Termos - wszystko co musisz wiedzieć - skalnik.pl

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 січ 2020
  • bit.ly/3ZGIVgy
    Termos - niezawodny sprzymierzeniec każdego turysty. Czy wiesz, jak o niego dbać, by móc cieszyć się pożądaną temperaturą przez długie godziny? W dzisiejszym filmie Sławek dzieli się z Wami swoimi patentami na konserwację i prawidłowe użytkowanie.
    Tego typu akcesorium powinno znaleźć się w Waszych plecakach niezależnie od sezonu - choć w czasie zimowych wędrówek z pewnością docenicie większe pojemności, które pozwolą dłużej grzać się gorącą herbatą lub kawą. I to właśnie termos na napoje bierzemy w naszym nagraniu na pierwszy ogień. Jest najbardziej popularny, najczęściej wybierany i najłatwiej dostępny; im większą ma pojemność, tym dłużej utrzymuje ciepło. By móc maksymalnie się nim cieszyć, warto zalać go i spakować do plecaka w ostatniej kolejności, tuż przed wyjściem z domu. Zanim to jednak zrobicie, najpierw napełnijcie swój termos turystyczny wrzątkiem, by odpowiednio go rozgrzać - w ten sposób będzie zdolny do jak najdłuższego utrzymywania wysokiej temperatury płynu.
    Kolejną część filmu poświęcamy na różnice w designie i funkcjonalności; Sławek zaznacza przewagę zewnętrznej powłoki proszkowej, która działa antypoślizgowo i prezentuje konstrukcje poszczególnych produktów. Jeśli lubicie wędrować w towarzystwie, warto zaopatrzyć się w model wyposażony w dwa kubeczki - by móc podzielić się ciepłym napojem z towarzyszem. Termosy często różnią się też korkami: najczęściej spotkacie się z korkiem tradycyjnym (zakręcanym) oraz automatycznym (wyposażonym w przycisk). Ten pierwszy łatwiej się czyści, drugi - umożliwia szybsze otwarcie.
    Z wideo dowiecie się o kilku patentach, które pozwolą na dłuższe zachowanie temperatury napoju: gdzie schować termos i jak korzystać z niego na mrozie? Jak dbać o termos w czasie użytkowania, by nie pozbawić go właściwości izolacyjnych? Na wszystkie nurtujące pytania mamy sprawdzone odpowiedzi: czyszczenie termosu w zmywarce nie jest najlepszym rozwiązaniem, warto więc poświęcić kilka minut na dokładne umycie go ręcznie.
    Kolejna część filmu poświęcona jest na produkty mniej oczywiste, a równie praktyczne. Termos obiadowy, termos na żywność czy termos na jedzenie - pod wszystkimi tymi hasłami kryją się rozwiązania umożliwiające przechowywanie ciepłego posiłku. To szczególnie ważne w czasie zimowych wędrówek; dzięki takiemu akcesorium możecie w każdym momencie trekkingu uzupełnić swoje zapasy energii, a przy tym pozostaniecie niezależni od schronisk i pozbawieni konieczności zabierania ze sobą kuchenki turystycznej. Mimo, że zasada działania takiego termosu jest podobna do tej, którą znamy z klasycznych modeli na napoje, najważniejsze różnice można dostrzec przede wszystkim w konstrukcji. Warianty na żywność są zwyczajowo większe, a ich zakrętki mogą być często wykorzystane w roli miseczek. Duży, szeroki wlew pozwala na łatwe napełnianie i opróżnianie, niezależnie od tego, czy chcecie zabrać ze sobą zupę, czy drugie danie, ale jego zadaniem jest także ułatwienie czyszczenia i dokładnego umycia całego wnętrza. Jeśli chcecie zaopatrzyć się w kompletny zestaw, warto zwrócić uwagę na termosy obiadowe wyposażone w lekkie sztućce.
    Na koniec przypominamy: termos turystyczny nie jest rozwiązaniem wyłącznie na zimę. Równie dobrze sprawdzi się latem, utrzymując niską temperaturę Waszych schłodzonych napojów przez wiele godzin.
    A gdybyście zdecydowali się na zakup to zajrzyjcie tutaj: bit.ly/3ZGIVgy
    Z kolei konkretnie termos na zupę i obiadowy znajdziecie tu: bit.ly/41krAv9
    Pamiętajcie też, że odpowiednie czyszczenie termosu ma duże znaczenie: www.skalnik.pl/blog/jak-dbac-...
    Więcej o termosach możecie też poczytać na naszym blogu: www.skalnik.pl/blog/?s=termos
  • Спорт

КОМЕНТАРІ • 25

  • @mirekwalczak9418
    @mirekwalczak9418 4 роки тому +2

    super film, niby proste, wszystko wiemy, ale fajnie jak tę "wiedzę" ktoś tak fajnie usystematyzuje. Dzięki.

  • @Milosz-TV
    @Milosz-TV Рік тому +1

    Super materiał :) Dziękuję

  • @MET140
    @MET140 Рік тому +1

    Mam Esbita 0.75 w kolorze olive. Po 8 godzinach można się poparzyć. Po 24 godzinach herbata jest delikatnie letnia. Polecam.

