Praktycznie wszystko wiedziałem i niewiele nowego się dowiedziałem bo temat ostrości mam już ogarnięty ale i tak warto było obejrzeć. Jeszcze rok temu bym cię wychwalał pod niebiosa za ten film. Robisz ogromną robotę zwłaszcza dla początkujących fotografów, za co dozgonna wdzięczność. Oglądam sporo YT o fotografii i zapewniam, że masz dar tłumaczenia i docierania z informacją w prosty, przystępny i zrozumiały sposób. Pozdrawiam!
Serdecznie dziękuję! Ten odcinek zrobiłem w odpowiedzi na liczne prośby by temat ostrości podjąć. Wiem, że jest wiele osób, dla których te rzeczy są oczywiste, ale skoro były prośby to znaczy, że warto to było wytłumaczyć, w końcu tworzę dla swoich widzów a nie dla siebie :P Mam w planach kilka fajnych odcinków, które nie będą już takie turbo podstawowe, także jestem pewien, że niedługo tu coś fajnego dla siebie też znajdziesz :)
@@PatrikHeliosz wracając do tematu, to chętnie usłyszałbym od ciebie, o co kaman z tym całym EV w fotografii. Oczywiście cokolwiek wiem ale chętnie bym usłyszał od ciebie taką wiedzę w pigułce. Pozdrawiam.
Wracam czesto do Twoich poradników, kazdy jest świetny. Poszukuję odnosnie ostrości i jej głebi dobrego poradnika o odległóści hiperfokalnej. Ktoś, kto tyle potrafił już wytłumaczyć poradzi sobie zapewne i z tym tematem ;). Licże Patryk na Ciebie :)
@@PatrikHeliosz no to czekam bardzo....niby coś wiem, niby kombinuje a i tak ostrze na 1/3 kadru, zaznaczam...ze zdecydowanie specjalizuje sie w krajobrazie :)
Bardzo cenne informacje dotyczące ostrości. Co ciekawe na innym kanale przy obiektywie 50 mm 1.2 najlepsza ostrość była na F/8 i F/10. Czyli obaj doszliście do identycznych wniosków 👍 Super, że poruszyłeś ten temat, jak dotąd wiedziałem, że przysłona wpływa na głębię ostrości i rozdzielczość obrazu, ale ostrość wydawała mi się taka sama na f/2.8 czy f/8 przy ultra jasnych obiektywach 1.2 czy 1.4
@@PatrikHeliosz Miałem na myśli jakość obrazu (MTF) np. na optycznych zachowanie danego obiektywu przy danej przysłonie. Opisywane jest to jako rozdzielczość obrazu. Chyba, że coś pokręciłem 🤔
Powiem tak, oglądam każdy film/filmik z zapartym tchem i nie mogę przestać, chyba się uzależniłem haha... Naprawdę widać i słychać pełny profesjonalizm, zaangażowanie i chęć przekazania swojej ogromnej wiedzy. Jeśli chodzi o filmiki "Podstawy fotografii" to jeszcze nie spotkałem się aby ktoś tak rzeczowo, konkretnie i przede wszystkim w zrozumiały, ciekawy sposób o tym opowiadał, brawo! Sam od niedawna bo od paru miesięcy fotografuję i takie materiały, porady wręcz dodają motywacyjnego kopa, dzięki wielkie! Może kiedyś sam coś wyślę do obróbki w Twoje ręce ;) Pozdrawiam. Ł L Fox .
Mówiąc o największej ostrości obrazka miałeś chyba na myśli najbardziej domkniętą przysłonę, a nie "najbardziej otwartą przysłonę". Niektóre obiektywy uzyskują najlepsze wyniki /rozdzielczości/ w przy przysłonie f 5.6 - pod kątem jakości obrazka. No i szerokie szkła też sporo dają. Z zoomem 17-28 i przysłoną f 5.6 /ogniskowa 17mm/ uzyskałem praktycznie cały obrazek w ostrości 😊 To ostrzenie manualne w Sony to no. Focus peaking. Bardzo polecam ustawić na średni poziom i kolor czerwony. Naprawdę super się to sprawdza, szczególnie jak masz manualne szkła lub sam ustawiać punkt ostrości. W fotografii krajobrazu polecam ostrzyć na temat np.drzewo, górę, most czy inny obiekt lub ostrzyć na 1/3 kadru 🙂 Warto poznać zarówno tryby aparatu jak i obiektywy. Praktyka uczy nas jak ostrzyć. Uczy nas kreatywności oraz elastyczności. Pozdrawiam i daję łapkę w górę! :-)
fajny kanał, właśnie na niego trafiłem, zobaczyłem kilka filmów. Jako, że lubię doskonałość ;) w przekazie to zwrócę uwagę na nomenklaturę, niestety nieodpowiednią. To nie są tryby ostrości jako takie, tylko tryby NASTAWIANIA ostrości. Tak najdokładniej to powinno się mówić nie o ostrości, ale o ogniskowaniu i ustawianiu odległości, a nie ostrości. Ostrość (tego czegoś co fotografujemy) jest wynikiem prawidłowego zogniskowania obiektywu. No i nawet to nie wyczerpuje tematu, bo jest tu powiązanie z głębią ostrości i też na przykład z poruszeniem aparatu. Dlatego bym nie powiedział o trybach ostrości, bo co to niby ma być? Są tryby nastawiania odległości, najczęściej określane jako tryby AF, a nie tryby ostrości, jest głębia ostrości, jest poruszenie. Nie można ciągle mówić ostrość, ostrość, ostrość.
