Robota SUPER, ale ja osobiscie balbym sie montować to wszystko na plycie OSB. Przez te przewody płyną naprawdę wysokie prady i w tych warunkach o pozar nie trudno 😜
3 kW dla przeciętnego domu to za mało. Odpowiednik bezpiecznika 10A. Da radę ale trzeba oszczędnie z odbiornikami. Dopiero powyżej 5 kW ( mocy ciągłej) daje w miarę stabilne zasilanie mieszkania czy domku.
Cześć. A może w następnym filmie jakieś takie podsumowanie tych 3 lat w liczbach? Ile wyprodukowałeś energii i tego typu informacje. Ja w dwa lata będę miał 2000kWh, ale zużycie wzrasta proporcjonalnie do rozbudowy systemu. Pzdr
@@cykfuch2659 Ciężko mi powiedzieć jak to wyglądało 7 miesięcy temu... Trzeba by było prześledzić moje filmy. Obecnie to około 4 kWp paneli i 15kWh magazyn. Gdzie realna pojemność to bardziej 11-12kWh (po testach).
Udało mi sie oszacować ile kwh wyprodukowałem. Po 9 latach wyszło mi 12,5 MWh. Z czgo na początku mialem 2kw paneli i 220ah akumulatorow. Potem jakies 5 lat temu zwiekszylem na 3,8kw paneli i nowe akumulatory 400ah, w zeszlym roku dolozylem akumulatorow i mam 800ah, są to kwasowe aku wiec realnie okolo 10kwh
Dzięki za pouczający filmik. Też mam 3kW ale powland to chyba to samo. Pytanie czy Twój easun nie ma podłączonych paneli? Masz wszystko podpięte pod tego FLEXa?
Dzięki, naradzie tak na stałe mam pod flexa, czasem dołączam panele od bojlera do EASUN. Za miesiąc podłącze już coś na stałe bo szykuje kolejny string.
Jak sobie radzisz z "kwaśnymi wyziewami" z akumulatorów ? Nie zżerają ci wszystkiego w koło ? Byłem kiedyś w akumulatorowni i po prostu rdza zżerała korozję
Hej, nie aż tak bardzo nie wylewają. Troche jest oparów na nich ale nic sie nie dzieje. Calosc lezy na podlodze betonowej w piwnicy. Sproboje je pokazac w nast filmiku
Witam, jak to jest, dla przykładu - jest taki zestaw na allegro Hybrydowy zestaw solarny off-grid 3000W 8xPV Mono 410W, za 12tysPLN, inwerter i 8 paneli, napisane jest 3kW ciągłej mocy. Gdyby coś takiego zainstalować to czy faktycznie można by to obciążyć taką mocą? no i czy taka moc jest dostępna tylko w pełnym słońcu? jak to oszacować, jeśli jest środek dnia ale nie pełne słońce to na co można liczyć? dzięki za komentarz
Witam, jeśli chodzi o moc z paneli to zależy od pory roku, w grudniu i styczniu przy dużym zachmuzebiu będziesz miał koło 5-10% mocy, w lecie przy sporym zachmurzeniu koło 30-40%, w pełnym słońcu bez cienia 100%. Ale wystarczy mała chmura spada do 60-70%. Łącząc panele szeregowo wystarczy że na jeden padnie cień np drzewa też moc spada dość mocno. Tak przynajmniej jest u mnie. Co do obciążenia falownika, raczej nie obciążałbym go na maxa przez dłuższy czas, teoria teorią ale zwykle moce producent zawyża w użądzeniu, i moc pewnie jest podana dla obciążenia rezystancyjnego np grzałki. Na moim falowniku puszczałem koło 2500W i działało bez problemu (expres do kawy) , jedynie prądy z akumulatoruw do 100a. Jeśli brakuje prądu że słońca off-grid bierze resztę z akumulatorów.
Super Fajnie sobie to wymyśliłeś.... No i mega fajne szafki z automatyką, też mi się takie marzą :-) . Ja od takiego falowniczka zaczynałem uważam że to był jeden z lepszych zakupów... zauważyłem również, że te pierwsze egzemplarze mają lepsze wykonanie ...sam fakt że używasz go 3 lata i już coś mówi. Niestety wiele osób kupujących w ostatnich miesiącach te falowniki narzeka na ich awaryjność, więc podejrzewam że koledzy z chin zaczęli na czymś oszczędzać a to się niestety przekłada na jakość produktu. Ja niestety jestem wariat i co chwilę coś testuję i zmieniam :-) Na szczęście ostatnia zmiana na Sofar HYD najbardziej mi odpowiada... Mam nadzieję że zostaniemy razem na dłużej :-) Póki co pracuje nad komunikacją Sofara z magazynem energii. Niestety pierwszy bms Seplos niechcący upaliłem, czekam na drugi i części do naprawy pierwszego. Pozdrawiam i dużo słonka życzę :-)
Witam, instalacje mam poodłączoną do regulatora Autback tego co jest pod Easun. Panele mam spiete szeregowo równolegle na okolo 90V. (na zachodzie 12 paneli na wschodzie 6) Do grzania CWU zalozylem teraz niedawno dodatkowe 8 paneli spietych w szereg. Te ostatnie dopiero mogą zasilać Easun. Mam przełącznik, widac go na drugim moim fimiku z CWU (taki tablicowy 1-0-2). Mysle jeszcze o kolejnych 8 panelach podłączonych do tego falownika.
@@saper83 Widziałem przełącznik na filmie. On jest zamontowany na wyjściu regulatora do grzania wody i jak nie ma słońca możesz grzać wodę z easun z akumulatorów. Do aesun i regulatora grzania wody masz dwa niezależne obwody paneli? Czy jeden zestaw pod te dwa urzadzenia?
@@ukaszmalicki3437 Do Grzania wody mam osobne panele (kupiłem niedawno w marcu) Przełącznik przełącza mi te 8 paneli (3kW) i moge wybrać czy zasilą EASUN czy regulator do ciepłej wody, czyli przełącza wejście PV (trzeba uważać by nie robic tego pod obciążeniem bo spali się przełącznik). Normalnie EASUN nie ma jeszcze swoich paneli. Do tej pory falownik działał jedynie w trybie bateryjnym. Akumulatory ładuje regulatorem ładowania Outback (ten czarny por Easun) z innych paneli które mam na ogrodzie (12 szt zachód i 6 sztuk po stronie wschodniej)
Witam, tak wiele razy miezylem. Jest potencjal, okolo 120V o ile dobrze pamietam. Falowniki tego typu podobnie jak agregaty mają tzw "faze" na obu przewodach N i L. Oba przewody potrafią "kopać". Neonówka również świeci na obu.
Też tak mam i jest to niebezpieczne, kopie nawet po dotknięciu akumulatorów. Pisałem do Chińczyków, kazali połączyć N wyjścia z N sieci. Teraz działa normalnie N=0v L=230v względem PE, akumulatory przestały "kopać".
Fajnie zrobione. Chcę taki kupić i połączyć z agregatem prądotwórczym dodatkowo w razie dłuższego zaniku napięcia i braku ładowania paneli słonecznych np w czasie złej pogody czy nocy. Co o tym sądzisz i czy jet taka możliwość? i drugie pytanie dlaczego do ładowania baterii używasz sterownik Flex max? Czy bez tego sterownika inwerter nie ładuje baterii>😀
Hej, jak najbardxie mozna zrobic dodatkowe zasilanie z agregatu. Wystarczy przełącznik na wejściu. Flex max uzywam bo mialem go przed tym falownikiem, i panele mam połączone w 90V stringi. Do chińczyka planuje dokupic jeszcze 8 paneli, wtedy falownik tez cos bedzie produkował.
Witam ponownie. Na jednej ze stron u chinczyka wyczytalem że nie należy uziemiać paneli bo grozi uszkodzeniem falownika. Czy Pan ma uziemione panele i falownik?
Mam uziemione, ale chyba wspominają o panelach cienkowarstwowych. Te normalne w ramach metalowych trzeba uziemić, choćby ze wzgledow bezpieczeństwa w czasie wyładowań.
Z perspektywy czasu kupiłbyś tańsze baterie trakcyjne ( trojaki lub stosowane w widlakach itp) czy celowalbys w lifepo ? Pomijam dolewanie wody i opary w trakcyjnych i niebezpieczeństwo pożaru w lifepo.
Gdybym teraz to robił np dzisiaj, to pewnie chciałbym sprobować akum LTO, albo moze lifepo. Jakby mial sie cofnąć i jeszcze raz robil 10 lat temu rowniez trojany kwasowe, wtedy byly one tańsze a litowe bardzo drogie.
@@saper83 dzięki za odpowiedź. Właśnie mam dylemat czy kupić 20 kw baterii trakcyjnych od wózka widłowego czy 8-10 kw litowych. Zastanawiam się nad trwałością tych trakcyjnych czy po roku lub 2 latach nie siada. Trojany u ciebie dużo straciły przez ten czas użytkowania u ciebie?
