A nagy "BB" átverés, amit nem is gondoltál volna!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 жов 2024
  • A BB energetika az állítólag egy nagy csoda, ezt támogatják, pedig sajnos nagyon kevés! Sokkal jobbat is lehet, és számodra is elérhető!

КОМЕНТАРІ • 359

  • @gyulaodor1240
    @gyulaodor1240 2 роки тому +18

    Ez nem egy " nagyon egyszerű" hanem egy nagyon hasznos és mindenkor aktuális videó volt. Köszönet érte.

  • @SirDrakeNewcanon
    @SirDrakeNewcanon 2 роки тому +17

    Végre normális gondolatok ebben a témában! Mindenki azt sulykolja, hogy kell a napelem. Mi osztottunk, szoroztunk és nekünk nem éri meg. Gázzal fűtünk, de nagyon keveset fizetünk. A másik, a nagy üvegfelület. Az építés során többen intettek attól, hogy a nappalinál öt méter hosszan és 240 cm magasan van háromrétegű nyílászárónk. Télen szabályosan fűti a házat, igaz, hogy nyáron sokszor le van engedve a redőny.

  • @alexanderfocht6443
    @alexanderfocht6443 Рік тому +1

    Kérdesem lenne ,hogy van az hogy a központi porszívó csöve kerek és töres mentes .
    Mĵg a hőcserélők szögletes porcsapdás nagy církulálási energiát igénylő hulladékok?
    Miert nem egyformák ?
    Kerem van valami elmerogggant törvény vagy szabály erre?

  • @gaborbardi6395
    @gaborbardi6395 Рік тому +1

    Kedves Péter! Néztem a videóit,elég sokat és örülök ,hogy felhívja az épitkezők figyelmét mit és hogyan lehet jól elkészíteni. Mi vettünk egy vegyes falazatu házat amit részben én részben más szakiparral együtt felújítottam. Ha kíváncsi rá ,hogy lett a fűtésszámlánk 180nm2 - re 5300ft elmondom szívesen!

  • @vaszkozoltan404
    @vaszkozoltan404 2 роки тому +5

    Üdvözlet Péter!
    Arról néznék videót, hogy mik és hogy kerültek beépítésre a házban. Milyen javítások és hogy történtek. Abból sokan tanúlhatnánk. 👍

  • @attilakocsis3794
    @attilakocsis3794 Рік тому +1

    Köszönet Péter a munkásságodért, és azért, hogy a videóidban megosztod a tudásodat, a több éves szakmai tapasztalatodat a jó néppel! Respect! Én kb. már olyan tisztelettel, alázattal, elismeréssel, és tudásszomnnyal várom, nézem a videóidat, mint a nemrég elhunyt Drága Bükki Füvesember (Gyuribácsi) videóit!
    Kitartást, jó egészséget kívánok a hiánypótló munkásságodhoz! Még egyszer nagy köszönet minden eggyes eddigi, és ezek után készülő videóidhoz is!

  • @bencehorvath7609
    @bencehorvath7609 Рік тому +1

    Végre nem én vagyok az egyetlen építész, aki igyekszik felhívni a figyelmet ezekre az elvekre. Mindenhol a napelem, hőszivattyú, és egyéb favágó módszereket sulykolnak. Egy olyan kérdésem lenne, hogy pontosan milyen, és milyen vastag hőszigeteléseket alkalmaztak a ház felújításánál? Főleg a homlokzati hőszigetelő rendszerre gondolok, vályogházról lévén szó.

  • @rozsamarszi
    @rozsamarszi 2 роки тому +2

    Érdekelne egyszer, hogy egy konténerházból lehet-e valóban élhető, energiahatékony, fűthető téli-nyári lakot készíteni vagy az egész csak egy divat és kompromisszum! A videó nagyon hasznos volt, köszönjük!

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +1

      Lehet, de többe kerul a leves mint a hus

  • @magyaragyar
    @magyaragyar 2 роки тому +2

    Ujfent remek video,kulon köszönet a számadatokért!

  • @peterbertalan1529
    @peterbertalan1529 2 роки тому +2

    Ismét tanultam💪👌
    Köszönöm a tàjèkoztatàst🙏
    Üdv Pèter🙂

  • @pitta1978hun
    @pitta1978hun 2 роки тому +7

    Ha már höszivattyú, egy apro érdekesség. Gree Comfort X hütőfűtő klima fagypont alatt folyamatosan fűti a kinti tálcát 80w-al. Ha nem dugvillásra kérem és nem hagyom benne telepités után a fogyasutásmérőben észre se veszem... Ha kemény tél lesz akár 2000 forintot is elfűthet így...

    • @djtj85trance
      @djtj85trance 2 роки тому +1

      Fűteni komolyabb klímát kellett volna venni... Olyat aminek dupla méretű kondenzátora van meg komolyabb vezérlése. Panasonic Nordic Etherea, Fujitsu LTCA vagy Gree Ucrown

    • @pitta1978hun
      @pitta1978hun 2 роки тому +1

      @@djtj85trance Nem kifejezetten fűteni vettem, elaprozott az emelet 1 klimával nem lehet megoldani normálisan, de átmeneti idöben nyitott ajtokkal teljesen használhato volt. Jóságfok alapján -5ig annyiba kerül mint a gázzal fűtés, de már 0 alatt nem kapcsolom be.

  • @christianhorvath1907
    @christianhorvath1907 2 роки тому +1

    Kedves Péter,
    Többször elhangzik a videóban a jól hőszigeteljünk kifejezés. Ez konkretizálva mit jelent akár padlóban akár homlozaton vagy esetleg lábazaton cm-ben kifejezve.
    Köszönöm

  • @laszlooz
    @laszlooz 2 роки тому +1

    Jó napot! Engem is érdekelne, hogy milyen légcserélő rendszert építettek be a házba, mert hasonlót szeretnék! Köszönöm uram!

  • @alexanderfocht6443
    @alexanderfocht6443 Рік тому

    Szuper videó ksznm ..Kérem ,csináljon egy számitást most 2022-23 idényről a mai energia árak után
    Kérem arra is hogy a bentlakók altall kibocsájtott plusz pára ,mennyi plusz energiát igényel ?
    És valszinű itt egy thermodinamikus cirkulációs alsó páracspda lenne az ideális , hogy minnél hamarabb kivonjuk a plusz párát.
    Másik , a nagy déli üvegfelületek ideálisak ,termeszetesen min 1 M széles arnyékolóval amit a ragalja" alá szerelt függőleges (átengedi a fényt) lamellás nyári nepvédővel lehetne megoldani.
    Azonkívűl a jóbaratommal már 20 éve eszünkbe jutott hogy a nagy üvegfelületeket télen illene takarni egy kb 3cm zártcellás ps ,szigetelt beugró vagy belapolt takarólemezzel .
    Ami lehet felső sinen mozgó ,a nagy felületeknél, vagy behajtható mint a zsalugáteres ablakspaletták .
    Ez télen du. 17 és reggel 7 között hőszigetelné az üvegfelületeket!
    Tehát lehetnek nagy üvegfelületek ,amik régen nem voltak a hőszig miatt ,csak le kell őket szigetelni a télen a sötétedés után ,nyáron meg a napsugárzás miatt !

  • @csabanemeth
    @csabanemeth 2 роки тому +1

    Örülök, hogy megosztottad logikus gondolataidat! Pont ugyanezt gondolom a hőszivattyús, vizes padlófűtésre erőltető gépészeti megoldásokról: feleslegesen bonyolítottak, és ehhez még drágák is. De a legnagyobb problémám a "beépített" karbantartásigénnyel van, aminek a költsége éves összegben hasonló szám, mint az éves energiaköltség. Azaz dupláz. És nem számoltunk még a meghibásodásokkal, amik a drága gépnél komoly összegek. A technika is túl gyorsan változik, így nem lehetünk biztosak abban, hogy 10 év múlva lesz-e egyáltalán cserealkatrész a drága készülékünkhöz.
    Én ezért pont ugyanarra jutottam, amire ti a mi felújításunknál: szuper hőszigetelés, és akkor egy elektromos fűtés, kifűti a teret, és olcsón szabályozható szobánként, illetve egy központi légtechnika egy légcsatornás klímával.
    Ezt akár időben szakaszolhatjuk is: 1) elektromos fűtés, 2) légtechnika, 3) hűtő/fűtő légcsatornázott klíma.
    A rétegrendbe mi berakjuk a fűtőkábelt, ahol a hőszigetelésünk miatt már az a probléma, hogy a fűtőkábeles cégek túl nagy energialeadást akarnak megvalósítani négyzetméterenként, és ritkítani kell a kábelt. Anyagköltségünk így egy 80m-es háznál 450eFt lesz. (Erre rakódik a kiépítési költség: csövezés, kábelezés, munka, stb., amit a villanyszerelő csinál).
    Lehet az elektromos radiátor lesz mégis a megoldás. A fürdőkben mindenképp, ahol a törülközőszárításra is inkább egy-egy radiátort képzeltünk el.
    Gratulálok a videóhoz, és köszi a megerősítést.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +1

      Tökéletesen működött a gyakorlatban a radiátor! Március 20 után alig futottek,, és a 19,5 fokra állított , fali dobozba épített termosztát kiválóan szabályozta a fűtést . Most 23 fok van a legnagyobb kánikulában is!

  • @winyettyu
    @winyettyu 2 роки тому +4

    Azért egy levegő-levegő hőszivattyú (klíma) nem az ördögtől való, és nem is milliós beruházás, ebbe a házba ha beteszünk 1-2 darabot, azzal olcsón lehet hőt szivattyúzni. vagy rosszul gondolom? Milyen megfontolás alapján lett radiátor és nem infra panel?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +3

      szép famennyezetre nem tettem volna panelt

  • @lestartibor
    @lestartibor 2 роки тому +4

    Üdvözöllek. Tetszenek a videóid. Sajnos olyan helyzetbe kerültem öregségemre, hogy házat kell vásárolnom a közeljövőben. Anyagi viszonyaimat tekintve tudom, hogy a ház energia pazarló és cúgos lesz. Tehát a régi, elavult építésű. Viszont ragaszkodom a stabil beton alaphoz és a téglafalhoz. Nyilván szándékozom apró lépésekben feljavítani, közelíteni a passzív házak értékeihez. Első lépéseim az elméleti tudás gyarapítása. A fóliáknál leragadtam és elakadtam. Milyen fóliák vannak, melyiket hol, hogyan és miért kell alkalmazni. Például a légáteresztő fólia, hogyan működik? Ha a hideget be engedi, akkor a meleget is ki tudja engedni. Vagy tévedek? Tehát, ha kérhetem a talajtól a tetőig ezt a dolgot kivesézni. Köszönettel.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +1

      Sok sikert! Minden jó, ha a vége jó, és ha nem jó még, akkor ez még nem a vége! :-)

    • @szm650
      @szm650 2 роки тому +1

      Az epitokozosseg nevű csatornán sok jó video van erről (is).

  •  2 роки тому +9

    Szia Péter! Annyit jegyeznék csak meg, hogy mi tavaly 22-23 fokkal indultunk a télnek. Kényelmes volt. Páratartalom 60% körül. Aztán amint bekerült a szellőzőgép, 1-2 hét alatt lement tartósan 50% alá a pára, majd 40% körüli, de inkább alatti értékre. Emiatt az addigi 22-23 fokot hidegnek éreztük. Azóta 23-24 fokon megyünk. Amúgy az energetikai tanúsítványon szereplő becsült éves fogyasztásunk 5400kWh/év helyett (amit ha jól sejtek nem 23-24 fokra adnak meg) az előző fűtési évben éppen hogy csak átléptük a 3000kWh-t (úgy, hogy 23-24 fok volt szinte végig). Igaz a tanúsítvány nem számolt azzal hogy részben klímával fűtünk, valamint a szellőzőgéppel sem. És mégis CC besorolást kaptunk...

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +6

      igen, a szabályozás nagyon béna. Nálatok a tisztán elektromos energiát büntetik, annak ellenére, hogy nagyon kicsi a hőveszteség. mondjuk sem a szellőzőt, sem a solar nyereséget nem veszik korrekten figyelembe. Viszont, egy kis napelem valóban nulláz! Sőt, ha nem nulláz, még akkor is AA++ is lehet!

    • @kissn8888
      @kissn8888 2 роки тому +2

      Mondjuk tavaly nem is ment túl sokszor a higanyszál 0C alá. Rengeteg nap volt télen is amikor akár 20C felett is volt, heteken át.
      Nem igazán mérvadó egy tavasznak inkább nevezhető tél. Az idei jobbnak ígérkezik talán.

