Minibyty se spaním v patře jsou super pro mladé, zdravé, netěhotné a obecně dobře se pohybující lidi. Stačí vymknutý kotník a už nemáte na pár týdnů kde spát, když není ve spodní části gauč. Jsem fanda minibytů s efektivním využitím každého cm, ale tohle velmi časté řešení mi nepřijde úplně nejšťastnější.
Dům. 140 m2. Na jednu osobu 46m2 (stabilně, ale často máme návštěvy a to jsme pak na čísle 28m2 na osobu). Největší místnost má cca 45 m2 - nějakých 32%. Od dob covidu jsem začal pracovat 90% času, takže jsme z garáže udělali pracovnu/hostinský pokoj se samostatnou koupelnou. Před touhle změnou jsme měli 100m2 Menší bych v tuhle chvíli nechtěl, ale větší taky ne - jsme spokojeni. Ještě k těm důvodům, co popisujete, si myslim patří ještě jeden důležitý aspekt a to kolik času doma lidé tráví - znám spoustu lidi (hlavně v Praze, kteří domu jdou téměř výhradně spát a veškerý čas tráví “venku”) já jsem naopak většinou doma (Holt introvert 😂) a tím padem si myslim, ze prostoru doma potrebuju vic
Podlahovou plochu bytu mám 52 m2, žiji v něm sama s kočkou, největší místnost je 18,2 m2 tj. 35%. Světlá výška místnosti je 2,70 m. Využívám pouze 34 m2 , největší místnost mám pro setkávání s naší velkou rodinou. Jsem velmi spokojená, splnila jsem si sen ve věku 73 roků, protože do té doby jsem žila 20 roků v bytě 32 m2 a rodinné příslušníky jsem nemohla pozvat všechny spoučasně.
3. nadzemní podlaží domu z 30. let. 129m2 s podkrovím, 4 osoby, největší místnost má 55m2, 33 m2 na osobu. Bohužel s nízkou výškou stropu 2,6m. Lepší světlosti jsme po rekonstrukci dosáhli otevřeným schodištěm se střešním oknem nad ním. Na střechu se povedlo nacpat 5m2 terasu díky ploché střešní konstrukci nad obývákem pod ní. Značná část plochy je v užitnosti omezena podkrovní konstrukcí zasahující i spodní patro. Řekl bych, že využitelná podlažní plocha je reálně asi 100m2. Díky za Vaše videa.
Byt Praha Břevnov 3+kk, Velikost bytu: 64 m2, na jednu osobu 13 m2 (3 děti), největší místnost 27 m2 (42 %). Bytový dům je roku 1960, díky předělání původní dispozice 3+1, což byly samé dveře a samá chodba je z toho nyní vcelku "prostorný" byt :). Dalo to dost práce a při návrhu se opravdu hýbalo stěnami +- centimetr, aby se došlo k rozumnému kompromisu. Ložnice má pouhých 10m2 a jsou v ní téměř veškeré úložné prostory (šuplíky pod celou vestavnou postelí 2x2 m, vestavné šatní skříně a nad nimi druhé patro také cca 2x2m přístupné nadsvětlíkem i z obývacího pokoje, takže se tam dají zasunout i 210 dlouhé běžky :). Už tu moc prostoru nezbývalo, ale v Covidu musel přibýt rozkládací stolek na homeoffice). Potvrzuji váš názor, že úsilí věnované plánování, se vyplatilo. Nyní byt i díky absenci úložných prostor v hlavní místosti, působní mnohem větším dojmem a hosté většinou tipují o cca 10 m2 podlahové plochy více :).
Ja ziju ve Svycarsku, kde svetly vejsky bytu jsou nizsi nez v Cesku. Typickej byt ma stropy vysoky 250cm, u novostaveb. Jako architekt pri navrhovani bytu mam vetsinou na dve mista za desetinnou carkou od oficialnich stavebniku stanoveno, jak ma ktera kategorie bytu byt velka, kolik ma mit a jak vybavene koupelny atd. Tripokojovej byt by byl velkej mezi 82 a 85 metry ctverecnimi a mel by jednu koupelnu ve ktere by byl i zachod. V luxusnejsim provedeni by mel dve koupelny, jednu se sprchou a zachodem, jednu s vanou a zachodem. Typickej obytnej prostor se sestava z kuchyne, jidelniho stolu a toho co se v cesku jmenuje obejvak a mel by mit asi 38 az 45 metru, prvni loznice minimalne 14, ostatni minimalne 12. Ja osobne bydlim ve dvesteletem pamatkove chranenem statku, kterej se snazim vlastnorucne restaurovat. Obytna cast ma na dvou podlazich po osmdesati metrech, ja obyvam jedno patro. Hlavni obytny prostor ma 40m, jedna loznice ma neco pres deset, k tomu entree a koupelna. Spodni patro je na stejne plose a stejnem pudorysu, jenom ten hlavni prostor je rozdenen na dve mistnosti. Stropy v mem statku jsou neco pres dva metry vysoke, mereno ke spodni hrane tramoveho stropu, nektere mistnosti jsou o par centimetru vyssi. Pro me je dulezita poloha, u strze, lesa a jezera, a taky fakt ze mam treba 40m velkou truhlarskou dilnu a dalsi neobytny prostory. V dome bydlim momentalne sam, casem se mozna nastehuje pritelkyne, ktera bude mit pro sebe jednu az dve mistnosti v neobydlenem patre, tu treti pouzivam jako pracovnu. Pritelkyne zije ve vlastnim byte, je to byt sestavajici z kuchyne bez jidelniho stolu, asi 10m, obytneho prostoru s jidelnim stolem, ten ma asi 25m, a z mensi loznice kolem 12m. Je to byt ve vile z dvacatych let a nejcennejsi na nem je jeho primy vstup do zahrady a vyhled na plane a lesy u mesta Riehen. Stropy ma 280cm.
Já jsem celkem čerstvě přestěhovaný do 2kk, 81m2 + 10m2 “mezanin” na spaní pro návštěvy. Zatím sám a užívám si to moc. Největší je obývák s kuch. koutem 35m2, výška asi 3,7m. Procent asi 40%. Díky za další fajn video :)
Dum naší kocky v Českých Budějovicích. 😹Velikost 85m2, žijeme 3 a na osobu vychází 28,3m2. Největší místnost je propojena kuchyně s obyvakem 45,5 m2, což je nějakých 53%. Úplně nám velikost domu vyhovuje. Využila bych navíc technickou místnost na bordel nebo špajz, ale aspoň nehromadime jídlo atd. Přes hezké počasí žijeme venku na zahrade, ktera má 800 m. Nejvíce času travime samozřejmě v propojenem obýváku. Moc děkuji za Vaše videa :)
Máme dům 108m2, žijeme v něm 3 osoby tj. 36m2/osoba. Největší pokoj je obývák s kuchyní, kde trávíme nejvíce času. Ten má 42m2 tj. 48,9% celé plochy. Skvělé video, díky za něj.
Adame, také vám děkuji za video, skvělé téma! U mě - bytový cihlový dům z 50. let kupodivu orientace na 3 sv.strany, výška stropů v průměru 2.75-2.82 (dle úpravy podlahy) Hlavní místnost dění je obývák s kuchyní cca 35m2, další pokoj 20.5m2 a 14m2, nepočítám chodbu. Ta je do velkého L, koupelna a wc jsou oddělené a rozměrově asi jako v letadle 😀 Ale neee. jde to.. ;-) Nepočítám balkon, který propojuje obývák s větší místností. Jsem s dvěma syny (12 a 17) a v podstatě si nemůžu na nic stěžovat, jentaktak stíhám náš prostor uklízet :-). Výška stropu mi dovolila udělat skladovací nástavbu s dřevěnými schody v pokoji, vypadá to pěkně a pod tím útulně. Není to jako v baráku, ale můžu říct, že mě návštěvy (baráčníci) říkají, že mám obr místa, víc než u nich..;-) Trochu o tom přemýšlím, říkám si, asi mě ten "akorát" prostor motivuje udržovat vzdušnost, nekramařím, a když kramařím tak do výšky, nikoliv do plochy :-D
Zdravím byt v panelovém domě. Velikost bytu 83 m2. Původně 4+1 ( nicméně dvougenerační byt. takže 4 pokoje, jídelníčku, kuchyň, sprcha + záchod , záchod ) . Po našem naši rekonstrukci zrušena jídelna a vytvořena velká koupelna a kuchyň. Hlavní obývací pokoj má 20 m2. Takže cca 24% bytu. Panelový dum má jen 2 byty na každém patře. Ten druhá je ještě větší. Design celého vytu se snažíme tlačit severním stylem. Takže dřevěné prvky a světlé odstíny. Zatím počet osob dvě ( ještě dva týdny :) ). Takže 41,5 m2 na osobu teď , potom 27,6.
Byt 60m, 30m/os, největší pokoj 21m. Za mě je důležitější uspořádání a vybavení adekvátní k užívání než velikost. Předchozí byt byl 40m pro dva, ale byl tak skvěle zařízený, že jediné, co jsem postrádal, byl snad jen kamrlík/sklípek na sportovní vybavení a alespoň malý balkon na sušení, posezení a drobné pěstování. De facto mi těch 40m jinak naprosto stačilo a stísněnost jsem nepociťoval. Za mě jde o to mít prostor tam, kde se člověk pohybuje a na uskladnění. Na uskladňování musí být prostoru tak akorát, protože když je ho moc, má člověk tendence skladovat každou hloupost a pořizovat si zbytečnosti. Malý byt v hezkém okolí mě také podněcoval k tomu, abych co nejvíc času trávil venku tj. není můj cíl mít byt pro to abych v něm trávil čas ale pro to aby mi poskytoval optimální servis.
Byt 3+1 v historickém domě v centru okresního města, celková plocha 129m2 (včetně předsíně, komory a šatny). čtyři osoby (dva dospělí a dvě děti) 32,25m2 na osobu. Největší místnost je obývací pokoj s 43m2 což je 33%. A doplním i rozměr světlé výšky, ta je 3m. Jinak díky za vaše skvělá videa.
Bydlím sám v Praze, byt 57m2 - 1kk (předsíň + záchod + koupelna dohromady cca 10m2, zbytek je ta hlavní místnost). Přijde mi to tak akorát pro jednoho člověka - i když mám víc m2 na člověka, protože je to jen jedna místnost, tak ve dvou už bych tam bydlet nechtěl. Předtím jsem bydlel s přítelkyní v 3kk cca 70m2 (ložnice cca 12m2, malá pracovna cca 8m2, předsíň + chodba + záchod + koupelna dohromady cca 15m2, obývák s kuchyní cca 35m2). Nebylo to o moc větší a prostor na jednoho člověka výrazně menší, ale díky té členitosti a odděleným místnostem to bylo pro dva perfektní - nic nechybělo ani nepřebývalo. Ale s dětma už by to bylo zase malý - z tý pracovny by nešel udělat dětský pokoj. Jinak jsem zvyklý z dětství bydlet na vesnici v baráku cca 120m2 (120m2 půdorys, ale obytná plocha cca 150m2 díky částečně obytné půdě) - dohromady 5+1 (1 pokoj nahoře a 4+1 v přízemí). Když nepočítám ten "dětský" pokoj nahoře, tak největší místnost je obývák cca 25m2 a nejvyužívanější kuchyň cca 16m2. Dva dospělí a dvě děti, takže cca 35-40 m2 na osobu. Do budoucna rozhodně plánuju jít zpátky na vesnici a postavit si baráček o podobné velikosti. Jen to chce od začátku líp rozvrhnout místnosti a udělat obyvatelný celý patro (míň větších místností dole (hlavně větší kuchyň s jídelnou... ale určitě taky obývák zvlášť) a víc menších pokojů + ložnici nahoře).
Dom, 147 m2. Zatiaľ sme 3, ale plánujeme byť 5, keď sa rozrastieme. Je to teda 49 m2/osoba (3) bude to mozno 29,4 m2/osoba (5). Najväčšia miestnosť je 50 m2 trávime tu cely deň. Miestnosť na jedenie, oddych, občas prácu a varenie. Minule na výšku stropu som nestihol komentovať, ale zdieľam Váš názor - vyšší strop je viac možností. My sme si dali 3,05 m. Je to krásne vzdušné a svetlé. Ďakujem za Vašu tvorbu. Rozprávate pôsobivo a zaujímavo. Len tak ďalej 👍
Máme byt o velikosti 204 m2 (ale ve třech patrech, tj. včetně schodiště), jsme tu tři, někdy čtyři, tj. 51 - 68 m2 na osobu. Největší místnost je obývací pokoj s kuchyńským koutem o ploše 56 m2 (tj. 27.5 m2). Jsem názoru že tento byt je optimální pro 4-5 osob. Jsme dva dospělí, oba pracujeme někdy z domu a tudíž je ideální mít pracovnu pro každého. Jedna z pracoven je zároveň pokoj pro hosty.
