jeden z nielicznych kanałów rolniczych na którym można dowiedzieć się czegoś o czym można nie wiedzieć a reszta kanałów to już nawet nie jest pokaz jak maszyna pracuje tylko jak to mówią,, ładne ujęcia" i "fajnie zmontowany film wpadaj do mnie" także props dla pana, że ma pan czas nagrywać jak i montować filmy na youtube aby pokazać nam czyli widzą to czego nie można ominąć w rolnictwie i jak to wykonać. Jeszcze raz wielki props dla pana.
No ale kolega prowadzący zapomniał że w niektórych regionach kraju od miesiąca deszczu nie było!!! U mnie rzepak, jęczmień ozimy już siadają w miejscu na polu gdzie jest słabsza ziemia. Dlatego regulatory (antywylegacz) mogą zrobić więcej złego niż dobrego bo jest stres w postaci braku wody. Do tego trzeci dzień z rzędu przymrozki do - 5 stopni. I chciałbym wszystkich ostrzec że zastosowałem oryginalny środek Syngenty Modus w dawce 0,4 litra na ha w pszenicy ozimej na 3 klasie ziemi było to kilka lat temu o tej samej porze jak teraz i przyszły zimne dni oraz noce temperatura spadła do 0 a może nawet było na polu otwartej przestrzeni jeszcze niżej. Modus zastosowałem na polu o powierzchni 54 ha z tego połowę pola zdążyłem opryskać a drugą połowę opryskałem po ochłodzeniu czego efektem był stres pszenicy w postaci utraty wigoru rośliny, liście oraz cały pokrój rośliny był dużo gorszy, antywylegacz zadziałał bardzo mocno bo była różnica w wysokości roślin 10 cm pomiędzy drugą częścią pola opryskaną raptem 4 dni później. I było to bardzo mocno widoczne ponieważ było to jedno pole i tak jak belka opryskiwacza sięgnęła tak ta pszenica była dużo gorsza niż ta co była później opryskana po zimnych nocach. Więc od tamtego czasu bardziej obserwuje pogodę czy aby temperatury nie spadną za nisko w nocy gdy chcę stosować jakie kolwiek opryski a zwłaszcza regulatory.
Trzeba zacząć od tego że jeżeli spodziewamy się przymrozków to nie wykonujemy żadnych zabiegów ochrony, bo każdy wywoła w roślinie stres. Jeżeli nie padało od miesiąca to też bym się z regulacją mocno zastanawiał albo przełożył na późniejszy termin.
@@Bardowscy dlatego zwróciłem uwagę aby patrzeć również na niskie temperatury bo w prognozie pogody może nie być zapowiadanych przymrozków ale lokalnie mogą takowe wystąpić zwłaszcza jak temperatury spadają w nocy w okolicy 4 stopni. Generalnie bardzo mi się podobają Twoje filmiki i trzymam kciuki za dalsze.
@@arfen7206 tu nie chodzi o to czy mocznik z siarczanem mg można czy nie można. Zabiegi kosztują i trzeba je wykonywać w Takich momentach aby przyniosły jak najlepszy efekt a jak przychodzą przymrozki to roślina staje wegetacja hamuje więc Twój efekt nawożenia dolistnego będzie mało skuteczny. Lepiej poczekać te 2-3 dni i zrobić to jak wegetacja znów mocno ruszy.
Mam pytanie może nie w temacie ale może uzyskam odpowiedź. Po jakim czasie od rozsiania mocznika będzie on dostępny dla roślin? ( Od momentu zastosowania brak opadów temperatura około 15 w dzień średnio i 5 w nocy nawóz rozpuścił się szybko bo na drogi dzień nie było śladu dzięki mocnej nocnej rosy) i mniej więcej jak długo będzie on dostępny dla roślin przy dawce 150kg na ha. Pozdrawiam i i licze na odpowiedź 😀
8 stopni to taka optymalna temperatura. Pionier taką lubi, ale odmiany z francuskich hodowli już od 5 st dają radę. U mnie kuku już w ziemi, okolice Piotrkowa Trybunalskiego. Pozdrawiam.
Jasne że tak, w poprzednim sezonie było to widać. Skracamy przecież całą roślinę a więc jej system asymilacyjny jak również system korzeniowy, mniej może dotyczy to pszenicy która większość asymiliacji prowadzi liściem ale pszenżyta i żyta już mocno. Dochodzi jeszcze uszkodzenie rośliny przez śor, skracanie to przecież wywoływanie stresu ;) Sprzedawca mówi jedno a życie drugie... Żeby nie było skracam zboża ale coraz ostrożniej.