@@PatrikHeliosz Że tak powiem swój swego pozna Po pierwsze wspomniałeś kiedyś w jakimś odcinku o siłowni przewinęła się ona w jakimś tam kontekście,a dziś zauważyłem po ramieniu 💪💪 tak właśnie biceps Pozdrawiam i wszystkiego dobrego życzę i po raz kolejny aby Twoje filmiki oglądało i czerpało z nich oczywiście, jak najwięcej osób
Fajny film! :) Mnie trochę brakowało takiej nieco bardziej zaawansowanej rzeczy jak używanie odpowiedniego AF. Mając Nikona D5300 często robiłem zdjęcia przez wizjer co dawało mi często loterię w ostrości na oku (mimo celowania w oko punktem pojedynczym wizjera), więc zacząłem używać LiveView który już raczej nie pudłuje :) Poza tym używanie przysłon rzędu 2.2 zamiast 1.8 lub nawet 4.0 zamiast obu poprzednich - zmniejszające prawdopodobieństwo pudła systemu AF. Obie te rzeczy co napisałem odnoszą się do lustrzanek i ich wiecznych problemów z BF i FF oraz kalibracją:) To taka rada ode mnie :)
Dzięki za feedback :D Myślę, że ugryzę ten temat raz jeszcze biorąc też inne rzeczy pod uwagę. Np. o tych polach ostrości na pewno muszę coś sensownie opracować :)
Redukcję kolorowego szumu warto realizować w przestrzeni kolorów Lab. Przyczyna jest dość prosta, w przestrzeni tej kontrola koloru jest całkowicie oddzielona od kontroli detalu (zatem ostrości). Za pierwszą odpowiadają kanały a oraz b (a, b to abstrakcyjne nazwy bez intuicyjnego rozwinięcia). Detal kontroluje wyłącznie kanał L (Lightness). Teraz, niezależnie jak zaawansowanego programu używasz, redukcja szumu sprowadza się do rozmywania. Rozmywając szum zazwyczaj na kanale b (oś żółty niebieski) - rzadziej na a (oś cyjan fuksja czyli magenta) - w zasadzie niczego nie zmieniasz w kanale kontroli detalu L, tj. nie powodujesz utraty ostrości. A o to przecież chodzi. Ostatni krok to powrót do wyjściowej przestrzeni, czyli zapewne RGB. Niezależność detalu (L) od koloru (a, b) sprawia, że także w pracy z kolorem Lab okazuje się przestrzenią o wysokiej użyteczności.
Mega są te Twoje filmy! Wydawało mi się, że już trochę wiem o fotografii, ale oglądałam z rozdziawioną buzią i chłonęłam wszystkie informacje... Niesamowicie całościowo podszedłeś do tematu i to jest fascynujące:) Bardzo dużo wyniosłam z tego odcinka:) Dzięki!!!:)
Bardzo merytoryczne filmy! A chciałbym dodać coś odnośnie krajobrazów, to najlepszą metodą jest ostrzenie strefowe. Ustawienie ostrości na 1/3 kadru od dołu ( liczymy 1/3 odległości od początku aparatu do ostatniego punktu w kadrze, np. góry etc. ) zapewnia nam ostrość w całym kadrze, pamiętając oczywiście o zastosowaniu wysokich przesłonach rzędu f11, czy f16 :)
@@PatrikHeliosz Jest więcej aplikacji oferowanych przez Topaz Labs, są one wtyczkami do Photoshopa, C1 i innych wywoływaczy RAW. Sam Topaz Studio jest takim wywoływaczem z wieloma ciekawymi opcjami. Jednak DeNoise i Sharpen są genialne. Nadal polecam Capture One, który pozwolił mi na definitywne pożegnanie się z Adobe. Edycja kolorów w tej apce nie ma sobie równych, a ostatnio wprowadzone dodatki są wręcz fantastyczne. Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy :)
przez 2 lata użytkowania bezlusterkowca do dziś nie uzbierałem na obiektyw 25mm AF i cały czas leciałem na pentaconie 50mm 1.8 taki zestaw pozwoli udoskonalić umiejętność patrzenia na szczegóły. Pomijając takie momenty jak model/krajobraz czy architektura to fotografowanie dzikiej zwierzyny wymaga już doświadczenia i to już nie stanowi wyzwania :)
Jasne że najostrzejsze zdjęcia zrobimy przysłoną 9 do 11, jednak nie będziemy mieli rozmycia tła. Jeśli robię portret zależy mi na bokeh, obiektywem przykładowo 50 mm f 1,8 nigdy nie używam tej najniższej wartości a np f 2,8. Jeśli robił bym portret jak sugerujesz f 9 do f 11 musiał bym później w postprodukcji robić sztuczne rozmycia tła. No nie wiem,kiedyś spróbuje, zobaczę co lepiej wyjdzie. Szkoda że nie skupiłeś się właśnie na tym kompromisie otwarcia przesłony gdzie można znaleźć ten środek, gdzie jeszcze łapie bokeh a nie tracimy na ostrości. pozdrawiam
Myślę, że to trochę kwestia gustu oraz specyfiki obiektywu, którą trzeba samemu doświadczalnie poznać. Jak masz przysłonę f/5.6 na np. 90mm to kompresja da duże rozmycie. A jak np. na 50mm chcesz rozmycie to niestety f/5.6 Ci tego tak nie da mocno.
Świetna lekcja. Brawo. Z przyjemnością oglądam Patryku Twoje filmy. Pytanie mam takie, od niedawna mam Canon R6. Czy jest możliwość również w nim ustawienia ostrości kolorem?
Dzięki za kolejny film. Przydałby się taki do video, gdyż ostatnio mój obiektyw wariuje, a kręcąc wewnątrz Musze mieć f. 1.7-2.8. A shutter wiadomo stały do fps.dziwne bo obiektyw wola ustaw afs lub mf. Afc jest niemożliwe
Dzięki wielkie :) Miałem taką opcję dostępną na stronie ale nie było zbytniego zainteresowania więc póki co to zdjąłem i na tę chwilę dla mnie tak jest lepiej bo ten czas przeznaczam na robienie kursu. Może po jego zrobieniu znowu uruchomię tę opcję bo powinienem wtedy mieć więcej czasu :)
Super materiał 👍 Ostrząc w krajobrazie w które miejsce powinni się celować aby ta głębia ostrości była maxymalna? Ja zawsze ostrze w 1/3 kadru a mimo wszystko ostatni plan oddalony odemnie o jakieś 100m jest nie ostre
Wiesz, jak chcesz zeby wszystko było ostre to rób focus stacking. W innym razie warto ostrzyć na głównym przedmiocie fotografii. Dobre zdjęcie krajobrazowe powinno mieć swój główny punkt (wodospad, horyzont, góra, kamień, potok, dolina itp.) i wtedy na tym warto ostrzyć
@@PatrikHeliosz Nie do końca. Głębia ostrości przy krajobrazach spokojnie jest w stanie pokryć znaczną część obrazka. Naturalnie zależy jak daleko jesteś od obiektu, który Cię interesuje. Zależność przysłon od odległości i GO, a do tego od ogniskowej obiektywu jest spora i jest o tym mnóstwo materiałów w sieci. Szukajcie pod pojęciem głębi ostrości :D Jaki wpływ ma ogniskowa, przysłona, odległość od obiektów oraz jak obliczać jej(głębi ostrości) zakres.
