МУЛЧИРАНЕ СЪС ЗЕЛЕНА ТРЕВА GREEN GRASS MULCHING

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 чер 2023
  • Мулчирането със зелена трева има много предимства. Носи най-различни хранителни вещества за нашите зеленчуци, запазва влагата в почвата и нейната температура. Дворът обрасъл с диви видове треви е богата природна аптека и източник на дива храна. Така се задържа общата почвена влага и се предотвратява ерозията на почвата! В нашия двор, който е около 650 квадрата съм намерил над 30 вида билки и хранителни растения! Окосената трева е ценен природен ресурс, който не бива да се пропилява чрез горене. Още повече, че това е изключително не природосъобразно и увеличава значително вашия въглероден отпечатък на планетата.
    Mulching with green grass has many advantages. It brings a variety of nutrients to our vegetables, preserves moisture in the soil and its temperature. A yard overgrown with wild species of grasses is a rich natural pharmacy and source of wild food. Thus, the total soil moisture is retained and soil erosion is prevented! In our yard, which is about 650 square meters, I have found over 30 types of herbs and edible plants! Grass clippings are a valuable natural resource that should not be wasted by burning. What's more, it's extremely nature unfriendly and significantly increases your carbon footprint on the planet.

КОМЕНТАРІ • 18

  • @genchoatanasov8360
    @genchoatanasov8360 Рік тому +1

    Благодаря ти. Малко ми стана криво, но повече ми стана по хубаво. Припомних си когато аз косих и ми беше готино, бях между хора и си помагахме с колегите един на друг.

  • @kakgopraviat
    @kakgopraviat Рік тому +4

    Много информативно видео. Благодаря!

  • @ZiqEruchki
    @ZiqEruchki Рік тому +2

    Както винаги перфектен клип❤! На това се казва фитнес

    • @diliangeorgiev
      @diliangeorgiev  Рік тому +1

      Благодаря! Все се притеснявам тези за двора да не са скучновати, но пък искам да споделя опит и по този начин пак да помагаме на природата! Поздрави!🍀

    • @ZiqEruchki
      @ZiqEruchki Рік тому +2

      Поздрави на теб и на семейството ти и с повече клипове да качваш на трупаме повече и повече опит!

  • @Bulgar1us
    @Bulgar1us Рік тому +3

    Помня едно време дядо ми правеше био тор за градинските зеленчуци и плодове. Вземаш свежа животинска тор по избор и слагаш в примерно 20 литров съд. След това се добавя месеста трева и се залива със вода. Така направената смес, ще започне да ферментира а след като свърши процеса се слага литър от нея на кофа вода. Пропорцията на тора е примерно 3-4кг, тревата може да запълни целия съд, така или иначе тя се разгражда. Това е азотна тор за първата фаза преди цъфтеж. Когато се образуват първите цветове се слага един голям буркан 800мл чиста дървесна пепел. Това е калий за последната фаза на растението, той ще даде по големи плодове изпълнени с повече захари. Първия метода за азотната тор, минус е миризмата на готовата течност. Важно е да се взема тор от животни, който са гледани без антибиотици в всички подобни химии. Може да се експериментира със обема на съда и пропорциите. Достатъчни са 1-2 пъти торене. Втория метод няма минуси.

  • @genchoatanasov8360
    @genchoatanasov8360 Рік тому +1

    Здравей. Преди години когато работех в един спортен комплекс в Добрич, и аз с колегата косяхме с косите всяко лято, където ставаше за моторна косачка карахме с нея. Обикновено с косачката карахме пред комплекса, а с косите зад залата. По това време поддържахме градинките около комплекса, беше ми много добре когато бях на работа. Но за съжаление от както ми се отлепи ретината на едното око, вече не мога да работя. А с другото от малък не виждам добре, и сега виждам много слабо. Когато чуя моторна косачка или колкото мога да видя някой да коси, ми става криво че не виждам за да работя някъде и пак да си кося.

    • @diliangeorgiev
      @diliangeorgiev  Рік тому

      Здравей! Благодаря за споделеното чувство! Съжалявам. Съжалявам и ако съм те натъжил... Желая ти здраве!🍀

  • @Emil_Todorov7003GB
    @Emil_Todorov7003GB Рік тому +2

    Косенето вярно е добър фитнес. Скоро бях решил да направя коса за подарък на един младеж и да го науча (до колкото мога) да я ползва. Заточих я перфектно, като отделих за това доста време и разочарованието за всички беше голямо, като металът се прекърши при първия по-сериозен бодил. 😢
    Сега издирвам някоя качествена, за да предотвратя повторен провал.

    • @diliangeorgiev
      @diliangeorgiev  Рік тому +1

      О, да! Старите инструменти са много ценни. Моите са наследство от двамата ми дядовци. На тях съм се учил като малък и още работят безотказно!!!🙏🍀🌞

    • @ZiqEruchki
      @ZiqEruchki Рік тому +1

      И на мен също ми останаха на ядодовците ми наследство още ги ползвам също така си ги пазя!!!

  • @user-yk9zw2yn3m
    @user-yk9zw2yn3m Рік тому +2

    Страшно става ако тревата има семена. От опит го казвам. На есен няма изчистване.😊

    • @diliangeorgiev
      @diliangeorgiev  Рік тому

      Да, така е. За това аз затрупвам постоянно и слагам картон поне два пъти годишно. Защото мулчирам с треви със семена. На това, обаче устоява само троскота и отчасти ментата и копривата. Другите треви, поне при мен, не успяват да израстват. Поздрави и благодаря за коментара!🍀🍀🍀

  • @stivunnikolov5941
    @stivunnikolov5941 Рік тому +2

    Здравейте. Аз и моето обкръжение сме катерачи и планинари от Враца. Аз специално имам голям интерес към растения и животни в района на Враца, но незнам как да ги определям. Може ли да ми кажеш как се определят растения и животни(дали има някакви книги в интернет по които мога да се водя) и дали има шанс ако снимам някакво животно да ви го пращам някак и да ми казвате какво е? Само да отбележа, че съм учил малко ботаника и имам горе доло напредстава, какво ми трябва за да определя едно растение, но незнам откъде да намеря литература за определяне. Благодаря предварително.

    • @diliangeorgiev
      @diliangeorgiev  Рік тому

      greenbalkans.org/bg/Opredelitel_na_zemnovodnite_i_vlechugite_v_Bylgariya_2007g_-p1896

    • @diliangeorgiev
      @diliangeorgiev  Рік тому

      www.zoonotes.bio.uni-plovdiv.bg/issues%20by%20year.html

    • @diliangeorgiev
      @diliangeorgiev  Рік тому

      Здравейте! Скоро в едно от списанията на които съм главен редактор издадохме два сборника за фауната на Врачански Балкан. Има ги свободно в интернет. По тях не може да се определя, но поне има списъци с имената на повечето видове от вашия район. По принцип с определянето е слож но, но приблизително, може. Всяка група организми си има особеностите. За животинките ще помагам с удоволствие! За някои растения, ако мога, също. Ще изпратя някои полезни линкове. Поздрави!!!

    • @stivunnikolov5941
      @stivunnikolov5941 Рік тому +1

      @@diliangeorgiev Много благодаря за информацията и линковете. Ще поддържам контакт със сигурност. Много интересен канал !!