    •  2 роки тому +3

      @@kissn8888 Előző fűtési szezonban 2020.10.01-2021.01.25 között 1774kWh fogyott, most pedig 2021.10.01-2022.01.25 időszakban 1540 kWh ment el eddig.
      Szóval kevesebb, mint tavaly. Bár valahol olvastam olyat, hogy az első fűtési szezon akár 30%-kal is magasabb lehet a technológiai víz miatt.

  • @laszlomorzsa4527
    @laszlomorzsa4527 2 роки тому +7

    Kedves Péter!
    Szeretem a videóidat, mert sok alapvető dologra hívod fel a figyelmet! Viszont, lehet mások már leírták, de a BB-s házak 90 kW/m2/a (a=év) felső határa a teljes energiafogyasztásra van számolva. Vagyis a HMV (használati meleg víz) is bele van számolva. Így aztán felmerül a kérdés, hogy amit itt Ti kiszámoltatok 40 kW/m2/a-ra, az HMV-t is tartalmaz? Ha nem, akkor annyira nem lesznek mások se távol ettől az értéktől, legalább is ha a saját tervezett energetikánkat nézem, mert abban a 30,57 kW/m2/a van számolva HMV előálltásra. Így tehát máris csak ~60 kW/m2/a fűtés, ami +50% még mindig, de máris csak a fele. :)

    • @vladislav200
      @vladislav200 2 роки тому +2

      És azt is érdemes meg jegyezni,hogy a hőszivattyú elő tudja állítani a hmv-t illetve egy kis plusz költség hűteni is tud.Mert ugye egy házat nem csak fűteni kell.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +2

      @@vladislav200 ezt mondjuk a büdös életben nem kell hűteni, mert van benne 150 tonna föld . Az elég jó puffer őszig!

    • @Adam-hl9qq
      @Adam-hl9qq 2 роки тому

      @@SzakiEllenor Üdv! Azért a “nem kell hűteni” mondatnál kicsit leakadtam. Hasonló parasztházban élek közel harminc éve, nyáron valóban jól lehet tartani a hűvösebb levegőt benn…egészen addig amíg az asszony nem kezd nagyobb sütés-főzésbe! Akkor bizony jó szolgálatot tesz egy klíma, Vagy ahogy régen csinálták: egy nyári konyha a ház mellé. :)

    • @lapaleves
      @lapaleves Рік тому

      @@SzakiEllenor aha. esetleg üvegfelületek össz mérete érdekesebb, mint hogy büdös-e. rendes tájolással, méretes ablakokkal aug-szeptember ugyanúgy eljön érted a 27 fok.

  • @xjbwTCZryh
    @xjbwTCZryh 2 роки тому

    Kedves Péter, megnéztem a videót, nekem rettentően kevésnek tűnik az a 2000W. Nagyon komoly szigetelés került fel a házra feltételezem! Esetleg van egyéb infó? Fal/födém, padló ablakok stb. köszönöm

  • @Bela12351
    @Bela12351 2 роки тому

    Mennyibe kerult a hoszigeteles az egesz hazra? Tegyuk fel munkadijjal 1utt?

  • @czecsaba
    @czecsaba 2 роки тому +1

    Ezek a számok és eredmények durván megalázzák a többi elvárást. Durva. És nagyon szép munka, irigykedek :)

  • @dekacster
    @dekacster 2 роки тому +3

    Kedves Péter,
    utólagos padlószigetelésről lesz esetleg fejtágítás?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +1

      víz vagy hő érdekelne?

    • @dekacster
      @dekacster 2 роки тому +1

      @@SzakiEllenor igen ez lemaradt. kettő együtt lenne a legideálisabb. mondjuk ha utólagosan kellene egy alapot a lakótér oldalon hőszigetelni.

  • @loui7196
    @loui7196 2 роки тому +1

    Nem értem, nekem nem volt zöld házam, 2017-ben épült 38 cm NF tégla+10 cm EPS, 2 rétegű üveg, 15 cm kőzetgyapot a tetőtérben, és 116 nm mégis 6-7.000 Ft. között voltak a havi gázcsekkjeim. 700 köbméter gáz ment el éves szinten, de ebben a melegvíz is benne volt.
    A 24.000 Ft-tól morogtam volna.

  • @gaborpinter4523
    @gaborpinter4523 2 роки тому +5

    Ez a négyzetméter alapú számolás bár logikus (hiszen nem muszáj égig érő plafont csinálni - és így nem is érdemes), de ebben az esetben megtévesztő lehet. Egy ilyen régi parasztház belmagassága biztos nincs 270, így pedig a légköbméter jóval kevesebb is lehet. Értem, hogy a szabályozás m2-ről szól, de a gyakorlatban légköbmétert fűtünk.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +2

      Ez a szitu még rosszabb, mert kis légtérfogathoz nagy felület társul. Nem a 30 cm-rel kisebb belmagasság miatt jó a matek.

    • @gaborpinter4523
      @gaborpinter4523 2 роки тому +3

      @@SzakiEllenor Értem, végülis jogos is, mert a felületen megy ki a hő, nem a térfogaton

  • @attilamarki5757
    @attilamarki5757 2 роки тому +1

    A BB besorolás kritériuma 100-81 kW/nm/a primer energia tényező és 25 % megujuló, vagy 24 százalékkal kevesebb ha nincs megujuló (76-61) ha ezt elektromos árammal és fűtő panellel érjük el akkor az max 31-25 napelem nélküli fogyasztás lehet ami a 80 nm esetén 91 eFt 2500 kW ami már nem is az egyetemes A1 fogyasztás csak. A 90es értéket a banki támogatott értékhez írták elő (ha jól emlékszem). Ha még egy kicsit javítottatok volna rajta akkor a passzívház követelmény is meg lenne (felújításra 30 )

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому

      Az már nagyon keserves lett volna, próbáltuk, de a tájolás nagyon nem ideális. Viszont ez az az eset, ahol örülünk annak, ami van!

  • @retekfekete7807
    @retekfekete7807 Рік тому

    Az üveghabos szigetelésről csinálsz videót? Érdekelne hogy hogy lehet padlót szigetelni utólag az aljzat feltörése nélkül. Sajna egy éve akárkit kérdeztem senki nem tudott értelmes megoldást rá és így a parketta alá nem került semmi sem. Magasított az alap és nincs szigetelés de így elég hideg.

  • @JancsiGumis
    @JancsiGumis 5 місяців тому +1

    Hmm jaa én is öreg ingatlan felújítás an állok részemre és sokat vaciláltam a hő vissza nyerös szellőztetés én. Kösz a megerősítést:)

  • @eqhk6373
    @eqhk6373 2 роки тому

    Köszönet a videóért! Szeretném kérdezni: padlásunkon salak van, arra került 5 cm hőszigetelés betonnal fedve. Erre érdemes még hőszigetelést rakni? Ha igen, milyet? Illetve a házon szintén 5 cm szigetelés van. Energetikus még 5cm-t javasolt rátenni, ami szerinte 15% megtakarítást jelent. Létezik, hogy csak ennyit jelentene még 5 cm?

  • @Adamo7sx
    @Adamo7sx 2 роки тому +1

    Kedves Péter!
    Köszönöm a videókat nagyon informatívak. Egy kérdés az energetikához. Az egyértelmű, hogy a kis méretű, kellően hőszigetelt ház esetében gazdaságos lehet a tisztán elektromos fűtés, mint ahogy itt is írod. De a fűtésen túl ott van még a melegvíz előállítás is, ez a ti esetetekben feltételezem, hogy hagyományos elektromos "bojler" lesz. Egy hőszivattyús fűtésnél a hőszivattyú a használati melegvizet is elő tudja állítani és ez is megtakarítás a bojlerhez képest. A tapasztalatod szerint milyen házméret és mennyi melegvíz fogyasztás esetén érdemes a hőszivattyús megoldást is fontolóra venni? (Ha mondjuk csak a tisztán elektromos megoldást és a hőszivattyút hasonlítjuk össze, a gázt, vegyes kazánt stb. itt elvetjük.)

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +1

      a hőszivattyú nagyon nagy mennyiségi igénynél éri meg szerintem, pl egy 3 lakásos épületnél. Ott igen! Egyébként én a vastag hőszigetelés, egyszerű fűtés, HMV híve vagyok, és ha ez ok, akkor lehet napelemmel megfejelni.

  • @sandorlovas4811
    @sandorlovas4811 2 роки тому

    Rontom kicsit a statisztikát:
    70 m2 szilikát épület, nulla szigetelés, 30 éves nyílászárók, 2 felnőtt lakó.
    Fűtés 0°C felett klíma, alatta gázkonvektor, HMV, főzés gázzal. Nyáron non-stop hűtés klímával.
    Éves energia felhasználás gáz + villany: 240.000 Ft.
    Kérdezem, hogy mikor térülne meg a szigetelés és nyílászáró csere?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +1

      örülök ha elégedett vagy, de tudj róla, ez kb a 10x-ese annak, mi a passzívházban lenne. És az ötszöröse annak, ami normálisan elérhető lenne! Az ilyen épületek miatt lesz energiafüggő egy ország. De nem te tehetsz erről MÁR 30 éve kellett volna rendesen hőszigetelt épületeket építeni!

  • @paljonas1092
    @paljonas1092 Рік тому

    Az elektromos áram aktuális árát és alakulását is beszámították?

  • @petertoth1237
    @petertoth1237 2 роки тому +1

    Az én házam 126 m2. 27 eft-ot fizetek 10 hónapon át. Az elszámoló oda vissza 15-20 eft. tél függő. Ha visszaosztom 80 m2-re akkor ez 171 eft. Ezen a házon PTH 30 fal, 5 cm polisztirol, padláson 5 cm polisztirol padlóban "semmi szigetelés" van. Ablakok 2 rétegű üveggel műanyag nyílászárók, de az összeset kivágtam és higroaktív szellőzőt építettem bele. Tehát éves szinten (arányosan a m2-hez) többet fizetek 27 eft-al. A többlet költség mikor térül meg? BB-hez 15 cm fali 12 cm padló és 28 mennyezet kell. Ez anyagban kb 2,5 mft plusz költség. 92 év a megtérülés. Hol van a 40kwh érték? Még 2,5 millió? 180 év megtérüléssel? És ez csak az anyag.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому

      Teljesen érthető, de nagyon rossz megközelítés ! Ez megér majd akár több videót is!

    • @petertoth1237
      @petertoth1237 2 роки тому

      @@SzakiEllenor Alig várom. Bár a megtérülési időt nem tudom, hogy lehet más szemszögből nézni. Ami 10 év alatt nem térül meg, nem építjük be.

  • @zoltanmadarasz238
    @zoltanmadarasz238 2 роки тому +4

    Kedves Péter. Egyet kell értenem! Van amikor az elektromos fűtés a legjobb, legegyszerűbb megoldás. De csak akkor, ha az épületet előtte korszerűsítették, különben ugyanezen parasztházat havi 40-50 ezerből sem fűtené ki villannyal.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +4

      Ez pontosan így van! A hőveszteségét minimalizálni kell!

  • @martinlukac8163
    @martinlukac8163 2 роки тому

    Kedves Péter, szeretném megkérdzeni miből épült á parasztház és mivel lett szigetelve,.? Esetleg tudnak e tanácsot kapni mivel lehetne vakolt kőházat szigetelni,

  • @anitamarton1923
    @anitamarton1923 2 роки тому

    Elektromos radiátorból vizes? Norvég vagy infrapanelről jól szigetelt házba mik a vélemények?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +2

      Jól szigetelt házba a legyszerűbb, legolcsóbb megoldás is jó lehet

  • @imregyalus8285
    @imregyalus8285 2 роки тому +2

    Tisztelt Rezsnyák Úr.Egy következő videó témályában lehetne arról szó hogy egy modern passzív ház jellegű épületnél milyen fajta téglát érdemes használni ár érték arányában.És arra milyen vastag hőszigetelést érdemes rakni.Értem ezalatt,hogy mondjuk sima 30 centis téglára milyen vastag hőszigetelés kell.Ellentétben egy 38-as porotherm x fokozott hőszigetelésű téglára.Vagy esetleg egy porotherm 38 rapid amely magában foglalja a szigetelést,erre milyen vastag hőszigetelés ajánlott.Persze mindegyik változatnál az épűlet tulajdonságai ugyan azok.Üveghab alúl lábazat és mennyezet megfelelően szigetelve.Örűlnék ha erről is lenne egy videó.Mert 5 hónapon belűl kezdenénk az építkezést és a kűlső falazat tervén még egyszerű változtatni.Köszönöm előre is a válaszát vagy még jobb lenne egy egyszerű videót csinálni belőle

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +2

      itt írok erről: mesterunk-epit.blog.hu/2016/04/03/mibol_epuljon_a_fal Van több cikk is, amíg videó nem lesz! Az okostégla átverés!

