106 Walhalla: hala rzezi, hala wybranych czy hala Rzymian

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 жов 2024
  • W 436 r. wódz rzymski Aecjusz, wspierany przez swego sojusznika Huna Attylę, podówczas młodego króla, szykującego się do przejęcia pełni władzy nad swoim ludem, zdobył miasto o nazwie Augusta Vangionum, znane też pod wcześniejszą celtycką nazwą Borbetomagus (Wormacja). To niewielkie garnizonowe miasto nad Renem zostało w 413 r. opanowane przez Burgundów, którzy ustanowili je stolicą swojego królestwa, wykrojonego z terenów rzymskich prowincji. Sojusznicy zabili 20 tysięcy barbarzyńskich wojowników, nie udało im się jednak całkowicie unicestwić Burgundów. W 443 r. Aecjusz osiedli pozostałych przy życiu w kraju zwanym Sapaudia nad Rodanem.
    Rzeź Burgundów dokonana przez Rzymian i Hunów musiała wstrząsnąć germańskim światem, stała się historyczną kanwą dla epickiej opowieści o Nibelungach. W pieśniach zmieniono realia, aby je udramatyzować i bardziej dostosować do prastarych archetypów. Przeniesiono całe wydarzenie z Wormacji do siedziby króla Attyli w Panonii, w czasy kiedy był on u szczytu potęgi, tuż przed swą niespodziewaną śmiercią. Usunięto jakąkolwiek wzmiankę o Rzymianach Aecjusza. Do rzezi Burgundów dochodzi w wyniku kobiecej zemsty, złamania danego słowa, w gościnie u Hunów. Konkretnym miejscem tej rzezi jest natomiast Valhalla czyli rzymska sala, ogromna świetlica, w której mieszczą się tysiące wojowników, najpierw ucztujących potem walczących. Czy Valhalla jest jakimś realnym wspomnieniem po rzymskiej bazylice, ostatnim punkcie oporu Burgundów w zdobytej przez Hunów i Rzymian Wormacji?
    #valhalla #walhalla #germanie #skandynawowie #edda #odyn #islandzkaliteratura #religiaskandynawska #odyn #ragnarok #hunowie #attyla #burgundowie #nibelungowie
    Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉 patronite.pl/p...
    Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉 buycoffee.to/p...

КОМЕНТАРІ • 182

  • @furiousjeepmechanic8235
    @furiousjeepmechanic8235 4 місяці тому +7

    Uwielbiam w tym kanale to że interakcja z autorem w komentarzach przekłada się żywo na treści jakie możemy tu słuchać

  • @karolw.5208
    @karolw.5208 4 місяці тому +3

    Pofesorze, dzieki za te interesujaca porcje wiedzy. W tej dziedzinie jestem konsumentem filmikow Jacksona Crawforda, kiedys z uniwersytetu stanowego w Colorado, ktory ma wlasny kanal UA-cam poswiecony wszystkiemu co staroskandynawskie. Wsrod dobrze ponad trzystu filmikow, na temat Walhalla jest kilka, oto dwa:
    ua-cam.com/video/s1sKmiGEWo0/v-deo.html oraz ua-cam.com/video/m1tLNlMSXj4/v-deo.html

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому +1

      Znany badacz, nawet nie wiedziałem, że ma swój kanał. Dzięki za informację

  • @Matero7
    @Matero7 4 місяці тому +7

    Ten kanał to kopalnia wspaniałej wiedzy. Będę polecał go każdemu chcącemu zgłębić tego rodzaju wiedzę. Fakt.. sekcja komentarzy jest bardzo ciekawa.. wiele tez, wiele dyskusji.. oraz zachowana wysoka kultura każdego z komentujących. Pozdrawiam

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому +2

      Dzięki wielkie za dobre słowo :)

    • @deviernof1435
      @deviernof1435 4 місяці тому

      Burgundowie pod czerwonym sztandarem białego orła do boju.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому

      @@deviernof1435 Burgundia to nie orzeł, to żółty lew na niebieskim tle

    • @deviernof1435
      @deviernof1435 4 місяці тому

      @@gosciwit_malinowski Pierwsze oznaczenie herbów baronów było z orłem tak jak teraz Polska a potem zmienili na te z lwem.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому

      @@deviernof1435 czyli jak Frankfurt?

  • @mariuszwieczorek8242
    @mariuszwieczorek8242 4 місяці тому +3

    Wallhalla. Wielka hala. Wielki budynek z dużą , wielką salą w środku. Coś a'la Malbork 😊

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому

      Tak właśnie

    • @martajk7465
      @martajk7465 4 місяці тому +1

      ​@@gosciwit_malinowski Arkan - uczelnia rzemieślnicza wiele narodów się w niej uczyło. Następnie hala to wielkie pastwisko. Arkan był na takim pastwisku. Jeśli chodzi o wulkany, jestem pewna, że wiedzą, bo są to jedyne góry, którch każdy oprawca boi się ruszyć, a są to te z wygasłym wulkanem. Nikt tych gór pokonał i nie tknął nawet w czasie 2 wojny. Teraz są te tereny przegrzebywane Nikt nie wie czy wulkan się obudzi, raczej niewiadomą jest to, iż śpiącego niedźwiedzia lepiej nie ruszać. Tak naprawdę o Śnieżce mało osób wie, ale dużo osób się na niej pojawia.