Byt v cihlovém domě z 50. let, Praha Vysočany. Celkem 36,3m2 (nepočítám sklep), na jednu osobu 18,15 m2 + velkej pes :). Největší místnost má 19,5 m a obsahuje prostor pro spaní, kuchyň, obývací i jídelní část. Chytré rozvržení prostoru, úplně nám to stačí. :)
Dobrý den, nacházím se v oblasti Jihlava Bedřichov - nejstarší jihlavské panelákové sídliště. Náš byt má 56m2. Dlouhou dobu jsme tu žili 4 (14m2/osoba) momentálně už pouze 3 (18,6 M2/osoba). Největší místnost má pak 14,96m2 (26,7% plochy bytu), světlá výška činí 2,7m.
1+1 z první republiky v Olomouci, strop 2,80m, plocha 54m2, na jednu osobu 54m2, největší místnost 18,1m2 (33,5%). Raději bych měl poloviční panelákový. Chybí mi dobrá tepelná izolace, ústřední topení (mám vafky + karmu) a sprchový kout.
Máme domek 54m2. Největší místnost má cca 26m2. Mno, a bydlíme tu 2 dospělí a 3 děti. Tj. cca 10,8m2/osoba. Nicméně máme na konci zahrady branku do lesa, takže po škole děti můžou zmizet - teď třeba na lesní jahody.
My máme takový sklepní prostor ve starým činžáku, ale naštěstí s normálními velkými okny. Podlahová plocha je 39m2, větší ze dvou místností má zhruba 18m2. Nemít tu patro na spaní, tak se tu asi ani neotočíme. Bydlíme tu dva + kocour, na jednoho to vychází zhruba 19m2, ale s tím, že vedlejší místnost je reálně používaná jen jako kuchyně, na sušení prádla a jako sekundární místnost pro HO. Koupelna je samostatná a máme i menší předsíň.
Dům v Praze. Podlahová plocha 300 m2 (i se 117 m2 suterénem s dvojgaráží a hernou, kde trávíme nějaký čas(na ten domácí fotbal a tenis :) )), na jednu osobu 100 m2, hlavní obytný prostor 66 m2. A k minulému průzkumu s.v. 274 cm v hlavním patře, 266 cm v patře s ložnicemi a 239 cm v suterénu. A info pro zajímavost. Ještě před 3 rokama jsem bydlel ve 12 m2 pokoji ve sdíleném bytě.
Mám malý byt přízemní vstup přímo z venku, okna jsou velké ale 90% času jsou rolety aby lidé z chodníku neviděli dovnitř. To světlo co prochází je ale dostačující :) velikost pokoje je 25m2 ( ložnice, kuchyňka, pracovní stůl, křeslo, motorka :) co více si přát plus je koupelna 3x1,2 m. A po 9 letech jsme přišel na to, že 50% prostoru vůbec nevyužívám, stačí mi sedět u práce. stolu, stat u kuchyňské linky, spát v posteli nebo sedět v křesle. Ten zbytek místa je úplně zbytečný strop je cca 2,6 m takže mipříjde skvělý. Uvažuju o malém domku kde bych ty zbytečné části vynechal a vezmu si nějaké nápady z karavanu nebo jiných malých prostorů a postavím si něco opravdu mikro :) protože opravdu více není třeba :) děti jsou už velké chodí jen občas na víkendy, takže mi přijde zbytečné mít něco velkého. Zvláště pak při vytápění je škoda topit do zbytečného prostoru. Ja raději cestuju a byt je jen místo návratu :) a odpočinku :) a pak občas místo pro práci, a ten notebook je dneska už dost malý :)) takže ani stoly nemusí být velké :)
Dům 170m2 zastavěné plochy, 2 patra, 225m2 obytné plochy. Bydlíme tu 3, tjn. 75m2 na osobu. Největší místnost je dětšký pokoj a má cca 40m2, tj 17,7%. Výška stropu je variabilní, nejnižší je 260cm (kuchyň, chodba, koupelna), nejvyšší cca 450cm (ložnice, ale strop je tam šikmý - podkroví)
Jen se nic nesmí přehánět - kultura "tiny house" a různých mikrobytů je fajn pro studenty nebo když máte kolem obří pozemek a tak jste jakoby blíž přírodě, ale pro dlouhodobé žití běžného člověka to moc pohodlné není. Pro pobavení si najděte scénu "Nástrahy velkoměsta - byt" 😀 ua-cam.com/video/u_kzdJ0CyLw/v-deo.html Jinak možná zajímavý tip na pro rekonstrukci železničního mostu, která nás před měsícem docela nadchla při výletě - v Neratovicích byl takový ohavný železniční most a byl nedávno velmi dobře rekonstruován. Má imho všechno, co takový most má mít - část pro chodce dokonce má i prostor s lavičkou na koukání na Labe.
Na velikosti záleží. Já mám pro sebe 190 m2 v přízemí a pro jednu osobu je to vyhovující velikost. Naštěstí mám solar a tak mne chlazení nic nestojí. Dům je větší, ale horní patro pronajímám a to platí hypotéku, daně, pojištění, vodu atd. Moje dcera má 3100 sq ft- asi 300m2 a to je 75 m2 na osobu. Vyhovující. Tady je to jinak. Máme tu víc místa v Kalifornii.
Doplnil bych dvě myšlenky: 1.) Nezáleží jen na ploše bytu jako takového. Úplně jinak je vnímána stejná plocha u bytu a u domku se zahradou a přitom na té zahradě člověk ani nemusí být. Čistě jen ten pocit, že přesně v těchto místech nekončí má klec, tomu dává úplně jiný rozměr. Mám třeba přímé srovnání domku na půdorysu 7x10m na krásném místě, kde je spousta zeleně a soukromí s bytem 120m2 se stropy 4,6m. Ten byt se tak nějak dal přežít, ale nebylo to ono. 2.) Kolik vztahů se rozpadlo nebo získalo vážné trhliny proto, že jeho aktéři bydleli v příliš malém bytě, kde neměli dostatek prostoru pro soukromí, pro to se někam zašít a mít klid? Malé byty jsou jen pro jednoho a možná občasnou návštěvu druhého, jinak je to pro vztah katastrofa.
S tou zahradou s Vámi souhlasím, máme tedy jen lodžii, ale i to je velká pomoc, přesně jak říkáte, klec nekončí tou zdí. Je umožněn rychlý kontakt s venkovním prostředím.
@@evabudinova4592 Přesně. Pokud to počasí jen trochu umožňuje, tak mám otevřená všechna okna i dveře na zahradu. Ten přechod mezi venkem a vnitřkem je otevřený a velmi pozvolný, ne useknutý. Pokud je ložřdie dostatečně velká a ozeleněná, tak také dokáže pomoci.
žijeme na žižkově naproti kinu aero, hezký barák, zvenku přiznané cihly. Vevnitř máme 68m2, připadá 23m2 na osobu a obývák s kuchyní má 24m2 tzn 35% a výška stropů je 3m. Budeme se ale stěhovat na Jarov, kde budeme v bytě o 53m2, obývák s kuchyní bude mít 20m2, tzn 37% a na osobu tam bude 13,25m (budeme čtyři). Nevím jak to dáme, místo je krásné a má to jižní okno (proto se stěhujeme) ale světlá výška bude 2,65m, sem na to sám zvědav.
Máme to skoro úplně stejné jako vy - jsme tři na 60m², ve dvou místnostech. Hlavní místnost je ale o trochu větší a zabírá téměř polovinu (48%), tam trávíme drtivou většinu bdělého času stráveného doma, a ve druhé spíme. Moc rádi bychom měli ještě jednu místnost, ale aktuální ceny bytů v Praze nás velmi odrazují. Doufala jsem ve víc, ale máme přesně 2,65 m světlou výšku, což je možná důvod, proč narozdíl o vás chceme do o něco většího. I tak jsem zkoumala možnost vyvýšeného spaní. Miluju chytré využití vertikály prostoru i když to u nás úplně nejde. Byty by se měly spíš prodávat podle m³ a ne m² :D Nádhérná série o japonských mini bytech, často vertikálně využitých, je tato: ua-cam.com/play/PLtflILeTBlX_E6rFrloEFxP9reyc-fgHW.html a z toho velmo vřele doporučuju konkrétní video o zavírajícím mikro elektro obchůdku na Akihabaře, kde se majitel musí pokaždé proplazit dovnitř a kde strávil většinu života: ua-cam.com/video/nA1UNJirOTI/v-deo.html&ab_channel=TokyoLens
RD 105m2, 35% je největší část domu - obývák a kuchyňský kout- trávíme tu nejvíce času. Žijeme tu ve 3 - 35m2 na osobu, s příchodem druhého dítěte plánujeme z pracovny udělat dětský pokoj. Pracovna bude v podobě přístavby na zahradě (soukromí, světlo, klid na práci). Po několika podnájmech - jak v Čechách tak v Anglii velikost vyhovuje. Kvůli zdravotním omezením máme bungalov, počítáme i s tím, že ve staří mohu mít větší problémy s chozením.
50 m2 celkově, 25 na jednoho (když nepočítám kočku :-) ), většinu času jsem v obýváku, 21m2, čili 42 %. Jo a minule jsem nenapsal tu výšku, 285cm. Původně jsem byl nadšen, že je to vyšší než v paneláku a kvůli Vám chci víc, sakra :D
Byt na pražském Žižkově v domě cca z r. 1930. Plocha celého bytu 53,5 m2, 2+1, 2 osoby mají po 26,75 m2. Největší místnost obývací kuchyň 19,35 m2 (býval to průchozí pokoj). Nejvíce času trávím v bývalé kuchyni, tj. své pracovně - 10,35m2. Pro úplnost - světlá výška 3,1 m, což nám umožnilo vecpat nad skříň spací patro. Kdyby to bylo o půl metru víc, nezlobila bych se. Pro 2 osoby při dobrém uspořádání poměrně luxusní prostor. Budoucnost osobně vidím v lokalitě, jejím geniu loci, pak v bezprostředním okolí (parky, pěší zóny, bezpečnost chodců), dojezdová vzdálenost do práce (kvalitní MHD). Ideální bydlení za x let vidím v krásném městě plném zajímavých památek, staveb, vnitrobloků a pěších zón a v něm spousta malých, praktických, dobře uspořádaných bytů v domech se společenskými prostorami. Když je městský prostor kvalitní, plný zeleně a veřejných budov se světlou výškou, umožňující zvednout hlavu (od kostela po parlament), pak asi není problém jít přespat do útulné jeskyňky a radovat se z jejích na milimetr vyladěných úložných prostor...
Dobře, tak Vám dám požadované pokračování: - náš byt 3+kk v paneláku má celkem 72 m2. - Největší místnost - výměra 35 m2 (49 % z celé plochy bytu) - Bydlíme zde 2 (ale čekáme miminko), takže nyní 36 m2/os. (potom 24 m/os.). Největší místnost je obývák spojený s předsíní a s kuchyňskou linkou s ostrůvkem. Na konci kuchyňské linky u okna mám pracovní koutek, takže v této největší místnosti trávím nejvíc času. Velká kuchyň je pro mě důležitá, protože jsem typ ženy, který drží rodinu kolem plotny u dobrého jídla. Tudíž bych v malém bytě byla nešťastná, tam nebývají pořádné kuchyně na vyvařování pro 7 lidí. Žili jsme 9 let dva v bytě o výměře 42m2, a to mi bylo málo. Nejhorší to bylo s úklidem, když jste chtěl uklidit, vysát, vytřít jeden koutek, musel jste něco dát na stranu a takto postupně po celém bytě. Špatně se manipulovalo s vysavačem.
RD - novostavba, vesnice, Jižní Čechy (sedlová střecha s přípravou pro případné dodělání obytného podkroví, technická část- garáž, zastřešen stání a pracovní prostor 59m2, vše pod jednou hmotou) velikost 1 NP obytná části 75m2 , na jednu osobu 37,5 m2 největší místnost 30,3m2 40,4% (obývák, kuchyň, jídelna) strop 2,65 m
Teď se naše pětičlenná rodina přestěhovala z bytu o velikosti 68m2 do 140m2 na Vinohradech, ale zatím využíváme jen polovinu, druhá se rekonstruuje po zatečení střechy. Na osobu pak vyjde 28m2, největší obytný prostor má 53m2. Nejzásadnější rozdíl vidím ve skvělém přístupu denního světla - starý byt byl fajn, ale první patro v zástavbě znamenalo pořád svítit i za dne. Vadit mi to začalo až v posledních letech, kdy jsme tam byli pořád zavření...
