Fénymérés Tapasztalatok Expozíció Korrekció Fénymérő Fotótechnika Fotósuli Fotózás Alapjai

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 31 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 10

  • @clicksforpix
    @clicksforpix  7 років тому

    4:15-nél 2004-es fotóm látható, nem pedig 2014**
    ..2005-ben álltam át DSLR-re :)

  • @jozseffutaki371
    @jozseffutaki371 6 років тому +1

    Kedves Péter,
    Megtisztelt szíves válaszával, köszönöm. Megnéztem képeit is a Honlapján, legalább olyan oldottak és közvetlenek, mint kellemes előadásmódja. Tetszenek. Igaza van, a mereven beállított képek a múlté. Lendület, mozgás, poézis és szeretet sugárzik róluk.
    A vakus derítésről szóló ajánlott linkeket megnéztem: az egyik, 2 perc után, amikor a lényegről lett volna szó, dollárt kért a folytatásért. A másik (Vimeo) meg egyszerűen megfutamodott a nehézség elől: szórt nappali külső világításban állt neki segéddel deríteni, amikor nem is kellett volna (mint kiderült azért, hogy a helyi színhőmérsékletet egy kicsit melegítse). Egyszóval nehéz a feladat, de a profiknak nem szabad elkerülni,
    Dulovits Jenő egy zseni volt, de mivel módszere az analóg filmek idejéből való már senki nem foglalkozik vele. Nekem megvan az "Így fényképezek" 1957. 212 old. c. könyve, rengeteg képpel, a képek készítésének részletes technikai adataival. A 80-as években használtam is az előhívó receptjeit (akkor még lehetett vegyszereket venni). Az Ipoly mente csodálatos, nem is beszélve az ízes palóc nyelvjárásról, ha még nem halt ki ebben az uniformizálódó világban. Örülök, hogy erről a csodálatos tájról való.

    • @clicksforpix
      @clicksforpix  6 років тому

      Amint elolvastam Dulovits két könyvét, lehet, hogy pattintok a témáról egy kis videót, nagyon kíváncsivá tett, azt pedig köszönöm, hogy megnézte honlapomat is, és még egyszer köszönöm a szakmai tippeket! :)

  • @genyadr58
    @genyadr58 6 років тому +1

    Én szeretem a hdr-t , mert látványtervezek , és egy jó hdr-t sokszor feltudok használni , töbnyire égboltokra van szükségem.

    • @clicksforpix
      @clicksforpix  6 років тому +1

      Én is szeretem, de szinte csak akkor használok HDR-t, ha beltereket fotózom, pl. lakás. Ekkor jól jön az auto bracketing és a sorozat, no meg utána a RAW file-okból Ps féle HDR "engine" :)

  • @vwzolee
    @vwzolee 7 років тому +2

    Én is mindig mátrixban fotózok. Eddig nem is nagyon foglalkoztam a témával, mert minden helyzetben hozta az elvártakat, de most már legalább értem is, hogy mi a lényege. :D
    Más: Szemet szúrt a sok monitor a videóban és eszembe jutott egy kérdés. Te milyen monitort használsz az utómunkához? Mostanában szeretnék beszerezni egy monitort, mert eddig a laptopomon dolgoztam és ha pl a telefonomon visszanézem, akkor teljesen más színeket kapok és nem tetszik a végeredmény. Bármilyen hasznos tanácsot szívesen fogadok.

    • @clicksforpix
      @clicksforpix  7 років тому

      Hello Zoli,
      az én nagyobbik monitorom egy ideje ez: prohardver.hu/teszt/dell_p2417h_az_uj_kiskedvenc/velemeny_es_vegszo.html
      a kisebbik is Dell P2412H.
      Bevallom töredelmesen, annyira nem értek a témához, hogy ebben tanácsot adjak, de a nagyobbik monitort ajánlani azért merem, hiszen jó minőség és ár értékű, Macbook-okhoz is használják, persze 1080p-nél nagyobb felbontásban, nekem egyelőre elég a fullHD.
      Ha a büdzsét belőtted, akkor végül is nincs nehéz dolgod, hiszen a lehetőségeket kilistázod és rákeresel tesztoldalakra (HU & EN) és döntesz.
      Pl. egy keresést csináltam itt: www.techradar.com/search?searchTerm=monitor+best
      Remélem a témához más is hozzászól és segít a választásban. :)
      .. pár szubjektív szempont, ami miatt én a fenti Dell-ek mellett döntöttem anno: ár, minőség, méret, felbontás, dönthetőség, emelhetőség, patentos szétszedhetőség és márka. Kb. ennyi, meg, hogy előtte megnéztem a teszteket és bíztam a döntésemben. :D
      De azóta biztos jelent már meg több új modell, érdemes egy alapos piackutatást és tesztböngészést elvégezned! :)
      A laptop márkája is szempont lehet, nem baj, ha a laptop és monitor kijelzője közel azonos képet ad! :)
      Üdv,
      Peti

