Skrupuły, czyli natrętne myśli a grzech. Boże znaki. [Psychologia i wiara Q&A #07] Tomasz Franc OP

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 чер 2024
  • Skrupuły, czyli natrętne myśli a grzech. Boże znaki. [Psychologia i wiara Q&A #07] T. Franc OP
    W tym odcinku serii: „Q&A Psychologia i wiara” Tomasz Franc OP porusza takie zagadnienia jak: Boże znaki, Skrupuły, czyli natrętne myśli a grzech, Spowiednik a psycholog.
    Odpowiada na pytania związane m.in. z tym: Kiedy wiedzieć, że to znak boski, a kiedy, że moje marzenie?, Jak radzić sobie z powracającymi natrętnymi myślami?, Kiedy przeradzają się one w grzech?, Kiedy pójść do spowiedzi, a kiedy na psychoterapię? Jak ma się podejście psychologa a spowiednika?
    Tomasz Franc OP - dominikanin, doświadczony psycholog i certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
    00:00 Czołówka
    00:19 Kiedy wiedzieć, że to znak boski, a kiedy, że moje marzenie?
    2:14 Jak radzić sobie z powracającymi natrętnymi myślami? Kiedy są, a kiedy nie są grzechem? Kiedy nie ponosimy za nie odpowiedzialności i jaką funkcję mogą mieć w naszym wzroście duchowym?
    9:11 Jak ma się podejście psychologa, który nie jest tym, kto ocenia osobę w terapii, a spowiednikiem, który często właśnie daje poczucie, że jest się kimś „złym", kto niekoniecznie zrozumie, że pod tym grzechem mogło się kryć coś innego, niż tylko sam grzech?
    Rozmowę prowadzi Magdalena Kaniewska
    #PsychologiaIWiara #TomaszFrancOP #Psychoterapia
    🔥 Ten materiał powstał dzięki naszym Patronkom i Patronom. Jeśli podobają Ci się nasze działania i chciałbyś wpierać portal dominikanie.pl, to zapraszamy do zapoznania się z naszym profilem w serwisie Patronite: 🔥 → patronite.pl/portaldominikanie
    ⬗ Do wysłuchania również w formie podcastu: anchor.fm/dominikaniepl
    ⬗ Oglądaj dominikanie.pl w aplikacji:
    → bit.ly/dominikanienaGoogle
    → apple.co/2LqWqAx
    ⬘ Nasze social media:
    FB → / dominikanie
    IG → / dominikanie
    Zdjęcia i montaż: Tomasz Ptasiński SETPLAY (setplay.pl/)

КОМЕНТАРІ • 28

  • @dominikanieplportal
    @dominikanieplportal  Рік тому +2

    🔥Jeśli spodobał Ci się kolejny odcinek serii *Psychologia i wiara Q&A* to zapraszamy do komentowania, zostawienia łapki w górę i udostępnienie filmu . Pomoże nam to w rozwijaniu kanału i co najważniejsze w głoszeniu wszędzie, wszystkim i na wszystkie sposoby!
    ☕ A jeśli chciałbyś wesprzeć nas również finansowo to zapraszamy na wirtualną kawę : buycoffee.to/dominikanie.pl → Dziękujemy!

  • @krystynaw8512
    @krystynaw8512 Рік тому +12

    Dziękuję bardzo za tą serię. Bardzo "na czasie" w moim przypadku. Brakuje takich treści "psychologia a wiara".

  • @bogum6426
    @bogum6426 Рік тому +10

    Super seria! Ojciec Tomasz niezwykle empatycznie, ale i zarazem rzeczowo i klarownie tłumaczy i rozjaśnia wszystkie zawiłości. Dziękuję najserdeczniej!