    • @gaborszigeti2829
      @gaborszigeti2829 2 роки тому

      Igy van ijen nincs ö szerinte. Èn most èpitkezem 45 cm ytong lambda + termo vakolat. A kèpen làthato hàzat èpitem az ablakokat nem rakom a falon kivül. Höszigetelès+ viz szigetelès csak ahova muszàj. Jo minösègü ablak höszivatyu ehez flis beton ez könyeben àtengedi a höt. Nem kell diletàciö. Ezt kombinàli Nap energiàval erre mèg tàmogatàs is van. Tiszta energiàk ök profi modon kivitelezik. De vàlaszthatod a Rezsnyàk ur ötleteit is .

    • @adamarato4662
      @adamarato4662 2 роки тому

      @@gaborszigeti2829 Jó ez a Lambda 45, csak piszok drága.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому

      @@adamarato4662 szerencsére , mert meg megvennék ! Teljesen feleleges ! A csomópontokon vérzik el minden hőszigetelő tégla!

    • @gaborszigeti2829
      @gaborszigeti2829 2 роки тому

      Igy van a csomopoton vèrzik el . A fal + födèm talàlkozàsànàl egy 30 cm disz elem talàlhato ami az atikàval van öszekötve. A disz elem a Rollok elött is Körbe megy ez 30cm. Az ablak kàvàk közet gyapotal vannak kialakitval. De csak csomagolja be a hàzakat. Magyarorszàgon a tèl nagyon hoszu.

  • @bsmuk7009
    @bsmuk7009 2 роки тому +1

    Üdv. Én a közel jövőben újítanék fel egy kádár kocka házat. Van rajta 10 cm hungarocell. Érdemes még rakni rá? Stukatúr födém van a házon, azt hogyan érdemes szigetelni?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +1

      Az egészet jól át kell számolni! Ha vastagabb a hőszigetelés, a falfelület melegebb lesz, jobban fogod magad érezni! Padlást utólag úgy szigeteltünk, hogy a gerendák közét ki lehet tölteni cellulózzal, és lehet egy pallóvázat csinálni a padlásra, és abba is mehet a cellulóz!

    • @bsmuk7009
      @bsmuk7009 2 роки тому

      @@SzakiEllenor Köszönöm a választ.

  • @ferencjozsi
    @ferencjozsi Рік тому

    Kedves Péter! Köszönet ezért a videóért! Nagyon örülnék, ha részleteiben is be tudná mutatni a parasztház szigetelését. Hogyan néz ki a padlás szigetelés, a lábazat szigetelés, a padlózat szigetelés és a falak szigetelése. Gondolok az anyagokra, azok vastakságára stb. Köszönöm!

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Рік тому +1

      Van több is a csatornán, a FBon a 200 éves házat keresd!

    • @ferencjozsi
      @ferencjozsi Рік тому

      @@SzakiEllenor Köszönöm szépen!

  • @laszlokristof2431
    @laszlokristof2431 2 роки тому +1

    Ez nagyon hasznos volt. Így már én is tudok viszonyítani.

  • @Karesz76
    @Karesz76 2 роки тому +1

    Én ezt nagyon nem igy látom.
    persze vízes hőszivattyú biztos nem térült volna meg.
    Viszont egy klíma az elég gyorsan megtérül.
    Én 2db klímával fütök a 100nm es nem túl jó hőszigetelésű házat (8cm EPS és van ahol csak 5cm)
    És egész évre fizetek 60.000 ft ot (h tarifával) Jó szigeteléssel ez felezhető lenne. (ráadásul az egyik klíma már 15+ éves, ne túl korszerű darab)
    a klíma meg beszerelve 280-300
    Mondjuk ilyen esetben érdemes kombinálni, nagy szobát klímával füteni, kis szobát meg elektromos radiátorral.

  • @MoonWalkersbin
    @MoonWalkersbin 2 роки тому

    az elektromos radiátor a legdrágább(konverziós költség). és a 24000Ft/hó az nagyon sok. én a társasházban nem fizetek nyáron a fűtésért. télen meg kevesebbet, mint 24000Ft. 86nm-re.

  • @gabortoth7430
    @gabortoth7430 2 роки тому +2

    90 kWh/m2 év egység az HMV fogyasztással együtt értendő, ami 30kWh/m2 év, ezért úgy gondolom csúszott egy kis hiba a gondolatokba.

  • @djtj85trance
    @djtj85trance 2 роки тому

    Mi a véleményed a monolit vasbeton házról ami körbe masszívan szigetelve van? Nekem egy ilyen az álmom csak ha jól tudom arra sokkal vastagabb szigetelés kell mint a már hőszigetelt téglákra, plusz szellőztető rendszer is kell bele.

    • @sandortolnai4562
      @sandortolnai4562 Рік тому

      HJúúú...egészségtelen...pazarló-felesleges...

  • @mp750504
    @mp750504 Рік тому +1

    Imádjuk a hőszivattyút, de az éves fűtési költésghez hozzá kellene számolni a hőszivattyús rendszer bekerülési költségét. Szerintem. 2-3 milla alatt nem ússza meg az ember, abból meg igen sokáig lehet fűteni 70 forintos árammal, plusz napelem, ami az is alsó hangon 4 milla, aminek van már értelme.

    • @peterszekeres9551
      @peterszekeres9551 9 місяців тому +1

      A 2-3 millio hőszivattyúra meg kevés is. Én magamnak sem raktam fel, mert soha nem térülne meg, pedig épületgépész vagyok

  • @zsoltnemeth9983
    @zsoltnemeth9983 Рік тому

    Szeretném megkérdezni ,hogy az akkor 24ezer Ft / hó most mennyi lett? Mert ugye akkor és ott csak fűtésre lett számolva további fogyasztokra nem.

  • @Ahasveros8
    @Ahasveros8 2 роки тому +1

    Hát nem m3ként kell számolni, az energiaigényt? Mivel nem mindegy, hogy 260cm a BM vagy 340cm.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому

      Ez igaz is lehetne, de be is csapna! Mindent visszaszámolunk a netto alapterületre

    • @Ahasveros8
      @Ahasveros8 2 роки тому

      @@SzakiEllenor köszönöm a választ! Annyit kérdeznék még, hogy ha radiátorokat szeretnék felrakni, és méretezni őket, akkor m3-t vagy akkor is m2-t vegyek alapul?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +1

      @@Ahasveros8 a köbméterre való számolás elég durva. De egy régi haz esetében jó lehet. Új házhoz tervezot javasolnék!

  • @pombio
    @pombio 2 роки тому +1

    Én is hasonlót szeretnék kérdezni mint az előttem hozzászóló. Mennyi idő alatt térül meg egy "jó" hőszigetelés, vagy napelem. Én a saját szigeteletlen házam fűtés költségét nézegettem, és ha lenulláznám is az energia költséget, legalább 10 év körül lenne a megtérülés. Ön hogy látja ezt, önnél mit mutatnak a számok?

    •  2 роки тому +7

      Hidd el, hogy soha. Én is ezt számolgattam, ha mindent megcsináltatsz 5-10 millió ft. Ha negyedeled a számlád, akkor sem térül meg soha. Mire megtérülne meghalnak a dolgok, napelem inverter, nyílás zárok stb... Telerakod a házat problémaforrással és mindig kéri majd a forintot valami. Lehet, hogy komfortosabb érzetet ad majd, de a megtérülésben szerintem felesleges reménykedni.

    • @profemeritus534
      @profemeritus534 2 роки тому +1

      A 10 év egy teljesen átlagos eredmény - nagyobb létesítményeknél (plázák, irodák, gyárak) - 3-6 éves megtérülés a "baromi jó, késlekedés nélkül bele kell vágni" beruházás, 6-12 év a "megéri, jó döntés", 15-30 év a "még mindig jó döntés lehet, ha hosszú távra tervezünk és nem tudjuk hova szórjuk el a pénzünket", a 30+ év megtérülésű ötletekkel meg ritkán foglalkoznak, építőipari beruházásoknál szinte egyáltalán nem (kiéve persze a Budapest - Belgrád vasút aminek remek 800 éves megtérülése van az adófizetők számára :) ).
      Lakóház analógiára lefordítva: ha valaki 60-65 évesen akar pénzt adni egy 10 éves megtérülésű szigetelési projektre az a határon van, mert nem biztos, hogy megéli, mire pénzénél lesz, így neki nem lesz annyira vonzó, mint aki fiatalon elköteleződött egy adott ingatlan mellett és abban akarja leélni egész életét.

    •  2 роки тому +5

      @Marton még állami támogatással se éri meg szinte semmi. Egyedül a nyílászáró csere éri meg, de az is csak a dupla üvegesre, és az is vagy 2 millió bontással errefelé egy átlag házra, ha redőny is kell. Akárhogy számolgattam, minden pénzkidobás. Haverom most csináltatott új fűtésrendszert 2 milla haveri alapon. Ha bent hagyom a konvektorokat abból a 2 millából elfűtök egy darabig.... Szigetelés ugyanez, beöltözteted a házat és soha nem térül meg. Ugyanez a helyzet az új csodaházakkal 50-70 millió, mert tele van minden hülyeséggel. Rezsit nem fizetsz szinte semmit, csak a törlesztőt míg élsz. :D

  • @kalyhasnet
    @kalyhasnet 2 роки тому +1

    Szervusz Péter,
    Egy kisebb (nettó 90m2), kevés helységből álló ház esetén racionális megoldás lehet a szobánként falba építhető hővisszanyerős szellőztetés?
    Gondolom rosszabb a hatásfoka, viszont lényegesen kisebb a bekerülési költsége és a helyigénye. Mi a véleményed ezekről a szerkezetekről?
    Köszönöm és szép napot.
    Márton

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +2

      Jó lehet, de érdemes utána szamolni! A zaj egy kritikus pontja ennek . Azt kell le tesztelni.

    • @hegedusadrian9049
      @hegedusadrian9049 2 роки тому +3

      Üdv! Szerintem ez a téma is megérne egy videót. Előnyök/ hátrányok, ár-érték arány, kompromisszum stb... Engem érdekelne ez a téma. Énis ezen megoldáson gondolkodom...

    • @LF1985
      @LF1985 2 роки тому +2

      Pontosan ezt csináltatom meg az új lakásba, minden helyiségbe egy-egy Zehnder Comfospot 50. Elég húzós az áruk, de ki és befújás párhuzamosan megy, elég egy gépet beépíteni helyiségenként, a hővisszanyerő entalpiás. Zajra kíváncsi leszek, a monoton zajt meg tudom szokni, de egy kerámiabetétes másfél percenkénti váltását valószínűleg nem. Másik hátránya lehet hogy mivel több nagy áttörés kell az épületen szerintem ronthat a hőszigetelésen egy központihoz képest ahol elég kettő kisebb összesen. Ha építés előtt lenne valószínűleg központit telepítenék, de mivel kész lakás és hely is kevés ezért maradt a decentralizált.

  • @istvanantal557
    @istvanantal557 2 роки тому

    Szia most szeretnék építkezni egy 80m2 lakást .Azt szeretném kérdezni hogy milyen fűtési lehetőséget javasolnál.

    • @viktornagy5013
      @viktornagy5013 2 роки тому +1

      Pàrom hugàék épìtettek ùj hàzat nem rég ,körbe 35cm nikecel de a födém és az aljzat is annyi!!Fűtőszàlak a padlòban és napelem ,elvileg nulla forint a fűtésük ìgy

    • @sandortolnai4562
      @sandortolnai4562 Рік тому

      Ember...az attól függ, hol laksz, hogy élsz, mit dolgozol, mekkora család, mekkora a családi jövedelem...hány éves vagy? Milyen a telek?...stb-stb...

  • @Geb5626
    @Geb5626 2 роки тому +1

    30 éve épült, egyszintes családi házam esetében, én is úgy döntöttem, hogy a homlokzati falakat nem szigetelem. (békéscsabai nikecel betétes falazóblokkból épült) mivel a ráfordított költség soha nem térülne meg. A födém és a nyílászárók hőszigetelő képessége megfelel a ma érvényben lévő előírásoknak.
    Mivel padlófűtés van, így már kezdetektől fogva nagyon alacsony volt a fűtés költsége.
    Vajon kellene még fokoznom a fűtés költségének a leszorítását?

