Dokąd dowiozą nas elektryczne auta? [Podcast]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 жов 2023
  • Jacek wraca do podcastu, więc temat musi być albo o promieniowaniu albo o motoryzacji...
    👉 Patronite ► patronite.pl/NaukowyBelkot
    📚 Moja pierwsza książka ► altenberg.pl/geny/
    📚 Druga książka ► siedem.alt.pl
    🎧 Mix audio ► ratstudios.pl/

КОМЕНТАРІ • 1,3 тис.

  • @bohemat
    @bohemat 7 місяців тому +31

    Dwie osoby o różnych poglądach prowadzą spokojną dyskusję, proszę o więcej takich materiałów

  • @18kylo
    @18kylo 7 місяців тому +11

    Jestem rozczarowany poziomem tej dyskusji.
    Liczyłem na konkrety, informacje poparte badaniami i wyliczeniami, a usłyszałem cienką pogadankę gdzie poruszono sprawy niemal klikbajtowe....
    To ma być naukowy bełkot?
    Gdzie twarde dane i badania?
    Gdzie źródła?
    Czepianie się sprawności przesyłu energii do ładowania sieciami i po chwili optymistyczne mówienie o wodorze?
    Jaka jest sprawność produkcji wodoru?
    Ile energii potrzeba na żeby go sprężyć i transportować?
    Ile energii potrzeba na produkcję i transport paliwa syntetycznego?
    Ile energii potrzeba dziś do produkcji i transportu benzyny i oleju napędowego?
    No i proszę pomyśleć co zmieniłoby użycie paliw płynnych i gazów w ramach mikro kogeneracji domowej gdzie ciepło zamiast odpadem staje jak to ma miejsce w samochodzie ogrzewa mieszkanie.
    No i wolne ładowanie w domu 3kW przez 8 godzin daje 24kWh czyli zasięg na dobre 100km,a samochód często stoi pod domem dłużej niż 8h, więc da się w ciągu tygodnia zebrać zapas energii na dłuższy wyjazd.
    Wystarczyło powiedzieć że jeśli jeździsz dziennie ponad 100km nonstop to auto elektryczne nie jest dla ciebie.
    Można by przy tym podać dane ilu kierowców robi ponad 100km dziennie.
    Wiem że dokładne dane na temat zasobów ropy naftowej są tajemnicą ale są pewne szacowania na jak długo jej wystarczy i które kraje będą w posiadaniu ropy najdłużej.
    Warto o tym wspomnieć bo dzięki tej przewadze mogą rozdawać karty na arenie międzynarodowej.
    No i jeszcze tekst "rozpiepszymy tą Planetę"....
    Jako ludzie możemy co najwyżej unicestwić kilkanaście gatunków (łącznie z własnym).
    Nie jesteśmy w stanie zniszczyć życia na Ziemi.
    A gdzie nam do zniszczenia całej Planety?
    Czy CO2 z paliw kopalnych było kiedyś w atmosferze?
    Czy było wtedy mniej życia na Ziemi?
    Rozmowa na bardzo niskim poziomie.
    Podbita emocjami, bez obiektywnego spojrzenia.
    Bez przygotowania.
    Za przeproszeniem jak z pod budki z piwem.
    Panowie proszę Was nie idźcie tą drogą.
    Postawcie na jakość.

  • @pp-ji8wf
    @pp-ji8wf 8 місяців тому +130

    Chętnie zobaczę drugą część tej rozmowy

  • @Temsiak
    @Temsiak 8 місяців тому +134

    proszę o kontynuację tematu
    ⬇⬇

  • @mateusz7275
    @mateusz7275 8 місяців тому +84

    Brawo dla Pana Jacka za argumenty które wystosował. Zgadzam się z nim! Minusów jest zbyt dużo na dzisiejszy czas. Bardzo fajnie będzie posłuchać jeszcze waszej rozmowy.
    Pozdrawiam

    • @RozovoMi
      @RozovoMi 8 місяців тому +17

      Ten z lewej nie bierze pod uwagę w okolicach 33 minuty sprawności silnika elektrycznego w porównaniu do spalinowego... Różnica skuteczności, okolice maks 40% nowego samochodu spalinowego kontra 90+ elektrycznego. Do tego często samochody spalinowe nie spełniają norm {przykład afery VW}, a nikt nie bada tego w naszym kraju po kilku latach użytkowania. Kradzieże katalizatorów to masowy proceder i mało kto montuje tam ponownie oryginał, a co z DPF EGR itd.... Co wielokrotnie zwiększa emisję CO2 i innych. Do tego masowe wycieki, zarówno z samochodów jak i w trakcie transportu. Co z olejami i innymi płynami wykorzystywanymi w samochodach spalinowych ??? Do tego żywotność podzespołów w samochodach spalinowych kontra żywotność silnika elektrycznego to zwykły nokaut. Prowadzenie elektryka, a hamowanie i odzyskiwanie energii ? Wybiórcze informacje na podstawie których wysnuwane są jego wnioski. Nie sądzę, że samochody elektryczne są idealne, ale już są dużo bardziej ekologiczne od samochodów spalinowych.

    • @RozovoMi
      @RozovoMi 8 місяців тому +11

      @@TheSashar
      Lit w kopalni czy setki innych toksycznych następstw spalania paliw, oleju itd. Proponuję zweryfikować co powstaje w efekcie spalania oleju{pamiętaj o różnicach między mineralnym, a syntetykiem} który użytkowany jest teoretycznie do smarowania/chłodzenia silników spalinowych, a spora część samochodów spala go litr i więcej na tysiąc kilometrów. W obliczeniach biorą pod uwagę, że auta spełniają określone normy a nikt nie bierze pod uwagę , że średnia wieku samochodu spalinowego użytkowanego w naszym kraju to okolice 20 lat. Myślisz, że taki samochód spełnia normy ? Wiesz ile jest samochodów spalinowych w naszym kraju? Jak myślisz ile z nich spełnia normy, a jaka część jest jeżdżącym generatorem cząstek stałych?
      Kolejny argument za to "fotowoltaika", a dlaczego? Większość posiadaczy elektryków ładuje je w domu korzystając w sporym stopni ze źródeł energii odnawialnej. Jedyny minus to zasięg i kwestia ładowania w terenie.

    • @maciejhelminiak6300
      @maciejhelminiak6300 8 місяців тому +12

      ​@@RozovoMiza to bateria w elektryku żyje wiecznie. Wróć z krainy ideologicznej fantazji

    • @Powazny667
      @Powazny667 8 місяців тому +8

      @@maciejhelminiak6300 problem jest taki, że większosć przeciwników aut elektrycznych stało się ideologami drugiego ruchu - samemu nie posiadając wiedzy technicznych, opierając wiedzę na kilku znanych youtuberach. Tyle mówi się o lobby wymuszajacym wprowadzenie elektryków, a zapomina się, że po drugiej stronie stoją giganty naftowe, no ale jak to, oni przecież lobbingu na pewno nie prowadzą, prawda? ;)

    • @RozovoMi
      @RozovoMi 8 місяців тому +1

      @@maciejhelminiak6300
      Ile żyją baterie i co można z nimi zrobić po spadku pojemności, a co jest robione z "efektami" niekontrolowanego spalania{w przeciwieństwie do spalania w elektrowniach gdzie są filtry itd.}
      Sam sobie odpowiedz na te pytania zanim ponownie napiszesz coś o ideologiach lub fantazji.
      To jest trochę dyskusja jak o wymiennych lub nie bateriach w telefonach. Dla wielu osób wydajność wystarcza na wiele lat, ale po roku/dwóch spada pojemność baterii{lub jak to udowodniono nawet w jabłuszku jest ograniczona po x czasu softem}. Jest to po prostu czystym zyskiem dla producentów więc nikt się nie wychyla. Zobacz ile zarabia lobby paliwowe{i nie tylko, podatki, akcyzy nielegalny import, export}, a co jeśli naładujesz samochód systemem foto off grid? Kto zarobi ? Zysk po zakupie samochodu jest wstrzymany na x lat, a samochód spalinowy dostarcza dochodów do końca swojego "życia".

  • @michalagata
    @michalagata 8 місяців тому +119

    Druga moja uwaga, niestety jak większość Polaków mieszkam w bloku, to co na balkonie mam sobie założyć fotowoltaike i oknem wypuszczać kabel do ładowania. Nie żebym był przeciw elektryfikacji, ale to wymaga jeszcze DUŻO czasu.

    • @szym86
      @szym86 8 місяців тому

      Są kraje gdzie w blokach mieszkają głównie imigranci a ludzie którzy mogą sobie pozwolić na ev, ładują je na swoim podwórku. Jest to niesprawiedliwe ale świat nie będzie czekał na Polskę.

    • @marcelipietruszka
      @marcelipietruszka 8 місяців тому +2

      Kup garaż wolnostojący:)

    • @PanRobak.
      @PanRobak. 8 місяців тому +7

      Kup pojemnego powerbanka

    • @juliautracik8534
      @juliautracik8534 8 місяців тому +39

      @@marcelipietruszkaNo tak, przecież każdy ma możliwość kupienia garażu w okolicy bloku…

    • @j.b.w.4884
      @j.b.w.4884 8 місяців тому +16

      Na szczęście w dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie mnie stać na takie dylematy. Ale fakt.
      Takie standardowe osiedle z jedną często jednokierunkową osiedlówka zawaloną autami przy naprawdę szczerych chęciach nie jest gotowe na elektryki. Zwyczajnie nie ma opcji, żeby nagle każdy kto ma auto poleciał do niego z kablem i to na wielu poziomach. Od tego, że ciągnięcie tego dalej niż z parteru do auta zaraz pod oknem było by nie wygodne, poprzez brak gotowości takiego osiedla na takie obciążenie a na kradzieży kabli i prądu skończywszy.
      Nawet jeśli zaczęły by w takich miejscach jakieś punkty powstawać to takie osiedla z przed ok pół wieku projektowane były kiedy na standardową klatkę przypadały ze dwa auta. Teraz zwyczajnie nie ma tam miejsca. Auta stoją gdzie tylko mogą bo nie mają gdzie. Parking na nie więcej jak kilka a w zasięgu wzroku kilkadziesiąt.
      Ktokolwiek jest w stanie sobie wyobrazić całonocne czuwanie wszystkich sąsiadów i grzeczne przepakowywanie tych naładowanych i podstawianie następnych?
      Poza tym pojedź sobie takim w trasę. Benzyna podjedzie na stację, zatankuje i jedzie dalej a elektryk stoi.
      Póki nie będzie można wziąć jakiegoś ogniwa i wsadzić takiemu w wydech albo ładować go nie dłużej niż trwa zjedzenie hot doga z Orlenu to jest to rozwiązanie tylko dla jakiś lokalnie działających flot czy ludzi z własnym domem i takim odkleieniem, że myślą, że kupno garażu to kwestia chęci.

  • @Zamroczony
    @Zamroczony 8 місяців тому +15

    Technologia musi się rozwinąć żeby to elektryki były zachęcające a nie jakieś dopłaty do nich. Na ten moment nie wyobrażam sobie zlikwidowania wszystkich pojazdów spalinowych, a szczególności samochodów ciężarowych typu ciągniki siodłowe i busy. Osobiście kilkadziesiąt razy rocznie jeżdżę w trasy od 500 do 800 km w ciągu jednego dnia, 3-tonowym busem i z prędkością autostradową. Obecnie dla diesla nie ma rozsądnej alternatywy do takich wymagań.

    • @Micha-dx2xw
      @Micha-dx2xw 6 місяців тому

      Pierwsze elektryki pojawiły się prawie 200 lat temu. Każda technologia ma jakieś granice, sam czas nie rozwiąże pozostałych problemów obecnych elektryków. Śmiem przypuszczać, że nigdy nie uda się uzyskać zagęszczenia energii w akumulatorze elektrycznym by uzyskać pożądane zasięgi, masę i czasy ładowania.

  • @ireneuszmaslinski9187
    @ireneuszmaslinski9187 8 місяців тому +83

    Ta rozmowa pięknie dowodzi, że można być nie wiem jakim naukowcem i wierzyć w swoją racjonalność, to na końcu o naszych decyzjach i poglądach decydują emocje. Jesłi ktoś jest przywiązany emocjonalnie do swoich argumentów to nie popuści i umrze za swoje "prawdy"

    • @Embrod
      @Embrod 7 місяців тому +28

      Dodatkowo przymusem obniżając standard życia większości, nie zmieniając swojego :)

    • @jacek-jan
      @jacek-jan 7 місяців тому +6

      Pół biedy jeśli są to ich "prawdy" a nie "prawdy" ich sponsorów (np koncernów tytoniowych, Gazpromu czy FSB).

    • @piotrmasiak6355
      @piotrmasiak6355 7 місяців тому +1

      @@jacek-jan wreszcie. To się powinno zacząć wreszcie przebijać do świadomości ludzi. Świat nie jest cukierkowy. Światem NA PRAWDĘ rządzą jak mawia klasyk „mafie, służby, loże”. To nie jest teoria spiskowa.

  • @poszone
    @poszone 8 місяців тому +148

    Zdecydowanie potrzebujemy więcej podcastów z Panem Jackiem!

    • @tryfly_
      @tryfly_ 7 місяців тому +4

      Zdecydowanie nie w tematach o których czerpie wiedzę tylko teoretyczną

    • @gondarify
      @gondarify 7 місяців тому

      Bardzo kiepsko przygotowany rozmowca. Prosimy ekspertow lub chociaz kogos komu sie chcialo zrobic research!

