Narzędzia niezbędne i te przydatne w serwisie komputerów. Z niektórych sam korzystam: Absolutna podstawa to zestawy wkrętaków - i to nie jeden bo jednego takiego uniwersalnego nie ma, przynajmniej ja nie znalazłem: 1 - bit.ly/2ERPoRF 2 - bit.ly/2Ogu5IT I oczywiście multimetr (może ale nie musi być z TrueRMS) 1 - bit.ly/2RqVDgJ (takie sensowne minimum) 2 - bit.ly/2RlxwQn (fajna opcja z automatycznym doborem zakresu pomiarowego) 3 - bit.ly/2RnTBOd (sprzęt bardziej zaawansowany - niepotrzebny na początek) Przydadzą się wam też lutownice - klasyczna kolbowa i Hot Air, a jak macie miejsce i więcej budżetu to polecam też rozlutownice: 1- bit.ly/2Q42bkU (takie minimum) 2 - bit.ly/2PxgktK (samo Hot Air) 3 - bit.ly/2Q42nRa (całkiem fajna lutownica kolbowa) 4 - bit.ly/2AzUDB4 (rozlutownica jakiej sam używam, ale polecam zakupić w jakimś sensownym sklepie np. gotronik) Przyda się też zasilacz: 1 - bit.ly/2DcUqqg (niestety nie znalazłem go na ceneo) Za takich bardziej przydatnych rzeczy warto jeszcze wymienić: 1 - bit.ly/2CQIUzJ (kompresor) 2 - bit.ly/2DcXuT5 (myjka) No i inne przydatne jak drugi komputer czy bardziej zaawansowane: stacja BGA. Ale to już zupełnie inny temat… 😊
Ciekawe, czy procesor został uszkodzony w wyniku awarii płyty? Wiadomo jakie są dalsze losy tego gigabyte'a i procesora? Sprawdziłbym też zasilacz, czy to on nie powoduje tej karuzeli smutku i rozpadu komponentów. Aby nie okazało się to jak z leczeniem objawów, a sama przyczyna może pozostać i dalej stwarzać problemy, jak nie od razu, to np. pod obciążeniem.
Witam i pozdrawiam!!Bardzo dokladne sprawdzanie komponentow komputera przed jego zlozeniem,badanie usterki ktory komponent jest winny zawsze troche trwa az w koncu przynosi efekty!tak to jest plytami lub procesorami niby dobre,ale nie do konca!!Dobry pokaz filmu z tlumaczeniem!!
Jeszcze Intela... Procki AMD widziałem uszkodzone np. z powodu ukruszenia rdzenia (socket A się kłania), wygięcia pinów czy przegrzania. CPU od niebieskich widzę chyba pierwszy raz, oczywiście w stacjonarce.
Ciekawy film. Z tego typu filmów można się wiele nauczyć i pomóc sobie lub komuś w kwestii diagnozowania niesprawnego komputera. Nie domyślałem się, że powodem bluescreenów może być niesprawny procesor. Niedługo sam będę składać pierwszy raz komputer i dobrze wiedzieć, co się może dziać. Zdecydowanie więcej takich serwisowych materiałów :)
Generalnie się utarło, że jak coś jest zepsute to procesor jest podejrzewany na samym końcu xD .Ja widziałem przypadek, że facet nakupił części (miał drugą płytę główną i pamięci) a okazało się, że winny był zasilacz od Modecom Feel III 500W. Serwis twierdził, że on zepsuł procesor i płytę główną bo u nich ruszało... Swoją drogą jak można też kupować bezmyślnie i powielać podzespoły jak taki kiepski zasilacz się ma. Drugi przypadek to był z pamięciami Kingston DDR3 1600Mhz z serii Hyper-X a one gryzły się z płytami Asus'a na socket 1156 i komputer startował tylko w biosie a potem blue screen :) ...Ciekawy materiał więc daję łapkę w górę xD
Ciekawy film. Procesory najrzadziej się uszkadzają. Lata temu miałem płytę ASUSa na AM3 i często resetowała się. Co mogłem to zrobiłem. Odesłana na reklamację. Wróciła, że brak usterki. To płyta na handel i kupiłem druga taką samą. I dalej to samo. Ale zacząłem się zastanawiać, że razem z kumplem złożyliśmy dwa takie same komputery. Jego dział bez problemu, mój nie. Z ciekawości pojechałem z moim komputerem do niego, bo coś podmieniać. Ale zajechałem, podłączyliśmy i komputer normalnie działa. Gry działają. Więc zostawiłem mu na 2-3 dni. W necie wyczytałem, że brak uziemienia może mieć wpływ na niestabilna pracę komputera, ale u mnie instalacja 3 przewodowa, nowa - więc wykluczyłem. Komputer odebrałem, u mnie po odstaniu włączam i nawet pulpit się nie pokazał.... Dobra, teraz ty przyjedz ze swoim. Jego się uruchomił, ale pulpit pusty i brak reakcji. :D Czyli mamy cię ! Usterką okazało się jakaś niekompatybilność grafiki z moim monitorem przez przewód DVI. U mnie przez DVI, u niego HDMI. Zmieniłem na HDMI i po problemie.
Coś mi się wydaje, że Twój pendrive z instalką systemu nie jest przekonwertowany na format/styl partycji GPT przystosowany do trybu UEFI, może dlatego podczas instalacji systemu niekiedy wyskakują Ci blue-screeny, bo czasem oprogramowanie płyty głównej wyłapie zapisane pliki instalacyjne systemu dla UEFI na pendrivie standardowego formatu MBR , a innym razem ich nie wyłapuje lub je błędnie odczytuje (taka ruletka) . To samo tyczy się dysków, na które instalujesz oprogramowanie systemowe w trybie UEFI..po instalacji powinieneś sprawdzać czy dysk ma format GPT- czyli, że podczas instalacji systemu dysk został odpowiednio sformatowany, czy jednak nadal jest formatu MBR - ale ustawienia UEFI na płycie skonfigurowały się automatycznie do uruchamiania tego stylu, a nie jak to mówisz w innym filmie, że łatwo poznać czy jest w trybie UEFI, bo wtedy na dysku jest więcej partycji..(bzdura). Partycji jest więcej ponieważ, w przeciwieństwie do starszych wersji systemów Windows, Windows 10 tworzy o jedną partycję więcej, tzw (recovery) zarówno na dysku formatu MBR jak i GPT.. (można ją skasować jeśli komuś przeszkadza). Nie to żebym Ci rady dawał, ale powinieneś mieć dwa peny z instalkami Windows 10, jeden formatu GPT dla nowych układów, a jeden MBR dla starszych maszyn. Poza tym, skoro podłączyłeś USB z instalką Windows 10 i pojawia się problem z odczytem, a potem podłączyłeś inny USB z oprogramowaniem (MemTest86) i działa dobrze, to chyba świadczy, że to nie wina procesora..?!
Zawsze mnie zastanawia dlaczego w przypadku problemów z uruchomieniem komputera serwisanci z youtuba ani razu nie sięgają po miernik, aby sprawdzić napięcia zasilacza, napięcia na płycie głównej? Elektroniką zajmuję się hobbystycznie od wielu lat i zawsze jak się coś spier... to pierwsze co sprawdzam, to to czy napięcia są prawidłowe i dopiero później kiedy wszystko jest ok, szukam usterek dalej. Ostatnio przyszedł do mnie sąsiad który miał identyczny objaw w komputerze, był w serwisie 2 razy i dwukrotnie wymieniali mu dysk twardy bo coś je uszkadzało, gdy po raz trzeci znów pojawiła się ta sama usterka komputer trafił w moje ręce i już po 5 minutach znalazłem przyczynę która uszkadzała dyski... gdyby serwis który 2 razy robił ten komputer choć raz sięgnął po miernik, to wiedzieliby że najpierw należy wymienić zasilacz, bo to on uwalał dyski. Po wymianie zasilacza i dysku komputer działa po dziś dzień i nic mu nie dolega. Pomiary napięć zasilania to podstawa przy serwisowaniu elektroniki, szkoda tylko że większość osób to pomija i zaczyna od wymiany podzespołów narażając je na uszkodzenie.
Bo po pierwsze zasilacz podpinam swój (w przypadku laptopów serwisowy lub taki uniwersalny) po drugie w przypadku markowych zasilaczy ich awarie są bardzo rzadkie, po trzecie od sprawdzenia zasilacza zaczynam jak są ku temu powody nie robię sobie roboty nie mając ku temu powodu bo szkoda czasu.