@@sawomirwodarczyk661 nie miezylem ich pojemnosci ale wydają sie nie zużyte i trzymają pojemność (mają 4lata), jak patrzyłem na cele to ładnie wyglądają. Mam je połączone w 24V i rozładowywuje je do max 23v lub 23,5V. Takze nie obciążam ich. Mam teoretycznie 20kw ale praktycznie uzywa sie 10kw. Musisz zdecydować jedne są tańsze ale wymagają obsługi, drugie droższe lecz bardziej wydajne i bezobsługowe i wytzymują wiecej cykli. Do jednych i drugich radze założyć balanser. Z tego co kojaże litowe można ładować i rozładować duzym prądem, w kwasowych lepiej nie bo szybko elektrolit paruje. Ja mam 16 takich: Trojan 6V t-105 225Ah jak je kupowałem kosztowały 650 zl za sztuke
Falownik zamontowałeś na drewnianej płycie? W przypadku pożaru w domu zapomnij o wypłacie z ubezpieczenia... o ile takie jest... "...robione z głową" w chmurach.
Dzien dobry tez mam taki falownik tylko większy 10kw azo digital i ładowarke flex max i czy mógł by pan pomóc w uruchomieniu i ustawieniu gdyz jest dla mnie za skomplikowane serdecznie pozdrawiam
Witam, to pewnie napiecie na akumulatorach bedzie 48v, flex max powinien to automatycznie wykryc, potem tylko pare opcji z napieciem ładowania mozna pozmieniać. Falownik tez ma pare rzeczy do usfawienia, sposob ładowania (bo prawdopodobnie tez ma ładowarke sieciową) jeśli dam rade to moge pomoc troche. Moj priv: sapersaper@orange.pl
Witam, Panie Michale ja tez mam Flexmax 80 😃. Proszę o poradę czy istnieje prosta możliwość wykorzystania prądu (od 56V do 57V) podczas gdy baterie są naładowane? Istnieje jakiś sterownik czy cuś 😀? Mam nadwyżkę produkcji, prądu nie wpuszczam do sieci, a chciałabym go wykorzystać. Pozdrawiam i proszę o więcej filmów 👏🏻
Witam, o ile dobrze pamietam ma on dodatkowy styk 12v (ktorym mozna zsterować przekaźnik). Mozna go ustawic by sie wlaczal w roznych momentach w zaleznosci od napiecia na akumulatorach, trybu pracy itd. Jest to w opcjach "aux". I tamwybieramy jedną z opcji. Do przekaźnika mozna podlaczyć np gżałke.
Hej, w skrócie podłączyłem to tak: Do Easun podlaczylem 8 paneli w szeregu, do Outbacka podłączyłem równolegle kilka stringów po 3 panele w szeregu oddzielone diodami
Dzień dobry. Super ogarnięta instalacja. Ja niestety mam mało miejsca w domku holenderskim. Ale pytanie odnośnie regulatora ładowania. Czy możesz udostępnić schemat jak on jest podłączony z inwerterem?. Zależy mi na bezpieczeństwie. Mam 4aku 100Ah po dwa w szereg i potem równolegle. Czy nie ma problemu/zgrzytu falownik/regulator z ładowaniem w takiej konfiguracji?
Witam, zgrzytu nie ma, trzeba w obu urządzeniach odpowiednio poustawiać napięcia i prądy. Schemat jest prosty: DC: Panele---->Zabzpieczenia(bezpieczniki+zab przepięciowe)----->regulator===>bezpiecznik===>akumulatory===>bezpiecznik===>falownik AC: falownik---->bezpieczniki----->odbiorniki
Cześć, mam inwerter EASUN 5.5KW od kilku dni i jestem poważnie zaniepokojony jego poborem prądu z sieci. Kiedy inwerter działa jako bypass na wejściu do inwertera mam obciążenie 4A na wyjściu z inwertera 1A. Czyli inwerter konsumuje 3A? Zaznaczę że ładowanie baterii z sieci jest wyłączone więc nie wiem co tam pobiera 3 ampery... Widziałeś może kiedyś taką sytuację?? Ciekawa sprawa że tuż po włączeniu jest 2A na wejściu i 1A na wyjściu więc pobiera tylko 1A co jest do zaakceptowania ale po chwili coś jakby ładowarka DC się uruchamia i pobór skacze na 4A czyli po odjęciu 1A na wyjściu 3A. Ładowanie z sieci jest wyłączone a dioda Charge miga =/ Patrzyłem miernikiem i on nie ładuje tych baterii a prąd bierze.. :(
Sproboj postawić przed falownikiem licznik/watomierz który uwzględnia COSfi, przy prądzie AC moc za którą płacisz to U*I*Cosfi (inaczej niz w DC), chyba ze jesteś przedsiębiorcą i płacisz za moc bierną. Prąd może pokazywać spory, u mnie też pokazuje, ale to głównie bierze sie z harmonicznych które sieje falownik.
witam mam taki sam falownik hybrydowy i mam pytanie co do sposobu ładowania akumulatorów. Mam ustawiony typ baterii "USE" - ustawienie 05 w falowniku bo tylko w takim trybie można ustawić żeby nie rozładowywał akumulatorów do napięcia 21V (10,5V na akumulator). W związku z ustawieniem falownika 05- USE trzeba ustawić napięcie ładowania C.V voltage (26) oraz (27) czyli płynne napięcie ładowania. Oba napięcia ustawiłem na maxa czyli 29.2v czyli 14.6V na akumulator. Po moich testach tylko takie ustawienie jest w stanie zrobić gęstość elektrolitu w akumulatorze na poziomie 1.27 (ładowanie tylko że słońca po dwóch dniach i wyłączonych wszystkich urządzeniach które mogły by pobierać prąd z akumulatora. Ktoś mógłby podzielić się swoimi spostrzeżeniami z ładowania akumulatorów jakie ustawienia są najbardziej optymalne???
hej, do tej pory ładowałem baterie tylko tym regulatorem co mam poniżej w filmie, (Outback) Teoretycznie powinieneś ustawić napiecie bulk na twoje napiecie ładowania, an Float na podtrzymanie. Być może za szybko regulator z trybu bulk na float. Z tego co wyczytałem w instrukcji falownik to czas absorbcji to 10xcas bulk (min10min max 8h) Moze sproboj zwiekszyć napęcie w bulk (26) do 29.4v (czyli odpowiednik 14.8v) a float (27) na standardowe 27v. (zobacz w karcie katalogowej jake jest max nap ładowania, w moim przypadki moge to dać nawet 29.6v). Lub sproboj zmniejszyć prąd ładowania, wtedy wydłuży ci się czas bulk i jednocześnie czas absorbcji. Moze prąd ładowania jest za duży. Jak zaczne ładować tym falownikiem to bede mogł powiedziec więcej. Aha ja mam w (1) ustawione na SBU i wtedy moge w (12) ustawić przy jakim napieciu chce przejść na utility. Hyba ze nie uzywasz utility to wtedy tak tylko ustawienie (29)
@@saper83 U mnie max volt to 29.2V max ładowanie prądem to 40A w praktyce widziałem że ładował 32A na 4 akumulatory więc nie jest to dużo. Chyba rzeczywiście mam za krótką fazę absorbcji, może faza pierwsza daje za duże napięcie (29,2V) i tym samym za szybko ładuje dużym prądem, co skraca fazę absorbcji.
Witam jakie napiecie moge podac na ten falownik od strony PV bo z tego co widze to niby max 80V, ale to chyba troche mało.. :/ no chyba ze panele do niego sie laczy rownolegle... prosze o info.. z gory dzieki.
Hej, dla mnie to by było za mało, za duże prądy bym miał z paneli, w moim mam 450V. Jeśli napisali ze w twoim falowniku 80V to max 80V, czyli możesz połączyć w teorii 2 panele ( o ile w obwodzie otwartym nie dadzą więcej) szeregowo i potem równolegle.
Mam u siebie dwa modele tzw chińskich hybryd i w obu mogą spokojnie działać bez aku. Jedynie podczas takiego działania "wywala" błąd na wyświetlaczu, ale normalnie działa i tylko zgłasza brak aku. Co do Aku to polecam "kwasiaki", tak jak autor tego filmu użył. A dlaczego? Bo czy słyszeliście kiedyś o samoistnie wybuchającym aku kwasowym? A zwykłe ogniwa, zbudowane już na bardzo cieniutkiej warstwie oddzielającej (separator), mogą z różnych powodów ulec samoistnej awarii. Wtedy pożar gotowy. Opierając system na aku kwasowym trzeba tylko pamiętać aby wybierać w aku które można głębiej rozładować. I właśnie trakcyjne nadają się do tego idealnie.
@@jesteszmiana5915 Aż tak to nie znam się na akumulatorach aby móc w tym temacie jakoś sensownie wypowiedzieć się. Na razie mam nowe aku ale kupowane z takich w miarę najtańszych, więc nawet nie próbuje łudzić się, że jakoś bardzo długo mi podziałają. Kupiłem 4x100Ah które w układzie 48V dają mi 100Ah właśnie. A za sztukę zapłaciłem coś około 400zł Ogólnie to polecam kanał mrAkumulator, wiele można się tam dowiedzieć odnośnie aku - jak o nie dbać, itp
Witam, mam pytanie. Ten inwerter i osobna ładowarka ładują magazyn jednocześnie? Pytam bo chcę rozbudować moją instalację. Mam inwerter easun 5,5kW i baterie 4kWh. Chcę dołożyć jeszcze jeden string paneli do osobnej ładowarki mppt. Wyjście z tej ładowarki mogę podłączyć bezpośrednio do baterii?
Witam , w opisie danych inwertera , który chcę kupić jest napisane ,że pracuje on z akumulatorem litowym.Czy ja mogę użyć zamiast litowego kwasowe akumulatory?
