Countdown Game Show - Series 87 Week 7 (2023)
Вставка
- Опубліковано 9 бер 2023
- The clock is ticking as contestants compete in games of lexical dexterity and numerical agility. Each day two contestants compete in 15 rounds of words and numbers to become the Countdown Champion.
Colin Murray and Rachel Riley host as contestants race against the clock to pit their wits against vowels, consonants and numbers. Jamelia joins Susie Dent in Dictionary Corner.
SPIN-OFF
"8 Out of 10 Cats Does Countdown" is hosted by Jimmy Carr, with Rachel Riley and Susie Dent assuming their Countdown roles. The formation of the crossover with "8 Out if 10 Cats" began as a series of specials, the first of which was broadcast on 2 January 2012, when Channel 4 orchestrated a special "mash-up night", merging two shows to form a special edition of the pair, as part of its 30th-anniversary celebrations eleven years ago.
For those looking for 222
Unless I’m wrong again
4*50= 200
+75 = 275
/25 = 11
+100= 111
*2 = 222
Edit on replay I beat Rachel to 222 a different way.
(4*100)+50 = 450
450/2= 225
75/25 = 3
225-3 = 222
Nice
Nice. I did it like this:
4*100= 400
400+50=450
450÷2=225
75÷25=3
225-3=222
For the first one, it took me 10 minutes but I have a fun solution:
75 - 9 = 66
66 x 100 = 6600
7 x 50 = 350
6600 + 350 = 6950
6950 / 25 = 278
!!!
11:26 I did it the James Martin way and took 100 - 25 = 75, multiplied that by 75 to get 5625, added 5 for 5630, and divided the result by 10. I was _giddy_ when that solution was the first thing that popped into my head just 2 seconds in.
473 9×75=675 100+1=101 50÷25=2×101=202 675-202=473
I got 575 a different way. (8*6)+9 = 57. Multiply by 10 and then add 5
576 is Rachel's infamous square from #catscountdown, 8*3 =24, 25-1=24, 24*24= 576
Is it zero?
For the last one I did 100x5-75-2=423
So did I
25, 50, 75, 100, 2, 4 -13:34-15:00
100×4=400
400+50=450
450÷2=225
225-3=222
Monday’s last numbers
575
10 x (9 x 6) = 540
5 x (8 - 1) = 35
540 + 35 = 575
6:14 575=10*9*6+(8-1)*5, seems more intuitive.
11:14 701=(75+3)*9-8+7
14:58 had 221=50/2+100+75+25-4
20:50 had 784=(50-1)*(8+5+3)
22:00 can't get there even with exponents.
24:43 had 387=(10+3)*6*5-4+1
25:55 423=75*7-100-2
Does anyone know why there haven't been any new Cats does Countdown episodes?
Thanks for the upload btw! :)
701
7 + 3 = 10
10* 75 = 750
750 - 50 = 700
9 - 8 = 1
700 + 1
Funny how he broke down at 0:55. I was thinking he did the same as me until he didn't just do (75/25)x9 to get the 27 he needed.
It was very obvious to me to get 781 (1 away) which would have won: (75+3)*(50/5)+1
My solution for 576:
(75 + 25) - (1 + 3) = 96
96 × 6 = *_576_*
5:31 Didn't use the 8. Could have been off by 3 instead of 5.
Friday:
966
This must have been the worst numbers round ever. Only small small numbers, and a very large target. Don't think I've ever seen a round where 606 away is the best you could've done!
117
25 * 4 = 100
100 + 9 + 8 = 117
9 - 4 = 5
25 * 5 = 125
125 - 8 = 117
25 - 8 - 4 = 13
13 * 9 = 117
All small solution
8 + 4 + 4 - 3 = 13
13 * 9 = 117
388
6 + 5 - 1 = 10
10 * 10 = 100
100 - 3 = 97
97 * 4 = 388
5 * 4 = 20
20 * 10 = 200
200 - 6 = 194
3 - 1 = 2
194 * 2 = 388
10 + 3 = 13
13 * 5 = 65
65 - 1 = 64
64 * 6 = 384
384 + 4 = 388
423
5 * 100 = 500
500 - 75 - 2 = 423
7 * 5 = 35
35 * 10 = 350
350 + 75 - 2 = 423
75 + 10 = 85
85 * 5 = 425
425 - 2 = 423
Fridays final numbers game I hoped they realised (75+10)*5=425-2
117=4×25+9+8=4×(25+4)+9-8=9×(25-4×3)=3×(25+9+4+8/4)
423:
100 x 5 = 500
75 + 2 = 77
500 - 77 = 423
What is Rachel doing everytime when she waits looking at the roof?