    • @malakith5176
      @malakith5176 7 місяців тому

      Przexiez twgo chlopa sie nie da sluchac. Meczy, lubi sluchac swojego glosu no padaka

  • @gbokota
    @gbokota 8 місяців тому +35

    Co do kwestii emisji związanej z produkt ja prądu. Trzeba uwzględnić też że masa energii elektrycznej jest zużywana w procesie rafinacji ropy.

    • @kubamolek7130
      @kubamolek7130 8 місяців тому +13

      Dziwię że Dawid (póki co) nic nie powiedział o rafinerii ropy. Prąd to każdy wie że trzeba wyprodukować, żeby elektryka naładować. Ale to, że trzeba ogarnąć ropę dla spalinowego to nikt nie mowi. Dziwne to jest

    • @Dedis87
      @Dedis87 8 місяців тому +3

      @@kubamolek7130 rafinerie mają swoje elektrownie, ale raczej alektroviepłownie (bo to ciepło głównie jest potrzebne) Ale oczywiście spalają gaz lub węgiel więc dokładają mam dobra do atmosfery

    • @kubamolek7130
      @kubamolek7130 8 місяців тому +7

      @@Dedis87 jedno i drugie kosztuje energię, wiadomo tylko przeciwnicy elektryków mówią zawsze ile elektryk "spala" i ile elektrownie zanieczyszczają. A o spalinowkach tylko ile samo auto spala. Toż to bez sensu

    • @dv5809
      @dv5809 8 місяців тому +7

      Rafinacja ropy to nie tylko produkcja paliwa do samochodów spalinowych,
      to też między innymi produkcja plastiku, asfaltu, smarów - czego
      elektryki też potrzebują i inne produkty jak benzyna lotnicza i coca-cola dla
      których alternatyw brak.
      Ropa będzie nadal rafinowana.

    • @kubamolek7130
      @kubamolek7130 8 місяців тому +2

      @@dv5809 wiadomo, ale w mniejszym stopniu. Tak jak.prad jest produkowany bez aut elektrycznych

  • @tyf00s
    @tyf00s 8 місяців тому +30

    30:30 różnica poziomu trzy decybele to jest dwa razy inny sygnał. 7 dB to już jest kosmos panowie profesorowie ;)

    • @Titton
      @Titton 7 місяців тому +1

      Na sucho tak, ale jest jeszcze Prawo Webera-Fechnera które temu przeczy//minimalizuje ten efekt im większe natężenie

    • @ghostanddiy
      @ghostanddiy 7 місяців тому +2

      @@Titton O ile dobrze rozumiem to to prawo nic nie zmienia w natężeniu, jedynie spada nasza zdolność percepcji. Szkodliwość, wpływ na samopoczucie moim zdaniem pozostaje niewzruszona na to prawo 😉

    • @MeanderMike
      @MeanderMike 7 місяців тому

      Polecam zerknąć na wykres i zerknąć, w których miejscach są znajome głośności 😉

    • @zygmuntzarzecki
      @zygmuntzarzecki 7 місяців тому

      6dB|!

  • @cheeseherbspsychedelicston2288
    @cheeseherbspsychedelicston2288 8 місяців тому +64

    Jeśli przyszedłeś / przyszłaś dowiedzieć się, czy elektryki są bardziej eco od samochodów z innymi napędami, to nie oglądaj tego filmu. Dawid mówi tylko, że wydaje mu się, że czytał coś, gdzie pisali, że od 2019 są bardziej eco i tyle. Zero konkretów. Pozdrowionka.

    • @piotrfortuna4037
      @piotrfortuna4037 7 місяців тому +2

      [Podcast] rozumienie luźnego formatu się kłania. Pozdrówki.

    • @SuperAti15
      @SuperAti15 2 місяці тому

      Dokładnie. Paplanie w stylu "nie wydaje mnie się by elektryki były bardzij eko bo nie trafiłem na przekonywujące wyliczenia, a co z rudami niklu i kobaltu, a ruda żelaza na silnik spalinowy to nic bo "to się już i tak wydobywa" 🤦‍♂️" itd niczym się nie różni od Mazurka mówiącego że "globalnego ocieplenia to raczej nie ma bo on nie widział przekonywujących danych a w ogóle to co z zimą stulecia i z mrozem w styczniu??" xD. Jeśli to kwestia "formatu" to format jest zbyt luźny jak na opiniotwórczy kanał popularno naukowy. Elektryka sobie można kupić bez niklu i kobaltu. Jego produkcja oznacza +3 +4 tony CO2e więcej niż spaliniaka. A nawet na polskim prądzie (stanowiącym światowe worst case scenario) to się odrabia i footprint węglowy elektryka na PL prądzie po statystycznych 15 latach / 250tyś km jest ok 20% niższy niż spaliny. Na Niemieckim 60% niższy a na francuskim czy słowackim >80% niższy. Ale dla gościa -60% czy -80% emisji w cyklu życia to "nie jest wcale jednoznacznie bardziej eco" 😂

  • @marcinborkowicz2557
    @marcinborkowicz2557 8 місяців тому +57

    Jak pięknie się słucha merytortcznej dyskusji inteligentnych i oczytanych ludzi.

    • @Embrod
      @Embrod 7 місяців тому +2

      W tym przypadku, tylko jedna strona merytoryczna i to nie "naukowiec" prowadzący.

    • @leszekzet6911
      @leszekzet6911 7 місяців тому

      Naukowy jełop ,,,,

    • @beatpewdiepiewithoutvideos842
      @beatpewdiepiewithoutvideos842 7 місяців тому +1

      @@EmbrodObaj Panowie są bardzo merytoryczni. Misją Dawida w tym odcinku było przedstawienie stanowiska optymistycznego. Ten film to dosłownie wystawienie plusów i minusów. Abyś mógł się czegoś dowiedzieć i zrobić update. Ale widzę że stanowisko masz już dawno ugruntowane

  • @Mister5MasterToJa
    @Mister5MasterToJa 8 місяців тому +5

    Jeśli chodzi o zakaz poruszania się samochodami spalinowymi, niby nie chcą zakazać, ale jednak chcą. Nie prawem unijnym, a za pomocą tzw. "stref czystego transportu", które wykluczają wszystkie starsze auta, nawet te powyżej średniej wieku (diesle euro 4). Do tego nie ma rozróżnienia ze względu na stan techniczny. Może być diesel bez normy euro (euro 0), ale wszystko jest w nim w stanie idealnym, a benzyna euro 6, prosto z Niemiec żłopiąca oleju tyle co benzyny i mimo to wjedzie do takiej strefy. Dodatkowo wielu ludzi nie stać na samochód spełniający normy. Do tego bardzo łatwo jest mówić o zaletach elektryków z perspektywy kogoś, kto posiada dom i fotowoltaikę. A jak ktoś mieszka w bloku na 11 piętrze, to jak ma to auto naładować? Do tego darmowe ładowarki coraz częściej znikają, a pojawiają się takie, gdzie jazda elektrykiem opłaca się mniej niż np. na LPG lub nawet dieslem czy benzyną. Do tego już w tym momencie do ładowarek są kolejki, a samochody elektryczne stanowią bardzo mały procent. Dodaj do tego zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną (konieczność modernizacji CAŁEJ sieci energetycznej), i wcale się to wszystko tak bardzo nie opłaca, ani ekonomicznie, ani ekologiczne.

  • @somerandomguy1544
    @somerandomguy1544 8 місяців тому +50

    Przez ostatni rok/dwa przyjemniej ogląda mi się przegadaną godzinę z Jackiem, niż sam U!NB. Jacek idealnie balansuje Dawidowy optymizm na przyszłość swoim realizmem, tego mi brakuje na tym kanale.

    • @Myjkel
      @Myjkel 8 місяців тому +2

      Przecież Jacek miał zadanie bilansowania, po to żeby dyskusja nie była jednostronna jak to w większości przypadków ma miejsce. :P

    • @Embrod
      @Embrod 7 місяців тому +4

      Myśliwiec nie jest optymistyczny, ale skrycie zamordystyczny.

    • @sibah8314
      @sibah8314 7 місяців тому

      @@Embrod jak każdy lewicowiec.

    • @Embrod
      @Embrod 7 місяців тому +1

      @@sibah8314 bardziej jak każdy postępowiec.

    • @dehmel77
      @dehmel77 5 місяців тому +1

      Spoko, tylko w drugą stronę. Według wyliczeń naukowców nawet przy naszym obecnym sporym udziale węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce tu i teraz, samochody elektryczne są bardziej ekologiczne i mają mniejszy ślad węglowy o znaczący procent. Z każdym rokiem ta dysproporcja będzie się zwiększać na korzyść elektryków. Pan Jacek rzucił sobie losowo bez liczb, że auto na prąd, ale prąd z węgla i cyk, 'równoważy się' :)

  • @michalx1371
    @michalx1371 8 місяців тому +9

    Panie Jacku, Pana osobę można podsumować jednym słowem. Klasa !

  • @Johneczek
    @Johneczek 7 місяців тому +8

    Podobno pył ze ściernych opon jest bardziej szkodliwy niż spaliny. Może warto zgłębić ten temat 🤔

    • @pawelpoznan9408
      @pawelpoznan9408 6 місяців тому +1

      Bardziej szkodliwy jest pył z klocków hamulcowych, który praktycznie nie występuje w samochodach elektrycznych.

    • @Johneczek
      @Johneczek 6 місяців тому +1

      @@pawelpoznan9408 też ciekawe. Szkoda że rzadko o takich rzeczach się wspomina, a w TV to już wcale.

    • @pawelpoznan9408
      @pawelpoznan9408 6 місяців тому +1

      @@Johneczek Elektryki w 90% używają hamowania rekuperacyjnego, jest to tzw. hamowanie silnikiem.

  • @obcyrex
    @obcyrex 8 місяців тому +6

    Pominęliście, Panowie, takie aspekty:
    + "Outsourcing" zanieczyszczeń lokalnych (np. Kraków).
    + Naładowany "odpali" nawet przy największych mrozach.
    - Pusty akumulator trakcyjny waży tyle samo co pełny (a paliwa ubywa - masy ubywa). Do tego spalinówkę możemy tankować do np. 30% i se jeździć na stację częściej. Nie trzeba mieć zawsze pełnego baku i wozić paliwa jak mijamy stację 2x dziennie codziennie.
    - Znacznie ograniczony zasięg zimą & straty energii przy dłuższym postoju.
    - Znaczny wzrost zużycia energii przy wyższych prędkościach.
    - Generowanie odpadów- trudności z naprawą, szkoda całkowita przy niewielkich uszkodzeniach.
    Do tego jestem ciekaw opinii entuzjastów na temat zastępowalności klasycznych spalinówek przez EV w dużych miastach. Jeśli dobrze zrozumiałem, Panowie mówili z perspektywy mieszkańców domów, a Dawid do tego ma instalację PV. Co z ludźmi którzy chcą/muszą mieszkać w mieście i jednak mieć przynajmniej jeden samochód - żeby dojechać do pracy po drugiej stronie metropolii, albo na prowincję na weekend. Gdzie, osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych (nawet tych współczesnych) mają ładować swoje auta elektryczne? Komercyjne stacje ładowania nie obsłużą tylu pojazdów. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, skali przedsięwzięcia przystosowania parkingów pod blokami, aby chociaż CO DRUGIE mieszkanie mogło ładować swoje auto.
    Gdzieś widziałem opracowanie, że lifecycle carbon footprint małych BEV jest mniejszy niż Pb/ON, ale dla większych aut już jest na korzyść spalinówek. Z tym, że tam było założenie żywotności, bodajże 15 lat, gdzie spalinówki mogą jeszcze spokojnie kolejne 10 lat działać.

    • @jacekpatkowski7537
      @jacekpatkowski7537 8 місяців тому +1

      Dzięki za ten komentarz, też mam niedosyt

    • @zefirowy
      @zefirowy 8 місяців тому +1

      Argument o tankowaniu spalinówki do 30% jest dziwny. Cała zaleta EV polega na tym, że ładuje się w garażu, nie trzeba jeździć na żadne stacje (ani często ani rzadko). Oczywiście nie dotyczy dalekich tras. Jednak statystycznie kierowca w Polsce robi dziennie 33 km. Fakt, że bateria zawsze waży tyle samo.
      Jakie straty energii przy dłuższym postoju? To znaczy owszem po 3 miesiącach zauważysz ubytek. Statystycznie takie sytuacje zdarzają się tak rzadko, że nie mają znaczenia praktycznego (wodorowce - te to dopiero tracą szybko wodór).
      Infrastruktura ładowania w blokowiskach na ten moment faktycznie nie istnieje (chyba, że ktoś ma garaż "z prądem"), ale nie od razu Rzym zbudowano.

    • @obcyrex
      @obcyrex 8 місяців тому

      @@zefirowy
      Jeśli ktoś się robi samochodem nawet i 200km dziennie i mija swoją ulubioną stację dwa razy dziennie to po co ma wozić ze sobą cały bak paliwa? To jest i nieekonomiczne i nieergonomiczne. Nie sugeruję, żeby codziennie tankować za 10zł i ciągle jeździć na oparach, bo to też nie służy pompie paliwa.
      Chodzi mi o okres mrozów. Jeśli ktoś zostawi auto na -10*C i mniej, na trzy dni, to ubędzie mu energii. Nie wiem ile, być może pomijalnie. Tak, zdaje sobie sprawę, że takich okresów w Polsce ostatnio jest mniej, ale efekt występuje.

  • @AdrianTkaczyk
    @AdrianTkaczyk 8 місяців тому +23

    Jacek rób podcast ! Super się Ciebie słucha 😊

    • @kentar7893
      @kentar7893 7 місяців тому

      Nie zapominajmy o praktycznie braku konkurencji! Jedynie autoholicy czasem wrzuca 40-latkow o motoryzacji. Mam nadzieję, że Jacek da nam tego czego potrzebujemy!!!