Milovice - Mladá Byt v rekonstruované bytovce (možná panelové) 47m2 2+1, jedna má maličkost a mé koníčky. Výška stropu 250cm. Největší místnost 16m2 tvoří 34% z celého bytu. Špatně využitá plocha bytu, potřeboval bych konečně uděl skříně na knihy a časopisy. Čtvrté patro bez výtahu (nejvyšší), balkon 310x60cm (18600cm2) není započítán (doufám nechce se mi měřit celý byt). barák ve tvaru krabice, chybí mi nádherné domy z pomezí Vinohrad a Žižkova z Prahy. Ale bohužel hrála při výběru cena.
Panelákový byt v rastru 3,5m. Počet členů rodiny čtyři. Plocha bytu v 61,8 m2 ( tj. cca 15,4 m2/osoba), z toho největší místnost 18,6 m2. Byt je 2,5+1, všechny pokoje mají přístup z chodby a jsou proměněny na ložnice. Nemáme klasický obývací pokoj. Velikost je dostačující.
Naše 1+kk má 44 m2, jsme v něm dva, takže 22 m2 na osobu. Největší místnost, do které jsme zvládli vměstnat ložnici, pracovnu, obývák, jídelnu a kuchyni, zabírá cca 60 % bytu - asi 26 m2. Už jsme tu čtvrtý rok a zpočátku jsme nadávali, že je to malé, ale vlastně nám to docela stačí.
Bavilo by mě "pomoct" v anketě, ale bohužel zklamu. Můj prostor je natolik netypický, že to neumím takto naměřit. Schody jako součást obýváku a podobné věci.. Obecně: umím žít v malém prostoru a nevadí mi to. Nejmenší byt, co jsem kdy obýval, byl lichoběžník, na jedné straně jen šířka vstupních dveří + futra, takže tak 1m, protistěna šířky okna plus kousek zdi, řekněme 3m a délka od dveří po okno byla (když si tak vzpomenu) cca dvě postele, nějaké 4m. Jo, doba lehce poštudijní. 🙂 Teď mám hrubým odhadem těch 25m2/os. Mám dost posunutou představu o poměrech mezi místnostmi. Ložnice miniaturní, jen aby se tam vešla postel a přístup k ní. V ložnici je člověk třetinu dne a co tam dělá? Spí. Takže není potřeba velký prostor. Koupelna totéž. Miluju italské koupelny. Italové mají "divné" vany, které jsou krátké, nedá se do nich lehnout, ale mají vysoké bočnice, takže jsou zároveň tak trochu sprchovým koutem. Jak dlouho je člověk v koupelně? 15min denně? Takže zase neplýtvat na ně metry čtverečnými. Naopak s rodinou chcete trávit den, takže obývák maximálně velký, jak to jen jde. Ideálně integrovaný s jídelnou dohromady a kuchyně buďto rovněž integrovaná nebo aspoň ne zavřená za dveřmi. Za mě si myslím, že obývák (obsahující jídelnu a kuchyni) má tvořit něco mezi 50-60% bytu.
Byt 54m2, kuchyňský kout integrovaný v obýváku. Žiju tu sama a naprosto mi vyhovuje. To stejné sem měla už několikrát v různých zemích. Výška byla nejlepší v Praze 3,2m. Tady mám jen 2,8m ale zas mám balkón a je tu společný bazén. Za mě dobrý.
Tohle mám ve smlouvě, nemusím měřit. Jinak, ta světlá výška je cca 250 cm odhadem. A je to bytovka ze 60.let na okraji Phy.Velikost 45m2 jako 1+1 předělaná na 2+1. Průměrně 22,5m2/osoba. Psa nepočítám :)) Největší místnost má 24m2. A díky té předělávce se sice navýšil užitný prostor bytu, kdy ze zbytečně velké chodby se stala z části kuchyň. Ovšem byt má fakt dost rezervy k tomu, aby byl lépe využitý prostor právě v té kuchyni, chodbě a soc.zař. Jsem ráda, že někdo přede mnou, kdo tady bydlel, to udělal. Mohl ale víc nad tím zapřemýšlet. Ale bydlím tady ráda.
Panelákový byt 65m2; původně 2+1, ale díky dispozici se dvěma vstupy do největší místnosti (20,5m2) často přestavován na 3+1. Tím pádem se největší místností stal pokoj s 18,5m2. Můj pokoj má nějakých 9m2. Teď už se v něm vyskytuju jen občas, ale až do nástupu na vysokou bohatě stačil, protože to byl jen můj prostor, kde jsem se mohl zavřít a mít klid od všech ostatních. Ve třech lidech to pak vycházelo na 21,7m2 na osobu. Jen teda tenhle ukazatel mi nepřijde moc vypovídající, protože je v tom i kuchyně, koupelna a WC, která by v podobných rozměrech byla i v menším bytě s jedním člověkem.
Byt. Celková plocha 30 m2. Dispozice 1+1. Počet osob 3. Na jednu osobu 10 m2. Největší místnost má 18 m2. Malé, skromné. Do budoucna se ještě pár jednotek m2 bude hodit, ale zatím jsme maximálně spokojení. Světlá výška pouze 2,6 m. Tady se přikláním vaši stranu Adame, kéž by byla více.
Zajímavé téma. My s rodinou žijeme bytě z 30. let v širším centru Brna. Byt prošel velkou rekonstrukcí - přesunutí kuchyně, “pokoj pro služku” se změnil na tech. Místnost atp. Kuchyň s jídelnou a obývákem, které jsou odděleny pouze barem mají dohr výměru 48,3m. Jinde čas skoro netravime. Stropy 3 metry, což taky přidá na komfortu.
U nás je to trochu složitější. :) 70m 2+1 (333m strop), (byt vznikl podobně jako Váš, rozdělením většího), 4 spolubydlící (2páry), 17,5m/os. Největší pokoj má 25m, ale je rozpůlen přepážkou do 2/3 své šířky, díky tomu příležitostně slouží i jako obývák pro všechny a nenárokuje si ho jen jedna dvojice, takže za největší ve výsledku dá považovat kuchyně s jídelním stolem, která má 15m. Náš pokoj má pouze 9m, ale je rozšířen o spací patro (5,2m) a o prostorný balkon (4,7m), a právě ta členitost skýtá spoustu možností jak v menším pokoji fungovat, kdybych si mohl znovu vybrat, do toho většího bych určitě nešel. :)
Řadový dům za Krnovem, strop 2,58m. Obytný prostor 99 m2 (na osobu 33 m2). Největší místnost byla obývací pokoj 25 m2, ale při rekonstrukci jsme otevřeli celé patro. Obýváme 2 patra a pod nimi ještě garáž a technické místnosti.. člověk se přes den dost nachodí po schodech 😅.
podalhová plochy domu (bez garáže) cca 240 m2 na jednoho 60m2 (máme 2 pracovny, 4 roky pracuji jen z domu) většinu času v domě trávím v pracovně 15m2 - 6% , zbytek rodiny v kuchyňoobýváku 50m2 - 20% Je to zbytečně velké, ale malý dům jsem nechtěl, vyrůstal jsem v průchozím pokojíku 13m2 bez oken. Lituji toho že jsem v podkroví neotevřel až k vrcholu, takto máme jen 250 cm světlou výšku.
Dům, cca 80m2 + 20m2 zastřešená terasa (kterou časem zasklíme). 3 místnosti - hlavní obývák s kk je 40 m2, k tomu dvě ložnice 13 a 10 m2. Poslední dva roky dělám na projektu z domova, takže jedna místnost navíc by se hodila jako pracovna - sdílení pracovny s ložnicí není dlouhodobě úplně ideální pro duševní hygienu. U domu máme 700m2 zahradu, kde trávíme hodně času. Bohužel jsme v klasickém pražském satelitu, takže urbanistické plánování tu prakticky neexistuje, jsou to prostě tři velké bloky rodinných domů. Teprve nedávno vzniklo nedaleko alespoň dětské hřišťátko.
Koleje Podolí. Pokud budu počítat pouze pokoj (kuchyně a soc. zařízení je na patře společné pro více lidí), vychází mi podlahová plocha 13,8 m², z toho cca třetina je pod sníženým stropem (bydlím v podkroví; v normální části strop 2,6 metru vysoko). Pokoj obývám sám.
Máme byt v paneláku, který má něco málo přes 60m. Byli jsme tam dva. Megaprostor. Nyní ho má pronajatý 6 lidí. Rok jsme bydleli na chatě cca 20m, ale udělali jsme altán, kůlnu. Suchý záchod, sprcha venku, ostrovní systém elektřiny s vrtanou studnou. Uvědomil jsem si, jak člověk potřebuje strašně málo. Dnes žijeme na něčem co je statek 200let starý. Pozemek 1200m, garáže, stodola. Obytná část je fakt malá, tlusté zdi a dispozice strašná. Vlastně menší než byt v paneláku. Žít se dá ve všem, záleží na nárocích. Velkej byt je super, ale když nemáš stodolu a dílnu kde můžeš něco tvořit, tak je to špatný. Když potřebuješ stodolu s dílnou a stačí ti malej byt, jsi v pohodě i v něčem co je fakt špatně řešené... Nicméně si myslím, že je vhodný efektivně využivat prostor. Trávit čas venku a pod. A 60m byt pro 2-3 lidi je přehnaný luxus.
204 m2, 1 osoba, hlavní obytná místnost 68 m2, což je přesně 1/3. Rodinný dům na vesnici.V pokojích stropy 2,5 - 2,85 m, obývací pokoj částečně otevřen do podkroví, v nejvyšším bodě strop 6,85 m. Pár osob mi tu nějak chybí... 😀
Panelákový byt 72 m2, 30 let 4 osoby (18 m2/osoba), teď 2 osoby (32 m2/osoba) ale jedna místnost se změnila na pracovnu. Největší místnost kuchyně + obývací pokoj cca 1/3 plochy bytu.
Podlahová plocha bytu je 58 m2.. Obě ,,velké místnosti " stejně veliké 18,5m2 ( 32% jedna ). Byt obývám sám - 58m2 na osobu :))
Рік тому+1
Byt 2+1 65,9㎡ Na osobu do srpna 22㎡ (3 osoby) Od srpna 16,5㎡ (4 osoby) Největší místnost 26,4 (40%) Světlá výška 2,97m Jakože prostorově těch 66m bude stačit i pro 4 osoby, ale půdorysně je to slabší, dalo by se z toho vytřískat víc spojením kuchyně a obýváku, takže by se to zvětšilo na 3+kk Nebo kdyby se na ulici výrazně omezil průjezd brmbrm (nejvíc rezidenční ulice s parametry dálničního přiváděče) a snížili efektivně rychlost, tak by šlo uvažovat o přesunu postelí, protože by se v té místnosti dalo spát. Když pracuju z domu a otevřu si okno tak ten hluk je fakt náročný na psychiku.
134m2 (na podoryse), ak sa rata zahrada, tak +150m2 -> 5 izeb + technicka miestnost + spajza, terasovy byt. Na jednu osobu: 44m2 Najvacsia miestnot je spojena chodba, obyvacka a kuchyna (otvorene) cez 45m2, su tam sikme steny, tak na podoryse je to celkom zvlastne okotovane.
adam, suhlas so vsetkym, vidim to rovnako.. jeden dolezity poznatok: ked byvate v malom byte, ste nuteni mat poriadok a nekupovat si somariny. takze maly byt vas vychovava k poriadkumilovnosti a skromnosti ;) tiez mam asi 27m2 na osobu. uz 30 rokov :)
Máme dům na vesnici, obytná plocha 130m2, jsme tu dva. Takže na osobu jako v Los Angeles. Obývák má 24m2, tj. nějakých 19%. Jasně, že dům je velký, ale my hodně pracujeme doma a důležité je, abychom se nerušili. Důležitější je pro nás počet místností než celková plocha. Zvládli bychom menší dům, ale při koupi si člověk vybírá nejdřív podle lokality, stavu, dispozice, zahrady a jiných věcí. Při covidu to bylo skvělé.
Plocha bytu 54m2, dvě totožné místnosti 18,8m2 (obývací pokoj s kuchyní a ložnice) cca 35% za měsíc budeme tři, takže 18m2 na osobu :) starý dům na Veveří v Brně, stropy 375 :)
Pane Gebriane, ty tchajwanské apartmány, které jste ukazoval ve videu mi velice připomínají apartmány Zoku v Amsterdamu, kde jsem byl na měsíc ubytovaný. Pamatuji si, že byly tak dobře koncipované, že se mi odtamtud nechtělo, ale z dlouhodobého hlediska bylo pro mně finančně neudržitelné tam žít. Každopádně pokud budete v Amsterdamu, tak můžu jenom doporučit. Mají tam i velice zajímavý společenský/co-working prostor. Jinak žiji sám v bytě s výměrou 62 m². Největší (obývací) pokoj má výměru 17m²
Na přesná čísla bych se musel podívat do stavebních výkresů, ale dům dvě patra po 100m2 + podkroví 38m2. Bydlíme ve dvou, takže každý průměrně 116m2, ale to není relavantní, protože většinu plochy okupuju já. Největšími místnostmi jsou obývák cca 35m2 a ono podkroví 38m2, což je má technická zašívárna.