Jasne :) 1. Sekrety profesjonalnego brzmienia w małym studiu - Mike Senior 2. Fotografia produktowa - Schuy Eberhard 3. Światło w fotografii - Magia i Nauka - Hunter Fil, Biver Steven, Fuqua Paul 4. The Filmmakers Eye - Mercado Gustavo
Super odcinek, samo mięso 😄 Mam jeszcze pytanie apropo ISO i regulacji ekspozycji. Czy można wybierać między wyższym ISO przy robieniu zdjęcia a np. zrobienie ciemniejszego zdjęcia bez szumów i poprawienie ekspozycji w lighroomie? Czy ma to sens?
Dzięki! Właśnie się zastanawiałem jak ten odcinek się spodoba wegetarianom skoro jest tyle mięsa hehe xD A wiesz, że mocno rozkminiałem ten temat i nie znam jednoznacznej odpowiedzi? Postaram się to sensownie opracować i zrobić coś na ten temat żeby mieć jednoznaczną odpowiedz i znać jej powody :D
Wiem, że było wspomniane, przy okazji zorzy, żeby nocne zdjęcia ostrzyć na coś co jest daleko i jest nieco widoczne. A co jeśli robimy zdjęcie nocnego nieba (np. perseidy) gdzieś, gdzie zupełnie jest ciemno i nie mamy tego punktu "zaczepienia", na którym można spróbować ustawić ostrość? Tak w zeszłym roku "uwaliłem" kilka zdjęć, bo były zwyczajnie nieostre. Wydawało się, że ustawienie blisko nieskończoności załatwi temat... a okazywało się na komputerze, że jest zupełnie inaczej 😢
Jest to trudny temat, mocniej się tym nie zajmowałem szczerze mówiąc, tak intuicyjnie bym powiedział, że najlepiej na podglądzie patrzeć i trochę metodą prób i błędów to załatwiać. Ale jak zrobić z astrofotografii żyletę, tego dokładnie nie wiem 😐
Do astro, to najlepiej chyba ustawić ostrzenie na manualne, włączyć Live View, i przybliżenie i ostrzyć na najjaśniejszą gwiazdę, to znaczy manualnie kręcić pierścieniem ustawiania ostrości, aż ta najjaśniejsza gwiazda będzie jak najmniejszym punktem. Jeśli jest aż tak ciemno, że rzeczywiście nic nie widać na ekranie, to do momentu ostrzenia można zmienić ustawienia, np. wydłużyć czas, podbić ISO czy otworzyć przysłonę. Po takim ustawieniu ostrości wracamy do ustawień, na jakich chcemy fotografować, ewentualnie zmieniamy kadr i najważniejsze - nie można już dotknąć pierścienia ostrzenia :)
Partyk co sądzisz o obiektywie nikkor 70-200mm f2.8 VR i połączeniu z nikonem z matrycą APS-C ? Bo ta chęć poprawiania ciągle czegoś nie daje mi przestać myśleć o pełnej klatce..
hejka no właśnie co zrobić gdy fotografujemy wschód słońca na plaży? Ustawiamy ostrość na jakiś punkt krajobrazu czy wciskamy tylko autofocuś przyciskiem do połowy i robimy zdjęcie na dużej przesłonie typu f11 np. aby wszystko było ostre?
Hej! Super film :) mam natomiast pytanie o zaleznosc ostrosci wzgledem odleglosci - moim zdaniem jak robie zdjecia z bliska to wychodzi bardzo ostro a jak jak z tym samym szklem robie z wiekszej odleglosci to jest slabiej (np. Duet A6300 + Sigma 30/1.4 albo Sony 85/1.8. Jakies sugestie gdzie szukac przyczyn? Pozdrawiam!
Cześć! Normalne zjawisko związane z przysłoną i ogniskowaniem obiektywu. Głębia ostrości przy ostrzeniu na dalsze plany się zmienia, dlatego zamiast jednego bardzo ostrego punktu, masz większa płaszczyznę, co na niektórych obrazkach może dać złudzenie braku ostrości. Efekt jest szczególnie widoczny przy korzystaniu z niskich wartości przysłon, prawda? np. 1.4, 1.8 2.0. Ostrząc na dalsze plany próbuj z wartościami przysłon 2.8-4, gdzie rozdzielczość optyczna obiektywów jest największa, powinno być dużo lepiej :)
@@redspecialr19 uzupełniając, staraj się nie przekraczać przysłony f5.6 szczególnie w przypadku sigmy, bo powyżej obrazek robi się już dużo mniej użyteczny. Np. f16 da Ci dużą głębię ostrości, ale z ogólnie pojętym "wyraźnym" obrazkiem może mieć niewiele wspólnego :) wiąże się to z rozdzielczością optyczną obiektywów jak wspomniałem wcześniej, a właściwości każdego ze swoich szkieł możesz sprawdzić chociażby na optycznych: www.optyczne.pl/394.4-Test_obiektywu-Sigma_C_30_mm_f_1.4_DC_DN_Rozdzielczo%C5%9B%C4%87_obrazu.html warto ogarnąć ten temat jeżeli zależy nam na zdjęciach ostrych jak żyletki! :)
@@MirekEm1 Nie robię tego z żadnej mody, jakoś zawsze w ten sposób gadałem i wiem, że może kojarzyć się z jakimś motywacyjnym bełkotem, ale nie taki jest mój zamiar :P
Mam 4 różne obiektywy od 50 1.8 stm po sigme 17-50 2.8 i czy najlepsze efekty są na fotografiach f11 według testów większość obiektywów swoje najlepsze parametry ma między f4-5.6. Chyba ze się mylę
Każdy obiektyw ma swój złoty punkt, zawsze gdzieś w połowie zakresu. Także trzeba to odszukac dla kazdego, u mnie wiekszosc wlasnie w okolicach f/8 do f/11 robi żyletę
Też się nad tym zastanawiam... Te testy chyba dotyczą rozdzielczości obrazu (MTFy). Nie bardzo wiem jak duża jest korelacja między tym a ostrością. Przy wyższych przysłonach np. powyżej F/8 przecież jakość obrazu spada. Niektórzy fotografują krajobraz nawet na F/22, czego kompletnie nie rozumiem (wiem GO w całym kadrze, ale i spadek znacznej jakości na zdjęciu, tak mi się wydaje).
