2:45 - гумор зацінив. =))) Дякую за ваші відео. Мені, як повному й безнадійному аматору цікаво - але бачу, що й набагато більш професійним шахістам також, і це тшить.
Коли я був дитиною,а потім підлітком,потім юнаком, в моєму дворі діди грали виключно у шахи. Зробили собі альтанку та грали практично у будь-яку погоду,іноді з невеличкою пляшечкою горілки. Там були дійсно баталії з гучними сварками та звинуваченнями у шахрайстві!😊 Коли ж повернувся з армії,альтанка ще була,але "діди" роз'їхалися,або померли. Це зараз я розумію,що вони ще не були дідами,коли майстрували ту альтанку та проводили до неї світло. То був совок,тому лампочку кожен раз викручували та забирали з собою... Спогади добрі,але совок тут ні до чого.
Під час гри гравці у шахи дуже серйозні, бо це зазвичай потребує інтелектуальної напруги, мабуть тому я ніколи не бачив шахістів, які сміються під час гри, лише коли виграють. А вам вдалося розповісти про цю серйозну гру з таким приємним гумором. Дякую за цікаву розповідь.
Дякуєм за талановите відео! Взагалі то Стейніца часто пов'язують із Чехією. Хотілося б хоч трішки про появу гри на теренах України, адже в Київській Русі шахи були. Чекаєм на нові здобутки!
Більш цікаво було грати в великі шахи, коли не на дошці а на полі :) Десь є велике площа і там грають справжніми конями і людьми. Коли був у санаторії у Моршині, там був майданчик із шахами з метровими клітками і пішками вишче коліна, а великі фігури трошки нижче пояса. О то ти дивишся на "дошку" і як стоїш на полі битви, щоб оцінити позицію, можна ходити по клітках чи роздивлятись збоку. Розставляння фігур там як справжнє шикування перед битвою, потрібен час їх усі поставити. Ось там видно масштаб майтуньої баталії.
Дякую щиро, це було цікаво. Багато фактів я почув тут уперше, хоча читав про шахи багацько. Робіть ще подібні відео про інакші настільні ігри. Це буде цікаво!
Було цікаво, Я хоч і не гравець в повному сенсі цього слова, але цікавлюся шахами, і наразі маю лише один украйнський шаховий канал який просто чудовий- "шдв", але це відео доволі інтригуюче, можливо варто подивитись ще дещо з вашої творчості
Для тих, хто прийшов за власне українськими назвами шахових фігур. До зросійщення (переходу до запозичених фарсі-ферзів) українські назви були такими: король, дама, вежа, бігун, кінь, пішак. Це з книги Попеля, 1943 рік, Краків-Львів. Можливо, хтось теж буде дитину вчити. Щоб уникнути русифікованих назв одразу.
дуже детальна історія шахів, навіть важко уявити скільки у автора забрало часу зібрати все це до купи. Дякую за велику працю. Усе вірно сказано, окрім вимови австрійського фізика Альберта Айнштайна.
Якщо там Ферзь- Візірь, то з якого там взявся епіскоп? Слон- то був офицер (начальник королівської сторожи), трошки нижчий за Візіра але також ходить на усю довжину диагоналей як і Ферзь. А Кінь- це-ж штурмова осадна вежа чи кіннота, кому як.Тура- лодья (які були у київських князів при осаді Константинополя), якби вони де не називались, але фугури стоять однаково. Не Королева, а Ферзь. Хоча знову кому як, лише-б грали по правилах. А де внас був Візірь? у терецького султана. Чому Кінь це штурмова осадна вежа? А він може перестрибнути через паркан з пішок, вони йому не преграда, якщо немає перед ними позиції "косого бою", як "коса атака" у Фрідріха-2 Великого, пруського короля, також її використав Олександр Македонський проти військ Дарії, вдаривши з флангу в центр.
