Lakást venni, vagy nem venni - miből és hogyan? | Bankmonitor

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 лют 2025
  • Előző videónkban bemutattuk, hogy masszívan leértékelődtek a lakások ( • Erre vártál: olcsók le... ). Ma az ingatlanra vágyok elsődleges dilemmájára fókuszálunk: "most vegyek, vagy ha lecsökken a lakáshitel kamata?" Miért?
    Magas kamat = magas törlesztőrészlet
    Nem akarok ennyit fizetni 20 éven keresztül
    Inkább megvárom az alacsonyabb kamatokat
    Helyes ez a megközelítés? Végtelenül egyszerű számításon keresztül bemutatjuk a valós alternatívákat és a tényleges pénzügyi hatásokat. Nem utolsó sorban szót ejtünk a múlt tapasztalatairól is.
    Lakáshitel kalkulátor: bankmonitor.hu...
    Honlapunk: bankmonitor.hu/
    Személyi kölcsön kalkulátor: bankmonitor.hu...
    Bankszámla kereső: bankmonitor.hu...
    Facebook oldalunk: / bankmonitor

КОМЕНТАРІ • 23

  • @zoltanberkics
    @zoltanberkics Рік тому +9

    ez már ott megbukik hogy van 15millió forint önerőnk :) azt mondjátok meg hogyan oldja meg az ember

    • @balazssandorfi
      @balazssandorfi Рік тому

      Ez tökéletesen lineáris (arányos): 25 millió Ft-os ingatlannal, amihez szükséges 7,5 millió Ft önerő, ugyanaz a 2,6%-os differencia jön ki a végén.
      Az önerő biztosításának kérdése persze minden esetben egy kemény dió... Ugyanilyen kemény, ha nem vagyunk hitelképesek valami miatt... ez a videó a kérdés egy bizonyos matematikia vetületét kívánta bemutatni

    • @zoltanberkics
      @zoltanberkics Рік тому +2

      @@balazssandorfi Természetesen a lineáris részét értem, nem is azzal van a problémám. És nem is a hitelképesség részével. Mert oké hitelképes vagy, de ha csak nem babaváróból nem oldod meg (max 10millióig ugye). Veszel fel 12%os kamatra 10-15-20millió személyi kölcsönt? A végén igy lesz a 60 milliós lakás 150millió.

    • @BankmonitorHu
      @BankmonitorHu  Рік тому

      @@zoltanberkics A személyi kölcsön igénylése nem lehet jó megoldás. Annak önerőként felhasználását tiltják a szabályok és őszintén szólva nem is tartjuk jó megoldásnak. (Az adósságspirál kapuja...)
      Az önerő előteremtése nagyon nehéz feladat, az elmúlt éve egyik legnagyobb kihívása. Jelenleg jó hír, hogy a lakásárak nominális emelkedését meghaladja egyes alacsony kockázatú megtakarításokon elérhető hozam. Vagyis javulhat egyesek önerő pozíciója. Persze kérdés, hogy ez a helyzet meddig marad meg.

  • @IpariPerem
    @IpariPerem Рік тому

    Mi a párommal személyi
    kölcsönre vettünk lakást 0ft önerővel, nem lehetetlen csak nem Pestben kell gondolkozni és nem falun hanem megyejogú városban.
    8 évre és a teljes bevételünknek a 30% át kell havonta törlesztésre kiadni.
    Igaz hogy magas a kamat de mivel nem 15 év és a kamat az éves így hiába 2x akkora a kamat ha fele annyi évre kell fizetni akkor ugyanott tartunk.
    És mivel nincs jelzálogba bármikor eladhatjuk.
    Én 25 éves vagyok a párom 23

  • @KerekesTamas001
    @KerekesTamas001 Рік тому +2

    Mekkora a realitása annak, hogy egy bank - aki kiadott egy szerződést 8.5% -os hitellel - hajlandó lesz lecserélni a meglévő szerződést 5%-osra? Lehetséges ez?

    • @BankmonitorHu
      @BankmonitorHu  Рік тому +2

      Teljesen reális lehet.
      Ha az adott pénzintézet nem cseréli le, akkor megteszi másik bank. Ez pedig még rosszabb is lehet az adott banknak (elveszít egy jó ügyfelet).

