Україна - не Київська Русь

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 вер 2022
  • Про шкідливі стереотипи, які нав'язують нам деякі українські історики і ютубери новітньої епохи.
    00:59 особливості совкової історії
    04:27 чи варто вірити у «Повість временних літ»
    07:45 звідки взялася Русь
    14:38 куди ділася Русь
    16:50 чи мають стосунок Карпатська і Московська Русь до Київської
    22:09 Україна: нова ідея, що об'єднала всіх
    30:34 Україна: в чому наша суперсила
    36:25 Русь: є сенс бути нею чи ні
    Не пропустіть нові ролики, підпишіться в зручній вам соцмережі:
    / alterportalmk
    / tigrishv
    t.me/+RN0ILrusmPRlM2M6
    Якщо хочете бачити мої відео частіше, підтримайте канал:
    / tigrish
    монобанк
    5375411502652915
    У примітках до переказу вкажіть слово «ютуб», і я передам 50% суми на потреби 128 бригади ЗСУ. Разом до Перемоги!

КОМЕНТАРІ • 32

  • @user-bt5om9ph1i
    @user-bt5om9ph1i Рік тому +3

    Дякую Вам, Віталій .
    Завжди цікаво дізнаватися щось нове з історії нашої Держави .
    Мені б хотілося щоб в близькому майбутньому , на перетині багатьох історичних артифактів і думок професіоналів ,
    була відтворена справжня Історія Руси -України з тими цінностями , які Ви назвали -
    ми хочемо дружно жити в Мирі , Любові і Злагоді
    на своїй Вільній Землі
    і готові захищати сою Країну зі зброєю в руках .
    Істина народжується в суперечці - якщо це справді так, то хай це буде
    дружня розмова фахівців ,
    яка виведе нас до Істинної Історії України .
    З повагою .
    І з Богом до щасливого Майбуття .

    • @PeritusSimplex
      @PeritusSimplex  Рік тому +1

      Дякую, приємно читати тверезі коментарі!

  • @user-bw1fx6mt2w
    @user-bw1fx6mt2w Рік тому +2

    34:50
    Файно)))))

  • @alexbrd598
    @alexbrd598 Рік тому +1

    👍🏻👍🏻👍🏻

  • @AndriiPetrov
    @AndriiPetrov Рік тому +1

    Коли британці пам'ятають про міфічного короля Артура, а Гай Річі знімає про нього фільми, основуючись на Historia Regum Britanniae, то чому українці повинні забути про князя Кия і про Повість временних літ, в якій його згадали?

    • @PeritusSimplex
      @PeritusSimplex  Рік тому +1

      Про Кия можна зняти класне фентезі і спробувати позмагатися з Річі. А в придумуванні історії не варто брати приклад ні з кого, навіть з англійців.

    • @user-nu6ej3gw5t
      @user-nu6ej3gw5t 8 місяців тому

      І чехів і словаків ніхто не завойовує. У них немає такого агресивного , імперського сусіда.

  • @veni5344
    @veni5344 Рік тому +2

    Неочікувано для мене, вповні погоджуюсь з висновками

  • @Rhuthenia
    @Rhuthenia 4 дні тому

    Як би не було, але все ж таки Русь є основою: вона так само постала завдяки зброї, так само виборювала собі місце під сонцем, частково так само князі (військова еліта ) не бажали дотримуватися жорстокої вертикалі, звідки і всі міжусобиці. Те ж саме було і в козаків.

    • @PeritusSimplex
      @PeritusSimplex  3 дні тому

      Там є відмінність - Русі не загрожував жоден домінант, всі її проблеми виключно через міжусобиці; монголи з"явилися значно пізніше. По великому рахунку всі держави виборювали місце під сонцем завдяки зброї) але Україна тим і унікальна, що постала за наявності постійної зовнішньої загрози, і в умовах насильницького оточення побудувала вільне суспільство, якщо говорити про козаків. Це було щось кардинально нове на тодішньому державницькому тлі.

    • @Rhuthenia
      @Rhuthenia 3 дні тому

      ​@@PeritusSimplexдозволю собі не погодитися. Олег Віщий прийшов не на готове і ще як боровся за місце під сонцем та визнання на міжнародному рівні, так само і Святослав, і Володимир. То вже пізніше пішов розбрат. Так само і в козаків: спочатку боротьба за виживання, а потім лівобережні на правобережних і навпаки. Погоджуюсь, що Україна є дійсно чимось неповторним, бо почала свій шлях, коли вже всі його торували, а Русь то й взагалі добігала кінця. Але ця унікальність зіграла злий жарт пізніше.

    • @PeritusSimplex
      @PeritusSimplex  2 дні тому

      @@Rhuthenia так я ж не кажу, що на готове. Просто це традиційний шлях, коли купа племен виростає в державу, так чи не кожна європейська країна йшла. А Україна створювалася не так, я про це.

