Piękne brzmienie silnika gdy by nie napis że to Perkins to oszukał bym się że to brzmi i wygląda jak c-360 . Podejrzewam że po remoncie będzie to cudo pięknie się prezentować ,jak prawdziwa perełka.
C-345 to jest najciekawsza zagadka w Historii Ursusa, Wszyscy wiemy że istnieje małoseryjny model C-345 który był poprzednikiem C-355. W Internecie nie brakuje także fotek Ursusa C-345 będącego właśnie odpowiednikiem C-330, zagadką było jaki silnik skrywa ten ciągnik. Obstawiałem silnik S-24 lub S-34 Z Ursusów U 310/510 jak widać pomyliłem się.
C-345 którym wspominasz na początku to po prostu eksportowa nazwa 4011. Od wersji krajowej różnił się jedynie nową maską. W tamtym roku chciałem takiego kupić (chyba z Belgii sprowadzony) ale cena była nie adekwatna do stanu (ruina).
@@cacaroto8731 A skąd? I powiedz jeszcze czy może miał on maskę dzieloną i wypukłe logo tak jak ten: ua-cam.com/video/I9xPM6APs1Y/v-deo.html ? Bo jeśli tak to było brać niezależnie od stanu. A jak miał zwykłą maskę jak w C-355 to nie jest to rarytas wielki.
@@qkohe155 To było jakieś 2 lata temu u jakiegoś "janusza" z okolic Łukowa który wprowadzał wszelki złom. Nawet jeśli był to jakiś rarytas to raczej nic nie wart ponieważ maska była zdezelowana i skorodowana. Z resztą jak cały ten trup.
Piękne brzemienie silnika, gdyby nie ten napis na masce to oszukał bym się że to brzmi prawie jak C-360. Podejrzewam że po kapitalnym remoncie to cacko będzie się pięknie prezentować jak prawdziwy polski klasyk 🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Aż jestem zdziwiony ponieważ słyszałem o 345 ale myślałem że był tylko jeden egzemplarz w Polsce i tyle. Bo c 330-3P to wiem że wyszły trzy czy może maks cztery sztuki w fabryce.
To jest jakaś samoróbka. Kierownica, zegary i siedzenie wyszły z produkcji na długo przed kupnem licencji na perkinsa. Były próby włożenia do c-330 lub c-325/28 silnika trzycylindrowego, ale był to polski silnik a nie żaden perkins.
Dziwne to....wygląda na oryginał.....jestem zaskoczony! Słyszałem o tym że ktoś gdzieś kiedyś wspominał o tym że szły takie na export nawet kiedyś o jednym był artykuł na TPR chyba ale tamten nie miał tylu elementów które wyglądają na fabryczne jak ten....Także jestem skonsternowany bo tu widać oryginalną farbę i stopień zużycia części jest taki jak pozostałych elementów które wyglądają na fabryczne. Przepraszam za moją śmiałość ale gdzie można i czy można obejrzeć to CUDO? ;) Pozdrawiam :) p.s. liczę na kolejne filmy z tym ciągnikiem ;)
Przeróbka zwykła, wystarczy porozmawiać z pracownikami z tamtego okresu, oraz poczytać w internecie, na Bałkanach była firma zajmująca się wkładaniem silnika Perkinsa do tych ciągników, temat już kiedyś był poruszany i był rozwiązany
Niestety nie znamy na tyle tematu a bardzo mnie to ciekawi. A najbardziej mnie intryguje bo już niejednego c330 3p widziałem....wyżłobienie w masce na korek wlewu paliwa-czyzby Ursus no tych modeli dawal przerobione maski bo jak na moje oczy tam nie ma typowej chałupniczej roboty tylko to zrobili na wytłaczarce bo jest ten charakterystyczny grzbiet ku górze No i kolektor wydechochowyto soecjalny odlew bo jest górna część odlewu z c330 (te boczne wargi) zlane z kolektorem Perkins. Poza tymobudowa sprzęgła jest łudząco podobna kształtem do prototypowej c340(c330 p) z 1968 roku (jeszcze na białej kierownicy).
