Pomáhají najít práci na mateřské: Každá druhá žena nepracuje, i když by chtěla, jsou nuceny být doma

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 21

  • @stepankastepanka191
    @stepankastepanka191 2 місяці тому +9

    Jako matka si nedovedu představit jit do práce (klasické pryč z domu na 8, 12h) dřív jak ve třech letech dítěte. A to ne z důvodu, ze by se mi nechtělo pracovat, ale z důvodu opustit miminko/batole a nestarat se o něj... neměla bych na to svědomí. Firmy by se mely vic zamerit pro nabidku prace po rodičovské, vic flexibilní a částečná... dítě není pes či kočka

    • @leajindrova1516
      @leajindrova1516 2 місяці тому

      Souhlasím, ale přemýšlím, proč to tak máme ve smyslu, že v zahraničí je běžné chodit do práce mnohem dříve.

    • @stepankastepanka191
      @stepankastepanka191 2 місяці тому +1

      @@leajindrova1516 Vůbec netuším. Jiná mentalita? velká možnost a tradice chův...?? Nevím jak tam třeba fungují možnosti sociálního zařízení pro nejmenší děti...

    • @Fry001cz
      @Fry001cz 2 місяці тому

      Moje matka mě porodila v roce 1988, v té době byla mateřská 3 měsíce... Vidíte že to zjevně šlo, dnešní matky jsou rozmazlené...

    • @leajindrova1516
      @leajindrova1516 2 місяці тому +1

      @@Fry001cz Podle čeho soudíte tak plošně? A byl jste někdy doma na mateřské? Předpokládám, že si myslíte, jaká je to dovolená. (Já třeba chtěla po roce do práce, ale muž chtěl abych se ještě věnovala dítěti, protože bylo vidět, že není připravená chodit do jeslí a malé dítě je jen jednou. Navíc když si vyzkoušel jen den doma sám s dítětem, tak řekl, jak je rád, že chodí do práce, kde si z určitého hlediska odpočine.)

  • @9sharka9
    @9sharka9 2 місяці тому +3

    Amen...

  • @Yanuuu
    @Yanuuu 2 місяці тому

    Mluvite mi z duse, ja na materske nyni 5 let, at deti miluji nadevse, velmi rada bych si od nich obcas ,,odpocinula,, , jen treba na 2 dopoledne v tydnu, a pripadala si zase jako clovek😂

  • @Omar0000010
    @Omar0000010 2 місяці тому

    Kdyby fungoval volný trh, tak by žádný problém nebyl

  • @Compeador1099
    @Compeador1099 2 місяці тому +3

    Přijde to jen mě, že mamky workoholičky jsou smutné, že nemohou po večerech pracovat ? A kde je napsáno, že musí být 3 roky s dítětem doma ? Každý ať si to udělá jak potřebuje. Máme tu něco co jinde ve světě není a je to luxus, tak proč se o něj připravit? Jestli je pro někoho kariéra a peníze důležitější, tak budiž. Ale házet vinu na firmy ?

    • @denisavaclavikova4340
      @denisavaclavikova4340 2 місяці тому +4

      A nedoslo vam, ze to neni treba jen o kariere, ale taky o financich? Protoze ten luxus, jak to nazyvate, vam da v prepoctu kolem 10 tisic korun mesicne a s tim se rodina zajistuje dost tezko. Takze zena ma v podstate dve moznosti, bud dite nekam odlozit a vratit se naplno do prace a nebo do ni nechodit vubec, vzhledem k tomu, ze drtiva vetsina firem nepodporuje zkracene uvazky. Takze ano, prvnim krokem ve skloubeni pracovniho a rodinneho zivota je vetsi flexibilita na strane zamestnavatele, pokud teda zena nema partnera, ktery behem tech 3 let vse neutahne v podstate sam.

    • @jiridvorak9381
      @jiridvorak9381 2 місяці тому

      @@denisavaclavikova4340 Ano, je to luxus. V mnoha zemích ( Amerika, Čína, etc ) žádná mateřská neni, nebo jen na nezbytně dlouhou dobu po porodu. Nejenže máte hrazené sociální a zdravotni, ale dostanete i těch "10 tisíc". Zároveň vám musí zaměstnavatel držet místo. To není běžné. Není to nic nárokového, samozřejmého a klidně se to může změnit.
      Setkal jsem se i s kolegyněmi, které nastoupily do zaměstnání již těhotné a po zkušební době šly rovnou na rizikové.

    • @Compeador1099
      @Compeador1099 2 місяці тому

      @@denisavaclavikova4340 Jakých 10 tis. ? To je když chcete být doma 3 roky. Pokud chcete/musíte můžete si to dát třeba na rok a to se pak bavíme o jiné částce. Potom můžete jít do práce. A pokud to jde tak pracovat můžete i při rodičáku. Taky je práce a práce.. ale pokud zaměstnavatel chce tak vás zaměstná i při stávajících podmínkách.