  • @user-zlx67bjk57
    @user-zlx67bjk57 Рік тому

    А можете сказати хто такі Волохи, та звідки вони взялися в Україні?

    • @PeritusSimplex
      @PeritusSimplex  Рік тому

      Можу зачепити цю тему в майбутньому, це теж цікаво.

    • @user-zlx67bjk57
      @user-zlx67bjk57 Рік тому +1

      @@PeritusSimplex так цікаво, зачепіть якщо не складно.

    • @PeritusSimplex
      @PeritusSimplex  Рік тому +2

      @@user-zlx67bjk57 певно спочатку доведу до кінця момент з Капрановими, треба спростувати їх незрозумілу ідеологічну атаку на Закарпаття, а потім або сам висвітлю питання що виникнуть по ходу, або зроблю стрім із класним істориком, який вільний від пропагандистських заскоків, але при цьому ходяча енциклопедія і щирий, справжній патріот України.

  • @ung_izograf
    @ung_izograf Рік тому

    Слава навіки Богу сятому)
    Патріарх Фотій Константинопольський писав, що напали на Царгород руси із Паннонії, тисо-дунайської низини. Як на мене, то русами називали спільноту воїнів.
    І хотілось би почути, як Ростислав Моравський хрестив нас у водах Тиси і Дуная на 127 років раніше, аніж то зробив Володимир у Києві. Є багато даних, котрі свідчать, що русини Моравії хрестились від рук Кирила і Мефодія та їхніх учнів: Горазда, Климента, Савва, Наума, Ангелара. І що церковно-словянську абетку Кирил і Мефодій створили, на 90 % базуючись на живій розмовній мові русинів, котру вони розуміли.
    Що відомо про назву Києва Самбатас?
    Цікаво було би також розібрати легенду про Чеха, Леха і Руса, про котрих писав польський історик Мацей Стрийковський, про родоначальників трьох народів, - чехів, поляків і руських. В Польщі є три дуби, котрих називають "Чех, Лех і Рус", так звані "рогалинські дуби".

    • @PeritusSimplex
      @PeritusSimplex  Рік тому

      Ви трохи змішуєте факти з міфами) хрещення верхнього Потисся дійсно було набагато раніше і це був оригінальний обряд Кирила і Мефодія, але руснаків тоді не було, базувалася мова на старомакедонському діалекті, яким говорили у великій Моравії. Проте хрещення нинішніх закарпатських земель не було централізоване як у Києві, йшло воно більш органічно через місіонерів, найбільш імовірно саме цих учнів Кирила і Мефодія, яких Ви згадали. Частково цю тему я розкрив тут ua-cam.com/video/roSMf9WRMDw/v-deo.html але додам деталей у роликах про карпатську русь, які скоро почнуть виходити. Стосовно Фотія, він як джерело дуже неоднозначний.

    • @PeritusSimplex
      @PeritusSimplex  Рік тому

      Чех Лех і Рус певно міфічні, як і Кий Щек і Хорив. Самбатас, якщо не помиляюся, теж свідчить про те що в певному періоді містом володіли хазари.

  • @AndrD1406
    @AndrD1406 6 місяців тому

    по-факту українська нація сформувалась навколо греко-католицької Церкви

    • @PeritusSimplex
      @PeritusSimplex  2 місяці тому

      Цікава думка. Але що тоді з козаками робити? Вони ж були православні, що й зіграло в підсумку фатальну роль.

    • @AndrD1406
      @AndrD1406 2 місяці тому +1

      @@PeritusSimplex козаки якраз були тими хто покликав русскій мір

    • @PeritusSimplex
      @PeritusSimplex  2 місяці тому

      @@AndrD1406ну дійсно так і є, але то було рішення Хмельницького, а не всіх. Проте якщо не враховувати козацьку ідентичність, то тоді Україну дійсно можна за вуха притягнути до Русі, бо без козаків то по факту і буде Русь, яка пройшла довгий шлях від поневолення через відновлення на західних землях і побудову навколо УГКЦ. Але як на мене це буде надто вузька і небезпечна трактовка історії.

  • @olexiymatuniv6148
    @olexiymatuniv6148 Рік тому +1

    Мова про те,чи може РФ бути більшим спадкоємцем Русі за Україну.От на цьому треба зосереджуватись,бо поки в нас сумніваються з РФ нав"язується ідея ,наче вони спалкоємці Русі,й на тій підставі мають право розв"язувати проти України агресію за її повернення.

    • @PeritusSimplex
      @PeritusSimplex  Рік тому +5

      Кого, куди вертати? Навіщо взагалі звертати уваги на марення держави, що ментально ще в середньовіччі? Ми маємо на себе звертати увагу і знати собі ціну. Думка всіх інших вторинна, а думка Росії взагалі щербатого шеляга не варта.