Kurcze, widzę że wielu osobom to przeszkadza. Tak nieszczęśliwie się przyzwyczaiłem mówić i teraz mi trudno się odzwyczaić :) Będę nad tym pracował, dzięki za zwrócenie uwagi :)
Tak na chłopski rozum to patrząc na otwór przy bagnecie - jak mały to do apsc, jak duży to pewnie ff. Ale każda marka dodatowo stosuje swoje oznaczenia jeśli obiektyw nie jest do pełnej klatki. Ja używam Soniaczy i dlatego jeśli na obiektywie jest napisany model obiektywu z literkami DT to oznacza to, że jest to do APS-C, w Canonach dopisane byłoby EF-S na obiektywie. A jak kupujesz to patrz jaki jest skrót nazwy, w soniaczach obiektywy pełnoklatkowe na bagnet E oznaczany jest jako np. „Sony FE 90mm f/2.8”, to te literki FE oznaczają, że jest na pełną klatkę, a na APS-C nazwa obiektywu brzmi np.: „Sony E 18-105 f/4”, to ta literka E oznacza, ze to jest na APS-C :) najlepiej poszperać i sie dowiedziec jakie sa oznaczenia na Twoj sprzet. Moze zrobie o tym konkretny filmik? Co uwazasz?
@@PatrikHeliosz dzięki za wyjaśnienie! Faktycznie pamiętam teraz jak czytałem o tych oznaczeniach, ale zapomniałem o tym fakcie po zakupie sprzętu. Myślę, że film na ten temat mógłby być jak najbardziej przydatny ;)
..w dobie Internetu to namnożyło się "fachowców" co nie miara :) A potem taki obładowany sprzętem za kilka tysięcy zastanawia się w kościele jaki obiektyw nałożyć??
W dobie internetu da się wieeeelu rzeczy nauczyć za darmo z takich właśnie źródeł. Myślę, że jeśli ktoś ogląda więcej moich poradników to nie będzie miał tego problemu z niewiedzą o tym jaki nałożyć obiektyw :)
Chłopcze,czy ty nie znasz innego słowa jak ogarnij. Takich słów używa niepiśmienna wspólnota memowo obrazkowa a nie ludzie dbający o język i poprawną wymowę.
Praktycznie wszystko wiedziałem i niewiele nowego się dowiedziałem bo temat ostrości mam już ogarnięty ale i tak warto było obejrzeć. Jeszcze rok temu bym cię wychwalał pod niebiosa za ten film. Robisz ogromną robotę zwłaszcza dla początkujących fotografów, za co dozgonna wdzięczność. Oglądam sporo YT o fotografii i zapewniam, że masz dar tłumaczenia i docierania z informacją w prosty, przystępny i zrozumiały sposób. Pozdrawiam!
Serdecznie dziękuję! Ten odcinek zrobiłem w odpowiedzi na liczne prośby by temat ostrości podjąć. Wiem, że jest wiele osób, dla których te rzeczy są oczywiste, ale skoro były prośby to znaczy, że warto to było wytłumaczyć, w końcu tworzę dla swoich widzów a nie dla siebie :P
Mam w planach kilka fajnych odcinków, które nie będą już takie turbo podstawowe, także jestem pewien, że niedługo tu coś fajnego dla siebie też znajdziesz :)
@@PatrikHeliosz wracając do tematu, to chętnie usłyszałbym od ciebie, o co kaman z tym całym EV w fotografii. Oczywiście cokolwiek wiem ale chętnie bym usłyszał od ciebie taką wiedzę w pigułce. Pozdrawiam.
Dziękuje, jasno i konkretnie wytłumaczyłeś o co chodzi w temacie: ostrość
Wracam czesto do Twoich poradników, kazdy jest świetny. Poszukuję odnosnie ostrości i jej głebi dobrego poradnika o odległóści hiperfokalnej. Ktoś, kto tyle potrafił już wytłumaczyć poradzi sobie zapewne i z tym tematem ;). Licże Patryk na Ciebie :)
Oo! Dobry temat! Ogarne to! :D
@@PatrikHeliosz no to czekam bardzo....niby coś wiem, niby kombinuje a i tak ostrze na 1/3 kadru, zaznaczam...ze zdecydowanie specjalizuje sie w krajobrazie :)
No to tym łatwiej mi będzie się w tej kwestii wypowiedzieć :D
Dobrze wytłumaczone podstawy 😊
Jeden z najlepszych filmów na ten temat na UA-cam. Brawo!
Bardzo mnie to cieszy! Dziękuję za komentarz :))
Profeska. Czuć od Ciebie pasję i zaangażowanie. Oby tak dalej.
Dziękuję Maciek! Na pewno nie zwalniam tempa! :D
Fajny z Ciebie gość.
Dzięki Krzysiu! :D
Najlepszy kanal foto na YT. Clarity ,,suwak" na najwyzszym poziomie. Dziekuje
hehehehe, dzięki piękne :D staram się robić clarity na maksa, ale tylko w opracowywaniu tematów :D
Bardzo cenne informacje dotyczące ostrości. Co ciekawe na innym kanale przy obiektywie 50 mm 1.2 najlepsza ostrość była na F/8 i F/10. Czyli obaj doszliście do identycznych wniosków 👍 Super, że poruszyłeś ten temat, jak dotąd wiedziałem, że przysłona wpływa na głębię ostrości i rozdzielczość obrazu, ale ostrość wydawała mi się taka sama na f/2.8 czy f/8 przy ultra jasnych obiektywach 1.2 czy 1.4
Yeah! Z jedną uwagą tylko - przysłona nie wpływa na rozdzielczosc. Rozdzielczosc zalezy od matrycy :)
@@PatrikHeliosz Miałem na myśli jakość obrazu (MTF) np. na optycznych zachowanie danego obiektywu przy danej przysłonie. Opisywane jest to jako rozdzielczość obrazu. Chyba, że coś pokręciłem 🤔
@@enmirror5545 jakość tak. Rozdzielczość to ilość pikseli po prostu :)
Ogień 🔥🔥🔥bardzo mi się podobają twoje poradniki. Uporządkowują wiedzę. Dla początkujących ogrom wiedzy.
Bardzo się cieszę, że się podoba :) dzięki!
Zaczynam oglądać regularnie :)
Mega! Strasznie mnie to cieszy :)
Jak zawsze, bardzo jasno i przyjemnie przekazana wiedza
Wielkie dzięki! ^^ Pozdrawiam!
Patryku dziś to było, seta i galareta rewelacja trafia do łepa przećwiczyć super zawsze do przodu użyteczny odcinek.
ahahahaha no to mega się cieszę! Dzięki Ryszard! Bardzo mi miło, że odcinek się spodobał :D
Powiem tak, oglądam każdy film/filmik z zapartym tchem i nie mogę przestać, chyba się uzależniłem haha... Naprawdę widać i słychać pełny profesjonalizm, zaangażowanie i chęć przekazania swojej ogromnej wiedzy. Jeśli chodzi o filmiki "Podstawy fotografii" to jeszcze nie spotkałem się aby ktoś tak rzeczowo, konkretnie i przede wszystkim w zrozumiały, ciekawy sposób o tym opowiadał, brawo!