  • @PM_170
    @PM_170 8 місяців тому +42

    YES!!! Jacek, więc zapowiada się wspaniale! Jacek, przychodź częściej! PROSZĘ!!!

  • @user-jq3pb6vs1m
    @user-jq3pb6vs1m 8 місяців тому +14

    Podcast Pana Jacka to doskonały pomysł

  • @rychu1978
    @rychu1978 8 місяців тому +7

    Ładowarka pokładowa w aucie określa z jaką maksymalną mocą możemy się ładować prądem przemiennym. Na dzisiaj w Europie standardem jest ładowanie 3f 16A - 11kW. Czasami spotykane są 3f 32A - 22kW. Starsze, tańsze jak i auta typy plug-in częściej posiada(ją)ły ładowarki pokładowe 1f 16-32A - 3,6-7,4kW. Co do prądu z węgla to w energetyce spalinowej - rafineriach również wykorzystuje się energię z elektrowni. Jeśli auto spala 6l paliowa ok wartości energetycznej 11kWh/1l mamy 66kWh energii elektrycznej / 100km. Przyjmując nawet 20kWh / 100km daje nam to 330km przejechane przez auto elektryczne w ekwiwalencie 6l paliwa. Gdy weźmiemy transport czysto miejski różnice robią się jeszcze większe przez dużo większą wydajność EV - zużycie bliżej 16kWh vs 7-8l auto spalinowe. Długo by pisać ale za 12 lat auta elektryczne odjadą autom spalinowym w spektakularny sposób. Ps. Zawsze to podkreślam przy rozmowach ze sceptykami. Weźcie auto elektryczne na miesiąc i po tym czasie wydajcie werdykt.

    • @niedzisiejszy6071
      @niedzisiejszy6071 7 місяців тому

      Jeżeli tak będzie to ludzie naturalnie się na elektryki przerzucą

    • @zefiriusz
      @zefiriusz 7 місяців тому +1

      Bez zmuszania ich do tego unijną ustawą 😉 Zawsze w historii nauki i techniki było tak, że lepsze rozwiązania wypierały te gorsze w sposób naturalny. Dopiero biurokracja chce ten naturalny proces wywrócić do góry nogami. Prawda jest taka, że obecnie zarówno elektryki jaki spalinowki mają swoje dobre i złe strony i każde z nich nadaje się do innych zastosowań. Jeśli kiedyś elektryki będzie dało się naładować w czasie porownywalnym do tankowania paliwa i dodatkowo ich zasięg będzie porównywalny, to w sposób naturalny wypra spalinowki i kierowcy sami się na nie przesiada.

    • @mateuszkurowski9378
      @mateuszkurowski9378 7 місяців тому

      Jak wyprodukujemy energie elektryczna, ktora trzeba bedzie zastapic zamiast paliwa, i ja te ilosci przetransportujemy. Zaden kraj na to nie jest gotowy. Wystarczy spojrzec jakie problemy ma Norwegia, jakie wahania cen, jak rowniez zalezy cena od pory uzywania pradu. Ludzie nie sa zadowoleni z samochodow elektrycznych. Baterie nie maja zadanej sprawnosci (szczegolnie w zime), sa masowe skargi do Tesli.

  • @MrSzymka
    @MrSzymka 8 місяців тому +1

    Aż miło byłoby W Waszym składzie posłuchać cokolwiek o sztucznej inteligencji - jej wadach i zaletach, korzyściach i zagrożeniach na tle współczesnej nauki.
    Kto ZA, ręka w górę🤚😊

  • @luzak433
    @luzak433 8 місяців тому +5

    Na poczatku bylo sztywno i chcialem wylaczyc ale zauważyłem ze Jacek jest bardzo merytoryczny i jak nie wie to mówi ze nie wie albo ze nie ma nigdzie danych dostepnych wiec sie nie wypowie. Takich ludzi szukam i takich ludzi chce sluchac !!

  • @zambi2111
    @zambi2111 8 місяців тому +23

    Pana Dawida szanuję za kontent, mimo, że mam inne poglądy i bliżej mi do podejścia Pana Jacka. Dlatego zachęcam Jacka również , by spróbował z swoim kanałem :)

    • @deinoyhusdeinoyhus7420
      @deinoyhusdeinoyhus7420 7 місяців тому +2

      Dlatego mam tutaj problem bo Dawida ciężko się słucha, jakby nie słyszał co się do niego mówi. I często ze swoimi nietrafionymi kontrargumentami brzmi jak "sprzedawca aut elektrycznych".

    • @darmog384
      @darmog384 7 місяців тому

      Widać efekt propagandy pseudoeko.

  • @Mirooon
    @Mirooon 8 місяців тому +3

    Kozacki podcast!
    Mam nadzieje, że będzie kontynuacja tematu!

  • @Czebou
    @Czebou 8 місяців тому +5

    A może kontynuujcie tematy okołoekologiczne? Takie na przykład rozmowy na temat elektrośmieci, jak często zmieniamy sprzęt, co się z nim dalej dzieje i co można zrobić, żeby to poprawić?
    Jako osoby z wykształceniem chemicznym na pewno będziesz mieć coś do powiedzenia na temat utylizacji baterii.

    • @postanimus8989
      @postanimus8989 7 місяців тому +1

      To bardzo ważny i pomijany temat. Kupujemy "ekologiczne" urządzenia, które może zużywają mniej energii, ale po kilku latach są nieużywalne - czy to z powodu awarii, czy z powodu braku wsparcia producenta. Tymczasem rzeczy kupione 20-30 lat temu, trzymają się do dzisiaj.

  • @DlaczegoJanJestZajete
    @DlaczegoJanJestZajete 8 місяців тому +3

    Genialny odcinek, przesłuchałem na spotify, ale przyszedłem zostawić komentarz - nie mogę doczekać się kolejnych odcinków podcastu z Panem Jackiem i innymi goścmi. Czekam na odcinek na temat apple/telefonów i solowy podcast Jacka!

  • @jezuschrystus.onlycash
    @jezuschrystus.onlycash 8 місяців тому +5

    32:45 👍
    O to chodzi że NIE MA DANYCH! Nie wiemy jakie jest zużycie energii, materiału do produkcji aut takich czy innych.

  • @ALPHABYTE64
    @ALPHABYTE64 8 місяців тому +15

    Samochody osobowe generują minimalne zanieczyszczenia w skali świata

  • @czeskyy
    @czeskyy 8 місяців тому +1

    Jeszcze nie obejrzałem filmu ale już dziękuję za poruszenie tematyki.
    Chętnie skomentuje również po obejrzeniu.
    😊

  • @andrzejwielepiej5378
    @andrzejwielepiej5378 8 місяців тому +2

    Np. wg mnie hybryda jest tym idealnym na chwilę obecną przynajmniej, rozwiązaniem ale właśnie hybryda plug-in z możliwie dużym zasięgiem na baterii dająca tą lokalną bezemisyjność, a jednocześnie na przeciętnym 50l baku dająca zasięgi rzędu tysiąca km.
    auto elektryczne jako bank energii to też jakiś żart bo w momencie gdy w domu mamy maksimum produkcji z paneli to auta w nim nie ma bo jest z nami w pracy czy gdzies w trasie, a jak wieczorem wraca i jest po pierwsze większe zapotrzebowanie na energię bo my chcemy się wykąpać, zjeść obiad i obejrzeć serial w TV to w dodatku chcemy naładować elektryka ale panele wówczas już prądu nie produkują aż tyle lub wręcz wcale w niektórych miesiącach.

  • @SzaroBuryPies
    @SzaroBuryPies 8 місяців тому +4

    Potrzebuję kolejnej części tego podcastu
    Oczywiście że słuchałbym podcastów pana Jacka

  • @lutator
    @lutator 7 місяців тому +4

    Witam, co do ładownia auta w domu . Dom to luksus w dzisiejszych czasach. Większość z nas w tym ja mieszka w kamienicach bądź w blokach i tu sytuacja się komplikuje.

  • @magorzatakapelko1312
    @magorzatakapelko1312 2 місяці тому

    Ciekawym jest nie różnica poglądów i wysoką jakość dyskusji, ale to jak Pan Dawid pokazał kilkukrotnie romantyczną / nieracjonalną stronę swojej osoby. Ponad to, dziękuję za wartościowy materiał.

  • @krzychukra
    @krzychukra 8 місяців тому +10

    1:07:00 Rożek z Nauka to lubię miał film o pożarach elektryków i z badań do których dotarł wynika, że pożary baterii są trudne do ugaszenia, bo producenci umieszczają je w szczelnych komorach chroniących przed dostępem wody z zewnątrz

    • @Kitusiek001
      @Kitusiek001 8 місяців тому +3

      I dlatego teraz te szczelne "opakowania" baterii zaczyna się produkować z materiałów, które przy wyższych temperaturach wskazyjących na pożar szybko (i możliwie niskoemisyjnie) się topią, odsłaniając tym samym aku i ułatwiając chłodzenie i gaszenie.

  • @Dariusz_K44
    @Dariusz_K44 7 місяців тому +4

    1:03:43 W dzień będziemy ładować elektryka a w nocy do pracy - panele fotowoltaiczne nasza przyszłość...

    • @tomeksyta3360
      @tomeksyta3360 7 місяців тому

      Zakładając że każdy będzie mieszkał w domku pod miastem ;-)

    • @tomekw
      @tomekw 7 місяців тому

      Panele powinny ładować akumulatory do zasilania domu w nocy i ładowania samochodu. Inaczej to tylko oddajesz do sieci, co jedynie wpływa na Twoje finanse. Gdyby chociaż oni mieli jakieś ogromne zestawy akumulatorów, to może jeszcze nie byłoby źle, tylko nie wiem, czy aż tak duże zestawy akumulatorów na wiele hektarów mają rację bytu.

    • @Dariusz_K44
      @Dariusz_K44 7 місяців тому

      I dlatego ogniwa paliwowe wygrają.
      Odzysk platyny z ogniwa paliwowego jest tańszy niż metali z akumulatorów.

  • @adamdede94
    @adamdede94 8 місяців тому +8

    Przydał by się na pewno drugi odcinek, bo pominęliście dużo rzeczy no i głównie cały podcast był oparty o to że mamy dom i ładujemy a jednak większość ludzi w Polsce mieszka w blokach :)

    • @jacekpatkowski7537
      @jacekpatkowski7537 8 місяців тому +2

      Dokładnie, będzie drugi odcinek

    • @SuperAti15
      @SuperAti15 7 місяців тому +1

      Sprawdź dane bo masz błędne przekonania. Większość ludzi w Polsce mieszka już w domach. I to jednorodzinnych. To ponad połowa i ten udział stale wzrasta. W typowych dużych blokach mieszka zaledwie 1/3. Pozostałe kilkanaście procent to różnego rodzaju bliźniaki / szeregowce itp. A więc pod kątem elektryk / garaż / ładowanie - przeważnie obiekty które możemy traktować jak dom wolnostojący. I to ci ludzie - aktywnie "rozlewający" przedmieścia wielkich aglomeracji i stojący codziennie rano i wieczorem w korkach które sami tworzą - generują największe koszty środowiskowe i społeczne transportu w skali kraju. Więc tutaj przesadzenie tych z bliskich przedmieść do kolejki podmiejskiej, a tych którzy niestety są już wybudowani na totalnym wygwizdowie - do elektryków jadących na P&R - przyniosłoby największe pozytywne efekty. Ludzie w blokach z kolei w przynajmniej połowie mieszkają w mistach ze świetną siecią tramwai / metra - i z nich powinni korzystać + z rowerów. A na wakacje pociąg lub najem elektryka (bo nie ma sensu żeby resztę roku stał pod blokiem i rdzewiał).

    • @adamdede94
      @adamdede94 7 місяців тому +2

      @@SuperAti15 Z jednej strony masz racje z drugiej strony jej nie masz, bo prawdą jest że pomyliłem się mówiąc że większość. ALE też aktualnie jest to poniżej połowy ludzi a nie 1/3. W sumę też użyłem złego słowa pisząc bloki, bo miałem na myśli wszystkie budynki wielorodzinne nie tylko "duże bloki".
      Do tych że bloków zaliczyłem też budynki mieszkalne z 4 mieszkaniami które, były popularne tak samo jak teraz segmenty. Uważam że jak masz segmenty z miejscami postojowymi bez garaży to raczej nie będziesz wyrzucać kabla przez okno w zimę.
      Rozwijając moją myśl ale trochę modyfikując słowa. Na postawie danych że niewiele powyżej połowy ludzi mieszka w budynkach jednorodzinnych to pokuszę się o Tezę że około połowa społeczności nie posiada miejsca garażowego w którym mogła by ładować samochód w nocy.
      Ps. Tak wiem w aktualnych blokach często są hale garażowe, ale zazwyczaj nie ma tam gniazdek przynajmniej ja byłem w 10 różnych blokach w 6 miastach i się nie spotkałem z gniazdkami.