Ну взагалі і knight не є початковою назвою коня в шахах насправді початково там йде мова про вершника на коні якого ймовірно англійці узагальнено назвали knight, бо у них бойовими вершниками на конях у середньовіччі були якраз ці knight. Але це не до кінця точно відображає початкову ідею, і от якщо ми просто візьмемо в плані стратегії то назва кінь все ж таки має більше зв'язку з початковим задумом, тому що мова йде саме про вершника на коні початково... тобто в індійській стратегії є піхота, є коні, є слони, є верблюди і таким чином... В той час knight це багатофункціональний воїн в англії середніх віків. можете пошукати Chaturaji і самі зробити відповідні висновки. Звісно можна по різному ставитися до всяких цих термінологій і доводити щось своє у цьому відношенні, але в моєму розумінні назва knight не є якимось здобутком, єдине з чим пов'язана саме така назва це з англійською мовою, а не з самою грою і її початковим задумом.
Взагалі якби розглядати шахи як суто англійську гру, то knight в ній мав би бути саме слон, так як лише ця фігура є наближеною по своїй формі до ферзя і короля. що в цілому є більш відповідним до фактичного положення цих knight в середньовічній англії. А кінь ймовірно мав би називатися rider. Взагалі в англійській мові назви шахових фігур такі самі не логічні як і багато чого іншого в англійській мові... тому оце всяке просування так званих "канонічних" назв фігур в шахах я вважаю дуже не далекоглядним... Всюди є люди і всюди вони можуть помилятися в чомусь або бути не ідеальними так би мовити і в цьому випадку все ж варто зважати на першоджерела, тим більше коли мова йде про гру повністю побудованій на логіці. Бо те про що ви кажете це мова не стільки про якусь однозначно вірну міжнародну термінологію, як про те що англійці краще розуміються на шахах ніж ви... Це просто прив'язка до англійської мови і не більше того, а не розмова про те що правильно, а що ні...
8:34, як це у Європі не знали про таку тварину, з бивнів якої робили дорогоцінні вироби. Слонів знали ще з античних часів, згадайте описи про важку кавалерію персів на слонах у битві зі спартанцями. Згадайте яких тварин використовував Ганнібал в походах на Римську імперію. Ця ваша "версія" не витримує простійшої критики, тож пошукайте іншу інформацію про " шахового слона".
Цікаво, що в Галичині на початку ХХ ст. (коли, власне, створювалася українська спортивна термінологія) були свої варіанти назв шаховаих фігур, пов'язані радше з німецькою традицією: "король", "дама", "вежа", "бігун", "кінь", "пішак".
Питання ставлять чи задають? Так, часто з уст українців можна почути фразу "задавати питання". Однак так казати не варто. Правильно - "ставити питання" або "питати". Задавати вашій дитині можуть домашнє завдання у школі.
Я не можу розібратися, як українською офіційно називають найсильнішу фігуру - "ферзь" чи "королева"? А якщо "королева", то як називають її флаг? Тобто є фланг "короля" - він "королівський", а протилежний тоді як назвати?
Сірий кардинал (в українському варіанті зелений кардинал) має більше реальної влади ніж король або президент. Тому логічно ферзь ходить як хоче, а король безпомічний
@Morgan-R-A аби в пурпурового був свій хоч один притомний ферзь - то він би і переміг 2019. А так - який король, такі і ферзів. Може варто вже перестати жити минулим?
Потім з радника цю фігуру почали називати королевою у Європі. А ходила вона так само як король. Була найслабшою. Ну і кажуть, що якось якась королева, яка любила грати у шахи (тільки я вже не пам'ятаю яка) дуже обурилася цьому і наказала змінити правила ходу цієї фігури
Радник більш значна фігура, тому що поганий радник приведе до занепаду країни. І радник не має такої могутності як король. Королева це найближчий до короля радник.
Чувак, я от зайшла подивитись і що я бачу? Людина яка ні краплі не шарить у шахах, і в перші же секунди відео робить грубішу помилку, порушує правила, сунучи чужу фігуру своєю. Гадаєш, людині яка вміє грати в шахи, буде цікаво дивитися далі? Дізлайк відразу, вивчи спочатку правила шахів, а потім якісь там відосіки піли, нуб.