Musisz doczytać czy potrafi ładować kwasówki, litowe mają inny sposob ładowania od kwasowych. Zobacz czy w falownikku jet tryb bulk, absorb i float, i czy mozna zmieniac napiecia lub typ akumulatora.
Yes you can connect 300ah battery, but check what i maximum allowed charging current of the battery. If it is lower than 142A then you would have to limit charging current to not brake battery.
@@saper83 thank you. I wasn't sure about it. This has really helped me.
2 роки тому
wItam.kupiłem taki inwerter miesiąc temu i nie zaświecił się panel sterowania.Okazało się że w drugim slocie nie ma złącza szyny. wysłałem do AZO i po paru dniach panel wrócił z właściwym podłączenie..Mam 5 paneli które ja jałowym biegu dają 225 volt i bez problemu można do nich podłączyć kilka żarówek i świecą ładnie. inwerter ładnie ładuje i działa z akumulatorów. Niestety podłączeniu inwertera do paneli napięcie spada do 0.8 volta a bez paneli na złączach inwertera jakimś cudem jest napięcie 19 volt, Oczywiście kontrolka podłączenie do systemu Pv nie świeci się. Może miał ktoś z Was TAKI PROBLEM? Oczywiście Azo kazało wysłać wiadomość na email ale sam autor mówił ze to bez skuteczne.pozdrawiam..Za ponad 3k kupiłem sobie przetwornicę z 24/230 volt
witam, ja podłączam 8 paneli, te 5 paneli też powinny działać, pewnie w punkcie mocy miały by koło 180V (nie wiem ile jest V na panel). Sam sterownik chyba daje jakieś napięcie na wyjściu PV bo potrafi kopnąć. Nie mierzyłem niestety. Coś się teraz te Chińczyki pogorszyły.... 0,8V to wygląda jakby robił zwarcie.
2 роки тому+1
@@saper83 - też tak myślę alle fachowcy z AZO sie nie odzywają i na wszelki wypadek odłączyłem panele.5 paneli longi po 455 wat powinno wystarczyć. Za upesa taką kasę to jakby trochę drogowato ale działa.Może ktoś z użytkowników xzmierzy czy na jego inweryrtze pojawia sie 19 volt po odłaczeniu paneli?
2 роки тому+1
@@saper83 dzięki a problem rozwiązany i to moja wina bo nie zauważyłem ze rozłącznik fotoviltaiki odwrócił polaryzację z minusa na plus.inwerter zabezpieczony jest przed takimi konsekwencjami- wszystko gra i buczy
Kupiłem podobny falownik na potrzeby ładowania auta - panele wschód - zachód, po 8 szt 320W z każdej strony... I się zastanawiam jak je połączyć. Myślałem, że mogę jak normalne falowniki w szeregu, ale DC Input to max 80V... Jak wrzucę wszystkie równolegle, to wychodzi mi. że przekrój kabla powinien mieć 20mm2... mógłbyś podzielić się jakie max moce uzyskujesz, jak podłączyłeś i jaki masz kabel?
hej, u ciebie wygląda na to ze bedziesz musiał 2 panele szregowo, i potem 4 takie równolegle na każdą strone, no i kabel odpowiednio gruby, albo pociągnij więcej kabli cieńszych. Ale jeśli masz Isolar SMH 3K to nie wykorzystasz na maxa paneli bo i tak max moc PV u niego to 1.2kW. Dla takiej mocy kabel na 15A. (zależy od długości kabla ale pewnie 6 lub 8mm2 by wtedy starczyło) U mnie mam wszystkie szeregowo, kabel mam 6mm2. Przy dobrym słońcu i rozładowanych akumulatorach wychodzi niecałe 3kW ładowania.
@@saper83 Nie wpadłem na to, że mogę pociągnąć do falownika przewody i sumować prądy przy falowniku :) Zaciemnienie umysłu :( Nie wiem, czy to kwestia literówki - mam Isolar SPH 3K i trochę martwi mnie to co napisałeś :(
@@krzysztofbanicki7818 możliwe że patrzyłem na starszy model, możesz podejrzeć na tabliczce znamionowej ile max może ładować z PV, teraz patrzę na Ali takie modele (SPH) mogą max 50A przyjąć z paneli więc te 3kW dało by rade, ale to już prąd jest spory więc i kabli więcej.
Witam serdecznie mam małe pytanko czy na samym zasilaniu AC powinien się załączyć falownik, wczoraj zakupiłem easun 3 kW i na razie podłączyłem tylko zasilanie AC, i po włączeniu w ogóle się nie odzywa.
Posiadam taki sam falownik hybrydowy 3kw podłączono 8 paneli 380w spięte wszereg na wyświetlaczu pokazuje napiecie z paneli 320v oraz błąd 15( mała moc) czy jest na falowniku coś źle ustawione czy za mała moc paneli .Proszę o podpowiedź pozdrawiam Jan
hej, najlepiej jeśli mógłbyś sprawdzić ile mocy/prądu są w stanie dać panele, wykluczyło by to wadę w panelach. Możesz podłączyć jakiś opór może grzałkę i zmierzył prąd i napięcie. Jeśli jest sensowna wartość to można dalej szukać problemu w falowniku. Ja mam zwykle ten błąd nad ranem gdy panele są zacienione i jest słabe słońce - falownik nie jest w stanie uzyskać wtedy minimalnego prądu. Po tem jest mocniejsze słońce i jest ok.
@@marcinbalut9007 regulator mmpt w tym falowniku co mam zaczyna pracować od 120V (max 400V) gdzie najlepiej dla niego to 230V. Przy 120 bedzie słąbiutko działał, to jego minimum. Jak masz 8 paneli w szeregu (pewnie koło masz koło 34V na panel) to bedzie ok 270V w puncie mocy. Pisałem że warto sprawdzic czy masz wszystko dobrze połączone, nie ma uszkodzenia panela, i że one w sumie dają odpowiednie napięcie i sensowny prąd. Moze sie zdarzyć że masz 270V ale nie będzie prądu, i falownik nie wystartuje.
Witam mam dwa nowe akumulatory tylko mają po 6 volt o oznaczeniu 6V 165Ah. 3SE165. EN 900 SAE960 Czy nadadzą się do banku energii pozostałe 3 sztuki chcę zakupić 12V i bank energii zrobić 48V. Czy raczej nie nadadzą się? Szkoda mi ich były zakupione do traktora i nigdy nie załączone.
Nie są idealne ale coś dadzą, do banku najlepsze są albo litowe, ale kwasowe głębokiego rozładowania, ale na początek takie też mogą być. Swego czasu miałem 4 akumulatory samochodowe (40ah każdy 12V) to pochodziły 3 lata potem padły. Te twoje może są lepsze a napewno mocniejsze. Najlepiej jak wszystkie będą identyczne albo o zbliżonej pojemności.
Witam fajnie pan objasnia jak to wszystko działa ,mam pytanie do pana zakupiłem taki sam falownik i w instrukcji tego falownika jest opis że nie należy uziemiać paneli ,czy u pana też było coś tak opisane?? proszę napisać jak pan to poukładał ,szukam jakich kolwiek odpowiedzi i nigdzie nie mogę znależć, pozdrawiam
Witam, tak jest takie coś w instrukcji ale chodzi tam o panele cienkowarstwowe, te "zwykłe" mono i polikrystaliczne należy uziemić, choćby ze względów bezpieczeństwa. Moje są "uziemione" (ramka paneli do ziemi)
To zależy czy chodzi w trybie bateryjnym czy nie, ale tak koło 25-50W zjada jeśli jest w trybie bypas. Na okres zimowy zwykle go wyłączam i zasilam bezpośrednio co sie da z akumulatorów.
Hi, yes. It has few modes, but I set it like that: when there is the sun it works from sun and takes rest power from bateries (it there is not enough sun); when on bateries there is less than 23,5V it switch back to company AC.
@@marek861 sprawdziełm dzisiaj jeszcze raz, na wyłączonym pobiera 7W, na włączonym różnica między energią pobieraną a oddawaną to około 40W. Narazie nie moge sprawdzić ile bierze włączony bez obciązenia. Jeśli chodzi o pomiar trzeba mierzyć watomierzem moc czynną [W] (z przelicznikiem cosfi) - te falowniki sieją mocno po sieci.
@@saper83 Dzięki serdeczne za info.. Masz piwo u mnie. Wyszło że falownik, który posiadam jest sprawny. Ja u siebie zmierzyłem prąd jaki pobiera i okazało się że pobór to aż 1,7A tyle pokazał mi podlicznik jak i dla pewności pomiar zrobiłem cęgami. Po podłączeniu falownika na danej fazie spadł mi również PF do około 0,42 a normalnie mam około 0,9. Rozgrzebałem go trochę i nie znalazłem żadnego specjalistycznego scalaka do aktywnego PFC (może aktywne PFC jest zrealizowane w inny sposób). Wcześniej nie zwróciłem uwagi na moc bierną którą pożera.
Nie rozumiem ile stringów jest zrobionych, jak są połączone ze sobą i ile wchodzi finalnie do Easun. Druga sprawa, to czy masz gdzieś materiał o samych zabezpieczeniach po stronie DC...? Jakiego rodzaju i wartości należy zastosować i jaką zasadą przy tym się kierować. Mam 6x455Wp w panelach i chcę to sensownie zabezpieczyć...
