6-sta Historyczna Rozmowa i powrót Sumerów i Akadów na moim kanale, tym razem w wydaniu zaprezentowanym przez dr hab. Marka Stępnia 🎉 Kto miał z dr Stępniem zajęcia, ten wie, kto nie miał, ten się dowie jak dobrym opowiadaczem jest mój gość! PS Z dr Stępniem obgadaliśmy dzieje polityczne starożytnej Mezopotami w zasadzie do czasów Hammurabiego. O Hammurabim zrobiłem dwa materiały. Jeden, ponad dwugodzinny, o dziejach politycznych. Drugi, ponad godzinny, o Kodeksie Hammurabiego. W obydwu przypadkach korzystałem z wiedzy wyniesionej z zajęć, a także między innymi z przekładu Kodeksu, którego dokonał dr Stępień. Po tym materiale zerknijcie i poznajcie, co było później, po czasach, o których rozmawialiśmy w tej rozmowie.
Spotkałem we Wrocławiu typa, który wiózł mnie z pracy boltem - miałem zepsuty samochód. Bolciarz, miał odpalonego w telefonie(jednym z dwóch) przylepionym do deski rozdzielczej jakiegoś psychola religijnego kończącego każde zdanie: "allahu!!!", albo "allahułakbar!!!". Po tym jak się poskarżyłem(dosłownie w ciągu 15 sekund od wejścia sdo auta), że filmik brzmi bardzo agresywnie, wrogo i poprosiłem o przełączenie na jakieś popularne polskie radio, kierowca nie kumał co do niego mówię?!?! - po polsku - powtórzyłem więc po angielsku. Okazało się, że kuma. Od razu wyłączył, za to od razu próbował mnie namówić na islam, sprzedając mi jakieś badziewie religijne o świętych źródełkach w Arabii Saudyjskiej i jakto "oni nie wynaleźli całej matematyki. Chuj mnie to obchodzi, że to oni wynaleźli matmę, wiem to, nie itneresuje mnie to w kontekscie magicznego źródełka z dupy, o którym jakiś saudyjczyk pierdoli 20 minut w korku i że jego najświętsze uzdrowicielskie źródełko najświętsze na świecie działa. Jakieś pierdolenie o uzdrawiającym źródełku... Ogarnijcie na koniec kontekst obecnego bydła bagiennego atakującego Europę pod egidą putlera i irańskich parchów sterujących regionem rozrywkowym - znaczy siem kolepkom cywylyzacjy...
Jestem mega dumny z tego kanału. Zaczynało się od ziomeczka który opowiadał o historycznych tematach a teraz doszło do dyskusji z doktorami i profesorami. Tak trzymać! :)
Łebski prowadzący i świetnie przygotowany. 2,5 godzinna rozmowa o Sumerach, w pięć miesięcy ponad 400tys. wyświetleń 😮 Szacuneczek dla prowadzącego, gościa oraz widzów 🎉
Miałem przyjemność mieć ćwiczenia i chodzić na wykłady do pana Profesora Stępnia. Naprawdę przemiły i bardzo prostudencki człowiek z olbrzymią wiedzą i talentem do jej przekazywania
Uwielbiam takie programy i wykłady za PRLu gdy chodziłem na wagary to można mnie było znaleźć w muzeum techniki albo w którejś sali wykładowej uniwersytetu Warszawskiego 🤣 zawsze coś ciekawego znalazłem co później wykorzystałem w szkole. W technikum nauczyciel fizyki pokazał zdjęcie tokamaka i jakież było jego zdumienie gdy powiedziałem że jest to urządzenie do rozbijania cząstek elementarnych i opisałem to na tablicy jak jest zbudowany i jak działa takie były moje wagary 😝😆😆 pozdrawiam serdecznie z Warszawy
Mega wywiad. Wielki szacunek dla gościa zarówno za wiedzę jak i umiejętności erudycyjne. Bardzo przyjemnie się Pana doktora słucha i umnie Pan zaciekawić tematem. Jeszcze raz- wielki szacunek.
Wykład Romana Pleszyńskiego o Sumerach słuchałem z 50 razy. Zrobił aktualizację bo coś tam wtrącił w tzw. międzyczasie i znowu słuchałem ze 40 razy. No to teraz będę słuchał Pana Dr Hab. M. Stępnia bo temat jest niewyczerpany :)
Zacytuję Cię Szymonie: "to była przyjemność" to był miód na moje uszy. Jestem pewny, że gdyby rozmowa trwała dłużej to w dalszym ciągu byłaby równie interesująca. Proszę o więcej rozmów o Mezopotamii i okolicach i tamtych czasach. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
Pan dr Jan.Marek Stępień chce się dzielić wiedzą z wielką pasją zdobyta. Sama przyjemność słuchania. Niezwykła umiejętność ograniczania do meritum odpowiedzi. Przy tak rozległym temacie. Prawdziwy mówca. Dziękuję i proszę o więcej.
Taka dyskusja to czytsa przyjemność słuchania i oglądania, a wiedza Pana doktora wręcz oszałamia. Dzięki za taką ucztę i prośba o więcej. Pozdrowienia.
Ten kanał to dla mnie odkrycie ostatniego roku. Wywiady- wykłady są świetne. Sam pewnie nie szukałbym wiadomości o tak różnej tematyce. Bardzo udany projekt. Pozdrawiam i kibicuję.
