Filtr pevných částic - mýty a fakta

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 лют 2024
  • Dnes se s Jirkou podíváme na DPF neboli filtr pevných částic, což je součást výfukového a emisního systému vznětových motorů (nafťáků).
    K čemu je dobrý, jak funguje a co se o něm povídá...
    Jirka Hampl jako učitel a později školitel vzdělává lidi v oblasti autoopravárenství a diagnostiky již od svých 19 let a zároveň provozuje praxi pro nabývání zkušeností. Vzdělávání a práce s lidmi je jeho práce i koníček.
    Posledních 15 let se zaměřuje na spalovací motory a jejich diagnostiku. Vytváří školící projekty a vlastní metody testování komponentů moderních motorů.
    Jirkův auto diagnostický kanál
    / jiří hampl - diagnostika
    Můžete se přihlásit do různých úrovní členství a více proniknout do tajů diagnostiky motorů.
    Také můžete sledovat a aktivně se zúčastnit živých streamů každý pátek od 20 hod nebo v podobě záznamu.
    www.youtube.com/@JiriHampldia...
    Informace o dalších aktivitách najdete i na stránkách www.jirihampldiag.cz
    A na závěr Vidlákova kutilská výzva. Pokud máte doma nějaký užitečný stroj vlastní konstrukce i kupovaný anebo pokud něco umíte a chcete se pochlubit světu, můžeme o tom natočit video...
    Ozvěte se mi, e-mail je uvedený dole na stránce.
    / @vidlak001
    Kutilové všech zemí spojte se!
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 100

  • @kapadonna61
    @kapadonna61 3 місяці тому +12

    Pán to velice hezky vysvětlil. děkuji

  • @petrvala9955
    @petrvala9955 3 місяці тому +9

    Chlapi super, posílejte další díly co to jenom půjde!!! 👍

  • @mirko0330
    @mirko0330 3 місяці тому +2

    Super video chlapy díky 👍

    • @vidlak001
      @vidlak001  3 місяці тому

      Ahoj, děkujeme za povzbuzení :-)

  • @branislavcsfr3445
    @branislavcsfr3445 3 місяці тому +3

    Ahoj Borci super video 😊

  • @lukashudecek01
    @lukashudecek01 3 місяці тому

    Super Filtr Vidláku

  • @josefklobasek9757
    @josefklobasek9757 5 годин тому

    No dobrá, ale jakým způsobem zvedne tu teplotu na těch min. 600 stupňů? A kolik je tam stupňů, při běžné jizdě, dejme tomu 50 km 120 km/hod po dálnici? Děkuji za fundovanou odpověď.

  • @paulmotoooo
    @paulmotoooo 3 місяці тому +1

    Hezké video👍Jinak jak funguje vypalovani filtru pevných částic u benzinových přímovstřikových motorů? Někde jsem četl že motor naopak směs ochudí aby vznikla teplota pro vypalování? Máme fabii 1.0 tsi 81kw 2018 a ta už filtr má, naštěstí neni vubec poznat že tam je.

    •  3 місяці тому +1

      Regeneruje neustále přirozeně ani se nemusí nic měnit na směsi. Ve výfuku jsou dostatečně velké teploty. Pokud přeci jen je třeba regenerovat, je to podobné jako u diesel

  • @PetrPesek-uw2oo
    @PetrPesek-uw2oo 2 місяці тому +1

    Pěkné video, dobře vysvětlené, 👍 ale ta plocha filtru 5 fotbalových hřišť je bohužel hodně hodně mimo, jestli se teda nejedná o stolní fotbálek🙂. Tak dejme tomu (ať se to dobře počítá), že filtr má komůrku 1x1mm 20cm dlouhou a těch komůrek je tam 2000. Jednoduchým výpočtem se dostaneme na plochu 1,6m2. A nebo... fotbalové hřiště má plochu něco přes 7000m2, 5 hřišť 35000m2. Pokud bychom tuto plochu pokryly vrstvou sazí silnou 0,01 mm (setina milimetru) bylo by to 350 litrů sazí a to se do filtru s objemem třeba 5 litrů nevejde, ani kdyby v něm nebyla žádná vložka. Tady to vyvracení mýtů s realitou trošku nesedí. Ale jinak super, rád mrknu na další video.