w 1984 roku pracowałem w PGR i zrobiłem 360 z 11 mtg i bak pusty mój fumfel podobne mtg ale u niego jeszcze pół zbiornika więc perkins był oszczędniejszy i wcale nie taki słabszy Chociaż wolałbym ciapka 2 cylindrowego mój fumfel no to było w latach 80 tych to ciapka nie gasił w zimie przez 3 tygodnie no wtedy radzieccy w poland byli i paliwo to w rowie było tylko trzeba było do niego oleju troszeczkę dolać jak ktoś jest zainteresowany historią o paliwie lotniczym tak zwaną karasiną to opiszę
Interesujące. Jakieś cztery lata temu widziałem na greckim portalu ogłoszeniowym Ursusa C365 (taki widniał napis na masce) też z Perkinsem. Możliwe że takie egzemplarze na Grecję (?) szły z oznaczeniem o "dziesięć wyższym" czyli C335 ->C345 i C355->C365. Teraz pytanie czy produkowano takie w fabryce czy dokładano silnik na miejscu, jak to robiono np. z ursusami w Indiach. Tyle pytań tak mało odpowiedzi.
Były próby włożenia silnika perkinsa do C-330, być może jakaś niewielka partia poszła do Grecji ale to było znacznie później w drugiej połowie lat osiemdziesiątych a ciągnik ze zdjęcia to C-330 wczesnej wersji produkcyjnej - raczej pierwsza polowa lat 70-tych a może jeszcze wcześniej.
dla mnie to przerobka wykonana za granica, wyglada to dosc chalupniczo, mozliwe ze ktos to przerabial w wielu egzemplarzach, bo juz widzialem ze 3 sztuki takie
Na Bałkanach była firma zajmująca się wkładaniem silników Perkinsa do tych ciągników, był już kiedyś poruszany ten temat, więc wychodzi na to że to kolejny ulep
Nikt nie pokazuje tabliczek znamionowych w tej wersji C-345 jako c330 z silnikiem 3p więc ciężko ustalić czy był to model fabryczny. Z C345 w wersji C355 jest trochę inaczej ponieważ istnieją zdjęcia na których jest przedstawiony w fabryce. Ja nie sądzę żeby Ursus miał dwa modele ciągników pod tym samym oznaczeniem. Według mnie ursus raczej nigdy nie popełnił tyle błędów nawet w wersji prototypowej typu zrobienie otworu w masce na filtr powietrza skoro ten został przeniesiony w inne miejsce, osadzenie sprężarki po drugiej stronie oraz tak źle założonej maski. To porostu jest przeròbka
@@polska60-tka73 Sądzisz że Ursus nie może mieć dwóch modeli o tym samym oznaczeniu ? Także zapraszam do obejrzenia Ursusa 1042 i 1044. Pierwsze są z końca lat 80 tych a kolejne już z 90 tych z silnikiem Perkins. A co do reszty jak najbardziej się zgadzam. Pozdrawiam kolego
@@pawelmanls5606 Być może Ursus miał dwa modele o tym samym oznaczeniu, ale trochę to dziwne ponieważ w latach osiemdziesiątych powstał prototyp o oznaczeniu "C-330 3P" jak wiemy silniki Perkinsa do serii średniej zastosowano dopiero w latach 80-90. Był jeszcze jeden C345 który był w malowaniu żółto-niebieskim czyli jak w latach siedemdziesiątych, za to ten egzemplarz to też przeròbka więc no na pewno nie był to egzemplarz oryginalny czyli cały ten C345 to był przerobiony c335 za granicą. Ròwnież pozdrawiam.
@@polska60-tka73 Akurat ja się najbardziej interesuje ciężką serią więc lekka i średnia seria Ursusa to tak u mnie średnio ale widzę że jednak nie za bardzo tu wszystko wygląda fabrycznie jednakże ten napis na masce wygląda jak by był od nowości
Chyba coś zmyślasz. Parcownik URSUSA, powinien wiedzieć, że licencja na silniki Perkinsa, Była kupiona już w latach 60-tych. Vistule na eksport, miały montowany silnik Perkinsa, więc czemu URSUS miałby nie korzystać z tego?
To jest Ursus 335 tylko ktoś wstawił silnik perkinsa, Ursus planował w latach osiemdziesiątych wstawić silnik perkinsa ale skrzynia biegów w c 330 okazała się za słaba. W mojej okolicy były mistrz z POM kupił pare obudów skrzyń biegów od Ursusa i robił składki 330 3p. Na wystawie Ursus pokazywał 330 3p mam go w gazecie Traktor
Skrzynia biegów za słaba ??? Koła zębate zachartowane na prawie 4 mm i walki to samo . Nie za słaba tylko za mało biegów i jeszcze ta pojedyncza wajcha . Do zmiany między polowe a szosowe .