    • @denisavaclavikova4340
      @denisavaclavikova4340 2 місяці тому

      @@jiridvorak9381 Kdybychom sli ve slepejich techto zemi, museli bychom na to mit pripraveny system, napriklad mit kam dat male dite nebo mit jako beznou zalezitost, ze nekdo privede miminko do prace na kojeni, tak jak je to bezne jinde. U nas date dite do skolky ve 3 letech, drive muzete leda vydelavat na drahe detske skupinky, ktere jsou ale taky urcite az od urciteho veku. Nerozumim tomu, ze to tema mit to nejak napul, aby mely rodiny dostatek casu venovat se diteti, ale zaroven castecne chodit do prace a zajistit tak rodinu, vyvolava tolik diskuzi. Nehlede na to, kdyz uz se chceme srovnavat, tak statistika hovori jasne ohledne poctu moznosti castecneho uvazku v zahranici a u nas.
      A k tomu dalsimu bodu, nevim co jste tim chtel rict, znam spoustu zen, ktere pracovaly do posledni mozne chvile nejzazsiho terminu, kdy musely ze zakona nastoupit na materskou, pracovaly prescasy, aby dokoncily projekty a praci radne predaly a dale chtely pokracovat jeste pred porodem na dohodu, coz vsak zakonik prace u nas neumoznuje. Chapu, ze jste tim narazel nejspis na to, ze nekdo ten system vyuziva, ale to neovlivnime, je to tak u vseho, ale verim, ze jsou opravdu maminky, ktere v prubehu tehotenstvi tizi zdravotni problemy a jejich budouci dite je pro ne prednejsi nez stres v praci.

    • @denisavaclavikova4340
      @denisavaclavikova4340 2 місяці тому +2

      @@Compeador1099 To je ale ten problem, o kterem se tady hovori, ano muzete jit pracovat na rodicaku, ale v drtive vetsine pripadu ne jinak nez na plny uvazek, kam tedy potom date to rocni dite? Muzete ho strcit do detske skupinky, ktere opravdu nestoji male penize a jit vydelavat v podstate jen na hlidani. Divam se na tu problematiku jak z pohledu matky, tak i z pozice personalistky ve firme, kde byl toto znacny problem at uz pro maminky na nebo vracejici se z rodicaku, kde jsme jim nebyli schopni vyjit vstric. Pritom moznost castecneho uvazku se jevi jako v celku jednoduche reseni, ale neni bohuzel podporovane. To by se musel zmenit zakonik prace a firmy by byly hned flexibilnejsi. Nevim, ale prijde mi to z tech konverzaci jako kdyby matky zadaly prilis, pritom chteji jen pracovat, ale ne na ukor toho, ze kompletne odriznou sve dite. Soucasny system je nastaven tak, ze bud jste proste full time v praci nebo full time doma, nic mezi, a s tim by se mel asi kazdy podle vas spokojit. Verim, ze kdyby byla vule a zmenil se trend, zamestnavatele by byly temto typum uvazku vice otevreni, a ve finale by z toho vsichni benefitovali, i kdyz to samozrejme nejde treba u kazde pozice.

  • @danschni100
    @danschni100 2 місяці тому +2

    Problém je víc na straně státu, kde pružnost pracovního zákoníku je šíleně okleštěná, v představě, ze všichni kradou. Přitom ve vládě, ministerstvách unikají mld, papaláši potřebují hlídat každý haléř např. rodičům pri hlídání jejich děti.

  • @HANCZ23
    @HANCZ23 2 місяці тому +2

    Kdo nutí ty ženy být 3 roky doma? na té mateřské se nedá něco studovat?.-... Druhá věc je ta ŽE : ty 3 roky mají svou váhu ,,utužujete tím rodinné vazby dítěte,, ve státech kde je ta mateřská nižší (jako USA) tak ty děti nemají takové citové vztahy v budoucnu, a jsou ochotni se v dospělosti vídat jen o Vánocích. třeba bratranci a sestřenice se většinou vídají jen v dětství COŽ u nás v ČR tak není

    • @michalxiaomi2680
      @michalxiaomi2680 2 місяці тому +1

      Jenže tady nejsi v Americe. Pokud se o tom chceme takto bavit, začnu teda minimální mzdou na hodinu 😘. Firmy v ČR opravdu nezajímá jestli máš malé dítě. Tady v Jeseníkách jsou družiny do 16:00 a co potom jako? Když máš dělat 8-16:30 nikdo se neptá a nezajímá. A stále poptávají mladé lidi, ale nechápou že když máš malé děti, těžko půjdeš dělat na směnný provoz. Takže tak.
      Všude nejsou stejné příležitosti jako v Praze a velkých městech... Nemáš zač.

    • @danschni100
      @danschni100 2 місяці тому

      ​@@michalxiaomi2680Jedná věc je podpora státu řidičům, protože zaměstnanost, druhá věc je zdraví samotné matky, dítěte.
      15 % kojících žen je prevence před rakovinou prsu. Jasně jen 15%, ale zkus se zeptat ženy co by udělala, aby nedostala rakovinu. Jistě maximum.
      Taky pro dítě neexistuje lepší tvorba imunitního systému, než přes materinske mléko.
      Takže žena na mateřské má velký význam.
      A teď je míč na straně státu.

    • @HANCZ23
      @HANCZ23 2 місяці тому +2

      @@michalxiaomi2680 Bydlím na malé vsi, a je tu přístup firem spíše nakloněna lidem co mají děti... Protože je větší jistota že ty lidé zůstanou déle ve firmě, naopak lidé co ty děti nemají mají sklony přecházet častěji