Niesamowicie się słucha i to zarówno prowadzącego ( świetnie przygotowany do rozmowy i nie przeszkadzający co bywa dość rzadkie na innych kanałach ) oraz Pana Dr hab. Marka Stępnia- wielka wiedza i opowieści z pasją, zaciekawieniem.
Ależ przyjemnie się słucha takich podcastów. Rozmówca merytorycznie petarda, widać ogrom wiedzy. Dobrze też przekazuje swoje myśli. Dodatkowo Szymon, prowadzi prawdziwą rozmowę, widać, że doskonale wie co mówi Pan Marek i sam potrafi wprowadzać w każdy kolejny wątek, nie wcinając się niepotrzebnie wtedy kiedy nie trzeba. Wielkie brawa, bo słucha się tego z ogromną satysfakcją.
obejrzane z miesięcznym opóźnieniem i sam nie wiem dlaczego tak zwlekałem z oglądaniem... Było jak zawsze warto obejrzeć, dzięki za kolejny świetny materiał
Jestem stałym widzem kanału od czasów gdy Pan Aleksander był jeszcze współtwórcą. Świetnie jest widzieć stały rozwój Pana Szymona. Subiektywnie mogę napisać, że ten odcinek z Panem doktorem Stępniem jest świetny. Sama historia opisywana jest genialna, natomiast Pan doktor świetnie przedstawia temat. Widać, że musi się blokować, bo ciągle chce mówić więcej i więcej. Rozumiem czemu Pan Szymon odkrył w doktorze inspiracje. Świetny kanał i świetny gość.
Panowie genialnie Was się słuchało. Oczywiście nie wszystko zrozumiałem jednakże po pierwszym odsłuchaniu i kolejnym moja wiedza została zawsze wzbogacona o wiele ciekawych historii. Pozdrawiam Was i życzę kolejnych udanych wypowiedzii rozmów.
Bardzo żałuje, ze nie mogłam uczestniczyć w wykładach dr.hab. Marka Stępnia- studiowałam w Krakowie. Dziękuje za ten odcinek- petarda. Odsłuchuję drugi raz😊
Wujek mojego dziadka, prof.Rudolf Ranoszek zajmowal sie tą tematyką. Wybrał i przetłumaczył teksty babilońskie do antologii Rylcem i trzciną: myśli starożytnego Wschodu. Habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie hetytologii i asyrologii na podstawie pracy Kronika króla hetyckiego Tuthaljasa (IV). Prowadził badania w zakresie sumerologii, asyrologii i hetytologii. Jestem dumny, że miałem w rodzinie tak wybitną postać.
Panie doktorze. Oczekuję, że jak najszybciej otrzyma Pan tytuł profesora mianowanego. Pana wiedza i wkład w tworzenie kadr naukowych zasługują na ten tytuł. Jestem pełna podziwu dla Pańskiej wiedzy i sposobu jej przekazywania oraz płynności wysławiania się. 🌹
Świetny odcinek. Pan dr Stępień jest wspaniałym rozmówcą. Potrafi zafascynować słuchacza. Może zechce Pan zaprosić go jeszcze kiedyś? Gratuluję 🤗 i pozdrawiam.
Kanał "odkryłem" ok. 2 tyg temu. Co prawdą jestem wielkim fanem okresu II WŚ, ale starożytność (zwłaszcza okres hellenistyczny) również darzę dużą sympatią. Dlatego postanowiłem pozostać na kanale. Obejrzałem już całą zakładkę: "Mezopotamia i Bliski Wschód". Materiał pomógł usystematyzować posiadaną wiedzę i bardzo dużo dowiedzieć się nowego. Kawał dobrej roboty👍 Nigdzie na polskim UA-cam nie znajdzie się również merytorycznych materiałów nt Sumerów. Nie ukrywam czekałem na wywiad z panem dr. Stępniem. Z wielką przyjemnością spędzę wieczór słuchając rozmowy. Pozdrawiam wszystkich pasjonatów historii, widzów kanałów i oczywiście prowadzącego Szymona.
@@HistorycznyTopKapitalna rozmowa. Płynna i bardzo dynamiczna. Najważniejsze wątki poruszone, bez zbędnego przedłużania. Rola pana doktora nie polegała na wygłaszaniu długich monologów. Już nie będę miał nigdy wątpliwości gdzie powstało pismo :) Nie będę również nazywał zigguratów świątynią :) W najbliższym czasie będę odsłuchiwał "Starożytny Egipt". Następnie zamierzam zapoznać się z wszystkimi wideo/podcastami na kanale. Pozdrawiam👋
jeśli chodzi o pewne okresy to jest zdecydowanie najlepszy kanał z uwagi na rzetelność, obiektywizm i ogrom wykonanej pracy. Mam tu na myśli początki Polski i najdawniejszą starożytność - VI do II tysiąclecia p.n.e. Sam zbierałem informacje na ten temat i wiem jaki ogrom książek trzeba przerobić, żeby przedstawić taki spójny obraz tych okresów.
@@longinzaczek5857 Zgadzam się. Z całą pewnością niemalże benedyktyńska pracę trzeba wykonać, żeby dotrzeć do wszystkich źródeł. Wydaje się godny polecenia. Choć ciężko wydać mi jednoznaczną opinie, ponieważ raptem 3 podcasty wysłuchałem. Wywarły na mnie duże wrażenie. To muszę przyznać. Mianowicie mam na myśli "Podcast Mroczne Wielki". Słuchałem materiałów nt Filipa i Aleksandra Wielkiego.