    • @vlastimilkralik4523
      @vlastimilkralik4523 2 місяці тому

      Oni do toho rátaju aj teoretickú plochu mikropórov a tie sa neplnia sadzami. Ale máš pekný skeptický pohľad. Podotkol by som že čím účinnejši filter tým väčši odpor vzduch ale zrejme bude mať lepší prechod ako plynová maska keďže auto zožele srašne veľa vzduchu. 🙂

  • @lubokwotomtoje
    @lubokwotomtoje 3 місяці тому +1

    Hezký vysvětleno. Budete vysvětlovat i filtry z vstřikováním paliva a močovinou???

    • @MartinBrada
      @MartinBrada 3 місяці тому

      Močovina se vstřikuje do katalyzátoru a ne filtru pevných částic, nebo ne?

    • @vidlak001
      @vidlak001  3 місяці тому

      Ahoj, snad na to přijde řeč, až se s Jirkou uvidíme.

  • @vladimiralena9129
    @vladimiralena9129 3 місяці тому

    👍

  • @marianocangel567
    @marianocangel567 3 місяці тому +2

    Ahojte páni.
    Keďže sa u nafty meria na STK len kourivost, prečo sa teda vstrekuje mocovina v emisnom systéme dieslu ????

    • @vidlak001
      @vidlak001  3 місяці тому +1

      Ahoj, dobrá otázka, snad to příště probereme.

    • @PedroDivisez
      @PedroDivisez 3 місяці тому

      protože jsou na STK mafie a ústávaj cíleně 100 let za opicema aby prošel každej a vykešovali... viz Libor Fleischhans

  • @MrAresx
    @MrAresx 3 місяці тому

    Zdravím Pane Hampl, může poškodit DPF i to, že auto žere chladící kapalinu? Koupil jsem si Octavii 3 2.0 TDI 110 kw CKFC a zjistil jsem že auto žere vodu, pomocí endoskopu jsem zjistil že voda mizí krz chlazené sání ( prasklí intercooler). A jak dlouho to takto je vůbec netuším. Může to z dlouhodobé netěsnosti toho chlazení poškodit DPF? Děkuji, s Pozdravem Patrik C.

    •  3 місяці тому +1

      Ano může. Je to jako tlakový hrnec.

    • @dodesdodes3466
      @dodesdodes3466 3 місяці тому

      Cez VCDS zistis v akom stave je dpf a okamzite stav zistis na koncovke vyfuku ak je cista malo by byt vsetko ok..

  • @martinlenc9058
    @martinlenc9058 Місяць тому

    Zdravím, mám prosím dotaz na pana Jiřího, kdyby byla chvilka. Je lepší profesionální autodiagnostika přes kabel a nebo přes Bluetooth ? Předem děkuji za jakoukoli reakci.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Місяць тому

      Ahoj, omlouvám se, Jirka nestíhá odpovídat.

  • @abraxasivo
    @abraxasivo 3 місяці тому +1

    Díky za zajímavé vídejko.
    Ak môžem ...
    Pred nedávnom som neprešiel cez emisnú so svojou Daciou Logan MCV 1500Disel 2007.
    Jazdím krátke trasy.
    Dymivosť (určená 1,5000) mal som 2,1300 (v protokole).
    Nalial som do nádrže nejaké aditívum na spaliny a povytáčal som motor nad 5000 ot/min bez jazdy/na mieste . Nejakých 300 - 400km som najazdil s vyššími otáčkami motora ako zvyknem jazdiť.
    Prešiel som. Dymovosť namerali 0,2900 ( v protokole)
    Dotaz ?
    Aditiva pomáhajú zníženiu dymovosti , majú nejaký význam ?
    Pretáčaním do vysokých otáčok (5000 ot/min), ktoré človek nikdy nedosiahne na aute, jedine pri neutráli (nezaradenej rýchlosti) , nie pri jazde. Čo sa deje vo výfuku ? Spustí sa vypaľovanie filtra ? Teda, ak moje auto má vôbec ten filter ?
    Dík za odpoveď.

