takie mini centralne ogrzewanie ?
Czyli wylot puścić wężownicą w zbiorniku buforowym a ciepłą wodę pogonić pompką przez kaloryfery ?
Jakubie pisalem to jak whatsup montowal sobie webasto do garazu blaszanego :) ze rura wydechowa tez moze byc czyms w rodzaju grzejnika, ale nie pomyslalem wlasnie o grzejniku, bardziej chodzilo mi o spirale - chociaz to moglo by wplywac na predkosc wydobywania spalin. Ogolnie z technicznego? punktu widzenia, webasto raczej jest do ciagnikow siodlowych lub kaperow (napedzanych zwykle olejem napedowym stad komfort korzystania) wiec to jest takowy plus ze nie trzeba dodatkowej istalacji prowadzic... tyle ze teraz zaczalem sie zastanawiac nad olejem opalowym, ktory fakt jest bardziej zabrudzony (moze przez dystrybutorow) ale wartosc kaloryczna jest wyzsza, oktanowo nizsza
Lepsze rozwiazanie bedzie z chlodnicą egr. Bedzie bardziej wydajne.
test na kilometr "smierdzi lipą", podajesz że Webasto ma 8kw mocy a piecyk 3.4 kW, działaly praktycznie tyle samo ( 3 minuty różnicy), to oznacza że piecyk wytworzył o połowe mniej ciepła a nagrzał tak samo ? nie czujesz że coś skopałeś ? pamiętaj że w trakcie nagrzewania webasto nagrzało oprócz powietrza całą reszte (w jakimś stopniu) i samo usunięcie powietrza ciepłego to za mało ...
Prawda. Powinien przeprowadzić test z piecykiem na drugi dzień jak był garaż wyziębiony.
I jak po tych 11 miesiacach wszystko jest ok ?
jak testujesz webasto to kup sobie czujnik jakosci powietrza, ziomek pokazywal ostatnio ze na max grzaniu mocno spadala jakos powietrza a na 3/4 nic sie nie zmienialo
Nie korzystałem z piecyka około 30 lat. I nie pamiętam, ale wszyscy których znam mówią ze gaz wprowadza wilgoc
Chińskie webasto hmmm. Miał ktoś do czynienia z innym ? To obecnie najlepsze i najtańsze ogrzewanie olejowo powietrzne. Jako konsument to chińskie jest super bo dla mnie jest ważne cena do jakości. Za pare lat era niemieckiej jakości upadnie czy chcemy tego czy nie
Zbiornik można zmierzyć i będzie wiadomo jaką ma objętość.
Czy W ebasto istnieje na bioetanol
A jaki będzie koszt jak webasto będzie chodzić na zużytym oleju silnikowy lub z restauracji? Czy da się wtedy później wyczyścić kaloryfer w środku?
Czy jak wam ta firma zasponsorowała te zabawy to ktoś wam zasugerowała, że stalowy grzejnik plus skraplanie plus spaliny to nie najlepsze połączenie?
Idealna długość filmu
Hahhahahaha 😍🥰 mistrz
Chyba jakimś cudem zniknął mój poprzedni komentarz …
Dużo prościej i taniej będzie jak przebijesz się przez ścianę i podłączysz grzejnik do instalacji C.O. albo małą nagrzewnice 🤗
A nagrzewnica 2kw..???
typowo na prad
Witam. Może nie w temacie. Zauważyłem, ze masz kompresor taki jak mnie interesuje. Jesteś z niego zadowolony? Jest cos o nim na kanale? Jak nie to może jakis film mógłbyś o nim zrobić? Nie ma za dużo materiałów na internecie o nim. Pozdrawiam Pawel.
Hej tak jestem zadowolony mam go 3rok . Za jakiś czas planuje zrobić film o nim i instalacji w garażu
@@FoxCornerdziekuje za odpowiedz. Czekam z niecierpliwością na film
Też chyba sobie kupię takie coś😁
Myślałem nad takim patentem na 2 kaloryfery obok siebie 1 na spaliny nagrzewnica a 2 z obiegiem wody jako odbiornik c.o.
Posiadam identyczny piecyk gazowy którym ogrzewam garaż kiedyś kupiłem wentylator kominkowy zasilany ciepłem, ale piecyk nie generuje aż takiej temperatury co tzw. koza i słabo sobie radził z rozprowadzaniem ciepła, ale ostatnio sobie kupiłem mały wentylator z wtyczką usb za 15zł z Ali i efekt jest rewelacyjny
dolicz koszt prądu do webasto
tylko piec na gaz wytwarza wilgoci dużo
A wlot mam z góry bo już mialem na dole mimo że miałem odpływ na dole to nic nie pomagało co jakiś czas błąd mialem teraz jak mam u góry wlot a na dole wylot wszystko się uspokoiło
Pozdrawiam
Czy po wyjściu z kaloryfera dołem można poprowadzić wydech ponad poziom kaloryfera i webasto przy założeniu że byłby na wylocie z kaloryfera jakiś zawór/kranik do spuszczania tych skroplin ,,raz kiedyś …”?
Czy to kamera termowizyjna czy aplikacja w telefonie?
Kamera ;)
Jext jeden plus piecyk spaliny wydziela do srodka niestety.
Jeszcze plus cena prądu wentylatora
lepszy zeliwny kaloryfer, dziala calkiem dobrze , ta nagrzewnica to kopia Eberspacher 5kW , obojetnie ile by nie napisali nie podaje wiecej niz oryginał
a tak ogulnie to polecil byc webasto w pomieszczeniach