@@jakub__Krk Ja odsłuchałem z Historycznego Topu, Kroniki historii i Mrocznych wieków co się dalo i polecam - są na najwyższym poziomie, a wiem co mówię, bo latami grzebałem się w historii tych okresów. Jeśli interesuje cię podejście filologiczne do źródeł, to polecam jeszcze Gośćwit Mailinowski - Interpretacje (choć to już trochę dla specjalistów, bo nie omawa ałych okresów a tylko pewne wyrywki ze źródeł). Z rzetelnych kanałów ogólnych jest jeszcze Skryptorium, choć tam wszystko opisywane jest bardziej kompaktowo.
Znakomita rozmowa, utrzymana na wysokim poziomie, którego mogłyby pozazdrościć niektóre wykłady uniwersyteckie... Dwie godziny, które dla zainteresowanego odbiorcy mijają niepostrzeżenie, jak się okazuje ledwie pozwalają zarysować daną tematykę historyczną, cóż więc powiedzieć o kanałach gdzie podobnym zagadnieniom poświęca się o wiele mniej czasu? Rzetelnie traktowana historia potrzebuje czasu. Jej studiowanie, opracowywanie i popularyzacja wymagają cierpliwości, dlatego dziękuję za to niespieszne podejście do tematu. Jest tylko jedna, drobna rzecz, która budzi moje zastrzeżenie...niezmiernie irytujące jest to "ok", którego pan tak często używa. To nie brzmi dobrze, zwłaszcza w poważnej, skądinąd zręcznie prowadzonej rozmowie z badaczem i znawcą historii o niemałym dorobku naukowym, w dodatku należącym do starszego pokolenia.
Pan prowadzacy - gratuluję konsekwencji i finalnego sukcesu. Duza sprawa. 1:11:15 Stopniowo coraz ciekawszy kanał 😊. Zalecał bym pamiętać że rozmawia Pan z ludźmi wyjatkowymi ....😊
Właśnie trafiłam na ten wykład. Fantastyczna wiedza przekazana przez pana dr. Proszę wiecej czasu poświęcić z panem Markiem. Temat rzeka, a tak mało znany...
Dzięki za znakomity wywiad o fascynującym okresie historii. A pamiętam jak na pierwszym roku studiów było to dla mnie niemal totalne fantasy z postaciami o imionach nie do wymówienia😊👏👌❤🤠
Bardzo miło się słucha. Ten temat jest mi bliski choćby dlatego, że na studiach na UKSW sami na pierwszym roku wybraliśmy właśnie Mezopotamię. Sam ponad dwanaście razy czytałem Epos o Gilgameszu.
Świetna rozmowa jak zawsze! Na mojej liście gości do polecenia wstawiłbym jeszcze dwie wielkie osobowości. Profesor Jacek Banaszkiewicz o średniowieczu i dr. Wojciech Bęben o kulturach Australii i Oceanii. Każda z postaci na 4h+ wywiadu :)
Ależ wiedza coś wspaniałego. Człowiek z wielką pasją.Będziesz robić coś na temat np kultury ceramiki sznurowej , Badeńskiej ,Vinci czy Lendzielskiej? Myślę ,że to też ciekawe zagadnienia i dużo rzeczy było tam odkrytych szybciej niż np właśnie u Sumerów. Pozdrawiam 🙂
Trafiłam tu kompletnym przypadkiem. Ten temat nie mieści się w zakresie moich zainteresowań, ale rozmowa przebiega tak ciekawie że nie sposób się oderwać.
Generalnie taka uwaga, że do doktora habilitowanego zwracamy się "profesorze", a nie "doktorze" (jak do zwykłego doktora), ponieważ (za sjp pn): Doktor habilitowany jest bowiem tzw. samodzielnym pracownikiem nauki i tym w sposób znaczący różni od doktora. Możesz o tym poczytać, ale dobrze jest wiedzieć takie rzeczy, nawet z czystej grzeczności dla gości.
Bardzo raziło mnie to "panie doktorze". Miałem zajęcia z panem profesorem trochę lat temu, na UMK w Toruniu i cała nasza rzesza studentów zawsze tytułowala panem profesorem, chociażby ze względu na niebywałą wiedzę i takie światowe niuanse jak znajomość pisma klinowego. Zatem faux pax.
Miałem z prof. Stępniem zajęcia ze starożytnej Mezopotamii na UW. Bardzo miło go wspominam, jak mówił o Mezopotamii. Dlatego powiem tylko jedno: "Gutejowie to zbrodniarze zagroscy."
Mnie na studiach pytali, czy nazwa Gutowie, Gutejczycy, Kutowie, Kutejczycy obejmuje to samo zjawisko, czy coś innego. U mnie uczyli tego prof. Zabłocka (krwawa Julia), a potem prof. Zawadzki.
Co za fenomenalna wiedza. Jak wiele mi wyjaśnia, chociaż większości jeszcze nie poukładałem sobie w głowie. Strasznie dużo zagadek 👍 Słyszałem, że Sumerowie, lud sumeryjski, są genetycznie spokrewnieni z Tamilami. Nie zapominajmy o genetyce, która jest trzecim, genialnym narzędziem do poznawania przeszłości.