Sam od niedawna bo od paru miesięcy fotografuję i takie materiały, porady wręcz dodają motywacyjnego kopa, dzięki wielkie! Może kiedyś sam coś wyślę do obróbki w Twoje ręce ;) Pozdrawiam. Ł L Fox .
Dzięki piękne! Strasznie mnie to cieszy i daje równie wielkiego kopa jak widzę, że to ma dla kogoś sens :D
Dobry film. Ciekawie mówisz, a co najważniejsze nie ma cięcia po każdym zdaniu. Widać, że wiesz o czym mówisz. Sub leci :))
Dzięki wielkie :D trochę już mi się na szczęście udało wyrobić i robić mało cięć :))
Mówiąc o największej ostrości obrazka miałeś chyba na myśli najbardziej domkniętą przysłonę, a nie "najbardziej otwartą przysłonę". Niektóre obiektywy uzyskują najlepsze wyniki /rozdzielczości/ w przy przysłonie f 5.6 - pod kątem jakości obrazka. No i szerokie szkła też sporo dają. Z zoomem 17-28 i przysłoną f 5.6 /ogniskowa 17mm/ uzyskałem praktycznie cały obrazek w ostrości 😊
To ostrzenie manualne w Sony to no. Focus peaking. Bardzo polecam ustawić na średni poziom i kolor czerwony. Naprawdę super się to sprawdza, szczególnie jak masz manualne szkła lub sam ustawiać punkt ostrości.
W fotografii krajobrazu polecam ostrzyć na temat np.drzewo, górę, most czy inny obiekt lub ostrzyć na 1/3 kadru 🙂
Warto poznać zarówno tryby aparatu jak i obiektywy. Praktyka uczy nas jak ostrzyć. Uczy nas kreatywności oraz elastyczności.
Pozdrawiam i daję łapkę w górę! :-)
Tak dokładnie :D zgadzam się, też używam na Sony czerwony focus peaking na średni poziom :D
@@PatrikHeliosz bardzo interesujący materiał. Mam nadzieję, że będzie kontynuacja wątku 😊
@@ConradGale patrząc po komentarzach to chyba będzie trzeba takie coś zrobić :)
Świetne. Po prostu :)
Na to właśnie czekałem! Może wznowienie serii obrabiamy zdjęcia widzów?
Noc! Niedługo taki zrobię bo fajna zabawa :D
Dzieki, super poradnik
powiem szczerze, że miejsce i to co znajduje się w tle od razu skojarzyło mi się z fotokawkami u Zienia :D
Hehehe, serio? Ja go oglądam a wcale nie inspirowałem się nim :D wezmę to za komplement bo Zieniu robi mega materiały!
fajny kanał, właśnie na niego trafiłem, zobaczyłem kilka filmów. Jako, że lubię doskonałość ;) w przekazie to zwrócę uwagę na nomenklaturę, niestety nieodpowiednią. To nie są tryby ostrości jako takie, tylko tryby NASTAWIANIA ostrości. Tak najdokładniej to powinno się mówić nie o ostrości, ale o ogniskowaniu i ustawianiu odległości, a nie ostrości. Ostrość (tego czegoś co fotografujemy) jest wynikiem prawidłowego zogniskowania obiektywu. No i nawet to nie wyczerpuje tematu, bo jest tu powiązanie z głębią ostrości i też na przykład z poruszeniem aparatu. Dlatego bym nie powiedział o trybach ostrości, bo co to niby ma być? Są tryby nastawiania odległości, najczęściej określane jako tryby AF, a nie tryby ostrości, jest głębia ostrości, jest poruszenie. Nie można ciągle mówić ostrość, ostrość, ostrość.
O widzę że kolega ma też zainteresowania którymi ja się interesuje-chodzi mi o treningi siłowe 💪💪
heheh, a po czym widać? :D
@@PatrikHeliosz
Że tak powiem swój swego pozna
Po pierwsze wspomniałeś kiedyś w jakimś odcinku o siłowni przewinęła się ona w jakimś tam kontekście,a dziś zauważyłem po ramieniu 💪💪 tak właśnie biceps
Pozdrawiam i wszystkiego dobrego życzę i po raz kolejny aby Twoje filmiki oglądało i czerpało z nich oczywiście, jak najwięcej osób
@@rafaka3340 hehehe, to fajno, że coś widać xDDD Dzięki wielkie! ^^
ŁaŁ! No to się dobrze ogląda i przyswaja! Zostaje na tym kanale na dłużej! Leci SUB! Bardzo dziękuję za dzielenie się wiedzą :) Przemo z Legnicy :)
Bardzo się cieszę, że jest to łatwo przyswajalne :) dzięki i pozdrawiam!
Fajny film! :) Mnie trochę brakowało takiej nieco bardziej zaawansowanej rzeczy jak używanie odpowiedniego AF. Mając Nikona D5300 często robiłem zdjęcia przez wizjer co dawało mi często loterię w ostrości na oku (mimo celowania w oko punktem pojedynczym wizjera), więc zacząłem używać LiveView który już raczej nie pudłuje :) Poza tym używanie przysłon rzędu 2.2 zamiast 1.8 lub nawet 4.0 zamiast obu poprzednich - zmniejszające prawdopodobieństwo pudła systemu AF. Obie te rzeczy co napisałem odnoszą się do lustrzanek i ich wiecznych problemów z BF i FF oraz kalibracją:) To taka rada ode mnie :)
Dzięki za feedback :D Myślę, że ugryzę ten temat raz jeszcze biorąc też inne rzeczy pod uwagę. Np. o tych polach ostrości na pewno muszę coś sensownie opracować :)
Jeszcze nie obejrzałam, ale już wiem, że będzie to dobre! :D
Dzięki wielkie :) to miłego oglądania :D
Redukcję kolorowego szumu warto realizować w przestrzeni kolorów Lab. Przyczyna jest dość prosta, w przestrzeni tej kontrola koloru jest całkowicie oddzielona od kontroli detalu (zatem ostrości). Za pierwszą odpowiadają kanały a oraz b (a, b to abstrakcyjne nazwy bez intuicyjnego rozwinięcia). Detal kontroluje wyłącznie kanał L (Lightness). Teraz, niezależnie jak zaawansowanego programu używasz, redukcja szumu sprowadza się do rozmywania. Rozmywając szum zazwyczaj na kanale b (oś żółty niebieski) - rzadziej na a (oś cyjan fuksja czyli magenta) - w zasadzie niczego nie zmieniasz w kanale kontroli detalu L, tj. nie powodujesz utraty ostrości. A o to przecież chodzi. Ostatni krok to powrót do wyjściowej przestrzeni, czyli zapewne RGB. Niezależność detalu (L) od koloru (a, b) sprawia, że także w pracy z kolorem Lab okazuje się przestrzenią o wysokiej użyteczności.