    • @SuperAti15
      @SuperAti15 7 місяців тому

      @@adamdede94Nie potrzebujesz mieć garażu by ładować auto. Wystarczy miejsce postojowe pod chmurką do wyłącznego korzystania / lub prywatne - by postawić słupek. Tak że "wyrzucać przedłużki z okna" też nie musisz. Jeśli 52% mieszka w domach wolnostojących to te 52% może przynajmniej postawić słupek na własnym podjeździe. Jeśli kolejne choćby 10% mieszka w bliźniakach i szeregówkach - to też może postawić słupek przed drzwiami tam gdzie parkuje - nawet jeśli nie ma garażu. Wreszcie z pozostałych 35% mieszkających w blokach - pewnie z 10pp z tych 35pp to ludzie albo zgarażem podziemnym, albo m-cem pod chmurką do wył. korzystania - gdzie zg. z ustawą o elektromobilności mogą zainstalować ładowarkę ścienną (garaż wielostan. ), lub słupek (m. pod chmurką). Tak że 60-70% Polaków jest w stanie sobie ogarnąć punkt ładowania w mieszkaniu. Reszta jeśli już musi na codzień autem - to szybka ładowarka. +200km "kręcenia się wokół trzepaka" Teslą 3 to całe 18min na ładowarce. Biorąc startstyczny przebieg / to 15 min raz na tydzień. A przedstawia się to jako koniec świata i rzecz nie do zrobienia po prostu. 15 min raz na tydzień.

    • @donar29donar
      @donar29donar 6 місяців тому

      ​@@SuperAti15 za CBOS Budyki jednrodzinne 41 % Polaków, dwurodzinne 2% Polaków, budynki wielorodzinne 56% (bloki 40%, kamienice 9%) , inne 1%

  • @Misora470
    @Misora470 8 місяців тому

    Chętnie obejrzę druga część. Super się słuchało

  • @pej0s
    @pej0s 8 місяців тому +2

    29:15 - nie, samochody są zbyt tanie
    39:01 - tak, nie można parkować na chodniku pojazdami powyżej 2,5 tony DMC, więc i tak większość suwów w tym się nie mieści
    52:55 - a jak myślisz żeby wrzucić w cenę energii wszystkie negatywne skutki wytwarzania jej, to cena jakiegokolwiek paliwa będzie niska?

    • @krzysztofspawski2610
      @krzysztofspawski2610 8 місяців тому

      Przesłuchałem to jeszcze raz i też to wyłapałem. Mówię o ekspercie motoryzacyjnym, który nie widzi różnicy pomiędzy DMC a masą własną. Kilka kłamstw, sporo błędów i masa niedomówień. Ech. Wstyd Dawid.

  • @UczciwyPrzecietniak
    @UczciwyPrzecietniak 8 місяців тому +5

    Pod względem ograniczenia emisji CO2, a także zużycia surowców to transport publiczny bije na głowę samochody elektryczne. Dlatego właśnie rozwój komunikacji zbiorowej powinien być na pierwszym miejscu. Najłatwiej samochody jest zastąpić w dużych miastach i przy połączeniach między nimi, w dalszej kolejności w średnich miastach i obrzeżach dużych miast. I tutaj pojawia się problem z samochodami elektrycznymi bo powinny one stanowić główny środek transportu mieszkańców wsi i małych miast, które znajdują się daleko od większych skupisk ludności. W rejonach tych mieszkają najczęściej osoby słabiej zarabiające, jednocześnie potrzebują oni większego auta do przewiezienia całej rodziny. Ze względu na zużycie baterii kupno używanego auta jest bezsensowne. Wymiana baterii potrafi kosztować tyle co nowe auto. Kupno nowego elektryka też nie wchodzi w grę bo nie będzie tych ludzi stać na to. Pozostaje też problem z ładowarkami w mniejszych miejscowościach, a także ograniczony zasięg tych aut. Mam spore obawy że elektryki to nie jest żadne rozwiązanie, no ale zobaczymy jak to będzie za te kilkanaście lat.

    • @kvassinc
      @kvassinc 8 місяців тому +1

      Rozwój transportu publicznego ma nawet wpływ na spadek cen nieruchomości. Takie całościowe podejście efektywniej by rozwiązało kryzys mieszkaniowy.

    • @ALPHABYTE64
      @ALPHABYTE64 8 місяців тому

      Transport publiczny nie jest taki dobry. Ja ns przykład mam do pracy 5km a autobus robi 8km ponieważ nie jedzie najkrótszą drogą, a poza tym nie w godzinach szczytu i na końcach Lini autobusy jeżdżą puste co nie jest Eco

    • @ALPHABYTE64
      @ALPHABYTE64 8 місяців тому

      Poza tym samochodem dojedziesz kiedy i gdzieś chcesz

    • @ALPHABYTE64
      @ALPHABYTE64 8 місяців тому

      ​@@kvassinc😅

  • @patrykpiepiorka
    @patrykpiepiorka 8 місяців тому +8

    Słuchałem Wasz podcast jadąc teslą z Gdyni do Szczecina. Chciał bym sprostować dwie rzeczy. 1. Tesla sprzedaje ładowarki (potocznie zwane cegłami) 11kW, które podłącza się do gniazda siłowego w domu. 2. Ładowanie super szybką ładowarką w supercharger tesli to koszt obecnie około 1,70 zł za 1 kW. Obecnie przebywam w hotelu w którym ładuje się w cenie noclegu. Po za tym świetny podcast 😊

    • @c64club
      @c64club 8 місяців тому +1

      Od czynnego zawodowo elektryka. 3fazy (”siła”) nawet o podstawowej mocy 10kW to w Polsce wciąż luksus. Normą w mieszkaniach a nawet domach są przyłącza OŚWIETLENIOWE. Jednofazowe 3,5kW (co nie znaczy że można z nich tak cięgiem). Notorycznie z resztą przeciążane grubo ponad 4, z których spokojnie 1/3 powinno się natychmiast wyłączyć z eksploatacji ze względu na stan i to jak w nich jest namotane. To nie są warunmi nawet do powszechnej elektroroweryzacji.

    • @jacekpatkowski7537
      @jacekpatkowski7537 8 місяців тому +1

      Zazdroszczę Tesli :)

  • @bazylfox1
    @bazylfox1 8 місяців тому +1

    Bardzo mi się podoba szczerość rozmowy. Mimo starań Dawida, postawienie faktów jasno.
    Dziękuję za ten podcast.

  • @igorkaminski9848
    @igorkaminski9848 8 місяців тому +1

    Uwielbiam merytoryczne dyskusje!

  • @wojtalos639
    @wojtalos639 8 місяців тому +5

    Drugi koment
    1:07:00 A jak to wygląda pod względem średniej wieku spalinówek i elektryków? Pamiętaj że to jest też związane z zamożnością społeczeństwa (sposób naprawy, bądź jej brak)
    Do dokładnych/rzetelnych danych nie dotarłem lecz słyszałem argument który brzmi dosyć sensownie.

  • @kbieniu7
    @kbieniu7 8 місяців тому +3

    Co do ekologiczności: przeniesienie emisji z rury wydechowej do kominów elektrowni ma jak najbardziej plusy - emitujemy w jednym miejscu, które możemy bardziej kontrolować i co ważne - jest z dala od naszych płuc. Samochody osobowe są w głównej mierze używane w obszarach zabudowanych (miastach, miasteczkach, wsiach), więc mają znaczący wpływ na nasze zdrowie (zwłaszcza te z silnikiem diesla). Nawet jeśli ekwiwalent CO2 by był identyczny, to pozbywamy się wdychania produktów spalania.
    Za to na pewno minusem jest ich cena i dostępność - zarówno kupna jak i ładowania. Elektryki mają przewagę, jeśli ładujemy je w naszym garażu, ale to troche paradoks, bo oznacza, że trzeba mieszkać w domu jednorodzinnym z garażem (nie daj borze jeszcze na suburbiach czy mocno rozproszonych wsiach). A przecież taki styl życia jest bardziej CO2-generatywny niż mieszkanie w budynku wielorodzinnym w małym czy dużym mieście.

    • @mateuszw1995
      @mateuszw1995 8 місяців тому +3

      Głównym źródłem zanieczyszczeń w miastach są piece grzewcze i przemysł, samochody to tylko dodatek. Widać to doskonale w sezonowości problemów z zanieczyszczaniami - jakoś nigdy w lecie nie przekraczamy norm. Ponadto, jeśli chodzi o samochody, to emisja z rury to tylko około połowy całości. Reszta to głównie emisja pyłów z hamulców, tarcia opon o asfalt i wzbijania osiadłych zanieczyszczeń - wszystko to w elektryku pozostaje. Sumarycznie - efekt przejścia na elektryki da nieznaczne podniesienie jakości powietrza. Dużo większy efekt, przy dużo niższym koszcie daje wymiana starych piecy w domach, co na szczęście dzieje się w wielu miastach (oczywiście są tu też liczne patologie).
      A elektrownie z dala od płuc? No nie bardzo, np w Krakowie mamy elektrownię w środku miasta :) W wielu miastach jest podobnie, choć przydałaby się tu statystyka. Ale na plus jest to, że elektrownia na ogół jest wyposażona w lepsze filtry i bardziej się to opłaca, niż instalowanie układów "ekologicznych" w samochodach.

    • @pawel7196
      @pawel7196 8 місяців тому

      @@mateuszw1995 W elektryku zostają tylko opony i pęd powietrza który wzbija kurz (zwykły wiatr również to robi więc tutaj nie widzę problemu). EV nie używa hamulców tarczowych chyba że mowa o hamowaniu awaryjnym

  • @Snoop_strzela
    @Snoop_strzela 8 місяців тому +1

    Druga część tej rozmowy to must have ❤

  • @gpiekarski
    @gpiekarski 8 місяців тому +2

    16:52 Jeśli chodzi o ten fragment, tzn. o to, że Niemcy nie ładują Plug-inów. Ogólnie dużo samochodów tak jak Jacek powiedział, jest dotowanych, dodatkowo mając hybrydę płacą niższe podatki drogowe. Jakby tego było mało, posiadając leasing na samochód (również firmowy) i użytkując go więcej jak 50% w celach prywatnych, za spalinówkę trzeba płacić co miesiąc podatek 1% od wartości zakupu pojazdu, za hybrydę 0,5%, a elektryka 0,25%. Kupując auto np. za 100k euro podatek wynosi odpowiednio 1000EUR, 500EUR i 250EUR. Ponadto każdy pracodawca ustala limity kwotowe zakupu pojazdu przez pracownika, a firmy samochodowe dają wyższe rabaty na samochód podstawowy i wyposażenie hybrydy czy elektryka niż na spalinowy. Wybór jest prosty - lepiej wyposażone auto za mniej i niższe podatki. No i jeszcze jedna ważna informacja. Każdy pracodawca dając samochód służbowy daje również kartę flotową na paliwo (czasem do limitu tego podatku za samochód (1%, 0,5% czy 0,25% wartości zakupu) jeśli jeździsz prywatnie, bo podróże służbowe mają inne rozliczenia), więc nie trzeba się martwić o spalanie, o ładowanie również :). Aktualnie wiele osób, które miało auto rozważa czy nie zrezygnować z tego i nie wziąć miesięcznego miesięcznego ryczałtu na transport, ten z kolei jest różny w zależności o firmy. Jedni dają miesięcznie na Deutschaldticket (50EUR), inni 200EUR.

  • @kotleth6169
    @kotleth6169 8 місяців тому +7

    Dawid robisz świetne filmy, ale jakoś bardziej trafia do mnie w każdym waszym odcinku podejście Jacka.

  • @oskarbochen9111
    @oskarbochen9111 8 місяців тому +4

    Napisałbym coś konstruktywnego ale idę spać bo przez was zapewne jutro zaśpię. Miałem puścić coś do snu a zaciekawiliście i przesłuchałem całości. Dobranoc 😅

  • @My1Life2Is3Rock
    @My1Life2Is3Rock 8 місяців тому +1

    Fajnie, że sobie nie przytakiwaliscie ciągle. To była dyskusja a nie wymienienie z listy zalet z chat gpt. Podobało mi się.

  • @krzysiekk3823
    @krzysiekk3823 8 місяців тому +12

    Pierwszy odcinek Twojego podcastu jaki obejrzałem i jest świetny! Poglądami zdecydowanie jest mi bliżej do Pana Jacka, ale byłem pod ogromnym wrażeniem otwartości obu stron na przeciwne argumenty i realnego podejścia do kwestii dość ideologicznej (przynajmniej tak mi się wydaje). Pozdrowienia dla Was!

  • @GutCars
    @GutCars 7 місяців тому +7

    Pan po lewej (w czarnym) bardzo rzeczowy, rozsądny i zrównoważony, z kolei Pan po prawej (prowadzący kanału) Mocno rozchwiany emocjonalnie, reaguje mocno emocjonalnie na każde zdanie Pana po lewej które mu nie pasuje do jego narracji, ciężko się to ogląda jak ktoś ma pewną wizję w głowie, narzuca ją innym i nie chce by ktoś mówił o swojej.
    Przypomina mi to mojego znajomego, bardzo inteligentnego człowieka który niestety bardzo mocno skręcił w lewo, chyba zbyt mocno i to skrajne myślenie sprawia, że nie można z nim w spokoju rzeczowo porozmawiać, bo reaguje w identyczny emocjonalny sposób (nawet może agresywny?) na każdy rzeczowy argument :(
    Żeby nie było, to nie hejt tylko subiektywny komentarz po obejrzeniu tego materiału, nie znam obu panów a trafiłem tu przez film o hejcie, ale myślę, że Pan prowadzący powinien wyluzować i w sumie tekst "nie siedzę mocno w samochodach" powinien chyba rozwiać tą dyskusję na samym wstępie w myśl zasady by nie rozmawiać i udawać eksperta o czymś na czym się nie znamy.
    Co do elektryków, nie hejtuję bo sam byłem o krok od kupna Tesli 3, ale finalnie wybrałem 600 konnego V8 który waży mniej od owego elektryka, przyśpiesza szybciej a i na trasie spala mało bo udało mi się zejść poniżej 8L/100 km. Po prostu wybrałem rozsądnie, mam lepsze osiągi od elektryka bez wad elektryka. Jeśli elektryki zaczną być rozsądne to wybiorę elektryka :) Niech elektryki zaczną same się bronić i przekonywać ludzi do ich zakupu bez wymuszania na nich tego siłą. 100 lat temu ludzi nie przekonywano prawem, siłą i zakazami do przejścia z koni na auta spalinowe, po prostu auta były lepsze i ludzie sami dokonali wyboru. Tutaj elektryki póki co ewidentnie są gorsze w wielu aspektach i proszę nie zabierać ludziom wolności i nie zmuszać ich do swojej wizji świata :) Żeby nie było, jeździłem też Teslą S i wieloma autami, wiec wiem co mówię, bo w siedzę mocno w samochodach :)
    Pozdrawiam i życzę spokoju ducha :)

    • @olga_58
      @olga_58 7 місяців тому +2

      Również po przerwie trafiłam na film Dawida, chciałam zobaczyć jakiś jego podcast na interesujący mnie temat.Mieszkam w Holandii, zdarzyło się jeździć małym elektrykiem i byłam ciekawa wiedzy "naukowca"Niestety czuję niesmak, wydawało mi się, że świat nauki opiera się na stanie faktycznym i badaniu różnych możliwości.Coraz częściej mam wrażenie,że naukowcy mają jedynie potwierdzać ogólną narrację.Brak miejsca na dialog,na dyskusję co idealnie pokazuje ten podcast.A gdybanie w jaką stronę pójdzie rozwój elektryków i jednoczesne wprowadzanie przez UE takich zmian przy tak niedopracowanej technologii,mnie nie przekonuje.