Ursus C-330 3p jaki silnik miał montowany, AD3.152 (38KM), czy AD3.152UR (47KM)? Według mnie w fabryce montowało ten słabszy silnik, więc 8KM więcej niż miał silnik S-312C, nie miało większego wpływu na trwałość skrzyni biegów. Z drugiej strony, maksymalny moment obrotowy silnika AD3.152 wynosi 149Nm, co w porównaniu do 100Nm silnika S-312C, robi już dużą różnicę.
@@piotrwarszynski797 silnik 47k ciapek jeździ tylko na 5...6biegu bo ma taką moc targa 3pług na5 leci dyfer sprzęgło skrzynia wiem bo kolega ma od 90lat i często grzebie
Rozwiewając wszystkie wątpliwości, traktor na filmie to żadna oryginalna produkcja, ani też wcale nie "jeden z niewielu". Jest to przeróbka popularna w krajach byłej Jugosławii, Grecji, Włoszech, Bułgarii i Słowenii. Jeżeli się mylę, to proszę o pokazanie zdjęcia tabliczki znamionowej. Aby udowodnić swoją rację, nie pisząc tutaj, że widziałem tego kilkanaście sztuk na własne oczy, ani nie chwaląc się, że znam jednego Greka który kiedyś miał firmę zajmującą się takimi przeróbkami, proszę aby wprawne oko specjalistów z sekcji komentarzy przyjrzało się samemu silnikowi, bo na pewno nie jest to nasz licencyjny polski 3P tylko tzw. "bułgar" czyli bułgarska produkcja na licencji Perkinsa produkowana przez firmę BALKANCAR. Licencja na silniki produkcji Perkins została podpisana w Polsce w 1974 roku, a powyższy ciągnik jest wyprodukowany w 1972. Czy URSUS wkładał by do swoich ciągników silniki produkowane przez BALKANCAR w 1972 roku, skoro BALKANCAR w tamtych latach nie produkował silników na licencji Perkinsa? Odpowiedź nasuwa się sama...
Mnie zastanawia tylko to ,że to co ty uważasz za przeróbkę jakich wiele czyli wkładanie silnika perkinsa Grecja ,Jugosławia nie było czasem poprostu tą umową z Ursusem i dostarczano im tył ze skrzynią a oni tam montowali perkinsa. Tak jak we Włoszech dostarczano bez przedniej osi a oni montowali napęd. 3p DO C330 a 4p do c355 ,360 . Pomijając już fakt gdy ktoś chałpniczo wymienił silnik. Ale tutaj mamy doczynienia z maską wyprofilowaną pod ten silnik, wyżłobienia ,wycięcia i te napisy wyglądające na stare. A w międzyczasie u nas powstały też prototypy tego typu . Być może to te traktory z Grecji gdzie jakąś firma montowała już silniki 3p. Nie znam się za bardzo by stwierdzić czy to silnik Bułgara. Mam doczynienia z Bułgarem 4 p na codzień.
@@maniek-pp4hgmaska z filmu to najzwyklejsza maska od 330, nie ma żadnych dodatkowych wycięć ani profilowań, na końcu jest ucięta i za kabiną jest coś dołożone. W Grecji była umowa z Hellas na przeróbki 3 cylindrowe i 4 cylindrowe, ale to było robione ładnie, wręcz fabrycznie i wyszło tego niezbyt wiele. Tutaj widać nieudolną przeróbkę, taką jakich wiele w Polsce.
@@polska60-tka73 Mylisz się ; Ursus 2812 ( wcześniejsze oznaczenie MF 235 ) ma silnik trzygarowy o mocy 38 KM a Ursus C-360 /3 P ma silnik też trzygarowy , ale o mocy 47,5 KM ( ten typ sinika mają również : Ursus 3512 -wcześniejszy MF 255 ).
@@polska60-tka73 Ursus C-360-3P ma silnik Perkins AD3.152UR czyli taki sam ja w MF 255 (Ursus 3512). Natomiast w MF 235 (Ursus 2812) jest silnik Perkins AD3.152. Z zewnątrz te silniki nie są do odróżnienia.
Mi też to wygląda na c335 Ktoś zdobył kryzę do silnika żeby połączyć skrzynie c330 z silnikiem Perkinsa Był prototyp c330-3p można było nawet kiedyś kupić takie gotowe płyty ktoś w kraju to robił żeby założyć silnik od 3p do c330 to były silniki od fergusona 235 i późniejszego 2812
Piękne brzmienie silnika gdy by nie napis że to Perkins to oszukał bym się że to brzmi i wygląda jak c-360 .