    • @eda-se4lz
      @eda-se4lz 2 роки тому +1

      2022. július 31-én mit gondolsz erről?

    • @Geb5626
      @Geb5626 2 роки тому +2

      @@eda-se4lz ugyanazt mint eddig

    • @steve_video
      @steve_video Рік тому

      "nagyon alacsony volt a fűtés költsége." ez forintosítva mennyi?

    • @Geb5626
      @Geb5626 Рік тому +1

      @@steve_video 3 évvel ezelőtti árat tudok mondani mert azóta napelemeket szereltem fel és azzal fűtök. Akkor a teljes éves fűtési költségem olyan 200 000-230 000 ft volt a 110 m2 fűtött területen.
      Most szigetelném a homlokzatot akkor 3 millióba kerülne és 50%-ot fognék a fűtésen.

    • @steve_video
      @steve_video Рік тому +1

      @@Geb5626 ha viszont 10 éve rátettél volna 10 centit akkor már behozta volna az árát és lenne egy kellemesebb hőérzeted a melegebb falak miatt. Mondjuk neked eleve nem tragikus a hőszigetelésed a nikeceles tégla miatt. Ma azt a falat én se biztos, hogy nekiállnék szigetelni (a mai árakon) főleg ha napelemmel támogatott a fűtés.

  • @MsKzoli
    @MsKzoli 2 роки тому +1

    Túl sokkkk a számítas. Nekem is kadar kockam van. Agyonra leszigeteltem galat labazatot koszorut födemet. Eszaki fekvesü szobaba raktunk uj acel radiatort. Szaki jott keplet alapjan szamolt mekkora radiator kell. Egy vicc mertű radiatort szamolt ki nagysagra. En 2,5x nagyobbat vettem ahhoz kepest. Sajnos az is keves lett. Egy masik radiator is lett bepitve, jelenleg 3x akkora radiator van a szobaban 19nm-en mint amit a nagy szamitasi keplet zerint ellene. Most van benne meg a hőérzetem, amire azt mondom hogy megfelelo. 24-25 fok :))

    • @peterkuruc6513
      @peterkuruc6513 2 роки тому

      Ez a bizonyos radiátor mekkora fizikálisan ? 2 vagy 3 tagos, ha szabad kérdeznem?

    • @MsKzoli
      @MsKzoli 2 роки тому

      Bauhauzban vettem, 2 soros acel radiator. A leghosszabbat vettem ott amit kapni lehetett. Kovetvezo korben plusz lett egy 60x90es 2 soros allo radiator bepitve masik falra a szobaban. Ha az eredeti harmadnyira szamolt marad akkor max 19 fok kb a szoba, ami nekem hideg. Azt tudni kell, hogy egy hatalmas alu darazsi féle radiator volt elotte a szobaban. Mivel atalakitas azert volt mert hideg volt a szoba telen, es mar le volt szedvea radiator a szaki nem lathatta milyen volt. Ezert volt eleve gyanus amit kiszamolt. Rakerdezve ujra szamolta, es ugyan ez lett. En meg mentem radiatort venni, de nem akkorat amit szamolt, pasi hitetlenkedett is amikor meglatta mit vettem. Mondtam neki no problemo kezdjen neki. Aztan hivtam ujra es kerult be a masik is.

  • @dokici
    @dokici Рік тому

    En Inverteres Legkondival futok!!! 2-3-4COP-al rendelkeznek. Aki nem tudja a COP arany az azt jelenti hogy 1w aramnak mennyi watt ho energia felel meg. Egy COP 3 pl. az azt jeneti hogy 350w villany fogyasztas mellet 3x350=1kW ho energiat kapok.
    u.i az inverteres legkondi az lenyegeben egy leveg-levego hoszivattyu.

  • @vstoom
    @vstoom 2 роки тому +1

    Kedves Péter! A videó helyszínéül szolgáló épületben milyen fajta légcserélőt építettek be? Köszönet

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому

      Egyelőre csövezve van, a készülék mist jön majd!;-)

  • @norbertsandorzilahi8017
    @norbertsandorzilahi8017 Рік тому

    Sziasztok
    Egyszeri ember hogy tudja ezt kiszámolni ?

  • @szantizoltan9148
    @szantizoltan9148 2 роки тому +1

    Üdv! Szerintem sokkal nagyobb annak a háznak a hőigénye. Persze attol is függ, hogy mekkora belső hömérsékletre van méretezve.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому

      méretezni minden esetben adott hőfokra mértezünk! (plusz 5 fok kint, és 20 fok bent) Úgy, mint a fogyasztást is városban, 90, és 120-as tempónál adják meg. De 160.-nál nyilván máshogy fogyaszt, nemde?

  • @tomiszecsko1673
    @tomiszecsko1673 2 роки тому

    igen-igen a 24 kW-os totya kazán itt van a pincében, és megmaradt a fűtés korszerűsítés után is. Modern gázfűtés jó, árammal fűteni nyilván a legdrágább, de azért a szilárd tüzelést se mellőzném teljesen cserépkályha vagy tömegkályha megjelenésben vagy kinek mi tetszik.

    • @droland1978
      @droland1978 2 роки тому

      Biztos hogy az aram dragabb? Nekunk volt olyan januar hogy 600m3 gaz ment el. Ez ma fel milla.

  • @norbertprack3314
    @norbertprack3314 2 роки тому

    Én a jó hőszigetelés híve vagyok. Fele problémáját meg is oldottuk a fűtési igénynek. A másik felét egy egyszerű működésű ár-érték arányban meggyőző megoldás lehet, akár elektromos panelek (kis méretű szobákban) és hőszivattyú együttes alkalmazásával (nagyobb terek padlófűtése pl nappali-amerikai konyha, melegvíz előállítás). Ezen még finomítani lehet napelemmel. Ezen a témán rugózok már egy jó ideje. Aktuális épp nálam. (200 nm2-es netto tér,két emelet, fszt félig a földben van a ferde telek miatt). Nagy dilemma.

  • @tibornemeth519
    @tibornemeth519 2 роки тому +1

    Hasznos videó.Évek óta számolgatom én is.A 40 már elég szuper szerintem.Nekem 69 KWh/m2/év. Öt év átlaga.112 volt amikor vásároltuk a házat,de még tudok rajta javítani.Szerintem az 50 elérhető nálunk is.

  • @gergoocsovai1864
    @gergoocsovai1864 2 роки тому +3

    Sajnos a megújulo energia, hőszivattyú az új házaknál előírás már, hőszigetelés ide vagy oda. Nekem tavaly készült a terv, 15cm homlokzati szigeteléssel. Én keveslem, 20cm-ben gondolkozom, különösen azért mert még kb 2-3 év mire megépül, akkor már valószínűleg a 15cm kevés lesz előírás szerint.
    Ismét egy jó videó, köszönjük! Csak így tovább

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +3

      nem kell feltétlen hőszivattyú, keress egy jó gépészt! A 20 cm szerintem a minimum, és meg is éri, mert melegebb lesz a belső falfelület!

    • @gergoocsovai1864
      @gergoocsovai1864 2 роки тому +1

      @@SzakiEllenor köszönöm, utána kérdezek , szerencsére van gépész ismerős .

    • @kisorosz
      @kisorosz 2 роки тому +2

      @@gergoocsovai1864 nem kötelező a megújuló, ha a ház primer energia igénye

    • @gergoocsovai1864
      @gergoocsovai1864 2 роки тому +1

      @@kisorosz köszönöm, ennek is utána nézek!!

    • @belesoloctsakudy5826
      @belesoloctsakudy5826 2 роки тому +8

      Jancsikályha a sarokba, az is megújuló, mert a fa megújuló. Csak ezt nem hirdetik, mert nap, meg hőszopka... De elfogadják.

  • @lkedvenc6898
    @lkedvenc6898 2 роки тому +1

    Nagyon egyetértek, nem kellenek a hiperszuper gépészeti megoldások, inkább a pénzt hőszigetelésre költsük. Az nem fog elromlani, nem kell karbantartani stb. Annyi megjegyzésem lenne, hogy egy új épületnél sem nagyon lehet a tájoláson változtatni, főleg, ha oldalhatáros beépítést ír elő a HÉSZ. Nagyjából ugyanoda lehet csak tenni az épületet. Persze kisebb trükkök biztosan vanak, de alapvetően a tájolást nem lehet megváltoztatni.

  • @tothlaszlo6810
    @tothlaszlo6810 2 роки тому +2

    Hb38as téglám van milyen vastag szigetelés kellene hogy az a 40es szám kijöjön?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +2

      Nem CSAK a fal, a padló, mennyezet és az ablak is számít! Erre tudunk számítást csinálni. Ezen a házon 20 cm grafit EPS van.

    • @nojbispeedify
      @nojbispeedify 2 роки тому +1

      @@SzakiEllenor Az eps nem rossz kombó egy ilyen házzal? Gondolom vályogból épült és lélegeznie kell.Mi a feleségemmel voltunk nyáron a szentendrei skanzenben. Ott az egyik régi paraszt házba olyan hűvös volt mint otthon amikor a légkondit járatom egész nap. Amúgy a legjobb falazó anyag a B30as tégla. Olcsó, azonban a nagy hőtartó tömeget lehet bevinni a lakásba. Szigetelni mindegyik falazó anyagot kell, így ilyen szempontból ez szerintem nem annyira fontos. Az a pár centi más nem annyira vészes.

    • @tothlaszlo6810
      @tothlaszlo6810 2 роки тому +1

      @@SzakiEllenor oldalfal mennyezet megoldhato padló elméletileg 8cm eps van alatta de nem láttam ablak műanyag 2rétegű de biztos nem légtömör.

    • @tothlaszlo6810
      @tothlaszlo6810 2 роки тому +1

      Bocs xps van a padlóba

    • @szivar1.0
      @szivar1.0 2 роки тому

      @@nojbispeedify Szerintem nem rossz az az eps. A vályog, mint falazóanyag iszonyatosan rossz hőszigetlő képességű. A komfortja ott jön elő, hogy hatalmas a hőtároló képessége - ez a fűtés-hűtés szempontjából lényeges. Nehéz felfűteni, nehéz lehűteni, de utána tárolja a meleget és a hideget.

  • @nandorbalogh2992
    @nandorbalogh2992 Рік тому

    Normálisan szigetelet házunk van, új abalakok 12 cm grafitos szigetelés és 20 cm padlás szigetelés, itt ott lehetne javítani mert vannak hőhidak, de az éves gázszámla 950 m3 125 m2-re azaz olyan 75-80 kw/ m2. Egyébként ez mrá teljesen élhető, de valóban ha az ember le tud menni 40-50 KWh /m2/évre az lehet a tuti.

  • @botondbogdan7580
    @botondbogdan7580 2 роки тому

    Jó videó!
    Hogy kell kiszámolni egy ház hőigenyet/ energetikajat

  • @sandorturi7380
    @sandorturi7380 2 роки тому +4

    Kíváncsi lennék arra hogy a gyakorlatban majd mit mutatnak a számok. Hogy mennyi lesz a valós energiafogyasztás egy tél alatt villanyból

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +2

      a tapasztalat az, hogy a számolások elég pontosak, eddig ezt igazolták vissza az ügyfeleink.

    • @sandordozsa7849
      @sandordozsa7849 2 роки тому +4

      @@SzakiEllenor energetikai szamitast az interneten lehrt valahol csinálni? Vagy mindenképp szakember kell hozzá ?

    • @adamarato4662
      @adamarato4662 2 роки тому

      @@sandordozsa7849 A vicces az, hogy mindenki kalkulátorral számol:) Vannak szép képletek és számítások, amik rákerülnek egy-egy tanúsítványra, de a program elkészíti.
      Vadásztam én is rendes kalkulátorra, de nem találtam.