Tyle już tu inni napisali, że ja tylko narysuję 👍
Hehehe, dzięki wielkie 😀
Super poradnik!
Dzięki wielkie!!! :))
Mega są te Twoje filmy! Wydawało mi się, że już trochę wiem o fotografii, ale oglądałam z rozdziawioną buzią i chłonęłam wszystkie informacje... Niesamowicie całościowo podszedłeś do tematu i to jest fascynujące:) Bardzo dużo wyniosłam z tego odcinka:) Dzięki!!!:)
To jaki mi banan wywołałaś na buzi to jest niesłychane! Strasznie mnie to cieszy Ula! Dziękuję za cudowny komentarz! :) Pozdrawiam!!
@@PatrikHeliosz No i o to chodzi:) Cieszę się! Tak fajną robotę robisz, że po prostu musiałam Ci to napisać!!!
Swietny material, dzięki
Dzięki ogromne! :D
Bardzo merytoryczne filmy! A chciałbym dodać coś odnośnie krajobrazów, to najlepszą metodą jest ostrzenie strefowe. Ustawienie ostrości na 1/3 kadru od dołu ( liczymy 1/3 odległości od początku aparatu do ostatniego punktu w kadrze, np. góry etc. ) zapewnia nam ostrość w całym kadrze, pamiętając oczywiście o zastosowaniu wysokich przesłonach rzędu f11, czy f16 :)
Dzięki piękne :) Tej metody nie znałem :D dziękuję za podzielenie się nią ^^
Dzięki :)
Proszę bardzo! :)
Do odszumiania polecam Topaz DeNoise, do wyostrzania Topaz Sharpen. Nie spotkałem lepszych aplikacji.
Oo! Nie słyszałem nawet o takich aplikacjach, dzięki! :D
@@PatrikHeliosz Jest więcej aplikacji oferowanych przez Topaz Labs, są one wtyczkami do Photoshopa, C1 i innych wywoływaczy RAW. Sam Topaz Studio jest takim wywoływaczem z wieloma ciekawymi opcjami. Jednak DeNoise i Sharpen są genialne. Nadal polecam Capture One, który pozwolił mi na definitywne pożegnanie się z Adobe. Edycja kolorów w tej apce nie ma sobie równych, a ostatnio wprowadzone dodatki są wręcz fantastyczne. Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy :)
przez 2 lata użytkowania bezlusterkowca do dziś nie uzbierałem na obiektyw 25mm AF i cały czas leciałem na pentaconie 50mm 1.8 taki zestaw pozwoli udoskonalić umiejętność patrzenia na szczegóły. Pomijając takie momenty jak model/krajobraz czy architektura to fotografowanie dzikiej zwierzyny wymaga już doświadczenia i to już nie stanowi wyzwania :)
Prawda! Wbrew pozorom to często ograniczenia sprzętowe najbardziej rozwijają kreatywność i umiejętności :)
jeszcze tu wrócę bo fajnie gada
To bardzo mi miło! Dzięki :))
Jasne że najostrzejsze zdjęcia zrobimy przysłoną 9 do 11, jednak nie będziemy mieli rozmycia tła. Jeśli robię portret zależy mi na bokeh, obiektywem przykładowo 50 mm f 1,8 nigdy nie używam tej najniższej wartości a np f 2,8. Jeśli robił bym portret jak sugerujesz f 9 do f 11 musiał bym później w postprodukcji robić sztuczne rozmycia tła. No nie wiem,kiedyś spróbuje, zobaczę co lepiej wyjdzie. Szkoda że nie skupiłeś się właśnie na tym kompromisie otwarcia przesłony gdzie można znaleźć ten środek, gdzie jeszcze łapie bokeh a nie tracimy na ostrości. pozdrawiam
Myślę, że to trochę kwestia gustu oraz specyfiki obiektywu, którą trzeba samemu doświadczalnie poznać. Jak masz przysłonę f/5.6 na np. 90mm to kompresja da duże rozmycie. A jak np. na 50mm chcesz rozmycie to niestety f/5.6 Ci tego tak nie da mocno.
@@PatrikHeliosz znalazłem taką stronkę, troszkę się nią posiłkuję, robię symulacje, fajne narzędzie. dofsimulator.net/pl/
Super kanal
Dziękuję pięknie! :D
Świetna lekcja. Brawo. Z przyjemnością oglądam Patryku Twoje filmy.
Pytanie mam takie, od niedawna mam Canon R6. Czy jest możliwość również w nim ustawienia ostrości kolorem?
Dzięki za kolejny film. Przydałby się taki do video, gdyż ostatnio mój obiektyw wariuje, a kręcąc wewnątrz Musze mieć f. 1.7-2.8. A shutter wiadomo stały do fps.dziwne bo obiektyw wola ustaw afs lub mf. Afc jest niemożliwe
Słusznie! Do kwestii video kilka rzeczy należałoby dopowiedzieć więc trzeba nagrać! :D dopisuję do listy swojej :D
Świetny materiał! Patrik czy planujesz jakiś couching na żywo za $$? Z chęcią bym poduczył się od Ciebie na live:)
Dzięki wielkie :) Miałem taką opcję dostępną na stronie ale nie było zbytniego zainteresowania więc póki co to zdjąłem i na tę chwilę dla mnie tak jest lepiej bo ten czas przeznaczam na robienie kursu. Może po jego zrobieniu znowu uruchomię tę opcję bo powinienem wtedy mieć więcej czasu :)
Super materiał 👍
Ostrząc w krajobrazie w które miejsce powinni się celować aby ta głębia ostrości była maxymalna? Ja zawsze ostrze w 1/3 kadru a mimo wszystko ostatni plan oddalony odemnie o jakieś 100m jest nie ostre
Wiesz, jak chcesz zeby wszystko było ostre to rób focus stacking. W innym razie warto ostrzyć na głównym przedmiocie fotografii. Dobre zdjęcie krajobrazowe powinno mieć swój główny punkt (wodospad, horyzont, góra, kamień, potok, dolina itp.) i wtedy na tym warto ostrzyć
@@PatrikHeliosz dzięki 🙂
@@Garminn--070 Luzik :)
@@PatrikHeliosz Nie do końca.