Podejrzewam że po remoncie będzie to cudo pięknie się prezentować ,jak prawdziwa perełka.
Bardzo fajny model i ciekawy 😉👍 Pozdrawiam serdecznie
Ciekawi mnie tylko jak wygląda tabliczka znamionowa tego egzemplarza.....
Będzie nagrany filmik po umyciu ciągnika wraz z tabliczką oraz z dowodem rejestracyjnym.
@@pawerejman896 Paweł, ty jakbyś wygrał w Totka, Ale ty farciarz🇵🇱😎🐺👊🚜
@@pawerejman896 1
C-345 to jest najciekawsza zagadka w Historii Ursusa, Wszyscy wiemy że istnieje małoseryjny model C-345 który był poprzednikiem C-355. W Internecie nie brakuje także fotek Ursusa C-345 będącego właśnie odpowiednikiem C-330, zagadką było jaki silnik skrywa ten ciągnik.
Obstawiałem silnik S-24 lub S-34 Z Ursusów U 310/510 jak widać pomyliłem się.
C-345 którym wspominasz na początku to po prostu eksportowa nazwa 4011. Od wersji krajowej różnił się jedynie nową maską.
W tamtym roku chciałem takiego kupić (chyba z Belgii sprowadzony) ale cena była nie adekwatna do stanu (ruina).
@@cacaroto8731 Nie do końca - to o czym mówisz to C-350. A C-345 to pierwotna nazwa C-355 pod którą wyszło kilka sztuk.
@@qkohe155 Tak wiem już mi ktoś o tym pisał. Zupełnie zapomniałem o tym oznaczeniu (c-350) mimo że miałem zamiar takiego kupić.
@@cacaroto8731 A skąd? I powiedz jeszcze czy może miał on maskę dzieloną i wypukłe logo tak jak ten: ua-cam.com/video/I9xPM6APs1Y/v-deo.html ? Bo jeśli tak to było brać niezależnie od stanu. A jak miał zwykłą maskę jak w C-355 to nie jest to rarytas wielki.
@@qkohe155 To było jakieś 2 lata temu u jakiegoś "janusza" z okolic Łukowa który wprowadzał wszelki złom.
Nawet jeśli był to jakiś rarytas to raczej nic nie wart ponieważ maska była zdezelowana i skorodowana. Z resztą jak cały ten trup.
Piękne brzemienie silnika, gdyby nie ten napis na masce to oszukał bym się że to brzmi prawie jak C-360. Podejrzewam że po kapitalnym remoncie to cacko będzie się pięknie prezentować jak prawdziwy polski klasyk 🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱
No mega Fajny model exploratancyjny kolejnego modelu naszego Ursusa C-345!!!.
Nie capek!!!🔥🔥🔥
Aż jestem zdziwiony ponieważ słyszałem o 345 ale myślałem że był tylko jeden egzemplarz w Polsce i tyle. Bo c 330-3P to wiem że wyszły trzy czy może maks cztery sztuki w fabryce.
Ja posiadam ursusa c 335 sprowadzonego z Chorwacji i będę robił remont silnika i zastanawiam się żeby włożyć silnik 3p 🤔
Piękna wersja prosto na eksport
Co to za kabina samo rubka czy jakaś fabryczna ?
Jest lux 💪😀
Fajnie
Ale z daleka widać że to przeróbka.
Proszę udowodnić zdjęciem tabliczki znamionowej lub zdjęciem dowodu rejestracyjnego
Pozdrawiam
W niedługim czasie będzie dodany filmik.
Pozdrawiam
To jest jakaś samoróbka. Kierownica, zegary i siedzenie wyszły z produkcji na długo przed kupnem licencji na perkinsa. Były próby włożenia do c-330 lub c-325/28 silnika trzycylindrowego, ale był to polski silnik a nie żaden perkins.
Dzień dobry ile taki traktor kosztuje ,szukam c330m
Oryginał?