@@mariuszczyzewski378 zastosuj głównie trineksapak a nie ccc i będzie Pan zadowolony. To co piszesz dotyczy ccc na moddusie nie odnotowałem żadnych problemów mimo podwójnej dawki. Zarówno kłos i ziarniaki na tym samym poziomie. Pozdrawiam
srodkowa wielkopolska -4 przy oknie,na polu więcej,rzepaki lecą na łęb na szyje:(kukurydze sieją,ale tylko kaskaderzy co mają po 300 min ornej,i nic nie pada od 4 tygodni:(pozdro
Grzesiu jak tam jęczmień siany pod koniec lutego? Te przymrozki ostatnich nocy sięgające do -6 przy gruncie nie uszkodził go? Ja sialem około 20 marca jest w tej chwili w fazie 1 liścia i mam obawy czy przeżyję niską temp plus coraz większą szusze
Wspominasz o czujniku temperatury łanu , co to takiego ? gdzie kupić ? bo na razie opieram sie na temperaturze zewnętrznej - poza ciągnikiem - cos pokazuje ale wskaźnik temperatury łanu - brzmi ciekawie.
U mnie w tym roku kropli deszczu nie było. Mróz w zimę troche śniegu i susza jeszcze wieksza niz w zeszłym roku takze będę zadowolony jak cokolwiek urośnie...
Grzegorz a co myślisz o Moddus Flexi? Z tego co o tym czytałem to nie ma problemu ze stosowaniem go przy niższych temperaturach i niższym nasłonecznieniu..
Nie wiem za bardzo jak to skomentować bo substancja aktywna jest ta sama co w modusie zwykłym. Ale we flexi w etykiecie pisze że warunki sprzyjające zabiegowi to wysoka temperatura i nasłonecznienie...🙂
@@Bardowscy dzięki za odpowiedź. :) Akurat jeśli chodzi o lepszą temperaturę i nasłonecznienie to wydaje mi sie ze tak naprawdę dotyczy to każdego tego typu środka bo w takich warunkach siłą rzeczy roślina zawsze lepiej przyswaja substancje.. Z tego co czytalem to tutaj ponoć różnicę ma robić nowa formulacja, ale chyba będzie trzeba po prostu samemu spawdzic za rok..
Skracania z grzybem nie stosuj. Skracanie osobno i grzyb z odzywkami osobno. I lepiej najpierw na chwasty później wszystkie wspomagające zboże , po co chwasty mają to pobierać ;)
Grzesiek ten film to reklama środka medax ? W tym roku najpierw przymrozki między 10 15 kwiecień a teraz susza jeszcze gorsza niż rok temu , pszenica stoji w miejscu i niewidze sensu robić skracania . Jedynie w pszenżycie zrobiłem skracanie 2/3 dawki i obserwuje jak z pogodą dalej i wrazie optymalnej pogody zrobię resztę skracania. W pszenicy skracanie dopiero w maju raczej przed flagą o ile popada deszcz. A CCC to już dawno nie stosuję , jak można świadomie skracać system korzeniowy.
Świetny film ;). Sluchaj mam pewien dylemat. Będę siał kukurydze na ziarno bezorkowo i pojawia sie perz . Lukurydza bedzie pryskana przedwschodowo lumaxem . Co sadzisz zeby do lumaxu dodac randapu alby zlikwidowac perz ?
od 3 lat pryskam Roundapem(2,5l Roundap +siarczan amonu, wody 150l/ha, czasem dodaje chwastox) przed wschodami kukurydzy, czasem kukurydza na drugi dzień miejscami już wschodziła i nie było problemu. Przy oprysku glifosatem istnieje niebezpieczeństwo spłukania przez deszcz i może poparzyć, więc przed spodziewanym deszczem nie pryskam.
Witam Mam pytanie w poniedziałek pryskałem żyto hybrydowe Medax-Max a przez parę dni była zimna pogoda ale bez przymrozków czy coś się stanie dla zboża? Pozdrawiam
i know im randomly asking but does any of you know of a method to get back into an Instagram account?? I stupidly forgot my login password. I appreciate any help you can give me.