Очень вряд-ли что правитель не знал степени и корни квадратные. Как же он тогда рассчитывал налоги и/или урожайность зерна которая с ними напрямую связана? Как же коэффициент зерна называемый "сам 2", "сам 3" или "сам 12".
2:45 - гумор зацінив. =))) Дякую за ваші відео. Мені, як повному й безнадійному аматору цікаво - але бачу, що й набагато більш професійним шахістам також, і це тшить.
Оцей момент теж непоганий 11:51
@Вгостяхугеймера-м1к 😄😄😆😆
Коли я був дитиною,а потім підлітком,потім юнаком, в моєму дворі діди грали виключно у шахи. Зробили собі альтанку та грали практично у будь-яку погоду,іноді з невеличкою пляшечкою горілки. Там були дійсно баталії з гучними сварками та звинуваченнями у шахрайстві!😊
Коли ж повернувся з армії,альтанка ще була,але "діди" роз'їхалися,або померли. Це зараз я розумію,що вони ще не були дідами,коли майстрували ту альтанку та проводили до неї світло. То був совок,тому лампочку кожен раз викручували та забирали з собою... Спогади добрі,але совок тут ні до чого.
Мила історія:]
Дуже цікаве відео! Дякую за якісний контент!
Дуже приємно що з'являється контент з шахів українською! Дай Боже Вам здоров'я та наснаги
Не цікавлюся шахами, але цікаво було дізнатися історію. Дякую.
Дякую вам за гарний контент з міста героїв Одеси та одеської області
Дякую за якісний Шаховий контент !
Вам треба вести стріми!
Дякую за цікаву розповідь! Підписався, вподобав, прокоментував.
Під час гри гравці у шахи дуже серйозні, бо це зазвичай потребує інтелектуальної напруги, мабуть тому я ніколи не бачив шахістів, які сміються під час гри, лише коли виграють. А вам вдалося розповісти про цю серйозну гру з таким приємним гумором. Дякую за цікаву розповідь.
просто шикарна історично філософська історія шахів поміж українського ютубу. Дякую атору за працю
Дякуєм за талановите відео! Взагалі то Стейніца часто пов'язують із Чехією. Хотілося б хоч трішки про появу гри на теренах України, адже в Київській Русі шахи були. Чекаєм на нові здобутки!
Давно чекав такі прикольні відео з шахів
Більш цікаво було грати в великі шахи, коли не на дошці а на полі :) Десь є велике площа і там грають справжніми конями і людьми. Коли був у санаторії у Моршині, там був майданчик із шахами з метровими клітками і пішками вишче коліна, а великі фігури трошки нижче пояса. О то ти дивишся на "дошку" і як стоїш на полі битви, щоб оцінити позицію, можна ходити по клітках чи роздивлятись збоку. Розставляння фігур там як справжнє шикування перед битвою, потрібен час їх усі поставити. Ось там видно масштаб майтуньої баталії.
Дякую за відео! Сподіваюсь Ваш канал буде розвиватись далі!
Ще мені дуже подобається як Таль описував процесс гри шахів, можливо й про це в наступних відео буде)
відео справді цікаве, допомагає розширити світогляд, дякую за такі відео❤
Дякую Вам за вашу працю, за ваші цікаві та корисні україномовні випуски
Дуже дуже дуже файно
Дякую щиро, це було цікаво. Багато фактів я почув тут уперше, хоча читав про шахи багацько. Робіть ще подібні відео про інакші настільні ігри. Це буде цікаво!
Дякую.
Дуже цікаво, і гарна подача матеріалу.
Було цікаво, Я хоч і не гравець в повному сенсі цього слова, але цікавлюся шахами, і наразі маю лише один украйнський шаховий канал який просто чудовий- "шдв", але це відео доволі інтригуюче, можливо варто подивитись ще дещо з вашої творчості
Дуже гарний монтаж ті цікаве інформативне відео. дякую!