I wonder if there is a monitor nup there with the numbers on it, so she can look at them without standing in front of the board? I also wonder if it tells her whether or not it's possible.
Another way to get 701. 75 + 3 = 78 x 9 = 702 - (8 - 7) = 701.
576:
75 x 8 = 600
25 - 1 = 24.
600 - 24 = 576
Some numbers games are impossible whichever the target is (targets > 99), such as 1/2/3/1/2/3. If this selections eventually comes.up, will they let it play?
Yes, they play it. After the round, Rachel says it’s impossible instead of solving it.
423=5×100-75-2
I think Rachel has been told to that, but she does some solutions way harder than they could be done. Is it to make the players not feel bad?
At 6:03 Rachel uses 19 x 6 AND 115 x 5. I dont think either of those are the ways that regular folks use to solve that round.
I did it this way:
6x8 = 48, add 9 and then you have 57. After that there are still 10 and 5 to be used. So pretty straightforward I would say. Or at least I think that multiplying by 10 is easier than multiplying by 19 :D
It's also straightforward to see that 575 = 5 * 115. And 20 * 6 = 120, so (10 + 9) * 6 = 114. And then you have a 1 still to use.
21:06 Fantastic; two 1's and a 2, overall very small numbers, and a whopper of a target! Good luck getting any points at all!
edit: Knew it, off by 606, that's not going to get you anything - that's worse than the infamous 967 round (only 800 possible) in Anne Robinson's era!
For 526 i did:
(25+3)*(10+9)=532
532-8+2=526
701 9×75=675+50=725 3×8=24 725-24=701
511:
75 x 7 = 525
10 + 4 = 14
525 - 14 = 511
782:
50/5 = 10
10 x 75 = 750
3 + 1 = 4
4 x 8 = 32
750 + 32 = 782
I pointed out your attention-seeking behaviour in a separate comment. Hope you get the hint.
154:
75 x 2 = 150
150 + 4 = 154
117:
25 x 4 = 100
8 + 9 = 17
100 + 17 = 117
(25x10)+9=259, 259x2=518, 518+8=526
And unlike IsaacKing and so many other attention-seekers I don't need 20 lines to write that down.
576 75-3=72×8=576
575 10+9=19×6=114+1=115×5=575
234 75÷25=3+10=13 100÷50=2×9=18 ×13=234
Monday Countdown
In the first round I saw Rachel's solution, and I also had these ones:
100 - 9 = 91
91 x 75 = 6825
6825 - 50 = 6775
6775 / 25 = 271
271 + 7 = 278
75 - 9 = 66
100 x 66 = 6600
50 x 7 = 350
6600 + 350 = 6950
6950 / 25 = 278
25 x 7 = 175
175 + 9 = 184
184 x 75 = 13800
13800 + 100 = 13900
13900 / 50 = 278
The logic behind the first two are that, when divided by 25, 100 reduces to 4, 75 to 3, and 50 to 2. So in the first case I did (100 - 9) x 3 - 2 + 7 = 278 and in the second (75 - 9) x 4 + 7 x 2 = 278. The third is a bit more involved, but I'm essentially multiplying by a ratio: 3:2 or 1.5. Since the bottom number is now 50, 100 is equivalent to 2. Therefore (25 x 7 + 9) x 1.5 + 2 = 278.