    •  3 місяці тому +1

      Děkuji za dotaz. Aditiva většinou zmenšují saze a snižují zápalnou teplotu sazí. Pokud ma auto DPF je i hodnota 0.29 příliš vysoká. Funkcni DPF ma hodnotu 0.00 až 0.1. Bude problém zřejmě ve vstřikovačích a následek prasklý DPF.

    • @jaroslavjesensky6360
      @jaroslavjesensky6360 3 місяці тому +3

      Zdravím nemusíte dělat takovýhle věci hlavně pozor na ekojesce nejezděte za nimi jeto nakažlivé ten motor bude napodobovat na 100% jizdu asi víte kam tím mířím prostě nato normálně nato šlápnete a na tvrdo sice větší spotřeba ne zajet motor protáhnout ale tu rychlost dosáhnete ihnet a pak už jedete defakto na setrvačnost takže nevím kdo jede ekonomický když po celou dobu zrychlování nato šlape nepřetržitě než dosáhnete rychlostí a na jednou musí brzdit 😉 co si vyberete větší spotřebu ihned i lepším vyhřátého potrubí nebo pomalejší spotřebu zato větší a pravděpodobně s větší výrobou pevných částic a studeného výfuku 🤩

    • @abraxasivo
      @abraxasivo 3 місяці тому

      Dík za odpoveď.
      Pravdepodobne to moje auto ešte nemá DPF filter, keď 0,29 bolo pre emisnú OK. Beriem to ako pozitívnu informáciu. Priznám sa, že tiež som mal EGR ventil zaslepený a pri jeho znovusfunkčnení pred emisnou som poškodil plastovú prírubu, ktorá prepájala turbo s EGR ventilom - nasávalo falošný vzduch, respektíve vytláčalo spaliny spod tej príruby. Bolo to patrné s bordelu okolo tej príruby. Spomínali ste, že niečo také môže porušiť DPF filter (ktorý, ale nemám). Ale je možné, že práve preto som neprešiel prvý krát emisnou kontrolou. Na druhý krát som to už mal pretesnené.
      DPF pre istotu overím, či to moje auto má. Doteraz ma to nezaujímalo.
      Ešte raz dík za mega rýchlu odpoveď. @

  • @hrdlickadaniel9820
    @hrdlickadaniel9820 3 місяці тому

    Jako dobře vysvětlení tak nějak to funguje ale není mi jasný kde se tam bere ten kyslík když jsou to výfukové plyny který si vzít a vlastně shoří už ve válci kde berete ten kyslík?

    •  3 місяці тому

      Ve videu ua-cam.com/video/ae4HDZKOtkA/v-deo.htmlsi=CEv_L89a4n863Eq_ se dozvíte, že diesel spaluje vždy s přebytkem vzduchu, tedy nespáleného kyslíku ve výfuku.

  • @dannique
    @dannique 3 місяці тому

    Škoda, že tu nemôžem dať obrázok. Cez obd II ..aj tu elm jednotku sa dá sledovať stav zanesenia a ostatné detaily cez vag dpf aplikáciu. Sledoval som cez to regeneráciu, je to zaujímavé ;).
    Na octavii III sa zobrazuje ash residues - tie sa vypálili, ale potom aj oil residues a tie sa nevypalili - mohli by ste sa venovať aj tým oil residues?
    Štandardná otázka je ..aké sú najlepšie aditiva? Ja dávam VIF

    •  3 місяці тому +1

      Nejsem odborník na paliva a jejich přídavné látky, ale jsem zastánce nafty bez přídavných látek a spíše využít aditiva v naftě od výrobce a to nejlépe zahraniční jako je nebo byl (nevím) OMV max motion. Ale jak říkám, nejsem odborník. Ash = popel = má konečnou oxidovatelnou podobu = nelze spálit. Nejvíce tohoto popela zůstává ze spalování oleje v motoru.

  • @diwiak
    @diwiak 3 місяці тому +2

    Dik za video, zaujimave. Akosi pan opomenul povedat trochu o SCR/mocovine, akym sposobom sa dosiahne ta vysoka teplota na vypalovanie DPF, a k comu su zvonka na filtri tie plechove trubky. Dik. Inak DPF = Diesel Particulate Filter, alias FAP = filtre à particules - Filter Pevnych Castic. Pokuty su neunosne prehnane za nieco co nie je umyselne a priamo neohrozuje bezpecnost, chora "zelena" politika.