Дякую за цікаве і послідовно викладене відео.
Надзвичайно цікаво, дякуємо за пізнавальний сюжет. Успіхів у вашій творчості.
Дуже пізнавально, дякую!
Для тих, хто прийшов за власне українськими назвами шахових фігур. До зросійщення (переходу до запозичених фарсі-ферзів) українські назви були такими: король, дама, вежа, бігун, кінь, пішак. Це з книги Попеля, 1943 рік, Краків-Львів. Можливо, хтось теж буде дитину вчити. Щоб уникнути русифікованих назв одразу.
Мене дід вчив грати казав що ладья по кацапскі ,по нашомо тура ,від звіра тур.
Дякую, буду знати. Я у дитинстві чув, як хтось з дорослих називав слона "ахвіцер". А зараз розумію, що це не наша, не українська назва
Бідна дитина...
@@sergdyk7351та нє, к'чапські діти не страждають, бо тупі.
Я з дитинства чув як завжди вежу називали тура.
про Енштейна орнув пиздець, дякую, підписався.
Чекаємо розповідь про тавлеї гра в шахи вікінгів.
Крутяк ! Підписався......
не всі знають, але кінь ходе буквою Г лише у нашому мовному просторі. В англомовних країнах кінь ходе буквою L
Ба більше, там літерою L ходить навіть не кінь, а Knight ;)
😍крутезне відео
0:01 переставляючи фігури на шаховій дошці - навіть не задумуємось що маємо діло із шахівницею.
А взагалі круте відео
Чудовий ролик !
І знову дякую, з нетерпінням чекаю на кожне нове відео❤
Дякую за ваші відео
8:48 - в німецькій мові фігура Слон - Läufer (бігун).
А написано Springer (стрибунець)- це Кінь.
А взагалі дуже цікаве відео. ❤
дуже детальна історія шахів, навіть важко уявити скільки у автора забрало часу зібрати все це до купи. Дякую за велику працю.
Усе вірно сказано, окрім вимови австрійського фізика Альберта Айнштайна.
Дуже Цікаво!
Дякую)
я люблю тебе го більше відейок, щоб моє кохання було нескінченним))))
Коли я в перше познайомився з цією грою, в 80-х роках, слона теж називали офіцером.
Так , не кінь , а лошадь, їх є дві фігури…
Перша жиріновскій уже побитий, другий лавров, ще брикається!!! 😜😂
Якщо там Ферзь- Візірь, то з якого там взявся епіскоп? Слон- то був офицер (начальник королівської сторожи), трошки нижчий за Візіра але також ходить на усю довжину диагоналей як і Ферзь. А Кінь- це-ж штурмова осадна вежа чи кіннота, кому як.Тура- лодья (які були у київських князів при осаді Константинополя), якби вони де не називались, але фугури стоять однаково. Не Королева, а Ферзь. Хоча знову кому як, лише-б грали по правилах. А де внас був Візірь? у терецького султана. Чому Кінь це штурмова осадна вежа? А він може перестрибнути через паркан з пішок, вони йому не преграда, якщо немає перед ними позиції "косого бою", як "коса атака" у Фрідріха-2 Великого, пруського короля, також її використав Олександр Македонський проти військ Дарії, вдаривши з флангу в центр.
дуже цікаво, але ви якось плутаєте облогові вежі і фортеці, часто вживаючи їх взаємозамінно.
11:50 Гітлер був австрійцем
За ейнштейна поосто турболайк😂❤😂😂😂!
У відео є неточності, німецькою кінь Springer або Pferd, а слон Läufer
А що з приводу назви "ладья"? Чув що так туру називали
Цікаво. А назва Ладья звідки походить?
Санскрипт? Чи санскрит? Чи ви щось інше мали на увазі?