  • @zoltandombi4799
    @zoltandombi4799 2 роки тому +2

    Kedves Péter! Elektromos radiátorokkal el se tudom képzelni, hogy lehet kihozni 40kWh/m2a értéket. Elektromos radiátorok teljesítménytényezője 1, hőszivattyúk esetében ez az érték 0,2-0,25. Egy olyan épület, mely szerkezetei szerint "CC" besorolású, egy elektromos fűtés (radiátor, elektromos kazán, fűtőszőnyeg stb.) "FF" vagy "GG" kategórába taszítja az adott épületet tagoltságától függően. Az energetikai jellemző - ami alapján az épület energetikai osztálya meghatározásra kerül - családi házak esetében nem csak a fűtési rendszertől, hanem a melegvíz-termelő rendszertől is függ. "BB" energetikai besoroláshoz elég 100 kWh/m2a érték alá kerülni, a zöld hitelhez kell a 90 kWh/m2a.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +2

      ez nem is kapna a magyar matek szerint jó besorolást, de. a passzívház méretező programmal számolva igen kicsi az energiafelhasználása, pl mert van hővisszanyerős szellőzés, stb.

    • @nojbispeedify
      @nojbispeedify 2 роки тому +1

      @@SzakiEllenor Ha van hővisszanyerős szellőztetés miért nem tesz bele egy előfűtőszálat? Akkor még a radiátor se kéne.

    • @tbeebacsi
      @tbeebacsi 2 роки тому +1

      Én 94,35kWh-ra CC-t kaptam használatbavételihez 2019-ben.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +2

      @@nojbispeedify Van benne, de max 10 W az, amit négyzetméterenként javasolt bevinni, afelett porégés, és huzathatás lehet a nagyobb légmozgatás miatt.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +1

      @@nojbispeedify Az előfűtőszál alapvetően fagymentesítésre van.

  • @tlsoft
    @tlsoft 2 роки тому

    Nagyon jó, informatív a tartalom! Nekem is egy régi vályogházam van, 60-as főfallal. A falak utólag át lettek vágva, alá lett szigetelve, ezen kívül a szobákban is rendesen megcsináltuk a teknő szigetelést a beton alá. Az a kérdésem, hogy a régi kőporos vakolatra ezáltal lehet-e EPS-el szigetelni (meglepően stabil, még ennyi év után is a vakolat)? Maga a ház döngölt földalappal rendelkezik. A másik videóban említette, hogy erre a régi házra is EPS került.

    • @attilamarki5757
      @attilamarki5757 2 роки тому

      nem, mert vályog. ez a gyors válasz a megfontolt pedig az hogy mi a cél? utána lehet erre válaszolni

    • @tlsoft
      @tlsoft 2 роки тому +1

      @@attilamarki5757 Természetesen hőszigetelni. Azért tettem fel a kérdést, mert a videóban is arról van szó, hogy erre a régi vályogházra grafitos szigetelés került.

    • @attilamarki5757
      @attilamarki5757 2 роки тому +1

      @@tlsoft nekem úgy tűnik hogy ez egy kőház nem vályog, de majd a szaki megmondja mi az igazság. A fal szigetelésénél az alap gondolat az hogy a pára hogy viselkedik a fal belsejében, illetve a talajnedvesség ellen hogy lett védve az épület és a falai.

  • @tibordavid6716
    @tibordavid6716 2 роки тому +2

    Hozzá tartozik a matekhoz , hogy azért a hőszivattyú nem csak fűt, hanem használati melegvizet is állít elő és hűt is fancoilok/ felületek segítségével. Nyáron így nincs hűtés és ezekkel a panelekkel nincs használati melegvíz sem. A napelem nem csak most termeli 38 forintos áron az áramot, hanem 10 év múlva is amikor mondjuk 60 forint lesz. Itt a HMV készítéséhez hozzá adódik éves szinten 2 főre 2000 kWh ha elektromos egyszerű bojlerrel állítják elő, ami további 4-6000 forint havonta, attól függően vezérelt áram van e .Plusz hosszú távon a napelemes rendszer kiküszöbölheti a rezsi áremelkedést ami szerintem belátható időn belül be fog következni és a mértékét nehéz megmondani, mennyibe fog kerülni 1 kWh 5-6 év múlva.
    Ettől függetlenül a jelenlegi helyzetben és arra a házra vonatkoztatva talán logikus valóban ez az egyszerű és hatásos, könnyen kiépíthető és tiszta megoldás, de korrekt azért elmondani hogy egy jobb hőszivattyú nem csak fűtő berendezés, hanem gazdaságosan állít elő HMV-t és képes hűteni is, ha adottak a lehetőségek, mondjuk egy meglévő központi vizes rendszer.

    • @nemethmiklos6010
      @nemethmiklos6010 2 роки тому +1

      Nem az a kérdés, hogy hasznosabb-e, mert nyilván igen, az a kérdés, hogy a befektetett összeg mikor térül meg, ebbe beleszámolandó a rendszer karbantartása is, amit nyilvánvalóan szakemberre kell bízzál, ellenben pl. egy bojlert ember nincs a földön aki ne tudna karbantartani, csak olyan ember van, aki még sosem próbálta ezért nem tudja!
      Ha a napelemet nézzük, az akkor működik jól, ha jó tájolású a ház, ha egy már meglévő házat veszel, nem Te építed, akkor ebbe simán bele lehet futni, hogy eleve napelemre kevésbé alkalmas. Továbbá hiába termelsz a napelemeddel, azzal télen nem tudsz annyit termelni, mint nyáron, amikor szükséged volna igazán a plusz energiatermelésre, akkor tudsz kevésbé termelni! A napsütéses órák száma drasztikusan csökken, a fény szöge is alacsony (már ha van), stb. stb. A nyári idő egyre melegebb, egyre forróbban süt a nap, ami szintén csökkenti a termelés hatékonyságát! Az oda-vissza mérés pedig már havi elszámolással történik. Tehát hiába termelsz nyáron többet, akkor esetleg túl is termelsz, kapsz érte szotyira pénzt a szolgáltatótól, majd télen pedig ugyanúgy vásárolod az energia egy jelentős részét! Ezt is bele kell számolni a megtérülésbe! Igazad van ezekkel a számokkal, igen, a hmv-re elkölt még 4-6 ezret, a hűtésre esetleg klímát használ. A hűtő klímák olcsóbbak ugyan, de az sincs ingyen, bár egy ilyen öreg parasztházat nem kell klímázni! :D
      Abban nem értünk egyet, hogy a napelem az bármilyen jövőbeni plusz költséget/áremelkedést kiküszöböl! Ellenkezőleg! Azt kell megérteni, hogy a szolgáltatónak az, hogy Te termelsz, Ő kvázi tárolóként működik úgy, hogy nem tud tárolni, és ebből a tárolóból ami nem tároló Te ingyen markolj ki, sőt mindez, hogy Te egy teljesen kiszámíthatatlan erőmű vagy (kb. egy olyan segédmunkás, akivel annyira sem lehet számolni, hogy munkaidő kezdetén megjelenik) az neki nem biznisz, k...ra nem az! Ez a helyzet, hogy éves elszámolásról átváltottunk havi elszámolásra ez még csak a kezdet!!! Minél több mini erőmű lesz a házakon annál elkeserítőbb lesz a helyzet, annál kevesebbet fogsz látni vissza ebből! Ez puszta logika!

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +1

      Lesz napelem is!

    • @tibordavid6716
      @tibordavid6716 2 роки тому +1

      @@nemethmiklos6010
      Egyetértek sok mindennel, főleg a karbantartás részével. Én ezért vetettem el anno a hőszivattyút, mert megfelelő szakemberek alig vannak, akik értenek hozzá és megfelelően tudják szerelni, orvosolni karbantartani., ha vannak egy hiba miatt 150 km ről kellene hívnom őket, ráadásul nem feltétlenül jönnek azonnal aznap, és addig se melegvíz se fűtés...ami egy 2-3 milliós egységnél eléggé alapkövetelmény lenne.
      Mindenkinek magának kell mérlegelni és átlátni a saját lehetőségeit. Természetesen amit írtam arra vonatkozik, hogy ha megfelelő a ház, van napelem fogadására alkalmas tetőfelület és ha az embernek van erre pénze, hogy pár évre előre kifizesse az energiafogyasztását valamint elég kis belmagassággal, kis tereket akar befűteni oda megfelelhet a cekász fűtés.
      Szerintem klímára szükség van egy átlagos parasztházban is a mai világban és egyre inkább szükség is lesz.
      Van napelemes rendszerem, 8.5 kWp, és klímákkal fűtök és vannak fent Nobo elektromos panelek is. Ez mellett megmaradt a régebbi gázos központi fűtés rendszerem is tartaléknak.
      Nekem még éves elszámolással működik, de ha havi lenne / vagy akinek havi az is számolhat egy napelemesrendszer esetén a 2 legrosszabb hónapban( ez jellemzően december és január nálam ) is azzal, hogy a leggyengébb hónapban is a legerősebb hónaphoz képest 20-30 % termelés lejön . Olyan nincs hogy ne termeljen egy hónapban bármennyit is. Konkrétan ez nálam a legerősebb hónapban 1509 kWh a leggyengébben 387kWh .
      A rendszer HMV számlát és valamennyi villanyszámlát megtermelne haviban gyenge hónapokban is , a legerősebben pedig a HMV-t és a villanyszámlát nullázná.. Az átmeneti időben( mondjuk október és március) egy klímás fűtéssel annak a költsége is lehozható vele. A fenti dolgokat saját rendszeremre vezettem le, ha havi elszámolás lenne. Ez mellé ,mint írtam a rezsi emelkedni fog , ez a napelemes rendszerek által termelt energia értékét növeli és megtérülési időt csökkenti. Ez alapján kell mindenkinek a saját igénye és lehetőségei szerint mérlegelni. Mint írja Péter, náluk is lesz napelem, nem véletlenül.. Náluk mint írtam is, biztos hogy jó megoldás lesz a cekász fűtés, hisz szakember és kiszámolta. Én nem szeretném a saját házamra kifűteni így,mert pl a Noboval való fűtést még napelemekkel sem tartanám gazdaságosnak. Klímával az éves fogyasztás ( hűtéssel együtt) 6000 kWh körül mozog ( ebből a fűtés kb 5200), ez elektromos panelekkel kb 12-15 000 kWh lenne.

    • @droland1978
      @droland1978 2 роки тому

      10 ev mulva. Tehat 10 even belul tuti nincs javitasi koltseg es az invertert sem kell cserelni soha.

    • @steve_video
      @steve_video Рік тому

      "hanem 10 év múlva is amikor mondjuk 60 forint lesz. " rosszul öregedő komment :)

  • @gaborszucs4056
    @gaborszucs4056 2 роки тому

    A videóban nem hangzott el hogy a 40 kWh/m2a érték végső energia vagy primer. A költség és alapterület alapján visszaszámolva, nem primer hanem végső energia, így a 40 kWh/m2a -et villamos fűtés 2,5 primer energia átalakítási tényezőjével korrigálva ez 100 kWh/m2a értéket ad, ami BB-CC határa (fajlagos primer energetikai mutató). Tehát nagyságrendileg ez annyi mint az említett 90 kWh/m2a.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому

      Ez azért egy álságos számolás, mert egy car energetikájú házat is kihoz BB-re, tüzifával és napelemmel kombinálva, akkor, amikor az sosem lesz jó! Erre a házra felteszem a napelemet, és vidáman megtemelem a 100% energiaigényt!

  • @marcellkemeny7596
    @marcellkemeny7596 2 роки тому +6

    Én konkrétan komposztkazánnal fogok próbálkozni, padlófűtéssel.

    • @csababozsik2020
      @csababozsik2020 2 роки тому

      Én átgondolnám. Tudomásom szerint nagyon kevés hőt tudsz kinyerni belőle, és ha lehűtöd a komposztot akkor lelassul a komposztálódás is. Persze ha van egy dombnyi komposztod........

    • @marcellkemeny7596
      @marcellkemeny7596 2 роки тому

      @@csababozsik2020 Tegnap megmértem. 34 celsiusfokot tud a sima tyúktrágya.

  • @sajtikapajtika
    @sajtikapajtika 2 роки тому

    120 nm fűtése + melegvíz ellátása nekem 115e Ft volt előző évben. Kondenzációs kazán, padlófűtés mindenhol, 37,5 Ytong lambda+20cm multipor, 15 cm xps. Én elégedett vagyok vele.

  • @juditmundi9283
    @juditmundi9283 2 роки тому +3

    Kedves Péter! Ez mind igaz, a mai technikák sehol sincsenek a régiekhez. Mi cserépkályhában fűtünk vályogházban, - aminél nincs jobb szerintem - éves szinten 2 erdei köbméter (60 ezer Ft házhoz szállítással) az igényünk. Napi egy órát fűtök, akkor figyelni kell a kályhára, és persze sokat kell vele dolgozni, de érzésre százszor jobb, mint a radiátor, vagy egyéb fűtő eszköz. A ház ugyan kicsi, és nincs 23 fok, viszont szellősek az ajtók ablakok. 17-20 fok a hőmérsékletünk. Szerintem ez a legjobban környezetbarát megoldás. Szerintem hibás az a trend, amire manapság az építőipar épül.