Witam, co do zabezpieczenia DC, najlepiej jest zamontować zabezpieczenie topikowe na obu biegunach z specjalną wkładką dla paneli PV. Co do wartości to koło 1,45 In. polecam ten artykuł: www.fachowyelektryk.pl/technologie/odnawialne-zrodla-energii/2665-bezpieczniki-w-instalacjach-fotowoltaicznych.html. dodatkowo zabiezpieczenie przepięciowe. Generalnie do Chińczyka nie miałem podłączonych paneli, akumulatory ładowałem regulatorem Autback. W tym roku załozyłem panele do grzania CWU i dopiero mogłem go zasilić (moge przełączac między grzałką CWU a falownikiem). Do zasilania Autback mam 6 stringów po 3 panele (ok 90V na string). Do grzania wody założyłem 1 string 8 paneli, 270V i dopiero tym napięciem dało rade zasilić Easun.
@@saper83 No to nie rozumiem do czego służy zabezpieczenie topikowe... Zbytnio to wszystko gmatwacie. Jeśli można, to prosiłbym o schemat słowny zastosowania zabezpieczeń po stronie DC. Czyli konstrukcja z panelami spięta w string, string zakończony kabelkami solarnymi trafia z dachu lub gruntu do domu/garażu/wiaty i co dalej...? W co się zaopatrujemy, w jakie zabezpieczenia z uwzględnieniem kolejności podłączania...?Temat aku i strony AC zostawiamy póki co w spokoju. Będę wdzięczny za usystematyzowanie wiedzy praktycznej oraz doświadczalnej.
@@problemiarz zabezpieczenie topikowe to inaczej bezpiecznik (taki z jednorazową wkładką) . Bezpiecznik jest potrzebny w razie zwarcia. Przepali sie i rozłączy obwód i nie dojdzie do pożaru. Są gotowe zestawy do kupienia w skrzynkach. Kable z paneli idą do wejścia obudowy bezpiecznika, z drugiej strony wychodzą i idą do falownika lub innego odbiornika. Równolegle z bezpiecznikami jeszcze podłącza zabezpieczenie przepieciowe, z jednej strony wchodzą przewody paneli z drugiej uziemienie. Tutaj jest przykladowy schemat: 1.bp.blogspot.com/-qmm-mfzAA_Q/X3Ryov0XJrI/AAAAAAAAIJ4/5oevoCU-h4cSjDqOtYMOdjS4YmqSfBiVgCLcBGAsYHQ/s1102/instalacja-pv-ogranicznik-dc.jpg
@@saper83 Czyli jest to alternatywa potocznych esów, tyle tylko, że przeznaczona do prądu DC w celu uniknięcia łuku elektrycznego, tak...? Czy się mylę...?
@@problemiarz tak, dodatkowo są bardziej niezawodne. Czesto stosowane są oba zabezpieczenia. Polecam ten artykuł: praktycznie-elektryka.blogspot.com/2019/03/fotowoltaika-instalacja-elektryczna.html
Witam, zależy ile masz pieniędzy, właściwe każde będą działać. Jak masz duży budżet to kup firmowe (Sharpa, Selfy,...), jak mniejszy to Chińskie (Raisen, Longhi,... itd). NA panelach akurat słabo się znam, moje to Raiseny, Longhi i używane CanadianSolar
@@robo1xx mozliwe, jest tam sporo opcji, ale jak prądu za mało to nic nie zrobisz. Mi teraz ledwo pradu starcza by akumulatory podładować. Standardowo mam na 24V bezposrednio podłączony monitoring, internet, telefony i pare dobnych rzeczy, na 230v juz brakuje. Czekam do wiosny. Niestety w zimie wiekszość dnia panele są zacienione.
@@saper83 miałem dziś chwilę słońca przy podpiętym obciążeniu wyszło że z paneli szło 1500wat .. ale bez sieci bypasu.. i tak z samych paneli nie ruszyło .. może mój inwerter jest inny ea sun biało żółta obudowa 5.5 kw
Teoretycznie da się, ręcznie ustawiając napiecie dolne odcięcia i górne ładowania. W praktyce jak to działa przetestuję za parę miesięcy jak mi nowe baterie dojdą. Z litowymi trzeba pilnować napięć by ich nie przeładować ani zbyt mocno nie rozładować.
@@mariusz18ii masz rację, teraz patrzę za max można 25,5V ustawić. Dla lifepo4 to ok 20% + spadek napięcia na przewodach to mam na styk. Myślę że powinno u mnie działać. Jak nie to trzeba będzie zmienić falownik.
Może to ładowarka a tak hałasuje, ja żadko kiedy ją włączam, i zwykle tylko na 10 lub 20A. Zobacz czy też tak będzie hałasować jak wyłączysz ładowanie z sieci. Jak sie nie przegrzewa to chyba ok.
dziekuje za odpowiedż z tego co zauwazyłem jak inwerter pracuje chwile na małym opciozeniu na 200wat i sie rozgrzeje to nie ma zadnego dzwieku puzniej jak sie wloczom wetylatory to troszke szyczy czyli to moze być jego normalna praca ?
witam ciekawie to wygląda ,przejrzyście tłumaczysz -nagrywaj więcej -łapa i subek poleciał pozdrawiam
Robota SUPER, ale ja osobiscie balbym sie montować to wszystko na plycie OSB.
Przez te przewody płyną naprawdę wysokie prady i w tych warunkach o pozar nie trudno 😜
Witam. Szacunek za twoją instalacje, widać że była robiona z głową. Pozdrawiam.
inwerter pobiera prod z aku gdy pracuje na trybie bajpas za noc rozładował mi 40 % a mam 2 x 12v 100ah lifpo4 połoczone na 24 v
Gratuluję wiedzy, też chciałabym być na off grid
3 kW dla przeciętnego domu to za mało. Odpowiednik bezpiecznika 10A. Da radę ale trzeba oszczędnie z odbiornikami.
Dopiero powyżej 5 kW ( mocy ciągłej) daje w miarę stabilne zasilanie mieszkania czy domku.
Zgadza sie.
no dobra instalka, szacunek
Całkiem sensownie to wszystko spięte ;)
Super ... ciekawie mówiłeś
Nie no ale drzewka zajebiście rosną
Hehe, tak a najlepiej te przy panelach.
super hobby - łapka
Cześć. A może w następnym filmie jakieś takie podsumowanie tych 3 lat w liczbach? Ile wyprodukowałeś energii i tego typu informacje. Ja w dwa lata będę miał 2000kWh, ale zużycie wzrasta proporcjonalnie do rozbudowy systemu. Pzdr
Postaram się coś zrobić
2000kwh przy jakim magazynie i mocy paneli?
@@cykfuch2659 Ciężko mi powiedzieć jak to wyglądało 7 miesięcy temu... Trzeba by było prześledzić moje filmy. Obecnie to około 4 kWp paneli i 15kWh magazyn. Gdzie realna pojemność to bardziej 11-12kWh (po testach).
@@Kenny88 Orientacyjnie tylko pytam.Dzieki
Udało mi sie oszacować ile kwh wyprodukowałem. Po 9 latach wyszło mi 12,5 MWh. Z czgo na początku mialem 2kw paneli i 220ah akumulatorow. Potem jakies 5 lat temu zwiekszylem na 3,8kw paneli i nowe akumulatory 400ah, w zeszlym roku dolozylem akumulatorow i mam 800ah, są to kwasowe aku wiec realnie okolo 10kwh
Dzięki za pouczający filmik. Też mam 3kW ale powland to chyba to samo. Pytanie czy Twój easun nie ma podłączonych paneli? Masz wszystko podpięte pod tego FLEXa?
Dzięki, naradzie tak na stałe mam pod flexa, czasem dołączam panele od bojlera do EASUN. Za miesiąc podłącze już coś na stałe bo szykuje kolejny string.
Super materiał
Jak sobie radzisz z "kwaśnymi wyziewami" z akumulatorów ? Nie zżerają ci wszystkiego w koło ? Byłem kiedyś w akumulatorowni i po prostu rdza zżerała korozję
Hej, nie aż tak bardzo nie wylewają. Troche jest oparów na nich ale nic sie nie dzieje. Calosc lezy na podlodze betonowej w piwnicy. Sproboje je pokazac w nast filmiku
Witam, jak to jest, dla przykładu - jest taki zestaw na allegro Hybrydowy zestaw solarny off-grid 3000W 8xPV Mono 410W, za 12tysPLN, inwerter i 8 paneli,
napisane jest 3kW ciągłej mocy. Gdyby coś takiego zainstalować to czy faktycznie można by to obciążyć taką mocą? no i czy taka moc jest dostępna tylko w pełnym słońcu? jak to oszacować, jeśli jest środek dnia ale nie pełne słońce to na co można liczyć? dzięki za komentarz
Witam, jeśli chodzi o moc z paneli to zależy od pory roku, w grudniu i styczniu przy dużym zachmuzebiu będziesz miał koło 5-10% mocy, w lecie przy sporym zachmurzeniu koło 30-40%, w pełnym słońcu bez cienia 100%. Ale wystarczy mała chmura spada do 60-70%. Łącząc panele szeregowo wystarczy że na jeden padnie cień np drzewa też moc spada dość mocno. Tak przynajmniej jest u mnie. Co do obciążenia falownika, raczej nie obciążałbym go na maxa przez dłuższy czas, teoria teorią ale zwykle moce producent zawyża w użądzeniu, i moc pewnie jest podana dla obciążenia rezystancyjnego np grzałki. Na moim falowniku puszczałem koło 2500W i działało bez problemu (expres do kawy) , jedynie prądy z akumulatoruw do 100a. Jeśli brakuje prądu że słońca off-grid bierze resztę z akumulatorów.