    • @0leandr1
      @0leandr1 4 місяці тому +1

      Można uznać za daleki etap ewolucji tej idei...
      Twórcami doktryny zakonów rycerskich podczas wojen krzyżowych byli Normanowie.
      Również ich pierwszymi członkami.
      Można się zatem pokusić o stwierdzenie ideowej kontynuacji organizacji wikińskich typu Jomswikingowie.

  • @ilcattivo13
    @ilcattivo13 4 місяці тому +3

    Dziękuję za pasjonujący wykład. O tym, że Germanie stworzyli sobie Odyna mocno się sugerując Jezusem, to słyszałem już wcześniej, ale że Valhalla może mieć korzenie rzymskie, to dopiero wczoraj. I w sumie, słuchając argumentów Pana Profesora myślę sobie, że jest to bardzo prawdopodobne.

    • @0leandr1
      @0leandr1 4 місяці тому +1

      Uzupełniali Odyna.

    • @deviernof1435
      @deviernof1435 4 місяці тому

      Odyna im stworzył Loki i miał ich pilnować dla starych bankierów z Babilonu,Indii i Aleksandrii.Ocalił ich pozwalając wybić elite która sięgnęła po za dużo niż pozwalali zarządcy ówczesnego świata.

  • @SoWhiskey
    @SoWhiskey 4 місяці тому +1

    Bueno. Jak zwykle merytorycznie i zrozumiale.

  • @janmos5178
    @janmos5178 4 місяці тому +1

    Dobry film.

  • @jedrzejpytka5921
    @jedrzejpytka5921 4 місяці тому +1

    Dobry kanał

  • @jacekwidor3306
    @jacekwidor3306 4 місяці тому +1

    Mnie uderza niesamowity fatalizm tej religii, oczekiwanie i przygotowywanie się na Ragnarok przy czym nie tylko ostateczny wynik (brak zwycięzców) ale nawet poszczególne epizody tej bitwy są z góry wiadome. Zastanawia mnie też czy ogólnikowa i mglista zapowiedź odrodzenia się świata w lepszej postaci była integralną częścią mitologii Ragnaroku, czy też rozpaczliwym przeciwstawieniem się temu skrajnemu pesymizmowi.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому +1

      Niektórzy też tu widzą nawiązanie do jakoś tam osobliwie przepracowanego chrześcijaństwa. Po Ragnaroku Baldur z Hodorem, swoim z zabójcą, zmartwychwstaną i zapanuje królestwo lepszego świata

    • @Oszczywilski
      @Oszczywilski 4 місяці тому

      Nie było fatalizmu religii nordyckiej, nie mylmy mitologii z religią. Wielu z Normanów mogło nawet nie słyszeć o Ragnaroku albo nawet o niektórych bożyszczach, bo skaldowie na ich terenie mieli inny zestaw pieśni, no i religia ta zmieniała się w czasie, dodajmy do tego prawdopodobne wpływy chrześcijańskie na mit o Baldurze i Ragnarok. W ogóle to jest częsty błąd czyli utożsamianie dawnych religii z mitologiami, zwłaszcza jest to widoczne w wypadku Grecji i Rzymu.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому +1

      @@Oszczywilski to racja, że utożsamianie mitologii z religią jest błędem, widać to szczególnie mocno w przypadku Grecji, gdzie kwestie religijne były nieraz okryte tajemnicą, a mitologia była głównie tworzywem dla literatury i sztuki; ale Ragnarok to wszyscy w Skandynawii znali, natomiast nie wszyscy musieli wierzyć co będzie po nim

  • @starytruten4389
    @starytruten4389 4 місяці тому +2

    a propos przerobionych wątków chrześcijańskich; będzie może jak Iwan Kupała (Jan, który kąpie) został słowiańskim bożyszczem i czy Świętowit rugijski nie był aby świętym Witem, którego patronalnej katedrze Ranowie płacili daninę?

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому

      Kupała to już niedługo, może więc by się jakiś okolicznościowa audycja przydała.

  • @kemodalerd4243
    @kemodalerd4243 Місяць тому

  • @0leandr1
    @0leandr1 4 місяці тому

    To ja poproszę w kolejnych odcinkach 😁
    - o ASACH Z ASGARDU - czyli OstrGotach, którzy dotarli do raju Skandynawów. Czyli na Krym.
    - o DZIKIM GONIE - czyli rajdzie Herulów z Serbii do Skandynawii, po którym zostali miejscowymi jarlami zapoczątkowując prewikinską epokę Vendel.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому +1

      Dziki gon mi już od dawna chodzi po głowie, ale to trochę zajmie, żeby zrobić z tego opowieść jak się patrzy.

