Így alakult át az országúti kerékpározás Magyarországon / Jbike Center / Cube Dealer

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 сер 2024
  • Az országúti kerékpározás fejlődésének okairól és módjáról mesél Szívós János, a jászberényi Jbike Center tulajdonosa.
    - - - - - - - - -
    Iratkozz fel!
    ✍️ tinyurl.com/mozgasvilag-felir...
    🔔 És nyomj egy lájkot, meg csengőt, meg nézzél minket mindennap és mondd el mindenkinek, hogy mennyire jók vagyunk :)
    - - - - - - - - -
    TARTALOM
    0:00 Dióhéjban
    0:59 A kezdetek
    1:58 Tárcsafék megjelenése
    2:56 Magyar világklasszisok, COVID és a Zwift
    4:30 Magasabb kategóriájú kerékpárok népszerűsödése
    5:25 Egyénileg, csapatban, virtuálisan
    6:11 Utak minősége és a közlekedési morál
  • Спорт

КОМЕНТАРІ • 28

  • @i.rumcajsz8543
    @i.rumcajsz8543 Рік тому +9

    Néhol magamra ismertem az úriember mondandójában, 1-2 dologgal viszont nem értek egyet.
    Gyerekkén rengeteget kerékpároztam a szüleimtől kapott "montenbájkkal". Más kategóriát nem ismertem, akkor ez volt korosztályomban a menő. Felnőtt fejjel ismét vettem egy hegyikerékpárt, és ezzel elindultam a "lejtőn" (vagy emelkedőn?). Nem érdekelt az országúti kerékpár, mert úgy voltam vele, hogy biztos nagyon kényelmetlen, és nem a rossz magyar utakra való. Ismerős mégis rábeszélt, hogy egy laza túrára vigyem el az övét. Megtetszett, olyannyira, hogy miután visszaadtam bekocogtam a legközelebbi kereskedésbe, és vettem magamnak egy outit. Egy egész jót, de nem túl drágát, mondván, hogy az a profiknak való. Majd miután volt lehetőségem drágább, jobb bicajt is kipróbálni eljutottam oda, hogy most egy karbon, ultegra-val szerelt tárcsafékes bringát hajtok :D Szóval úgy érzem, hogy beszippantott ez a sport.
    Nem teljesen értek egyet azzal, hogy le kell cserélni a patkósfékes bringát. Mmint persze, jobb a tárcsafékes, és ha most veszel, akkor érdemes arra beruházni, de amatőrként nem biztos, hogy ki tudod aknázni a nagy fékerőben rejlő potenciált.

  • @csabamolnar9134
    @csabamolnar9134 Рік тому +4

    Tárcsafék profi szinten nyílván. Legjobb példa mikor már a konkrét WT mezőny tárcsásokkal ment kivéve az Ineos. Hamar belátták, hogy nekik is kelleni fog. Minden más meg marketing duma :) ettől függetlenül szuper video. Hallgattam volna még :)

  • @sabadasubidu
    @sabadasubidu Рік тому +8

    A legrövidebb fékutat úgy érhetjük el, hogy ha a kereket a blokkolás előtti utolsó pillanatig fékezzük. Hogy ezt tárcsafékkel vagy patkófékkel vagy akár kontrafékkel érjük el az gyakorlatilag tökmindegy, tehát az, hogy a tárcsafékkel felére rövidül a fékút nettó tévedés.

    • @gabor4087
      @gabor4087 Рік тому

      De nem ezt mondta.

    • @sabadasubidu
      @sabadasubidu Рік тому +3

      ​@@gabor4087 De ezt mondta. Értem, hogy azt szerette volna mondani, hogy vizes a felni és a fékek, de mégsem ezt mondta, hanem hogy nedves az út. Önmagában az út minősége nem releváns a fékutat tekintve a fékek összehasonlításának függvényében.

    • @gabor4087
      @gabor4087 Рік тому

      @@sabadasubidu Ok, nyilván én úgy értettem logikusan, te meg nem. Köszi.

    • @masterpep7218
      @masterpep7218 Рік тому +1

      Pontosan. És arról nem is esett szó hogy jellemzően a blokkolás utáni csúszás leginkább a gumin múlik: nyomás, anyag, tubeless,stb.
      Merek fogadni hogy egy tubeless gumival jó alacsony nyomáson hamarabb áll meg az ember mint egy tárcsafékes belsőgumissal kemény nyomáson.
      Nyilván ez nem zárja ki hogy az ember tubelessen menjen ÉS tárcsáson, de a lényeg hogy nem a fék maga a döntő szempont abban hogy egy balesetet el lehet e kerülni, mert a nullára fékezésnek ez a lényege, nem az apró korrekciók, melyre bőven elég a patkófék.
      Tapasztalatomban ha igazán szükség van a fékre teljes megálláshoz, akkor általában már mindegy: az idióta autós amelyik hirtelen kijön elénk, az átkelő vad, a teljes megállás nem opció. Annál inkább viszont hogy normálisan lehessen adagolni a fékerőt és ne blokkoljunk túl hamar. Ez utóbbi a tárcsaféknél többször fordul elő.