Awarie markowych zasilaczy są bardzo rzadkie? Najwidoczniej mamy zupełnie inne doświadczenia, wystarczy rozkręcić taki markowy zasilacz za 600-800zł, aby przekonać się że elementy z których jest zbudowany są podłej jakości, nawet w drogich, markowych zasilaczach komputerowych wciąż stosuje się najtańsze kondensatory które w detalu kupuje się po 20gr. Podpinasz swój zasilacz... prawidłowo, bo zmniejszasz ryzyko dalszych uszkodzeń, ale mimo wszystko moim zdaniem od zasilania powinno się zaczynać, aby wykluczyć że dany podzespół nie uległ awarii właśnie z powodu nieprawidłowych napięć. Do zasilaczy komputerowych są specjalne testery, kosztują kilkadziesiąt złotych i w minutę można sprawdzić czy z zasilaniem wszystko w porządku.
@@jogibaboo6700 Nie zgadzam się z twoją wypowiedzią. Ja w swoim Seasonic'u Focus+ za około 420-430 PLN mam Japońskie kondensatory Nippon'a, a PCB, i cała reszta, jest bardzo solidnie wykonana. A z testerami zasilaczy, czy czasem nie chodziło ci o takie urządzenia jak przykładowo PSUKill3, który "Black" posiada? Bo takie testery, to kosztują minimum po 4-5 tysięcy złotych.
Bardzo fajny materiał diagnostyczny, sam sporo siedzę w diagnostyce i podejrzewałem procesor na coraz dalszym etapie (choć bad sector w dysku też wchodził w grę). Oby takich więcej, Pozdrawim :)
Witam Co może być przyczyną.Zdarza się nie raz że laptop system Widows 10 po włączeniu laptopa nie znajduje sieci wifi jest ikonka globusa i trzeba wejść i znowu połączyć się że swoją siecia WIFi...Prosze o mała poradę jak to zdiagnowac gdzie może lezecz przyczyną...Pozdrawiam serdecznie
A to klient na wydawał kasy bez sensu :D Fachowiec z tego klienta ;) Ok, sorki bez złośliwości... Nie wiem, mogę się mylić, bo Dawid nie mówił chyba jaki tu procesor u klienta siedział, jednak z wypowiedzi Dawida (19:35) można by wnioskować, że klient miał zainstalowany i5 8600K, czyli z odblokowanym mnożnikiem... (OC) Dawid na początku filmu mówił, że klientowi po jakimś czasie wywaliło tzw. niebieski ekran. Można by wnioskować, że klient podkręcał procesor i... może przesadził? Owszem mogła być też możliwość, że bez OC zagotował się procek (bo w końcu pod IHS jest słaby "glut"). Mogła tez płyta uszkodzić procka, aczkolwiek uważam to za mało prawdopodobne. Najprędzej klient robił OC i przesadził... I zdechło coś w CPU i tyle Być może i płya się w tedy uwaliła. Szkoda, że Dawid nie powiedział jak Gigabyte ustosunkował się do reklamacji? Po za tym jestem ciekaw czy Intel uzna reklamacje? Swoją drogą to ciekawy odcinek i na pewno dla nie jednego niedoświadczonego, czy słabo doświadczonego komputerowca bardzo pouczający. Dawid, fajnie by było jakbyś po jakimiś czasie powrócił do tego komputera, procesora co z nim itd. Pzdr
dokładnie dobry przykład :) pewnie nie mają tego jak sprawdzić podobnie jest z routerami co by się z nim nie stało i tak ci wymienią nawet jak piorun walnie w instalacje bo objawy są podobne jak awaria sama z siebie :)
Moja i5 tak się uwaliła z dnia na dzień, oddałem do ProLine na gwarancję a oni wysłali do Holandii na sprawdzenie i po 10 dniach otrzymałem nowy procek bez zadnych problemów, ponoć dlatego tam wysyłają procki na sprawdzenie bo "nasi" przeklejają IHS na "ten od drogiego procka i tym sposobem naciągneli Intel na niezła kasę, jak sprawa wyszła na jaw to wszytsko teraz leci do Holandii , tak mi to przedstawił szef ProLine Wrocław.
Przeciez odrazu mozna sie domyslec ze to procesor byl wadliwy.. skoro na nowej i starej to samo bylo :) BTW mam takie pytanie czy aktualizujesz windowsa na pendrivie za kazdym razem jak wychodza aktualizacje? Bo z tego co sam sprawdzam zawsze czysta instalacja windowsa jest mniej awaryjna niz jej aktualizowanie
Oglądając ten film cały czas obstawiałem zasilacz, dlaczego bo w historii zabawy z komputerami ożywiłem ich sporo użyłbym tutaj takiej niecenzurowanej wartości matematycznej jak w ch... i nigdy nie napotkałem uszkodzonego procesora, zazwyczaj był to ram lub płyta. Super odcinek i teraz wszyscy widzą ile to jest zabawy żeby zlokalizować przyczynę. Muszę sobie sprawić taki mikroskop bo moja lupka zaczyna być za słaba, to efekt współpracy z komputerami. Pozdro...
Jest film o tym mikroskopie (zajrzyj do playlisty). To mikroskop z bangood tam jest link do niego, bo żadnej konkretnej nazwy on nie ma, jest po prostu USB microscope i tyle
Co zrobić gdy podczas aktualizacji bios nastąpi przerwa w dostawie prądu przez co stary bios zostanie usunięty a nowy nie do końca wgrany i komputer nie chce się uruchomić, płyta to gigabyte b450m dsh3?
Świetna diagnoza. Czasem są takie problemy, że ręce opadają i nie wiadomo co robić. Kiedyś miałem przypadek gryzienia się pamięci, a lata temu komputer nie chciał współpracować z modemem:) Miałem też taki przypadek, że komputer chodził normalnie, ale nie chciał się ponownie uruchomić, po resecie to samo. Wysłałem do serwisu i okazało się, że to karta graficzna, przynajmniej serwis tak twierdził:)
Ja kiedyś pomagałem koleżance przy zepsutym komputerze, po włączeniu zaczynały się kręcić wiatraki i zero postępu, monitor wyłączony. Myślałem że Grafika, wziąłem kompa do siebie, podłączam, i komputer działa. Zdziwiony, mówie jej że wszystko OK, podłączyłem u niej - nie działa. Problemem okazała się uszkodzona Myszka na PS2 która robiła zwarcie na linii 5V. Także i takie kwiatki się zdarzają.
Niestety brak logicznego myślenia autora filmu jest ewidentny, miejmy nadzieje, że to tylko kwestia zmęczenia. I to nawet nie chodzi o Ubuntu. Taki sam objaw na innej płycie, a dalsza diagnostyka ciągle pod kątem problemów z płyta. Wgrywanie aktualizacji biosu itd. Zupełnie bez sensu.
Dawidzie dla takich filmów właśnie Cię subuję. Dawidzie daj znać co z płytą gigabita (czy na innym CPU działa, czy też wywala błędy) oraz co z reklamacja CPU (czy przyjęli i dali nowy CPU). Ps. Czyżbyś zebrał na sobie troszkę zapasów na zimę ? :D
+ WavePC Jakbyś pomyślał i spr. sobie kod błędu tego bluescreena to od razu byś wiedział co jest na rzeczy. Wszystkie bluescreeny są udokumentowane na MSDN technet wraz z podpowiedziami co błąd może powodować. Warto to robić ponieważ są kody błędu które nawet praktycznie palcem pokazują co jest na rzeczy i nie trzeba bezsensownie tracić czasu na podmienianie wszystkich części, Jeżeli chodzi o RAM to najlepiej jest go podmienić, nie testować programowo, ponieważ spotkałem się już na forum Elektroda.pl że gościowi wywalało bsod i wielcy "fachowcy" elektrodowi tak samo pisali o memteście. Ja od razu pisałem żeby pamięć podmienić a nie programowo spr. za co zostałem zrugany i co? Efekt był taki, że temat koniec końców temat rozrósł się na kilka stron, "fachowcom" brakło pomysłów, a ja ponownie napisałem żeby podmienić pamięć i po tyg. dostałem informację zwrotną od autora że wymienił ram i komputer już od tyg. działa stabilnie...Sam osobiście miałem taki przypadek, że komputer nie działał stabilnie i przez memtesta tylko straciłem od cholery czasu i nerwów, ponieważ sprawdziłem dosłownie wszystko - od grafiki do płyty głównej włącznie i komputer dalej działał niestebilnie. W akcie desperacji mając na uwadze, że to jest niemożliwe żeby komp się zawieszał będąc sprawnym pro forma wstawiłem ram i bingo.. Zostawiłem kompa na benchmarku i zero zwiech...