Ну взагалі і knight не є початковою назвою коня в шахах насправді початково там йде мова про вершника на коні якого ймовірно англійці узагальнено назвали knight, бо у них бойовими вершниками на конях у середньовіччі були якраз ці knight. Але це не до кінця точно відображає початкову ідею, і от якщо ми просто візьмемо в плані стратегії то назва кінь все ж таки має більше зв'язку з початковим задумом, тому що мова йде саме про вершника на коні початково... тобто в індійській стратегії є піхота, є коні, є слони, є верблюди і таким чином... В той час knight це багатофункціональний воїн в англії середніх віків. можете пошукати Chaturaji і самі зробити відповідні висновки. Звісно можна по різному ставитися до всяких цих термінологій і доводити щось своє у цьому відношенні, але в моєму розумінні назва knight не є якимось здобутком, єдине з чим пов'язана саме така назва це з англійською мовою, а не з самою грою і її початковим задумом.
Взагалі якби розглядати шахи як суто англійську гру, то knight в ній мав би бути саме слон, так як лише ця фігура є наближеною по своїй формі до ферзя і короля. що в цілому є більш відповідним до фактичного положення цих knight в середньовічній англії. А кінь ймовірно мав би називатися rider. Взагалі в англійській мові назви шахових фігур такі самі не логічні як і багато чого іншого в англійській мові... тому оце всяке просування так званих "канонічних" назв фігур в шахах я вважаю дуже не далекоглядним... Всюди є люди і всюди вони можуть помилятися в чомусь або бути не ідеальними так би мовити і в цьому випадку все ж варто зважати на першоджерела, тим більше коли мова йде про гру повністю побудованій на логіці. Бо те про що ви кажете це мова не стільки про якусь однозначно вірну міжнародну термінологію, як про те що англійці краще розуміються на шахах ніж ви... Це просто прив'язка до англійської мови і не більше того, а не розмова про те що правильно, а що ні...
а про шеш беш, будет выпуск ?
Torre італїською означає башта.
Donna переклад жінка.
З італійською у вас туговато 😊
і до речі, дуже далеко не всі піхотинці мали щити.
Їх ще годували яйцями по 17 гривень.
@ivanko-bh до чого ця хрінь
Наш слiн💪💪💪💪💪
8:34, як це у Європі не знали про таку тварину, з бивнів якої робили дорогоцінні вироби.
Слонів знали ще з античних часів, згадайте описи про важку кавалерію персів на слонах у битві зі спартанцями.
Згадайте яких тварин використовував Ганнібал в походах на Римську імперію.
Ця ваша "версія" не витримує простійшої критики, тож пошукайте іншу інформацію про " шахового слона".
0:39 слон? я все життя офіцером називав, і батько з дідом. (змінено: 8:54 ну вот і відповідь)
Той Адольф був австрійцем, а не німцем 😸
Дуже цікаве відео, вподобайка) хоча чому пішак б'є навскіс і кінь буквою Г елементарно... невже це не зрозуміло усім?)
2:42, тобто приблизно 369 мільярдів тонн зерна?🤣🤣🤣
❤❤❤
А про сеги не расскажите?
или про сянци?
Оце так канал я надибав 🤩
Ферзь - від фарзіна помічниця короля.
Цікаво, що в Галичині на початку ХХ ст. (коли, власне, створювалася українська спортивна термінологія) були свої варіанти назв шаховаих фігур, пов'язані радше з німецькою традицією: "король", "дама", "вежа", "бігун", "кінь", "пішак".
Бігун - то з німецької пішло.
Питання ставлять чи задають?
Так, часто з уст українців можна почути фразу "задавати питання". Однак так казати не варто.
Правильно - "ставити питання" або "питати".
Задавати вашій дитині можуть домашнє завдання у школі.
Не станків, а верстатів.
1:10 Доречі, а в українській шахматній традиції кінь ходить літерою "Г" чи все ж "Ґ"?..
Гляньте на літеру на її форму і відповідь буде очевидна.🙂
Ніколи не розумів,чому бішоп-це слон🤷♂️😂
цікаво чи знає TED про те що їх відео "використали"
тут
Переставляючи на ШАХІВНИЦІ !