Super Fajnie sobie to wymyśliłeś.... No i mega fajne szafki z automatyką, też mi się takie marzą :-) .
Ja od takiego falowniczka zaczynałem uważam że to był jeden z lepszych zakupów... zauważyłem również, że te pierwsze egzemplarze mają lepsze wykonanie ...sam fakt że używasz go 3 lata i już coś mówi.
Niestety wiele osób kupujących w ostatnich miesiącach te falowniki narzeka na ich awaryjność, więc podejrzewam że koledzy z chin zaczęli na czymś oszczędzać a to się niestety przekłada na jakość produktu.
Ja niestety jestem wariat i co chwilę coś testuję i zmieniam :-)
Na szczęście ostatnia zmiana na Sofar HYD najbardziej mi odpowiada... Mam nadzieję że zostaniemy razem na dłużej :-)
Póki co pracuje nad komunikacją Sofara z magazynem energii.
Niestety pierwszy bms Seplos niechcący upaliłem, czekam na drugi i części do naprawy pierwszego.
Pozdrawiam i dużo słonka życzę :-)
dzięki, no też mysle że ostatnio coś przyoszczędzili na tych falownikach, też widziałem parę filmików gdzie padały. Powodzenia i słoneczka.
Ale ładny Rack ;]
Mam pytanie. Jaka jest odległość paneli od falownika, i jaki przekrój kabli od paneli? Widzę, że Twój falownik wizualnie wygląda jak mój AZO.
Hej od paneli mam koło 12m, przekrój 6mm2
@@saper83 Dziękuję za odpowiedź.
Super robota i instalacja. Jak masz spięte panele. Cały zestaw idzie na falownik easun , regulator i regulator grzałek? Jakieś przełączniki ?
Witam, instalacje mam poodłączoną do regulatora Autback tego co jest pod Easun. Panele mam spiete szeregowo równolegle na okolo 90V. (na zachodzie 12 paneli na wschodzie 6) Do grzania CWU zalozylem teraz niedawno dodatkowe 8 paneli spietych w szereg. Te ostatnie dopiero mogą zasilać Easun. Mam przełącznik, widac go na drugim moim fimiku z CWU (taki tablicowy 1-0-2). Mysle jeszcze o kolejnych 8 panelach podłączonych do tego falownika.
@@saper83 Widziałem przełącznik na filmie. On jest zamontowany na wyjściu regulatora do grzania wody i jak nie ma słońca możesz grzać wodę z easun z akumulatorów. Do aesun i regulatora grzania wody masz dwa niezależne obwody paneli? Czy jeden zestaw pod te dwa urzadzenia?
@@ukaszmalicki3437 Do Grzania wody mam osobne panele (kupiłem niedawno w marcu) Przełącznik przełącza mi te 8 paneli (3kW) i moge wybrać czy zasilą EASUN czy regulator do ciepłej wody, czyli przełącza wejście PV (trzeba uważać by nie robic tego pod obciążeniem bo spali się przełącznik). Normalnie EASUN nie ma jeszcze swoich paneli. Do tej pory falownik działał jedynie w trybie bateryjnym. Akumulatory ładuje regulatorem ładowania Outback (ten czarny por Easun) z innych paneli które mam na ogrodzie (12 szt zachód i 6 sztuk po stronie wschodniej)
@@saper83 Dzięki za odpowiedź, jaki to typ przełącznika zwykły od sieci AC
@@ukaszmalicki3437 tak ten jest zwykły od AC, niestety DC są trudno dostępne i drogie
Mam pytanie, czy mierzyłeś na wyjściu falownika napięcie między PE i N przy zasilaniu z baterii lub PV - czy pojawia Ci sie jakiś potenciał?
Witam, tak wiele razy miezylem. Jest potencjal, okolo 120V o ile dobrze pamietam. Falowniki tego typu podobnie jak agregaty mają tzw "faze" na obu przewodach N i L. Oba przewody potrafią "kopać". Neonówka również świeci na obu.
@@saper83 dzięki za odpowiedź - już myślałem, że moja wersja jest wadliwa.
Też tak mam i jest to niebezpieczne, kopie nawet po dotknięciu akumulatorów. Pisałem do Chińczyków, kazali połączyć N wyjścia z N sieci. Teraz działa normalnie N=0v L=230v względem PE, akumulatory przestały "kopać".
@@konradb.101 O ciekawe, bede musial zobaczyc
@@konradb.101 hmm to też ciekawe bo dużo osób zaleca na forach na wyjściu zmostkować N z PE a nie łączyć N między wejściem a wyjściem.
Fajnie zrobione. Chcę taki kupić i połączyć z agregatem prądotwórczym dodatkowo w razie dłuższego zaniku napięcia i braku ładowania paneli słonecznych np w czasie złej pogody czy nocy. Co o tym sądzisz i czy jet taka możliwość? i drugie pytanie dlaczego do ładowania baterii używasz sterownik Flex max? Czy bez tego sterownika inwerter nie ładuje baterii>😀
Hej, jak najbardxie mozna zrobic dodatkowe zasilanie z agregatu. Wystarczy przełącznik na wejściu. Flex max uzywam bo mialem go przed tym falownikiem, i panele mam połączone w 90V stringi. Do chińczyka planuje dokupic jeszcze 8 paneli, wtedy falownik tez cos bedzie produkował.
@@saper83 dzieki za info.
Witam ponownie. Na jednej ze stron u chinczyka wyczytalem że nie należy uziemiać paneli bo grozi uszkodzeniem falownika. Czy Pan ma uziemione panele i falownik?
Mam uziemione, ale chyba wspominają o panelach cienkowarstwowych. Te normalne w ramach metalowych trzeba uziemić, choćby ze wzgledow bezpieczeństwa w czasie wyładowań.
Z perspektywy czasu kupiłbyś tańsze baterie trakcyjne ( trojaki lub stosowane w widlakach itp) czy celowalbys w lifepo ? Pomijam dolewanie wody i opary w trakcyjnych i niebezpieczeństwo pożaru w lifepo.
Gdybym teraz to robił np dzisiaj, to pewnie chciałbym sprobować akum LTO, albo moze lifepo. Jakby mial sie cofnąć i jeszcze raz robil 10 lat temu rowniez trojany kwasowe, wtedy byly one tańsze a litowe bardzo drogie.
@@saper83 dzięki za odpowiedź. Właśnie mam dylemat czy kupić 20 kw baterii trakcyjnych od wózka widłowego czy 8-10 kw litowych. Zastanawiam się nad trwałością tych trakcyjnych czy po roku lub 2 latach nie siada. Trojany u ciebie dużo straciły przez ten czas użytkowania u ciebie?
@@sawomirwodarczyk661 nie miezylem ich pojemnosci ale wydają sie nie zużyte i trzymają pojemność (mają 4lata), jak patrzyłem na cele to ładnie wyglądają. Mam je połączone w 24V i rozładowywuje je do max 23v lub 23,5V. Takze nie obciążam ich. Mam teoretycznie 20kw ale praktycznie uzywa sie 10kw. Musisz zdecydować jedne są tańsze ale wymagają obsługi, drugie droższe lecz bardziej wydajne i bezobsługowe i wytzymują wiecej cykli. Do jednych i drugich radze założyć balanser.
Z tego co kojaże litowe można ładować i rozładować duzym prądem, w kwasowych lepiej nie bo szybko elektrolit paruje.
Ja mam 16 takich: Trojan 6V t-105 225Ah jak je kupowałem kosztowały 650 zl za sztuke
Super ! A czy mógłbyś przesłać zdjęcie tej skrzynki z automatycznym przełącznikiem , dzięki
Sproboje jakos to zrobic
photos.app.goo.gl/8F5RZjRJk7h3RANZA
Dzięki
Falownik zamontowałeś na drewnianej płycie? W przypadku pożaru w domu zapomnij o wypłacie z ubezpieczenia... o ile takie jest... "...robione z głową" w chmurach.
Dzien dobry tez mam taki falownik tylko większy 10kw azo digital i ładowarke flex max i czy mógł by pan pomóc w uruchomieniu i ustawieniu gdyz jest dla mnie za skomplikowane serdecznie pozdrawiam
Witam, to pewnie napiecie na akumulatorach bedzie 48v, flex max powinien to automatycznie wykryc, potem tylko pare opcji z napieciem ładowania mozna pozmieniać. Falownik tez ma pare rzeczy do usfawienia, sposob ładowania (bo prawdopodobnie tez ma ładowarke sieciową) jeśli dam rade to moge pomoc troche. Moj priv: sapersaper@orange.pl
Witam, Panie Michale ja tez mam Flexmax 80 😃.
Proszę o poradę czy istnieje prosta możliwość wykorzystania prądu (od 56V do 57V) podczas gdy baterie są naładowane? Istnieje jakiś sterownik czy cuś 😀? Mam nadwyżkę produkcji, prądu nie wpuszczam do sieci, a chciałabym go wykorzystać.
Pozdrawiam i proszę o więcej filmów 👏🏻
Witam, o ile dobrze pamietam ma on dodatkowy styk 12v (ktorym mozna zsterować przekaźnik). Mozna go ustawic by sie wlaczal w roznych momentach w zaleznosci od napiecia na akumulatorach, trybu pracy itd. Jest to w opcjach "aux". I tamwybieramy jedną z opcji.