Głębia ostrości przy krajobrazach spokojnie jest w stanie pokryć znaczną część obrazka. Naturalnie zależy jak daleko jesteś od obiektu, który Cię interesuje. Zależność przysłon od odległości i GO, a do tego od ogniskowej obiektywu jest spora i jest o tym mnóstwo materiałów w sieci. Szukajcie pod pojęciem głębi ostrości :D Jaki wpływ ma ogniskowa, przysłona, odległość od obiektów oraz jak obliczać jej(głębi ostrości) zakres.
@@pmstudiomicharaines7386 Mega pomocny komentarz! Dziękuję za dopełnienie ^^
Super poradnik Patryk :) Coś czuję, że Twój kanał za niedługo mocno wystrzeli, bo serducho do robienia tych filmów czuć za każdym razem!
Wow! Dzięki wielkie! Bardzo wiele takie słowa dla mnie znaczą! :)
Właśnie takiego filmiku potrzebowałam! Mogę spytać o tytuły książek, które leżą na biurku? Bo w sumie tylko jeden tytuł udało mi się odczytać.
Jasne :)
1. Sekrety profesjonalnego brzmienia w małym studiu - Mike Senior
2. Fotografia produktowa - Schuy Eberhard
3. Światło w fotografii - Magia i Nauka - Hunter Fil, Biver Steven, Fuqua Paul
4. The Filmmakers Eye - Mercado Gustavo
@@PatrikHeliosz DZIĘKUJĘ
Hej, podasz mi w którym filmie mówisz o polach ostrości?
A moze odcinek o odleglosci hiperfokalnej i jak sobie z nia radzic? :)
Spoko pomysł! To wgl by sie przydała taka seria o obiektywach w sumie :D
Super odcinek, samo mięso 😄 Mam jeszcze pytanie apropo ISO i regulacji ekspozycji. Czy można wybierać między wyższym ISO przy robieniu zdjęcia a np. zrobienie ciemniejszego zdjęcia bez szumów i poprawienie ekspozycji w lighroomie? Czy ma to sens?
Dzięki! Właśnie się zastanawiałem jak ten odcinek się spodoba wegetarianom skoro jest tyle mięsa hehe xD A wiesz, że mocno rozkminiałem ten temat i nie znam jednoznacznej odpowiedzi? Postaram się to sensownie opracować i zrobić coś na ten temat żeby mieć jednoznaczną odpowiedz i znać jej powody :D
Wiem, że było wspomniane, przy okazji zorzy, żeby nocne zdjęcia ostrzyć na coś co jest daleko i jest nieco widoczne. A co jeśli robimy zdjęcie nocnego nieba (np. perseidy) gdzieś, gdzie zupełnie jest ciemno i nie mamy tego punktu "zaczepienia", na którym można spróbować ustawić ostrość? Tak w zeszłym roku "uwaliłem" kilka zdjęć, bo były zwyczajnie nieostre. Wydawało się, że ustawienie blisko nieskończoności załatwi temat... a okazywało się na komputerze, że jest zupełnie inaczej 😢
Jest to trudny temat, mocniej się tym nie zajmowałem szczerze mówiąc, tak intuicyjnie bym powiedział, że najlepiej na podglądzie patrzeć i trochę metodą prób i błędów to załatwiać. Ale jak zrobić z astrofotografii żyletę, tego dokładnie nie wiem 😐
Do astro, to najlepiej chyba ustawić ostrzenie na manualne, włączyć Live View, i przybliżenie i ostrzyć na najjaśniejszą gwiazdę, to znaczy manualnie kręcić pierścieniem ustawiania ostrości, aż ta najjaśniejsza gwiazda będzie jak najmniejszym punktem. Jeśli jest aż tak ciemno, że rzeczywiście nic nie widać na ekranie, to do momentu ostrzenia można zmienić ustawienia, np. wydłużyć czas, podbić ISO czy otworzyć przysłonę. Po takim ustawieniu ostrości wracamy do ustawień, na jakich chcemy fotografować, ewentualnie zmieniamy kadr i najważniejsze - nie można już dotknąć pierścienia ostrzenia :)
@@Adamix1212 słuszna rada :D
Jeśli to nie zbrodnia? To podrzucam link do filmu w którym dość dobrze to pokazano:
ua-cam.com/video/BQlcn9Bqpsc/v-deo.html
Partyk co sądzisz o obiektywie nikkor 70-200mm f2.8 VR i połączeniu z nikonem z matrycą APS-C ? Bo ta chęć poprawiania ciągle czegoś nie daje mi przestać myśleć o pełnej klatce..
Siemka, nie uzywałem tego obiektywu więc nie jestem w stanie się na jego temat niestety wypowiedzieć :|
hejka no właśnie co zrobić gdy fotografujemy wschód słońca na plaży? Ustawiamy ostrość na jakiś punkt krajobrazu czy wciskamy tylko autofocuś przyciskiem do połowy i robimy zdjęcie na dużej przesłonie typu f11 np. aby wszystko było ostre?
Hej! Super film :) mam natomiast pytanie o zaleznosc ostrosci wzgledem odleglosci - moim zdaniem jak robie zdjecia z bliska to wychodzi bardzo ostro a jak jak z tym samym szklem robie z wiekszej odleglosci to jest slabiej (np. Duet A6300 + Sigma 30/1.4 albo Sony 85/1.8. Jakies sugestie gdzie szukac przyczyn?
Pozdrawiam!
Dzięki! Szczerze mówiąc pierwsze słyszę. Warto poguglać, ale nigdy o takiej zależności nie słyszałem
Cześć!