Dziwne to....wygląda na oryginał.....jestem zaskoczony! Słyszałem o tym że ktoś gdzieś kiedyś wspominał o tym że szły takie na export nawet kiedyś o jednym był artykuł na TPR chyba ale tamten nie miał tylu elementów które wyglądają na fabryczne jak ten....Także jestem skonsternowany bo tu widać oryginalną farbę i stopień zużycia części jest taki jak pozostałych elementów które wyglądają na fabryczne. Przepraszam za moją śmiałość ale gdzie można i czy można obejrzeć to CUDO? ;) Pozdrawiam :) p.s. liczę na kolejne filmy z tym ciągnikiem ;)
Przeróbka zwykła, wystarczy porozmawiać z pracownikami z tamtego okresu, oraz poczytać w internecie, na Bałkanach była firma zajmująca się wkładaniem silnika Perkinsa do tych ciągników, temat już kiedyś był poruszany i był rozwiązany
Niestety nie znamy na tyle tematu a bardzo mnie to ciekawi. A najbardziej mnie intryguje bo już niejednego c330 3p widziałem....wyżłobienie w masce na korek wlewu paliwa-czyzby Ursus no tych modeli dawal przerobione maski bo jak na moje oczy tam nie ma typowej chałupniczej roboty tylko to zrobili na wytłaczarce bo jest ten charakterystyczny grzbiet ku górze No i kolektor wydechochowyto soecjalny odlew bo jest górna część odlewu z c330 (te boczne wargi) zlane z kolektorem Perkins. Poza tymobudowa sprzęgła jest łudząco podobna kształtem do prototypowej c340(c330 p) z 1968 roku (jeszcze na białej kierownicy).
Zapraszam okolice Rzeszowa.
@@pawerejman896 oo Ja tak samo mieszkam nie daleko Rzeszowa można jakiś kontakt do Pana?
@@pawerejman896 ja też z okolic i nawet imię i nazwisko jakoś znajome :)
w 1984 roku pracowałem w PGR i zrobiłem 360 z 11 mtg i bak pusty mój fumfel podobne mtg ale u niego jeszcze pół zbiornika więc perkins był oszczędniejszy i wcale nie taki słabszy Chociaż wolałbym ciapka 2 cylindrowego mój fumfel no to było w latach 80 tych to ciapka nie gasił w zimie przez 3 tygodnie no wtedy radzieccy w poland byli i paliwo to w rowie było tylko trzeba było do niego oleju troszeczkę dolać jak ktoś jest zainteresowany historią o paliwie lotniczym tak zwaną karasiną to opiszę
Proszę o rozwinięcie tematu ;)
Poproszę
Interesujące. Jakieś cztery lata temu widziałem na greckim portalu ogłoszeniowym Ursusa C365 (taki widniał napis na masce) też z Perkinsem. Możliwe że takie egzemplarze na Grecję (?) szły z oznaczeniem o "dziesięć wyższym" czyli C335 ->C345 i C355->C365. Teraz pytanie czy produkowano takie w fabryce czy dokładano silnik na miejscu, jak to robiono np. z ursusami w Indiach. Tyle pytań tak mało odpowiedzi.
C365 to nic innego jak eksportowa wersja ursusa C360 lepiej wyposażona.
@@polskabulwa1237 C362 to eksportowa wersja. Nie było czegoś takiego jak C365. To zwykła przeróbka.
Były próby włożenia silnika perkinsa do C-330, być może jakaś niewielka partia poszła do Grecji ale to było znacznie później w drugiej połowie lat osiemdziesiątych a ciągnik ze zdjęcia to C-330 wczesnej wersji produkcyjnej - raczej pierwsza polowa lat 70-tych a może jeszcze wcześniej.
@@gklonowski ciągnik na filmie to URSUS C335.
@@tfardystajl9555 Możliwe ale C-335 fabrycznie był wyposażony w polski dwucylindrowy silnik.
Wszystko oprócz silnika , to to samo co w c330?
Ratujcie go zanim do reszty się rozpadnie ...
30tka jest odporna na ciężkie przypadki debilizmu, wystarczy trochę o nią zadbać.
do jakich panstw byl wysylany?
To jakaś wersja na wschód, c-34?
do jakich kraji były one eksportowane ?
Na pewno, do Grecji. A przynajmniej jest zdjęcie, z wystawy w Grecji, na którym widać C-345 i też ma taką naklejkę, PERKINS na masce.
Tak tak... Oryginał, w szczególności ten wskaźnik ciśnienia 😁
jak nie oryginał to ktoś dołożyc mógł
@@rambobambo8313 tak jak i silnik 🙂
@@zenekmartyniuk6323 a wiec ktoś dołożył, znasz szczegóły ? czy tak tylko pieprzysz sobie ?
Czym się różni wersja eksportowa od normalnej?
tutaj silnikiem
Jakie rozmiar tylnych kół
Siema, jak mógłbym się prywatnie z tobą skontaktować? Potrzbuje materiałów bo chciałbym zrobić model tego wehikułu.