    • @MartinBrada
      @MartinBrada 3 місяці тому

      Tak byl to díl o filtru pevných částic. Vstřikování močoviny do SCR s tím moc nesouvisí, nebo ano?

    • @diwiak
      @diwiak 3 місяці тому

      @@MartinBrada To je skôr nápad na ďalšie video, nie kritika.

    •  3 місяці тому +1

      SCR není DPF.

    • @vladimirmolik7438
      @vladimirmolik7438 3 місяці тому

      ​@@MartinBrada, proč někdo nevymyslí, aby mohl sám řidič nachcat do nádržky, aby se jeho močovina použila ve vstřiku pro snížení emisí? Proč se ta močka musí kupovat?

  • @kaligula2210
    @kaligula2210 3 місяці тому

    Dobrý den, po kolika km je asi tak běžný stav, ze se spustí regenerace dpf filtru u Octavie 3 2.0tdi Samozřejmě chápu, že záleží na tom jak a kde jezdim, ale nějaké orientacni čislo

    • @vidlak001
      @vidlak001  3 місяці тому +1

      Ahoj, Jirka vzkazuje: U Octavia 3 je to mezi 300 a 400 km

    • @kaligula2210
      @kaligula2210 3 місяці тому

      @@vidlak001 děkuji mnohokrát

    • @Jan-tj8wu
      @Jan-tj8wu 3 місяці тому

      Zdravim a ked regeneruje po 100km vsetko v motore je ok??

  • @milanmrkos1553
    @milanmrkos1553 3 місяці тому

    Zdravím pánové, hned jsem poznal dpf z Peugeot, sám vlastním citroën jumper 2.0 bluehdi je tam stejný. Já si dokutil kontrolu abych věděl že mi to regeneruje, zapisuju si to pravidelně to vychází na 1430-1450km jakmile se to zkrátí hned jdu kontrolovat prepady vstřiku, tesnost saní a nedávno se zvedla spotřeba oleje, byl to špatný separator. Mám najeto 630000 všichni mi tvrdí že už to mělo být 2x po smrti! Dá to milión? Ještě častá závada je prázdná nádrž na aditiva používají to asi jen PSA. Děkuji

    • @vidlak001
      @vidlak001  3 місяці тому

      Ahoj, to jsou skvělé zprávy nebo spíš skvělá péče :-)

  • @martinbarak
    @martinbarak 3 місяці тому

    díky Vidlákovi a Jirkovi za zajímavý video, jen e zeptám jak motor vyrobí 600 stupňů ve filtru dpf na vyčištění, regeneraci. Asi víc paliva a jak se to dá přepočítat na spotřebu paliva na regerační proces? je to deci nebo litr nebo kolik?

    •  3 місяці тому +4

      Ano. Je vstřikováno navíc palivo téměř do DÚ pistu po expanzi. Tato nafta není spálena a letí do katalyzátoru. Pokud je schopný oxidační reakce, tak věstníkne prudká reakce s kyslíkem a vznikne 600st. To zapálí saze a pak se přesune zdroj teploty do DPF. Přeměňuji se saze na CO2

    • @vidlak001
      @vidlak001  3 місяці тому

      Spotřeba: Jirka mi k tomu napsal: "Regenerační vstřik je asi poloviční az stejná než hlavní dávka, takže dvojnásobná spotřeba."
      Po čas regenerace.
      Takže otázka je kolik z kolika km se regeneruje a podle toho se zvýší spotřeba.

  • @michalzvig
    @michalzvig 3 місяці тому

    Co se ve výfuku děje, nebo co to značí když se během vypalování line z auta šedý kouř ?

    •  3 місяці тому +1

      Bílošedý kouř značí nespálenou naftu v katalyzátoru během regenerace. Tedy nefunkční katalyzátor. Může též být též příliš velká dávka nafty nebo lhaní teplotního čidla.

  • @mara-mara54
    @mara-mara54 3 місяці тому

    Video paradni, jen me zajima kdyz si koupim sprej na cisteni DPF a fouknu to namisto lambdy, jak to dokaze vycistit kdyz castice jsou porad ve filtru, to je rozpusti?