    • @Crafter32
      @Crafter32 2 роки тому

      Régen mi is használtunk cserékpkályhát amit újként építettem. Tényleg nagyon nehez hasonló meleget csinálni. Viszont ma már nem csinálnék mivel nem tudja egyenletes hőmérségletet a ház egész területén, sarkokban, zúgokban nagyon hideg volt. 20 fokot tényleg jól tartotta, de ha nekünk melegebbre lett volna szükségünk azt már nem tudta. A másik gond, hogy rengeteg munkával jár mindennapi használata. Mai kényelmes világban, azért felkelni mindennap korábban, hogy meleg legyen már nem mindenkinek megy.

    • @steve_video
      @steve_video Рік тому +1

      "17-20 fok a hőmérsékletünk" ez azért eléggé középkori feeling.

  • @bedobalazs6488
    @bedobalazs6488 2 роки тому +3

    Kedves Péter. Kérem ossza meg velünk, az energetikai számítások során milyen belső/külső hőmérsékletekkel kalkuláltak. Köszönöm

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому

      Minden esetben 5 fok kint, bent 20, és van egy klimatikus adatsor, amit ehhez mellérendelünk. Az épület az ettől eltérő hőmérsékletei állpotokat vidáman lemenedzseli. Magyarul pl a mai -6 fokot észre sem veszed !

    • @davidmate9502
      @davidmate9502 2 роки тому +1

      Azért szerintem ezek a kwh értékek biztos másként alakulnának, ha pl folyamat 24 fokot szeretnék tartani az épületben, mert azon a hőfokon érzi jól magát az ember.
      Ott már nem biztos, hogy ennyire gazdaságos a néhány villanyradiátor.

    • @bedobalazs6488
      @bedobalazs6488 2 роки тому +2

      @@SzakiEllenor A 20 fok egy kisgyerekes család esetén kevésnek tűnik. Sokan írták előttem is, viszont önök fognak ott lakni.
      A kinti -6 fokot a folyamatos gépi szellőztetés mellett észre kell vennie egy háznak. A +10 fokot is. A hővisszanyerős szellőztető gépek laboratóriumi körülmények között max 80% hatásfokkal működnek. Az életben ennél valószínűleg gyengébben.
      Nagyon hasznos lenne ezzel is foglalkozni. A légtömörségre törekvés eredményeként gondot fog okozni a pára, de vajon tényleg csak a szellőztető gép lehet a megoldás, a milliós bekerülesi és számottevő üzemeltetési költségével?

    • @emitter86
      @emitter86 2 роки тому +2

      @@bedobalazs6488 nálunk most a panelban 20-21 fok van, ami valóban rossz hőérzetet ad, mivel a (kevéssé leszigetelt) falak sugározzák a hideget. De a gyerekek hozzászoknak, nem fáztak meg sosem emiatt. Ha nem lenne ilyen hideg a fal és a padló (alattunk fűtetlen fsz-i helyiségek vannak), akkor 20-21 fokban vígan ellennénk, kisgyerekkel is. Persze aki pólóban, kisgatyában szeret télen is rohangálni odabent, annak lehet hogy ez kevés lesz..

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +4

      @@bedobalazs6488 azt hiszem, erről is kell egy video!

  • @istvanlazar6587
    @istvanlazar6587 2 роки тому +2

    Kedves Péter, Szuper videók, informatívak és hasznosak, de pont az ilyen esetekbe "felejtődik" el hogy maga a szigetelés/korszerűsítés mennyi pénzbe kerül..amit láthatunk a videókból, ez a parasztház óvatos becslésem szerint 7-8 milliónál tarthat, tehát a bekerülési költség után mondod, hogy milyen alacsony lesz a fűtésetek, de azt ne felejtsd el, hogy nem tettél egyebet csak kifizetted előre a fűtés számládat x évre! Majd ha letelik az az x év és még mindig hibátlanul működik az összes villany radiátor,(nem emésztet plusz költséget a karbantartás , esetleg garancia időn túli csere) akkor kezdesz el spórolni..... :) Magyarországon NINCS olyan megújuló energetikai beruházás átlagos családi házak részére ami tényleg belátható időn belül megtérülne..... tőlünk nyugatra azért működik mert olyan mértékű az állami támogatás hogy valóban megéri....itt csak parasztvakítás az egész, akinek van pénze csinálja, hogy a biológia "lábnyoma kisebb legyen" vagy szereti az új dolgokat, de azért ne hogy spóroljon, mert az itt ebben az országban nem igazán lehet.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +4

      Miért, fagyoskodni jobb lenne? A reggeli kávám ára sem térül meg soha, nem? Amit magunkra költünk, az sem térül meg. Egy 70m költségvetésú új épülettel szemben ez még filléreknél tart, és egyben értéket teremtünk. egy 1973-as BMW restaurálása sem térül meg, mégis megcsinálják, és végül értéket képvisel. Az alacson költség az egy következmény, a cél az, hogy ne fagyjon oda a gyerek a sarokba! :-)

    • @palmolnar7393
      @palmolnar7393 2 роки тому

      @@SzakiEllenor Elvben én is teljesen egyetértek veled. Főleg, ha az ember a klímavédelemre is gondol. Illetve az energia egy ideig még biztosan drágulni fog tovább, mert az egész rendszer átépítése még hihetetlen összegekbe fog kerülni a következő 10-20 évben. De ugyanakkor egy átlag magyar tuti nem így számol. Ha rá kell költsön a házra 10 millió forintot, ami a jelenlegi árak mellett nem térül meg belátható időn belül, csak mondjuk 20 év után, akkor akinek napi megélhetési gondjai vannak, azok nem fognak erre áldozni, meg hitelt felvenni.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +1

      @@palmolnar7393 Akkor sajnos buták! Ha az energiaárak ismét közelítik a valóst, lesz itt sírás, meg kapkodás! És még 1x, az unokám így nem fagy oda. a padlóra, tehát megéri a hőszigetelés! Az élet pénzbe kerül sajnos!

    • @steve_video
      @steve_video Рік тому +1

      Mondjuk a villanyradiátor pont nem annyira karbantartásigényes (kb semennyire) és olcsó is, szóval ha egy elromlik véletlenül, nem fájdalmas újat venni helyette. Nem térül meg? A leghidegebb téli hónapban 6ezret fizettem fűtésre, ha marad a szigeteletlen B30 és klímák helyett bármimással fűtök (lopott fán kívül) akkor ezen a nem túl hideg télen kifizetem egy oldal hőszigetelésének árát és még szarul is éreztem volna magam a 12fokos falak miatt. Meg kell találni az ésszerű kompromisszumot, nekem ez a 16centi eps-nél volt, ha dupla ilyen vastagot rakok akkor lehet, hogy csak 6 helyett 4ezer a számla és 20 helyett 21 fokos a fal, de ez már nekem nem érte volna meg.

  • @laszlototh903
    @laszlototh903 2 роки тому

    Nagyon köszi az értékes videókat! Lenne egy szakmai kérdésem. :) Nemrég vásároltunk egy 1980-ban épült társasházi lakást, az eltolt lakások kialakítása miatt, csak egy 12 m2 szoba egyik falának a fele egész pontosan 2m hosszú és 2,7 m belmagasságú fal rész ami külső fal, 38 cm tégla. Véleményed szerint, van értelme ezt a kis falszakaszt belülről szigetelni? Ha igen, mivel? A társasház kívülről nincs szigetelve. Előre is köszi a választ!

  • @konigpetertamas
    @konigpetertamas 2 роки тому +1

    Hogyan kell kiszámolni azt hogy 20-25 kw/h/m2?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому

      erre való a passzívháztervező tanfolyam! :-)

    • @konigpetertamas
      @konigpetertamas 2 роки тому

      @@SzakiEllenor
      Köszönöm a választ

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому

      egyébként ilyeneket számolunk mi is, meg lehet rendelni. mail@szaki-ellenor.hu

    • @konigpetertamas
      @konigpetertamas 2 роки тому

      @@SzakiEllenor
      Az első válaszából leesett a tantusz.
      Információ és a tudás az amit meg kell fizetni,mivel nem akarok passzívházat építeni és átalakítani sem.

  • @gaborszigeti2829
    @gaborszigeti2829 2 роки тому +2

    Önnek ismètelten igaza van. Höszivatyu Kuka. Elektromos Radiator a megfelelö ismètelten tanultam valamit köszönöm! Az ablakölat mit tesz?

    • @anitamarton1923
      @anitamarton1923 2 роки тому

      elektromos cirkóról mi a vélemény? A radiátornak mondjuk mindig az az előnye, hogy könnyen javítható. 80 nm lenne az álomház majd egyszer, közel passzív.

    • @steve_video
      @steve_video Рік тому

      @@anitamarton1923 ez a villanykazán mindig kiváncsivá tett. Mi a jó abban, hogy árammal felmelegítjük a vizet amit csöveken elvezetünk a házba mindenhova ahelyett, hogy mindehova odateszünk egy villanyradiátort ahol vizes radiátor van. A COP1 minkét esetben megvan, csak kiiktatunk egy teljesen felesleges vízmelegítős bohóckodást ráadásul helységenként precízen szabályozhatóak leszünk.

  • @simoncseperkalo2370
    @simoncseperkalo2370 2 роки тому +1

    Rezsnyák Úr, azt szeretném kérdezni, hogy egy jelenleg tervezés alatt álló családi háznál luxus-e- felesleges-e úgy készülni, hogy a nappaliban ( ami déli tájolású ) és lesz benne 3 db ablak, rendelni még plusz 3 db ablakszárnyat a következő vad ötlet miatt : Nyáron azt az ablakszárnyat akasztanánk a keretre, melyben olyan üveg van, ami nem engedi be a hőt ( hasonlóképpen az autóknál lévő hővédő üvegezés a meleg ellen ), télen pedig azt a szárnyat, ami beengedi, de jobban hőszigetel... Októberben és március végén pedig cserélgetni ezeket ? Persze mindezt úgy, hogy valamennyivel olcsóbban jut hozzá az építtető a nyílászárókhoz. Köszönöm válaszát. Simon

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +5

      ezt nagyon ki kellene számolni, de erre van a passzív árnyékolás, pergola, szőlőlugas, etc.

    • @adamarato4662
      @adamarato4662 2 роки тому +2

      Milyen Ug értékekről van szó, ha szabad kérdeznem? Illetve melyik az az üvegezés, ami a téli lenne?:)

    • @simoncseperkalo2370
      @simoncseperkalo2370 2 роки тому +1

      @@adamarato4662 Ennyire még nem néztem utána :-)

    • @adamarato4662
      @adamarato4662 2 роки тому +1

      @@simoncseperkalo2370 Amint meg lesznek a pontos számok és infok, tedd meg kérlek, hogy leírod ide nekünk, mert pontosan ugyanebbe futottam bele én is pár hete és érdekel:)

    • @CompaqP920
      @CompaqP920 2 роки тому +1

      Kertészet. Évelő sövény. Vagy lombhullató fa. Régen ilyen célra dió is jó volt. Ha van tér, működhet. Nem csak az épületet kell nézni, hanem annak környezetét is. Luxus szinten ez is számít. Szép lesz, ha kész lesz.

  • @sandorkiss4215
    @sandorkiss4215 2 роки тому +1

    Egyébként jók a videók,sokat nézem lehet belőle tanulni.

  • @attilatoth5991
    @attilatoth5991 2 роки тому +1

    Kedves Péter kaphatnánk egy friss számolást az új villany árakkal

  • @gaborbardi6395
    @gaborbardi6395 6 місяців тому

    Nálam 180nm 24 fokos hőmérséklet van.A gáz számlánk 110 ezer Ft volt egy évre.

  • @kodacsibalint
    @kodacsibalint 2 роки тому +1

    Lehet már leírta valaki. Egy probléma -egyébként több- van ezzel a BB kategóriával. Részletes számítás nélkül jobb házat energetikailag tervek alapján nem.lehet kiadni -a terveken-. Ezt a részletes számítást senki nem fizeti meg, sajnos. Tehát lehetnének a házak papíron akár aa++ kategóriásak de winwattozás közben nem megyünk tovább. A programban sincs semmi használható dolog erre az én infóim alapján. Illetve ezek a végső mértékegységek is teljesen megfoghatatlanok, nem vagyok benne biztos, hogy csak számok alapján lehet vizsgálni fűtőkészülékeket, hőleadókat. Fontos lenne figyelembe venni az emberek hőérzetét is, ezt pedig számításokkal papíron nem lehet megállapítani.