BSODy w czasie startu może też powodować uszkodzony zasilacz,karta graficzna lub kondensator na płycie głównej.Ostatnio mnie tak wymęczył jeden sprzęt,winny był zasilacz.
witam mam problem z kartą grafiki prawdopodobnie.Komputer stacjonarny działa lecz po uruchomieniu gry lub programu do testów karty grafiki , ta działa tragicznie gdzieś na 20% jaka może być przyczyna ?
witam jakim programem wypalić windowsa na pendrive ultraiso czy rufus tylko rufus ma 2 opcje GPT i MBR, gpt jest UEFI bez csm a MBR BIOS lub uefi-csm chem zrobic taki pendrive zeby windows był botowalny na starych płytach głownych i na najnowszych, bo ostatnio zrobilem w rufus to na moim komputerze działał boot a na starym komputerze juz nie. Nie wiem jak ma się to z ultraiso bo tam żadnych opcji nie ma. Proszę o pomoc
Zobacz jak Dawid teraz działa jaki ma serwis profesjonalny, a jak zaczynał pomiatam jego pierwsze filmy. Wszystkie filmy śledziłem z ciekawością, bo sam jestem sobie małym informatykiem - praktycznie samoukiem. Jednak większe miasta i pasja dają mozliwości rozwoju nauki itc. sam maiłem ochotę uderzyć do Poznania.
Witam Miałem podobny przypadek z instalacją systemu Na płycie od MSI FXA 990A Gaming pierwotnie z procesorem AMD FX 4300 (Tu wszystko śmigało bez problemu) postanowiłem wymiane procka na FX8350 i tu pojawił się problem nawet z uruchomieniem kompa bo nawet uefi nie startował (zn. uruchamiał się i po 3-5 s całkowite wyłaczenie)a jak już to przy installacji systemu Blue Screeny!!! Dodam że wszystkie wymienione podzespoły NOWE! tzn kupowane w sklepach. Co się okazało w moim przypadku winowajcą okazał się zasilacz. Wcześniej miałem NoName 500W ale tu pomiję ten fakt bo z pierwszą konfiguracją komputer działał kilka lat a i zasillacz do tej pory OK . Tak jakoś przypadkiem natrafiła się okazja zakupienia w dobrej cenie Nowego MARKOWEGO zasilacza 650W 80Plus Gold . I tu EUREKA DZIAŁA Instalacja systemu bez żadnego PROBLEMU Ale to moja historia Pozdrawiam
mialem taki sam problem z prockiem kiedyś i tak samo byłem zdziwiony ps. czasami na płycie są diody które pokazują, że to procesor tylko trzeba wiedzieć gdzie popatrzeć, no i wziąć pod uwagę możliwość że to zawsze może być procesor
Czy ty instalowałeś win10 na dysk na którym był już zainstalowany? Wspominałeś coś że klient wcześniej sam odpalał windowsa i mu blue screen się pojawiał ale może coś przeoczyłem
Witam. Zależy mi na pana odpowiedzi co może być z monitorem nie tak że czasami gaśnie jakbym go wyłączał całkowicie. Był na gwarancji wymienili niby panek lcd i moduł zasilania i problem nadal występuje. Poszło znowu na gwarancje i stwierdzili że u nich jest ok. Miałem całkowicie zmieniony komputer i nadal to samo. Podłączony mam teraz starszy monitor w zastępstwie i problem nie występuje . Ma pan jakiś pomysł co może być nie tak ? Proszę o odpowiedź ;-)
No weź, będziesz się bawił w jakieś pendrajwy itp, postaw serwer PXE, ja mam zrobione z pomocą iPXE na linuxie, samo wykrywa legacy/uefi, można instalować windowsy, odpalać memtesta, inne clonezille, live linuxy itp. A w zasadzie wszystkie nowe płyty maja UEFI network stack, z kompatybilnością też jest super, najnowszy komputer który ogarniałem był na Z370, zero problemów, ale i dinozaury z jakimiś kartami sieciowymi z PXE też smigają.
Od początku mówiłem, że to procek. Często też zdarza się tak, że komputer po danym czasie pracy zawiesza się na x lat. Coś ostatnio te procki nawalają najczęściej. W moim przypadku :D
Dla znajomego robiłem kompa to był problem z instalacją systemu, pokombinowałem okazało się 1 lub 2 rdzenie w procku AMD były uszkodzone, w biosie wyłączyłem uszkodzone rdzenie i system się zainstalował komputer normalnie działał potem kupił sobie coś lepszego
może ktoś pomoże w moim wypadku.. u mnie wywala blue tylko chwile po zalogowaniu do pulpitu ale zdarza się do 10 minut po, ostatnio zaczął krzaczeć przy zamykaniu systemu nawet, wcześniej win 7 obecnie 10 (te same objawy) nieraz musze po 3 razy resetowac kompa aż ukończy bufer do 100% (kilka sekund bufer) zasilacz ze starego OCZ 500 na silentium 550 silver, grafika ostatnio zmieniona z gtx 550 ti na rtx 2080 (bez Ti) ten błąd wywalał jeszcze jak nie miałem ssd czyli od dobrych 4 lat... ze starego zestawu na najbliższą wymiane pozostaje pozostałą reszta (phenom II x4 955, płyta gigabyte, i ddr3 good rama, 2 kości ) mimo że zmieniam PC na raty bo gpu i zasilacz juz nowe mam to zastanawia mnie co jest przyczyną ale po tym filmiku odnoszę wrażenie że i CPU może być winowajcą
3 tyg temu kupiłem podzespoły, złożyłem i niestety coś jest nie tak, tylko nie wiem co. i5 8600K, 1070 ti, Gigabyte Aorus Gaming 5, 16 Gb Ram GSkill, zasilacz Corsair RM750x. Wszystkie temperatury w normie. Niestety w każdej grze następują drastyczne spadki fps, przez co, co chwile są mikro zacięcia i grafika jest po prostu brzydka, mimo max ustawień. Grafika jest jakaś taka pixelowata, kanciasta, dziwnie światło się odbija. Gdzie jest problem?
Podłączyłem swoją starą GTX 970. Spadków fps nie ma. Wiadomo starsza karta mniej fps, ale stabilne są. Czyżby to karta była od nowości uszkodzona? Ram testowałem MemTest i nie wykryło błędów. Kości mam dwie, do płyty Aorus Gaming 5 podłączyłem w slot 2 i 4 (patrząc od procesora). Tak powinno być? Dysk SSD M.2 od Corsaira MP500 grzeje się do 76C nawet, ale mówią, że z tymi dyskami to normalka.