  • @mikoajjerzy5809
    @mikoajjerzy5809 3 роки тому +1

    Dobry poradnik.

  • @Toms-xv9zg
    @Toms-xv9zg 3 роки тому +2

    Witam serdecznie.
    Informacja o korku automatycznym, i trochę większej trudności w utrzymaniu w czystości... ma się nijak do rzeczywistości.
    Bardzo trudno jest dokładnie wyczyścić tego typu korek. Szczególnie widać to w sytuacji gdy w termosie często jest czarna herbata.
    Dlatego ja wyłącznie używam korka na gwint.
    Tylko ten typ korka umożliwia dokładne wyczyszczenie go.
    Pozdrawiam

  • @Aktywny
    @Aktywny 3 роки тому +1

    Mam termos Esbit 0.75 ml jestem mega zadowolony, teraz kupuję drugi obiadowy. Co jeszcze ważne, termos powinien stać w pionie, ponieważ najwięcej ciepła traci właśnie przez korek ;)

  • @DB-ck8vn
    @DB-ck8vn Рік тому +1

    Ja mam termos obiadowy 0.75 Cilio monte. Biorę do pracy gorący obiad , ktory wkładam o 6 rano. Jem o 14 i jest gorący. A plecak z termosem leży cały czas w aucie. W zimie. Ale zanim włożę do niego obiad zalewam na 5 minut wrzatkiem.

  • @lucavega1802
    @lucavega1802 4 місяці тому

    Esbit jest ok ,aktualnie korzystam ze Stanleya. Dłużej trzyma temp

  • @blackjohnny0
    @blackjohnny0 4 роки тому +2

    W skalniku kupiłem kiedyś świetny termos polskiej firmy - Termite Warhead. Genialny jest i bez BPA. Z drugiej strony w zimie jakoś nie mam ochoty na gorący napitek - wychłodzone zęby w kontakcie z wrzątkiem... Ała. Do tego sporo to waży jednak.

  • @mariuszrobak3849
    @mariuszrobak3849 4 роки тому +2

    Piękne są te termosy ze szczotkowanej stali nierdzewnej :-)
    ...i nie powiedziałbym, że są jakoś bardzo śliskie.

  • @wojtekpaka4022
    @wojtekpaka4022 2 роки тому

    Szukam dobrego termosu z sitkiem aby mozna bylo sobie zrobic kawe fusiata,lecz nwm jaki tyle tego ze czlowiek sie gubi,glowna cecha jaka mnie interesuje to zeby nie trzymal ciepla tylko przez godzine ale przynajmniej z 8 godzin,ktora marke warto wybrac? Ps i zeby mial wbudowane sitko.

  • @marekbosak7508
    @marekbosak7508 Рік тому +1

    Mam taki termosik esbit, jakość dobra farba też zlazła trochę po kilku latach.

  • @user-sy2mv6my8l
    @user-sy2mv6my8l Рік тому

    Czy są dostępne części zamienne do Esbita?
    Ile kosztuje np. korek automatyczny?

    • @Skalniksklepgorski
      @Skalniksklepgorski  Рік тому

      Napisz do nas maila na sklep@skalnik.pl zobaczymy co da się zrobić ;)

  • @maciejsowka7313
    @maciejsowka7313 2 роки тому

    Dla estetów . Nie polecam termosów Esbita pomalowanych tą czarną farbą . Po kilkunastu myciach termosu ta czarna farba zaczyna schodzić i zaczyna wyglądać to jakbyśmy znależli termos w śmietniku . Co do walorów użytkowych nie mam żadnych zastrzeżeń .

    • @user-sy2mv6my8l
      @user-sy2mv6my8l Рік тому

      Nie zgadzam się.
      Mój, po 8 latach używania jest tylko porysowany na dnie.

  • @raubritterkacerz6967
    @raubritterkacerz6967 4 роки тому +2

    Termos obiadowy esbit straszna kicha, po 2 godzinach z zupy goracej robi sie letnia.Wczesniej termos rozgrzany przez 5 min goraca woda.

    • @Skalniksklepgorski
      @Skalniksklepgorski  4 роки тому

      To pierwsza taka opinia na temat termosu Esbit. Może był wystawiony na wyjątkowo srogie warunki?

    • @raubritterkacerz6967
      @raubritterkacerz6967 4 роки тому

      @@Skalniksklepgorski żeby tego było mało to 3 termosy tej firmy i każdy kupowany w innym sklepie.Ten sam objaw.Dodatkowo swój trzymałem w torbie termicznej

    • @thedzwiedz
      @thedzwiedz 4 роки тому

      mam taka sama opinie a tetmos kipilem u was w sklepie,esbit to niezla kicha

    • @ania7796
      @ania7796 3 роки тому

      A co z termosami esbit na herbatę, kawę? Też słabo trzymają bo zamierzałam kupić.

    • @Bejerbone
      @Bejerbone 3 роки тому +1

      Mamy esbit na herbatę i na posiłki . Jestem zadowolony . Długo trzymają temperaturę , wcześniej oczywiście przygotowane odpowiednio , czyli zalane wrzątkiem na kilka minut. Pozdrawiam