In the second round, I immediately saw 24^2, so my solution was:
25 - 1 = 24
8 x 3 = 24
24 x 24 = 576
Other obvious solutions were:
75 - 3 = 72
72 x 8 = 576
100 - 3 - 1 = 96
96 x 6 = 576
In the third round, I saw Rachel's solution at once, so I played around with multiplying the target by 8, since the interim target would be 4056 and there was already a 6. And it actually worked:
100 / 25 = 4
50 + 4 = 54
75 x 54 = 4050
4050 + 6 = 4056
4056 / 8 = 507
In the fourth round, I saw Rachel's solution, but I also had this solution from hitting an interim target of 65 x 9 and then subtracting:
8 + 6 = 14
14 - 1 = 13
13 x 9 x 5 = 585
585 - 10 = 575
As well as this solution that I'm somewhat surprised neither of the contestants saw:
8 x 6 = 48
48 + 9 = 57
57 x 10 = 570
570 + 5 = 575
Tuesday Countdown
In the first round, I saw the contestants' solution, but a couple of clever solutions Rachel could have done are these:
75 x 10 = 750
750 - 100 = 650
650 x 9 = 5850
5850 / 25 = 234
50 + 10 = 60
100 x 60 = 6000
6000 + 75 = 6075
6075 / 25 = 243
243 - 9 = 234
The logic being that 100 / 25 is equivalent to 4 and 75 / 25 is equal to 3, so the first is equivalent to (3 x 10 - 4) x 9 = 234 and the second equivalent to (50 + 10) x 4 + 3 - 9 = 234.
In the second round, I did NOT see Dan's solution at all, though I suppose it makes sense if you start from the premise of reaching 800 first. Instead, I honed in on the fact that 789 is 14 above 775, as follows:
100 + 2 = 102
102 x 7 = 714
25 x 3 = 75
714 + 75 = 789
And I also saw this solution based on factoring:
100 + 25 + 7 = 132
132 x 2 = 264
264 - 1 = 263
263 x 3 = 789
In the third round, I beat Rachel in the numbers round, because I had this solution:
75 x 9 = 675
100 + 1 = 101
50 / 25 = 2
101 x 2 = 202
675 - 202 = 473
That may be the only solution, however.
In the fourth round, my heart sank for Dan because I saw Rachel's solution. Also, he was very lucky his opponent didn't realize that 50 x (9 + 8 - 3) = 700, although I suppose it doesn't matter since it was already a runaway.
An equivalent way of doing this problem is:
9 + 7 = 16
50 x 16 = 800
800 - 75 = 725
8 x 3 = 24
725 - 24 = 701
Also, I had this solution:
75 + 3 = 78
78 x 9 = 702
8 - 7 = 1
702 - 1 = 701
Wednesday Countdown:
In the first numbers round, I saw Dan's solution, but there's another trick you can do with problems like these based on the square of 75:
100 - 25 = 75
75 x 75 = 5625
5625 + 5 = 5630
5630 / 10 = 563
Here it didn't matter, but by choosing between 50 + 25 or 100 - 25, you can leave either the 50 or the 100 to add or subtract with. So say this had been 558 instead with the same two smalls, the _only_ possible solution would have been:
100 - 25 = 75
75 x 75 = 5625
5625 - 50 = 5575
5575 + 5 = 5580
5580 / 10 = 558
In the second round, I saw Simon's solution and also had these:
9 x 4 = 36
36 + 8 = 44
44 x 10 x 2 = 880
880 + 6 = 886
9 x 6 x 2 = 108
108 + 4 = 112
112 x 8 = 896
896 - 10 = 886
In the third round, Rachel was again stymied by a four-large, so I beat her to the solution because I got these within the 30 seconds:
100 x 4 = 400
400 + 50 = 450
450 / 2 = 225
75 / 25 = 3
225 - 3 = 222
50 x 4 = 200
200 + 75 = 275
275 / 25 = 11
100 + 11 = 111
111 x 2 = 222
50 + 4 = 54
100 x 54 = 5400
75 x 2 = 150
5400 + 150 = 5550
5550 / 25 = 222
For the last solution, the logic is that 100 / 25 is equal to 4 and 75 / 25 is equal to 3, so the equation is the equivalent of (50 + 4) x 4 + 3 x 2 = 222. The same logic guides the second one: 50 / 25 is 2 and 75 / 25 is 3, therefore (50 x 4 + 75) / 25 = 11.