Grzesiu film ciekawy i bardzo przydatny. Ja też stosowałem już Medax + odżywianie + krzem ale nie wiem czy z tym krzem dobrze zrobiłem bo jechałem na swoja odpowiedzialność
@@Bardowscy No wiem ale dowiedziałem sie po czasie jak zobaczyłem jeszcze raz twoj film o krzem. Całe szczęście po wymieszaniu nic sie nie stało wiec chyba bedzie dobrze
Od rolnika masz produkt podstawowy, A teraz spójrz do lodówki i zobacz ile dodatków do każdego produktu otrzymujesz od producenta 🙂 bardziej bym się tym martwił...
Ja o tym wiem, ale to tylko potwierdza powyższą regułe, poza tym bez chemi rolnik by uzyskal powiedzmy 2 tony z h a co za tym idzie mógł by już zacząć zwijać swój interes, takie czasy inaczej nie da rady, pozdrawiam i życzę korzystnej pogody bo z resztą to rolnik jakoś sobie poradzi
Tak, ponieważ przy dużym niedoborze wody, rośliny mogą się przypalić. Konkretna susza sama skróci zboża :) Ale na żyto no trzeba chociaż raz opryskac na skracanie.
Zależy oczywiście od plantacji u mnie jest mało wody ale pszenica idzie ostro do góry. Jeżeli będzie bardzo słabo to albo wcale nie regulować albo bardzo ostrożnie. Jak przyjdzie pierwszy większy deszcz to będzie nie do ogarnięcia tak szybko będzie szła do góry.
@@Bardowscy czyli nie wiadomo do końca jak zrobi bo pogody nie przewidzimy. Ja u siebie mam pszenżyto po drugiej dawce azotu ładnie ruszyło a teraz stanęło i nie wiem co robić
@@krzysiu1994 nie skaracaj, przypalisz i będzie jeszcze gorzej z plonem. Ja ten błąd na pszenżycie popełniłem rok temu. Susza sama je skróci chyba że spadnie deszcz, to możesz ostrożnie skrócić.
Jestem dopiero uczącym się rolnikiem i może mi ktoś powiedzieć do czego służy to skracanie i co ono daje,i co się stanie jak się tego zabiegu nie zrobi?
W przypadku wysoko nawożonych azotem zbóż np w dawce powyżej 150 kg czystego składnika N na ha oraz zbyt dużej normy wysiewu, zboże często wylega przez co są duże straty. Dzięki prawidłowemu skróceniu zboże jest niższe i sztywniejsze dzięki czemu może dostać do żniw.
@@pancowboy5088 tak, żeby się nie przechylało czyli nie wylegało, bo leżące zboże to strata plonu i czasu, bo kombajn wolniej zbiera... Im wyższa i cieńsza słoma, a na niej dorodniejszy kłos, tym ryzyko wylegania większe. Zboże urośnie zbyt wysokie z kilku przyczyn: zbyt gęsty siew, wysoka odmiana, od sprzyjającej pogody, czyli opadów deszczu i słońca, ale najważniejszy jest azot. Jeśli dawka azotu jest niska to zboże praktycznie nie powinno wylegać.
jeden z nielicznych kanałów rolniczych na którym można dowiedzieć się czegoś o czym można nie wiedzieć a reszta kanałów to już nawet nie jest pokaz jak maszyna pracuje tylko jak to mówią,, ładne ujęcia" i "fajnie zmontowany film wpadaj do mnie" także props dla pana, że ma pan czas nagrywać jak i montować filmy na youtube aby pokazać nam czyli widzą to czego nie można ominąć w rolnictwie i jak to wykonać. Jeszcze raz wielki props dla pana.
No ale kolega prowadzący zapomniał że w niektórych regionach kraju od miesiąca deszczu nie było!!!
U mnie rzepak, jęczmień ozimy już siadają w miejscu na polu gdzie jest słabsza ziemia. Dlatego regulatory (antywylegacz) mogą zrobić więcej złego niż dobrego bo jest stres w postaci braku wody. Do tego trzeci dzień z rzędu przymrozki do - 5 stopni. I chciałbym wszystkich ostrzec że zastosowałem oryginalny środek Syngenty Modus w dawce 0,4 litra na ha w pszenicy ozimej na 3 klasie ziemi było to kilka lat temu o tej samej porze jak teraz i przyszły zimne dni oraz noce temperatura spadła do 0 a może nawet było na polu otwartej przestrzeni jeszcze niżej.