Zapraszam do kontaktu poprzez email rrejman.pawel@gmail.com
Co w tym dziwnego przecież wyszedł z fabryki ursus c330 albo c335 3p tzw kaczak.Ale nie wszedł do masowej produkcji.
Gdzie go znalazłeś?
Gdzie go dorwałeś?
Dobrze widzę....w oddali po lewej Passat B3 kombi???
Dobrze kolego widzisz Passat B3 1.8 G60 syncro.
Ale dzwiek na wolnych obrotach niepodobny do 3p, później jak dodał gazu to tak.
Jest na sprzedaż?
Silnik mało dojechany pracuje w miarę dobrze.... Można uratować jeszcze dużo ale czy warto? Chodzi o koszta.....
dla mnie to przerobka wykonana za granica, wyglada to dosc chalupniczo, mozliwe ze ktos to przerabial w wielu egzemplarzach, bo juz widzialem ze 3 sztuki takie
Na Bałkanach była firma zajmująca się wkładaniem silników Perkinsa do tych ciągników, był już kiedyś poruszany ten temat, więc wychodzi na to że to kolejny ulep
Tył podnośnik to 335 wersja eksportowa
Witaj czy można go od ciebie odkupic skąd jesteś jakiś kontakt
Na razie nie myślałem o sprzedaży, proszę złożyć ofertę na adres email rrejman.pawel@gmail.com rozważę pana ofertę.
Kurde ja mam ursus c330 z 72 50 lat ma już a jeszcze działa. Pozdrawiam
ile ten ciagnik ma koni i cylindrów
Coś słabo chodzi na jałowym jak na Perkinsa.
Do remontu , ale i tak ciekawa maszyna
Przydała by się renowacja.
W moich rękach zostanie w takim stanie.
@@pawerejman896 to juz bedzie po renowacji złom kolorowy replika a nie oryginał to oryginał
będzie renowacja czy zostawiasz orginał ?
Zostaję w takim stanie.
@@pawerejman896 Miały być kolejne filmy z ursusami ?
@@MrKamil28 Myślę że początkiem lipca wleci film z ursusem c365 oraz c345
Model nie wygląda na fabryczny, a nawet jakby to nie z 1972 r. bo umowa licencyjna z Fergussonem była z 1974 r.
Ale licencja na silniki Perkinsa, była zakupiona w latach 60-tych. Vistule na eksport, miały silnik Perkinsa.
Ale zajechany
to ulep maska nie leży jak trzeba, sprężarka nie po tej stronie, przednia szyba drut custom itd..
Motor pewnie z modelu 2812 37km
To nie jest c345 tylko garażowy składak. Oznaczenie C-345 miały pierwsze c355 które miały się nazywać z początku c345
Panie mylisz się. C-345 istniał też właśnie jako taki model. Prototypowy C-360 też był, nie mając nic wspólnego z właściwą "sześćdziesiątką"
Nikt nie pokazuje tabliczek znamionowych w tej wersji C-345 jako c330 z silnikiem 3p więc ciężko ustalić czy był to model fabryczny. Z C345 w wersji C355 jest trochę inaczej ponieważ istnieją zdjęcia na których jest przedstawiony w fabryce. Ja nie sądzę żeby Ursus miał dwa modele ciągników pod tym samym oznaczeniem. Według mnie ursus raczej nigdy nie popełnił tyle błędów nawet w wersji prototypowej typu zrobienie otworu w masce na filtr powietrza skoro ten został przeniesiony w inne miejsce, osadzenie sprężarki po drugiej stronie oraz tak źle założonej maski. To porostu jest przeròbka
@@polska60-tka73 Sądzisz że Ursus nie może mieć dwóch modeli o tym samym oznaczeniu ?
Także zapraszam do obejrzenia Ursusa 1042 i 1044. Pierwsze są z końca lat 80 tych a kolejne już z 90 tych z silnikiem Perkins. A co do reszty jak najbardziej się zgadzam. Pozdrawiam kolego
@@pawelmanls5606 Być może Ursus miał dwa modele o tym samym oznaczeniu, ale trochę to dziwne ponieważ w latach osiemdziesiątych powstał prototyp o oznaczeniu "C-330 3P" jak wiemy silniki Perkinsa do serii średniej zastosowano dopiero w latach 80-90. Był jeszcze jeden C345 który był w malowaniu żółto-niebieskim czyli jak w latach siedemdziesiątych, za to ten egzemplarz to też przeròbka więc no na pewno nie był to egzemplarz oryginalny czyli cały ten C345 to był przerobiony c335 za granicą. Ròwnież pozdrawiam.