Panelákový byt 76m2 ve dvou lidech, tudíž 38m2 na osobu (pejska nepočítám). Nejvyužívanější místnost 16.9m2. Plánujeme do budoucna děti a pevně věřím, že je to velikost bytu pro 4 lidi dostačující. Nicméně stropy jsou zde 2.6m, kdy se při rekonstrukci díky nutným podhledům ještě více sníží.
Dum 270 m2, 2 osoby - 135m2/os, nejvetsi mistnost 65m2. Predtim 67 m2 byt/ 3 osoby. Clovek si zvykne na vsechno 😀 ale ja mam radeji velke prostory...do bytu uz by se mi fakt nechtelo....to by musel byt jedine na Manhattanu 🤣
Můj panelákový byt má 64 m2 + 2 lodžie (2,8 m2 + 6,1 m2 - z větší lodžie vznikla zimní zahrada). Žiju sama. Dokud jsem jako dítě bydlela s rodiči, trávila jsem většinu času v dětském pokoji 11,6m (18% prostoru - pro mě tehdy ložnice, pracovna a obývák dohromady 😀) Nyní trávím o trochu víc času v obýváku 25,8 m2 (40,3%). Bohatě by mi stačil menší obývák a jen jedna lodžie, abych mohla mít víc místa v ložnici a co hodně postrádám je technická místnost/kumbál, kam bych šoupla pračku, sušáky s prádlem, štafle a další nevzhledný provozní věci - myslela jsem, že je budu dávat na větší zasklenou lodžii, ale nechci tu zimní zahradu těmito věcmi hyzdit). Také koupelna by mohla být trochu větší - alespoň ještě na sprchový kout.
to je dost o zvyku. někdo využívá byt pasivně a někdo aktivně. Já bydlím sám na 80m^2 a zdá se mi malý, když část využívám pro soukromí a něco jako pracovnu....
Byt (tzv. 3-izbový) 80 m2 (aj s balkónom). Žijeme tu (zatiaľ) len dvaja, takže na jedného to je 40 M2. Najväčšia miestnosť v rámci bytu je kuchyňa s obývacou izbou o výmere 30,6 M2, čo predstavuje asi 38%.
69m2, hlavní místnost 28m2. 23m2 ma osobu. Je to málo. Doposavad jsem žil na 12 místech, jednoznačně nejlepší byl třípatrový rodinný dům (64m2/os), druhý typický americký suburb, 205m2 (68m2/os). Také záleží dispozice, ve více patrech spoustu místa zabijí schody. Zároveň pro mě jednoznačně platí, že kdekoliv jsem byl, moje spokojenost rostla s druhou mocninou vzdálenosti od sousedů. Místo nelze nijak nahradit, ale když už ho mám, lze ho i inkrementálně zlepšovat. Naopak to nelze.
Byt v činžáku, začátek 19. století, Praha. Výška stropu: 345 cm Počet obyvatel: teď 3, v jednu chvíli i 5. Celková plocha bytu: 79 m^2 (26,3/os) Celková plocha bez pavlače/chodby: 71,6 m^2 (23,8/os) Největší místnost, která je ale napůl rozdělená sádrokartonovou příčkou kvůli spolubydlení: 30,8 m^2 (39 %) Reálně největší místnost: 22,1 m^2 (28 %)
196m2 jen pro mne, největší je ložnice 37m2 tj. cca 19%, nejvíce času v trávím v obývací jídelně 24,75m2 tj. 12,6%. Bývalé hospodářské stavení na vesnici u Přelouče s vestavěným podkrovím
byt, 85 m2 celkem, 4 lidi (tj. 21,5 m2 / osobu), největší místnost má asi 28 m2, tedy 32% bytu. A k minulému úkolu dodávám metry 340 cm, v technických místnostech snížena na 280 cm. :-)
Byt 4+1 v centru Brna, 150m2, žijeme zde ve dvou. Asi 80% času využívám místnost o ploše zhruba 18m2. Největší místnost bude mít něco kolem 30m2. Zhruba 60m2 bytu nevyužívám vůbec, nebo sporadicky jednou, dvakrát do roka. Sv. Výška je zde 3,2m.
Já bydlím převážně na kolejích kde je buňkový systém. Buňka se skládá ze tří částí. Dva stejně velké pokoje po 15 m2 a třetí blok ve kterém je z větší části kuchyň a z menší koupelna má také 15m2. Na pokoji jsme dva takže pro každého je to 7,5 m2 plus společné pokoje, které ale sdílí 4 lidi....to znamená 3,75 m2 pro jednoho. Celkem má tedy jeden člověk na buňce pro sebe 11,25 m2.
Bydlím sám v bytě co má kolem 44m2 Ale říkám si, že bych měl radši menší. Co je ale dle mého mnohem důležitější je kontext. Úplně nejraději bych bydlel v jednom pokoji, který ale 1) má terasu/balkon na kterém bych měl svoje soukromí 2) má hezký výhled 3) je v hezké části města 4) není na sever (chci světlo). Nemluvím samozřejmě o sousedech apod. Ale pro mě jsou tyhle věci mnohem důležitější než jak velký ten byt je. Ale pravda, že kromě bodu 3) ty věci můj byt němá :D
Mezonetový podkrovní byt, 120 m2, 2 dospělí, 2 děti. Tzn. 30 m2 / osobu. Největší místnost (obývák + kuchyně + pracovna) bude cca 60 m2 a výška do hřebene tak 5 metrů. A milujeme to! :) A samozřejmě chceme něco, co nemáme, a to jsou klasická velká a svislá okna, máme všechny střešní.
Celková plocha: 59m2, z toho 14,75m2 na osobu (2 dospělí, 2 děti) a hlavní místnost má 30m2 (necelých 50% bytu). Hlavní místnost je krásně velká, díky tomu je to pohodlně kuchyň, jídelna, obývák, zároveň i pracovna a částečně i herna. Pokoj navíc, malá ložnice pro rodiče, by se ale opravdu hodil... :)
Byt v panelovem dome v Brne Bystrci z roku 1984. Vyska stropu 2,6m. Celkova plocha 95m2. Pocet osob 4, tedy 23,75m2/osoba. Nejvetsi mistnost 20,66m2, tedy 21,7%.
byt 3kk, bloková zástavba cca 1924. 96m2, 4 členná domácnost + pes, tedy 24 m2/osobu (psa tedy nepočítám). Obytná místnost 40 m2, tedy cca 42% z celkové plochy bytu.
Byt z 50 let, orientace na obě strany 55m2 obývací pokoj+kuchyň 28m2 (pokoje jsou propojeny velkými dvoukřídlými dveřmi, které jsou 99% času otevřené) je to asi 50% bytu. Žijeme zde 2 lidé+pes :)
90 m2. Jsme (už 🥰) 3 a bydlíme ve staré bytovce ve 4 patře, kde je byt zmenšen oproti patrům pod námi a místo většího bytu, máme přes roh (do"L") terasu o velikosti 45 m2. Nad námi je klasická A střecha.
Byt 2+1, jih i sever okna, 53m2 (i se zasklenou lodžií), 13,24m2/osobu, obývák 35% plochy. ... Za mě je důležitý spíš počet místností či dílčích funkčních zákoutí než absolutní plocha. Zařídit se dá funkčně i velmi malá místnost. Nebo jsem viděl obří pokoj s vysokým stropem na Vinohradech, kde žily tři děti, ale bylo to rozděleno nábytkem a vloženým loftem, že to bylo jak tři samostatné místnosti :)
Dům asi 124 m2, největší pokoj o velikosti 32 m2 (25,8%) a většinou se dělíme buďto o 31 m2/osoba či 62 m2/osoba. Je pravda, že většinu času si připadám doma sám, avšak je to stále komfortní díky obrovskému soukromí a asi bych nevyhledával změnu (ikdyž menší by mi asi taky nevadilo).
Náš byt má 77 m2 jsme tu čtyři. Tedy 19.25 m2 na jednoho. Kuchyň spojená s obyvakem má 5,85 x 5.3 metrů tedy 31 m2 Mají uprostred ponechanou část původní příčky. Tak máme kuchyň, jídelní část s velkým stolem, co se dá posunovat do obýváku a vejde se k němu 10 lidí.
Docasne garsoniéra 24m2 s balkonem,dva dospeli a mimino.😀 Kupodivu jsme zatim v pohodě .Bez balkonu a vyhledu do zelene by to byla hruza,ale takhle dobry.Jen to chce dobre vyuzit prostor Hlavne si zakladam na tom,aby se dalo volne projit z chodby az na balkon bez překážek a clovek nehromadi nesmysly.A i velka klec s potkany se sem pohodlně vlezla .🙃Misto pobytu Mnichov DE .Pozdeji 45-60m2.Vic nam neni treba.
Dům v řadovém čtyřdomu v rámci jedné domovní čtvrti, přízemí obývák s kuchyní + koupelna, 1. patro 2 místnosti + koupelna, nově vybudované podkroví 12,5 m (pro zajímavost, člověk 175cm má mezi štíty střechy prostor 1,5m, kde může stát rovně a je to nejkrásnější místnost v domě - pokoj pro dceru, a je neuvěřitelné, co všechno se do něj vejde), celková výměra 65,5m2 pro tři osoby, 21,8 m/osoba, největší místnost (počítán obývák bez kuchyňského koutu 18,5m = 28,25%. Dům s malou zahrádkou a terasou. Pro nás naprosto dostačující, ani velký ani malý, tak akorát. Kávu si mohu vypít na zastřešené terase na úrovni přízemí (vstup přímo z obýváku). "Velikost" bytu se zásadně projevila při zvýšení nákladů za energie, které se zvýšily 3x, v absolutních číslech z cca 23,5 tis/rok na cca 70 tis/rok, což je číslo stále udržitelné. Neměnil bych, krásné město Dobříš, krásné okolí, spousta přátel. Jediné, co chybí, je větší množství úložných prostor, které řešíme pronájmem garáže cca 750m od domu. Pane Gebriane, díky Vašemu pořadu jsme navštívili mnohá zajímavá místa a na další se chystáme. Jako naprostý laik si plnými doušky užívám Vaše videa. Podle mě s Kluky s Prahy a Jirka vysvětluje věci nejlepší kanál.
V zásadě souhlasím. Na druhou strany ve valném případě Vámi uvedených případů z Vašeho života, kde uvádíte, kam se vlezete ve třech lidech, je třeba dle mého názoru brát ohled na věk dítěte. Myslíte, že Vám bude dostačovat byt o 30m2, pokud synovi bude 15 a více let? :)
Skvělé a zajímavé video. Děkuji mockrát. Já mám pro sebe cca 25m2. Úplně to stačí, ale v karanténě to byl masakr. Interiér typu mezonet mám moc rád.
Minibyty se spaním v patře jsou super pro mladé, zdravé, netěhotné a obecně dobře se pohybující lidi. Stačí vymknutý kotník a už nemáte na pár týdnů kde spát, když není ve spodní části gauč. Jsem fanda minibytů s efektivním využitím každého cm, ale tohle velmi časté řešení mi nepřijde úplně nejšťastnější.
Dům. 140 m2. Na jednu osobu 46m2 (stabilně, ale často máme návštěvy a to jsme pak na čísle 28m2 na osobu). Největší místnost má cca 45 m2 - nějakých 32%. Od dob covidu jsem začal pracovat 90% času, takže jsme z garáže udělali pracovnu/hostinský pokoj se samostatnou koupelnou. Před touhle změnou jsme měli 100m2
Menší bych v tuhle chvíli nechtěl, ale větší taky ne - jsme spokojeni.
Ještě k těm důvodům, co popisujete, si myslim patří ještě jeden důležitý aspekt a to kolik času doma lidé tráví - znám spoustu lidi (hlavně v Praze, kteří domu jdou téměř výhradně spát a veškerý čas tráví “venku”) já jsem naopak většinou doma (Holt introvert 😂) a tím padem si myslim, ze prostoru doma potrebuju vic
Byt 69m2 plus 15m2 balkon!
34,5m2/osobu.
Největší místnost 20m2.
Přes léto jsem hodně na balkoně, nejen relaxuje, ale například i zehlim.
