Jak zmiana klimatu wpływa na rolnictwo i bezpieczeństwo żywnościowe?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 вер 2024
  • #rolnicy #klimat #żywność
    🌾📈Skutki zmiany klimatu już dziś negatywnie wpływają na bezpieczeństwo żywnościowe Polek i Polaków. Wieloletnie i narastające problemy z suszą to tylko jeden z wielu czynników decydujących o rosnących cenach żywności. Obejrzyj webinar i dowiedz się, czy rolnictwo dostosuje się do zmieniającego się klimatu.
    🌡🌍Jeśli dopuścimy do wzrostu globalnej temperatury - skutki będą katastrofalne. Produkcja rolna w wielu regionach świata nie będzie możliwa, co zwiększy zagrożenie głodem i ograniczy rynek. Wiele produktów przestanie być dostępnych.
    ⚠️💧Jeśli chcemy zachować bezpieczeństwo żywnościowe polska gospodarka już w 2040 r. powinna stać się neutralna klimatycznie i wdrożyć szereg rozwiązań adaptacyjnych do skutków zmieniającego się klimatu dla rolnictwa i przemysłu spożywczego. Jakich?
    🌱Czy rolnictwo dostosuje się do zmiany klimatu?
    🌱Co o zmianie klimatu sądzą polscy rolnicy?
    🌱Jak redukować emisje gazów cieplarnianych z rolnictwa?
    Obejrzyj webinar zorganizowany przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot i Koalicję Klimatyczną odbył się 13 kwietnia 2023 r. Wykład poprowadził dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, prof. w Katedrze Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW w Warszawie, który prowadzi badania w zakresie polityki klimatycznej i ekologicznej, integracji ich celów do polityki rolnej i strategii rozwoju gospodarczego, a także dotyczące procesu europeizacji polskiej polityki ochrony środowiska oraz zarządzania ochroną środowiska. Ochroną klimatu i polityką klimatyczną prof. Karaczun zajmuje się od 1992 roku. W 1994 roku współtworzył Climate Action Network Central and Eastern Europe (CAN CEE), w latach 1994 - 1998 był jej dyrektorem. Współzałożyciel Koalicji Klimatycznej, od 2003 roku jest ekspertem zarządzającym Sekretariatem Koalicji Klimatycznej.

КОМЕНТАРІ • 5

  • @kotekpsotek3224
    @kotekpsotek3224 Рік тому

    duzo starych danych jest na tych wykresach. Przydalyby sie nowsze.
    Bo jak zaweza sie okres czasu to wnioski moga byc calkiem inne niz gdybysmy mieli dane oprocz historycznych z ostatnich paru lat :)

    • @pracowniabystra
      @pracowniabystra  Рік тому

      a tak konkretnie?

    • @kotekpsotek3224
      @kotekpsotek3224 Рік тому

      @@pracowniabystra 16 min dane do 2010
      17 min do 2012, przedzial z 18 lat porownywalny do przedzialu 2 letniego
      dalej sadownictwo jakas ankieta jednoroczna, to nie zadne badanie
      pozniej polny jablek gdzie 2020?
      (nie pamietam czy bylo mowione ze jakbla wisialy bo rzady polinski poszly na wojenke gospodarcza z rosja :D)
      21 min to juz w ogole nic nie mowi, taki krotki wycinek i to jeszcze dochod (uwzgledniona inflacja itd?)
      branie danych z banku swiatowego i ich prognoz? (przeciez to klamcy i mordercy/bandziory)

  • @rosniewoczach
    @rosniewoczach Рік тому

    Fajny wykład, choć tradycyjnie "zachowawczy". Nie wiem czy traktowanie rolników jak zagubionych dzieci komukolwiek pomoże ? Nie mają (bidulki) dostępu do informacji (serio ?). A tak ogólnie to nie są niczemu winni ...
    Albo hodowla zwierząt i temat biogazowni. Duże hodowle są złe ale budujmy przy nich biogazownie. Po co ? Co co w ogóle rozważać tak absurdalne "możliwości", skoro nie da się utrzymać tego typu hodowli bez szkody dla środowiska ?
    No i sama hodowla - zwierzęta są potrzebne ... ale właściwie po co? Hodowla to same minusy. Nawóz odzwierzęcy to też żadne złoto, a glebę można wzbogacać resztkami pożniwnymi. Nawóz można też robić z resztek roślinnych.
    Więc powtórzę - po co ? Żeby się rolnicy nie obrazili ?
    I o co chodzi z tym "przerzucaniem kosztów na rolników" skoro rolnicy dostają na te "koszty" dotacje ? A bez dotacji, palcem w bucie nie ruszą. To kto tak naprawdę ponosi te koszty ? No przecież nie rolnicy.