Jak ja dawno nie widziałem prof. Stępnia. Za moich czasów był jeszcze "zwykłym " doktorem🙂 Miałem u niego ćwiczenia i pisałem pracę roczną na I roku historii na UW, a później chodziłem na wykłady na II i III roku.
Piękny wywiad, bardzo precyzyjne pytania prowadzącego i pełna merytoryczna odpowiedź pana doktora. Po naszej cywilizacji nic nie pozostanie, żadna budowla, żaden zapis.
6-sta Historyczna Rozmowa i powrót Sumerów i Akadów na moim kanale, tym razem w wydaniu zaprezentowanym przez dr hab. Marka Stępnia 🎉
Kto miał z dr Stępniem zajęcia, ten wie, kto nie miał, ten się dowie jak dobrym opowiadaczem jest mój gość!
PS Z dr Stępniem obgadaliśmy dzieje polityczne starożytnej Mezopotami w zasadzie do czasów Hammurabiego. O Hammurabim zrobiłem dwa materiały. Jeden, ponad dwugodzinny, o dziejach politycznych. Drugi, ponad godzinny, o Kodeksie Hammurabiego. W obydwu przypadkach korzystałem z wiedzy wyniesionej z zajęć, a także między innymi z przekładu Kodeksu, którego dokonał dr Stępień. Po tym materiale zerknijcie i poznajcie, co było później, po czasach, o których rozmawialiśmy w tej rozmowie.
ua-cam.com/video/cGsJQVVPlHw/v-deo.htmlsi=g20jYtpYdpUGHRkK
Więcej tego pana i materiałów z okresu! Domagamy się filmów dokumentalnych, powieści i gier! Bo jak nie, to zejdziemy z gór! 🧔💪🛞
z dr Stępniem miałem zajęcia w 2000 roku :) . Do dzisiaj trzymam jego tłumaczenie Kodeksu Hammurabiego z dedykacją :)
Aaaaaaaaaaaaa
Spotkałem we Wrocławiu typa, który wiózł mnie z pracy boltem - miałem zepsuty samochód. Bolciarz, miał odpalonego w telefonie(jednym z dwóch) przylepionym do deski rozdzielczej jakiegoś psychola religijnego kończącego każde zdanie: "allahu!!!", albo "allahułakbar!!!". Po tym jak się poskarżyłem(dosłownie w ciągu 15 sekund od wejścia sdo auta), że filmik brzmi bardzo agresywnie, wrogo i poprosiłem o przełączenie na jakieś popularne polskie radio, kierowca nie kumał co do niego mówię?!?! - po polsku - powtórzyłem więc po angielsku. Okazało się, że kuma. Od razu wyłączył, za to od razu próbował mnie namówić na islam, sprzedając mi jakieś badziewie religijne o świętych źródełkach w Arabii Saudyjskiej i jakto "oni nie wynaleźli całej matematyki. Chuj mnie to obchodzi, że to oni wynaleźli matmę, wiem to, nie itneresuje mnie to w kontekscie magicznego źródełka z dupy, o którym jakiś saudyjczyk pierdoli 20 minut w korku i że jego najświętsze uzdrowicielskie źródełko najświętsze na świecie działa. Jakieś pierdolenie o uzdrawiającym źródełku...
Ogarnijcie na koniec kontekst obecnego bydła bagiennego atakującego Europę pod egidą putlera i irańskich parchów sterujących regionem rozrywkowym - znaczy siem kolepkom cywylyzacjy...
Jestem mega dumny z tego kanału. Zaczynało się od ziomeczka który opowiadał o historycznych tematach a teraz doszło do dyskusji z doktorami i profesorami. Tak trzymać! :)
Ja jestem ULTRA dumny, bo jestem doktorem. Mega jest zbyt prostackim określeniem dla plebsu.
Dobrze okresliles, ze ziomeczka. Nawet okulary nie przykryja jego dresiarstwa
Zaczynało się od dwóch ziomeczkow.
Tytuły naukowe nie sa wyznacznikiem bycia kimś lepszym i że ta właśnie osoba ma wiedzę faktyczną
@@Ojcovito-ck5le chciałbym aby dresiarze w Polsce mieli takie zainteresowania i zasób słów jak on.
Ten wywiad wykład to prwdziwa uczta dla ducha. Pan profesor jest wielki. Dziękuję
Łebski prowadzący i świetnie przygotowany. 2,5 godzinna rozmowa o Sumerach, w pięć miesięcy ponad 400tys. wyświetleń 😮 Szacuneczek dla prowadzącego, gościa oraz widzów 🎉
Rewelacyjny program. Świetny temat. A Pan doktor... wybitny talent
Niech ta seria kilkugodzinnych rozmow historycznych na arcyciekawe tematy (z jeszcze ciekawszymi goscmi) nigdy sie nie konczy. To czyste zloto!
Nie zabródź sobie spodni wydzielinami.
zabrudzić pisze się przez U
Więcej, więcej dr hab. Marka Stępienia. Jak on pięknie i z pasją opowiada. Wielki szacun.