    • @GutCars
      @GutCars 7 місяців тому +5

      @@olga_58 Dokładnie, takie same wrażenia odczułem z tym brakiem miejsca na dialog i to nie tylko u Naukowy Bełkot ale i u znajomych którzy skręcają mocno w lewo (uwaga, każda skrajność jest zła czy to zbyt w lewo czy zbyt w prawo) i u nich obserwuję to samo, wręcz werbalną agresję kiedy ktoś nie zgadza się z ich wizją świata. W tym filmie np bardzo widać jak Dawid ma nietęgą minę kiedy Pan po lewej mówi coś zupełnie nie po myśli Dawida, a jego słowa, że rozmowa nie idzie tak jakby chciał to w ogóle strzał w kolano.
      Widać tu ewidentną manifestację lewicowych poglądów pod płaszczykiem nauki, a gdy Pan po lewej daje naukowe dowody to Dawid ma nietęgą skwaszoną minę, reaguje EMOCJONALNIE (co jak na naukowe podejście jest dyskwalifikujące) po czy mówi, ze rozmowa idzie w złą stronę. No super naukowe podejście :) To samo zaobserwowałem u znajomych lewaków, oni ciągle zasłaniają się nauką, a gdy zaczynasz robi to samo na swoją korzyść, to oni zaczynają atakować twoje NAUKOWE argumenty, no cyrk :)
      Najlepszy był też fragment jak Dawid przekonywał, że od 2030 nie zakażą spalinowych aut, bo używki dalej będą mogły być rejestrowane i dalej będzie można niemi jeździć, mówił to w takim entuzjazmie jakby jednym ruchem załatwił przeciwników tej ustawy. A tak się składa, że już teraz tworzone są strefy czystego transportu, do Warszawy od 2024 do strefy nie wjedziesz dieslem starszym niż 13 lat i benzyną starszą niż 22 lata! Już teraz! A co dopiero będzie w 2030, te używane auta spalinowe i ta "wolność" ich użytkowania o których mówi Dawid będzie mrzonką, bo nigdzie tym autem nie będziesz mógł jeździć, co najwyżej po jaś wioskach z dala od miasta.
      Generalnie miałem neutralne podejście do Dawida, pare lat temu może obejrzałem jakiś filmik i nawet lajka dałem, ale to co teraz widzę co wygaduje, to jakby zupełnie inna osoba, jestem w szoku. A po ostatnim filmie, to aż strach wyrazić swoje zdanie, bo za chwilę będę oskarżony o hejt.

    • @olga_58
      @olga_58 7 місяців тому +3

      @@GutCars W punk.Brak dziś bezstronnych treści, gdzie czytelnik może sam wyciągnąć wnioski i tworzyć swój światopogląd, wszystko jest Nam narzucane niemal ,że przemocą.Od dawna widzę,że bycie neutralnym,to bycie najgorszym wrogiem tworzonej rzeczywistości.

  • @marianfred3734
    @marianfred3734 8 місяців тому +7

    Wszyscy mówią o cenach elektryków, ale nikt się nie zastanawia ile kosztują pozostałe wymogi Unii Europejskiej. Same wymogi odnośnie norm i dokumentacji to jest jakiś absurd. Do tego ostatnio modne stało się "CyberSecurity", które spokojnie zwiększa nakład pracy potrzebny do "developmentu" każdej nody w samochodzie o co najmniej 1/5

  • @XMRNYC
    @XMRNYC 8 місяців тому

    Wspanialy format, super dialog.

  • @xawerydunikowski3056
    @xawerydunikowski3056 8 місяців тому +1

    pany, świetnie się was słuchało
    proszę o więcej
    pozdr

  • @padmeamidala4561
    @padmeamidala4561 7 місяців тому +3

    Co stanie się ze zużytymi bateriami, jaka jest różnica między recyklingiem aut spalinowych i elektrycznych?

    • @sotys7669
      @sotys7669 7 місяців тому

      Nie ważne i tak to będą robić w Indiach czy Chinach

  • @mateuszw1995
    @mateuszw1995 8 місяців тому +16

    W pełni popieram argumenty pana Jacka. Dodałbym jeszcze kilka kwestii:
    -wyższe koszty serwisowania elektryka (być może efekt skali to poprawi)
    -wyższe koszty ubezpieczeń (AC już są wyższe, natomiast OC to tylko kwestia czasu)
    -kasacja samochodu w momencie jakiegokolwiek uszkodzenia baterii, brak opłacalności jej wymiany (czy to z powodu wypadku, czy wady baterii)
    -w efekcie jeśli jesteś sprawcą wypadku i nie masz AC, to żegnasz się z autem
    -krótsza żywotność elektryka i spadek pojemności z czasem (aktualnie bateria w sensownym stanie wytrzyma 10-15 lat, natomiast auto spalinowe spokojnie 25) - a co za tym idzie większy ślad węglowy produkcji i wyższe ceny na rynku wtórnym
    -większe ryzyko pożaru samochodu w wyniku uszkodzenia baterii podczas wypadku (coś jak wysadzenie amunicji pod wierzą w ruskich czołgach :) ).
    -problem z gaszeniem elektryków w zamkniętych przestrzeniach - parkingi podziemne, promy (pierwsze zakazy wjazdów już są)
    -wyższe koszty "paliwa", jeśli chcemy używać szybkich ładowarek. Dodatkowo należy zauważyć wyraźną tendencję wzrostu cen prądu (która tylko będzie postępować w związku np z budową elektrowni atomowych, czy modernizacji sieci), spadek opłacalności fotowoltaiki (niekorzystne zmiany prawa), natomiast ceny paliw w dłuższej perspektywie są mniej więcej stałe.
    -brak możliwości "przyniesienia prądu w beczce", jak się rozładuje w trasie (analogicznie do kanistra)
    Pan Jacek zauważył też, jak niewielką część świata stanowi Europa i nasza "walka" o klimat. Chciałbym zauważyć jeszcze drugą sprawę - jak niewielką część całkowitej emisji powodują samochody na tle innych dziedzin życia. Uważam, że tak mocne skupianie się na walce z samochodami jest całkowicie błędnym postawieniem akcentu. W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się transformacją energetyczną i innymi obszarami, a dopiero na którymś miejscu myśleć o samochodach. Tymczasem samochody to obecnie ekologiczny priorytet, niewspółmierny do istotności problemu.
    Narzucanie tak szybkiego tempa przechodzenia na elektryki rodzi co najmniej kilka problemów. Do 2035 roku nie postawimy ani jednej elektrowni atomowej w Polsce, w najlepszym razie zaczniemy budowę. A bez tego cała ekologiczna idea elektryka nie ma sensu. Również żadne odnawialne źródła nie zastąpią atomu, fotowoltaika i wiatraki mogą co najwyżej stanowić uzupełnienie. Niemcy na szczęście się opamiętali, bo w swoich interesach i zakłamaniu zaczęli przechodzić z atomu na gaz, co było zwykłym pluciem na ekologię. Co by było gdyby elektryki w 2035 r jeździły na Rosyjskim gazie? Kolejny problem to wydajność sieci przesyłowych i sama wydajność elektrowni. Nasze sieci już są przestarzałe i w tak krótkim czasie nie uda nam się ich zmodernizować i podwoić wydajności, co jest niezbędne na przyjęcie elektryków. Kolejna sprawa to rozwój technologii i ceny - czy w ciągu tych kilkunastu lat technologia baterii na tyle się poprawi, aby mogła konkurować z zaletami paliwa? Czy ceny elektryków spadną na tyle, żeby było na nie stać "Kowalskiego"? Bo jeśli nie, to będziemy mieć najzwyklejsze komunikacyjne wykluczenie i cofniemy się cywilizacyjnie o 100 lat.
    Jak Pan Jacek, ja również najbardziej w tym całym temacie nie lubię przymusu. UE forsuje elektryki coraz agresywniej, tymczasem na razie nikt nie wie, czy ta technologia ma w ogóle przyszłość i uda się kiedykolwiek rozwiązać jej problemy. No i fakt, że nasza infrastruktura energetyczna nie będzie na to gotowa na czas. Poza zakazem rejestracji nowych samochodów spalinowych w 2035 r mamy kolejne pomysły, jak podatek od samochodu, tym większy, im ma niższą normę. To prosty sposób, jak zrównać ceny spalinówek z elektrykami, nie obniżając cen elektryków... Plus to że w spalinówkach mamy kolejne normy Euro, które zmieniają nieistotne wartości jakości powietrza po przecinku, a dramatycznie podnoszą ceny samochodów (plus kary za przekraczanie nierealistycznych limitów emisji CO2).
    Podsumowując - chciałbym, żeby elektryki kiedyś zostały pozbawione głównych wad, pozwalały na ładowanie w 2 minuty, miały 100 km zasięgu i kosztowały tyle, co spalinowe. Ale nie wiem, czy taka technologia kiedykolwiek powstanie i puki jej nie ma, nie chcę, żeby ktoś na siłę zmuszał mnie do zakupu tych aut.

    • @kvassinc
      @kvassinc 8 місяців тому +1

      W mojej opinii jedynie wodór ma sens, elektryki akumulatorowe powinny być stanem przejściowym (przynajmniej do wynalezienia nowego typu akumulatorów). Owszem, w większości pozyskiwanie wodoru odbywa się z pomocą paliw kopalnych, ale taki samochód zasilany wodorem przecież będzie działać niezależnie w jaki sposób wodór został pozyskany. Tak więc jeżeli taki samochód działałby np 30 lat, to w tym czasie ekologiczne metody takie jak elektroliza mogłyby stać się tańsze, dzięki czemu taki pojazd byłby bardziej ekologiczny bez konieczności jego wymiany. W przypadku opracowania nowych akumulatorów trzeba by było kupić nowy samochód. Wodór też jest przydatny w przemyśle kosmicznym czy lotniczym, więc rozwój tego byłby bardzo perspektywiczny

    • @mateuszw1995
      @mateuszw1995 8 місяців тому +3

      ​@@kvassinc Wodór to wielka zagadka.
      Eliminuje większość problemów elektryków, ale jest niezmiernie trudny w stosowaniu.
      NASA wykorzystuje go od ponad 50 lat, ale wciąż widać, jak ogromny problem technologiczny stanowi. Przechowywanie wodoru to po prostu zagadnienie na granicy możliwości znanych nam materiałów - uszczelnianie połączeń z wodorem jest niezwykle trudne, a ponadto przenika on nawet przez jednolitą ściankę zbiornika - przeciska się między atomami litego materiału. Wspomnę tylko, że pierwszy start rakiety SLS przekładano kilkukrotnie z powodu wycieku wodoru na uszczelce (a ta "uszczelka" to prawdziwy cud inżynierii z kilkustronnicową instrukcją obsługi :) ).
      Wodór mimo ogromnej gęstości energii nie jest aż taki super - bo ma małą gęstość. Zasadniczo możemy przechowywać go albo pod mniejszym ciśnieniem w formie gazowej (zajmuje dużo miejsca), albo w formie ciekłej pod ogromnym ciśnieniem i w temperaturze kriogenicznej, której utrzymanie stanowi duży problem.
      Problem z przenikalnością wodoru powoduje, że ubywa go ze zbiornika dość szybko - w ciągu dni. Nie można będzie więc takim autem za długo stać pod domem :) Druga sprawa to ulatnianie się tego wodoru, przez co nie można parkować w zamkniętych przestrzeniach (garaże, parkingi podziemne itp). No a w przypadku wypadku mamy w aucie idealną bombę. Zbiornik wytrzyma mniejszą kolizję, ale w większym wypadku auto po prostu zdetonuje.
      Trudno powiedzieć, czy wodór uda się "okiełznać", czy zdołamy wynaleźć lepsze materiały i obniżyć koszty "obchodzenia się" z wodorem. Kwestia jego produkcji to już drobnostka. Niestety problematyczność wodoru widać po minimalnej jego popularności wśród producentów aut.
      Kibicuję mocno tej technologii, ale to tak samo jak w przypadku akumulatorów - może naukowcy zdołają to rozwinąć do sensownej postaci, a może będzie to fizycznie niewykonalne.