    •  3 місяці тому

      Spreje spolehlivě neodvratně zničí DPF. Další příklad, proč vznikají mýty, že je normální černá koncovka. Každy kdo použije sprej na DPF ma poté černou koncovku a DPF je KO. Pokud5by čistit, tak demontovat a na kontrolu a na čistící mašinu, která vyčistí DPF nejen od sazí ale hlavně od popilku. DPF po aplikaci spreje, nebo prasklý z důvodu zanedbání údržby jiz nejde opravit.

  • @pavelblaha5243
    @pavelblaha5243 3 місяці тому

    Kromě CO2, po spálení sazí, asi zůstane i nějaký pevný zbytek ve formě popela, ten v DPF zůstane?

    •  3 місяці тому +1

      Ano zůstane. Při čištění DPF na mašině se popilek v protisměru dostane ven.

  • @zoli10
    @zoli10 3 місяці тому +1

    Mám benzin s DPF ,bohužel po natankování a ujetí 100-120km na nový E10 odešel vstřikovač.Potvrzeno autorizákem,vozidlo v záruce.A jen takový malý,ale zásadní poznatek,motor na německou E10 jezdil v pohodě,pak jsem E10 natankoval v lednu v Cz a ráno z výfuku smrad z Etanolu a odpo už auto jelo na nižší výkon a se spotřebou o 2l vyšší !No a dnes odpo?Sousedovi asi odešel katík na rok staré Škodovce 1.4TSI ,z výfuku opět smrad z Etanolu a o 1.5l vyšší spotřeba.

    • @paulmotoooo
      @paulmotoooo 3 місяці тому

      V roce 2023 se ještě vyrábělo 1.4 tsi?Snad 1.5tsi?

    • @zoli10
      @zoli10 3 місяці тому +1

      @@paulmotoooo v podstatě je 1.5TSI stejný jako 1.4.Je tam navíc jen DPF .A omlouvám se,je to 1.5TSI ,jsem se překlikl,to se stává i politikům 😁

  • @tomasdecker8355
    @tomasdecker8355 3 місяці тому +1

    27:17 To mi nejde do hlavy. Nechtěl Jirka říct spíš větší než 0,25?

    •  3 місяці тому

      Bomba, pozorný divák, děkuji za reakci!!! 🙂🙂🙂. Ano máte pravdu "větší". Spletl jsem se.

    • @vidlak001
      @vidlak001  3 місяці тому

      A je to tady, někdo si toho všiml :-)

    • @tomasdecker8355
      @tomasdecker8355 3 місяці тому +1

      @ no mě to právě zarazilo hned, protože mi na emisní stanici v pondělí naměřily kouřivost 0 u mojí dieselový Mazdy 6. To by mě jinak museli vyhodit. 😉

  • @mk-ku9vl
    @mk-ku9vl 3 місяці тому

    To je stanovisko Petrohradu k filtrům pevných částic? Co na to Vladimir Vladimirovič?

  • @jirijilek4390
    @jirijilek4390 3 місяці тому +2

    Zajímavé video ale pokud to půjde těmto motorům s tímto filtrem se budu z daleka vyhýbat pokud člověk jezdí hlavně do práce a zpět.

    • @seldy9
      @seldy9 3 місяці тому +1

      Pokud člověk jezdí jen do práce a zpět pár kilometrů, tak si vůbec nemá pořizovat naftu.

    • @jirijilek4390
      @jirijilek4390 3 місяці тому

      @@seldy9 přesně 👍

  • @petrferat837
    @petrferat837 3 місяці тому +1

    Kdyby DPF filtr stál rozumné peníze třeba do deseti tisíc, dal by se označit jako smyslu plný. Bohužel stojí naprostý nesmysl. Tím padá do kategorie nesmyslů a zbytečností. Dále, je dokázáno že nezáleží na velikosti znečišťujících látek ale ma jejich tvaru. Tvar rozhoduje o nebezpečnosti. To posílá DPF opět na úroveň nesmyslů, vytahujících lidem penize z kapes z zcela zbytečně.