  • @pestkam9289
    @pestkam9289 Рік тому +4

    Jak zwykle wszystkie odpowiedzi Ojcze Tomaszu w punkt. Po raz kolejny odpowiedzi z dużą empatią jasne i klarowne. Dziękuję 😊

  • @malgosiak3942
    @malgosiak3942 Рік тому +6

    Świetna jest ta seria. Pomaga. Bardzo dziękuję :)

  • @matchematche5466
    @matchematche5466 Рік тому +3

    Mateńko kochana jak ja dziękuję za to nagranie i Tego Ojca! Boże dziękuję, że trafiłam na to nagranie. Bardzo rzeczowe i pomocne podejście. Szczęść Boże!❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤🙏💙🕊

  • @aladziegielowska7712
    @aladziegielowska7712 9 місяців тому +1

    Bardzo dziękuję Ojcu Tomaszowi za pomoc i wyjaśnienie wielu spraw. Teraz już wiem jak radzić sobie z moim problem oraz, że Pan Bóg mnie kocha pomimo moich natrętnych myśli. Jeszcze raz bardzo dziękuję za cenne rady. Wierzę, że to dzięki Bożej Opatrzności tutaj trafiłam.❤😊

  • @beti79
    @beti79 Рік тому +4

    Wielkie dzięki ojcze Tomku🤗

  • @alinka8667
    @alinka8667 Рік тому +3

    Ciężko na duszy i w sercu, gdy człowiek uświadamia sobie (po raz kolejny) te wszystkie "dziwne zachowania" i "dziwne zaniechania" w Kościele...Pozdrawiam serdecznie o. Tomasza ❤

    • @dominikanieplportal
      @dominikanieplportal  Рік тому +2

      Sobie samym i Tobie życzymy tego, żeby okazji do odczucia tego ciężaru w sercu było coraz mniej ❤

  • @manwe11
    @manwe11 Рік тому +1

    Bóg zapłać

  • @lesLeski
    @lesLeski Рік тому +1

    dziekuje

  • @magorzatal.3251
    @magorzatal.3251 Рік тому +2

    Q&A Czy będzie brat gdzieś prowadził rekolekcje ?

  • @tomaszgrzegorczyk7978
    @tomaszgrzegorczyk7978 Рік тому +2

    Opór przed psychiatrą, psychologiem bywa bardzo duży i często niemożliwy do przezwyciężenia. Taka jest moja perspektywa. Można namawiać ale osoby kompulsywne żyją wśród jakiś ludzi, tzw bliskich, rodzina, znajomi stąd przydałby się porady dla nieprofesjonalistów jak postępować z takimi osobami aby to było najlepsze dla obu stron. Można powiedzieć co robić czekając na profesjonalistę, gdyż to czekanie może być długie a poza tym profesjonalista też może być nieskuteczny, może być osoba u której kompulsje są utrwalone, nie przesadzając czy możliwe do zmiany, czas płynie a obsesje się utrzymują. Co wówczas ma robić otoczenie? Odsyłanie do psychiatry może być mało skuteczne jeśli wiadomo, że ta porada nie zostanie zrealizowana a tylko zaognia, taką poradą osoba kompulsywna może się tylko poczuć urażona, że traktuje się ją jako wariata. Oczekiwałbym na porady jak postępować z osobą kompulsywną, na pewno nie należy jej we wszystkim ulegać ale jak to zrobić aby odmowa nie została potraktowana jako odrzucenie? Mam wrażenie jakby osoba kompulsywna sama nie panowała nad swoimi kompulsjami, a gdy otoczenie nie jest zachwycone zachowaniami kompulsywnymi, to osoba kompulsywna wydaje się być obrażona, że jest lekceważona, że się nie traktuje jej poważnie. Pójście do psychiatry oznacza, że ktoś staje z boku i sam się ocenia, że ze mną jest coś nie w porządku. A to już oznaka, że sam potrafię spojrzeć na siebie z boku, czyli że nie utożsamiam się ze swoją kompulsją. Taka postawa to już ogromna różnica w stosunku do postawy gdy "radośnie" realizuję swoje kompulsje właściwie się z nimi utożsamiając, czyli traktując to jako normalne zachowanie.