Podlahovou plochu bytu mám 52 m2, žiji v něm sama s kočkou, největší místnost je 18,2 m2 tj. 35%. Světlá výška místnosti je 2,70 m. Využívám pouze 34 m2 , největší místnost mám pro setkávání s naší velkou rodinou. Jsem velmi spokojená, splnila jsem si sen ve věku 73 roků, protože do té doby jsem žila 20 roků v bytě 32 m2 a rodinné příslušníky jsem nemohla pozvat všechny spoučasně.
3. nadzemní podlaží domu z 30. let. 129m2 s podkrovím, 4 osoby, největší místnost má 55m2, 33 m2 na osobu.
Bohužel s nízkou výškou stropu 2,6m. Lepší světlosti jsme po rekonstrukci dosáhli otevřeným schodištěm se střešním oknem nad ním. Na střechu se povedlo nacpat 5m2 terasu díky ploché střešní konstrukci nad obývákem pod ní. Značná část plochy je v užitnosti omezena podkrovní konstrukcí zasahující i spodní patro. Řekl bych, že využitelná podlažní plocha je reálně asi 100m2.
Díky za Vaše videa.
Byt Praha Břevnov 3+kk, Velikost bytu: 64 m2, na jednu osobu 13 m2 (3 děti), největší místnost 27 m2 (42 %). Bytový dům je roku 1960, díky předělání původní dispozice 3+1, což byly samé dveře a samá chodba je z toho nyní vcelku "prostorný" byt :). Dalo to dost práce a při návrhu se opravdu hýbalo stěnami +- centimetr, aby se došlo k rozumnému kompromisu. Ložnice má pouhých 10m2 a jsou v ní téměř veškeré úložné prostory (šuplíky pod celou vestavnou postelí 2x2 m, vestavné šatní skříně a nad nimi druhé patro také cca 2x2m přístupné nadsvětlíkem i z obývacího pokoje, takže se tam dají zasunout i 210 dlouhé běžky :). Už tu moc prostoru nezbývalo, ale v Covidu musel přibýt rozkládací stolek na homeoffice). Potvrzuji váš názor, že úsilí věnované plánování, se vyplatilo. Nyní byt i díky absenci úložných prostor v hlavní místosti, působní mnohem větším dojmem a hosté většinou tipují o cca 10 m2 podlahové plochy více :).
Ja ziju ve Svycarsku, kde svetly vejsky bytu jsou nizsi nez v Cesku. Typickej byt ma stropy vysoky 250cm, u novostaveb. Jako architekt pri navrhovani bytu mam vetsinou na dve mista za desetinnou carkou od oficialnich stavebniku stanoveno, jak ma ktera kategorie bytu byt velka, kolik ma mit a jak vybavene koupelny atd. Tripokojovej byt by byl velkej mezi 82 a 85 metry ctverecnimi a mel by jednu koupelnu ve ktere by byl i zachod. V luxusnejsim provedeni by mel dve koupelny, jednu se sprchou a zachodem, jednu s vanou a zachodem. Typickej obytnej prostor se sestava z kuchyne, jidelniho stolu a toho co se v cesku jmenuje obejvak a mel by mit asi 38 az 45 metru, prvni loznice minimalne 14, ostatni minimalne 12.
Ja osobne bydlim ve dvesteletem pamatkove chranenem statku, kterej se snazim vlastnorucne restaurovat. Obytna cast ma na dvou podlazich po osmdesati metrech, ja obyvam jedno patro. Hlavni obytny prostor ma 40m, jedna loznice ma neco pres deset, k tomu entree a koupelna. Spodni patro je na stejne plose a stejnem pudorysu, jenom ten hlavni prostor je rozdenen na dve mistnosti. Stropy v mem statku jsou neco pres dva metry vysoke, mereno ke spodni hrane tramoveho stropu, nektere mistnosti jsou o par centimetru vyssi. Pro me je dulezita poloha, u strze, lesa a jezera, a taky fakt ze mam treba 40m velkou truhlarskou dilnu a dalsi neobytny prostory.
V dome bydlim momentalne sam, casem se mozna nastehuje pritelkyne, ktera bude mit pro sebe jednu az dve mistnosti v neobydlenem patre, tu treti pouzivam jako pracovnu. Pritelkyne zije ve vlastnim byte, je to byt sestavajici z kuchyne bez jidelniho stolu, asi 10m, obytneho prostoru s jidelnim stolem, ten ma asi 25m, a z mensi loznice kolem 12m. Je to byt ve vile z dvacatych let a nejcennejsi na nem je jeho primy vstup do zahrady a vyhled na plane a lesy u mesta Riehen. Stropy ma 280cm.
Já jsem celkem čerstvě přestěhovaný do 2kk, 81m2 + 10m2 “mezanin” na spaní pro návštěvy. Zatím sám a užívám si to moc. Největší je obývák s kuch. koutem 35m2, výška asi 3,7m. Procent asi 40%. Díky za další fajn video :)
Dum naší kocky v Českých Budějovicích. 😹Velikost 85m2, žijeme 3 a na osobu vychází 28,3m2. Největší místnost je propojena kuchyně s obyvakem 45,5 m2, což je nějakých 53%. Úplně nám velikost domu vyhovuje. Využila bych navíc technickou místnost na bordel nebo špajz, ale aspoň nehromadime jídlo atd. Přes hezké počasí žijeme venku na zahrade, ktera má 800 m. Nejvíce času travime samozřejmě v propojenem obýváku. Moc děkuji za Vaše videa :)
Máme dům 108m2, žijeme v něm 3 osoby tj. 36m2/osoba. Největší pokoj je obývák s kuchyní, kde trávíme nejvíce času. Ten má 42m2 tj. 48,9% celé plochy.
Skvělé video, díky za něj.
Adame, také vám děkuji za video, skvělé téma! U mě - bytový cihlový dům z 50. let kupodivu orientace na 3 sv.strany, výška stropů v průměru 2.75-2.82 (dle úpravy podlahy) Hlavní místnost dění je obývák s kuchyní cca 35m2, další pokoj 20.5m2 a 14m2, nepočítám chodbu. Ta je do velkého L, koupelna a wc jsou oddělené a rozměrově asi jako v letadle 😀 Ale neee. jde to.. ;-) Nepočítám balkon, který propojuje obývák s větší místností. Jsem s dvěma syny (12 a 17) a v podstatě si nemůžu na nic stěžovat, jentaktak stíhám náš prostor uklízet :-). Výška stropu mi dovolila udělat skladovací nástavbu s dřevěnými schody v pokoji, vypadá to pěkně a pod tím útulně. Není to jako v baráku, ale můžu říct, že mě návštěvy (baráčníci) říkají, že mám obr místa, víc než u nich..;-) Trochu o tom přemýšlím, říkám si, asi mě ten "akorát" prostor motivuje udržovat vzdušnost, nekramařím, a když kramařím tak do výšky, nikoliv do plochy :-D
Zdravím byt v panelovém domě. Velikost bytu 83 m2. Původně 4+1 ( nicméně dvougenerační byt. takže 4 pokoje, jídelníčku, kuchyň, sprcha + záchod , záchod ) . Po našem naši rekonstrukci zrušena jídelna a vytvořena velká koupelna a kuchyň. Hlavní obývací pokoj má 20 m2. Takže cca 24% bytu. Panelový dum má jen 2 byty na každém patře. Ten druhá je ještě větší. Design celého vytu se snažíme tlačit severním stylem. Takže dřevěné prvky a světlé odstíny. Zatím počet osob dvě ( ještě dva týdny :) ). Takže 41,5 m2 na osobu teď , potom 27,6.
54 m2 celý byt 2+kk, žiju v něm sám +3 kočky. Největší místnost 19,5 m2. Zcela mi vyhovuje. Když držím v ruce mop a vysavač, tak je strašně velikej. 🙂
Když se první dvě kočky jmenují mop a vysavač jak se jmenuje ta třetí? :-D
Byt 60m, 30m/os, největší pokoj 21m. Za mě je důležitější uspořádání a vybavení adekvátní k užívání než velikost. Předchozí byt byl 40m pro dva, ale byl tak skvěle zařízený, že jediné, co jsem postrádal, byl snad jen kamrlík/sklípek na sportovní vybavení a alespoň malý balkon na sušení, posezení a drobné pěstování. De facto mi těch 40m jinak naprosto stačilo a stísněnost jsem nepociťoval. Za mě jde o to mít prostor tam, kde se člověk pohybuje a na uskladnění. Na uskladňování musí být prostoru tak akorát, protože když je ho moc, má člověk tendence skladovat každou hloupost a pořizovat si zbytečnosti. Malý byt v hezkém okolí mě také podněcoval k tomu, abych co nejvíc času trávil venku tj. není můj cíl mít byt pro to abych v něm trávil čas ale pro to aby mi poskytoval optimální servis.
Byt 3+1 v historickém domě v centru okresního města, celková plocha 129m2 (včetně předsíně, komory a šatny). čtyři osoby (dva dospělí a dvě děti) 32,25m2 na osobu. Největší místnost je obývací pokoj s 43m2 což je 33%. A doplním i rozměr světlé výšky, ta je 3m. Jinak díky za vaše skvělá videa.
Bydlím sám v Praze, byt 57m2 - 1kk (předsíň + záchod + koupelna dohromady cca 10m2, zbytek je ta hlavní místnost). Přijde mi to tak akorát pro jednoho člověka - i když mám víc m2 na člověka, protože je to jen jedna místnost, tak ve dvou už bych tam bydlet nechtěl.
Předtím jsem bydlel s přítelkyní v 3kk cca 70m2 (ložnice cca 12m2, malá pracovna cca 8m2, předsíň + chodba + záchod + koupelna dohromady cca 15m2, obývák s kuchyní cca 35m2). Nebylo to o moc větší a prostor na jednoho člověka výrazně menší, ale díky té členitosti a odděleným místnostem to bylo pro dva perfektní - nic nechybělo ani nepřebývalo. Ale s dětma už by to bylo zase malý - z tý pracovny by nešel udělat dětský pokoj.
Jinak jsem zvyklý z dětství bydlet na vesnici v baráku cca 120m2 (120m2 půdorys, ale obytná plocha cca 150m2 díky částečně obytné půdě) - dohromady 5+1 (1 pokoj nahoře a 4+1 v přízemí). Když nepočítám ten "dětský" pokoj nahoře, tak největší místnost je obývák cca 25m2 a nejvyužívanější kuchyň cca 16m2. Dva dospělí a dvě děti, takže cca 35-40 m2 na osobu.
Do budoucna rozhodně plánuju jít zpátky na vesnici a postavit si baráček o podobné velikosti. Jen to chce od začátku líp rozvrhnout místnosti a udělat obyvatelný celý patro (míň větších místností dole (hlavně větší kuchyň s jídelnou... ale určitě taky obývák zvlášť) a víc menších pokojů + ložnici nahoře).
Dom, 147 m2. Zatiaľ sme 3, ale plánujeme byť 5, keď sa rozrastieme. Je to teda 49 m2/osoba (3) bude to mozno 29,4 m2/osoba (5). Najväčšia miestnosť je 50 m2 trávime tu cely deň. Miestnosť na jedenie, oddych, občas prácu a varenie. Minule na výšku stropu som nestihol komentovať, ale zdieľam Váš názor - vyšší strop je viac možností. My sme si dali 3,05 m. Je to krásne vzdušné a svetlé. Ďakujem za Vašu tvorbu. Rozprávate pôsobivo a zaujímavo. Len tak ďalej 👍
Máme byt o velikosti 204 m2 (ale ve třech patrech, tj. včetně schodiště), jsme tu tři, někdy čtyři, tj. 51 - 68 m2 na osobu. Největší místnost je obývací pokoj s kuchyńským koutem o ploše 56 m2 (tj. 27.5 m2). Jsem názoru že tento byt je optimální pro 4-5 osob. Jsme dva dospělí, oba pracujeme někdy z domu a tudíž je ideální mít pracovnu pro každého. Jedna z pracoven je zároveň pokoj pro hosty.
Byt v cihlovém domě z 50. let, Praha Vysočany. Celkem 36,3m2 (nepočítám sklep), na jednu osobu 18,15 m2 + velkej pes :). Největší místnost má 19,5 m a obsahuje prostor pro spaní, kuchyň, obývací i jídelní část. Chytré rozvržení prostoru, úplně nám to stačí. :)
Mám být 54m 1+1 s kočkou na Vinohradech s výškou strupů 3,5m. Vyhovuje nám to skvělé...😻
Dobrý den, nacházím se v oblasti Jihlava Bedřichov - nejstarší jihlavské panelákové sídliště.