    • @kvassinc
      @kvassinc 8 місяців тому

      @@mateuszw1995 Masz rację, dzięki za sprostowanie tego. Zupełnie ominąłem tą kwestię.

    • @HydrogenHoax2
      @HydrogenHoax2 7 місяців тому

      Nie zgodzę się, że samochody powodują niewielką część emisji. Stawiam, że obecnie, 30-50% emisji może być związane z użytkowaniem samochodów.

    • @kvassinc
      @kvassinc 7 місяців тому +1

      @@HydrogenHoax2 Stawiać to można w loterii. W Polsce 17% emisji jest związanych z transportem (również lotniczym), w UE jest to 25%. Statystyka jest faktem a nie opinią.

  • @slowik1986
    @slowik1986 7 місяців тому +1

    Super merytorycznie jak zawsze.

  • @Sagano96
    @Sagano96 8 місяців тому +2

    W kwestii pożaró samochodów EV. Problemem nie jest koniecznie ilość środków gaśniczych ale to że praktycznie nie da się tego pożaru ugasić. W polsce z tego co usłyszałem od strażaka jest aktualnie jeden - JEDEN dedykowany pojazd strażacki dostosowany do gaszenia elektryków. Tymczasem w projektowaniu garaży podziemnych prawo też nie nadąża za rozwojem technologii. Garaże podziemne często kompletnie nie dopuszczają samochodów z instalacją LPG, taniej jest zakazać wjazdu LPG niż zainwestować w spełniającą warunki wentylację. Wokół stanowisk pod EV natomiast są zaledwie zalecenia takie jak - zachowanie odległości od pozostałych miejsc / separacja ścianami / instalacje pasywnego gaszenia* / małą odległość od rampy wyjazdowej.
    Zalecenia które mają uratować pozostałe samochody/budynek jeśli na czas przyjedzie wóz i wyciągarka - wyciągarka z dźwigiem holuje płonący wrak poza garaż gdzie go wrzuca do kontenera z wodą/środkiem gaśniczym na [chyba] 24h albo 2 dni. Nie da się w pełni baterii zgasić więc po prostu czeka się aż się wypali w bezpiecznych warunkach. podobnie jeżeli pożar EV w garażu jest w miejscu skąd nie można wyholować wraku lub ten rozprzestrzenił się na inne pojazdy. garaż jest wówczas zamykany i izolowany od reszty budynku. Przy tym ma być zapewnione stałe oddymianie. Jako oddzielna strefa pożarowa ma zapewnić bezpieczną ewakuację z budynku i w miarę możliwości sprawić że co się może spalić to się wypali ale ograniczając zniszczenia do strefy.
    *instalacje gaśnicze nie mają za zadanie w tym przypadku zgasić pożar w zalążku - jest to praktycznie niemożliwe - a jedynie zmoczyć wszystko wokół płonącej baterii aby ograniczyć i opóźnić rozrost pożaru.

  • @pogrzebanybunkier378
    @pogrzebanybunkier378 8 місяців тому +5

    Biorę się do oglądania

  • @krzycho1825
    @krzycho1825 8 місяців тому +4

    Podkast bardzo ciekawy, przyjemnie się go słuchało. Merytoryczne podejście do większości tematów. Niestety ja odniosłem wrażenie, że większość podcastu została poświęcona negatywnej ocenie stanu obecnego (infrastruktura, cena, gęstość upakowania energii), natomiast zabrakło wyjaśnienia dlaczego warto walczyć o lepsze jutro już dzisiaj (sytuacja polityczna i brak złóż ropy w UE, ekologia) - choć przyznam, że Dawid dzielnie walczył o to by to lepiej wybrzmiało. Może faktycznie 1h to za mało by skupić się na planach na przyszłość i w jakim kierunku warto pójść.
    Nie przemawia do mnie fakt, że UE to tylko mała część emisji CO2, bo jakość powietrza to też jest coś o co warto walczyć (w takiej Warszawie smog jest generowany głównie przez auta).
    Nie zgadzam się również z argumentem, że baterie ważą zbyt dużo. Jako przykład podam moje obecne auto, które by spełniać wymogi Euro5 ma zainstalowany system StartStop, system AdBlue, zawór EGR, i chyba 2 różne katalizatory (NOX + jeszcze jeden). Te sprzęty też ważą i często się psują.
    Niestety odniosłem wrażenie, że rozmowa ze strony Pana Jacka była swego rodzaju "rozgrzeszeniem" swojego wyboru nie-full-elektryka. Oczywiście nie krytykuję samego wyboru, ale w takiej dyskusji warto zwrócić uwagę, dlaczego auta elektryczne to droga, którą powinniśmy iść (czyli w nią inwestować).
    Zgłębiając temat natrafiłem na informacje, ze auta elektryczne nie mają zastąpić aut spalinowych 1 do 1, ale stanowić alternatywę dla nas na jazdę na krótkich dystansach. Dystanse średnie i długie to ma być domena transportu grupowego. Zmiana tego mindsetu jest potrzeba by zrozumieć ten "zakaz od UE".
    Mając na uwadze moje powyższe przemyślenia uważam, że niefortunne jest publikowanie tego podcastu w tygodniu przedwyborczym, mając na uwadze, że niektóre partie jawnie sprzeciwiają się propozycjom UE ws. ekologii.
    Mimo wszystko dziękuję za miło spędzoną godzinę. Chętnie posłuchałbym ewentualnej dyskusji na tematy, które wskazałem (polityka/ekonomia UE, zmiana rozkładu sił w transporcie na różnych dystansach, propozycje rozwoju technologii w przyszłości),
    Pozdrawiam

    • @sigismunddijkstra2878
      @sigismunddijkstra2878 8 місяців тому +2

      Słuchając podcastu w mojej starszej Maździe, miałem identyczne odczucie w kwestii "rozgrzeszenia", cieszę się że nie jestem sam! Ciężko sobie wyobrazić iż wybór Pana Jacka miałby być o włos inny przy tylu wadach. Bycie entuzjastą motoryzacji zmienia wg. mnie percepcję. Wybór entuzjasty niekoniecznie będzie dobrym wyborem dla kogoś kto auto traktuje jak środek lokomocji, który walczy o uwagę z rowerem, autobusem, pociągiem. I niekoniecznie będzie taki sam za 3-5-10-12 lat i tej perspektywy czasu mi zabrakło a osią rozmowy była regulacja na 2035 rok. Skoro udało się z USB-C to i ogarniemy multum kart do ładowania.
      Brakowało mi takie prostego podkreślenia, jak często potrzebujemy setek kilometrów zasięgu? Jak słusznie zauważył Dawid w codziennych podróżach, nie bardzo. Wpadamy w myślenie "róbmy tak samo tylko eko" ale czy to wystarczy? Właśnie zmiana z auta na transport zbiorowy może pomóc, nawet po to by Ci którzy nie mogą inaczej mogli poruszać się 'po staremu'. Bo tak jak najtańsza jest niewyprodukowana kWh, tak najmniej emituje podróż zbiorowa. I zgadzam się z Dawidem - to jest impuls i zachęta. Chiny bez tego impulsu nas zostawiły w tyle, dlaczego?
      Niestety odczułem zawód na brak twardych danych na poparcie minusów. Np. z jednej strony chcemy badać całą emisję elektryka, z drugiej odlew silnika spalinowego chcemy pominąć a i tak w sumie nie wiemy jak to porównać. Trochę niepotrzebny temat, jeśli nie został zgłębiony wcześniej a szkoda bo różne twierdzenia słychać i liczyłem na rozwianie moich wątpliwości.
      Mimo wszystko, super się słuchało ale aż prosi się o dogrywkę.

    • @jacekpatkowski7537
      @jacekpatkowski7537 8 місяців тому

      Dziękujemy @@sigismunddijkstra2878

  • @domoroslyinzynier
    @domoroslyinzynier 8 місяців тому +1

    Dzień dobry wieczór... Jacku, Dawidzie... ( pozwalam sobie na spoufalenie bo jestem tylko 3 lata młodszy od Jacka )
    Na początku mego listu.... Bla bla bla...
    Panowie podobał mi się ten podcast, chciałem to zaznaczyć na początku. Co prawda oczekiwałem trochę więcej konktetu, osłuchawszy się (nie mam czasu oglądać) mega merytoeycznych filmów Dawida. Jednakże, jak mniemam, ma to takie właśnie być, ot spotkało się dwóch gości i sobie pogadali.
    Natomiast kilku rzeczy mi tam zabrakło.
    Ja pracuję w branży motoryzacyjnej 19 lat, a interesuję się motoryzaczją od wieku szczenięcego. Z elektrykami mam do czynienia nie za dużo, ale tam gdzie pracuję mamy model elektryczny od około 3 lat.
    Z moich obserwacji i doświadczenia, że na dzień dzisiejszy jedyne czego brakuje elektrykom to dobra bateria... Oceniając pojazd jako pojazd, bo jego eksploatacja w Polsce to faktycznie trochę inna bajka. Czemu twierdzę, że dobra bateria załatwiłaby większość wad. Spieszę wyjaśnić, ( oczywiście pamiętajcie, że to moja subiektywna opinia, no ale coś tam wiem ):
    Masa pojazdu elektrycznego jest dużo większa od spalinowego... A i owszem jest większa, ale czy dużo większa? Zwiększenie masy robi bateria, jednak trzeba pamiętać o tym że budowa pojazdu elektrycznego jest zupełnie inna niż spalinowego. W pojazdach elektrycznych nie ma kilku układów które są w pojazdach spalinowych, również hybrydach.
    Nie ma układu wydechowego, który w obecnych pojazdach jest skomplikowany i swoje waży. W tym układzie jest kilka katalizatorów, czujników i tłumników. W dieslach dochodzi jeszcze układ oczyszczania z NOx ( zbiornik pompka, wtryskiwacz...) Rozmowa jest lużna więc nie podam liczb, ile to waży.
    Skrzynia biegów krórej nie ma w elektrykach... no nie do końca... Jest zawsze jakaś przekładnia, zazwyczaj będzie o stałym przełożeniu, bez sterowania. Tym samym dużo lżejsza od układów stosowanych obecnie w pojazdach spalinowych, w hybrydach też jest zazwyczaj ciężka przekładnia zawierająca dodatkowy silnik elektryczny.
    Bateria o lepszym upakowaniu energii naprawdę zrobiłaby robotę, myślę że 0,75kWh/kg byłoby tym co by nas satysfakcjonowało, na początek...
    Ważnym aspektem w elektrykach jest też to, że wymagają mniej zabiegów obsługowych i nie produkują odpadu w postaci zużytego oleju silnikowego.
    To tak ogólnie, jeszcze by się trochę znalazło.
    Prośba do Panów Jacka i Dawida, albo może bardziej do Dawida: Zrób jakiś film o bateriach w samochodach, to i chemia i fizyka. A, że się przykładasz do roboty to pewnie było by co pooglądać/posłuchać. Pozdrawiam Kris

  • @OgrodyMaciejewski
    @OgrodyMaciejewski 6 місяців тому

    Panowie, świetna dyskusja, podoba mi się i z przyjemnością posłuchałbym drugą część, a nawet więcej takich debat.

  • @Stonekinaggressor
    @Stonekinaggressor 8 місяців тому +6

    Auta elektryczne sa super dla ludzi ktorzy nie podrozuja i maja swoje domy. Dla osoby mieszkajacej w bloku i jezdzacej autem na wakacje elektryfikqcja to przeklenstwo

  • @jankowalski9815
    @jankowalski9815 7 місяців тому +26

    My będziemy obarczeni obowiązkiem dbania o ekologię, a cała reszta świata ma wywalone i palą oponami....

    • @diretisim
      @diretisim 7 місяців тому +2

      Reszta świata sprzedaje dzieci odcina bezkarnie głowy 😂

    • @podejrzanytyp180
      @podejrzanytyp180 7 місяців тому

      Oj, spore nie porozumienie. Jeszcze chwila, jeszcze trochę i pojawią się paliwa eko, do złudzenia przypominające te konwencjonalne.
      Produkowane jednak w UE (D).

    • @mmichal81
      @mmichal81 7 місяців тому +1

      no tak. Samsiad bije żonę i dzieci to i ty możesz. Brawo za ewolucję.

    • @TomekLiteracki
      @TomekLiteracki 7 місяців тому

      Tu nie chodzi o etykę, tylko o konkurencyjność. Ten eko świr wypycha produkcję do krajów bez żadnych zasad.

    • @tomekzyber3105
      @tomekzyber3105 7 місяців тому +1

      Jak Sąsiad robi kupę na trawniku to ty też robisz bo on robi?

  • @wieslawffw
    @wieslawffw 7 місяців тому

    Super materiał, dzięki Panowie. Wreszcie ktoś potraktował temat rzeczowo a nie ideologicznie. Brawo!

  • @pragmaticprogrammer8556
    @pragmaticprogrammer8556 8 місяців тому +1

    Bardzo fajnie się słucha Jacka w czasie jazdy i zdecydowanie trzeba go więcej na tubie

  • @adamp8627
    @adamp8627 8 місяців тому +288

    Elektryczny SUV to karykatura elektryfikacji. Elektryczne samochody to samochody małe (lekkie) na krótkie dystanse, na długie mają być rozbudowane rozwiązania transportu zbiorowego. Celem jest efektywność a nie zamiana obecnego systemu 1 : 1

    • @naukowy.belkot
      @naukowy.belkot  8 місяців тому +35

      Słuszna uwaga.

    • @pawel7196
      @pawel7196 8 місяців тому +76

      SUV to w ogóle karykatura samochodu. Ktokolwiek to wymyślił powinien siedzieć w pace.

