Bardzo dobra dokładność budynków stacji i dworca a często nawet ich najbliższego towarzystwa. Dalsze otoczenie niestety już różni się dość znaczenie ale i tak całość zrobiona jest świetnie. Sama trasa (obecnie odbudowywana) odwzorowana wyśmienicie. 0:12 Budynek dworca w Karpaczu. 1:43 Po prawej stronie obecnie znajduje się market Netto (ten pierwszy, na początku Karpacza). 2:01 Most nad rzeką Łomnicą. 2:20 Tutaj nieprawidłowość. Nie ma możliwości aby znajdował się tam wiadukt nad torowiskiem i nigdy takiego nie było. 2:50 Również nieprawidłowość. To zapewne teoretyczny przystanek Brzezie Karkonoskie/Papiernia. Problem w tym, że nie istniał a z pewnością nie po 1945. Po Karpaczu następną stacją był Miłków. W tle widać komin papierni w Brzeziu (stoi dziś jeszcze do połowy wysokości). Prawidłowo jednak rozjazdy torowisk do fabryki (obecnie zlikwidowane) jak i cała fabryka. 3:53 Po prawej stronie torów papiernia w Miłkowie. Obecnie wyburzona, buduje się tam apartamentowce, komin został zachowany. 4:35 Widać nawet wieżę kościoła w Miłkowie. 5:20 Budynek stacji w Miłkowie. Wierne odwzorowanie. Ale chyba o jeden tor za dużo (teraz trudno zrewidować niemal nie ma śladu). 6:20 Budynek naprawczy wagonów oddziału PKP we Wrocławiu. Kilka lat temu rozebrany, ale pozostała po nim jeszcze tablica informacyjna PKP. Jeszcze. 7:12 Most nad Łomnicą i wiadukt drogi do Karpacza. Jeśli byliście w Karpaczu na 90% nim przejeżdżaliście. 7:23 Ogrodzenie dzisiejszego Leśnego Banku Genów. 8:55 Przystanek Mysłakowice/Orzeł. Po lewej stronie torów widać Fabrykę Lnu Orzeł. Dziś po niej w zasadzie został tylko komin i trochę zabudowań. 9:58 Drugi tor prowadzący do Kowar i dalej do Kamiennej Góry. 11:08 Stacja Mysłakowice. Również wierne odwzorowanie, dziś już niestety w agonalnym stanie. Na pierwszym planie złomowisko, jest do dziś. Nawet większość budynków za stacją niemal identyczne. 13:17 Po lewej stronie dziś stoi nowo wybudowana szkoła podstawowa w Mysłakowicach. 15:20 Przystanek w (miejscowości) Łomnicy. 16:38 Most nad rzeką Łomnica. Niedawno wyremontowany w ramach przywracanie linii do życia. 18:30 Przystanek Łomnica Średnia. 19:30 Przystanek Jelenia Góra/Oś.Łomnickie. 21:16 Idealne odwzorowanie włączenia w główne torowisko z JG na Wrocław. 21:20 Nieprawdopodobne, ten budynek po lewej rzeczywiście tak wygląda do dziś. Po prawej stronie jest jeleniogórskie lotnisko (widać hangar) a później nawet samolot. 22:25 W tym miejscu nad torowiskiem jest dziś estakada "obwodnicy południowej JG" czyli Al. Solidarności. Kto jechał do Karpacza również na 90% tamtędy przejeżdża. 23:03 Zabudowania techniczne PKP, tu jeszcze w dobrym stanie dziś się sypią na potęgę. 24:27 Wierny Dworzec Główny w Jeleniej Górze, w tle również całkiem podobne budynki. Oryginalnie jednak pociągi z Karpacza kończyły bieg na tym krótkim peronie z lewej strony. Naprawdę świetna mapa, a przejazdy, ich lokalizacja a nawet kąt przecięcia drogi bardzo dokładne. Dwoma z nich przejeżdżam niemal codziennie ;)
Tyle... że dodtków do polskich tras trzeba szukać po całym Świecie.... zamiast zrobić w jednym archiwum wszystkie dodatki razem z trasą... ale to jest właśnie Trainz...
Generalnie nie lubię takich animacji ale ta jest wyjątkowo ładna i naprawdę fajna. Gratuluję. Świetna grafika, naprawdę bardzo fajne!!
Bardzo dobra dokładność budynków stacji i dworca a często nawet ich najbliższego towarzystwa. Dalsze otoczenie niestety już różni się dość znaczenie ale i tak całość zrobiona jest świetnie. Sama trasa (obecnie odbudowywana) odwzorowana wyśmienicie.
0:12 Budynek dworca w Karpaczu.