Do przekaźnika mozna podlaczyć np gżałke.
Witam. Z tego co mi się wydaje to falownik ma wejście na jeden string. I chciałbym się dopytać jak to zostało podłączone.
Hej, w skrócie podłączyłem to tak: Do Easun podlaczylem 8 paneli w szeregu, do Outbacka podłączyłem równolegle kilka stringów po 3 panele w szeregu oddzielone diodami
Dzień dobry. Super ogarnięta instalacja. Ja niestety mam mało miejsca w domku holenderskim. Ale pytanie odnośnie regulatora ładowania. Czy możesz udostępnić schemat jak on jest podłączony z inwerterem?. Zależy mi na bezpieczeństwie. Mam 4aku 100Ah po dwa w szereg i potem równolegle. Czy nie ma problemu/zgrzytu falownik/regulator z ładowaniem w takiej konfiguracji?
Witam, zgrzytu nie ma, trzeba w obu urządzeniach odpowiednio poustawiać napięcia i prądy. Schemat jest prosty:
DC:
Panele---->Zabzpieczenia(bezpieczniki+zab przepięciowe)----->regulator===>bezpiecznik===>akumulatory===>bezpiecznik===>falownik
AC:
falownik---->bezpieczniki----->odbiorniki
@@saper83 czyli po prostu regulator ładuje z paneli a falownik podpinasz pod akumulatory z pominięciem paneli?
@@ukaszbozek5488 tak, chociaż niedługo podłączę kolejne panele już do falownika
Cześć, mam inwerter EASUN 5.5KW od kilku dni i jestem poważnie zaniepokojony jego poborem prądu z sieci. Kiedy inwerter działa jako bypass na wejściu do inwertera mam obciążenie 4A na wyjściu z inwertera 1A. Czyli inwerter konsumuje 3A? Zaznaczę że ładowanie baterii z sieci jest wyłączone więc nie wiem co tam pobiera 3 ampery... Widziałeś może kiedyś taką sytuację?? Ciekawa sprawa że tuż po włączeniu jest 2A na wejściu i 1A na wyjściu więc pobiera tylko 1A co jest do zaakceptowania ale po chwili coś jakby ładowarka DC się uruchamia i pobór skacze na 4A czyli po odjęciu 1A na wyjściu 3A. Ładowanie z sieci jest wyłączone a dioda Charge miga =/ Patrzyłem miernikiem i on nie ładuje tych baterii a prąd bierze.. :(
Sproboj postawić przed falownikiem licznik/watomierz który uwzględnia COSfi, przy prądzie AC moc za którą płacisz to U*I*Cosfi (inaczej niz w DC), chyba ze jesteś przedsiębiorcą i płacisz za moc bierną. Prąd może pokazywać spory, u mnie też pokazuje, ale to głównie bierze sie z harmonicznych które sieje falownik.
hej. czy dla odbiorników które pracują z inwertera robieś osobny obwód elektryczny również dla N. czy też N jest wspólne dla OFF grid i sieci ?
Hej, robiłem osobny N i L
witam
mam taki sam falownik hybrydowy i mam pytanie co do sposobu ładowania akumulatorów. Mam ustawiony typ baterii "USE" - ustawienie 05 w falowniku bo tylko w takim trybie można ustawić żeby nie rozładowywał akumulatorów do napięcia 21V (10,5V na akumulator). W związku z ustawieniem falownika 05- USE trzeba ustawić napięcie ładowania C.V voltage (26) oraz (27) czyli płynne napięcie ładowania. Oba napięcia ustawiłem na maxa czyli 29.2v czyli 14.6V na akumulator. Po moich testach tylko takie ustawienie jest w stanie zrobić gęstość elektrolitu w akumulatorze na poziomie 1.27 (ładowanie tylko że słońca po dwóch dniach i wyłączonych wszystkich urządzeniach które mogły by pobierać prąd z akumulatora. Ktoś mógłby podzielić się swoimi spostrzeżeniami z ładowania akumulatorów jakie ustawienia są najbardziej optymalne???
hej, do tej pory ładowałem baterie tylko tym regulatorem co mam poniżej w filmie, (Outback) Teoretycznie powinieneś ustawić napiecie bulk na twoje napiecie ładowania, an Float na podtrzymanie. Być może za szybko regulator z trybu bulk na float. Z tego co wyczytałem w instrukcji falownik to czas absorbcji to 10xcas bulk (min10min max 8h)
Moze sproboj zwiekszyć napęcie w bulk (26) do 29.4v (czyli odpowiednik 14.8v) a float (27) na standardowe 27v. (zobacz w karcie katalogowej jake jest max nap ładowania, w moim przypadki moge to dać nawet 29.6v).
Lub sproboj zmniejszyć prąd ładowania, wtedy wydłuży ci się czas bulk i jednocześnie czas absorbcji. Moze prąd ładowania jest za duży.
Jak zaczne ładować tym falownikiem to bede mogł powiedziec więcej.
Aha ja mam w (1) ustawione na SBU i wtedy moge w (12) ustawić przy jakim napieciu chce przejść na utility. Hyba ze nie uzywasz utility to wtedy tak tylko ustawienie (29)
@@saper83 U mnie max volt to 29.2V max ładowanie prądem to 40A w praktyce widziałem że ładował 32A na 4 akumulatory więc nie jest to dużo. Chyba rzeczywiście mam za krótką fazę absorbcji, może faza pierwsza daje za duże napięcie (29,2V) i tym samym za szybko ładuje dużym prądem, co skraca fazę absorbcji.
Witam jakie napiecie moge podac na ten falownik od strony PV bo z tego co widze to niby max 80V, ale to chyba troche mało.. :/ no chyba ze panele do niego sie laczy rownolegle...
prosze o info.. z gory dzieki.
Hej, dla mnie to by było za mało, za duże prądy bym miał z paneli, w moim mam 450V. Jeśli napisali ze w twoim falowniku 80V to max 80V, czyli możesz połączyć w teorii 2 panele ( o ile w obwodzie otwartym nie dadzą więcej) szeregowo i potem równolegle.
Witam Kolege, czy ten falownik jest w stanie pracować bez akumulatorów i dostepu do sieci?
Witam, napewno bez dostepu do sieci potrafi dzialać. Podobno bez akumulatorow tez chociaz tego nie moge potwierdzic, nie testowalem tego.
Mam u siebie dwa modele tzw chińskich hybryd i w obu mogą spokojnie działać bez aku. Jedynie podczas takiego działania "wywala" błąd na wyświetlaczu, ale normalnie działa i tylko zgłasza brak aku.
Co do Aku to polecam "kwasiaki", tak jak autor tego filmu użył.
A dlaczego?
Bo czy słyszeliście kiedyś o samoistnie wybuchającym aku kwasowym?
A zwykłe ogniwa, zbudowane już na bardzo cieniutkiej warstwie oddzielającej (separator), mogą z różnych powodów ulec samoistnej awarii. Wtedy pożar gotowy.
Opierając system na aku kwasowym trzeba tylko pamiętać aby wybierać w aku które można głębiej rozładować. I właśnie trakcyjne nadają się do tego idealnie.
@@GrzeLig który model aku polecisz? Jakiej firmy?
@@jesteszmiana5915 Aż tak to nie znam się na akumulatorach aby móc w tym temacie jakoś sensownie wypowiedzieć się. Na razie mam nowe aku ale kupowane z takich w miarę najtańszych, więc nawet nie próbuje łudzić się, że jakoś bardzo długo mi podziałają.
Kupiłem 4x100Ah które w układzie 48V dają mi 100Ah właśnie. A za sztukę zapłaciłem coś około 400zł
Ogólnie to polecam kanał mrAkumulator, wiele można się tam dowiedzieć odnośnie aku - jak o nie dbać, itp
@@saper83 bez akumulatorów też może działać, ale jest to mało efektyktywne, dobiera trochę z sieci itp.
Czy akumulatory muszą byc ładowane przez tego typu sterowniki?Bezpośrednio z falownika nie można?
Można też ładować z falownika. Mnie ze względu na sposób łączenia paneli ten regulator bardziej pasuje.
Witam, mam pytanie. Ten inwerter i osobna ładowarka ładują magazyn jednocześnie? Pytam bo chcę rozbudować moją instalację. Mam inwerter easun 5,5kW i baterie 4kWh. Chcę dołożyć jeszcze jeden string paneli do osobnej ładowarki mppt. Wyjście z tej ładowarki mogę podłączyć bezpośrednio do baterii?
Witam, tak osobno ładuje z innego stringa. Jednocześnie z falownikiem
@@saper83 Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Witam , w opisie danych inwertera , który chcę kupić jest napisane ,że pracuje on z akumulatorem litowym.Czy ja mogę użyć zamiast litowego kwasowe akumulatory?
Musisz doczytać czy potrafi ładować kwasówki, litowe mają inny sposob ładowania od kwasowych. Zobacz czy w falownikku jet tryb bulk, absorb i float, i czy mozna zmieniac napiecia lub typ akumulatora.
I have a question.
With a 24volt inveter, DC input 24v, 142a, can I connect 300ah battery bank? or is the inveter limited to only 142amps?
Yes you can connect 300ah battery, but check what i maximum allowed charging current of the battery. If it is lower than 142A then you would have to limit charging current to not brake battery.