    • @0leandr1
      @0leandr1 4 місяці тому

      @@gosciwit_malinowski Ciekawym tematem byłoby też porównanie mitów greckich z sagami wikińskimi.
      Może nie na poziomie Felice Vinci, który dowodzi, że Iliada i Odyseja powstały w kręgu bałtyckim ("The Nordic Origins of the Iliad and Odyssey"), ale poprzez porównaniu strukturalne mitów powstałych w społecznościach zajmujących się tym samym: wyprawami morskimi, piractwem i najazdami.
      Co ciekawe, w oczach najeżdżanych Egipcjan czy Brytyjczyków najeźdźcy (Ludy Morza czy Wikingowie) prezentują się całkiem podobnie.
      Zaś oni sami we własnych - również.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому

      @@0leandr1 Tak, Felice Vinci zdecydowanie za daleko idzie w swych porównaniach. Zestawianie mitów greckich i skandynawskich było ulubionym zajęciem wielu badaczy XIX i początku XX wieku i sporo wniosło do indoeuropeistyki, sporo też potworzyło hipotez później zarzuconych. Nie zmienia to faktu, że i dziś, bogatsi o prace poprzednich pokoleń, możemy się na takie porównanie pokusić i może rzeczywiście wyjdzie z tego ciekawy paralelizm.

  • @witoldptak7767
    @witoldptak7767 4 місяці тому

    Dziękuję bardzo za kolejny ciekawy wykład, jak również za miłe słowa o komentatorach :) Od siebie napiszę: jaki wykładowca / autor podcastu, tacy komentatorzy :)
    Mam przemyślenie, czy przedrostek wal- może mieć coś wspólnego z ogromem, dzikością? Nie jestem filologiem, aczkolwiek biegle władam angielskim. Po angielsku wieloryb to whale, w wielu innych językach germańskich (i nie tylko) również brzmi podobnie. Nawet po polsku niektóre gatunki wielorybów nazywamy walami, a rząd ssaków obejmujący oprócz wielorybów również orki i delfiny to walenie.
    Z kolei wielka płetwonogi ssak z dużymi kłami (czyli mors) po angielsku to walrus. W takim razie Walhalla to byłaby "wielka hala", a może "ogromna hala".
    Może zresztą nawet polskie słowo "wielki" ma coś wspólnego z tym przedrostkiem, a może jest to jakiś indoeuropejski rdzeń? I czy nasza "walka" to jakieś bardzo wczesne zapożyczenie od germańskich mieszkańców naszych ziem (od wspominanych Burgundów, czy Gotów)? Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam!

    • @witoldptak7767
      @witoldptak7767 4 місяці тому

      Skoro Pan Profesor wspomniał o wilku Fenrirze ze skandynawskiej mitologii to mam jeszcze dwa spostrzeżenia odnośnie pochodzenia tytułowej nazwy. W wielu językach germańskich wilk to "wolf", może więc jest to jakieś nawiązanie do Fenrira, a zatem Walhalla może to być "hala wilka" lub "wilcza hala" .
      A skoro wilk mieszka w lesie, to można też powiązać nazwę z niemieckim Wald czyli las. W takim wypadku byłaby to "leśna hala"(może jakieś nawiązanie do dzikości?).

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому

      Jeśli chodzi o morsa czy wieloryba, to wal whale jest od hwala- własnie wieloryb i tu nie ma związku z Valhalla. Teoretycznie mógłby być jeszcze od vald- władza, ale nie ma jak wytłumaczyć, że d wypadlo. Nasze wielki daje w germańskim wyrazy od "wela. Np. angielskie well. Pozdrowienia

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому

      @@witoldptak7767 Las Wald ma związek z germanskim walthuz i co ciekawe w nordyckim od tego jest łąka völlur, niektóre etymologie mówią, że valhalla to od tego. A wilk to wulfaz, czyli jednak inaczej

  • @thorspoczta4436
    @thorspoczta4436 4 місяці тому

    Prosimy o Wiciędzach podcast.

  • @BartekSychterz
    @BartekSychterz 4 місяці тому +1

    Najlepiej to by było zasięgnąć informacji u samych pradawnych Germanów. ;-)

    • @janmos5178
      @janmos5178 4 місяці тому

      @kryz6764 Szczególnie jak narzuca poglądy swojej jaczejki Stiopa. Popracujcie nad wolnością u siebie.

    • @janmos5178
      @janmos5178 4 місяці тому

      @kryz6764 Właśnie uczysz rabku. Trzymać się od was z daleka.