    •  3 місяці тому

      Hodnotíte smysluplnost dle ceny ? Ano částice mají nejrůznější tvary, ale i patvary musí DPF zachytit, aby je nezachytili naše plíce nebo ještě při menší velikosti to nešlo přes plíce do krve. Takový funkční DPF zbaví nasátý vzduch motorem asi o 50% rakovinotvorných částic. Ve městě jich je kolem 500 až 1500 na cm3 a z výfuku funkčního DPF se hrne mezi 100 až 200 na cm3. Co to znamená ? Že hodně lidí považuje DPF za nesmysl a nechává si ho preventivně odstranit nebo děravou hadici za turbem (vysoká kouřivost) řeší DPF off a pak se diví, že to strašně kouří a řeší se pak příčina. Poškozený DPF je téměř vždy následek nějaká závady na motoru. DPF je vyroben pro celou životnost udržovaného auta (150 až 250 tis km), pak už není ekonomické do něj dávat peníze. Jsem si jistý a mám takové případy, že ani 10tis není schopen majitel dát, protože si najde na internetu argument, že je to pro funkci motoru nepotřebné a tím nesmysl. Jakákoliv cena za nesmysl je zbytečná. Otázkou je, zda je to nesmysl ve svém základě a zda nám nanočástice škodí nebo ne. Nebo je to jedno co dýcháme, protože mrtvola musí jít do hrobu řádně zhuntovaná.

  • @abraxasivo
    @abraxasivo 3 місяці тому

    Ešte nejaké postrehy.
    Koľko tak energie sa stráca v spaľovacom procese motora na pretlačenie spaľin, do výstupu z motora ( spaliny sú z motora vytláčané - kladú odpor) ODPOR - TURBO( samozrejme TURBO má význam ), a za TURBOM Filtre pevných častíc a ešte následné možný katalizátor ( energetické straty)? To všetko je "stratená/jalová" energia motora. Vlastne spomínate, že keď len 50 % filtra je zaneseného, že aj tak nekladie takmer žiaden odpor.
    V uhoľných elektrárňach bolo používaný elektrostatický filter spaľín a ešte odsírovanie spaľín.
    Neviete , neskúšalo sa elektrostatické odfiltrovanie spalín motorového vozidla? Taký filter nekladie odpor spalinám , lebo spaliny prechádzajú medzi elektródami voľne bez odporu.

    •  3 місяці тому

      Co já vím, tak nezkoušelo. Odporu spalin se využívá k recirkulaci spalin přes EGR ventil pro snížení NOx.

  • @kubik3083
    @kubik3083 3 місяці тому

    Tak proč auto při regeneraci kouří? Už jsem potkal několik aut co jeli přede mnou a najednou začali kouřit a po chvíli přestali, počítám že to je regenerace

    • @radeksrb
      @radeksrb 3 місяці тому

      A nešlápli jenom pořádně na plyn?

    • @kubik3083
      @kubik3083 3 місяці тому

      @@radeksrb no právě že ne, konstantní rychlost cca 2 minuty hnědo černý kouř a už to bylo několik aut, takže to nebyl jedinec s nějakou závadou

    •  3 місяці тому +1

      Počáteční bílý kouř při začátku regenerace je normální pokud výrobce se rozhodne dávat větší (přebytečné) palivo c podobě dostřiku po HU pistu. Jakmile dojde k nabehnuti oxidační reakce v katakyzatoru, bílá pára musí zmizet. Pokud nezmizí, je vadný (neúčinný nebo nový aftermarket) katalyzátor. Je to hodně častá zavada se kterou se jezdí a nic to nehlásí. Najednou pak ale odejde turbo nebo celý motor z důvodu nahromadeni nafty v oleji.

    • @davidflajda5028
      @davidflajda5028 3 місяці тому

      Ale to není tak moc škodlivé

    •  3 місяці тому

      Černý kouř je vzdy špatně bez ohledu na počet jedinců. DPF je FILTR neboli zachytávač sazí. Jinak to filtr není. Závad DPF je mnoho a auto normálně jezdí a emisemi prochází díky podvodům nebo velké toleranci především u EU5 a EU6. Pokud je černá koncovka = prasklý DPF který nemusí jednotka EU4 a EU5 zjistit.

