Po co nam ten zalew - Siemianówka cz. 2

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 вер 2020
  • Zalew w Siemianówce. Jedna z ostatnich wielkich inwestycji PRL. Powstawał w latach 1977 - 1990. Ceną było wysiedlenie mieszkańców kilku wsi.
    W pierwszej części Zwykłych historii extra oglądaliśmy proces oczami wysiedlonych mieszkańców. W drugiej części jeden z budowniczych zalewu, Pan Aleksander Kardasz, opowiada o powodach budowy sztucznego jeziora w Siemianówce oraz o tym jak stara się walczyć o zachowanie pamięci o wysiedlonych wsiach.
    Zdjęcia archiwalne użyte w filmie pochodzą ze zbiorów Pana Aleksandara. Operatorem który nagrał wszystkie trzy części jest Krzysztof Wyszomirski.
    Za pomoc w realizacji dziękuję bardzo Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich Sołectwa Bondary oraz Stowarzyszeniu Łuka nad Narwią - Ocalić od Zapomnienia. Pani Eugenia Bura i Pan Łukasz Birycki będą goścmi trzeciego odcinka znad Siemianówki.
    Jesienią 2020 roku na tym kanale UA-cam i w serwisach podcastowych planuję premierę podcastowego serialu dokumentalnego poświęconego wysiedlonym wsiom oraz wpływowi zbiornika na przyrodę, gospodarkę wodną i pobliską Puszczę Białowieską.
    #Zwykłehistorie są przedsięwzięciem not for profit. Dlatego jeśli chcesz w przyszłości widzieć więcej podobnych materiałów - wesprzyj nas subskrybując kanał. Dziękujemy!

КОМЕНТАРІ • 21

  • @lamuswwodzie132
    @lamuswwodzie132 3 роки тому +1

    moja mama pochodzi z Łuki, dziękuję za ciekawy materiał, z roku na rok człowiek może się dowiedzieć coraz więcej o rodzinnych stronach dzięki takim materiałom :)

    • @zwyklehistorie
      @zwyklehistorie  3 роки тому +1

      Dziękuję za wizytę na kanale i cieszę się, że filmy się podobały. Do tematu Siemianówki jeszcze tu wrocimy - tym razem od strony ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Pozdrawiam!

  • @bomirek
    @bomirek 3 роки тому +1

    Bardzo ciekawa historia. Świetny film.

    • @zwyklehistorie
      @zwyklehistorie  3 роки тому +1

      Dziękuję bardzo. Do historii Siemianówki od strony naukowej jeszcze bedziemy wracać - mam nadzieję wiosną. W planie są też kolejne wyjazdowe odcinki - ale to już pewnie latem niestety .... Pozdrawiam!

    • @eugeniuszpenza2232
      @eugeniuszpenza2232 2 роки тому

      Bardzo madry pan . pielegnuje swoja historje i historje tej spolecznosci . Niech mlodzi ludzie sluchaja bo to jest kopalnia wiedzy w 1982 pracowalem w Bondarach przy realizacji hotelu .Bardzo ciekawa okolica

  • @Scientist1991
    @Scientist1991 3 роки тому +3

    18:30 tutaj chodzi o to, że są opinie, że zbiornik jest zbyt płytki przez co nagromadzona woda łatwo szybko się nagrzewa i zbyt szybko odparowuje. Są głosy, które mówią, że gdyby woda płynęła starym korytem rzeki, nie byłoby tego problemu. Fakt faktem, pamiętam jak wyglądała rzeka narew w Doktorcach w latach 90. Teraz jest to płytki strumyk...

    • @zwyklehistorie
      @zwyklehistorie  3 роки тому

      Ja też pamiętam jak Narew wylewała (pamięcią sięgam do lat 80-tych) ale wydaje mi się, że nie możemy porównywać tych okresów. Istnieje duże prawdpopodobieństwo że rzeka wygladałaby tak jak teraz - a na dodatek nie byłoby zbiornika. Mam w planie rozmowę na ten temat z hydrologiem - ale jako że Zwykłe historie to projekt not for profit - robiony w wolnych chwilach - nie moge obiecać kiedy ta rozmowa się ukaże... Dziękuję za komentarz i wizytę na kanale!

  • @Paul-tl3vf
    @Paul-tl3vf 3 роки тому

    jeżdżę na ryby ale i fajnie słucha historii :D

  • @jozefupinski638
    @jozefupinski638 6 місяців тому

    Kilka lat temu wiosną był wysoki poziom na Narwi na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego. Potem w ciągu kilku dni poziom rzeki nagle się obniżył. Tysiące mew polowało na narybek. Podobno na Zalewie na Siemianówce ktoś z Białegostoku zorganizował regaty żeglarskie i potrzeba było więcej wody pod kilem.... Przed wybudowaniem zbiornika Siemianówka woda np. w Uhowie miała przejrzystość na ok. 0,5 m. Teraz przejrzystość to ok. 10 cm. Jak jest tego przyczyna?

  • @Scientist1991
    @Scientist1991 3 роки тому +1

    Bezcenna wiedza rozmówcy

    • @zwyklehistorie
      @zwyklehistorie  3 роки тому

      Zgadzam się - Pana Aleksandra można słuchać godzinami.

  • @jozefupinski638
    @jozefupinski638 6 місяців тому

    Typowy sposób na zniszczenie rzeki Narwi.

  • @YANS666
    @YANS666 3 роки тому +2

    Gdzie mogę kupić ten album?

    • @zwyklehistorie
      @zwyklehistorie  3 роки тому

      Szanowny Panie, dziękuję za zainteresowanie. Podejrzewam, że nakład jest wyczerpany ale może uda się go wznowić. Skontatuje się w tej sprawie z Panem Aleksandrem Kardaszem i dam Panu znać. Proszę o maila na karol@zwykłehistorie.pl

    • @YANS666
      @YANS666 3 роки тому +1

      Bardzo dziękuję, czekam na informację.

    • @rumun7862
      @rumun7862 3 роки тому

      Wspaniały odcinek ,i niesamowita opowieść pana Kardasza ,duża dawka historii powstania zalewu ,choć myślałem ,że wiem juz wszystko jednak nie . Szkoda, że książka jest teraz niedostępna. Pozdrawiam fanatyk zalewu siemianówka

    • @zwyklehistorie
      @zwyklehistorie  3 роки тому +1

      @@rumun7862 Pan Aleksander Kardasz ma ogromną wiedzę i zrobił bardzo dużo dla zachowania pamięci o wysiedlonych wsiach. Album był wydany w limitowanym nakładzie i trafił w wiekszości w ręce rodzin. Mam nadzieję, że uda się doprowadzić do wznowienia i to nawet rozszerzonej edycji ale to jeszcze niestety dość odłegła perspektywa i nie wszystko zależy od Pana Karadasza (zgody na repordukcje zdjęć ze strony rodzin itp.)
      Dziękuję bardzo za czas jaki Pan spędził na tej stronie.
      Pozdrawiam!
      Karol Poznański

    • @pawe257
      @pawe257 12 днів тому +1

      ​@@zwyklehistorieminęły 3 lata, czy nadal nie można już kupić tego albumu? Też chętnie bym go obejrzał.

  • @Youtubepl-ei9oi
    @Youtubepl-ei9oi 3 роки тому

    Poco wy to robiliście