Najlepiej mieć kilka pendrivów przygotowanych z Windowsami ( wersje Live ) żeby sprawdzić nawet bez podpiętych dysków twardych pod płytę główną czy taki system się załaduje normalnie. Polecam poszukać Gandalf Windows 8.1 update 1 z programami ,ewentualnie do nowszych (komputerów nowocześniejszych Windows 10 od Gandalfa ) , jest też świeża wersja Windowsa 7 ( ze świeżymi wersjami programów portable - kto szuka ten znajdzie ). Nie marnujcie czasu na wypalanie płyt tylko twórzcie sobie na pendrivach dobre przetestowane wersje Windowsa w wersji Live. Programów w wersji portable jak komuś zależy na polskich,świeżych wersjach to można sobie pościągać luzem z chomika albo ze strony gdzie są programy portable ( np.portable.info.pl/ ) i wrzucić na pendiva z takim Windowsem live do odpowiedniego folderu z innymi programami portable. Myślę ,że w takim przypadku jak w tym filmiku gdyby było coś nie tak z prockiem to też by nie załadował się taki system ,nawet wraz ze sterownikami wbudowanymi już w ten system ( wiadomo nie ze wszystkimi komputerami takie sterowniki muszą współpracować czy być uniwersalne aż tak by to trybiło na różnych konfiguracjach) ale jak mówię w większości przypadków będzie działać. W takim systemie są programy (ewentualnie można zarzucić programy do różnego typu testów ) - pamięci ,dyski twarde itd. itd. Instalator Windowsa nie zawsze musi zatrybić bo zależnie czy macie zrobiony pendrive z instalatorem Windows pod UEFI czy pod zwykły stary bios ( ja tworzę albo Rufusem albo w PowerISO ). ps: 3:13 xD
hmm ziomek próbował odpalić ubuntu live cd czy tam coś więc też dobry patent :) o windzie live nie slyszlalem nawet :O dzięki dzięki :P edit: chociaż może słyszałem ale nie korzystałem :P nie słyszałem że bez dysku takie coś się odpali :) dzięki
A jak długo pamięć ram z ok. 200 błędami długo będzie działać ? Póki co od kilku miesięcy brak blue screenów wcześniej co trochę albo co jakiś czas zależy czy system stawiałem na nowo itd xD Nawet nie wiem czy mam oc do zrobione :D chodzi o ustawienia robiłem jak blackwhite kiedyś mówił 1155 socket i7 2600k chyba
Witam witam proszę o ratunek mam wielki problem. Mianowicie ktoś mi się włamał na Microsoft i jednocześnie na Gmaila na którym miałem tylko Microsoft lecz pozmieniał mi tam hasła i nie mogę dostać się na komputer bo miałem ustawiony pin do Microsoftu jak pin do laptopa nie wiem jak mam się teraz dostać do laptopa a mam tam spowo ważnych plików... Pomóż mi😩😩😩😩
Kiedyś pracowałem w serwisie IT, najwięcej problemów z kompami mieli klienci ze wsi, gdzie było niestabilne zasilanie - u mnie chodził stabilnie, u niego ciągle wieszał się :)
Zaraz obstawiłem na początku filmu, że to procesor. W UEFI jak by wyłączyć jeden rdzeń to by ruszył sprzęt. Szkoda, że nie sprawdziłeś czy ruszy na mniejszej ilości rdzenii...
apropo memtestów i tak szybkim twierdzeniu że to nie pamięci są przyczyną BSODów - przejechałem się na tym już kilka razy, bo okazało się, że pamięć jest walnięta mimo tego że memtest nic nie wykrył - gdzie był problem - a właśnie w tej przestrzeni pierwszych kilkuset kilobajtów "zarezerwowanych" których memtest nie testuje w ogóle...
No to faktycznie klient zaszalał. Jak ja zacząłem mieć problemy z kompem, to kupiłem najtańszą używkę płyty głównej i przełożyłem wszystko. I takie same problemy się pojawiły. Kupiłem więc najtańszego procka, który w testowej płycie śmigał. Przełożyłem więc go do mojej płyty i wszystko ruszyło. I u mnie uwalonym okazał się procek i5 2500K. No ale skoro przez 6 lat zamiast na 3,3 śmigał po OC na 4,5 to nie ma się co dziwić. Dobry film, tylko kupa czasu na diagnozę zmarnowana. No ale wiadomo, procki się na psują, no chyba że są maltretowane OC...
Czyli nie mając części na podmianę zwykły użytkownik problemu by nie zdiagnozował. Szacun Dawid za wytrwałość choć widziałem , że Cię już lekko trafiało.
Bardzo pożyteczny film, jednak w takim przypadku w/g mnie pierwsze to: na starej płycie aktualizacja bios , potem test pamięci, sprawdzenie dysku, a potem procesora bo grafika nowa. Ale każdy ma swoje sposoby.
witam, jakie objawy dawała ta plyta Aorusa? pytam bo mam podobną sytuację po złożeniu sprzętu dostałem info po paru dniach od usera, że komputer sie nie uruchamia(bo wcześniej go nie wyłączał). Objaw identyczny jak ktos umiescil juz na YT ua-cam.com/video/I_VJY8dAVDQ/v-deo.html wentylatory na max i migajace led cpu/ram Dziś płyta odesłana na serwis, (a nie wpadłem na pomysł odpalania livecd, memtest ok, windows (jak plyta wstała) bez problemu działał), podmiana części utrudniona bo to pierwszy setup z amd w parku (taki testowy... na razie marny efekt) WD Black 500GB PCIe x4 NVMe PROTON BDF-650C 650W Ryzen 7 2700X 3.7GHz, 20MB, BOX X470 AORUS ULTRA GAMING Fury DDR4, 16GB, 2400MHz, CL15 GeForce GT 710 2GB DDR3 (64 bit) DVI-D, DVI-I, miniHDMI, BOX (GT 7102GD3H H2D) ps. plyta wstawała jak sie przytrzyma z 10 sek przycisk reset - minus tylko że robi default Bios a po włączeniu SVM mode (którego użytkownik potrzebuje) znów zwis.
Narzędzia niezbędne i te przydatne w serwisie komputerów. Z niektórych sam korzystam:
Absolutna podstawa to zestawy wkrętaków - i to nie jeden bo jednego takiego uniwersalnego nie ma, przynajmniej ja nie znalazłem:
1 - bit.ly/2ERPoRF
2 - bit.ly/2Ogu5IT
I oczywiście multimetr (może ale nie musi być z TrueRMS)
1 - bit.ly/2RqVDgJ (takie sensowne minimum)
2 - bit.ly/2RlxwQn (fajna opcja z automatycznym doborem zakresu pomiarowego)
3 - bit.ly/2RnTBOd (sprzęt bardziej zaawansowany - niepotrzebny na początek)
Przydadzą się wam też lutownice - klasyczna kolbowa i Hot Air, a jak macie miejsce i więcej budżetu to polecam też rozlutownice:
1- bit.ly/2Q42bkU (takie minimum)
2 - bit.ly/2PxgktK (samo Hot Air)
3 - bit.ly/2Q42nRa (całkiem fajna lutownica kolbowa)
4 - bit.ly/2AzUDB4 (rozlutownica jakiej sam używam, ale polecam zakupić w jakimś sensownym sklepie np. gotronik)
Przyda się też zasilacz:
1 - bit.ly/2DcUqqg (niestety nie znalazłem go na ceneo)
Za takich bardziej przydatnych rzeczy warto jeszcze wymienić:
1 - bit.ly/2CQIUzJ (kompresor)
2 - bit.ly/2DcXuT5 (myjka)
No i inne przydatne jak drugi komputer czy bardziej zaawansowane: stacja BGA. Ale to już zupełnie inny temat… 😊
Ciekawe, czy procesor został uszkodzony w wyniku awarii płyty? Wiadomo jakie są dalsze losy tego gigabyte'a i procesora? Sprawdziłbym też zasilacz, czy to on nie powoduje tej karuzeli smutku i rozpadu komponentów. Aby nie okazało się to jak z leczeniem objawów, a sama przyczyna może pozostać i dalej stwarzać problemy, jak nie od razu, to np. pod obciążeniem.
I know Im pretty off topic but do anybody know a good site to stream new series online?
@Cohen Harley Ehh I would suggest flixportal. Just google for it =) -iker
@Iker Crew thank you, I went there and it seems like a nice service :) Appreciate it!!
Więcej takich filmów , mega ciekawe.
Wie ktoś co za muza leci od 2:40 ?.
@@MsGeomark4 Under the Gun, Doug Maxwell :)
@@exact6954 Dziękuję bardzo 🙂👍
Proszę więcej tego typu filmów
bardzo ciekawy odc.
Zgadzam się, dobrze pokazane dla osób które nie siedzą w temacie :)
bardzo ciekawy, ponieważ pokazuje brak wiedzy u tego typa
@@magielnetworks1350 ty się nie znasz naj lepszy jest WarePC a ty się chowasz przy nim
@@24torrents zgadzam się
Witam i pozdrawiam!!Bardzo dokladne sprawdzanie komponentow komputera przed jego zlozeniem,badanie usterki ktory komponent jest winny zawsze troche trwa az w koncu przynosi efekty!tak to jest plytami lub procesorami niby dobre,ale nie do konca!!Dobry pokaz filmu z tlumaczeniem!!
To trzeba mieć pecha. Jak sięgam pamięcią nie widziałem przypadku uszkodzonego procesora prosto z fabryki.
Jeszcze Intela... Procki AMD widziałem uszkodzone np. z powodu ukruszenia rdzenia (socket A się kłania), wygięcia pinów czy przegrzania. CPU od niebieskich widzę chyba pierwszy raz, oczywiście w stacjonarce.
Mi tak samo jak u tego klienta umarł procek po 2 tyg uzytkowania a od samego początku były problemy :/ procek amd r5 1500x to był
@@Donciu89 Nowe procesory Intela 9 mają jeszcze większe temperatury niż procki AMD FX.