Normalne zjawisko związane z przysłoną i ogniskowaniem obiektywu. Głębia ostrości przy ostrzeniu na dalsze plany się zmienia, dlatego zamiast jednego bardzo ostrego punktu, masz większa płaszczyznę, co na niektórych obrazkach może dać złudzenie braku ostrości. Efekt jest szczególnie widoczny przy korzystaniu z niskich wartości przysłon, prawda? np. 1.4, 1.8 2.0. Ostrząc na dalsze plany próbuj z wartościami przysłon 2.8-4, gdzie rozdzielczość optyczna obiektywów jest największa, powinno być dużo lepiej :)
@@pmstudiomicharaines7386 dzieki! Sprawdzę :)
@@pmstudiomicharaines7386 I za to ja kocham społeczność wokół tego kanału! Mega pomocne! Dzięki za komentarz! :D
@@redspecialr19 uzupełniając, staraj się nie przekraczać przysłony f5.6 szczególnie w przypadku sigmy, bo powyżej obrazek robi się już dużo mniej użyteczny. Np. f16 da Ci dużą głębię ostrości, ale z ogólnie pojętym "wyraźnym" obrazkiem może mieć niewiele wspólnego :) wiąże się to z rozdzielczością optyczną obiektywów jak wspomniałem wcześniej, a właściwości każdego ze swoich szkieł możesz sprawdzić chociażby na optycznych: www.optyczne.pl/394.4-Test_obiektywu-Sigma_C_30_mm_f_1.4_DC_DN_Rozdzielczo%C5%9B%C4%87_obrazu.html
warto ogarnąć ten temat jeżeli zależy nam na zdjęciach ostrych jak żyletki! :)
Gdzie Twoje studio do nagrań?🤔🤔
Siedze w nim :D tylko na tle innej sciany :)
Myślisz, że znajdę te wszystkie funkcje autofokusa, o których mówisz w moim 90D?
Zastanawia mnie ten tryb ciągły i zaznaczanie kolorem.
Zaznaczania kolorem pewnie tam nie będzie, tryb ciągły powinien być (tak mi się wydaje :P)
Radzę Tobie używać słowa Ci, będzie naturalniej.
Ja tak normalnie gadam :D w sensie staram się nawet mówić Wam albo Tobie ale samo tak wychodzi :P
@@PatrikHeliosz nie wiem ja tam stary jestem ale zauważyłem taką nowomodę na YT
@@MirekEm1 Nie robię tego z żadnej mody, jakoś zawsze w ten sposób gadałem i wiem, że może kojarzyć się z jakimś motywacyjnym bełkotem, ale nie taki jest mój zamiar :P
Mam 4 różne obiektywy od 50 1.8 stm po sigme 17-50 2.8 i czy najlepsze efekty są na fotografiach f11 według testów większość obiektywów swoje najlepsze parametry ma między f4-5.6. Chyba ze się mylę
Każdy obiektyw ma swój złoty punkt, zawsze gdzieś w połowie zakresu. Także trzeba to odszukac dla kazdego, u mnie wiekszosc wlasnie w okolicach f/8 do f/11 robi żyletę
Też się nad tym zastanawiam... Te testy chyba dotyczą rozdzielczości obrazu (MTFy). Nie bardzo wiem jak duża jest korelacja między tym a ostrością. Przy wyższych przysłonach np. powyżej F/8 przecież jakość obrazu spada. Niektórzy fotografują krajobraz nawet na F/22, czego kompletnie nie rozumiem (wiem GO w całym kadrze, ale i spadek znacznej jakości na zdjęciu, tak mi się wydaje).
👍
:))
Czy robiąc zdjęcia ze statywu wyłączać AF ? I ostrzyć manualnie ?
W moim przypadku, aby zdjęcia były ostre to dodaje papryczkę chilly.🌶
hehehe, to też działa :D
Patrik Heliosz, "tobie" jest słabe, "ci" jest bardziej naturalne i milsze sercu językoznawców. Pozdrawiam.
Kurcze, widzę że wielu osobom to przeszkadza. Tak nieszczęśliwie się przyzwyczaiłem mówić i teraz mi trudno się odzwyczaić :) Będę nad tym pracował, dzięki za zwrócenie uwagi :)
@Theodor the Cat Hehehehe, Steffen Muller! :D A to dobrze czy źle? :P W sumie niemiecki był też moim pierwszym językiem więc to chyba o to chodzi ^^
Co to za lampka na biurku?
To Newell Sundesk nh001 :)
Mam pytanie które nurtuje mnie już od dłuższego czasu - Jak rozróżnić czy obiektyw jest pod matrycę aps-c czy pod pełną klatkę?
Tak na chłopski rozum to patrząc na otwór przy bagnecie - jak mały to do apsc, jak duży to pewnie ff. Ale każda marka dodatowo stosuje swoje oznaczenia jeśli obiektyw nie jest do pełnej klatki. Ja używam Soniaczy i dlatego jeśli na obiektywie jest napisany model obiektywu z literkami DT to oznacza to, że jest to do APS-C, w Canonach dopisane byłoby EF-S na obiektywie. A jak kupujesz to patrz jaki jest skrót nazwy, w soniaczach obiektywy pełnoklatkowe na bagnet E oznaczany jest jako np. „Sony FE 90mm f/2.8”, to te literki FE oznaczają, że jest na pełną klatkę, a na APS-C nazwa obiektywu brzmi np.: „Sony E 18-105 f/4”, to ta literka E oznacza, ze to jest na APS-C :) najlepiej poszperać i sie dowiedziec jakie sa oznaczenia na Twoj sprzet. Moze zrobie o tym konkretny filmik? Co uwazasz?
@@PatrikHeliosz dzięki za wyjaśnienie! Faktycznie pamiętam teraz jak czytałem o tych oznaczeniach, ale zapomniałem o tym fakcie po zakupie sprzętu. Myślę, że film na ten temat mógłby być jak najbardziej przydatny ;)
@@kuba7365 Super! To zrobię taki filmik! :)
No nie źle teraz trochę więcej kumam
ZASADNICZO OSTROŚĆ OBRAZU NIE ZALEŻY WYŁĄCZNIE OD KORPUSU APARATU A NAJBARDZIEJ OD OBIEKTYWU. AMEN
..w dobie Internetu to namnożyło się "fachowców" co nie miara :)
A potem taki obładowany sprzętem za kilka tysięcy zastanawia się w kościele jaki obiektyw nałożyć??
W dobie internetu da się wieeeelu rzeczy nauczyć za darmo z takich właśnie źródeł. Myślę, że jeśli ktoś ogląda więcej moich poradników to nie będzie miał tego problemu z niewiedzą o tym jaki nałożyć obiektyw :)
@@PatrikHeliosz dobry fotograf to drzwiami od stodoły zdjęcie zrobi..🤪🤪
I kalkulatorem nakręci film 👌🏼
Chcę Ci opowiedzieć, nie Tobie.
I jeszcze TĘ ostrość, nie TĄ.
Chłopcze,czy ty nie znasz innego słowa jak ogarnij. Takich słów używa niepiśmienna wspólnota memowo obrazkowa a nie ludzie dbający o język i poprawną wymowę.