In the fourth round, I saw Rachel's solution and also had these:
25 + 3 = 28
28 x 10 = 280
280 - 9 - 8 = 263
263 x 2 = 526
25 + 3 = 28
10 + 9 = 19
28 x 19 = 532
8 - 2 = 6
532 - 6 = 526
I was sad to see Dan go. It's always a disappointment to me, as someone who likes four-large, when a contestant who specializes in that selection has to leave.
Thursday Countdown
In the first round, I saw Simon's solution, but also had this easier one based on the same idea:
100 + 7 = 107
107 x 9 = 963
963 + 8 = 971
And I had this solution:
7 - 3 = 4
8 / 4 = 2
100 - 2 = 98
98 x 10 = 980
980 - 9 = 971
In the second round, I saw the contestants' solution, of course. Another solution almost as easy is:
5 + 4 = 9
9 x 3 x 2 = 54
100 + 54 = 154
And I had this from factoring (11 x 7 x 2 = 154):
100 - 75 (or 100 / 4) = 25
25 - 3 = 22
5 + 2 = 7
22 x 7 = 154
In the third round, I saw the contestants' solution, and also had this one from factoring:
8 / 4 (or 10 - 8) = 2
75 - 2 = 73
73 x 7 = 511
And I also had this solution, just to use all the numbers:
75 - 10 = 65
65 x 8 = 520
7 - 4 = 3
3 x 3 = 9
520 - 9 = 511
In the final round, I saw Rachel's solution, but I also did it this way:
75 + 3 + 1 = 79
50 / 5 = 10
79 x 10 = 790
790 - 8 = 782
And I had this solution from factoring (23 x 17 x 2 = 782):
5 - 1 = 4
50 - 4 = 46
75 / 3 = 25
25 - 8 = 17
46 x 17 = 782
Friday Countdown
The first round was a null round, so I'm skipping to the second round. In this round, I saw both contestants' solutions and also had these by factoring (13 x 3^2 = 117):
First, a couple of "five-smalls":
8 + 4 + 4 = 16
16 - 3 = 13
13 x 9 = 117
9 + 4 = 13
4 - 3 = 1
8 + 1 = 9
13 x 9 = 117
But it's easier with the 25:
25 - 8 - 4 = 13
13 x 9 = 117
In the third round, I saw Rachel's solution but also these obvious ones the contestants missed:
6 + 5 = 11
11 - 1 = 10
10 x 10 = 100
100 - 3 = 97
97 x 4 = 388
6 + 4 = 10
10 x 10 = 100
100 - 3 = 97
5 - 1 = 4
97 x 4 = 388
Not mentioning them might have been tact on Rachel's part.
Another potential solution was:
10 + 3 = 13
13 x 5 = 65
65 - 1 = 64
64 x 6 = 384
384 + 4 = 388
In the final round, I saw the contestants' solution. A couple of solutions that are just as easy are the following:
75 x 7 = 525
525 - 100 - 2 = 423
75 + 10 = 85
85 x 5 = 425
425 - 2 = 423
:)
Finally Rachel is losing weight and going mil f
507
100/25 = 4
(50 + 4) x 75 = 4056
4056 / 8 = 507
701
9 x (75 + 3) = 702
702 - (8 - 7) = 701
563
5 x 100 + 50 + 10 = 560
75 / 25 = 3
154
100 + 75 = 175
3 × (5 + 2) = 21
175 - 21 = 154
388
5 x (10 + 3) - 1 = 64
64 x 6 = 384
384 + 4 = 388
789
(100 + 2) x 7 = 714
3 x 25 = 75
714 + 75 = 789
971 = (100 + 7) * 9 + 8
789 3+1=4×100=400+7=407×2=814-25=789
782 = (75+3+1)*50/5-8
971:
100 - 3 = 97
97 x 10 = 970
8 - 7 = 1
970 + 1 = 971
Yeah, that’s much neater, and I thought it was quite easy to spot, too.