Tak! Podobnie jak prof Majewski, pasja i wiedza niesamowita
Miałem przyjemność mieć ćwiczenia i chodzić na wykłady do pana Profesora Stępnia. Naprawdę przemiły i bardzo prostudencki człowiek z olbrzymią wiedzą i talentem do jej przekazywania
Uwielbiam takie programy i wykłady za PRLu gdy chodziłem na wagary to można mnie było znaleźć w muzeum techniki albo w którejś sali wykładowej uniwersytetu Warszawskiego 🤣 zawsze coś ciekawego znalazłem co później wykorzystałem w szkole. W technikum nauczyciel fizyki pokazał zdjęcie tokamaka i jakież było jego zdumienie gdy powiedziałem że jest to urządzenie do rozbijania cząstek elementarnych i opisałem to na tablicy jak jest zbudowany i jak działa takie były moje wagary 😝😆😆 pozdrawiam serdecznie z Warszawy
omg hej
UW zawsze byl i nadal jest wylegarnia lewactwa.
Mega wywiad. Wielki szacunek dla gościa zarówno za wiedzę jak i umiejętności erudycyjne. Bardzo przyjemnie się Pana doktora słucha i umnie Pan zaciekawić tematem. Jeszcze raz- wielki szacunek.
Umiejętności erudycyjne przyćmiewa JAK ZWYKLE słowo 'MEGA '.
Wykład Romana Pleszyńskiego o Sumerach słuchałem z 50 razy. Zrobił aktualizację bo coś tam wtrącił w tzw. międzyczasie i znowu słuchałem ze 40 razy.
No to teraz będę słuchał Pana Dr Hab. M. Stępnia bo temat jest niewyczerpany :)
Zacytuję Cię Szymonie: "to była przyjemność" to był miód na moje uszy. Jestem pewny, że gdyby rozmowa trwała dłużej to w dalszym ciągu byłaby równie interesująca. Proszę o więcej rozmów o Mezopotamii i okolicach i tamtych czasach. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
Niesamowity wywiad, pana Marka można słuchać godzinami. Bardzo dziękuję za ten odcinek ❤❤
Te pogadanki historyczny to czyste złoto. Każdy jeden taki odcinek pochłaniam z fascynacją.
Kużden jeden
Pan dr Jan.Marek Stępień chce się dzielić wiedzą z wielką pasją zdobyta. Sama przyjemność słuchania. Niezwykła umiejętność ograniczania do meritum odpowiedzi. Przy tak rozległym temacie. Prawdziwy mówca. Dziękuję i proszę o więcej.
Taka dyskusja to czytsa przyjemność słuchania i oglądania, a wiedza Pana doktora wręcz oszałamia. Dzięki za taką ucztę i prośba o więcej. Pozdrowienia.
Jestem tutaj dla Pana profesora Stępnia 🙂 ale będę zaglądać częściej, dziękuję za dobry wywiad
...świetnie jest słuchać specjalisty w temacie historii... dziękuję za ten program...
Jeśli jeszcze będzie taka możliwość to idealne byłby kolejne spotkania z panem doktorem Stępniem. Znakomity fachowiec.
Po dwóch dniach dalej obserwuje słucham to jest fascynujące niesamowite Pozdrawiam wszystkich uczestników
Super wiedzą ,gratulacje dla Pana Szymona ,uznanie dla Pana profesora.
Ten kanał to dla mnie odkrycie ostatniego roku. Wywiady- wykłady są świetne. Sam pewnie nie szukałbym wiadomości o tak różnej tematyce. Bardzo udany projekt. Pozdrawiam i kibicuję.
Rozmowy są znakomite. Zdecydowanie lepiej można przyswoić wiedzę, niż przy standardowym filmie (wykładzie). Oby tak dalej !!!
Dziękuję za świetną rozmowę, dwie godziny nawet nie wiem, kiedy minęły
SUPER MATERIAŁ, prawdziwa przyjemność posłuchać! Pozdrawiam serdecznie 😎
Niesamowicie się słucha i to zarówno prowadzącego ( świetnie przygotowany do rozmowy i nie przeszkadzający co bywa dość rzadkie na innych kanałach ) oraz
Pana Dr hab. Marka Stępnia- wielka wiedza i opowieści z pasją, zaciekawieniem.
Zostawiam komentarz dla zasięgu. Trafiłem ostatnio na kanał, ale musze powiedzieć ze podziwiam profesjonalizm i jakość rozmowy.
Ależ przyjemnie się słucha takich podcastów. Rozmówca merytorycznie petarda, widać ogrom wiedzy. Dobrze też przekazuje swoje myśli. Dodatkowo Szymon, prowadzi prawdziwą rozmowę, widać, że doskonale wie co mówi Pan Marek i sam potrafi wprowadzać w każdy kolejny wątek, nie wcinając się niepotrzebnie wtedy kiedy nie trzeba. Wielkie brawa, bo słucha się tego z ogromną satysfakcją.
Całkowicie się zgadzam, jeszcze lepsze są wykłady profesora Stępnia, szkoda że już na nie, nie uczęszczam
Jak przyjemnie się słucha zarówno goscia jak i prowadzącego:)
obejrzane z miesięcznym opóźnieniem i sam nie wiem dlaczego tak zwlekałem z oglądaniem... Było jak zawsze warto obejrzeć, dzięki za kolejny świetny materiał
Fascynujący wykład w formie nader przystępnej, czyli w formie rozmowy. Dziękuję.
Rewelacyjna rozmowa! Dziękuję.
Miło widzieć i słychać ludzi którzy są pasjonatami. Szacunek dla pana Doktora.