    • @Monsterhumster
      @Monsterhumster Рік тому

      @@masterpep7218 mondjuk az utóbbiból látszik, hogy nem sok tárcsás országútival mentél és igenis számít a fék is a fékútnál. Abban igazad van, hogy a maximális fékerő a gördülő tapadási súrlódási erő maximumánál van, de a tárcsával azért lehet rövidebb úton megállni azonos setupnál, mert sokkal jobban modulálható. Nekem az országúti tárcsában pont az nem tetszik, hogy a shimano rugalmas fékcsöve miatt (ugye mtb-n mással szerelik alapból), szinte lehetetlen blokkolásig fékezni a kereket (de pont ezért lehet nagyon jól lassítani vele).

  • @Desimi990
    @Desimi990 Рік тому +17

    Azért a 30-35 tempóra nem mondanám, hogy laza coffé ride 😅

    • @DavidFogelOG
      @DavidFogelOG Рік тому +2

      Cube Nuroad prom van es a 30as atlag lazan megy vele mindenfele erolkodes nelkul rendes orszagutival siman lehet 30-35 szerintem

    • @i.rumcajsz8543
      @i.rumcajsz8543 Рік тому +2

      ​@@DavidFogelOG attól függ, hogy nézzük az átlagot. Én pl olyan szakaszon járok, ahol lassít a forgalom, vagy néhol olyan rossz az út, hogy nem lehet rendesen haladni. Ezek miatt óra szerint nem mindig van meg a 30-as átlag, de ha azt nézem, ahol nincsenek zavaró körülmények, akkor sima a 30-35.

    • @sakkfanatik
      @sakkfanatik Рік тому +1

      Egyetértek. Menj el az Alpokba, megnézem ki tud ott letekerni 30-35-ös átlagot. Aki 100-110 km-t még az Alföldön is!!!!! megtesz 3 óra alatt, az kemény tempó. Ott 10 emberből 9-nél nincs kávézgatás. A többi meg sportóló, ennyi.

    • @DavidFogelOG
      @DavidFogelOG Рік тому +1

      @@sakkfanatik coffe rideolni nem az alpokba fogsz menni de egy sima hetvegi nagyjabol sik terep megfelelo uton siman vallalhato orszagutival a 30as tempo

    • @DavidFogelOG
      @DavidFogelOG Рік тому

      @@i.rumcajsz8543 nyilvan szukseg van jo utra de ha az megvan akkor a 30 sima es nyilvan nem ugy hogy full kezdokent raulsz a bico nemi edzettseg azert kell hozza de par het vagy max 1-2 honap alatt az megvan nyilvan fugg kortol es nemtol

  • @ratkooporonty
    @ratkooporonty Рік тому +6

    Életveszélyes ma már országúton biciklizni. Nézted mér az úttervezőt például Nyalingrád és Eger között autóval és biciklivel? Autóval 130, biciklivel 190 kiló méter.
    Ez az ország a világ söpredéke. Uniós előírás, hogy amikor utatt felújítanak vagy újat építenek, kötelező bicikliutat építeni mellé. Nemrégen újították fel a 21-es utat éás még autóval is macerás, Győzikét meg se tudod látogatni biciklivel csak Szlovákián keresztül.
    Vagy itt a 31-es tíz év alatt kétszer is felújították, legutóbb tavaly, most a padka és az út elválasztó vonal és a padka között néhol hagytak 10-20 centis csíkot, persze ez nem szándékos, a szar munka eredménye, de olyan jó, éppen elfér egy bicikli, biztonságosabban mintha nem lenne. Már ha csak ekkora csíkot hagynának anélkül, hogy ezt bicikliútnak neveznék, már ez is segítség lenne.
    De ahol van bicikliút, ott is egyszer csak véget ér, néhol úgy, hogy csak légi úton lehet elhagyni a helyet.
    Én nem lennék olyan lelkes a mai magyar állapotok tudatában ha csak nem ez a foglalkozásod!

    • @masterpep7218
      @masterpep7218 Рік тому

      Nem is kell komolyan venni a kereskedő véleményét: itt bringaeladásról van szó, az nem kétséges, abból is minél drágább annál jobb (neki). Nem azt fogja mondani hogy az országúton vagy a kátyúkat kerülgeted vagy a pontszerző autósgyilkosokat, mert ő abból él meg hogy elhitesse a naívakkal hogy érdemes egy millát kiadni, majd járni hozzá felnicserére, egyre drágább gumikért és persze dobj rá tárcsaféket is.
      Ettől függetlenül országútizni jó érzés. Aki teheti, menjen át a határon és akkor ki tudja élvezni és még életben is marad: nem csak a sógoroknál de még Szlovénia, Horvátország, Szlovákia is élvezetes, az utak nem ennyire röhejesek és jobban vigyáznak a kerékpárosra. Ami itthon van, az tényleg kritikán aluli.