@marcinek Z mainstream'u FX-9590 chyba nic nie przebije , nawet 9900k :D
@@Donciu89 nie miałem styczności z tym FX ale po materiałach widzę Intel 9 900K ma wyższe temperatury w testach.
Ciekawy film. Z tego typu filmów można się wiele nauczyć i pomóc sobie lub komuś w kwestii diagnozowania niesprawnego komputera. Nie domyślałem się, że powodem bluescreenów może być niesprawny procesor. Niedługo sam będę składać pierwszy raz komputer i dobrze wiedzieć, co się może dziać. Zdecydowanie więcej takich serwisowych materiałów :)
Ożesz Ty kurde magiku. Pierwszy raz Cię znalazłem i jak z rzadka dooglądałem film do końca.
Generalnie się utarło, że jak coś jest zepsute to procesor jest podejrzewany na samym końcu xD .Ja widziałem przypadek, że facet nakupił części (miał drugą płytę główną i pamięci) a okazało się, że winny był zasilacz od Modecom Feel III 500W. Serwis twierdził, że on zepsuł procesor i płytę główną bo u nich ruszało... Swoją drogą jak można też kupować bezmyślnie i powielać podzespoły jak taki kiepski zasilacz się ma. Drugi przypadek to był z pamięciami Kingston DDR3 1600Mhz z serii Hyper-X a one gryzły się z płytami Asus'a na socket 1156 i komputer startował tylko w biosie a potem blue screen :) ...Ciekawy materiał więc daję łapkę w górę xD
Ciekawy film. Procesory najrzadziej się uszkadzają. Lata temu miałem płytę ASUSa na AM3 i często resetowała się. Co mogłem to zrobiłem. Odesłana na reklamację. Wróciła, że brak usterki. To płyta na handel i kupiłem druga taką samą. I dalej to samo. Ale zacząłem się zastanawiać, że razem z kumplem złożyliśmy dwa takie same komputery. Jego dział bez problemu, mój nie. Z ciekawości pojechałem z moim komputerem do niego, bo coś podmieniać. Ale zajechałem, podłączyliśmy i komputer normalnie działa. Gry działają. Więc zostawiłem mu na 2-3 dni. W necie wyczytałem, że brak uziemienia może mieć wpływ na niestabilna pracę komputera, ale u mnie instalacja 3 przewodowa, nowa - więc wykluczyłem. Komputer odebrałem, u mnie po odstaniu włączam i nawet pulpit się nie pokazał.... Dobra, teraz ty przyjedz ze swoim. Jego się uruchomił, ale pulpit pusty i brak reakcji. :D Czyli mamy cię ! Usterką okazało się jakaś niekompatybilność grafiki z moim monitorem przez przewód DVI. U mnie przez DVI, u niego HDMI. Zmieniłem na HDMI i po problemie.
Brawo!
I wtedy się obudziłeś?
wręcz nieprawdopodobna historia, takie sytuacje też się zdarzają ?
kolejny przydatny na przyszłość materiał, takie materiały lubię najbardziej :-)
Jak ja lubię takie filmiki. Oby więcej serwisowych.
Takie filmy to uwielbiamy więcej tego typu please pzd
Film dobrze pokazuje ile czasu zajmuje diagnostyka i pozniej instalowanie rzeczy to nie trwa 5 min a dla niektórych "..klikniesz pare razy.."
Super film bardzo ciekawy!!! Proszę więcej takich filmów!! Dzięki Dawid!!
No i taki serwis to ja rozumiem . Bardzo profesjonalnie podszedłeś do sprawy łapka się należy suba nie dam bo już dałem
20:15 Jaki jest tytuł tej nutki? bo niestety nie ma jej wśród podanych w opisie.
Świetny film z takich najwiecej mozna sie nauczyc. Oby wiecej takich filmow.
Jeden z lepszych filmików.
ech ta pasja i doświadczenie
Kapitalny materiał, WINCYJ!
Coś mi się wydaje, że Twój pendrive z instalką systemu nie jest przekonwertowany na format/styl partycji GPT przystosowany do trybu UEFI, może dlatego podczas instalacji systemu niekiedy wyskakują Ci blue-screeny, bo czasem oprogramowanie płyty głównej wyłapie zapisane pliki instalacyjne systemu dla UEFI na pendrivie standardowego formatu MBR , a innym razem ich nie wyłapuje lub je błędnie odczytuje (taka ruletka) . To samo tyczy się dysków, na które instalujesz oprogramowanie systemowe w trybie UEFI..po instalacji powinieneś sprawdzać czy dysk ma format GPT- czyli, że podczas instalacji systemu dysk został odpowiednio sformatowany, czy jednak nadal jest formatu MBR - ale ustawienia UEFI na płycie skonfigurowały się automatycznie do uruchamiania tego stylu, a nie jak to mówisz w innym filmie, że łatwo poznać czy jest w trybie UEFI, bo wtedy na dysku jest więcej partycji..(bzdura). Partycji jest więcej ponieważ, w przeciwieństwie do starszych wersji systemów Windows, Windows 10 tworzy o jedną partycję więcej, tzw (recovery) zarówno na dysku formatu MBR jak i GPT.. (można ją skasować jeśli komuś przeszkadza). Nie to żebym Ci rady dawał, ale powinieneś mieć dwa peny z instalkami Windows 10, jeden formatu GPT dla nowych układów, a jeden MBR dla starszych maszyn. Poza tym, skoro podłączyłeś USB z instalką Windows 10 i pojawia się problem z odczytem, a potem podłączyłeś inny USB z oprogramowaniem (MemTest86) i działa dobrze, to chyba świadczy, że to nie wina procesora..?!
Swietnz film. Pytanie końcowe- jaki jest koszt takiej usługi w Twoim przypadku ? - czyli diagnostyka komputra i ile h poświęciłes ?
Bardzo ciekawy materiał
Twoje odcinki naprawdę są ciekawe uwielbiam je oglądać! :D
SUPER ODCINEK! WIECĘJ TAKICH!
Zawsze mnie zastanawia dlaczego w przypadku problemów z uruchomieniem komputera serwisanci z youtuba ani razu nie sięgają po miernik, aby sprawdzić napięcia zasilacza, napięcia na płycie głównej? Elektroniką zajmuję się hobbystycznie od wielu lat i zawsze jak się coś spier... to pierwsze co sprawdzam, to to czy napięcia są prawidłowe i dopiero później kiedy wszystko jest ok, szukam usterek dalej. Ostatnio przyszedł do mnie sąsiad który miał identyczny objaw w komputerze, był w serwisie 2 razy i dwukrotnie wymieniali mu dysk twardy bo coś je uszkadzało, gdy po raz trzeci znów pojawiła się ta sama usterka komputer trafił w moje ręce i już po 5 minutach znalazłem przyczynę która uszkadzała dyski... gdyby serwis który 2 razy robił ten komputer choć raz sięgnął po miernik, to wiedzieliby że najpierw należy wymienić zasilacz, bo to on uwalał dyski. Po wymianie zasilacza i dysku komputer działa po dziś dzień i nic mu nie dolega. Pomiary napięć zasilania to podstawa przy serwisowaniu elektroniki, szkoda tylko że większość osób to pomija i zaczyna od wymiany podzespołów narażając je na uszkodzenie.
Bo podpina swój zasilacz
.
Bo po pierwsze zasilacz podpinam swój (w przypadku laptopów serwisowy lub taki uniwersalny) po drugie w przypadku markowych zasilaczy ich awarie są bardzo rzadkie, po trzecie od sprawdzenia zasilacza zaczynam jak są ku temu powody nie robię sobie roboty nie mając ku temu powodu bo szkoda czasu.
Awarie markowych zasilaczy są bardzo rzadkie? Najwidoczniej mamy zupełnie inne doświadczenia, wystarczy rozkręcić taki markowy zasilacz za 600-800zł, aby przekonać się że elementy z których jest zbudowany są podłej jakości, nawet w drogich, markowych zasilaczach komputerowych wciąż stosuje się najtańsze kondensatory które w detalu kupuje się po 20gr. Podpinasz swój zasilacz... prawidłowo, bo zmniejszasz ryzyko dalszych uszkodzeń, ale mimo wszystko moim zdaniem od zasilania powinno się zaczynać, aby wykluczyć że dany podzespół nie uległ awarii właśnie z powodu nieprawidłowych napięć. Do zasilaczy komputerowych są specjalne testery, kosztują kilkadziesiąt złotych i w minutę można sprawdzić czy z zasilaniem wszystko w porządku.