    • @janmos5178
      @janmos5178 4 місяці тому

      @kryz6764 osjanie założyli Krym, Rzym i Brytanię - rosyjskie historyczne wariactwo
      W ostatnich dniach natrafiłem na filmik, w którym doktor nauk historycznych, etnolog, historyk sztuki Swietłana Żarnikowa całkiem poważnie mówi, że Brytyjczycy pochodzą od Rosjan. Okazuje się, jak opowiedziała członkini Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, Rosjanie mieli tradycję wypędzać starożytnych chuliganów jak najdalej. Tym właśnie „jak najdalej” okazały się wyspy brytyjskie. „Uczona” pani wyjaśnia, że wówczas Brytania znajdowała się pod lodowcem, tradycję zaś wypędzania łamiących prawo Anglicy zachowali, zasiedliwszy swymi chuliganami Australię. Ponadto usłyszałem, że przed wypędzaniem, rosyjskim chuliganom golono głowę „obcinano czub” (!), stąd powstało słowo „brity” (czyli ogolen
      W ten sposób niespodziewanie dowidziałem się, że Rosjanie mieli czuby, ale z karą coś nie gra - wyspy brytyjskie były pokryte lodem 12 tysięcy lat temu. Swietłana Żarnikowa z jakiegoś powodu nie pochylała się nad szczegółami rosyjskiej historii 1 tysiąclecia przed naszą erą, chociaż inni rosyjscy „historycy” twierdzą, że tak naprawdę dawnymi Rusami byli Indoeuropejczycy, którzy przenieśli koczowisko w 4000-1000 wiekach przed naszą erą, zapewnia prezydent Akademii Nauk Fundamentalnych Andriej Tiuniajew w swej księdze „Rosyjskie Chiny”.
      Akademia Nauk Fundamentalnych - to organizacja niekomercyjna, do której należy jeszcze jeden instytut - starosłowiańskiej i staroeurazjatyckiej cywilizacji. Przewodniczący instytutu Walerij Czudinow - autor fenomenalnego odkrycia, wyjaśnił, oglądając wizerunki na etruskich lustrach, że Gruzja - to historycznie część Rosji: „Ostatnia postać przedstawiona kudłatą twarzą. Na jej głowie można odczytać słowa „GORUZIA ŁASKOWAJA (Goruzja łagodna), na brodzie zaś - I PRIWIETLIWAJA (i przyjazna). Pod słowem GORUZJA rozumie się, oczywiście, GRUZJA, której nazwa pochodzi od rosyjskiego słowa GORA (góra). Innymi słowy, Kaukaz w starożytności zamieszkiwali rosyjscy górale. Ale z oczu i nosa tej twarzy można utworzyć słowo RUŚ, podczas gdy skrzydła gołębia po lewej stronie mogą być odczytane jako słowa NA PUNTIE. W ten sposób podkreśla się, że GORUZJA - to RUŚ NAD MORZEM CZARNYM. Teraz staje się zrozumiałe, że później plemiona kartwelskie stopniowo zajęły Goruzję i kraj Sakartwel (czyli So-Kartweli) dla Rosjan nadal nazywał się Gruzją, mimo że skład etniczny zmienił się. Ale staje się wtedy zrozumiałe, dlaczego Grecy pływali do Gruzji (Kolchidy) po złote runo („złote runa”, starożytne pisma). Znajdowała się tam, widocznie, jedna z najdawniejszych bibliotek Rusi”. Oleg Panfiłów
      rosjanie-zalozyli krym rzym brytanie rosyjskie historyczne wariactwo

    • @janmos5178
      @janmos5178 4 місяці тому

      @kryz6764 Lepsze one niż wasze. Ja pamiętam wasze rządy tutaj Przy waszym systemie ocet na pólkach.

    • @janmos5178
      @janmos5178 4 місяці тому

      @kryz6764 Wasze jest większe. Myśmy z tego wyrośli. Wy nie.

  • @jankes1612
    @jankes1612 4 місяці тому

    Ja mam jeszcze jedną interpretację nazwy valhalla. To jest hala gdzie się walą toporami po głowach 😀😀😀

  • @karambole8217
    @karambole8217 4 місяці тому

    Ok. Cała Valhalla od bastionu Burgundów bo ich pobratymcom na północy się podobała taka historia (stara jak świat o bohaterach walczacych do ostatniego w jakims oblężeniu). Możliwe. Mozliwe też, że parę rzeczy nałożyło się, posklejało.
    Co z tym?:
    pie *welh₃
    to hit, to strike
    Lithuanian: vėlė (“corpse, ghost”)
    Slavic: Czech: válka (“war”)
    Itd.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому +1

      Od *welh₃ ma być val czyli pobojowisko, rzeźnia; to jest też możliwa etymologia, tylko że moim zdaniem wtórna, przez homonimię wyrazów val - Rzymianin i val zabijanie, rzeź

  • @aloisnieschwitz840
    @aloisnieschwitz840 4 місяці тому

    No co dziwne ze spadek po ciotce Klarze co mi kojarzy sie z Ksizycem to Kamieniec zamek tempelariuszy pod Gliwicami -niby skarb von Salza tam schowany a i klucz zwiazany Kamieniem slaskim i Odrowezem .

  • @BartekSychterz
    @BartekSychterz 4 місяці тому

    Ten wybuch wulkanu o którym Pan profesor wspomina, spowodował też że papież Grzegorz Wielki wprowadził tradycje gdzie Maria Magdalena została ogłoszona prostytutką.
    Taki dziwny związek wydarzeń.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому +1

      No fakt, że papież Grzegorz błędnie utożsamił dwie różne kobiety i przyprawił gębę Marii Magdalenie. tylko czemu wulkan miałby tu coś na rzeczy?