  • @Milan-qk7wp
    @Milan-qk7wp 3 місяці тому +6

    No, ještě bych uvedl, že regenerace filtru zvyšuje průměrnou spotřebu na ujetý kilometr. Tato regenerace také spotřebovává nějaké množství nafty a tedy zbytečně produkuje další CO2. Platí tedy, že auto bez filtru sice vypustí více pevných částic, ale méně CO2 a i auto má menší spotřebu....

    •  3 місяці тому +8

      No ale CO2 na na rozdíl od částic potřeba. Je ho jen 0.034% v atmosféře a člověk se z toho podílí jen procenty. Pořád lepší spálit na CO2, které je třeba pro přírodu, než nespalit a vytvořit rakovinu.

    • @JakubZahorik
      @JakubZahorik 3 місяці тому +2

      ​@ To je teda *hodne* zavadejici. Mnozstvi, ktere je pro prirodu potrebne je vice jak dvojnasobne prekroceno (!) a to uz se oceany podileji na jeho vazani k vode. Coz znamena, ze nebyt oceanu (ktere se tim nebezpecne okyseluji), je to jeste mnohobasobne horsi. Je to hlavni *sklenikovy plyn* , se kterym si priroda jiz neumi poradit (celkove, nemluvime o balkonovem parenisti). Ano, sopky ho vychrli tolik, ze je ve srovnani s nimi nase cinnost nedulezita, ale tvrdit, jak je to pro prirodu potrebne je vazne alibisticke. *Je to asi jako tonoucimu rikat, jak potrebuje vodu, protoze bez vody by nebyl zivot.*

    • @JakubZahorik
      @JakubZahorik 3 місяці тому

      Hlavne DPF filtr zvysuje zanaseni dulezitych motorovych komponent (vyfuk nema takovy "tah") a tim vyrazne snizuje zivotnost motoru. A to je pak hrozne ekologicke, kdyz musi hute a tezky prumysl odlevat nove kovy a palit tunu s*ackoidniho uhli.
      Vlastne setrime prirodu svymi auty a za rohem krmime parni lokomotivu. Zajimave, ze americke trucky jezdi, dokud neni pres prorezlou podlahu videt silnice. Zadny down-sizing ani DPF. Krom toho je to plytvani materialem (a z nej plynouci nebezpecny odpad) z likvidace stroju, co by jinak jeste mohly pracovat. Návic DPF snizuje vykon (cim plnejsi, tim vice). To znamena, ze je autu potreba vic slapat na plyn. A co to znamena ? Vetsi spotrebu nafty. Porad.

    • @PedroDivisez
      @PedroDivisez 3 місяці тому

      @ no vy dva si podejte ruce😂😂

    • @MrNumip
      @MrNumip 2 місяці тому

      @ rakovina = míň lidí= míň odpadu a menší zátěž pro přírodu 😂

  • @ingrid.novotna1
    @ingrid.novotna1 3 місяці тому +1

    Predpokladem dobre funkce dpf je i motor v dobre kondici. Tzn. kdyz je vetsi spotreba oleje (coz byva nekdy u vyrobce i 3l na vymenny cyklus) ci jina zavada. Problem s dpf se zobrazi na palubce, ale spousta jinych zavad bezny uzivatel vubec neodhali a tudiz si tento filtr znici brzy sam. To tedy ekologie neni a cele je to jen reseni prave na schvaleni euronorem.

    •  3 місяці тому

      Proto máme OBD čtečku nebo jezdíme na preventivní prohlídky.

    • @MrNumip
      @MrNumip 2 місяці тому

      Taky v tom nevidím nic ekologickýho stejně jako v elektroautech větších(těžších) jak fábia... vyšší spotřeba paliva, vyšší hmotnost o DPF, kurvítko navíc a taky navíc energie a materiály pro jeho výrobu.

  • @tomjan-ut2gi
    @tomjan-ut2gi 2 місяці тому

    Prostě chtěj lidi dokopat k tomu,aby kupovali elektromobily..