@@jogibaboo6700 Nie zgadzam się z twoją wypowiedzią. Ja w swoim Seasonic'u Focus+ za około 420-430 PLN mam Japońskie kondensatory Nippon'a, a PCB, i cała reszta, jest bardzo solidnie wykonana. A z testerami zasilaczy, czy czasem nie chodziło ci o takie urządzenia jak przykładowo PSUKill3, który "Black" posiada? Bo takie testery, to kosztują minimum po 4-5 tysięcy złotych.
Super filmik ;) Więcej takich pomocnych poradników :D
świetna sprawa taki film ,więcej proszę ;)
12:51 ale w tym momencie już widać, że to wina procesora. Obstawiam, że ta druga "uszkodzona" płyta główna jest sprawna.
fajny odcinek można się wiele dowiedzieć , więcej poprosze !
Nie często się to zdarza że procesor jest winien, a jednak. Bardzo mądry materiał :)
Bardzo fajny materiał diagnostyczny, sam sporo siedzę w diagnostyce i podejrzewałem procesor na coraz dalszym etapie (choć bad sector w dysku też wchodził w grę). Oby takich więcej, Pozdrawim :)
Witam Co może być przyczyną.Zdarza się nie raz że laptop system Widows 10 po włączeniu laptopa nie znajduje sieci wifi jest ikonka globusa i trzeba wejść i znowu połączyć się że swoją siecia WIFi...Prosze o mała poradę jak to zdiagnowac gdzie może lezecz przyczyną...Pozdrawiam serdecznie
A to klient na wydawał kasy bez sensu :D Fachowiec z tego klienta ;) Ok, sorki bez złośliwości... Nie wiem, mogę się mylić, bo Dawid nie mówił chyba jaki tu procesor u klienta siedział, jednak z wypowiedzi Dawida (19:35) można by wnioskować, że klient miał zainstalowany i5 8600K, czyli z odblokowanym mnożnikiem... (OC) Dawid na początku filmu mówił, że klientowi po jakimś czasie wywaliło tzw. niebieski ekran. Można by wnioskować, że klient podkręcał procesor i... może przesadził? Owszem mogła być też możliwość, że bez OC zagotował się procek (bo w końcu pod IHS jest słaby "glut"). Mogła tez płyta uszkodzić procka, aczkolwiek uważam to za mało prawdopodobne. Najprędzej klient robił OC i przesadził... I zdechło coś w CPU i tyle Być może i płya się w tedy uwaliła. Szkoda, że Dawid nie powiedział jak Gigabyte ustosunkował się do reklamacji? Po za tym jestem ciekaw czy Intel uzna reklamacje? Swoją drogą to ciekawy odcinek i na pewno dla nie jednego niedoświadczonego, czy słabo doświadczonego komputerowca bardzo pouczający. Dawid, fajnie by było jakbyś po jakimiś czasie powrócił do tego komputera, procesora co z nim itd. Pzdr
To tylko bezsensowne spekulacje.
Tyle, że Intel wprost w warunkach gwarancji pisze, że nie obejmuje procesorów po OC gwarancja.
pisać pisze co nie znaczy że to sprawdzają jak się przyznasz to odrazu ci unieważnią :)
dokładnie dobry przykład :) pewnie nie mają tego jak sprawdzić podobnie jest z routerami co by się z nim nie stało i tak ci wymienią nawet jak piorun walnie w instalacje bo objawy są podobne jak awaria sama z siebie :)
Moja i5 tak się uwaliła z dnia na dzień, oddałem do ProLine na gwarancję a oni wysłali do Holandii na sprawdzenie i po 10 dniach otrzymałem nowy procek bez zadnych problemów, ponoć dlatego tam wysyłają procki na sprawdzenie bo "nasi" przeklejają IHS na "ten od drogiego procka i tym sposobem naciągneli Intel na niezła kasę, jak sprawa wyszła na jaw to wszytsko teraz leci do Holandii , tak mi to przedstawił szef ProLine Wrocław.
Dobry materiał co powinno się przełożyć na ilość klientów.Pozdrawiam,łapa w górę
Przeciez odrazu mozna sie domyslec ze to procesor byl wadliwy.. skoro na nowej i starej to samo bylo :) BTW mam takie pytanie czy aktualizujesz windowsa na pendrivie za kazdym razem jak wychodza aktualizacje? Bo z tego co sam sprawdzam zawsze czysta instalacja windowsa jest mniej awaryjna niz jej aktualizowanie
Oglądając ten film cały czas obstawiałem zasilacz, dlaczego bo w historii zabawy z komputerami ożywiłem ich sporo użyłbym tutaj takiej niecenzurowanej wartości matematycznej jak w ch... i nigdy nie napotkałem uszkodzonego procesora, zazwyczaj był to ram lub płyta. Super odcinek i teraz wszyscy widzą ile to jest zabawy żeby zlokalizować przyczynę. Muszę sobie sprawić taki mikroskop bo moja lupka zaczyna być za słaba, to efekt współpracy z komputerami. Pozdro...
Jest film o tym mikroskopie (zajrzyj do playlisty). To mikroskop z bangood tam jest link do niego, bo żadnej konkretnej nazwy on nie ma, jest po prostu USB microscope i tyle
jestem pełen podziwu dla twojej fachowości pozdrawiam
Co zrobić gdy podczas aktualizacji bios nastąpi przerwa w dostawie prądu przez co stary bios zostanie usunięty a nowy nie do końca wgrany i komputer nie chce się uruchomić, płyta to gigabyte b450m dsh3?
Oby więcej takich filmów, same konkrety bez grania pawiana przed kamerą.
Świetny filmy więcej takich potrzeba 👍👍👍
Świetna diagnoza. Czasem są takie problemy, że ręce opadają i nie wiadomo co robić. Kiedyś miałem przypadek gryzienia się pamięci, a lata temu komputer nie chciał współpracować z modemem:) Miałem też taki przypadek, że komputer chodził normalnie, ale nie chciał się ponownie uruchomić, po resecie to samo. Wysłałem do serwisu i okazało się, że to karta graficzna, przynajmniej serwis tak twierdził:)
Ja kiedyś pomagałem koleżance przy zepsutym komputerze, po włączeniu zaczynały się kręcić wiatraki i zero postępu, monitor wyłączony. Myślałem że Grafika, wziąłem kompa do siebie, podłączam, i komputer działa. Zdziwiony, mówie jej że wszystko OK, podłączyłem u niej - nie działa. Problemem okazała się uszkodzona Myszka na PS2 która robiła zwarcie na linii 5V. Także i takie kwiatki się zdarzają.
No i spoko film. Sam będę od stycznia wykonywał takie diagnozy :)
Dramat... odpalasz live ubuntu i jak niby mógłby być problemem dysk? On nawet nic nie zaczął mountować...
Niestety brak logicznego myślenia autora filmu jest ewidentny, miejmy nadzieje, że to tylko kwestia zmęczenia. I to nawet nie chodzi o Ubuntu. Taki sam objaw na innej płycie, a dalsza diagnostyka ciągle pod kątem problemów z płyta. Wgrywanie aktualizacji biosu itd. Zupełnie bez sensu.
Jaki model monitora masz w serwisie?
@WavePC masz jakiś pomysł jak zaprawić wentylator z gpu gdzie jedna łopakta odpadła i karta wchodzi w niezły rezonans?
pan robi fajne filmy
a czy moge miec procesor uszkodzony ale komputer działa normalnie tylko mam przycinki w grach
Dawidzie dla takich filmów właśnie Cię subuję. Dawidzie daj znać co z płytą gigabita (czy na innym CPU działa, czy też wywala błędy) oraz co z reklamacja CPU (czy przyjęli i dali nowy CPU).
Ps. Czyżbyś zebrał na sobie troszkę zapasów na zimę ? :D
Super odcinek troszkę zabawy z tym było pozdrawiam
Kiedy będzie test nietypowej obudowy Jonsbo VR2?