    • @BartekSychterz
      @BartekSychterz 4 місяці тому

      @@gosciwit_malinowski Pragnę zaznaczyć że to tylko teoria, którą gdzieś tam w serialu naukowym w tv widziałem (nie pamiętam nazwy). Nie twierdzę że jest to prawda objawiona, ale wydaje mi się logiczna.
      Otóż występuje tutaj ciąg przyczynowo-skutkowy.
      Wybuch wulkanu powoduje zmianę pogody.
      Zmiana pogody głód. Głód powoduje migracje ludów na południe kontynentu w tym do Italii. Te powodują tragedię ludzi którzy tam mieszkają jak w przypadku innych najazdów. Do tego plaga Justyniana.
      Jak próbują to wyjaśnić współcześni? Kara boża za grzechy. Remedium? Odnowa moralna społeczeństwa. Jaki przykład dać? Nawróconej kobiety wiadomo czym się trudniącym. Jak ją nazwać? Wybrano Marię Magdalenę.
      Konkludując. Gdyby nie wielkie bum wulkanu na Islandii to by Maria Magdalena nie miała takiej reputacji.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому

      @@BartekSychterz na pewno w tych ciemnych i zimnych wiekach nastąpiło zwiększenie religijności także o formach ascetycznych, różni słupnicy itp., może więc i nadanie specyficznie wyinterpretowanego portretu Marii Magdalenie mogło mieć miejsce

  • @longinzaczek5857
    @longinzaczek5857 4 місяці тому +1

    W skrajnym przypadku nie możemy wykluczyć, że pojęcie sali poległych herosów przeniknęło do mitologii germańskiej od Celtów via kręgi 4) i 5) i wtedy miałoby etymologię niegermańską (od Celtów-Valhów). Jak np. do nas przeniknął "chrzest" "kościół". Hipoteza możliwa i może nawet prawdziwa, tyle że oparta na domniemaniu procesu językowego (zapożyczenie idei), wiec trochę słabsza niż etymologie od słów germańskich.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому

      Raczej to jest germańska etymologia

    • @longinzaczek5857
      @longinzaczek5857 4 місяці тому

      @@gosciwit_malinowski Tak ale możliwe jest przeniesienie wyobrażenia z Rzymu (przez Celtów) i następnie nadanie nazwy germańskiej - taki konstrukt myślowy omijałby problem tego, że samo pojęcie Valhalli ukształtowało si u Germanów przed kontaktami z Rzymem. Trochę tak jak runy wywodzą się za pośrednictwem Celtów od Etrusków, a mają nazwę germańską.
      Ale to gdybanie - po prostu mam nawyk szukania alternatywnych wyjaśnień (nawet jeśli uważam, że prawdopodobnie jest inaczej).

    • @janmos5178
      @janmos5178 4 місяці тому

      @@longinzaczek5857 Jest to możliwe.

  • @jacekwidor3306
    @jacekwidor3306 4 місяці тому

    Przypomniałem sobie, że hipoteza jakoby Walhalla była inspirowana Koloseum, względnie innym wielkim amfiteatrem lub hipodromem była motywowana właśnie wielką ilością wejść, którymi tłumy ludzi mogą wejść/wyjść prawie równocześnie. Niestety nie pamiętam, gdzie to przeczytałem :(

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому

      O to ciekawe z tymi wejściami, przy czym do bazylik też było wiele wejść

    • @bolec8685
      @bolec8685 4 місяці тому

      @@gosciwit_malinowski Nie wiem czy Leszek Paweł Słupecki nie pisał o tym. Według tej teorii germańscy gladiatorzy, którzy wracali później na północ opowiadali swoim pobratymcom o wielkim domu gdzie walczą ze sobą najlepsi wojownicy czyli o rzymskich arenach a inni przerobili to na Walhallę. Pozdrawiam

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому

      @@bolec8685 gladiatorzy to raczej nie wracali, ale za to żołnierze germańscy, jak najbardziej tak, ogromny napływ zlotych monet w IV w. do Skandynawii wskazuje, że mnóstwo z nich służyło w armii rzymskiej i po końcu służby wielu wracało do domu

  • @konradknapik302
    @konradknapik302 4 місяці тому +1

    Nie wiem, nie znam się . bardzo przyjemnie się tego słucha Walhalla i walkiria Zebrzydowska😅 taka gra słów. Komentarz dla zasięgów pozdrawiam serdecznie 👍

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому +2

      walkiria zebrzydowska równie dobre jak dziewice westfalskie :)

  • @longinzaczek5857
    @longinzaczek5857 4 місяці тому +7

    Ja tam w życiu widziałem już tyle hipotez i teorii, które na początku wydawały mi się dziwne, a potem okazały się prawdziwe, że uważam iż rozważając jakiś temat należy prezentować kilka alternatywnych wyjaśnień.