1:43 Po prawej stronie obecnie znajduje się market Netto (ten pierwszy, na początku Karpacza).
2:01 Most nad rzeką Łomnicą.
2:20 Tutaj nieprawidłowość. Nie ma możliwości aby znajdował się tam wiadukt nad torowiskiem i nigdy takiego nie było.
2:50 Również nieprawidłowość. To zapewne teoretyczny przystanek Brzezie Karkonoskie/Papiernia. Problem w tym, że nie istniał a z pewnością nie po 1945. Po Karpaczu następną stacją był Miłków. W tle widać komin papierni w Brzeziu (stoi dziś jeszcze do połowy wysokości). Prawidłowo jednak rozjazdy torowisk do fabryki (obecnie zlikwidowane) jak i cała fabryka.
3:53 Po prawej stronie torów papiernia w Miłkowie. Obecnie wyburzona, buduje się tam apartamentowce, komin został zachowany.
4:35 Widać nawet wieżę kościoła w Miłkowie.
5:20 Budynek stacji w Miłkowie. Wierne odwzorowanie. Ale chyba o jeden tor za dużo (teraz trudno zrewidować niemal nie ma śladu).
6:20 Budynek naprawczy wagonów oddziału PKP we Wrocławiu. Kilka lat temu rozebrany, ale pozostała po nim jeszcze tablica informacyjna PKP. Jeszcze.
7:12 Most nad Łomnicą i wiadukt drogi do Karpacza. Jeśli byliście w Karpaczu na 90% nim przejeżdżaliście.
7:23 Ogrodzenie dzisiejszego Leśnego Banku Genów.
8:55 Przystanek Mysłakowice/Orzeł. Po lewej stronie torów widać Fabrykę Lnu Orzeł. Dziś po niej w zasadzie został tylko komin i trochę zabudowań.
9:58 Drugi tor prowadzący do Kowar i dalej do Kamiennej Góry.
11:08 Stacja Mysłakowice. Również wierne odwzorowanie, dziś już niestety w agonalnym stanie. Na pierwszym planie złomowisko, jest do dziś. Nawet większość budynków za stacją niemal identyczne.
13:17 Po lewej stronie dziś stoi nowo wybudowana szkoła podstawowa w Mysłakowicach.
15:20 Przystanek w (miejscowości) Łomnicy.
16:38 Most nad rzeką Łomnica. Niedawno wyremontowany w ramach przywracanie linii do życia.
18:30 Przystanek Łomnica Średnia.
19:30 Przystanek Jelenia Góra/Oś.Łomnickie.
21:16 Idealne odwzorowanie włączenia w główne torowisko z JG na Wrocław.
21:20 Nieprawdopodobne, ten budynek po lewej rzeczywiście tak wygląda do dziś. Po prawej stronie jest jeleniogórskie lotnisko (widać hangar) a później nawet samolot.
22:25 W tym miejscu nad torowiskiem jest dziś estakada "obwodnicy południowej JG" czyli Al. Solidarności. Kto jechał do Karpacza również na 90% tamtędy przejeżdża.
23:03 Zabudowania techniczne PKP, tu jeszcze w dobrym stanie dziś się sypią na potęgę.
24:27 Wierny Dworzec Główny w Jeleniej Górze, w tle również całkiem podobne budynki. Oryginalnie jednak pociągi z Karpacza kończyły bieg na tym krótkim peronie z lewej strony.
Naprawdę świetna mapa, a przejazdy, ich lokalizacja a nawet kąt przecięcia drogi bardzo dokładne. Dwoma z nich przejeżdżam niemal codziennie ;)
Is there somewhere I can download a map?
Do Karpacza pociągiem jechał Karol Krawczyk z Tadeuszem Norkiem
0:48 do kąd ta linia po prawej?
Donikąd, to tylko bodajże torowiska manewrowe, nie więcej jak kilkadziesiąt metrów. Teraz po nich ani śladu.
Do "Kądów Rybackich"..😁
Tyle... że dodtków do polskich tras trzeba szukać po całym Świecie.... zamiast zrobić w jednym archiwum wszystkie dodatki razem z trasą... ale to jest właśnie Trainz...
Witam super ciekawe kiedy ruch pociągu będzie możliwe do Karpacza i Kowar??
Trzeba będzie później przerobić mapę. Nowe assety i perony + szynobus KD zamiast zielonej lokomotywy z wagonami.
Ale to dopiero po przebudowie odcinka
Witam super ciekawe kiedy ruch pociągu będzie możliwe do Karpacza i Kowar??
Kwiecień prawdopodobnie
Obecny termin to czerwiec 2025. Zbyt optymistycznie wg mnie.