@@polska60-tka73 Akurat ja się najbardziej interesuje ciężką serią więc lekka i średnia seria Ursusa to tak u mnie średnio ale widzę że jednak nie za bardzo tu wszystko wygląda fabrycznie jednakże ten napis na masce wygląda jak by był od nowości
Ostatnio mi kolega wysłał zdjęcie z Wenezueli a na nim c360 i nasz bizon
Włochy ,Grecja sporo tam tego stoi widziałem nawet z kabiną od zetora
Witam jest do sprzedania 30stka
olx z 4x4 z Włoch też ciekawy model
Pozdrawiam
Unikat na skalę światową, porobić dokładne zdjęcia, nagrać filmy jak to wygląda w obecnym stanie i wyremontować na wzór oryginału.
Co to ma być?? Dojedzie to coś na szrot??
Nie pozwól mu zgnić...
Fajny skladak
W roku 1982 Perkins i Ursus były montowane do 360 ,ale nigdy do 330
Pracownik URSUSA
perkins był montowany do c330
Chyba coś zmyślasz. Parcownik URSUSA, powinien wiedzieć, że licencja na silniki Perkinsa, Była kupiona już w latach 60-tych. Vistule na eksport, miały montowany silnik Perkinsa, więc czemu URSUS miałby nie korzystać z tego?
Silnik taki jak w c3603p?
Taki jak w 2812 - trzycylindrowy ,38 KM.
Ten silnik to podobny jak w MF235
Kolego na pewno to jest C 345.
Ale nie parkins
Zmień opis filmu bo ludzi wprowadzasz w błąd
Dziwnie chodzi na tych wolnych obrotach
Tabliczkę pokaż
To jest Ursus 335 tylko ktoś wstawił silnik perkinsa, Ursus planował w latach osiemdziesiątych wstawić silnik perkinsa ale skrzynia biegów w c 330 okazała się za słaba. W mojej okolicy były mistrz z POM kupił pare obudów skrzyń biegów od Ursusa i robił składki 330 3p. Na wystawie Ursus pokazywał 330 3p mam go w gazecie Traktor
Skrzynia biegów za słaba ??? Koła zębate zachartowane na prawie 4 mm i walki to samo .
Nie za słaba tylko za mało biegów i jeszcze ta pojedyncza wajcha . Do zmiany między polowe a szosowe .
@@agromechanikapawe3978 to jest nie moja opinia tylko Ursusa z lat osiemdziesiątych.
Ursus C-330 3p jaki silnik miał montowany, AD3.152 (38KM), czy AD3.152UR (47KM)? Według mnie w fabryce montowało ten słabszy silnik, więc 8KM więcej niż miał silnik S-312C, nie miało większego wpływu na trwałość skrzyni biegów. Z drugiej strony, maksymalny moment obrotowy silnika AD3.152 wynosi 149Nm, co w porównaniu do 100Nm silnika S-312C, robi już dużą różnicę.
@@piotrwarszynski797 silnik 47k ciapek jeździ tylko na 5...6biegu bo ma taką moc targa 3pług na5 leci dyfer sprzęgło skrzynia wiem bo kolega ma od 90lat i często grzebie
To jest oryginał a nie ktoś wstawił silnik, wyszło kilka takich sztuk plecak jest c-335 Ale tak wychodziły
kolejny ,,rosomak,, polskiego YT
Nie wolno go malować!!!!
Rozwiewając wszystkie wątpliwości, traktor na filmie to żadna oryginalna produkcja, ani też wcale nie "jeden z niewielu". Jest to przeróbka popularna w krajach byłej Jugosławii, Grecji, Włoszech, Bułgarii i Słowenii. Jeżeli się mylę, to proszę o pokazanie zdjęcia tabliczki znamionowej. Aby udowodnić swoją rację, nie pisząc tutaj, że widziałem tego kilkanaście sztuk na własne oczy, ani nie chwaląc się, że znam jednego Greka który kiedyś miał firmę zajmującą się takimi przeróbkami, proszę aby wprawne oko specjalistów z sekcji komentarzy przyjrzało się samemu silnikowi, bo na pewno nie jest to nasz licencyjny polski 3P tylko tzw. "bułgar" czyli bułgarska produkcja na licencji Perkinsa produkowana przez firmę BALKANCAR. Licencja na silniki produkcji Perkins została podpisana w Polsce w 1974 roku, a powyższy ciągnik jest wyprodukowany w 1972. Czy URSUS wkładał by do swoich ciągników silniki produkowane przez BALKANCAR w 1972 roku, skoro BALKANCAR w tamtych latach nie produkował silników na licencji Perkinsa? Odpowiedź nasuwa się sama...