    • @longinzaczek5857
      @longinzaczek5857 4 місяці тому +4

      @kryz6764 Mozna zaargumentować -czasem w stylu naszego rosyjskiego trolla Marka Egirskiego, albo Bieszka od wielkiej Lechii - ale udowodnić to już inna sprawa.

    • @longinzaczek5857
      @longinzaczek5857 4 місяці тому +4

      @kryz6764 Wybacz ale w antysemickie urojenia i teorie spiskowe nie wchodzę, tym bardziej, że największe bzdury wypisują głównie rosyjskie trolle, które z prikazu są antysemickie - mają tym nadrabiać braki inteligencji.

    • @janmos5178
      @janmos5178 4 місяці тому +2

      @kryz6764 Moskwie już dziękujemy.

    • @janmos5178
      @janmos5178 4 місяці тому +2

      @@longinzaczek5857 Ale przecież Pan Profesor podał kilka wariantów a nawet jasno podkreślił który ON uważa za najbardziej prawdopodobny.

    • @janmos5178
      @janmos5178 4 місяці тому

      @kryz6764 Nie u ciebie.

  • @aloisnieschwitz840
    @aloisnieschwitz840 4 місяці тому

    hunger-glloud

  • @romantrojanowski7782
    @romantrojanowski7782 4 місяці тому

    22:15 A czy przypadkiem od tych Walków nie pochodzą polscy Włosi?

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому

      Dokładnie tak od nich

    • @RafM-b8h
      @RafM-b8h 4 місяці тому

      No raczej od Wołochòw

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому +1

      @@RafM-b8h Włosi po polsku, Wołosi po rusku

    • @RafM-b8h
      @RafM-b8h 4 місяці тому

      @@gosciwit_malinowski po jakim rusku? Chodzi o ludy bałkańskie nazywane Wołochami, ktòre my błędnie "podpięliśmy" pod ludy z północy półwyspu apenińskiego

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому

      @@RafM-b8h po polsku Włosi, po rusku Wołosi, po serbsku Wlasi - to jest jeden i ten sam lud, czyli Rzymianie z prowincji i z Italii, mówiący językami romańskimi;

  • @altaa7513
    @altaa7513 4 місяці тому

    Sprytne rozwiązanie problemu setnej audycji - zamienienie nr 100 i nr 99

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому +1

      No niestety zaufałem youtube'owi w liczeniu filmów i się machnąłem o jeden, nie dałem numeru krótkiemu filmikowi, który został policzony, więc trzeba sobie było jakoś radzić

  • @dawidbesler1501
    @dawidbesler1501 4 місяці тому

    To co może znaczyć Walkiria?

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому +4

      Podobno to z germańskiego *walakuzjǭ czyli wybierająca z bitwy, rzezi. Problem tylko w tym, że wyraz praktycznie nieznany poza kręgiem skandynawskim. Jest w staroangielskim tylko, ale tam mógł się dostać od wikingów

  • @aloisnieschwitz840
    @aloisnieschwitz840 4 місяці тому

    walhalla-Al lah-lach law -al -kosmos lah lach wurm law

  • @marekkrajewski9662
    @marekkrajewski9662 4 місяці тому

    Ale rzeź to bardziej na bezbronnych.🤔

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому

      Bitwy w starożytności i średniowieczu miały taką specyfikę, że najpierw toczyły się w miarę wyrównany sposób i przy równych siłach, nikt nie brał góry i straty były umiarkowane; ale gdy jedna strona podała tyły i zaczynała uciekać, obojętnie z jakiego powodu, wtedy zaczynała się rzeź uciekających i tu straty były już przeogromne

    • @marekkrajewski9662
      @marekkrajewski9662 4 місяці тому

      @@gosciwit_malinowski no tak, racja, jak szyk się załamał to była rzeź... 👍

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 4 місяці тому

      ​@@marekkrajewski9662Widocznie chodziło im o zrobienie dużych zapasów mięsa bo to byli kanibale.Żeby.upolować jakiegoś zwierzaka musili się nieźle namęczyć a tu sami wpadali im w ręce.

  • @markegirski7498
    @markegirski7498 4 місяці тому

    Nibelungi to chyba NibyLEGI

  • @aloisnieschwitz840
    @aloisnieschwitz840 4 місяці тому

    Odyn -in Od jak odrowaz -bialy dom w wezowniku -Od ra promien z Od a terz pisane Ot wiec mamy egipski ANKH skladajacy sie z dwu liter t i o a jak z znakiem Om i mamy boga E L I -E JAKO EWA-EWI EWIGE -WIECZNA-Y LI

  • @mjolneir
    @mjolneir 4 місяці тому

    Ciekawa wydaje się hipoteza wywodząca słowo Valhalla z języka tocharskiego. Według niej miałoby to pochodzić od słowa "walu" oznaczającego "śmierć".