    • @km8364
      @km8364 8 місяців тому +12

      Elektryczny SUV nadal będzie bardziej eko niż zwykły SUV 🤷‍♂️

    • @patrykk7918
      @patrykk7918 8 місяців тому +32

      @adam Niestety chyba nie jesteśmy mentalnie na to gotowi. Ja od kiedy wyprowadziłem się od rodziców mieszkałem w 50 metrowym mieszkaniu w mieście nie miałem dzieci i auta używałem tylko na dłuższe wyjazdy bo komunikacja zbiorowa jest nie wygodna i źle zorganizowana. Wkrotce przeprowadzę się na wieś, mam małe dzieci i też się nie zapowiada żebym dojeżdżał pociągiem. Będę też zmieniał pracę, nie wiem jeszcze na jaką i jak daleko od miejsca zamieszkania ale wiem, że rowerem nie dojadę bo raz, że będę musiał dojeżdżać prawdopodobnie minimum 15km w jedną, a dwa że ta miejscowość leży przy drogach krajowych gdzie by mnie w końcu zabili inni uczestniczy ruchu. Pociągi kosztują więcej niż paliwo do auta i jeżdżą rzadko

    • @sergiusz6472
      @sergiusz6472 8 місяців тому +20

      SUV to karykatura motoryzacji :P

  • @karkesthorn5638
    @karkesthorn5638 8 місяців тому +4

    Ten podcast fajnie pokazał, że ludzie mogą mieć podobny poziom wiedzy na dany temat a ostatecznie mieć inną opinię. Co pokazuje, że ludzie przy podejmowaniu decyzji ważą argumenty w inny sposób i osiągają inny "wynik". Przez co czasem ciężko stwierdzić i rozsądzić która opinia jest lepsza, co pokazuje że nie należy za wszelką cenę udowodnić że ma się racje tylko skupić się na tym szerokim wspólnym aspekcie.
    Kolejne brawo, że każdy z podcasterów przyjął i zaakceptował opinię drugiego nie prowadząc do zbędnej kłótni, jak to ma często miejsce w innych miejscach.

  • @konradkuzar5338
    @konradkuzar5338 6 місяців тому

    "Nie wiem to sie wypowiem" jedyne co mi przychodzi jak to oglądam 😂
    Wesołych świąt i szczęśliwego nowego

  • @brzunio6030
    @brzunio6030 8 місяців тому +1

    Super odcinek‼️ Witamy w końcu pana Jacka ‼️👍

  • @tomaszsamozuo3146
    @tomaszsamozuo3146 8 місяців тому +18

    Hej,
    Pierwszy raz zobaczyłem jakiś podcast do końca, lecz mam 2 elektryki i jedną spalinówkę.
    W skrócie Skoda eniaq 80 oraz nissan leaf pierwszej generacji. Oba ładowane z gniazdka za grosze, żona jeździ liściem do praci 30km w jedną stronę, a ja Skodą do pracy w jedną stronę 55km. Samochody są ok, nie ma olejów, niema rozrządów, płynów itd. itp. nie chcę być fanem elektryków, lecz to ma sens. Liść ma zasięgu średnio 130km. a Skoda średnio 400km.
    Mam też Skodę Octavia 2.0 tsi 190km w kombi i to jest potrzebne na trasy powyżej 1000km. Skoda elektryczna to i tak co około 300-400 km 40 minut przerwy z dzieckiem i tak muszę robić w benzynie.
    Koszty są różne w garażu to grosze, oczywiście amortyzacja elektryka przy niskich zasięgach nie jest opłacalna ale już przy 100km+ ma to sens.
    Ma to przyszłość, ale trzeba się do tego przekonać.
    Ps.
    Też miałem 4 litrowe benzyny i tam jest radość z jazdy :)

    • @radoslawignaszak237
      @radoslawignaszak237 8 місяців тому +5

      W Polsce dodaj że warunkiem jest mieć swoją mini elektrownie na dachu inaczej wychodzi za drogo...

    • @tomaszsamozuo3146
      @tomaszsamozuo3146 8 місяців тому

      Nie zgodzę się. Szybkie ładowarki są kosmicznie drogie i ru się zgodzę, ale nasze państwo obniża ceny za prąd w domu. Chyba że masz firmę na adresie zamieszkania to co innego, ponieważ dla firm masz 2,7/kWh a w domu około 70 groszy.
      @@radoslawignaszak237

    • @zefirowy
      @zefirowy 8 місяців тому

      @@radoslawignaszak237 za drogo w stosunku do czego? Zużywam średnio po mieście 10 kWh na 100 km. Policz sobie ile to kosztuje bez tarczy (1,32 pln za kWh) i porównaj do ceny paliwa.Oczywiście że PV jest dodatkowym bonusem, ale jeśli ma się prąd w garażu, i nie jeździ codziennie w trasy (czyli większość przebiegu bez udziału ładowarek publicznych), to koszt jazdy jest 2-3 razy niższy niż spalinowym.

    • @diretisim
      @diretisim 8 місяців тому

      ​@@radoslawignaszak237 elektryki w jeździe miejskiej wychodzą na plus bo mają hamowanie odzyskowe. Obecne taryfy umożliwiają ładowanie w nocy po niższej cenie.😮

    • @malipek
      @malipek 7 місяців тому +5

      Czyli wystarczy nie być biednym i kupić trzy samochody, osobne do pracy i na wakacje w Macedonii To takie proste :) Czego nie rozumiecie?

  • @przemysawadamczyk8213
    @przemysawadamczyk8213 8 місяців тому +7

    Byłbym za zmianą nazwy tych podcastów na przegadana minimum godzina, bo chętnie słuchałbym was koło 4 godzin

  • @walkiri
    @walkiri 7 місяців тому +1

    Dobrze sie słuchało. Fajny przegląd przez rodzaje hybryd

  • @gusia944
    @gusia944 8 місяців тому

    Jak ja czekałam na ten odcinek, uwielbiam Was słuchać ❤

  • @karczmarekadam
    @karczmarekadam 7 місяців тому +3

    Elektro mikro wozidełko to idea która mi się bardzo podoba, szkoda tylko że musiałbym lawirować pomiędzy 2,5 tonowymi suvami

  • @hustlaonline
    @hustlaonline 8 місяців тому +3

    Dodatkowo od przyszłego roku będzie wchodzić podatek od aut spalinowych. Co jest ewidentnie kierunkiem do zakazu.

  • @SlawnyC79
    @SlawnyC79 7 місяців тому +2

    Brawo dla tego pana! Pięknie wypunktował Dawida 👏👏

  • @mrozu_ar
    @mrozu_ar 8 місяців тому +2

    doszedłem do podobnych wniosków co Pan Jacek - jeśli mamy przejść na elektryki, to ze względu na to, że są lepsze, a nie że nam ktoś tak nakazał czy przymusił... Tak samo było z powozami konnymi i samochodami. Najpierw się śmiano, ale konstrukcje stawały się coraz lepsze i lepsze i w ten sposób ludzie porzucili stare rozwiązanie na rzecz nowego. Bo po prostu stało się lepsze i tyle :) Ludzie wybrali. Natomiast nikt nikomu nie zakazał mieć furmanki.

    • @ewawolanin2612
      @ewawolanin2612 8 місяців тому

      Teraz żyjemy w czasach zakazów i nakazów.

  • @gregorioestornino3637
    @gregorioestornino3637 8 місяців тому +3

    A wyprodukowanie benzyny w rafinerii to jest bez emisyjne? Wydobycie ropy też jest bez emisyjne? To tak w ramach tej emisyjności ładowania na prąd z elektrowni, ten ziomek mówi o tym tak jakby teraz samochody spalinowe były pod tym względem bez emisyjne. A i teraz jeszcze mi jedna myśl przyszła otóż benzynę trzeba do stacji benzynowych przewieźć w cysternach przez samochody ciężąrowe które też są w chu. emisyjne natomiast prąd można dostarczyć bez emisyjnie poprzez słupy.

    • @pawel7196
      @pawel7196 8 місяців тому

      To niewygodne fakty dla kopciuchów, nie rozmawiamy o tym tutaj.

  • @zaxarjusz
    @zaxarjusz 8 місяців тому +3

    Jacek, aleś Ty mi zaimponował. Zakładaj podcast, będę słuchał. Bańka Europejska istnieje i mało kto na nią zwraca uwagę...

  • @donatstankiewicz7734
    @donatstankiewicz7734 8 місяців тому

    Bardzo fajna forma, przyjemnie się słucha. Sporo humoru połączone z merytoryczną wiedzą. Czego mi zabrakło wśród argumentów to brak spalin i zmniejszenie problemu zanieczyszczenia powietrza w miastach. Została poruszona emisja CO2, ale uważam, że emisja innych związków chemicznych jest nawet bardziej istotna.
    Jeżeli ktoś chciałby posłuchać więcej w tym temacie to polecam podcast Elektryfikacja Jakuba Wiecha, w którym został wydany odcinek poruszający kwestię samochodów elektrycznych. Trochę mniej luźna forma, ale zdecydowanie więcej wiedzy.

  • @dominika2297
    @dominika2297 7 місяців тому

    To mój pierwszy podcast jaki przesłuchałam na tym kanale - uwielbiam tę formę, bo jest trochę dłuższa i spokojniejsza od większości filmow na yt i mogę ich słuchać jadąc samochodem albo sprzątając mieszkanie 😂 Świetny odcinek Panie Dawidzie, muszę sprawdzić czy były już wcześniej inne które mogą mnie zainteresować
    Update: Panie Jacku bardzo przyjemnie się Pana słucha: sposób wypowiadania się jak i wiedza. Bliżej mi do Pana sceptycyzmu w omawianej kwestii.
    Panie Dawidzie, jak zwykle doceniam kulturę wypowiedzi, poczucie humoru, ale dzisiaj też częściowe zejscie na drugi plan aby wyciągnąć z ciekawego gościa tyle ile sie da. Bardzo przyjemny film, dzięki

  • @kacper2.554
    @kacper2.554 8 місяців тому +10

    Pan Jacek bardzo mądrze prawi, polać mu! xD. Widać że zna się na rzeczy i mówi to z pasji do motoryzacji. Bardzo dobrze się słucha. Chętnie obejrzę kontynuację tematu.

    • @mglamowski
      @mglamowski 8 місяців тому +2

      No właśnie nie za bardzo się zna na elektrykach. W wielu kwestiach przedstawił tylko swoją opinię, która mniej lub bardziej mija się z rzeczywistością.

    • @marcinwaberski4354
      @marcinwaberski4354 7 місяців тому

      @@mglamowski No to napisz proszę konkretnie o co chodzi. Przecież po to są komentarze.

  • @michap3288
    @michap3288 8 місяців тому +3

    Cześć,
    Chciałbym krótko opisać jak ja bym widział, z mojej perspektywy, możliwy rozwój transportu na "lepsze"(mając na namyśli ekologię i rozwiązanie niektórych z problemów poruszonych w podcastcie takich jak przeciążenie sieci energetycznej, problem z ładowanie w trasie czy ślad węglowy).
    Po pierwsze znaczący rozwój transportu zbiorowego co potencjalnie spowodowałoby, rezygnację wielu osób z konieczności posiadania samochodu.(ja np. bardzo chętnie zrezygnowałbym z posiadania samochodu gdyby oferta firm transportowych była lepsza)
    Po drugie rozwój carsharingu podobnie jeśli oferta wypożyczania samochodów byłaby bardziej powszechna i tańsza(efekt sakli) cześć osób zrezygnowałaby z posiadania samochodu na własność.
    Jeśli te 2 rzeczy wydarzyłyby się to zamiast posiadania samochodu i wykorzystywania go w pewnych scenariuszach mogłoby to wyglądać tak:
    Chcę dostać się z mojego miasta do jakiegoś podmiejskiego miejsca. -> Wsiadam w autobus i jadę na dworzec kolejowy -> jadę pociągiem do miasta węzłowego -> wypożyczam samochód którym dostaje się do miejsca docelowego.(zakładam że wszystko to jest proste i intuicyjne w obsłudze i np. wypożyczenie auta wygląda podobnie jak teraz wypożyczenie hulajnogi elektrycznej np. w aplikacji bolta )
    Chcę pojechać na wakacje nad morze z dużą ilością bagaży -> wypożyczam auto elektryczne -> w połowie trasy kończy mi się bateria -> podjeżdżam na stację ładowanie i jeśli mi się spieszy przepakowuję się do samochodu który już na danej stacji czeka gotowy do wypożyczenia i jadę dalej albo jak mi się nie chce przepakowywać to czekam aż się naładuje (ewentualnie może na stacji istnieje automat który wymieni mi akumulatory na naładowane. Pozwoliłaby na to standaryzacja ogniw, która pewnie pojawiłaby się gdyby dużym firmom carsharingowym się to opłacało).
    jeżdżę po całej Polsce od klienta do klienta bo taką mam pracę. -> Firma która mnie zatrudnia posiada umowę z firmą carsharingową i w związku z tą umową wypożyczam samochód elektryczny -> gdy się rozładuje podjeżdżam na stację ładowania, podłączam auto do ładowarki a sam przesiadam się do takiego naładowanego -> jadę dalej
    Oczywiście to wszystko wymagałoby też zmiany mentalności. W Polsce, wydaje mi się, wśród ludzi istnieje silnie zakorzenione przywiązanie do posiadania samochodu, a wręcz utożsamianie posiadania "dobrego" samochodu, ze statusem społecznym. Zdaje też sobie sprawę, że moje 2 założenia są bardzo enigmatyczne i nie podaje żadnych konkretów jak to zrealizować. To tylko takie przedstawienie MOJEJ wizji na idealny świat pod kontem transportu :).