  • @silhouette24able
    @silhouette24able 2 роки тому +2

    Elismerésem a kis házfelújításért. :) Van egy másik videó is ami velem szembejött és ott a hőszivattyúról kérdeztek. A többiek számára érdemes lenne azt a videó linket ide bedobni.

  • @viktorv.3366
    @viktorv.3366 2 роки тому +6

    Ablakon napfény hő be, de éjszakára én leengedem a redőnyt. Télen ill. nyáron jól bevált a veszeteségek miatt.

    • @tbeebacsi
      @tbeebacsi 2 роки тому

      Redőny nem igazán számít energetikai szempontból.

    • @emitter86
      @emitter86 2 роки тому

      Attól, hogy leengeded a redőnyt, a hő még ugyanúgy ki tud menni.. Az csak nyáron jó a bejövő (sugárzó) hő ellen.

    • @AzenNevem
      @AzenNevem 2 роки тому +1

      @@emitter86 A redőnnyel egy majdnem zárt légteret alakítasz ki az üveg előtt. Ad értékelhető szigetelést.

    • @peterkuruc6513
      @peterkuruc6513 2 роки тому

      @@tbeebacsi komolyabb energetikai számításoknál számolnak vele , ugyanúgy mint a benapozotsággal, hogy a pl az ablak mekkora része kap árnyékot.

  • @Hunspikey75
    @Hunspikey75 2 роки тому

    Nagyon jó video. A szoláris nyereség felbecsülhetetlen - én még decemberben se fűtök napsütéses napokon. És ha a szoláris nyereség rendben van, akkor már csak a megfelelő árnyékolásról kell gondoskodni. Számomra felfoghatatlan, a mai divatos nulla tető túlnyúlás pl...

    • @steve_video
      @steve_video Рік тому +1

      Az a baj a szoláris nyereséggel, hogy ahol nappal fűt a nap egy kicsit ott kacagva távozik a meleg amint nem süti a nap, és a hidegebb hónapokban sokkal többször van nemnapsütés mint napsütés. A legszuperebb szuperablak is sokkal rosszabb hőszigetelő mint egy szigeteletlen téglafal.

  • @janosvarga9628
    @janosvarga9628 2 роки тому +1

    Árnyèkolásnak mogyoró is jó .hátránya mindig szemetel Termèse bösèges de nem èrtèkesithetö a piac szabályok miatt. Hát pedig bió .

  • @666Zora666
    @666Zora666 2 роки тому

    Sokan írják, hogy mivel több évtizedig tart, mire ezek megtérülnek, ezért nem csinálják meg.
    Globálisan kellene gondolkodni, ha az utcát fűtöd, akkor több gázt, áramot kell termelni, amik egy idő után elfogynak, vagy szennyezik a környezetet. Persze, ez már nem a mi életünkben lesz észrevehető...

  • @tothlaszlo6810
    @tothlaszlo6810 2 роки тому +3

    Mit szól a klímás fűtéshez?

    • @nojbispeedify
      @nojbispeedify 2 роки тому +2

      Télen este nem biztos h a ventilátor hangjára akarsz elaludni. Mint technológia viszont jó. Lehet h a drágák már sokkal halkabbak.

    • @tothlaszlo6810
      @tothlaszlo6810 2 роки тому

      @@nojbispeedify ez elég drága volt gree de nem sok hangja van egy kis bugást lehet hallani ja meg 3,5ös és nem az egész ház fűtés a dolga.

    • @zsoltsandor8998
      @zsoltsandor8998 2 роки тому +1

      Nálunk harmadik tél telik klímás fűtéssel. A hálót és a nappalit látja el 1-1 egység. Hangja teljesen elfogadható, semmi zavaró nincs benne. Még a kültérieknek sem, pedig a hálóablak mellett találhatóak. Megfelelően fűtenek is. Gyorsan reagálnak is. Viszont nagyon sokat fogyasztanak sajnos, így azért nem jó “dőzsölni”. Hűtésnél amúgy kevésbé. Egyébként Polar (Gree) márkájúak, tehát alsó árkategória. Csak is dicséri tudom! Amúgy másik szempont, hogy nem foglalnak el helyet az élettérből, hogyha ez számít. Illetve, hogy fűtés/hűtés egyszerre le van tudva.

    • @nojbispeedify
      @nojbispeedify 2 роки тому

      @@zsoltsandor8998 köszi szépen. Milyen SCOP értékkel dolgoznak? A szakember azt mondja h 4-4.5ös értéktől érdemes fűtésre is használni. A másik dolog pedig hogy minél hidegebb van, annál rosszabb scop értéket produkál.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +1

      Kényszermegoldásnak tartom.Nekem ne zörögjön semmi, de a szomszédomnak se! Mozgatja a levegőt...nyáron elviselem az irodámban, de hálószobában nem nagyon örülnék neki..

  • @gaborherman858
    @gaborherman858 2 роки тому +2

    Mi az a hőszivattyú?? 🤣 kinn - 8, benn 19. Nem fűtünk még. Már most imádjuk!!!

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +7

      Hamarabb megtérül, mint a szép csempe, vagy az új bútor. A saját használatú lakás SOHA nem térül meg, mert pénzkidobás. DE mégis csempézünk, festünk, lakást szépítünk. Szóval, egy optimumot kell keresni, ne biztos, hogy a nullázás a cél! Legyen olyan, hogy nyugdíjasként se fázzál, mert ugye érzékenyebbek leszünk, és ne okozzon gondot kifizetni sem. EBBEN térül meg!

  • @LaciDoszka
    @LaciDoszka 2 роки тому

    Tegyük tisztába a kérdést:
    Egy háromszobás házban, ha a lakó csak a középső szobát használja, melyik a gazdaságosabb:
    -Ha csak azt a szobát fűti, amelyikben él, vagy
    -Ha felfűti az egész házat?
    Válaszát előre is Köszönöm!

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +1

      Ha csak egy szobát fűt, előbb utóbb az egész ház melegszik valahogy, komfortos nem lesz, de legalább olcsó sem lesz... A leggazdaságosabb eladni., elcserélni egy kicsire...

    • @LaciDoszka
      @LaciDoszka 2 роки тому +1

      Az illető 84 éves. Költözni már nem fog.

    • @droland1978
      @droland1978 2 роки тому +1

      @@LaciDoszka Akkor igy jart a gondolkodasa miatt.

    • @sandortolnai4562
      @sandortolnai4562 Рік тому

      @@droland1978 de kérdeztek valamit...egy SZAGÉRTŐTŐL...

    • @sandortolnai4562
      @sandortolnai4562 Рік тому

      Azt hittem a szaki fizikázik...de nem tette...lerázta...hát kérem...minél nagyobb a hőmérséklet különbség a két fal közt, annál nagyobb sebességgel -erővel-intenzitással fog a hő elvonódni...a 3 szoba akár cellasor is lehet...tehát jobb, ha kevésbé fűti a szomszéd szobákat is és a középső legyen a fűtöttebb...valahol lesz egy optimális költsége...mert lassabban hűl a használt szobája...Ezért terveznek a lakásokhoz a bejárati ajtó mőgé szélfogó helyiséget...Ugye szaki?

  • @kisrucs
    @kisrucs 2 роки тому +1

    Üdvözlöm. Nagyon jók a videói! Mi is éppen felújítunk egy kádár kockát... a födémmel vagyok bajban, beton gerendák között tégla van amit kiöntöttek betonnal, aztán a gerndaközöket kitöltötték fekete kohósalakkal.,aztán az egészre húztak 2-3cm betont.... A salak eltávolítása után én egy szórt purhab szigetelésre gondoltam, de mivel szeretnénk majd beépíteni egyszer a tetőteret nem tudom hogy bírná a rá kerülő rétegek súlyát... esetleg, ha van más ötlete szivesen meghallgatnám. (Nem ragaszkodom feltétlenül a szórt purhabhoz, csak használtuk már egy másik háznál és kifejezetten előnyös tulajdonságai vannak)

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +1

      Ez az ún HORCSIK födém, ami elég zűrös beépíthetőség szempontjából, a statikusok nem tudják méretezni, mert jellemzően kókányolt gyenge kis vasalat van a téglák között. Födémként nemigen tudják figyelembe venni.Célszerű lenne statikussal megnézetni. Várhatóan egy teherelosztó betoinréteg kell rá, ha nincsenek túl ritkásan a betongerendák (max 1,0m tenegelytáv!)

    • @kisrucs
      @kisrucs 2 роки тому +1

      @@SzakiEllenor 90cm a táv gerendaközéptől gerenda középig, elég jól egybe van az épület korához képest.

    • @traube79
      @traube79 2 роки тому

      @@SzakiEllenor Ez nem a téglatálcás födém?

  • @zsovik80
    @zsovik80 2 роки тому

    Nagyon tetszenek a videók , csak így tovább!
    Viszont segítséget kérnék , nem jön ki a matek, vagy valamit rosszul értelmeztem.
    25W/m2 ez 80m2-en -> 2,0kW/óra ..egy évben kb 180 napot fütűnk a fűtés megy kb 9 órát akkor az -> 3240kW/félév
    ellenben
    40kWh/m2/év 80m2-en -> 3200kWh/év 9órával számolva 28800KW/év
    Mi a hiba? Nem tudom a kettőből ugyan azt kihozni. Előre is köszönöm a válaszod.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому

      A 3200kwh-t már ne szorozd fel a 9 órával, mert az már a teljes fogyasztás!Ha megnézed a dimenziókat, m2-rel lehet egyszerűsíteni a képletet, és marad a kWh és az év a dimenzióban!

    • @nemethmiklos6010
      @nemethmiklos6010 2 роки тому

      Ott a hiba, hogy nem ugyanúgy számolsz! Nem ugyanazokkal az adatokkal! A 40kWh, az már egy végleges eredmény 1 évre, abból ha visszafejted az első példában írt adatokat, azt, hogy hány W/m2 úgy, hogy 180 nappal és 9 órával számolsz, akkor már nem szoroznod kell, hanem osztanod! 24.69W/m2 jön ki! Így jön ki kvázi ua! 40000W osztva (180nap*9óra)
      :)

    • @zsovik80
      @zsovik80 2 роки тому

      Köszönöm. A mértékegységben az óra zavart össze. Akkor az éves energia igény helyesen 40kW/m2/év h nélkül.

  • @pocskosmolitika9806
    @pocskosmolitika9806 2 роки тому +1

    Egy szó , mint száz , bármivel fűtünk , a bevitt homennyiseget kell minél tovább benntartani , tehát : hőszigetelés ....

    • @sandortolnai4562
      @sandortolnai4562 Рік тому

      ...és senki nem beszél soha a fatüzelés mellett a fűtés utáni kémény nyílás lezsaluzásárál...100-ból 98 fatüzeléses rendszernél a gazdák éjjel a 13-15 cm átmérőjű kémény csatornán az eget fűtik amit nappal bemelegítettek...a hőtárolás komplex folyamat...és életmód is...erről senki-soha- nem beszél...és most ez csak egy kis pöcc példa, amit említettem...A hőszigetelés meg nem egyenlő a ház 6 oldali műanyagos becsomagolásával...főleg nem egy tényleges szerkezet építés után...Valahol a józan paraszti észt hiányolom...Péter is elmerül a számokban...mert szakértő...most kezdi érteni ezen a vén házon, hogy a tervezés és életmód, a használat mód mind -mind igen fontos az életben...

  • @csokasr
    @csokasr 2 роки тому

    A video alatt tobbszor latni, hogy a kepernyo jobb oldalarol balra elszall a por, nem tudom hogy nyitva e van barmi vagy van az epuletben szelloztetes de ez szerintem igy nem jo. A 24e/ho-t is soknak gondlom. Szerintem 10-12e Ft a normalis.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому

      A fiam jött ment, takarított. A munka nem állhat meg. NEM éves átalány, a téli hónapokra számolva tisztán villannyal.

  • @traube79
    @traube79 2 роки тому

    Ez a 24000Ft/ hó hány fok belső hőmérsékletre van számolva?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому

      mint minden esetben, 20fok.