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому +2

      Tak tocharskie walu odpowiada nordyckiemu val 'rzeźnia, pobojowisko, zabijanie'. Tylko moja interpretacja jest taka, że to późniejsze skojarzenie dwóch homonimicznych val. Val zabijanie i Val Rzymianin

    • @mjolneir
      @mjolneir 4 місяці тому +1

      @@gosciwit_malinowski Z tego co czytam, to słowo z tematem "val" można powiązać i z owym tocharskim walu jak i z "weles", "wolos". Czyli można rzec, ze słowo to funkcjonowało w szerszym, indoeuropejskim kontekście związanym ze śmiercią, bóstwami chtonicznymi. Dalej nasuwa mi się tu kolejne skojarzenie - może dalekie, z rytuałem "Völsa þáttr" - które co prawda wiąże się z płodnością ale i siłami chtonicznymi. O ile oczywiście ten "Völsa þáttr" nie jest czternastowiecznym wymysłem. Podoba mi się pańska interpretacja pochodzenia słowa "Valhalla" bo wynika ona wprost ze źródła pisanego. Dodam jeszcze, że w kontekście Pieśni o Atlim, można pokusić się o wytłumaczenie pochodzenia słowa "Walkiria". Nawet w przypisie polskiego tłumaczenia Eddy Poetyckiej jest to wspomniane. Dziękuję za odpowiedź i czekam na kolejne produkcje.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому +1

      @@mjolneir czyli Weles jako odpowiednik Hadesa, bóg śmierci, podziemia, przeciwieństwo niebiańskiego Peruna; całkiem to się logicznie składa. A Völsa þáttr to chyba typowa aśvamedha będzie. A za wskazanie na walkirie bardzo dziękuję, nie pomyślałem o tym.

  • @jankes1612
    @jankes1612 4 місяці тому +1

    Qrwa nie ma takiej procedury jak strzelanie w kolano przestańcie ciągle gadać o tym strzelaniu w kolano. Nie strzela się w kolano bo bardzo trudno trafić a jak się nie trafi to napastnik może zbliżyć się do żołnierza na przykład

    • @martajk7465
      @martajk7465 4 місяці тому

      Jakieś jankes to Ci nie wytłumaczę. Lepiej byś żył sobie w nieświadomości.

    • @jankes1612
      @jankes1612 4 місяці тому

      @@martajk7465 nie uczą strzelać żołnierzy w kolano dlatego że w kolano bardzo trudno trafić ponieważ jest to mała część ciała. Poza tym napastnik nietrafiony w kolano może się zbliżyć do żołnierza czy tam kogoś i mu coś zrobić.

    • @martajk7465
      @martajk7465 4 місяці тому

      @@jankes1612 jesteś Jankes. Tego usom się nie zdradza.

    • @jankes1612
      @jankes1612 4 місяці тому

      @@martajk7465 nie rozumiem kompletnie o co ci chodzi

    • @martajk7465
      @martajk7465 4 місяці тому

      @@jankes1612 to zrozumiałe. Nie jesteś Polakiem.

  • @mariuszwieczorek8242
    @mariuszwieczorek8242 4 місяці тому +2

    WH w Donaustauf jak Parteon 😊

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому

      Tak. Absolutnie klasycystyczny styl

    • @starytruten4389
      @starytruten4389 4 місяці тому +2

      co świetnie potwierdza tezę Autora, że Germanie ulegli głębokiej fascynacji rzymską architekturą...

    • @mariuszwieczorek8242
      @mariuszwieczorek8242 4 місяці тому

      @@starytruten4389 Parteon to architektura grecka. Tylko na łeb nie padało. Za to było przewiewnie. A w tej niemieckiej wsi to cudo pochodzi z czasów nowożytnych. Bardzo nie praktyczna budowla w tej części świata. Najbardziej praktyczne są półziemianki . Latem chłodniej, zimą ciepłej.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому +1

      @@starytruten4389 ulegli przeogromnie; klasycyzm rozwijał się w ogromnej mierze właśnie na ziemiach niemieckich; antyczna architektura i rzymska, i grecka były wzorcem do naśladowania; jak król Bawarii Otto został królem Grecji, to zawiózł tych architektów z powrotem do Hellady, żeby budowali w antycznym stylu i pozbawili przestrzeń elementów orientalnych i średniowiecznych

    • @starytruten4389
      @starytruten4389 4 місяці тому +1

      @@mariuszwieczorek8242
      ''Bardzo nie praktyczna budowla w tej części świata. Najbardziej praktyczne są półziemianki . Latem chłodniej, zimą ciepłej.''
      zgadza się, dlatego Germanie tradycję budowy ziemianek i półziemianek także twórczo kultywowali. Taki np. Riese, taki Wolfsschanze...😀

  • @Arkagdyni
    @Arkagdyni 4 місяці тому

    Spotkałem się z twierdzeniem, ze pojęcie i pomysł w ogóle ,,Walhalli ,, jest bezposrednio związany z Koloseum i walkami gladiatorów.
    Po prostu wikingowie ukradli Rzymowi i umiescili w swych pieśniach i wierzeniach 😅
    Conpan na to?