    • @olexiymatuniv6148
      @olexiymatuniv6148 Рік тому +3

      @@PeritusSimplex Поки ми її не можем спинити на наших суверенних кордонах.все ж варто зважати на інформаційну частину агресії.А ,взагалі,подібним реваншизмом ,завдяки популістського трактування історії не гребують й інші сусіди.Тому тему підняту братами,а теж вже й Алфьоровим вважаю доречною,й саме в такому популярному висвітленні.Але й ваші думки теж цікаві й доречні,в тому розумінні ,що міняти назву не має ніякого змісту бо Русь ,це монархічна традиція державотворення,а Україна--республіканська.

    • @PeritusSimplex
      @PeritusSimplex  Рік тому +1

      @@olexiymatuniv6148 ми не маємо придумувати фетиші, бо так хтось робить. Це шлях у нікуди і плекання глупих імперських комплексів. Щодо інфокампанії Росії, то вона точиться в дещо інших площинах. Міф походження від Русі мав значення коли Україна була частиною імперії або матиме значення якщо нас переможуть. Перше в минулому, другому не бути, тож хай сьогодні буде час правди, бо збудоване на правді - по правді міцне.

    • @Fenix-mg4ju
      @Fenix-mg4ju Рік тому +2

      @@PeritusSimplex Можна точніше відрізнити Русь від України? Різниця в тому, що то держава "Рюриків" монархія, а козацька держава демократія?
      Навіть якщо так, то це лише політичний устрій державності. А культура і генетика народу, який проживав в цих двох державах? Чи народ в один момент змінився десь так в 15 ст.(+- в регіонах) із "руської ментальності" на "українську". Я думаю що назви лише формальності і саме тому історію України потрібно починати не з 1991, а з часів формування слов'янських племен на цій території (тих які згодом утворили русинів ( жителів Русі ) , а ті переродились в українців ( жителів України )) + історія неслов'янських племен, які вливалися в наш народ шляхом повної або часткової асиміляції нашим народом (наприклад ті ж козаки: є гіпотеза, що козаки є нащадками тюркських племен, є версія, що полоцьких племен, бо козацтво як явище у половині Азії відоме і від нього веде своє походження не один народ, отже і в нас була присутня така спільність яка асимілювалася місцевим населенням і стала українськими козаками з формальною назвою козаки, але з руськими (нині українськими) культурою і генетикою).
      Отож я думаю, що слов'янський "народ" (як група племен) , що проживав на території України в 6 ст., не є сучасними українцями, але ми набагато ближчі між собою, ніж, скажімо, з тими ж московитами, бо є спадковість, не повна, але основа та сама майже, правда і за півтори тисячі років "майже" переростає в різні народи, тому ми з білорусами і є зараз різні народи. Наш народ змінювався потроху впродовж усієї історії, як і інші народи, деколи швидше, деколи повільніше, але не було таких різких змін умов, щоб отут були русини , а тут українці. Назва як і частина ідентичності з першого на друге переходили на більшості території України близько 500 років, лише в Західній Україні назва перейшла різко в 20 столітті, але культура змінювалась поступово. Чому не Русь, а Україна? Чому все-таки назва змінювалась? Я думаю, бо це було всього навсього морально застаріло, бо все ж потроху тай змінювалися + біля нас була геть інша держава з назвою, що латиною писалася так само. От в документах все більше і більше почала з'являтися назва Україна, корені назви знаходимо ще в Повісті временних літ (останнє Ви згадували).
      А якщо взятися за державність, то козаки демократію (з елементами авторитарії 😅) на нашій території не винайшли, бо для нашого народу (саме для народу, а не державності) характерне розвинене громадське життя, яке в політиці переливається в демократію. Тому коли і де це було можливо утворювалась демократія. Якщо вірити Прокопію Кесарійському, то в Антському союзі була військова демократія. Майже така сама форма правління ( точно невідомо, опис цього джерела про антів короткий для повного порівняння ) була військова демократія Війська Запорізького. І навпаки - монархічний лад нікуди не подівся з приходом козацтва чи то монголів (не знаю від чого Ви ведете), адже залишилося руське дворянство у Великому князівстві Литовському, Руському і Жемайтійському, яке наслідує руські князівські родини і започатковує українське дворянство в Речі Посполитій, яке в свою чергу має в своєму складі і Богдана Хмельницького, який згодом, заручившись підтримкою Військом Запорізьким, самовільно утворив своє Військо Запорізьке (яке згодом називатимуть Гетьманщиною ), а старе Військо Запорізьке ( демократичне ) назвав Низовим. Згодом хотів прив'язати свій рід до європейської родини монархій через шлюб Тиміша. Ну чим не монарх 🤷‍♂️

    • @PeritusSimplex
      @PeritusSimplex  Рік тому

      @@Fenix-mg4ju це різні держави з різною самоідентифікацією, хоч одну і можна вважати материнською щодо іншої.