Modus zastosowałem na polu o powierzchni 54 ha z tego połowę pola zdążyłem opryskać a drugą połowę opryskałem po ochłodzeniu czego efektem był stres pszenicy w postaci utraty wigoru rośliny, liście oraz cały pokrój rośliny był dużo gorszy, antywylegacz zadziałał bardzo mocno bo była różnica w wysokości roślin 10 cm pomiędzy drugą częścią pola opryskaną raptem 4 dni później. I było to bardzo mocno widoczne ponieważ było to jedno pole i tak jak belka opryskiwacza sięgnęła tak ta pszenica była dużo gorsza niż ta co była później opryskana po zimnych nocach.
Więc od tamtego czasu bardziej obserwuje pogodę czy aby temperatury nie spadną za nisko w nocy gdy chcę stosować jakie kolwiek opryski a zwłaszcza regulatory.
Trzeba zacząć od tego że jeżeli spodziewamy się przymrozków to nie wykonujemy żadnych zabiegów ochrony, bo każdy wywoła w roślinie stres. Jeżeli nie padało od miesiąca to też bym się z regulacją mocno zastanawiał albo przełożył na późniejszy termin.
@@Bardowscy dlatego zwróciłem uwagę aby patrzeć również na niskie temperatury bo w prognozie pogody może nie być zapowiadanych przymrozków ale lokalnie mogą takowe wystąpić zwłaszcza jak temperatury spadają w nocy w okolicy 4 stopni.
Generalnie bardzo mi się podobają Twoje filmiki i trzymam kciuki za dalsze.
Mocznik z siarczanem magnezu też bez przymrozkow?
Pozdrawiam :)
@@arfen7206 tu nie chodzi o to czy mocznik z siarczanem mg można czy nie można. Zabiegi kosztują i trzeba je wykonywać w Takich momentach aby przyniosły jak najlepszy efekt a jak przychodzą przymrozki to roślina staje wegetacja hamuje więc Twój efekt nawożenia dolistnego będzie mało skuteczny. Lepiej poczekać te 2-3 dni i zrobić to jak wegetacja znów mocno ruszy.
U mnie też od 4 tygodni zero deszczu, na następne 2 tygodnie to samo. Zastanawiam się czy w ogóle robić t1
Mam pytanie może nie w temacie ale może uzyskam odpowiedź. Po jakim czasie od rozsiania mocznika będzie on dostępny dla roślin? ( Od momentu zastosowania brak opadów temperatura około 15 w dzień średnio i 5 w nocy nawóz rozpuścił się szybko bo na drogi dzień nie było śladu dzięki mocnej nocnej rosy) i mniej więcej jak długo będzie on dostępny dla roślin przy dawce 150kg na ha. Pozdrawiam i i licze na odpowiedź 😀
Bardowscy wiele osób w tym roku ma problemy z pszenicą w tym ja i tu na filmie 4:55 - 5:06 też widać pytanie dlaczego liście żółkną ?
Grzyb i wirusy przeniesione przez mszyce
Super! Kierowniku Bardowski Ciebie to chętnie się słucha!
8 stopni to taka optymalna temperatura. Pionier taką lubi, ale odmiany z francuskich hodowli już od 5 st dają radę. U mnie kuku już w ziemi, okolice Piotrkowa Trybunalskiego. Pozdrawiam.
Ten rok widze że bedzie ekstremalny kukurydze już sieją susza w kwietniu,co jeszcze sie wydarzy😉
Czy stosowanie środków skracających i usztywniających źdźbło może zmniejszyć znacząco plony w żbożach w czasie bardzo dużego deficytu wody ????
Gdybyś opryskał po wykłoszeniu to pewnie by przypaliło
@@mateuszmateusz2216 twoja odpowiedź mało tłumaczy chodzi mi o niedobory wody od BBCH 29 do 45
@@kamilmazurek2093 usztywnianie samo nie ale skracanie tak;)
Jasne że tak, w poprzednim sezonie było to widać. Skracamy przecież całą roślinę a więc jej system asymilacyjny jak również system korzeniowy, mniej może dotyczy to pszenicy która większość asymiliacji prowadzi liściem ale pszenżyta i żyta już mocno. Dochodzi jeszcze uszkodzenie rośliny przez śor, skracanie to przecież wywoływanie stresu ;) Sprzedawca mówi jedno a życie drugie... Żeby nie było skracam zboża ale coraz ostrożniej.