  • @jozseffutaki371
    @jozseffutaki371 6 років тому +2

    Kedves Péter,
    nagyon tetszik az oldottsága, közvetlensége, de az isten szerelmére ne hadarjon már olyan gyorsan.
    A mátrix mérés tényleg "bolondbiztos" módszer átlagos esetekben, meg amikor a témára koncentrálunk és
    nincs időnk méricskélni.
    Az igazi fotós kihívás azonban az árnyékok derítése, amit a mátrix nem tud. A jó öreg Dulovits Jenő 50-60 évvel ezelőtt meg tudta oldani azt, amit még a mai napig sem tudott a digitális technika, ti. hogy a tűző napon lévő hófehér menyasszonyi ruhán és a durva mélyárnyékban is legyen részlet. (Ő az előhívással játszott)
    (A Photoshop dinamikakiegyenlítő funkciójáról nem szívesen beszélek, mert egyrész csúnyán meghamisítja
    a képet, másrészt ha tényleg részletet akarunk előhozni, akkor meg lapos lesz a kép.)
    Bizony ilyenkor jönnek (a szabadban is!) a segédek, a hatalmas derítőlapokkal, ahogy maga is mondta, már ahol lehet.
    A legkeményebb kihívás pedig az ellenfényes képek megfelelő lágy vakus derítése! Pont azért, hogy a maga
    által is kedvelt dinamikatartomány szép, kiegyenlített legyen. Nem véletlen, hogy ritkán lehet jól sikerült vakus
    derített képekkel találkozni, (ahol ráadásul nem kemény a derítés).
    Örömmel hallgatnék erről néhány tapasztalati jótanácsot, engem, s talán másokat is érdekelne.
    (Úgy tudom - de lehet, hogy engem már túlhaladott a technika - a legdrágább profi DSLR gépek sem képesek a mai napig felvenni a versenyt a 60 éves synchro-compur központi zárakkal, ahol 1/500 sec-re lehetett napfényben vakuval szinkronizálni. Micsoda gyönyörúség volt az! Gyors mozgást vakuval deríteni!)

    • @clicksforpix
      @clicksforpix  6 років тому

      Kedves József,
      köszönöm a hozzászólását, a hadaráson majd megpróbálok faragni, régebben állandóan azért kaptam hideget-meleget, mert túl lassan beszélek, unalmasak és hosszadalmasak a videóim, de majd törekszem az arany középútra! :)
      Ami a derítést illeti, én már az a generáció vagyok, aki utoljára rendszeresen vakus derítést a filmes gépeimhez használtam, azóta ha van rá lehetőség és szükség, inkább a derítőlapok kaptak szerepet, persze az plusz egy ember :)
      Valóban nem egyszerű a vakus derítés, amit sokan összekevernek a kemény fénnyel, amivel ugyan biztosra lehet menni akár délben is, csak elveszik a szép három dimenzió és a természetes fény-árnyék átmenetek. A végeredmény pedig sokszor olyan, mintha oda lenne vetítve az ember a tájra. :)
      A vaku szinkron idő valóban hosszabb lett, hozzá kellett szokni a 1/200-250 szekundumhoz. Bevallom töredelmesen én szépen lassan leszoktam a vakuról, a beépített vakukat meg egyenesen zéró alkalommal használom.
      A nemzetközi kedvenceim közül Cliff Mautnert tudnám példaképpen hozni, aki mesteri módon használja (és oktatja) a külső vakuk használatát, pl. itt:
      members.kelbyone.com/course/cmautner_oneflashwedding/
      vimeo.com/channels/578506/73957884
      A fentiekből következik, hogy én semmiképpen sem szeretnék olyan szakterületen okoskodni, amihez nem értek olyan mértékben, ami hitelessé tenné a jótanácsaimat. :)
      1 szó mint 100 köszönöm értékes hozzászólását és örülök, hogy követi a témákat.
      Üdv, Péter

    • @clicksforpix
      @clicksforpix  6 років тому

      ..közben utánanéztem és Dulovits is Ipolyságon született, mint apám apja Dr. Szúdy Géza (nagyapám) író, költő, pedagógus és tesója Szúdy Nándor a festő prédikátor (www.szudy.hu/) is, szóval még talán ismerték is egymást.. :)
      ..gyorsan be is szerzem két könyvét, máris elkezdtem vadászni a neten :D