    • @dominikanieplportal
      @dominikanieplportal  Рік тому +1

      Dziękujemy, że podzieliłeś się swoją perspektywą ❤ niewątpliwie trudno jest zgłosić się po pomoc do psychiatry, ale trudno nam znaleźć inny trwały sposób pomocy osobom chorym.

  • @krystynaperlinska5169
    @krystynaperlinska5169 Рік тому +1

    Ojcze, Bóg zapłać za podjęcie trudnych tematów dotyczących psychiki człowieka.
    Szukam psychoterapeuty, jestem po bardzo trudnych przeżyciach, jestem pełna niepokoju, lęku, zamartwiania się, leczę nerwicę. Proszę Pana Boga od wielu lat o uzdrowienie, ale nie przychodzi. Proszę o kontakt.

    • @klaudia4182
      @klaudia4182 9 місяців тому

      Jak sobie Pani obecnie radzi?

  • @tomaszgrzegorczyk7978
    @tomaszgrzegorczyk7978 Рік тому +2

    Chciałbym zwrócić uwagę, że postępowanie z osobą kompulsywną to również "los" nieprofesjonalistów. Ojciec zarysował ładną wizję, że osoba z OCD , angielski skrót osoby kompulsywne, u terapeuty płaci i ma poczucie, że może tego terapeutę dowolnie "męczyć" bo chłopina, czy babina bierze za to kasę, czyli jest to uczciwy deel. Oby tak było, ja mam inne doświadczenie, doświadczenie życia z osobą OCD w którym trzeba sobie samemu wypracowywać postawy wobec takiej osoby stawiając granicę, konieczne dla mnie ale i dla osoby z OCD, która mam wrażenie może być przestraszona własną destrukcyjnością, jeśli widzi, że otoczenie cierpi z jej powodu, co dodatkowo pogłębia poczucie, że osoba z OCD jest zła.

    • @dominikanieplportal
      @dominikanieplportal  Рік тому +1

      Współczujemy Ci trudnego doświadczenia ❤ Niestety formuła, w której pojawiają się te filmy sprawia, że nie jesteśmy w stanie każdemu dać tego, czego potrzebuje.

  • @maykwiatek1750
    @maykwiatek1750 Рік тому +1

    a mi spowiednicy np. mówili że grzechów ciężkich nie popełniam i powinnam chodzić do Komunii, bo zasmucam Boga. A jak raz poszłam do kogoś innego to powiedzieli że z moimi grzechami mam absolutnie nie przystępowac i jeszcze ochrzan dostałam za to że przystąpiłam, dodam że chodze do psychologa latami i w ogóle nic się nie zmieniło w tym obszarze, bo terapeutka powiedziała że to nie jej kompetencje.

    • @m.0763
      @m.0763 11 місяців тому +1

      Czyli powinnaś chodzić do Komunii i nie ma "ale" w tym wypadk, jeśli do takich rzeczy doszło.

  • @sebajan3827
    @sebajan3827 Рік тому

    Wreszcie duszpasterstwo i teologia z jajami

  • @antekantek7283
    @antekantek7283 4 місяці тому +1

    To wszystko nie jest łatwe i proste.Skrupuły męczą bardzo...

  • @aniakowalczyk1407
    @aniakowalczyk1407 Рік тому +4

    To jest przykre, że księża nie mają z kim porozmawiać o tym co słyszą w konfesjonale. Powinna być jakaś superwizja szanująca anonimowość penitentów.

    • @alicjateresa6643
      @alicjateresa6643 Рік тому

      Tak, mam podobne zdanie
      Tylko, że żeby to było tak jakby "zgodne z zasadami wiary" To chyba musieliby to robić przy spowiedzi u innego księdza niestety...

  • @jozefagwizdz7247
    @jozefagwizdz7247 Рік тому

    Spowiednik może oddać ciężar Jezusowi na Krzyżu...