Náš byt má 56m2. Dlouhou dobu jsme tu žili 4 (14m2/osoba) momentálně už pouze 3 (18,6 M2/osoba). Největší místnost má pak 14,96m2 (26,7% plochy bytu), světlá výška činí 2,7m.
1+1 z první republiky v Olomouci, strop 2,80m, plocha 54m2, na jednu osobu 54m2, největší místnost 18,1m2 (33,5%). Raději bych měl poloviční panelákový. Chybí mi dobrá tepelná izolace, ústřední topení (mám vafky + karmu) a sprchový kout.
Máme domek 54m2. Největší místnost má cca 26m2. Mno, a bydlíme tu 2 dospělí a 3 děti. Tj. cca 10,8m2/osoba.
Nicméně máme na konci zahrady branku do lesa, takže po škole děti můžou zmizet - teď třeba na lesní jahody.
My máme takový sklepní prostor ve starým činžáku, ale naštěstí s normálními velkými okny. Podlahová plocha je 39m2, větší ze dvou místností má zhruba 18m2. Nemít tu patro na spaní, tak se tu asi ani neotočíme. Bydlíme tu dva + kocour, na jednoho to vychází zhruba 19m2, ale s tím, že vedlejší místnost je reálně používaná jen jako kuchyně, na sušení prádla a jako sekundární místnost pro HO. Koupelna je samostatná a máme i menší předsíň.
Dům v Praze. Podlahová plocha 300 m2 (i se 117 m2 suterénem s dvojgaráží a hernou, kde trávíme nějaký čas(na ten domácí fotbal a tenis :) )), na jednu osobu 100 m2, hlavní obytný prostor 66 m2. A k minulému průzkumu s.v. 274 cm v hlavním patře, 266 cm v patře s ložnicemi a 239 cm v suterénu. A info pro zajímavost. Ještě před 3 rokama jsem bydlel ve 12 m2 pokoji ve sdíleném bytě.
Mám malý byt přízemní vstup přímo z venku, okna jsou velké ale 90% času jsou rolety aby lidé z chodníku neviděli dovnitř. To světlo co prochází je ale dostačující :) velikost pokoje je 25m2 ( ložnice, kuchyňka, pracovní stůl, křeslo, motorka :) co více si přát plus je koupelna 3x1,2 m. A po 9 letech jsme přišel na to, že 50% prostoru vůbec nevyužívám, stačí mi sedět u práce. stolu, stat u kuchyňské linky, spát v posteli nebo sedět v křesle. Ten zbytek místa je úplně zbytečný strop je cca 2,6 m takže mipříjde skvělý. Uvažuju o malém domku kde bych ty zbytečné části vynechal a vezmu si nějaké nápady z karavanu nebo jiných malých prostorů a postavím si něco opravdu mikro :) protože opravdu více není třeba :) děti jsou už velké chodí jen občas na víkendy, takže mi přijde zbytečné mít něco velkého. Zvláště pak při vytápění je škoda topit do zbytečného prostoru. Ja raději cestuju a byt je jen místo návratu :) a odpočinku :) a pak občas místo pro práci, a ten notebook je dneska už dost malý :)) takže ani stoly nemusí být velké :)
Dům 170m2 zastavěné plochy, 2 patra, 225m2 obytné plochy. Bydlíme tu 3, tjn. 75m2 na osobu. Největší místnost je dětšký pokoj a má cca 40m2, tj 17,7%. Výška stropu je variabilní, nejnižší je 260cm (kuchyň, chodba, koupelna), nejvyšší cca 450cm (ložnice, ale strop je tam šikmý - podkroví)
Jen se nic nesmí přehánět - kultura "tiny house" a různých mikrobytů je fajn pro studenty nebo když máte kolem obří pozemek a tak jste jakoby blíž přírodě, ale pro dlouhodobé žití běžného člověka to moc pohodlné není. Pro pobavení si najděte scénu "Nástrahy velkoměsta - byt" 😀 ua-cam.com/video/u_kzdJ0CyLw/v-deo.html
Jinak možná zajímavý tip na pro rekonstrukci železničního mostu, která nás před měsícem docela nadchla při výletě - v Neratovicích byl takový ohavný železniční most a byl nedávno velmi dobře rekonstruován. Má imho všechno, co takový most má mít - část pro chodce dokonce má i prostor s lavičkou na koukání na Labe.
Na velikosti záleží. Já mám pro sebe 190 m2 v přízemí a pro jednu osobu je to vyhovující velikost. Naštěstí mám solar a tak mne chlazení nic nestojí.
Dům je větší, ale horní patro pronajímám a to platí hypotéku, daně, pojištění, vodu atd.
Moje dcera má 3100 sq ft- asi 300m2 a to je 75 m2 na osobu. Vyhovující. Tady je to jinak. Máme tu víc místa v Kalifornii.
Doplnil bych dvě myšlenky:
1.) Nezáleží jen na ploše bytu jako takového. Úplně jinak je vnímána stejná plocha u bytu a u domku se zahradou a přitom na té zahradě člověk ani nemusí být. Čistě jen ten pocit, že přesně v těchto místech nekončí má klec, tomu dává úplně jiný rozměr. Mám třeba přímé srovnání domku na půdorysu 7x10m na krásném místě, kde je spousta zeleně a soukromí s bytem 120m2 se stropy 4,6m. Ten byt se tak nějak dal přežít, ale nebylo to ono.
2.) Kolik vztahů se rozpadlo nebo získalo vážné trhliny proto, že jeho aktéři bydleli v příliš malém bytě, kde neměli dostatek prostoru pro soukromí, pro to se někam zašít a mít klid? Malé byty jsou jen pro jednoho a možná občasnou návštěvu druhého, jinak je to pro vztah katastrofa.
S tou zahradou s Vámi souhlasím, máme tedy jen lodžii, ale i to je velká pomoc, přesně jak říkáte, klec nekončí tou zdí. Je umožněn rychlý kontakt s venkovním prostředím.
@@evabudinova4592 Přesně. Pokud to počasí jen trochu umožňuje, tak mám otevřená všechna okna i dveře na zahradu. Ten přechod mezi venkem a vnitřkem je otevřený a velmi pozvolný, ne useknutý. Pokud je ložřdie dostatečně velká a ozeleněná, tak také dokáže pomoci.
72m2, 18m2 na osobu, nejdůležitější místnost 21,75m2 (30%). Rozložení super, takže pocit OK, ale užili bychom o jednu až dvě menší místnosti navíc.
žijeme na žižkově naproti kinu aero, hezký barák, zvenku přiznané cihly. Vevnitř máme 68m2, připadá 23m2 na osobu a obývák s kuchyní má 24m2 tzn 35% a výška stropů je 3m. Budeme se ale stěhovat na Jarov, kde budeme v bytě o 53m2, obývák s kuchyní bude mít 20m2, tzn 37% a na osobu tam bude 13,25m (budeme čtyři). Nevím jak to dáme, místo je krásné a má to jižní okno (proto se stěhujeme) ale světlá výška bude 2,65m, sem na to sám zvědav.
Mohl bych se Vás zeptat, jak jste byt rozdělil, aby to bylo pohodlné pro 3 lidi. Předpokládám, že máte 2kk a ložnici máte přepaženou? Díky
Máme to skoro úplně stejné jako vy - jsme tři na 60m², ve dvou místnostech. Hlavní místnost je ale o trochu větší a zabírá téměř polovinu (48%), tam trávíme drtivou většinu bdělého času stráveného doma, a ve druhé spíme. Moc rádi bychom měli ještě jednu místnost, ale aktuální ceny bytů v Praze nás velmi odrazují. Doufala jsem ve víc, ale máme přesně 2,65 m světlou výšku, což je možná důvod, proč narozdíl o vás chceme do o něco většího. I tak jsem zkoumala možnost vyvýšeného spaní. Miluju chytré využití vertikály prostoru i když to u nás úplně nejde. Byty by se měly spíš prodávat podle m³ a ne m² :D Nádhérná série o japonských mini bytech, často vertikálně využitých, je tato: ua-cam.com/play/PLtflILeTBlX_E6rFrloEFxP9reyc-fgHW.html a z toho velmo vřele doporučuju konkrétní video o zavírajícím mikro elektro obchůdku na Akihabaře, kde se majitel musí pokaždé proplazit dovnitř a kde strávil většinu života: ua-cam.com/video/nA1UNJirOTI/v-deo.html&ab_channel=TokyoLens
RD 105m2, 35% je největší část domu - obývák a kuchyňský kout- trávíme tu nejvíce času. Žijeme tu ve 3 - 35m2 na osobu, s příchodem druhého dítěte plánujeme z pracovny udělat dětský pokoj. Pracovna bude v podobě přístavby na zahradě (soukromí, světlo, klid na práci). Po několika podnájmech - jak v Čechách tak v Anglii velikost vyhovuje. Kvůli zdravotním omezením máme bungalov, počítáme i s tím, že ve staří mohu mít větší problémy s chozením.
50 m2 celkově, 25 na jednoho (když nepočítám kočku :-) ), většinu času jsem v obýváku, 21m2, čili 42 %. Jo a minule jsem nenapsal tu výšku, 285cm. Původně jsem byl nadšen, že je to vyšší než v paneláku a kvůli Vám chci víc, sakra :D
Byt na pražském Žižkově v domě cca z r. 1930. Plocha celého bytu 53,5 m2, 2+1, 2 osoby mají po 26,75 m2. Největší místnost obývací kuchyň 19,35 m2 (býval to průchozí pokoj). Nejvíce času trávím v bývalé kuchyni, tj. své pracovně - 10,35m2. Pro úplnost - světlá výška 3,1 m, což nám umožnilo vecpat nad skříň spací patro. Kdyby to bylo o půl metru víc, nezlobila bych se. Pro 2 osoby při dobrém uspořádání poměrně luxusní prostor. Budoucnost osobně vidím v lokalitě, jejím geniu loci, pak v bezprostředním okolí (parky, pěší zóny, bezpečnost chodců), dojezdová vzdálenost do práce (kvalitní MHD). Ideální bydlení za x let vidím v krásném městě plném zajímavých památek, staveb, vnitrobloků a pěších zón a v něm spousta malých, praktických, dobře uspořádaných bytů v domech se společenskými prostorami. Když je městský prostor kvalitní, plný zeleně a veřejných budov se světlou výškou, umožňující zvednout hlavu (od kostela po parlament), pak asi není problém jít přespat do útulné jeskyňky a radovat se z jejích na milimetr vyladěných úložných prostor...
Dobře, tak Vám dám požadované pokračování:
- náš byt 3+kk v paneláku má celkem 72 m2.
- Největší místnost - výměra 35 m2 (49 % z celé plochy bytu)
- Bydlíme zde 2 (ale čekáme miminko), takže nyní 36 m2/os. (potom 24 m/os.).
Největší místnost je obývák spojený s předsíní a s kuchyňskou linkou s ostrůvkem. Na konci kuchyňské linky u okna mám pracovní koutek, takže v této největší místnosti trávím nejvíc času. Velká kuchyň je pro mě důležitá, protože jsem typ ženy, který drží rodinu kolem plotny u dobrého jídla. Tudíž bych v malém bytě byla nešťastná, tam nebývají pořádné kuchyně na vyvařování pro 7 lidí. Žili jsme 9 let dva v bytě o výměře 42m2, a to mi bylo málo. Nejhorší to bylo s úklidem, když jste chtěl uklidit, vysát, vytřít jeden koutek, musel jste něco dát na stranu a takto postupně po celém bytě. Špatně se manipulovalo s vysavačem.
RD - novostavba, vesnice, Jižní Čechy
(sedlová střecha s přípravou pro případné dodělání obytného podkroví, technická část- garáž, zastřešen stání a pracovní prostor 59m2, vše pod jednou hmotou)
velikost 1 NP obytná části 75m2 ,
na jednu osobu 37,5 m2
největší místnost 30,3m2 40,4% (obývák, kuchyň, jídelna)
strop 2,65 m
Teď se naše pětičlenná rodina přestěhovala z bytu o velikosti 68m2 do 140m2 na Vinohradech, ale zatím využíváme jen polovinu, druhá se rekonstruuje po zatečení střechy. Na osobu pak vyjde 28m2, největší obytný prostor má 53m2. Nejzásadnější rozdíl vidím ve skvělém přístupu denního světla - starý byt byl fajn, ale první patro v zástavbě znamenalo pořád svítit i za dne. Vadit mi to začalo až v posledních letech, kdy jsme tam byli pořád zavření...
Nyní byt v RD, bude rekonstrukce podkroví, (která výpočty změní)... někdy. 76,8 m2, 19,2 m2 na osobu, nej. místnost (+kk) 39,6 m2 (51,6 %)
Milovice - Mladá
Byt v rekonstruované bytovce (možná panelové) 47m2 2+1, jedna má maličkost a mé koníčky. Výška stropu 250cm.