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому +1

      Kolosseum było wspaniałe i robiło wrażenie. Tylko że do Rzymy wikingowie dotarli dopiero właściwie już jako chrześcijanie w pielgrzymce pod koniec X wieku, jak już Walhalla była od dawna wymyślona tak że jeśli Kolosseum miało kogoś zauroczyć to wcześniej Gotów, Wandalów i innych Germanów w V w.

  • @MisTrzYogi
    @MisTrzYogi 4 місяці тому

    Hala walecznych

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому

      To już taka interpretacja późnośredniowieczna, a tu chodzi o genezę nazwy

  • @handekweda6815
    @handekweda6815 4 місяці тому +1

    Witam , znowu coś o czym nie macie pojęcia - symbole liczbowe - 540 - tak zwana duża setka - 120 , 540 x 120 - 64800 x 800 - 51840000 , jak również 54 x 800 - 43200 - jak umiecie liczyć to policzcie , oczywiście zera możecie odrzucić bo to przecież jest nic , już raz pisałem co znaczy walhalla , nie trzeba tego nawet zbyt dużo tłumaczyć - wal - walić i hala chyba wszyscy POLACY wiedzą co to znaczy , czyli walący np. w łeb żeby zabić - wojowie - warowie na hali , stąd miejsce wiecznego przebywania poległych bohaterów - walhalla - warhalla , co do ragnarok to następne polskie słowo i oznacza wieczną walkę , domyślcie się kogo z kim skoro nie znacie własnej mowy , co do Odyna to ciekawy bóg , który jakoś mało wie jeśli musi zdobywać podstępem wiedzę wisząc na drzewie , o którym nikt nie wie z jakich wyrasta korzeni , ale spotkałem ciekawsze tłumaczenie - na drzewie , które nie jest drzewem - jakie to drzewo panie Gościwit - ha ha ha . Pozdrawiam .

    • @Oszczywilski
      @Oszczywilski 4 місяці тому +4

      Wal od walić, ale co walić? W tej hali to pewnie walić wódę 😂

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 4 місяці тому

      Hala=Chała=Khala=Kala=KOŁA.
      Pozdrawiam.

    • @janmos5178
      @janmos5178 4 місяці тому +1

      @@markegirski7498 Nie.

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 4 місяці тому

      @kryz6764 Odyn to RODAN i RODANA słowiańska nazwa rodziny.

    • @janmos5178
      @janmos5178 4 місяці тому

      @kryz6764 Jak ty.

  • @krzysztofjabonski6917
    @krzysztofjabonski6917 4 місяці тому

    Odyn to po ukraińsku jeden. Początek państwowości wzięta od Rusów-Waregów ze Skandynawii. Czy Odyn był zatem jakimś "jedynym", a religia germańska czy skandynawska monolatryczna? A może to przypadkowe skojarzenie między liczebnikiem a bogiem?

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому +3

      To może być powierzchowne podobieństwo, gdyż Odyn skandynawski w języku Germanów kontynentalnych brzmi Wodan, a ukraińskie odin to chyba nasze jeden

    • @RafaZarebski-es5sy
      @RafaZarebski-es5sy 3 місяці тому

      @@gosciwit_malinowski Witam. Polskie słowo "odyniec" etymologia wywodzi od ukraińskiego słowa "odyn"= jeden", czyli "samotny dzik". Zastanawia jednak powiązanie odyńca z Freyą - kochanką Odyna, również panującą nad zabitymi wojownikami. Podobnie jak potencjalne powiązanie Freyi z Artemidą i Adonisem, (dziwnym trafem zabitym przez odyńca :-) Przypadek?

  • @konrad-iy3sw
    @konrad-iy3sw 4 місяці тому +1

    wilk i orzeł to symbole rzymskie

  • @markegirski7498
    @markegirski7498 4 місяці тому

    Odyn to od RODAN i RODANA czyli Rodzina

    • @Oszczywilski
      @Oszczywilski 4 місяці тому +3

      Rodan ptak śmierci rywal Godzilli 😅

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 4 місяці тому

      ​@@Oszczywilski To uważaj na swojego ptaka żeby nikomu krzywdy nie zrobił.Teraz zmieniają znaczenie ważnych nazw a przy okazji chcą zniszczyć i oczernić PIĘKNE i ZNACZĄCE SŁOWA SŁOWIAŃSKI.Na pewno ktoś zna te słowa i używa ich dla podłych celów podobnie jak niemcy SWASTYKE zaszargali a sowiety KOLOR CZERWONY.

    • @janmos5178
      @janmos5178 4 місяці тому +1

      @@markegirski7498 Bujda i kłamstwa Wania.

    • @handekweda6815
      @handekweda6815 4 місяці тому +1

      Witam , Odyn to skrócone z polskiego odyn-iec , sprawdź jak w polskiej tradycji myśliwskiej traktuje się odyńca , a odyniec to inaczej odymiec - odymiony , stąd Odyn czyli zadymiarz - bóg między innymi wojny . Odsyłam również do polskich herbów z głową odyńca - dzika . Pozdrawiam .

    • @janmos5178
      @janmos5178 4 місяці тому +1

      @@handekweda6815 Nie.