+
WavePC
Jakbyś pomyślał i spr. sobie kod błędu tego bluescreena to od razu byś wiedział co jest na rzeczy. Wszystkie bluescreeny są udokumentowane na MSDN technet wraz z podpowiedziami co błąd może powodować. Warto to robić ponieważ są kody błędu które nawet praktycznie palcem pokazują co jest na rzeczy i nie trzeba bezsensownie tracić czasu na podmienianie wszystkich części, Jeżeli chodzi o RAM to najlepiej jest go podmienić, nie testować programowo, ponieważ spotkałem się już na forum Elektroda.pl że gościowi wywalało bsod i wielcy "fachowcy" elektrodowi tak samo pisali o memteście. Ja od razu pisałem żeby pamięć podmienić a nie programowo spr. za co zostałem zrugany i co? Efekt był taki, że temat koniec końców temat rozrósł się na kilka stron, "fachowcom" brakło pomysłów, a ja ponownie napisałem żeby podmienić pamięć i po tyg. dostałem informację zwrotną od autora że wymienił ram i komputer już od tyg. działa stabilnie...Sam osobiście miałem taki przypadek, że komputer nie działał stabilnie i przez memtesta tylko straciłem od cholery czasu i nerwów, ponieważ sprawdziłem dosłownie wszystko - od grafiki do płyty głównej włącznie i komputer dalej działał niestebilnie. W akcie desperacji mając na uwadze, że to jest niemożliwe żeby komp się zawieszał będąc sprawnym pro forma wstawiłem ram i bingo.. Zostawiłem kompa na benchmarku i zero zwiech...
BSODy w czasie startu może też powodować uszkodzony zasilacz,karta graficzna lub kondensator na płycie głównej.Ostatnio mnie tak wymęczył jeden sprzęt,winny był zasilacz.
jak w 2 płytach to samo wywaliło ? może na obu jakiś extremalny oc był robiony .
witam mam problem z kartą grafiki prawdopodobnie.Komputer stacjonarny działa lecz po uruchomieniu gry lub programu do testów karty grafiki , ta działa tragicznie gdzieś na 20% jaka może być przyczyna ?
Dawidzie tak ode mnie polecam ci do diagnostyki niezawodnego od lat "Sergei Strelec" i jego bootowalny USB, no chyba że znasz i korzystasz ? :)
witam jakim programem wypalić windowsa na pendrive ultraiso czy rufus tylko rufus ma 2 opcje GPT i MBR, gpt jest UEFI bez csm a MBR BIOS lub uefi-csm chem zrobic taki pendrive zeby windows był botowalny na starych płytach głownych i na najnowszych, bo ostatnio zrobilem w rufus to na moim komputerze działał boot a na starym komputerze juz nie. Nie wiem jak ma się to z ultraiso bo tam żadnych opcji nie ma. Proszę o pomoc
Panie Dawidzie a jak to jest w przypadku update stockowego firmware jeśli płyta jest wciąż na gwarancji? Nie tracimy jej wtedy?
serio sa bluescreeny na w10 ? myslalem ze to prehistoria
Chcesz je zobaczyć to sobie kup asusa 2w1 .
Zobacz jak Dawid teraz działa jaki ma serwis profesjonalny, a jak zaczynał pomiatam jego pierwsze filmy. Wszystkie filmy śledziłem z ciekawością, bo sam jestem sobie małym informatykiem - praktycznie samoukiem. Jednak większe miasta i pasja dają mozliwości rozwoju nauki itc. sam maiłem ochotę uderzyć do Poznania.
ale śrubki już nie zachwyca ;)
Witam
Miałem podobny przypadek z instalacją systemu
Na płycie od MSI FXA 990A Gaming pierwotnie z procesorem AMD FX 4300 (Tu wszystko śmigało bez problemu) postanowiłem wymiane procka na FX8350 i tu pojawił się problem nawet z uruchomieniem kompa bo nawet uefi nie startował (zn. uruchamiał się i po 3-5 s całkowite wyłaczenie)a jak już to przy installacji systemu Blue Screeny!!! Dodam że wszystkie wymienione podzespoły NOWE! tzn kupowane w sklepach. Co się okazało w moim przypadku winowajcą okazał się zasilacz. Wcześniej miałem NoName 500W ale tu pomiję ten fakt bo z pierwszą konfiguracją komputer działał kilka lat a i zasillacz do tej pory OK . Tak jakoś przypadkiem natrafiła się okazja zakupienia w dobrej cenie Nowego MARKOWEGO zasilacza 650W 80Plus Gold . I tu EUREKA DZIAŁA Instalacja systemu bez żadnego PROBLEMU Ale to moja historia Pozdrawiam
mialem taki sam problem z prockiem kiedyś i tak samo byłem zdziwiony
ps. czasami na płycie są diody które pokazują, że to procesor tylko trzeba wiedzieć gdzie popatrzeć, no i wziąć pod uwagę możliwość że to zawsze może być procesor
Czy ty instalowałeś win10 na dysk na którym był już zainstalowany? Wspominałeś coś że klient wcześniej sam odpalał windowsa i mu blue screen się pojawiał ale może coś przeoczyłem
Witam. Zależy mi na pana odpowiedzi co może być z monitorem nie tak że czasami gaśnie jakbym go wyłączał całkowicie. Był na gwarancji wymienili niby panek lcd i moduł zasilania i problem nadal występuje. Poszło znowu na gwarancje i stwierdzili że u nich jest ok. Miałem całkowicie zmieniony komputer i nadal to samo. Podłączony mam teraz starszy monitor w zastępstwie i problem nie występuje . Ma pan jakiś pomysł co może być nie tak ? Proszę o odpowiedź ;-)
Czy ty posiadasz dysk testowy ze swoim systemem , którym sprawdzasz kompa po serwisie. Jak zrobić taki dysk testowy?
No weź, będziesz się bawił w jakieś pendrajwy itp, postaw serwer PXE, ja mam zrobione z pomocą iPXE na linuxie, samo wykrywa legacy/uefi, można instalować windowsy, odpalać memtesta, inne clonezille, live linuxy itp. A w zasadzie wszystkie nowe płyty maja UEFI network stack, z kompatybilnością też jest super, najnowszy komputer który ogarniałem był na Z370, zero problemów, ale i dinozaury z jakimiś kartami sieciowymi z PXE też smigają.
Od początku mówiłem, że to procek. Często też zdarza się tak, że komputer po danym czasie pracy zawiesza się na x lat. Coś ostatnio te procki nawalają najczęściej. W moim przypadku :D
dawno mnie tu nie bylo wracam :)
Dla znajomego robiłem kompa to był problem z instalacją systemu, pokombinowałem okazało się 1 lub 2 rdzenie w procku AMD były uszkodzone, w biosie wyłączyłem uszkodzone rdzenie i system się zainstalował komputer normalnie działał potem kupił sobie coś lepszego
Zawsze wydawało mi się że jak procesor jest walnięty to się nic nie pojawi na ekranie a tu proszę taka niespodzianka.
może ktoś pomoże w moim wypadku.. u mnie wywala blue tylko chwile po zalogowaniu do pulpitu ale zdarza się do 10 minut po, ostatnio zaczął krzaczeć przy zamykaniu systemu nawet, wcześniej win 7 obecnie 10 (te same objawy) nieraz musze po 3 razy resetowac kompa aż ukończy bufer do 100% (kilka sekund bufer) zasilacz ze starego OCZ 500 na silentium 550 silver, grafika ostatnio zmieniona z gtx 550 ti na rtx 2080 (bez Ti) ten błąd wywalał jeszcze jak nie miałem ssd czyli od dobrych 4 lat... ze starego zestawu na najbliższą wymiane pozostaje pozostałą reszta (phenom II x4 955, płyta gigabyte, i ddr3 good rama, 2 kości ) mimo że zmieniam PC na raty bo gpu i zasilacz juz nowe mam to zastanawia mnie co jest przyczyną ale po tym filmiku odnoszę wrażenie że i CPU może być winowajcą
Mam stary Komputer Dell jest powolny jak jego zmodernizować żeby lepiej działał.
RAM, procek, SSD, dobra grafa
SSD
Więcej takich filmików
Jaki model mikroskopu ?
Jaki był kod błędu ? i czy bluescreen występował po chwili kopiowania plików ? I ew jak byś podał model kamery mikroskopowej było by miło . Pozdrawiam
różne wyskakiwały
3 tyg temu kupiłem podzespoły, złożyłem i niestety coś jest nie tak, tylko nie wiem co. i5 8600K, 1070 ti, Gigabyte Aorus Gaming 5, 16 Gb Ram GSkill, zasilacz Corsair RM750x. Wszystkie temperatury w normie. Niestety w każdej grze następują drastyczne spadki fps, przez co, co chwile są mikro zacięcia i grafika jest po prostu brzydka, mimo max ustawień. Grafika jest jakaś taka pixelowata, kanciasta, dziwnie światło się odbija. Gdzie jest problem?