Wiedza Pana Marka jest porażająca. Wszystko z głowy. 🤯🤩
Inteligentne pytania pan zadajesz. Rzecz jasna odpowiedzi są absolutnie adekwatne.
Daj znać jak wrażenia po całości !
@@HistorycznyTop Bardzo dobre. Dr. Stepień - mistrz ale również rozmowa poprowadzona ze swadą.
@@jankowalewski7412 Chciałem pochwalić człowieka a tu...
Dlaczego nie było pytania o długości życia z tej listy królestwa sumeryjskuego. Jakim cudem tak długo panowali?
@@grzechniogrzechnio6556tak ludzie sobie wyobrażali dawne złote czasy. W Biblii też ludzie żyli setki lat, taki styl
PAN PROFESOR rewelacyjny, przekaz bardzo ciekawy, proszę o więcej!
Kurcze, co za dzień, najpierw na Mrocznych Wiekach odcinek o Marku Aureliuszu a teraz tu o gigachadach Sumerach
U mnie podobnie tylko o Marku słuchałem wczoraj
Jest jeszcze Mitrydates na "Kronika historii"
Rozkręcasz się 😊 Dzięki za świetną robotę.
Fascynujący temat, świetnie przeprowadzona dyskusja, jestem zachwycony! Dzięki Szymon za całą Twoją pracę!!!
Super są rozmowy na tym kanale. Oby więcej, oby częściej. Gratuluję i dziękuję
Jestem stałym widzem kanału od czasów gdy Pan Aleksander był jeszcze współtwórcą. Świetnie jest widzieć stały rozwój Pana Szymona. Subiektywnie mogę napisać, że ten odcinek z Panem doktorem Stępniem jest świetny. Sama historia opisywana jest genialna, natomiast Pan doktor świetnie przedstawia temat. Widać, że musi się blokować, bo ciągle chce mówić więcej i więcej. Rozumiem czemu Pan Szymon odkrył w doktorze inspiracje. Świetny kanał i świetny gość.
Tak swoją drogą, czy Aleksander publikuje jakieś własne materiały na YT? Dobrze się oglądało ten duet.
@@MarcinB1994tak, publikuje na Kronice Historii
Panowie genialnie Was się słuchało. Oczywiście nie wszystko zrozumiałem jednakże po pierwszym odsłuchaniu i kolejnym moja wiedza została zawsze wzbogacona o wiele ciekawych historii. Pozdrawiam Was i życzę kolejnych udanych wypowiedzii rozmów.
Genialna rozmowa. Mimo, że temat bardzo szczegółowy to słuchało się tego bardzo dobrze.
Bardzo żałuje, ze nie mogłam uczestniczyć w wykładach dr.hab. Marka Stępnia- studiowałam w Krakowie. Dziękuje za ten odcinek- petarda. Odsłuchuję drugi raz😊
Wujek mojego dziadka, prof.Rudolf Ranoszek zajmowal sie tą tematyką.
Wybrał i przetłumaczył teksty babilońskie do antologii Rylcem i trzciną: myśli starożytnego Wschodu.
Habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie hetytologii i asyrologii na podstawie pracy Kronika króla hetyckiego Tuthaljasa (IV).
Prowadził badania w zakresie sumerologii, asyrologii i hetytologii.
Jestem dumny, że miałem w rodzinie tak wybitną postać.
ja te wywiady ściągam sobie jako mp3 wygrywam na pendriva i jak jadę w bardzo długą trasę to słucham i się uczę,bardzo ciekawe materiały
Dobry pomysl.
Swietny pomysł. Nie umiem nagrywać, ale mogę jutuba w czasie jazdy słuchać.
Wooow !
Niesamowity wykład. Też kiedyś mnie to interesowało ....
Panie doktorze. Oczekuję, że jak najszybciej otrzyma Pan tytuł profesora mianowanego. Pana wiedza i wkład w tworzenie kadr naukowych zasługują na ten tytuł. Jestem pełna podziwu dla Pańskiej wiedzy i sposobu jej przekazywania oraz płynności wysławiania się. 🌹
Najlepszy kanał historyczny ,wspaniali goscie i ogrom bezcennej wiedzy Dziekuje i pozdrawiam ❤
Genialny, wspaniały wykład - rozmowa. Bardzo ciekawy i sporo wyjaśniający.❤
Świetny odcinek. Pan dr Stępień jest wspaniałym rozmówcą. Potrafi zafascynować słuchacza. Może zechce Pan zaprosić go jeszcze kiedyś? Gratuluję 🤗 i pozdrawiam.
Wspaniala rozmowa z pelnia pasji przyblizajaca odlegle dzieje minionej cywilizacji. Mnogosc konkretnych pytan, rozlegla wiedza goscia jak i prowadzacego. Pozdrawiam.
Wspaniały Gość👍💪
Wyśmienita rozmowa. Historia Sumeru i Akadu jest fascynująca 🎉
Kanał "odkryłem" ok. 2 tyg temu. Co prawdą jestem wielkim fanem okresu II WŚ, ale starożytność (zwłaszcza okres hellenistyczny) również darzę dużą sympatią. Dlatego postanowiłem pozostać na kanale. Obejrzałem już całą zakładkę: "Mezopotamia i Bliski Wschód". Materiał pomógł usystematyzować posiadaną wiedzę i bardzo dużo dowiedzieć się nowego. Kawał dobrej roboty👍 Nigdzie na polskim UA-cam nie znajdzie się również merytorycznych materiałów nt Sumerów.