    • @onlyoneofhiskind
      @onlyoneofhiskind 7 місяців тому

      Własny samochód jest przede wszystkim praktyczny. W dużym mieście nie ma problemu z komunikacją miejską ale wprowadzenie regularnych linii autobusowych na wioskach i w miesteczkach nigdy się nie zwróci inwestorom,więc zwyczajnie nie nigdy powstaną. Inna sprawa że korzystanie z publicznego transportu,jak sam napisałeś, wymaga przesiadania się i czekania na kolejny transport,więc znowu tracisz czas. Tymczasem masz własny samochód,odpalasz go i jedziesz spod domu bezpośrednio na miejsce. Gdy jedziesz na zakupy to nie musisz targać ciężkich toreb od przystanku do przystanku. Możesz wyruszyć w podróż o dowolnej godzinie i wrócić o dowolnej porze. Możesz przewozić rzeczy i przedmioty,których nie weźmiesz ze sobą jadąc autobusem czy tramwajem. Możesz łatwo dotrzeć w miejsca gdzie nie dociera pociąg ani autobus,mp do lasu na grzyby albo nad jezioro. Nie bez powodu samochód jest synonimem wolności.

    • @KarloS_PL
      @KarloS_PL 7 місяців тому

      Te rozwiązania, o których piszesz to krok w dobrą stronę. Aby świat podszedł w tym kierunku to korzystanie z własnego samochodu powinno się mniej ołpacać w ogólnym rozrachunku (czyli nie tylko w twardej walucie ale też czasu czy wygody) niż korzystanie z komunikacji publicznej. Opisujesz dość optymistyczny scenariusz, w którym jak ci się spieszy, to auto, do którego chcesz się przesiąść, jest dostępne. Zapewnienie dużej dostępność aut, aby były dostępne może się opłacać, gdy ceny będą duże (ktoś będzie płacił, że auto będzie stało i czekało na niego). Jeśli ceny mają być atrakcyjne, to musi być tyle aut, aby wszystkie jeździły jak najdłużej i tym samym nie mogą być dostępne w dowolnej chwili dla każdego.
      Natomiast wydaje mi się, że najbardziej kluczowy aspekt to koszt czasu. Ja rzadko korzystam z komunikacji publicznej, bo czas dojazdu jest 3-4 razy dłuższy niż autem zaparkowanym przy miejscu zamieszkania. Jeśli jeździsz od klienta do klienta to z pewnością wiesz, że czas podróży to koszt tj. „marnowanie” czasu z punktu widzenia pracodawcy.

  • @rafakwiatkowski8648
    @rafakwiatkowski8648 7 місяців тому +1

    Podoba mi się racjonalne podejście p. Jacka. Potwierdzeniem jego stanowiska na pewno będzie równie rzeczowy film z kanału Povagowani pt. "Elelktryczne kłamstwo".
    Pomijając zasięg, gęstość energetyczną i inne niedogodności z racji posiadania elektryka... Nietrudno wydedukować, że globalnym problemem będzie "przeróbka" na elektryczność, bo nasze sieci energetyczne nie są w stanie wyprodukować tyle energii. Tym bardziej, kiedy większość energii pozyskujemy spalając węgiel. Najpierw kładzie się tory i prowadzi trakcję, a nie zmusza do zakupu lokomotyw elektrycznych.
    Europa chce być eko, więc zaczyna od elektryfikacji transportu osobistego? Największa hipokryzja wszechczasów.

  • @apolejka250
    @apolejka250 8 місяців тому +2

    Warto pamiętać, że ograniczenie śladu węglowego to jedno, ale celem elektryków jest też ograniczanie powstawania zanieczyszczeń powietrza w miastach. Nawet jeśli porównamy spalanie paliwa do elektrowni na węgiel to współczesne elektrownie mają systemy filtracji powietrza, które znacząco ograniczają emisję cząstek stałych i innych zanieczyszczeń mających wpływ na zdrowie ludzi.
    Co do wodoru to kolejna stacja wodorowa powstała właśnie w Poznaniu i zapowiada się, że to nie ostatnia w Polsce bo w związku z coraz większą liczbą miast, które decydują się na autobusy wodorowe będą one powstawały jak grzyby po deszczu

    • @kbieniu7
      @kbieniu7 8 місяців тому

      Dokładnie tak. W Polsce co prawda większość zanieczyszczeń pochodzi z ogrzewania, ale w dużych miastach te wartości potrafią osiągnąć nawet pod 50%, jeśli chodzi o cząstki stałe. Tlenki azotu to już większość z transportu.

    • @adamdz3747
      @adamdz3747 8 місяців тому

      ​@@kbieniu7tyle, że spalin procentowo w tych zanieczyszczeniach jest najmniej. Głównie to pyły podnoszone przez opony, klocki hamulcowe itp. Także elektryki tego nie rozwiążą.

  • @DawidChorabik
    @DawidChorabik 8 місяців тому +3

    Prosze doczytac o sladzie weglowym...;) Tak, sama produkcja ma wiekszy slad, ale z perspektywy czasu i przebiegu jest on mniejszy od spalinowych. Od 2 lat jezdze elektrykiem i nigdy nie wroce do spalinowych. A zrobilem ponad 50tys km...
    Co do metali ziem rzadkich - na stole smartphony ktore bez niech nie podzialaja - wiekszosc producentow przechodzi na odzyskiwanie (prawie 100% metali ziem rzadkich sie odzyskuje)

    • @ALPHABYTE64
      @ALPHABYTE64 8 місяців тому

      Żartujesz

    • @ALPHABYTE64
      @ALPHABYTE64 8 місяців тому

      Tyle że smartfon ma bardzo dobre mały akumulator, a elektryki mają 500kg akumulatorów

    • @DawidChorabik
      @DawidChorabik 8 місяців тому

      @@ALPHABYTE64niestety nie

  • @radoslaw8444
    @radoslaw8444 8 місяців тому +3

    Ciekawe kiedy zrobią elektryczne tankowce, albo czy one mają dpf? Bo mazut to się tak słabo spala chyba

  • @andrzejchaubinski8850
    @andrzejchaubinski8850 7 місяців тому +1

    Mówiąc o tzw "zielonej energii", uwierzę w tę bajkę wtedy, kiedy gospodarstwo "ekologiczne" odetnie ostatni kabel łączący z instalacją energetyczną. Ogniwa fotowoltaiczne dają najwięcej energii w południe, kiedy normalnie pracujący jest poza domem i jego samochód także. Kiedy potrzeba zużyć dużą ilość energii np na ogrzewanie, oświetlenie, zasilanie urządzeń gospodarstwa domowego i naładowania akumulatorów samochodu elektrycznego, jest zachód słońca i noc (jak wiadomo chyba nawet mądrym inaczej) energii słońce nie dostarcza.

  • @karol306
    @karol306 8 місяців тому +2

    Samochody elektryczne to póki co bardzo fajna zabawka dla najbogatszych, którzy mieszkają w domu no i jako drugi, czy jeden z dwóch samochodów.

  • @Milson_Wolf
    @Milson_Wolf 8 місяців тому +3

    Nie poruszyliście kwestii że silniki spalinowe również są coraz lepsze i mniej emisyjne. Można by o tym nagrać jakiś kolejny podcast

    • @viro_
      @viro_ 7 місяців тому

      To prawda, natomiast jeżeli nie zostanie w przyszłości opracowana technologia, która całkowicie eliminuje uwalnianie spalin do atmosfery, to biorąc wszystkie pozostałe kwestie emisyjności, auta spalinowe zawsze będą pod względem emisji przegrywać z elektrykami. Dlaczego? Dlatego, że w rynku wytwarzania energii elektrycznej z roku na rok coraz większy udział będą miały tzw. zielone źródła. Po drugie ogniwa stają się coraz bardziej wydajne, trwają prace nad zwiększeniem biodegradowalności ogniw oraz coraz lepiej radzimy sobie z utylizacją zużytych ogniw. Innymi słowy, elektryki pod względem emisyjności będą z roku na rok coraz bardziej uciekać samochodom spalinowy.

    • @Mich666Mich
      @Mich666Mich 3 місяці тому

      Elektryk z wiekiem jest coraz czystszy, bo poprawia się miks energetyczny. W spalinowym po kilku latach to DPFa wytną i tyle z redukcji emisji.

  • @retsef2
    @retsef2 8 місяців тому +7

    Film pokazujący pięknie, że choroba Noblistów nie ominęła Pan Dawida. Lubie ten kanał, sposób podejścia do wielu rzeczy, a tutaj taka klapa. Brak zgłębienia tematu, błędne założenia, brak umiejętności odłożenia swoich emocji na bok, ostatecznie wyszydzanie wszystkich, którzy mają inne zdanie.
    Gość ratuje sytuacje i próbuje coś prowadzącemu wytłumaczyć, ale wyraźnie ciężko Panu Dawidowi jest przestawić swoje myślenie.

    • @Maurycy_Sokol
      @Maurycy_Sokol 8 місяців тому +4

      Cieszy mnie, że ktoś ma dokładnie takie same odczucia. Trochę tak, jakbym zaprosił do domu znajomego, wielkiego fana piłki nożnej, samemu kojarząc tylko Lewandowskiego i Ronaldo. I gdy znajomy z zaangażowaniem zaczyna opowiadać o taktyce Barcelony w ostatnim finale ligii mistrzów, ja zaczynam przewracać oczami, patrzeć w sufit i kpić z niego, że "dzieli włos na czworo". Szacunek dla Pana Jacka, że dał radę w takiej ciężkiej dla mnie rozmowie z osobą kompletnie nie zainteresowanej tematem. Nie zgadzam się w nim w 100%, wg mnie w kilku aspektach się myli (np ślad węglowy), ale zdecydowanie postawa na +, dla Pana Dawida ogromny -

  • @maciejglowacki1997
    @maciejglowacki1997 8 місяців тому +2

    Bardzo ciekawa rozmowa, natomiast zdecydowanie bliżej mi do stanowiska Dawida.
    Nie przekonuje mnie retoryka, że prąd jest teraz nieekologiczny (bo w Polsce z węgla) i może i coraz więcej jest OZE, ale nie możemy przewidywać, czy trend się będzie utrzymać, bo nie znamy przyszłości.
    A zaraz nagle jest tekst, że hej na benzynę jest akcyza, jak w przyszłości auta będą na prąd, to prąd będzie też miał akcyzę jak benzyna i wódka.
    No... nie brzmi to zbyt poważnie, przebrzmiewa tonami straszenia zwłaszcza te teksty o "haraczu państwa", ja wiem, że narzekanie na polityków i podatki jest zawsze modne, ale jak już tak demonizujemy, to ja bez kozery powiem pińcset i rzucę, że w przyszłości policja na mieście będzie nam z baków zlewać benzynę do swoich radiowozów.

    • @kbieniu7
      @kbieniu7 8 місяців тому

      Akcyza na benzynę to trochę jak akcyza na alkohol i papierosy. Ona ma na celu pozyskanie środków na niwelowanie negatywnych skutków danego produktu. Tak jak mamy choroby płuc i serca w przypadku papierosów, tak w przypadku paliw mamy zanieczyszczenie powietrza, hałas lub wypadki drogowe - w przypadku elektryków odpada to pierwsze.
      "Haracz" jak już coś to VAT - ale to podatek nałożony na (prawie) wszystkie produkty.

  • @Ofca_PL
    @Ofca_PL 7 місяців тому +1

    Świetny podcast Panie Jacku!

  • @Dedis87
    @Dedis87 8 місяців тому +6

    Teoria nazewnictwa miękkiej hybrydy mnie rozbawiła XD

    • @szym86
      @szym86 8 місяців тому +3

      Motoryzacja zna inne śmieszne nazwy np Sport Utility Vehicle

    • @Dedis87
      @Dedis87 8 місяців тому

      @@szym86 no tak. Ale tu raczej fantazja mówcy stworzyła genezę nazwy 😄

    • @jacekpatkowski7537
      @jacekpatkowski7537 8 місяців тому

      Nie wiem jak inaczej wyjaśnić Mild Hybrid :) Może Delikatna Hybryda bo mała bateria ;)

    • @szym86
      @szym86 8 місяців тому

      @@jacekpatkowski7537 "Miękka" tu nie pasuje. Bardziej widziałbym "pół hybryda" albo "lekka hybryda". Na szczęście problem się sam rozwiąże bo te pojazdy są tu tylko na chwilę. Zostaną samochody 100% bateryjne.

    • @jacekpatkowski7537
      @jacekpatkowski7537 8 місяців тому

      @@szym86 Pasuje czy nie taka jest nomenklatura. Ale jeszcze raz dziękuję za komentarz.

  • @KKMasterPlg
    @KKMasterPlg 8 місяців тому +3

    Konie to faktycznie fajny środek transportu. 😀

    • @michalagata
      @michalagata 8 місяців тому

      Ale ile metanu emitują

  • @michatwarog2528
    @michatwarog2528 8 місяців тому +1

    Warto napomnieć, że pojemności akumulatora podaje się w [Ah] a [kWh] jest to jednostka pracy, w tej jednostce podaje się zużycie energii przez urządzenie

    • @c64club
      @c64club 8 місяців тому +1

      Ilość energii zgromadzonej w akumulatorze to (w dużym skrócie) pojemność [Ah] razy napięcie [V]. 5Ah 6V to o wiele mniej niż 1Ah 48V. Dlatego należy podawać pojemność w [(k)Wh]

  • @danielos86able
    @danielos86able 7 місяців тому

    Panowie nie sa jednostronni, co w dzisiejszych czasach jest rzadkością. Prosze o wiecej podcastow :-)