@@saper83 thank you. I wasn't sure about it. This has really helped me.
wItam.kupiłem taki inwerter miesiąc temu i nie zaświecił się panel sterowania.Okazało się że w drugim slocie nie ma złącza szyny. wysłałem do AZO i po paru dniach panel wrócił z właściwym podłączenie..Mam 5 paneli które ja jałowym biegu dają 225 volt i bez problemu można do nich podłączyć kilka żarówek i świecą ładnie. inwerter ładnie ładuje i działa z akumulatorów. Niestety podłączeniu inwertera do paneli napięcie spada do 0.8 volta a bez paneli na złączach inwertera jakimś cudem jest napięcie 19 volt, Oczywiście kontrolka podłączenie do systemu Pv nie świeci się. Może miał ktoś z Was TAKI PROBLEM? Oczywiście Azo kazało wysłać wiadomość na email ale sam autor mówił ze to bez skuteczne.pozdrawiam..Za ponad 3k kupiłem sobie przetwornicę z 24/230 volt
witam, ja podłączam 8 paneli, te 5 paneli też powinny działać, pewnie w punkcie mocy miały by koło 180V (nie wiem ile jest V na panel). Sam sterownik chyba daje jakieś napięcie na wyjściu PV bo potrafi kopnąć. Nie mierzyłem niestety. Coś się teraz te Chińczyki pogorszyły.... 0,8V to wygląda jakby robił zwarcie.
@@saper83 - też tak myślę alle fachowcy z AZO sie nie odzywają i na wszelki wypadek odłączyłem panele.5 paneli longi po 455 wat powinno wystarczyć. Za upesa taką kasę to jakby trochę drogowato ale działa.Może ktoś z użytkowników xzmierzy czy na jego inweryrtze pojawia sie 19 volt po odłaczeniu paneli?
@@saper83 dzięki a problem rozwiązany i to moja wina bo nie zauważyłem ze rozłącznik fotoviltaiki odwrócił polaryzację z minusa na plus.inwerter zabezpieczony jest przed takimi konsekwencjami- wszystko gra i buczy
Kupiłem podobny falownik na potrzeby ładowania auta - panele wschód - zachód, po 8 szt 320W z każdej strony... I się zastanawiam jak je połączyć. Myślałem, że mogę jak normalne falowniki w szeregu, ale DC Input to max 80V... Jak wrzucę wszystkie równolegle, to wychodzi mi. że przekrój kabla powinien mieć 20mm2... mógłbyś podzielić się jakie max moce uzyskujesz, jak podłączyłeś i jaki masz kabel?
hej, u ciebie wygląda na to ze bedziesz musiał 2 panele szregowo, i potem 4 takie równolegle na każdą strone, no i kabel odpowiednio gruby, albo pociągnij więcej kabli cieńszych.
Ale jeśli masz Isolar SMH 3K to nie wykorzystasz na maxa paneli bo i tak max moc PV u niego to 1.2kW. Dla takiej mocy kabel na 15A. (zależy od długości kabla ale pewnie 6 lub 8mm2 by wtedy starczyło)
U mnie mam wszystkie szeregowo, kabel mam 6mm2. Przy dobrym słońcu i rozładowanych akumulatorach wychodzi niecałe 3kW ładowania.
@@saper83 Nie wpadłem na to, że mogę pociągnąć do falownika przewody i sumować prądy przy falowniku :) Zaciemnienie umysłu :( Nie wiem, czy to kwestia literówki - mam Isolar SPH 3K i trochę martwi mnie to co napisałeś :(
@@krzysztofbanicki7818 możliwe że patrzyłem na starszy model, możesz podejrzeć na tabliczce znamionowej ile max może ładować z PV, teraz patrzę na Ali takie modele (SPH) mogą max 50A przyjąć z paneli więc te 3kW dało by rade, ale to już prąd jest spory więc i kabli więcej.
Witam serdecznie mam małe pytanko czy na samym zasilaniu AC powinien się załączyć falownik, wczoraj zakupiłem easun 3 kW i na razie podłączyłem tylko zasilanie AC, i po włączeniu w ogóle się nie odzywa.
Wiesz co nie testowałem, teoretycznie bez baterii mój model się włączy. Ale są modele które potrzebują baterii.
Dzięki za odpowiedź już jest okej załączył się z baterią a później może działać bez baterii
Na zasilaniu z sieci i panelami nie chciał się załączyć
Dzięki
Posiadam taki sam falownik hybrydowy 3kw podłączono 8 paneli 380w spięte wszereg na wyświetlaczu pokazuje napiecie z paneli 320v oraz błąd 15( mała moc) czy jest na falowniku coś źle ustawione czy za mała moc paneli .Proszę o podpowiedź pozdrawiam Jan
hej, najlepiej jeśli mógłbyś sprawdzić ile mocy/prądu są w stanie dać panele, wykluczyło by to wadę w panelach. Możesz podłączyć jakiś opór może grzałkę i zmierzył prąd i napięcie. Jeśli jest sensowna wartość to można dalej szukać problemu w falowniku. Ja mam zwykle ten błąd nad ranem gdy panele są zacienione i jest słabe słońce - falownik nie jest w stanie uzyskać wtedy minimalnego prądu. Po tem jest mocniejsze słońce i jest ok.
Hm, przecież tam pisze w specyfikacji ze napięcie nie większe niz 80 v i mac mocy z paneli 1200 czy ja cos zle rozumiem ?
@@marcinbalut9007 regulator mmpt w tym falowniku co mam zaczyna pracować od 120V (max 400V) gdzie najlepiej dla niego to 230V. Przy 120 bedzie słąbiutko działał, to jego minimum. Jak masz 8 paneli w szeregu (pewnie koło masz koło 34V na panel) to bedzie ok 270V w puncie mocy. Pisałem że warto sprawdzic czy masz wszystko dobrze połączone, nie ma uszkodzenia panela, i że one w sumie dają odpowiednie napięcie i sensowny prąd. Moze sie zdarzyć że masz 270V ale nie będzie prądu, i falownik nie wystartuje.
@@saper83 ecosun 3k model z mmpt mam i tak pisze możesz jakiegoś e-maila do siebie
W takim razie moze masz zupełnie inny model, na max 80V/1200W, wtedy musisz przerobić i inaczej połączyć panele.
Witam mam dwa nowe akumulatory tylko mają po 6 volt o oznaczeniu
6V 165Ah. 3SE165. EN 900 SAE960
Czy nadadzą się do banku energii pozostałe 3 sztuki chcę zakupić 12V i bank energii zrobić 48V. Czy raczej nie nadadzą się? Szkoda mi ich były zakupione do traktora i nigdy nie załączone.
Nie są idealne ale coś dadzą, do banku najlepsze są albo litowe, ale kwasowe głębokiego rozładowania, ale na początek takie też mogą być. Swego czasu miałem 4 akumulatory samochodowe (40ah każdy 12V) to pochodziły 3 lata potem padły. Te twoje może są lepsze a napewno mocniejsze. Najlepiej jak wszystkie będą identyczne albo o zbliżonej pojemności.
@@saper83 jak to się liczy czy. dwa akumulatory 6V 165ah połączone w 12V dadzą 165ah czy 2x165ah?
@@Surfcasting_fishing dadzą 165ah
Witam fajnie pan objasnia jak to wszystko działa ,mam pytanie do pana zakupiłem taki sam falownik
i w instrukcji tego falownika jest opis że nie należy uziemiać paneli ,czy u pana też było coś tak opisane??
proszę napisać jak pan to poukładał ,szukam jakich kolwiek odpowiedzi i nigdzie nie mogę znależć,
pozdrawiam
Witam, tak jest takie coś w instrukcji ale chodzi tam o panele cienkowarstwowe, te "zwykłe" mono i polikrystaliczne należy uziemić, choćby ze względów bezpieczeństwa. Moje są "uziemione" (ramka paneli do ziemi)
@@saper83 Dziękuję za odpowiedz ,życzę wszystkiego dobrego z nowym rokiem 2023
dużo zdrówka i dużo słoneczka pozdrawiam Edward
@@TediGlabo Dziękuję i nawzajem :)
Mam pytanie. Ile Wat pobiera ten model bez obciążenia? Mam 3 inwertery i jeden po załączenie 230v pobiera aż 50wat. To jest ponad kilowat dziennie.
To zależy czy chodzi w trybie bateryjnym czy nie, ale tak koło 25-50W zjada jeśli jest w trybie bypas. Na okres zimowy zwykle go wyłączam i zasilam bezpośrednio co sie da z akumulatorów.
@@saper83 Z 20 Wat jeszcze rozumiem, ale 50. Zwykłe przetwornice pobierają poniżej 10 Wat.
hi, does this model switch automatically from from solar panel to batteries and then it switch to AC ? thanks for any replay
Hi, yes. It has few modes, but I set it like that: when there is the sun it works from sun and takes rest power from bateries (it there is not enough sun); when on bateries there is less than 23,5V it switch back to company AC.
@@saper83 thanks a lot Michal
Witam, ile pobiera sam falownik z sieci 230V bez podłączonych odbiorników na wyjściu i akumulatora?
Hej, na wej 230v okolo 30w, z akumulatora nie wiem nie miezylem.
W trybie włączonym czy wyłączonym? Pytam bo posiadam identyczny i mam z nim problem
@@marek861 sprawdziełm dzisiaj jeszcze raz, na wyłączonym pobiera 7W, na włączonym różnica między energią pobieraną a oddawaną to około 40W. Narazie nie moge sprawdzić ile bierze włączony bez obciązenia. Jeśli chodzi o pomiar trzeba mierzyć watomierzem moc czynną [W] (z przelicznikiem cosfi) - te falowniki sieją mocno po sieci.