Nie ukrywam czekałem na wywiad z panem dr. Stępniem. Z wielką przyjemnością spędzę wieczór słuchając rozmowy.
Pozdrawiam wszystkich pasjonatów historii, widzów kanałów i oczywiście prowadzącego Szymona.
Dzięki Jakub! Daj znać jak wrażenia po rozmowie :))
@@HistorycznyTopKapitalna rozmowa. Płynna i bardzo dynamiczna. Najważniejsze wątki poruszone, bez zbędnego przedłużania. Rola pana doktora nie polegała na wygłaszaniu długich monologów. Już nie będę miał nigdy wątpliwości gdzie powstało pismo :) Nie będę również nazywał zigguratów świątynią :)
W najbliższym czasie będę odsłuchiwał "Starożytny Egipt". Następnie zamierzam zapoznać się z wszystkimi wideo/podcastami na kanale. Pozdrawiam👋
jeśli chodzi o pewne okresy to jest zdecydowanie najlepszy kanał z uwagi na rzetelność, obiektywizm i ogrom wykonanej pracy. Mam tu na myśli początki Polski i najdawniejszą starożytność - VI do II tysiąclecia p.n.e.
Sam zbierałem informacje na ten temat i wiem jaki ogrom książek trzeba przerobić, żeby przedstawić taki spójny obraz tych okresów.
@@longinzaczek5857 Zgadzam się. Z całą pewnością niemalże benedyktyńska pracę trzeba wykonać, żeby dotrzeć do wszystkich źródeł.
Wydaje się godny polecenia. Choć ciężko wydać mi jednoznaczną opinie, ponieważ raptem 3 podcasty wysłuchałem. Wywarły na mnie duże wrażenie. To muszę przyznać. Mianowicie mam na myśli "Podcast Mroczne Wielki". Słuchałem materiałów nt Filipa i Aleksandra Wielkiego.
@@jakub__Krk Ja odsłuchałem z Historycznego Topu, Kroniki historii i Mrocznych wieków co się dalo i polecam - są na najwyższym poziomie, a wiem co mówię, bo latami grzebałem się w historii tych okresów. Jeśli interesuje cię podejście filologiczne do źródeł, to polecam jeszcze Gośćwit Mailinowski - Interpretacje (choć to już trochę dla specjalistów, bo nie omawa ałych okresów a tylko pewne wyrywki ze źródeł). Z rzetelnych kanałów ogólnych jest jeszcze Skryptorium, choć tam wszystko opisywane jest bardziej kompaktowo.
To jest najlepsze co mogłam wysłuchać
Naprawdę? Nie słyszałaś mnie...
Bardzo miło się tego słucha, super prowadzenie super gość
Profesor Stępień złoty człowiek. Uwielbiam go
Znakomita rozmowa, utrzymana na wysokim poziomie, którego mogłyby pozazdrościć niektóre wykłady uniwersyteckie... Dwie godziny, które dla zainteresowanego odbiorcy mijają niepostrzeżenie, jak się okazuje ledwie pozwalają zarysować daną tematykę historyczną, cóż więc powiedzieć o kanałach gdzie podobnym zagadnieniom poświęca się o wiele mniej czasu? Rzetelnie traktowana historia potrzebuje czasu. Jej studiowanie, opracowywanie i popularyzacja wymagają cierpliwości, dlatego dziękuję za to niespieszne podejście do tematu.
Jest tylko jedna, drobna rzecz, która budzi moje zastrzeżenie...niezmiernie irytujące jest to "ok", którego pan tak często używa. To nie brzmi dobrze, zwłaszcza w poważnej, skądinąd zręcznie prowadzonej rozmowie z badaczem i znawcą historii o niemałym dorobku naukowym, w dodatku należącym do starszego pokolenia.
Swietny odcinek. Mega wiedza gościa.
Jestem już fanką Prof. Marka, wspaniała rozmowa♥
Takich kanałów więcej. Dziękuję.(miód- przez uszy- dla głowy)
Fascynujący temat !!! Dziękuję za tą rozmowę !!!! Pozdrawiam serdecznie wszystkich uczestników
Pan prowadzacy - gratuluję konsekwencji i finalnego sukcesu. Duza sprawa. 1:11:15 Stopniowo coraz ciekawszy kanał 😊. Zalecał bym pamiętać że rozmawia Pan z ludźmi wyjatkowymi ....😊
Właśnie trafiłam na ten wykład. Fantastyczna wiedza przekazana przez pana dr. Proszę wiecej czasu poświęcić z panem Markiem. Temat rzeka, a tak mało znany...
Pan Profesor Stępień jest REWELACYJNY!
Jestem pod wrażeniem. Super ciekawe i co ważniejsze bardzo dogłębne informacje. Bardzo rzadko trafiają się takie kanały. Powodzenia
Super wywiad. Bardzo ciekawy. Prowadzacy nie przeszkadza rozmówcy. Szacun
Miałem kiedyś przyjemność chodzić na OGUN do Pana Profesor. Wybitna postać!
W pytę materiał. Dzięki za przystępne przyblizenie tej cywilizacji.