    • @laszlogondola2413
      @laszlogondola2413 2 роки тому

      @@SzakiEllenor Hát nem tudom, nekem nem tűnik ez nagyon jónak. Jelenleg a mi családi házunk CC-s, 128m2 - oké, nem elektromos fűtéssel, hanem gázzal fűtünk, kondenzációs kazán, 1 év fogyasztás 1200m3 ment el, 22fokra - az havi szinten 11 000Ft (jelenlegi árakon). Villanyszámlát meg kinullázza a napelem - de ha azt nem számolom bele, akkor lennénk ennél a 24000Ft-nál havonta. Melegvizet/sütés-főzést mivel tervezitek?

    • @bandiyoutub
      @bandiyoutub 2 роки тому

      @@laszlogondola2413 De ők csak 6 hónap fűtési szezont számolták, te 12 hónapra osztottad el!

    • @laszlogondola2413
      @laszlogondola2413 2 роки тому

      @@bandiyoutub ha leszámolom 6 hónapra, akkor vagy 22000-él, 128m2-re, 22fokra. Nyilván ez gáz árral számolva, nem villannyal. Ha 20 fokra tartanám én is, és %-osam becsülöm meg, akkor nálam 18 500 Ft lenne a 6 hónapra számolva, havi szinten. Abban egyet értek, hogy egy hőszivattyús beruházás erre az összegre nem érné meg - viszont komfortban nagyon sokat hozzáadna, ha a padlót melegítené valami. Egy padló hőfok érdekelne ha kint mondjuk 0 fok van, bent 20 - random helyeken hány fokos a padló.

  • @istvanmisoka523
    @istvanmisoka523 2 роки тому

    A BB energetikai osztályú épület primer energia igénye 100 kWh/m^2 év ,80 m^2 alapterületig 35 kWh/ m^2 év a használati-melegvíz ellátásának energia igénye.A 20 w/m^2 csúcs hőigényű épület 1C hőfokkülönbségre eső hőigénye 20W/35 C=0,57 w/m^2C lesz amit a 72000 naphőfok tényezővel szorozva 41,143 kWh/m^2 év fűtési hőigényt kapunk. Ehhez adva a 35 kWh/m^2 használati -melegvíz energia igényét kb.76 kW kWh/m^2 év jön ki. Ez nagyon szép akkor,ha 80% szezonális hatásfokú gáztüzelésű hőellátó rendszerünk van. A villamos energia primer energia mutatószáma 2,5 ,tehát a teljes primer energia igény 76*2,5=190 kWh/m^2 év lesz. Az már csak részlet kérdés,hogy BB minősítésű épületben direkt villamos fűtés nem lehet és 25% megújuló primer energiát kell felhasználni,ebbe már nem számítható be az épület üvegezésén bejutó napenergia,mert azt már mint belső hőfejlődést korábban figyelembe kellett venni. Bocsánatot kérek.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому

      Tulajdonképpen igazad van. De ezzel a matekkal hőszivatattyús, napelemes , de egyben ócska energetikájú épületek épülhetnek. No, ez a baj!

  • @matemolnar6337
    @matemolnar6337 2 роки тому +6

    Ebben a videoban konkret szamok nem voltak csak! Fiktiv, matek altal kalkulalt szamok jelentek meg. Majd ha kifutottek egy telet, ugy hogy atlag 23 fok lesz bent, melle csatolva, hogy a tel mennyire volt zord, es a futes osszesen hany KWh "tekert" az oraba, akkor lesz hihetobb a dolog addig ez csak elmelet, nincs mogotte valid eredmeny.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +1

      A számolás hogyan lenne fiktív, ezt elmeséled nekem? A méretezés standard külső 5, belső 20 fokra, és több évtizedes klimatikus átlagra készült.
      Ha fűtöttünk 1 telet, akkor meg az lesz a vélemény, hogy az gyenge volt. De lesz mért adat is!

    • @matemolnar6337
      @matemolnar6337 2 роки тому +5

      @@SzakiEllenor persze, semmi tenyadat nem szerepelt, csak atlagok, ahogy irtad. Kiszamoltatok valamit es bemutattatatok. 20 fokban en szemely szerint "megfagyok" es biztosan nem vagyok egyedul ezzel. Kicsit realisztikusabb szamokkal is be kellene mutatni a videot, elvegre is lakni fognak a hazban nem fagyoskodni.
      Nalunk az atlaghomerseklet 24-25 fok kozott van bent egesz telen. Azert ha annyit szeretnel eloallitani egy 200 eves hazban, akkor a 144 ezres teli futesszamlaval nem viszed vegig a telet, sot...

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 роки тому +2

      @@matemolnar6337 megbocsáss, de a 25 fok az egy katasztrófa lenne. 50% többlet energiát igényel. MiNDEN számítás a megadott hőfokon készül Európának ezen a részén. Azért van 20 cm grafitos rajta, higy a falak melegek legyenek, így a hőérzetet jó lesz, és nem kell 20-21 foknál több!

    • @endred.1280
      @endred.1280 2 роки тому +2

      @@SzakiEllenor közel passzívház színvonalú épületben élünk, sajnos nem tudom alátámasztani, hogy elegendő lenne 20-21 fok.. Állandó testmozgás mellett elegendő lehet, de az nem túl életszerű.. 🙂22-23 fokot tartunk úgy, hogy egyébként a hagyományos házakban jellemző 25 foktól lerobban a fejem..

    • @traube79
      @traube79 2 роки тому

      @@SzakiEllenor Sokan mondják, hogy nem lehet szigetelni a vályogot, logikus, hogy ha szigetelve van akkor a határoló fal külső felülete nem lesz sosem 0 fokos, így nem fagy ki. Ergó tapaszgatni se kell. Sokat számít. Sőt a csapóeső sem áztatja, hogy éjjel jól megfagyjon. Szóval jó megoldás az, nem árt ha nem ind a hőmérséklet benne annyira.

  • @LF1985
    @LF1985 2 роки тому +1

    Érdekesek ezek a besorolások. A lakásunk E-E, 173 kWh/m2a, 56nm2 és a teljes évnyi gázszámlám 45 ezer konvektorra. Az villanyra sem lenne több 120-nál.

  • @razovnyik1338
    @razovnyik1338 2 роки тому +1

    Mi ezév márciusában vettünk újépítésű házat, 30cm-es porotherm falazattal és 15 cm homlokzati szigeteléssel, szerencsére nem horror áron. Illetve fetötérben 25 cm ásványgyapott, remélem ennyi azért elég lesz, hogy ne menjen rá a gatyánk a 90nm^2 befűtésére (2×45) Erre ugyebár mi éppen pont csak CC-t kaptunk.
    A videó szokásos módon tanulságos, köszönöm!

    • @tbeebacsi
      @tbeebacsi 2 роки тому +2

      Nekem is kiszámolták, hogy 94,3kWh/m2 azaz CC. Gondolkozom egy hővisszanyerős szellőztetőgép beszereltetésén.

    • @csavarhuzos
      @csavarhuzos 2 роки тому +3

      @@tbeebacsi Az már fogyasztása alapján (100kWh/m2/év alatt) BB lenne, csak a BB-nek vannak egyéb követelményei is, ha azok nem teljesülnek, akkor nem lehet BB, csak CC. Amúgy meg a rezsiköltséget és komfortot érdemes nézni, a tanúsítvány csak egy betű...

    • @tbeebacsi
      @tbeebacsi 2 роки тому

      @@csavarhuzos Mi még a követelménye a BB-nek?

    • @csavarhuzos
      @csavarhuzos 2 роки тому

      @@tbeebacsi a fajlagos hőveszteségtényező szintje, azaz jól hőszigetelt legyen és a megújuló-részarány. (AA-nál utóbbi még fontosabb).

    • @tbeebacsi
      @tbeebacsi 2 роки тому

      @@csavarhuzos Ez azt jelenti, hogy napelem vagy pellet kazán nélkül nem lehet egy épület BB vagy annál jobb minősítésű? És a napelem is csak akkor számít, ha van tárolókapacítás is beépítve? Mert a szaldó elszámolású HMKE nekem nem azt jelenti, hogy helyben hasznosul a PV energia. Jól gondolom?

  • @alfonzsenki1905
    @alfonzsenki1905 2 роки тому +5

    Leegyszerűsítem a dolgot, hogy kiderüljön mivel érdemes fűteni, attól függetlenül hogy milyen a ház szigetelése. Meg kell nézni hogy 1 liter vizet mennyi pénzért lehet felforralni gázzal, árammal, fával, stb. A jelenlegi árakkal tisztába kell lenni persze. Ennél hitelesebben nem mutatja meg semmi. Bár nem számoltam utána a jelenlegi árakkal, de nem hiszem hogy mellélőnék ha a gáz jönne ki nyertesként. Persze utána lehet belevinni a kiépítési költségeket meg játszani a számokkal. Jelen esetben valószínű a legegyszerűbb az amit a videóban mondanak. De azt szerintem senki ne várja el ilyen kihegyezett méretezéseknél hogy izzadni fog ha kint minusz 15 lesz....

    • @gaborherman858
      @gaborherman858 2 роки тому +3

      az a helyzet, hogy nálunk a korábbi házamban gáz volt, tűzhely és sütő is arról ment. A feleségem 5 percnél unta meg, hogy forralt egy nagy adag teavizet. Az elektromos vízforraló 1,5 literrel egy perc alatt csattant le. Tábortűzzel, sparhelttel nem próbálkoztam, az a középkor. Szóval nincs miről beszélni, az áram a legjobb. Még azt a házat is átalakítottam norvég paneles fűtésre, mielőtt eladtuk, 2 év alatt megtérült a befektetés!! Aztán az zárja el a gázt aki akarja. A mostani beruházásunknál már kémény sincs. Minden villany.

    • @profemeritus534
      @profemeritus534 2 роки тому +8

      Hiba a gondolatmenetben: nem a jelenlegi árakkal kell számolni, hiszen nem a jelenben akarod felhasználni az energiát, hanem a következő 10-20 évben. Arra kell becslést készítened, hogy miután beruháztál hogy fog alakulni az energiapiac: marad-e pl. a gázár támogatás, mivel épülnek új erőművek és az hogy hat a fogyasztásra vagy esetleg valami teljesen más energiahordozó jön divatba. Szóval nincs fekete-fehér győztes - mindenkinek egyéni értékítélete, hogy mennyire látja sötéten a jövőt. Ha van is általános bölcsesség az csupán annyi, hogy nem érdemes mindent egy lóra tenni.

    • @alfonzsenki1905
      @alfonzsenki1905 2 роки тому +3

      @@gaborherman858 Jól van lehet hogy így volt. Nem számoltam utána mostanában. De Gázt nemigen zártak még el. Áramszünet viszont elég sokszor van. De nehogy azt hidd gázpárti vagyok. Sőt rühellem. De ettől függetlenül sok helyen jó alternatíva. Egyébként mondod hogy a fatüzelés kőkorszak. Lehet az de nem mindig rossz megoldás az sem.

    • @gaborherman858
      @gaborherman858 2 роки тому +2

      @@alfonzsenki1905 Nem mindig rossz megoldás, csak a hatásfoka ratyi. Összevágni, behordani, vizes, nem gyullad, nem ég jól, elalszik, nagyon meleg van, ki kell hamuzni, összekente a ruhát, nemegyekkiahidegbe....köszönöm, nem.

    • @MociProgrammer
      @MociProgrammer 2 роки тому +4

      Nekem se kenyerem se a fa se a gáz, de mi fával fűtünk egy kb 3éves házba. Kb 130nm és évi 13m2 fa fogyott el. Ismerösömnek még fiatalabb háza van neki az éves költsége 250e ft körül van, neki hőszivattyus és neki is kb 130nm a ház. Nekünk porotherm tégla, neki beton háza van. Plusz megjegyzem az hogy vacakolni kell a fával az se a fa hibája, hanem a kazán, kéményé. Nekem egy perc begyujtani és egy ora mulva már falak is olvadnak és nem apritom a fát. Forács és kisebb nagyobb hasitott fa. Egyáltalán nem macerás. Ami rossz hogy visszadobja a füstöt. Na persze használtam már olyan kazánt is ami hiába volt uj egy gyötrelem volt begyujtani. Elektromos fütésröl pedig csak az a véleményem, hogy szigetelés nélkül semmit nem ér. Egy tégla ház ami 20-30 éves és szigetelés nuku, mert akkor még nem is nagyon volt, plusz belmagasság is van oda kell teljesítmény meg még egy hét pluszba hogy a falak ne döntsék a hideget.