  • @jaroslavjesensky6360
    @jaroslavjesensky6360 3 місяці тому +1

    Jezděte tak a byste rozehřat potrubí takže nato šlápnete řídící jednotka vám stejnák nic navíc nepustí a tím pádem jeto ekonomický a máte neustále čistý filtr částic pevných takže větší koruna při palivach ale ne astronomická při výměně DPF 🤩

    • @vidlak001
      @vidlak001  3 місяці тому

      Ahoj, když na to šlápnu, tak pojedu moc rychle :-)

    • @MrNumip
      @MrNumip 2 місяці тому +1

      A ušetří se i za servis turba kde je třeba vymetat pavouky z lopatek

  • @bucharovodoupe
    @bucharovodoupe 23 дні тому

    🚗 😃 👀 REGENERACE DPF ‍👀 Ford Mondeo Duratorq Turbo Diesel 2.0L 2008 ‍💨 23.8.2020 💀ua-cam.com/video/eHpUJzmeOsI/v-deo.html

  • @HavlicekLukas
    @HavlicekLukas 3 місяці тому

    a francouzzky FAP :D

  • @petrsuchopar8136
    @petrsuchopar8136 16 днів тому

    Vidlaku moc do těch emisí nerejpej!! Nebo se toho Ursula v Bruselu chytne, a máme po hehe!! A budeš na výlety se svojí dívkou chodit pěšky!!

    • @vidlak001
      @vidlak001  13 днів тому

      Víc takových Vidláků! Uršula ať jezdí třeba na koloběžce.

  • @jakub83967
    @jakub83967 3 місяці тому

    Netěsný DPF se na emisích poznává podle tlaku ve výfuku. Podle nějaké minimální kouřivosti by to byla kravina. Jinak je sranda, že dojedu s moderním dieslem a měří mi emise stejně jako na Tatře 815 - něco si změří, ale nemá to žádnou hodnotu. Mobilní kontroly jsou jen vyhozené peníze, kdyby STK kontrolovaly emise správným způsobem nestalo by se, že měsíc po STK motor hulí jak lokomotiva a prakticky by se mohlo stát, že třeba až po roce se něco stane na motoru a na další STK se stane nezpůsobilým.

    •  3 місяці тому

      Můžete prosím upřesnit? Ještě jsem ja osobně neviděl, že by na emisích iniciativně měřili diferencni tlak DPF a dle něho nějak stanovovali poškození DPF. V metodice to totiž není. Navíc nízký rozdílový tlak nemusí znamenat jen prasklý filtr ale právě po regeneraci. Prasknutí DPF může být mikroskopické, ale už pouští místo 100 částic na cm3 něco kolem 300 000 až 1 000 000 vastic5na cm3

  • @michalbishop1
    @michalbishop1 3 місяці тому

    tohle už bude u osobáků brzo historie. U EV tohle a hromadu dalších problémů řešit člověk vůbec nemusí, až to dojde i těm pomalejším, tak si fosila už nikdo nekoupí.

    • @vidlak001
      @vidlak001  3 місяці тому +6

      Ahoj, tohle řeší za elektromobily elektrárna.

    • @abraxasivo
      @abraxasivo 3 місяці тому

      U nás za Neolibtard mafián vlády Matoviča, mafián Mikulec(hral sa chvíľu na ministra vnútra SR) dal pre Políciu nakúpiť nových tuším 600 plug-in hybridov . Jenže nedomyslel infraštruktúru pre tiet autá na Policajných staniciach. Preto páni Policajti na hybridoch jazdia čisto na FOSÍLNE PALIVO ! Ono ten plagin, keď sa používa čisto, ako spaľovák, tak o dosť viac, žerie ako čistý spaľovák.
      Ekológia ala Neo Libtrad.
      PS: tak to vypadá, že Mikulec dostal jedného plagina grátis, ako bónus, že nakupoval u danej firmy. Ten si ho doma určite nabíja .
      Čiže , nestačí len niečo deklarovať , ale treba aj makať na zázemí.
      Musíš začať budovať nové jadrové elektrárne, nové rozvodne siete ! Nové recyklačné podniky, ktoré ekologický spracujú THE END el. auto.
      Keď to nespravíš, tak môžeš si svoju elektromobilitu nabúchať, vieš asi kam.

    • @jaroslavded
      @jaroslavded 3 місяці тому

      To si úplně nemyslím... naopak spalovací benzinová auta se stanou zábavou bohatých lidí :-)