  • @AndrisGameDev
    @AndrisGameDev Рік тому +1

    Wow! Egy hiteltanácsadó cég azt mondja, hogy megéri hitelt felvenni? :o :)))

    • @balazssandorfi
      @balazssandorfi Рік тому +1

      Érdemes lenne még egyszer megnézni a videót és értelmezni az elhangzottakat

  • @horvathzoltan4108
    @horvathzoltan4108 Рік тому +1

    Ez egy nagyon elnagyolt számolás.
    35 millió hitel 3,5%-a 1,225 millió nagyjából ennyivel fizetünk többet az első évben kamatra. 1,5 év alatt 1,8millió. (Igen havonta csökken a tőke, amire a kamatot fizetjük, de ez pont az 1első 1,5 évben nem annyira jelentős.)
    Ez szerintem közelebb áll a valósághoz, mint a törlesztők különbségéből számolni.
    Aztán nem vesszük figyelembe, hogy 1,5 éves végtörlesztésnél az elengedett kezdeti költségeket visszakéri a bank. És a 2. hitel kezdeti költségeit is me kell fizetni.
    Magyarul ha később vesszük fel a hitelt, akkor fizetünk X kezdeti költséget. Ha felvesszük és 1,5 év múlva kiváltjk, akkor meg mondjuk 3X-et összesen a két hitelre.
    Összevetve ez inkább 2-2,5millió különbség és nem 1,3. Persze erre is lehet mondani, hogy a várakozással nyerhetünk 2 milliót, és ezért megéri-e spekulálni. A végkövetkeztetést nem vitatom, gondolatébresztésnek jó.
    Bár számomra az is erős kérdőjel, hogy 1,5 év múlva lesz-e 5%-os kamat. Itt érdemes elgondolkodni, hogy "és ha nem" esetén az a most vegyünk vagy a várjunk opciónak kedvez-e. Talán az előbbi.
    De ha itt nem állunk meg:
    Aztán az is számít, hogy ha várunk, akkor a 15millió 1,5 évig kamatozik. Jelenleg elég szépen 3,3milliót.
    Érdemes felvetni, hogy 2 eset van, ha van hol laknunk, akkor a fenti 3,3 millió a zsebünkben marad. Ha viszont albérletet fizetünk, akkor 1,5 év alatt az lokációtól függően 1,8-4 milliót kivesz a zsebünkből addig is míg várunk. Ez összevetve a kamattal lehet mínusz vay plusz is. Ha évi 2,2millió alatt bérelünk, akkor nőni fog az önerőnk, fölötte csökkenni.

    • @balazssandorfi
      @balazssandorfi Рік тому

      Teljes egészében azt az esetet vizsgáltuk, hogy ha saját lakhatási célra kell vásárolnunk, akkor milyen alternítvák vannak. Befektetési cél az teljesen más (lásd Kovács Dominiknak adott válasz). A banki törlesztés differenciáját Excelben a Részlet függvénnyel nagyon pontosan meg tudod határozni.
      A kezdeti költségek megfizetése és az idő előtti végtörlesztés következményes is markánsan különbözhet az egyes bankoknál. Te itt a legnegatívabb kimenetelt említed.
      És igen, az el nem költött pénzünk is tud kamatozni másfél év alatt.

  • @andsaa4642
    @andsaa4642 9 місяців тому

    A lakásárak csökkeni fognak , mivel jelentősen visszaesett a kereslet.

    • @peterkiraly356
      @peterkiraly356 4 місяці тому

      És nem estnek, sőt nominálisan nőnek is. Jövőre már boomot vár a legtöbb ember. Ami nem is csoda, mert amikor a használtautó értéke stagnál évek óta, úgy, hogy öregszik és kopik, akkor nonszensz lenne, ha az egyetlen időtálló nagy értékű értéktárgy nem növekedne.

  • @ponthu5582
    @ponthu5582 Рік тому +2

    77 ezer helyett nem 73 ezer a különbség? (303-230)

    • @balazssandorfi
      @balazssandorfi Рік тому +2

      De, ez így van... sajnos ez elírás... szerencsére az alapösszefüggés ettől még nem fordul az ellenkezőjére... Legközelebb pontosabb leszek! Bocs a hibáért!

  • @Domini94
    @Domini94 Рік тому +1

    Tisztelt Bank monitor mikor érdemes venni venni lakást befektetés céllal?

    • @balazssandorfi
      @balazssandorfi Рік тому +3

      Kedves Dominik! Akkor, ha az állampapírban elérhető kamatszint jelentősen csökken. Ma állampapírral 15,5%-os, majd 18-19%-os kamatot lehet elérni... ezzel szemben átlagos, bérbeadási céllal vásárolt ingatlan 6%-os hozamot ad (vételárhoz képest ennyi bevételt érünk el)... a kettő között túl nagy a differencia. Az állampapír kamatszintnek kell tehát csökkennie és a lakáshitel kamatszintnek is -> ez utóbbi a keresletet fogja élénkíteni, többen fognak tudni lakást venni. Lehetetlen megmondani pontosan, hogy ez mikor és hogyan fog összeállni. Talán 2024 vége. Az ügy szépsége, hogy igazán jól venni abban a pillanatban lehet, amikor már jól látható a fordulat, de az még nem következett be...

  • @schferi9639
    @schferi9639 Рік тому

    Vennénk, hazat van egy panel amit eladnánk.. kb 10-14 milla lenne a hitel.. jerdes megeri varbi vagy inditsuk el most..???.csok meg gyermek támogatás nincs....

  • @joelarteria8139
    @joelarteria8139 Рік тому

    73 fater :)