  • @masterpep7218
    @masterpep7218 Рік тому +9

    Érthető ez a hurrá optimizmus egy kereskedő oldaláról, de nyilván elég fals kép a realitásról:
    1. Országúton kerékpározni idehaza életveszélyes. Mindenki aki járt külföldön, tudja hogy nálunk a legrosszabb a közúti fegyelem, még a környező országokhoz képest is (kivétel keletebbre). Én azt látom hogy aki kedvet kap montiról országútira ülni, hamar elmegy megint a kedve egy pár keményebb tapasztalat után autósokkal.
    2. Nem hogy segítene a biztonságnak hogy egyre többen kerékpároznak, hanem az utóbbi évtizedben azt lehet látni hogy egyre nagyobb feszültséget okoz az hogy az autósoknak egyre többször kellene lassítaniuk és az idehaza nem divat: az a pár másodperc fontosabb a legtöbb autósnak mint egy ember élete. Evvel csak nő a frusztráció, mindkét oldalon, és az agresszió is. Nem ismerem a baleseti statisztikákat, de az biztos hogy nem mutatja ezeket valós színben a rendőrség mert nagyon rossz sajtója lenne. Minden országútis ismer olyat akit csúnyán elütöttek, a csoporttekerés nem old meg semmit, ráadásul a legtöbb autós még idegesebb lesz mert egy bolyt előzni még nehezebb.
    3. A technológiai fejlődés mint pld a tárcsafékek, leginkább marketingeszköz, a profit érdekében, idehaza meg kényszer a túlélés miatt egy vergődő piacon. Nem vitatom hogy a tárcsafék hatásosabb mert magam is avval megyek, de idehaza hányan használják ténylegesen ki, hányan mennek ki esőben edzeni?.. A profikról ne beszéljünk, alig van nálunk olyan, nem is az a piac. Minden országútis tudja hogy nincs szükség tárcsafékre, bolyban meg egyenesen necces.
    A tárcsaféknek ráadásul van egy óriási hátránya: a karbantartási költség, lévén hidraulika és nem sima bovdenezés. Értem én hogy a kereskedő és a szerelő ennek örül mert több munka és több bevétel, de aki szereti a pénztárcáját, az nem örül neki ha mostantól mindig légteleníteni kell, féktárcsa, fékpofák, stb., aki meg nem ért hozzá viheti dupla áron a szerelőhöz. Ugyanaz a helyzet az elektronikus váltókkal: szép meg jó, de látjuk hogy még profi versenyen is mennyit bajlódnak ezekkel.

  • @sakkfanatik
    @sakkfanatik Рік тому +6

    Én idén nyáron több Alpok hágót is végigcsináltam egy belépő szintű full alu országútival (patkófék). Igaz, egyszer se esett az eső. De bőven elég volt a patkófék alu keréken.
    Aki nem akar 40 km-en 40 perc alatt 40 másodpercet ráverni a mögötte jövőre, annak fölösleges a tárcsafék. Ami meg nem bowdenes, hanem hidraulikus, az meg megint egy másik kategória.
    Aki versenyzik, annak kell. De aki versenyzik, az nem 500 e Ft-ért fog kerékpárt venni, hanem 5 millióért.
    Röviden-tömören: a tárcsafék lesz az, amire az életemben utoljára költök. Olyan mint az ezres turbós ford mondeo. Nettó baromság, de a mai user nem gondolkodik Ez van. Megveszi.

  • @lajoscsabamagyar2881
    @lajoscsabamagyar2881 9 місяців тому +3

    Ilyen szakemberek kellenek ide! A tárcsafék miatt kényelmesebb és aerodinamikusabb a kerékpár - és ennek üzlete van??? 100 méteres fékút Kékestetőről lefelé? Az országúti kerékpár nem kényelmes, ha az lenne, akkor fotelnek hívnák. Ki ez a kretén?

    • @MozgasvilagHungary
      @MozgasvilagHungary  9 місяців тому +1

      Az ellenvéleményedet sértő megjegyzés nélkül is közölhetnéd. Úgy még hitelesnek is tűnne.

    • @matyiszivos3112
      @matyiszivos3112 Місяць тому

      Te sem nagyon értetted azt, ami a videóban hangzott el. Ha nem tudsz értelmezni egymás után két mondatot inkább ne kommentelj. Az állítás amit leírtál el sem hangzott a videóban. Alapból nem azt mondta hogy aerodinamikusabb a tárcsafék miatt a kerékpár, hanem azt hogy megváltoztatta az aerodinamikai jellemzőit. A kényelmet sem a tárcsafék viszonylatában fejezte ki. A 100m fékút pedig nedves aszfalton értendő patkófékkel, ami reális lehet. Nem gondolnám, hogy egyből kreténezni kellene csak, mert nem érted a videóban elhangzottakat.

  • @kalmankristof923
    @kalmankristof923 Рік тому

    Pudingok vagytok 😅.