Ta bułgarska firma co produkowała Perkinsy to Vamo Varna
@@adikpl1 racja, Vamo Varna produkowała je masowo, ale BALKANCAR też składał swoje, w mniejszych ilościach. Ale dokładnych danych nie mam.
Mnie zastanawia tylko to ,że to co ty uważasz za przeróbkę jakich wiele czyli wkładanie silnika perkinsa Grecja ,Jugosławia nie było czasem poprostu tą umową z Ursusem i dostarczano im tył ze skrzynią a oni tam montowali perkinsa. Tak jak we Włoszech dostarczano bez przedniej osi a oni montowali napęd.
3p DO C330 a 4p do c355 ,360 .
Pomijając już fakt gdy ktoś chałpniczo wymienił silnik.
Ale tutaj mamy doczynienia z maską wyprofilowaną pod ten silnik, wyżłobienia ,wycięcia i te napisy wyglądające na stare.
A w międzyczasie u nas powstały też prototypy tego typu .
Być może to te traktory z Grecji gdzie jakąś firma montowała już silniki 3p.
Nie znam się za bardzo by stwierdzić czy to silnik Bułgara. Mam doczynienia z Bułgarem 4 p na codzień.
@@maniek-pp4hgmaska z filmu to najzwyklejsza maska od 330, nie ma żadnych dodatkowych wycięć ani profilowań, na końcu jest ucięta i za kabiną jest coś dołożone. W Grecji była umowa z Hellas na przeróbki 3 cylindrowe i 4 cylindrowe, ale to było robione ładnie, wręcz fabrycznie i wyszło tego niezbyt wiele. Tutaj widać nieudolną przeróbkę, taką jakich wiele w Polsce.
@@tfardystajl9555 Nieudolna czy udolna. Traktor chodzi i także jest już jakimś reliktem.
Jaki to ma silnik
@@polska60-tka73 38 KM - taki jak w 2812.
@@polska60-tka73 Mylisz się ; Ursus 2812 ( wcześniejsze oznaczenie MF 235 ) ma silnik trzygarowy o mocy 38 KM a Ursus C-360 /3 P ma silnik też trzygarowy , ale o mocy 47,5 KM ( ten typ sinika mają również : Ursus 3512 -wcześniejszy MF 255 ).
@@polska60-tka73 Ursus C-360-3P ma silnik Perkins AD3.152UR czyli taki sam ja w MF 255 (Ursus 3512). Natomiast w MF 235 (Ursus 2812) jest silnik Perkins AD3.152. Z zewnątrz te silniki nie są do odróżnienia.
@@piotrwarszynski797 Zasadniczo jest to ten sam silnik jedyna znana mi różnica to dawka paliwa.
@@cacaroto8731 różnią się też końcówkami wtryskiwaczy.
Jaka cena za to ?
Bzdura
To jest jakiś składak... C330 z perkinsem powstało pod oznaczeniem c330 3p a z kolei oznaczenie c345 dotyczyło eksportowego 4011
Eksportowa 4011 to C350 a nie c345
ile chcesz za niego ? tak bez targowania
SZCZERZE MÓWIĄC OBRAZ NĘDZY I ROZPACZY
Nie, to obraz postępu którego rozwój zatrzymał się na latach 70 ubiegłego wieku
Mi też to wygląda na c335
Ktoś zdobył kryzę do silnika żeby połączyć skrzynie c330 z silnikiem Perkinsa
Był prototyp c330-3p można było nawet kiedyś kupić takie gotowe płyty ktoś w kraju to robił żeby założyć silnik od 3p do c330 to były silniki od fergusona 235 i późniejszego 2812
Właśnie miałem napisać to samo o tym łączniku między skrzynia biegów a silnikiem
Na OLX za jedyne 92tys
Skąd ta cena?
@@pawerejman896 nie wiem trzebaby sprzedającego zapytać
Nie widzę ogłoszenia
Ach... widac ze wies.. wszedzie wieswageny, kałdi i rozjebany ursus.
Pozdrawiam ze wsi😚
@@pawerejman896 Tak naprawde ja tez. Tylko ze u mnie braknie calej reszty:)
Ale ktos to zaniedbaĺ...
A ja mam c 335 3p
Jeden wielki dzban ten gospodarz do takiej ruiny traktor doprowadzić
Ale szrot,,,
Kuziwa ale szrot