Może monitor i kabel?
@@jakubwojcicki9221 haha może prąd z gniazdka....
sprawdzalem. mam drugi monitot z wejsciem hdmi. to samo.
przecież to jest jasne, że nie monitor. Dziecko coś napisało a ty się słuchasz....
Podłączyłem swoją starą GTX 970. Spadków fps nie ma. Wiadomo starsza karta mniej fps, ale stabilne są. Czyżby to karta była od nowości uszkodzona? Ram testowałem MemTest i nie wykryło błędów. Kości mam dwie, do płyty Aorus Gaming 5 podłączyłem w slot 2 i 4 (patrząc od procesora). Tak powinno być? Dysk SSD M.2 od Corsaira MP500 grzeje się do 76C nawet, ale mówią, że z tymi dyskami to normalka.
czy serwisujesz konsole do gier
fajna obudowa , naprawde ladna
Najlepiej mieć kilka pendrivów przygotowanych z Windowsami ( wersje Live ) żeby sprawdzić nawet bez podpiętych dysków twardych pod płytę główną czy taki system się załaduje normalnie.
Polecam poszukać Gandalf Windows 8.1 update 1 z programami ,ewentualnie do nowszych (komputerów nowocześniejszych Windows 10 od Gandalfa ) , jest też świeża wersja Windowsa 7 ( ze świeżymi wersjami programów portable - kto szuka ten znajdzie ).
Nie marnujcie czasu na wypalanie płyt tylko twórzcie sobie na pendrivach dobre przetestowane wersje Windowsa w wersji Live. Programów w wersji portable jak komuś zależy na polskich,świeżych wersjach to można sobie pościągać luzem z chomika albo ze strony gdzie są programy portable ( np.portable.info.pl/ ) i wrzucić na pendiva z takim Windowsem live do odpowiedniego folderu z innymi programami portable.
Myślę ,że w takim przypadku jak w tym filmiku gdyby było coś nie tak z prockiem to też by nie załadował się taki system ,nawet wraz ze sterownikami wbudowanymi już w ten system ( wiadomo nie ze wszystkimi komputerami takie sterowniki muszą współpracować czy być uniwersalne aż tak by to trybiło na różnych konfiguracjach) ale jak mówię w większości przypadków będzie działać. W takim systemie są programy (ewentualnie można zarzucić programy do różnego typu testów ) - pamięci ,dyski twarde itd. itd.
Instalator Windowsa nie zawsze musi zatrybić bo zależnie czy macie zrobiony pendrive z instalatorem Windows pod UEFI czy pod zwykły stary bios ( ja tworzę albo Rufusem albo w PowerISO ).
ps: 3:13 xD
hmm ziomek próbował odpalić ubuntu live cd czy tam coś więc też dobry patent :) o windzie live nie slyszlalem nawet :O dzięki dzięki :P
edit: chociaż może słyszałem ale nie korzystałem :P nie słyszałem że bez dysku takie coś się odpali :) dzięki
A jak długo pamięć ram z ok. 200 błędami długo będzie działać ? Póki co od kilku miesięcy brak blue screenów wcześniej co trochę albo co jakiś czas zależy czy system stawiałem na nowo itd xD Nawet nie wiem czy mam oc do zrobione :D chodzi o ustawienia robiłem jak blackwhite kiedyś mówił 1155 socket i7 2600k chyba
O kurde ale minęło już
Witam witam proszę o ratunek mam wielki problem. Mianowicie ktoś mi się włamał na Microsoft i jednocześnie na Gmaila na którym miałem tylko Microsoft lecz pozmieniał mi tam hasła i nie mogę dostać się na komputer bo miałem ustawiony pin do Microsoftu jak pin do laptopa nie wiem jak mam się teraz dostać do laptopa a mam tam spowo ważnych plików... Pomóż mi😩😩😩😩
Kiedyś pracowałem w serwisie IT, najwięcej problemów z kompami mieli klienci ze wsi, gdzie było niestabilne zasilanie - u mnie chodził stabilnie, u niego ciągle wieszał się :)
Zaraz obstawiłem na początku filmu, że to procesor. W UEFI jak by wyłączyć jeden rdzeń to by ruszył sprzęt. Szkoda, że nie sprawdziłeś czy ruszy na mniejszej ilości rdzenii...
Widzę że na biednego nie trafiło he he he. Film bardzo ciekawy czekamy wszyscy na ciąg dalszy.
Jak co mogę odkupić tą płytę Gigabyte i ramy :)
apropo memtestów i tak szybkim twierdzeniu że to nie pamięci są przyczyną BSODów - przejechałem się na tym już kilka razy, bo okazało się, że pamięć jest walnięta mimo tego że memtest nic nie wykrył - gdzie był problem - a właśnie w tej przestrzeni pierwszych kilkuset kilobajtów "zarezerwowanych" których memtest nie testuje w ogóle...
Dobry film
Ramki nie powinno się testować pojedynczo?
Mówiłem o tym w filmie jak dobrze kojarzę
A to pewnie w tym urwanym filmie zostało wspomniane.
Nie znam zbytnio się ale duża łapka.
No to faktycznie klient zaszalał. Jak ja zacząłem mieć problemy z kompem, to kupiłem najtańszą używkę płyty głównej i przełożyłem wszystko. I takie same problemy się pojawiły. Kupiłem więc najtańszego procka, który w testowej płycie śmigał. Przełożyłem więc go do mojej płyty i wszystko ruszyło. I u mnie uwalonym okazał się procek i5 2500K. No ale skoro przez 6 lat zamiast na 3,3 śmigał po OC na 4,5 to nie ma się co dziwić. Dobry film, tylko kupa czasu na diagnozę zmarnowana. No ale wiadomo, procki się na psują, no chyba że są maltretowane OC...
Czyli nie mając części na podmianę zwykły użytkownik problemu by nie zdiagnozował. Szacun Dawid za wytrwałość choć widziałem , że Cię już lekko trafiało.
@Atergo no to się dziwię że nasz mistrz z takiej szansy nie skorzystał
jeden z lepszych serwisów na Polskim yt
Dlaczego Pan Dawid nie pokazuje w ogóle komunikatów błędów (jaki był błąd w bluskrinie?, jaki był błąd na Linuksie?). Wielka szkoda!!!
Z piwnicy zrobiłeś serwis? 😋
Bardzo pożyteczny film, jednak w takim przypadku w/g mnie pierwsze to: na starej płycie aktualizacja bios , potem test pamięci, sprawdzenie dysku, a potem procesora bo grafika nowa. Ale każdy ma swoje sposoby.
Glut się zagotował :DD
karte grafiki wyłącz i daj na standard i wszystko powinno polecić nie raz to przerabiałem
Dawaj testy msi mpg z390 :) ile można czekać :p
witam, jakie objawy dawała ta plyta Aorusa? pytam bo mam podobną sytuację
po złożeniu sprzętu dostałem info po paru dniach od usera, że komputer sie nie uruchamia(bo wcześniej go nie wyłączał).
Objaw identyczny jak ktos umiescil juz na YT ua-cam.com/video/I_VJY8dAVDQ/v-deo.html wentylatory na max i migajace led cpu/ram
Dziś płyta odesłana na serwis, (a nie wpadłem na pomysł odpalania livecd, memtest ok, windows (jak plyta wstała) bez problemu działał), podmiana części utrudniona bo to pierwszy setup z amd w parku (taki testowy... na razie marny efekt)
WD Black 500GB PCIe x4 NVMe
PROTON BDF-650C 650W
Ryzen 7 2700X 3.7GHz, 20MB, BOX
X470 AORUS ULTRA GAMING
Fury DDR4, 16GB, 2400MHz, CL15
GeForce GT 710 2GB DDR3 (64 bit) DVI-D, DVI-I, miniHDMI, BOX (GT 7102GD3H H2D)
ps. plyta wstawała jak sie przytrzyma z 10 sek przycisk reset - minus tylko że robi default Bios a po włączeniu SVM mode (którego użytkownik potrzebuje) znów zwis.
Ja bym zaczął od zczytania kodu błędu dla BSODa ;)
Leszek Zabrocki jak mozna sprawdzic jaki mamy kod bledu?