@@mariuszczyzewski378 zastosuj głównie trineksapak a nie ccc i będzie Pan zadowolony. To co piszesz dotyczy ccc na moddusie nie odnotowałem żadnych problemów mimo podwójnej dawki. Zarówno kłos i ziarniaki na tym samym poziomie. Pozdrawiam
srodkowa wielkopolska -4 przy oknie,na polu więcej,rzepaki lecą na łęb na szyje:(kukurydze sieją,ale tylko kaskaderzy co mają po 300 min ornej,i nic nie pada od 4 tygodni:(pozdro
Kiedy wykonać najlepiej drugi zabieg skracania i w jakiej dawce? Na pierwsze 0.3l modusa + 1lccc?
Zazwyczaj daje się na liść flagowy sam moddus 0,3l/ha jak robi się w dawkach dzielonych.
Moja babcia mówiła mi teraz "Gdy kwitnie tarnina i milabera, będzie ochlodenie" sprawdza się wlasnie
Grzesiu jak tam jęczmień siany pod koniec lutego? Te przymrozki ostatnich nocy sięgające do -6 przy gruncie nie uszkodził go? Ja sialem około 20 marca jest w tej chwili w fazie 1 liścia i mam obawy czy przeżyję niską temp plus coraz większą szusze
Wspominasz o czujniku temperatury łanu , co to takiego ? gdzie kupić ? bo na razie opieram sie na temperaturze zewnętrznej - poza ciągnikiem - cos pokazuje ale wskaźnik temperatury łanu - brzmi ciekawie.
U mnie w tym roku kropli deszczu nie było. Mróz w zimę troche śniegu i susza jeszcze wieksza niz w zeszłym roku takze będę zadowolony jak cokolwiek urośnie...
No zaczyna się powtórka z rozrywki...😕
W jakiej fazie drugi zabieg skracania robisz i czym. Pozdrawiam. Dzięki.
Grzegorz a co myślisz o Moddus Flexi? Z tego co o tym czytałem to nie ma problemu ze stosowaniem go przy niższych temperaturach i niższym nasłonecznieniu..
Nie wiem za bardzo jak to skomentować bo substancja aktywna jest ta sama co w modusie zwykłym. Ale we flexi w etykiecie pisze że warunki sprzyjające zabiegowi to wysoka temperatura i nasłonecznienie...🙂
@@Bardowscy dzięki za odpowiedź. :) Akurat jeśli chodzi o lepszą temperaturę i nasłonecznienie to wydaje mi sie ze tak naprawdę dotyczy to każdego tego typu środka bo w takich warunkach siłą rzeczy roślina zawsze lepiej przyswaja substancje.. Z tego co czytalem to tutaj ponoć różnicę ma robić nowa formulacja, ale chyba będzie trzeba po prostu samemu spawdzic za rok..
Witam, jaki musi być najmniejszy odstęp czasu po pryskaniu herbicydem do skracania ?
KoSa KoS . bezpiecznie 3 ,4 dni
@@marmar-ld6cv Dzięki ;)
Witam jakich dysz używasz do pryskania herbicydami fungicydami rsm eżektory czy antyznoszeniowe
Nie mam typowych eżektorów używam antyznoszeniowe
Ile dawałeś medaxa przy oprysku nim solo ?
0,5 kg
Witam w jakiej dawce stosował pan Medax max na pszenice? jeżeli chodzi o solo :) Z góry dziękuję za odpowiedź
Dałem 0,5 kg. W tamtym roku z CCC poszło 0,4 kg plus 1 l antywylegacz
@@Bardowscy i które lepsze rozwiązanie ?
Opowiedział byś coś o tym JCB zastanawiam się nad podobną maszyną. Pozdro !!!
Spodnie Wranglera w pole zawsze spoko 😉
Grzesiek, chyba uwielbiasz slowo: temat. Przewija sie czesto i gesto😋 ladna pogoda u was byla lub jest.
Muszę przeanalizować , następnym razem będę gadał na temat bez słowa temat 😁
@@Bardowscy nie chodzi o to ze to zle, tak tylko zauwazylem 😊
Jakie odmiany qq siejesz
Siarczan amonu stosujesz na zmniejszenie pH? Czy to jest inny produkt?