Největší místnost 16m2 tvoří 34% z celého bytu. Špatně využitá plocha bytu, potřeboval bych konečně uděl skříně na knihy a časopisy.
Čtvrté patro bez výtahu (nejvyšší), balkon 310x60cm (18600cm2) není započítán (doufám nechce se mi měřit celý byt).
barák ve tvaru krabice, chybí mi nádherné domy z pomezí Vinohrad a Žižkova z Prahy. Ale bohužel hrála při výběru cena.
Panelákový byt v rastru 3,5m. Počet členů rodiny čtyři. Plocha bytu v 61,8 m2 ( tj. cca 15,4 m2/osoba), z toho největší místnost 18,6 m2. Byt je 2,5+1, všechny pokoje mají přístup z chodby a jsou proměněny na ložnice. Nemáme klasický obývací pokoj. Velikost je dostačující.
Naše 1+kk má 44 m2, jsme v něm dva, takže 22 m2 na osobu. Největší místnost, do které jsme zvládli vměstnat ložnici, pracovnu, obývák, jídelnu a kuchyni, zabírá cca 60 % bytu - asi 26 m2. Už jsme tu čtvrtý rok a zpočátku jsme nadávali, že je to malé, ale vlastně nám to docela stačí.
Bavilo by mě "pomoct" v anketě, ale bohužel zklamu. Můj prostor je natolik netypický, že to neumím takto naměřit. Schody jako součást obýváku a podobné věci..
Obecně: umím žít v malém prostoru a nevadí mi to. Nejmenší byt, co jsem kdy obýval, byl lichoběžník, na jedné straně jen šířka vstupních dveří + futra, takže tak 1m, protistěna šířky okna plus kousek zdi, řekněme 3m a délka od dveří po okno byla (když si tak vzpomenu) cca dvě postele, nějaké 4m. Jo, doba lehce poštudijní. 🙂
Teď mám hrubým odhadem těch 25m2/os.
Mám dost posunutou představu o poměrech mezi místnostmi. Ložnice miniaturní, jen aby se tam vešla postel a přístup k ní. V ložnici je člověk třetinu dne a co tam dělá? Spí. Takže není potřeba velký prostor. Koupelna totéž. Miluju italské koupelny. Italové mají "divné" vany, které jsou krátké, nedá se do nich lehnout, ale mají vysoké bočnice, takže jsou zároveň tak trochu sprchovým koutem. Jak dlouho je člověk v koupelně? 15min denně? Takže zase neplýtvat na ně metry čtverečnými. Naopak s rodinou chcete trávit den, takže obývák maximálně velký, jak to jen jde. Ideálně integrovaný s jídelnou dohromady a kuchyně buďto rovněž integrovaná nebo aspoň ne zavřená za dveřmi. Za mě si myslím, že obývák (obsahující jídelnu a kuchyni) má tvořit něco mezi 50-60% bytu.
Byt 54m2, kuchyňský kout integrovaný v obýváku. Žiju tu sama a naprosto mi vyhovuje. To stejné sem měla už několikrát v různých zemích. Výška byla nejlepší v Praze 3,2m. Tady mám jen 2,8m ale zas mám balkón a je tu společný bazén. Za mě dobrý.
Tohle mám ve smlouvě, nemusím měřit. Jinak, ta světlá výška je cca 250 cm odhadem. A je to bytovka ze 60.let na okraji Phy.Velikost 45m2 jako 1+1 předělaná na 2+1. Průměrně 22,5m2/osoba. Psa nepočítám :)) Největší místnost má 24m2. A díky té předělávce se sice navýšil užitný prostor bytu, kdy ze zbytečně velké chodby se stala z části kuchyň. Ovšem byt má fakt dost rezervy k tomu, aby byl lépe využitý prostor právě v té kuchyni, chodbě a soc.zař. Jsem ráda, že někdo přede mnou, kdo tady bydlel, to udělal. Mohl ale víc nad tím zapřemýšlet. Ale bydlím tady ráda.
Panelákový byt 65m2; původně 2+1, ale díky dispozici se dvěma vstupy do největší místnosti (20,5m2) často přestavován na 3+1. Tím pádem se největší místností stal pokoj s 18,5m2. Můj pokoj má nějakých 9m2. Teď už se v něm vyskytuju jen občas, ale až do nástupu na vysokou bohatě stačil, protože to byl jen můj prostor, kde jsem se mohl zavřít a mít klid od všech ostatních. Ve třech lidech to pak vycházelo na 21,7m2 na osobu. Jen teda tenhle ukazatel mi nepřijde moc vypovídající, protože je v tom i kuchyně, koupelna a WC, která by v podobných rozměrech byla i v menším bytě s jedním člověkem.
Byt. Celková plocha 30 m2. Dispozice 1+1. Počet osob 3. Na jednu osobu 10 m2. Největší místnost má 18 m2. Malé, skromné. Do budoucna se ještě pár jednotek m2 bude hodit, ale zatím jsme maximálně spokojení. Světlá výška pouze 2,6 m. Tady se přikláním vaši stranu Adame, kéž by byla více.
Zajímavé téma. My s rodinou žijeme bytě z 30. let v širším centru Brna. Byt prošel velkou rekonstrukcí - přesunutí kuchyně, “pokoj pro služku” se změnil na tech. Místnost atp.
Kuchyň s jídelnou a obývákem, které jsou odděleny pouze barem mají dohr výměru 48,3m. Jinde čas skoro netravime. Stropy 3 metry, což taky přidá na komfortu.
U nás je to trochu složitější. :) 70m 2+1 (333m strop), (byt vznikl podobně jako Váš, rozdělením většího), 4 spolubydlící (2páry), 17,5m/os. Největší pokoj má 25m, ale je rozpůlen přepážkou do 2/3 své šířky, díky tomu příležitostně slouží i jako obývák pro všechny a nenárokuje si ho jen jedna dvojice, takže za největší ve výsledku dá považovat kuchyně s jídelním stolem, která má 15m. Náš pokoj má pouze 9m, ale je rozšířen o spací patro (5,2m) a o prostorný balkon (4,7m), a právě ta členitost skýtá spoustu možností jak v menším pokoji fungovat, kdybych si mohl znovu vybrat, do toho většího bych určitě nešel. :)
Řadový dům za Krnovem, strop 2,58m. Obytný prostor 99 m2 (na osobu 33 m2). Největší místnost byla obývací pokoj 25 m2, ale při rekonstrukci jsme otevřeli celé patro. Obýváme 2 patra a pod nimi ještě garáž a technické místnosti.. člověk se přes den dost nachodí po schodech 😅.
podalhová plochy domu (bez garáže) cca 240 m2
na jednoho 60m2 (máme 2 pracovny, 4 roky pracuji jen z domu)
většinu času v domě trávím v pracovně 15m2 - 6% , zbytek rodiny v kuchyňoobýváku 50m2 - 20%
Je to zbytečně velké, ale malý dům jsem nechtěl, vyrůstal jsem v průchozím pokojíku 13m2 bez oken.
Lituji toho že jsem v podkroví neotevřel až k vrcholu, takto máme jen 250 cm světlou výšku.
Dům, cca 80m2 + 20m2 zastřešená terasa (kterou časem zasklíme). 3 místnosti - hlavní obývák s kk je 40 m2, k tomu dvě ložnice 13 a 10 m2. Poslední dva roky dělám na projektu z domova, takže jedna místnost navíc by se hodila jako pracovna - sdílení pracovny s ložnicí není dlouhodobě úplně ideální pro duševní hygienu. U domu máme 700m2 zahradu, kde trávíme hodně času. Bohužel jsme v klasickém pražském satelitu, takže urbanistické plánování tu prakticky neexistuje, jsou to prostě tři velké bloky rodinných domů. Teprve nedávno vzniklo nedaleko alespoň dětské hřišťátko.
Koleje Podolí. Pokud budu počítat pouze pokoj (kuchyně a soc. zařízení je na patře společné pro více lidí), vychází mi podlahová plocha 13,8 m², z toho cca třetina je pod sníženým stropem (bydlím v podkroví; v normální části strop 2,6 metru vysoko). Pokoj obývám sám.
Máme byt v paneláku, který má něco málo přes 60m. Byli jsme tam dva. Megaprostor. Nyní ho má pronajatý 6 lidí.
Rok jsme bydleli na chatě cca 20m, ale udělali jsme altán, kůlnu. Suchý záchod, sprcha venku, ostrovní systém elektřiny s vrtanou studnou. Uvědomil jsem si, jak člověk potřebuje strašně málo. Dnes žijeme na něčem co je statek 200let starý. Pozemek 1200m, garáže, stodola. Obytná část je fakt malá, tlusté zdi a dispozice strašná. Vlastně menší než byt v paneláku. Žít se dá ve všem, záleží na nárocích. Velkej byt je super, ale když nemáš stodolu a dílnu kde můžeš něco tvořit, tak je to špatný. Když potřebuješ stodolu s dílnou a stačí ti malej byt, jsi v pohodě i v něčem co je fakt špatně řešené... Nicméně si myslím, že je vhodný efektivně využivat prostor. Trávit čas venku a pod. A 60m byt pro 2-3 lidi je přehnaný luxus.
204 m2, 1 osoba, hlavní obytná místnost 68 m2, což je přesně 1/3. Rodinný dům na vesnici.V pokojích stropy 2,5 - 2,85 m, obývací pokoj částečně otevřen do podkroví, v nejvyšším bodě strop 6,85 m. Pár osob mi tu nějak chybí... 😀
Pane, jste ženatý? (hláška z filmu)
Garsonka v prvorepublikovém činžáku (výška stropu 300 cm 😀). Plocha: 26 m2, to celé pro jednu osobu. Největší místnost cca 20 m2 = 77 %.
Panelákový byt 72 m2, 30 let 4 osoby (18 m2/osoba), teď 2 osoby (32 m2/osoba) ale jedna místnost se změnila na pracovnu. Největší místnost kuchyně + obývací pokoj cca 1/3 plochy bytu.
Podlahová plocha bytu je 58 m2.. Obě ,,velké místnosti " stejně veliké 18,5m2 ( 32% jedna ). Byt obývám sám - 58m2 na osobu :))
Byt 2+1 65,9㎡
Na osobu do srpna 22㎡ (3 osoby)
Od srpna 16,5㎡ (4 osoby)
Největší místnost 26,4 (40%)
Světlá výška 2,97m
Jakože prostorově těch 66m bude stačit i pro 4 osoby, ale půdorysně je to slabší, dalo by se z toho vytřískat víc spojením kuchyně a obýváku, takže by se to zvětšilo na 3+kk
Nebo kdyby se na ulici výrazně omezil průjezd brmbrm (nejvíc rezidenční ulice s parametry dálničního přiváděče) a snížili efektivně rychlost, tak by šlo uvažovat o přesunu postelí, protože by se v té místnosti dalo spát. Když pracuju z domu a otevřu si okno tak ten hluk je fakt náročný na psychiku.
134m2 (na podoryse), ak sa rata zahrada, tak +150m2 -> 5 izeb + technicka miestnost + spajza, terasovy byt.
Na jednu osobu: 44m2
Najvacsia miestnot je spojena chodba, obyvacka a kuchyna (otvorene) cez 45m2, su tam sikme steny, tak na podoryse je to celkom zvlastne okotovane.
Dobrý den, spojil jsem 3 bytové jednotky do bytu 4+kk 120,1m, hlavní obytný prostor je 36m což je 43,236%. bydlíme zde trvale 2 tzn. 60m na osobu.
❤❤❤❤❤❤
adam, suhlas so vsetkym, vidim to rovnako..
jeden dolezity poznatok: ked byvate v malom byte, ste nuteni mat poriadok a nekupovat si somariny. takze maly byt vas vychovava k poriadkumilovnosti a skromnosti ;)
tiez mam asi 27m2 na osobu. uz 30 rokov :)
Máme dům na vesnici, obytná plocha 130m2, jsme tu dva. Takže na osobu jako v Los Angeles. Obývák má 24m2, tj. nějakých 19%. Jasně, že dům je velký, ale my hodně pracujeme doma a důležité je, abychom se nerušili. Důležitější je pro nás počet místností než celková plocha. Zvládli bychom menší dům, ale při koupi si člověk vybírá nejdřív podle lokality, stavu, dispozice, zahrady a jiných věcí. Při covidu to bylo skvělé.