У нас в дитинстві слона називали офіцером.
на половину відео можна назвати перекладом іншого відео)
Я не можу розібратися, як українською офіційно називають найсильнішу фігуру - "ферзь" чи "королева"? А якщо "королева", то як називають її флаг? Тобто є фланг "короля" - він "королівський", а протилежний тоді як назвати?
Ферзевий
Тобто фланг Королеви називають Ферзевий, так? Нелогічно.
@@viktorbespalyi4310 Тому краще і називати "ферзь", а не "королева".
А як же Дін Ліжень він донедавна був чемпіоном світу?
Загаліто це фіцик 0:32
Фіцик? Десь так говорять?
Це не кінь - це лавров
не жалкую що подивився, хоч грати в шахи нелюблю
Не зовсім зрозуміло, чому "радник" (королева) має таку могутність, а король - лише по одному вільному ходу.
Сірий кардинал (в українському варіанті зелений кардинал) має більше реальної влади ніж король або президент. Тому логічно ферзь ходить як хоче, а король безпомічний
@Morgan-R-A аби в пурпурового був свій хоч один притомний ферзь - то він би і переміг 2019. А так - який король, такі і ферзів. Може варто вже перестати жити минулим?
@@ukrainiansubarer7767 при чому тут минуле? Це сьогдення.
Потім з радника цю фігуру почали називати королевою у Європі. А ходила вона так само як король. Була найслабшою. Ну і кажуть, що якось якась королева, яка любила грати у шахи (тільки я вже не пам'ятаю яка) дуже обурилася цьому і наказала змінити правила ходу цієї фігури
Радник більш значна фігура, тому що поганий радник приведе до занепаду країни. І радник не має такої могутності як король. Королева це найближчий до короля радник.
зачем выдумывать новую историю.
как раньше, так и теперь в арабском "шах" - "король", "мат" - "умер", "ферзь" - "визирь"
"Слон" - це точно??? Я ще з дитинства, як і всі мої друзі, називав цю фігуру "офіцер". Що і ближче до міжнародної назви "bishop".
Слон це точно))
Усі шахісти так називають і ті, хто навчаються у спортивних клубах гри в шахи
Бігун краще відображує функції бішопа.
Чувак, я от зайшла подивитись і що я бачу? Людина яка ні краплі не шарить у шахах, і в перші же секунди відео робить грубішу помилку, порушує правила, сунучи чужу фігуру своєю. Гадаєш, людині яка вміє грати в шахи, буде цікаво дивитися далі? Дізлайк відразу, вивчи спочатку правила шахів, а потім якісь там відосіки піли, нуб.
це не кінь це конь!
Правильні назви фігур. І що? Springer це стрибун, тобто кінь, а бігун/слон/єпіскоп це laufer.
Ти алєабоба?
ua-cam.com/video/sqyYe6f53k0/v-deo.htmlsi=sgiZNRVy3XUUjuYK
Очень вряд-ли что правитель не знал степени и корни квадратные. Как же он тогда рассчитывал налоги и/или урожайность зерна которая с ними напрямую связана? Как же коэффициент зерна называемый "сам 2", "сам 3" или "сам 12".
Мені не подобається "королева". Тільки ферзь!
Кінь - Козак, немає різниці))) і те і те К. А от ферзя треба змінити на Гетьмана.
Ну поляки саме так і зробили. Польською буде Król i Hetman.
@maxxme6746 знаю))) але нам би не помішало бо Ферзь звучить геть не по Українськи.
цікаво, а чому шахові терміни - ендшпіль, мітельшпіль, цейтнот, цугцванг - німецькою?
з кавалерією сам собі протиречиш ! Якщо ми вважаємо , що це "лицар" , то вони якраз використовували прямі таранні атаки ...
Дякую
2:48 Треба було сказати винахіднику, хай сам відлічить собі все те зерно. Зернину за зерниною... :) Я теж читав Перельмана :)