Bardzo mądry młody człowiek Szymon
Gratuluję pracy i światłego umysłu 😊
Dzięki za znakomity wywiad o fascynującym okresie historii. A pamiętam jak na pierwszym roku studiów było to dla mnie niemal totalne fantasy z postaciami o imionach nie do wymówienia😊👏👌❤🤠
Ale mega wiedza - wszystko z głowy - szacum - dobrze mi się przy tym pracowało zdalnie.... 2,5 h ciekawostek w tle
Bardzo ciekawa rozmowa, bardzo porządnie, prosto i po kolei wszystko opowiedziane.
Super.😀Mam nadzieje że będzie więcej takich rozmów
Taki mam plan!
Świetne są te wywiady.
Znakomity materiał, najlepszy materiał o Sumerze/Akadzie na YT. Świetny gość, prowadzący bardzo dobrze przygotowany. Gratulacje!
Obejrzę etapami, ale rozmowa fascynująca
Bardzo miło się słucha. Ten temat jest mi bliski choćby dlatego, że na studiach na UKSW sami na pierwszym roku wybraliśmy właśnie Mezopotamię. Sam ponad dwanaście razy czytałem Epos o Gilgameszu.
Dzieki za twoją pracę.
Niesamowicie opowiedziane i niezwykle interesujące historie... Dzięki! To bardzo tajemniczy i pomijany w zasadzie dwoma zdaniami na lekcjach okres...
Niesamowita wiedza !!
Super wyklad, dziekuje bardzo.
Jaki wspaniały ten pan Marek Stępień, jakie ma mądre oczy
Świetna rozmowa jak zawsze! Na mojej liście gości do polecenia wstawiłbym jeszcze dwie wielkie osobowości. Profesor Jacek Banaszkiewicz o średniowieczu i dr. Wojciech Bęben o kulturach Australii i Oceanii. Każda z postaci na 4h+ wywiadu :)
Ależ wiedza coś wspaniałego. Człowiek z wielką pasją.Będziesz robić coś na temat np kultury ceramiki sznurowej , Badeńskiej ,Vinci czy Lendzielskiej? Myślę ,że to też ciekawe zagadnienia i dużo rzeczy było tam odkrytych szybciej niż np właśnie u Sumerów. Pozdrawiam 🙂
Zapraszasz bardzo interesujące osoby, dzięki wielkie :) ciekawe kto będzie kolejny
Zręcznej jest Prowadzącego tytułować - Panie Profesorze. Dziękuje bardzo za ciekawy wykład.
Trafiłam tu kompletnym przypadkiem. Ten temat nie mieści się w zakresie moich zainteresowań, ale rozmowa przebiega tak ciekawie że nie sposób się oderwać.
Generalnie taka uwaga, że do doktora habilitowanego zwracamy się "profesorze", a nie "doktorze" (jak do zwykłego doktora), ponieważ (za sjp pn): Doktor habilitowany jest bowiem tzw. samodzielnym pracownikiem nauki i tym w sposób znaczący różni od doktora. Możesz o tym poczytać, ale dobrze jest wiedzieć takie rzeczy, nawet z czystej grzeczności dla gości.
Bardzo raziło mnie to "panie doktorze". Miałem zajęcia z panem profesorem trochę lat temu, na UMK w Toruniu i cała nasza rzesza studentów zawsze tytułowala panem profesorem, chociażby ze względu na niebywałą wiedzę i takie światowe niuanse jak znajomość pisma klinowego. Zatem faux pax.
Już czytam enty post na ten temat i się dziwię ile konserwatyzmu na tym kanale. XD 😂
Rewelacyjna rozmowa.
Bardzo dziękuję. Wspaniały wykład.
Miałem z prof. Stępniem zajęcia ze starożytnej Mezopotamii na UW. Bardzo miło go wspominam, jak mówił o Mezopotamii. Dlatego powiem tylko jedno: "Gutejowie to zbrodniarze zagroscy."
Mnie na studiach pytali, czy nazwa Gutowie, Gutejczycy, Kutowie, Kutejczycy obejmuje to samo zjawisko, czy coś innego. U mnie uczyli tego prof. Zabłocka (krwawa Julia), a potem prof. Zawadzki.
Rozwijasz się, zapraszasz ciekawych gości, dobrze prowadzisz rozmowę, tak trzymaj 😉
Co za fenomenalna wiedza. Jak wiele mi wyjaśnia, chociaż większości jeszcze nie poukładałem sobie w głowie. Strasznie dużo zagadek 👍 Słyszałem, że Sumerowie, lud sumeryjski, są genetycznie spokrewnieni z Tamilami. Nie zapominajmy o genetyce, która jest trzecim, genialnym narzędziem do poznawania przeszłości.
Wspaniały wywiad!
Dziękujemy.
Pozdrawiam! 🤝
Wydaje mi się, że świetnym rozmówcą byłby Pan prof. Ryszard Kulesza
czysta poezja która jest cudowna
Jak ja dawno nie widziałem prof. Stępnia. Za moich czasów był jeszcze "zwykłym " doktorem🙂
Miałem u niego ćwiczenia i pisałem pracę roczną na I roku historii na UW, a później chodziłem na wykłady na II i III roku.
Piękny wywiad, bardzo precyzyjne pytania prowadzącego i pełna merytoryczna odpowiedź pana doktora. Po naszej cywilizacji nic nie pozostanie, żadna budowla, żaden zapis.