Plocha bytu 54m2, dvě totožné místnosti 18,8m2 (obývací pokoj s kuchyní a ložnice) cca 35% za měsíc budeme tři, takže 18m2 na osobu :) starý dům na Veveří v Brně, stropy 375 :)
Pane Gebriane, ty tchajwanské apartmány, které jste ukazoval ve videu mi velice připomínají apartmány Zoku v Amsterdamu, kde jsem byl na měsíc ubytovaný. Pamatuji si, že byly tak dobře koncipované, že se mi odtamtud nechtělo, ale z dlouhodobého hlediska bylo pro mně finančně neudržitelné tam žít. Každopádně pokud budete v Amsterdamu, tak můžu jenom doporučit. Mají tam i velice zajímavý společenský/co-working prostor. Jinak žiji sám v bytě s výměrou 62 m². Největší (obývací) pokoj má výměru 17m²
Na přesná čísla bych se musel podívat do stavebních výkresů, ale dům dvě patra po 100m2 + podkroví 38m2. Bydlíme ve dvou, takže každý průměrně 116m2, ale to není relavantní, protože většinu plochy okupuju já. Největšími místnostmi jsou obývák cca 35m2 a ono podkroví 38m2, což je má technická zašívárna.
Panelákový byt 76m2 ve dvou lidech, tudíž 38m2 na osobu (pejska nepočítám). Nejvyužívanější místnost 16.9m2. Plánujeme do budoucna děti a pevně věřím, že je to velikost bytu pro 4 lidi dostačující. Nicméně stropy jsou zde 2.6m, kdy se při rekonstrukci díky nutným podhledům ještě více sníží.
Dum 270 m2, 2 osoby - 135m2/os, nejvetsi mistnost 65m2. Predtim 67 m2 byt/ 3 osoby. Clovek si zvykne na vsechno 😀 ale ja mam radeji velke prostory...do bytu uz by se mi fakt nechtelo....to by musel byt jedine na Manhattanu 🤣
Můj panelákový byt má 64 m2 + 2 lodžie (2,8 m2 + 6,1 m2 - z větší lodžie vznikla zimní zahrada).
Žiju sama.
Dokud jsem jako dítě bydlela s rodiči, trávila jsem většinu času v dětském pokoji 11,6m (18% prostoru - pro mě tehdy ložnice, pracovna a obývák dohromady 😀)
Nyní trávím o trochu víc času v obýváku 25,8 m2 (40,3%).
Bohatě by mi stačil menší obývák a jen jedna lodžie, abych mohla mít víc místa v ložnici a co hodně postrádám je technická místnost/kumbál, kam bych šoupla pračku, sušáky s prádlem, štafle a další nevzhledný provozní věci - myslela jsem, že je budu dávat na větší zasklenou lodžii, ale nechci tu zimní zahradu těmito věcmi hyzdit). Také koupelna by mohla být trochu větší - alespoň ještě na sprchový kout.
to je dost o zvyku. někdo využívá byt pasivně a někdo aktivně. Já bydlím sám na 80m^2 a zdá se mi malý, když část využívám pro soukromí a něco jako pracovnu....
Byt (tzv. 3-izbový) 80 m2 (aj s balkónom). Žijeme tu (zatiaľ) len dvaja, takže na jedného to je 40 M2. Najväčšia miestnosť v rámci bytu je kuchyňa s obývacou izbou o výmere 30,6 M2, čo predstavuje asi 38%.
69m2, hlavní místnost 28m2. 23m2 ma osobu. Je to málo. Doposavad jsem žil na 12 místech, jednoznačně nejlepší byl třípatrový rodinný dům (64m2/os), druhý typický americký suburb, 205m2 (68m2/os). Také záleží dispozice, ve více patrech spoustu místa zabijí schody. Zároveň pro mě jednoznačně platí, že kdekoliv jsem byl, moje spokojenost rostla s druhou mocninou vzdálenosti od sousedů.
Místo nelze nijak nahradit, ale když už ho mám, lze ho i inkrementálně zlepšovat. Naopak to nelze.
Byt v činžáku, začátek 19. století, Praha.
Výška stropu: 345 cm
Počet obyvatel: teď 3, v jednu chvíli i 5.
Celková plocha bytu: 79 m^2 (26,3/os)
Celková plocha bez pavlače/chodby: 71,6 m^2 (23,8/os)
Největší místnost, která je ale napůl rozdělená sádrokartonovou příčkou kvůli spolubydlení: 30,8 m^2 (39 %)
Reálně největší místnost: 22,1 m^2 (28 %)
196m2 jen pro mne, největší je ložnice 37m2 tj. cca 19%, nejvíce času v trávím v obývací jídelně 24,75m2 tj. 12,6%. Bývalé hospodářské stavení na vesnici u Přelouče s vestavěným podkrovím
byt, 85 m2 celkem, 4 lidi (tj. 21,5 m2 / osobu), největší místnost má asi 28 m2, tedy 32% bytu. A k minulému úkolu dodávám metry 340 cm, v technických místnostech snížena na 280 cm. :-)
Byt 4+1 v centru Brna, 150m2, žijeme zde ve dvou.
Asi 80% času využívám místnost o ploše zhruba 18m2.
Největší místnost bude mít něco kolem 30m2.
Zhruba 60m2 bytu nevyužívám vůbec, nebo sporadicky jednou, dvakrát do roka.
Sv. Výška je zde 3,2m.
Já bydlím převážně na kolejích kde je buňkový systém. Buňka se skládá ze tří částí. Dva stejně velké pokoje po 15 m2 a třetí blok ve kterém je z větší části kuchyň a z menší koupelna má také 15m2. Na pokoji jsme dva takže pro každého je to 7,5 m2 plus společné pokoje, které ale sdílí 4 lidi....to znamená 3,75 m2 pro jednoho. Celkem má tedy jeden člověk na buňce pro sebe 11,25 m2.
Bydlím sám v bytě co má kolem 44m2
Ale říkám si, že bych měl radši menší. Co je ale dle mého mnohem důležitější je kontext. Úplně nejraději bych bydlel v jednom pokoji, který ale 1) má terasu/balkon na kterém bych měl svoje soukromí 2) má hezký výhled 3) je v hezké části města 4) není na sever (chci světlo). Nemluvím samozřejmě o sousedech apod. Ale pro mě jsou tyhle věci mnohem důležitější než jak velký ten byt je.
Ale pravda, že kromě bodu 3) ty věci můj byt němá :D
Mezonetový podkrovní byt, 120 m2, 2 dospělí, 2 děti. Tzn. 30 m2 / osobu. Největší místnost (obývák + kuchyně + pracovna) bude cca 60 m2 a výška do hřebene tak 5 metrů. A milujeme to! :) A samozřejmě chceme něco, co nemáme, a to jsou klasická velká a svislá okna, máme všechny střešní.
Celková plocha: 59m2, z toho 14,75m2 na osobu (2 dospělí, 2 děti) a hlavní místnost má 30m2 (necelých 50% bytu). Hlavní místnost je krásně velká, díky tomu je to pohodlně kuchyň, jídelna, obývák, zároveň i pracovna a částečně i herna. Pokoj navíc, malá ložnice pro rodiče, by se ale opravdu hodil... :)
Byt 2+1. 88 m2, obývací pokoj 32m2. 2 osoby - 1 osoba 44 m2. Zbytečně velký ale 2 terasy (nejsou započítány) a super výhled.
dekuju moc
Byt v panelovem dome v Brne Bystrci z roku 1984. Vyska stropu 2,6m. Celkova plocha 95m2. Pocet osob 4, tedy 23,75m2/osoba. Nejvetsi mistnost 20,66m2, tedy 21,7%.
Záleží jen na veřejnosti příjmu 💪😉😃.
Jižní Morava, prvorepubliková vila, cca 300 m2 obytné plochy, dnes už jen 2 osoby. Světlá výška 3,75 m. K tomu 42 m2 přistavěná garáž s výškou 5,5 m.
byt 3kk, bloková zástavba cca 1924. 96m2, 4 členná domácnost + pes, tedy 24 m2/osobu (psa tedy nepočítám). Obytná místnost 40 m2, tedy cca 42% z celkové plochy bytu.
Byt z 50 let, orientace na obě strany 55m2 obývací pokoj+kuchyň 28m2 (pokoje jsou propojeny velkými dvoukřídlými dveřmi, které jsou 99% času otevřené) je to asi 50% bytu. Žijeme zde 2 lidé+pes :)
90 m2. Jsme (už 🥰) 3 a bydlíme ve staré bytovce ve 4 patře, kde je byt zmenšen oproti patrům pod námi a místo většího bytu, máme přes roh (do"L") terasu o velikosti 45 m2. Nad námi je klasická A střecha.
Byt 2+1 - 48,6 m2 v zástavbě z 60. let, 24m2 na jednoho, obývák 14m2 (29%), nejvíc času v ložnici/pracovně 16,5m2 (34%) světlá výška bytu je 2,7 m
Byt 2+1, jih i sever okna, 53m2 (i se zasklenou lodžií), 13,24m2/osobu, obývák 35% plochy. ... Za mě je důležitý spíš počet místností či dílčích funkčních zákoutí než absolutní plocha. Zařídit se dá funkčně i velmi malá místnost. Nebo jsem viděl obří pokoj s vysokým stropem na Vinohradech, kde žily tři děti, ale bylo to rozděleno nábytkem a vloženým loftem, že to bylo jak tři samostatné místnosti :)
Dům asi 124 m2, největší pokoj o velikosti 32 m2 (25,8%) a většinou se dělíme buďto o 31 m2/osoba či 62 m2/osoba. Je pravda, že většinu času si připadám doma sám, avšak je to stále komfortní díky obrovskému soukromí a asi bych nevyhledával změnu (ikdyž menší by mi asi taky nevadilo).
Praha, prvorepublikový činžák, byt 1kk, 34m2 (kuchyn v chodbě, záchod zvlášt), místnost "baj voko" 24m2 (70,5%), žiju sám
Půlku místnosti bych klidně s radostí vyměnil za menší balkonek
Dům 122 m2, na osobu 30,5 m2 (2 dospělí a 2 děti). Největší místnost 34m2, tj. 28% z celkové plochy. A nejvíc času trávím venku na zahradě🙂
Náš byt má 77 m2 jsme tu čtyři. Tedy 19.25 m2 na jednoho. Kuchyň spojená s obyvakem má 5,85 x 5.3 metrů tedy 31 m2 Mají uprostred ponechanou část původní příčky. Tak máme kuchyň, jídelní část s velkým stolem, co se dá posunovat do obýváku a vejde se k němu 10 lidí.
Docasne garsoniéra 24m2 s balkonem,dva dospeli a mimino.😀 Kupodivu jsme zatim v pohodě .Bez balkonu a vyhledu do zelene by to byla hruza,ale takhle dobry.Jen to chce dobre vyuzit prostor Hlavne si zakladam na tom,aby se dalo volne projit z chodby az na balkon bez překážek a clovek nehromadi nesmysly.A i velka klec s potkany se sem pohodlně vlezla .🙃Misto pobytu Mnichov DE .Pozdeji 45-60m2.Vic nam neni treba.
Dům v řadovém čtyřdomu v rámci jedné domovní čtvrti, přízemí obývák s kuchyní + koupelna, 1. patro 2 místnosti + koupelna, nově vybudované podkroví 12,5 m (pro zajímavost, člověk 175cm má mezi štíty střechy prostor 1,5m, kde může stát rovně a je to nejkrásnější místnost v domě - pokoj pro dceru, a je neuvěřitelné, co všechno se do něj vejde), celková výměra 65,5m2 pro tři osoby, 21,8 m/osoba, největší místnost (počítán obývák bez kuchyňského koutu 18,5m = 28,25%. Dům s malou zahrádkou a terasou. Pro nás naprosto dostačující, ani velký ani malý, tak akorát. Kávu si mohu vypít na zastřešené terase na úrovni přízemí (vstup přímo z obýváku). "Velikost" bytu se zásadně projevila při zvýšení nákladů za energie, které se zvýšily 3x, v absolutních číslech z cca 23,5 tis/rok na cca 70 tis/rok, což je číslo stále udržitelné. Neměnil bych, krásné město Dobříš, krásné okolí, spousta přátel. Jediné, co chybí, je větší množství úložných prostor, které řešíme pronájmem garáže cca 750m od domu. Pane Gebriane, díky Vašemu pořadu jsme navštívili mnohá zajímavá místa a na další se chystáme. Jako naprostý laik si plnými doušky užívám Vaše videa. Podle mě s Kluky s Prahy a Jirka vysvětluje věci nejlepší kanál.
V zásadě souhlasím. Na druhou strany ve valném případě Vámi uvedených případů z Vašeho života, kde uvádíte, kam se vlezete ve třech lidech, je třeba dle mého názoru brát ohled na věk dítěte. Myslíte, že Vám bude dostačovat byt o 30m2, pokud synovi bude 15 a více let? :)