Witm, powiedz mi kolego ja pryskalem samym ccc plus mikro siarczan mag azot w plynie i na grzyba a po 3 dniach na chwasty prawidlowo
Skracania z grzybem nie stosuj. Skracanie osobno i grzyb z odzywkami osobno. I lepiej najpierw na chwasty później wszystkie wspomagające zboże , po co chwasty mają to pobierać ;)
Susza, odpuszczam pierwsze skracanie. Powinna iść druga dawka azotu, lecz niestety wszystko wstrzymane. Czekam na deszcz. Z RSM uważaj. pozdrawiam.
Grzegorz powiedz jak u Ciebie z wodą ??
Ja wstrzymałem zabieg T1 w zbożach bo mamy codziennie przymrozki i okres 3 tygodnie bez kropli :-(
dopiero co włączyłem film i już wiem, że będzie świetny, jak zawsze łapka w górę!
Bardowcy pan mnie pozdrowi bo jestem chory
Smerfo 😂😂
Lepiej wcześniej skracac jak potem płakać.Pozdrowienia z Oleśnicy u nas kuku posiana a burak na dworze.
U mnie też już za dużo razy coś poszło nie tak żeby teraz na tym oszczędzać... Buraki zasiane kukurydza przyszły tydzień 😁
U mnie w pszenicy też rzepak przepuścil ale to tanio jakimś granstarem się poprawi.
Dokładnie tutaj rzepak to najmniejszy problem
Grzesiek ten film to reklama środka medax ? W tym roku najpierw przymrozki między 10 15 kwiecień a teraz susza jeszcze gorsza niż rok temu , pszenica stoji w miejscu i niewidze sensu robić skracania . Jedynie w pszenżycie zrobiłem skracanie 2/3 dawki i obserwuje jak z pogodą dalej i wrazie optymalnej pogody zrobię resztę skracania. W pszenicy skracanie dopiero w maju raczej przed flagą o ile popada deszcz. A CCC to już dawno nie stosuję , jak można świadomie skracać system korzeniowy.
Ile litrów wody na ha dajesz?
Jakich dysz stosujesz? Co sądzisz o dwustrunieniowych?
Siema Grzesiu mam pytanie chce kupić wały posiewne z włóką czy bez włóki kupić które byś polecił i jaka firma ?
Co sądzisz o łączeniu r1 z t1?
Świetny film ;). Sluchaj mam pewien dylemat. Będę siał kukurydze na ziarno bezorkowo i pojawia sie perz . Lukurydza bedzie pryskana przedwschodowo lumaxem . Co sadzisz zeby do lumaxu dodac randapu alby zlikwidowac perz ?
:
Dodając randap spalisz całą uprawę włącznie z kukurydzą. 😉
od 3 lat pryskam Roundapem(2,5l Roundap +siarczan amonu, wody 150l/ha, czasem dodaje chwastox) przed wschodami kukurydzy, czasem kukurydza na drugi dzień miejscami już wschodziła i nie było problemu. Przy oprysku glifosatem istnieje niebezpieczeństwo spłukania przez deszcz i może poparzyć, więc przed spodziewanym deszczem nie pryskam.
oprysk trzeba wykonywac dlatego ja mam durze zsoby bo gdy pryskałem to nigdy
nie było tak że wszystko dobrze pozdrawiam😊
Witam
Mam pytanie w poniedziałek pryskałem żyto hybrydowe Medax-Max a przez parę dni była zimna pogoda ale bez przymrozków czy coś się stanie dla zboża? Pozdrawiam
Nie powinno się nic dziać ale oczywiście dochodzą inne tematy jak brak wody ,niska temperatura albo niedobory azotu
Bardzo dobry odcinek :D
i know im randomly asking but does any of you know of a method to get back into an Instagram account??
I stupidly forgot my login password. I appreciate any help you can give me.
@Hayes Abdullah Instablaster :)
Witam .
Tylko skracales? czy plus fungicydy i odżywki makro mikro?
Z tego co mi profesjonaliści mówili, to tylko skracanie i fungicyd, tyle.
Jaką prędkością jeździsz i litrów na h wylewasz?
Komputer to raz, A najczęściej leje od 150 do 200 litrów. Prędkość 8 - 12 km
Ok. Dziękuję. To wszystko na dwustrumieniowkach jedziesz?
Mrozy w nocy skracanie trzeba przełożyć
Więcej Ani prosimy
opryska tow łaśnie ten czas oprysk idzie wiosenny😊
*_POZDRAWIAM SERDECZNIE!!!_* *.* *_DE_*
*_SUPER FILM JAK ZAWSZE!!!_*
*_DANKE SCHÖN!!!_*
Grzesiek a na jęczmień jary też pójdzie Medax Max jak tak to w jakiej dawce i w ilu zabiegach ???