@@saper83 Dzięki serdeczne za info.. Masz piwo u mnie. Wyszło że falownik, który posiadam jest sprawny. Ja u siebie zmierzyłem prąd jaki pobiera i okazało się że pobór to aż 1,7A tyle pokazał mi podlicznik jak i dla pewności pomiar zrobiłem cęgami. Po podłączeniu falownika na danej fazie spadł mi również PF do około 0,42 a normalnie mam około 0,9. Rozgrzebałem go trochę i nie znalazłem żadnego specjalistycznego scalaka do aktywnego PFC (może aktywne PFC jest zrealizowane w inny sposób). Wcześniej nie zwróciłem uwagi na moc bierną którą pożera.
Jakiego typu yrzeba stosowac wylacznik do dc ze y nie powstal łuk zeby np. odciąć zasialnie od tego ukladu ?
Trzeba by specjalny dla napięcia dc, ewentualnie wyłączać bez obciążenia
Ile amper moge dac na inwerter z pv teras mam 5 amper 160 v ale mysle o 8 lub 16 amper zalerzy ile paneli dokupie
Obecnie mam max 10A z paneli, na tabliczce jest tylko informacja o mocy max; 4000W. Nie wiem ile max amper przyjmie. Na akumulatory ma max 80A.
Nie rozumiem ile stringów jest zrobionych, jak są połączone ze sobą i ile wchodzi finalnie do Easun. Druga sprawa, to czy masz gdzieś materiał o samych zabezpieczeniach po stronie DC...? Jakiego rodzaju i wartości należy zastosować i jaką zasadą przy tym się kierować. Mam 6x455Wp w panelach i chcę to sensownie zabezpieczyć...
Witam, co do zabezpieczenia DC, najlepiej jest zamontować zabezpieczenie topikowe na obu biegunach z specjalną wkładką dla paneli PV. Co do wartości to koło 1,45 In. polecam ten artykuł: www.fachowyelektryk.pl/technologie/odnawialne-zrodla-energii/2665-bezpieczniki-w-instalacjach-fotowoltaicznych.html. dodatkowo zabiezpieczenie przepięciowe.
Generalnie do Chińczyka nie miałem podłączonych paneli, akumulatory ładowałem regulatorem Autback. W tym roku załozyłem panele do grzania CWU i dopiero mogłem go zasilić (moge przełączac między grzałką CWU a falownikiem). Do zasilania Autback mam 6 stringów po 3 panele (ok 90V na string). Do grzania wody założyłem 1 string 8 paneli, 270V i dopiero tym napięciem dało rade zasilić Easun.
@@saper83 No to nie rozumiem do czego służy zabezpieczenie topikowe... Zbytnio to wszystko gmatwacie. Jeśli można, to prosiłbym o schemat słowny zastosowania zabezpieczeń po stronie DC. Czyli konstrukcja z panelami spięta w string, string zakończony kabelkami solarnymi trafia z dachu lub gruntu do domu/garażu/wiaty i co dalej...? W co się zaopatrujemy, w jakie zabezpieczenia z uwzględnieniem kolejności podłączania...?Temat aku i strony AC zostawiamy póki co w spokoju. Będę wdzięczny za usystematyzowanie wiedzy praktycznej oraz doświadczalnej.
@@problemiarz zabezpieczenie topikowe to inaczej bezpiecznik (taki z jednorazową wkładką) . Bezpiecznik jest potrzebny w razie zwarcia. Przepali sie i rozłączy obwód i nie dojdzie do pożaru. Są gotowe zestawy do kupienia w skrzynkach. Kable z paneli idą do wejścia obudowy bezpiecznika, z drugiej strony wychodzą i idą do falownika lub innego odbiornika. Równolegle z bezpiecznikami jeszcze podłącza zabezpieczenie przepieciowe, z jednej strony wchodzą przewody paneli z drugiej uziemienie. Tutaj jest przykladowy schemat: 1.bp.blogspot.com/-qmm-mfzAA_Q/X3Ryov0XJrI/AAAAAAAAIJ4/5oevoCU-h4cSjDqOtYMOdjS4YmqSfBiVgCLcBGAsYHQ/s1102/instalacja-pv-ogranicznik-dc.jpg
@@saper83 Czyli jest to alternatywa potocznych esów, tyle tylko, że przeznaczona do prądu DC w celu uniknięcia łuku elektrycznego, tak...? Czy się mylę...?
@@problemiarz tak, dodatkowo są bardziej niezawodne. Czesto stosowane są oba zabezpieczenia. Polecam ten artykuł: praktycznie-elektryka.blogspot.com/2019/03/fotowoltaika-instalacja-elektryczna.html
Witam jakie panele polecasz pod ten falownik pozdrawiam 😀
Witam, zależy ile masz pieniędzy, właściwe każde będą działać. Jak masz duży budżet to kup firmowe (Sharpa, Selfy,...), jak mniejszy to Chińskie (Raisen, Longhi,... itd). NA panelach akurat słabo się znam, moje to Raiseny, Longhi i używane CanadianSolar
@@saper83 dzięki pozdrawiam 😀
Ten falownik zda egzamin przy bateriach life po4??
Nie wiem, ta wersja nie jest do tego stworzona ale zobacze, teoretycznie zakresy napięć powinny starczyć.
Cześć. Jaką masz moc z paneli i ile realnie można go obciążyć? Daje te 3kW?
Hej, ok 3kW daje, obciążałem go przez chwile, jest to tani chińczyk wiec lepiej nie ryzykować. Paneli mam tez kolo 3kW.
@@saper83 Dzięki za odp. Ja mam 2,4kW to powinno wystarczyć na podstawowe utrzymanie w ciągu dnia. Pozdrawiam
Mogę prosić o specyfikacje tego falownika ??
erli.pl/produkt/falownik-solarny-inwerter-easun-3kw-hybrydowy,112971057
Witam. Czy taka instalacja musi być zgłoszona do zakładu energetycznego?
Nie
jak ustawic aby była mozliwosc zasilania z samych paneli ?
Pewnie trzeba ustawićtryb SUB w menu.
@@saper83 próbowałem wszystkie opcje
@@saper83 może 100 wat produkcji to zbyt mało ??? bez sieci nie załączy obwodu wyjściowego akumulatorów jeszcze nie mam
@@robo1xx mozliwe, jest tam sporo opcji, ale jak prądu za mało to nic nie zrobisz. Mi teraz ledwo pradu starcza by akumulatory podładować. Standardowo mam na 24V bezposrednio podłączony monitoring, internet, telefony i pare dobnych rzeczy, na 230v juz brakuje. Czekam do wiosny. Niestety w zimie wiekszość dnia panele są zacienione.
@@saper83 miałem dziś chwilę słońca przy podpiętym obciążeniu wyszło że z paneli szło 1500wat .. ale bez sieci bypasu.. i tak z samych paneli nie ruszyło .. może mój inwerter jest inny ea sun biało żółta obudowa 5.5 kw
Czy ten inwerter może ładować Lif po4
Teoretycznie da się, ręcznie ustawiając napiecie dolne odcięcia i górne ładowania. W praktyce jak to działa przetestuję za parę miesięcy jak mi nowe baterie dojdą. Z litowymi trzeba pilnować napięć by ich nie przeładować ani zbyt mocno nie rozładować.
Ok ja testuje od 3 dni dałem 28 v zakończenie ładowania
Problem tylko że odcienie 25.5 v a to 10 % pojemności
@@mariusz18ii masz rację, teraz patrzę za max można 25,5V ustawić. Dla lifepo4 to ok 20% + spadek napięcia na przewodach to mam na styk. Myślę że powinno u mnie działać. Jak nie to trzeba będzie zmienić falownik.
Witam proszę o kontakt
w zimie jak produkujesz energie?
W grudniu i styczniu lece na świeczkach 😛, w sensie niewiele tego produkuje w tym okresie.
@@saper83 czyli co na zime jakis piecyk z butla gazowa?
:)
witam mam taki inwerter i jak zalocze zasilanie ac to szyczy czy tak powino być ua-cam.com/video/MS5TZkhmPf0/v-deo.html&si=fBcOa7kgfOMZlsnJ
Może to ładowarka a tak hałasuje, ja żadko kiedy ją włączam, i zwykle tylko na 10 lub 20A. Zobacz czy też tak będzie hałasować jak wyłączysz ładowanie z sieci. Jak sie nie przegrzewa to chyba ok.
dziekuje za odpowiedż z tego co zauwazyłem jak inwerter pracuje chwile na małym opciozeniu na 200wat i sie rozgrzeje to nie ma zadnego dzwieku puzniej jak sie wloczom wetylatory to troszke szyczy czyli to moze być jego normalna praca ?
dodam ze chałas na filmie był na wyloczonym ładowaniu z ac zasilanie z aku
@@mariusz18ii na to wygląda, m mine też hałasuje, ale mam go w piwnicy to nie zwracam uwagi zabardzo.
inwerter pobiera prod z aku gdy pracuje na trybie bajpas za noc rozładował mi 40 % czy da się Czos z tym zrobić jak pan sobie z tym radzi ? Pozdrawiam
Witam przestał mi działac wyświetlacz ua-cam.com/video/cqE1t4qAzac/v-deo.html&si=Bw5d8HBh0FWKa4pN