Na jęczmień jary też pójdziemy Medax, zobaczymy jak z wodą, od tego będzie zależała wysokość dawki - 0,5 - 0,7 kg , też pierwsze kolanko
Grzesiu zainwestuj proszę w gopro, fajnie by było zobaczyć jakieś vlogi z twojej głowy ;)
ja wolę ujęcia z drona
Grzesiu film ciekawy i bardzo przydatny. Ja też stosowałem już Medax + odżywianie + krzem ale nie wiem czy z tym krzem dobrze zrobiłem bo jechałem na swoja odpowiedzialność
Jeżeli łączyłeś wszystko razem to odważnie 🙂 większość produktów krzemowych ma to do siebie że mają bardzo wysokie pH, najbezpieczniej robić je solo.
@@Bardowscy No wiem ale dowiedziałem sie po czasie jak zobaczyłem jeszcze raz twoj film o krzem. Całe szczęście po wymieszaniu nic sie nie stało wiec chyba bedzie dobrze
Więcej, znacznie więcej chemii i będzie dobrze.
Chemia nas żywi chemia nas leczy i chemia nas zabije xd
Od rolnika masz produkt podstawowy, A teraz spójrz do lodówki i zobacz ile dodatków do każdego produktu otrzymujesz od producenta 🙂 bardziej bym się tym martwił...
Ja o tym wiem, ale to tylko potwierdza powyższą regułe, poza tym bez chemi rolnik by uzyskal powiedzmy 2 tony z h a co za tym idzie mógł by już zacząć zwijać swój interes, takie czasy inaczej nie da rady, pozdrawiam i życzę korzystnej pogody bo z resztą to rolnik jakoś sobie poradzi
Skróciłem ozime i zauważam żółknięcie liści gdzie nie gdzie. To stres?
Moze przymrozki wystapily?
Grzesiu jaka odmianę pszenicy ozimej byś mi polecił na gleby mozajka 4kl
Skagen
@@grzegorztomczyk219 nie pomyślałem o tej odmianie Musze o niej poczytać 😀 siałeś ją może?
Co rok ja sieje jest wysoka trzeba skracac dwa razy jak dużo azotu .w roku 2018 najlepszy plon gdzie susza była .
@@grzegorztomczyk219 czytałem już o niej jeszcze tonacjia jest fajna
Nie którzy mówią ze w susze nie powinno sie skracać, prawda to?
U mnie wody jest mało ale nie mogę tego nazwać jeszcze suszą. Każdy rejon jest oczywiście inny.
Tak, ponieważ przy dużym niedoborze wody, rośliny mogą się przypalić. Konkretna susza sama skróci zboża :) Ale na żyto no trzeba chociaż raz opryskac na skracanie.
Ze zbożem jest jak z kobietą, jak się nie położy to nie da. :)
Ja wolę swoją pszenicę brać na stojąco 😂
@Marcin Smerdka Mozna i na stojaco ale tu musi byc dopasowanie podobnym wzrostem😁 ale o czym my tu... 😋
♥️
@@Bardowscy dlatego drugiej didzi nima
Piknie💪
A co ze skracaniem w taką susze?
Zależy oczywiście od plantacji u mnie jest mało wody ale pszenica idzie ostro do góry. Jeżeli będzie bardzo słabo to albo wcale nie regulować albo bardzo ostrożnie. Jak przyjdzie pierwszy większy deszcz to będzie nie do ogarnięcia tak szybko będzie szła do góry.
@@Bardowscy czyli nie wiadomo do końca jak zrobi bo pogody nie przewidzimy. Ja u siebie mam pszenżyto po drugiej dawce azotu ładnie ruszyło a teraz stanęło i nie wiem co robić
@@krzysiu1994 nie skaracaj, przypalisz i będzie jeszcze gorzej z plonem. Ja ten błąd na pszenżycie popełniłem rok temu. Susza sama je skróci chyba że spadnie deszcz, to możesz ostrożnie skrócić.
suFmiarka :P pozdrawiam
Cześć Jak tam Grzesiu jęczmień po ostatnich przymrozkach może nakręcisz jakiś krótki film na ten temat???
Bardzo dobry pomysł 🙂
Kiedy deszcz na Dolnym Śląsku?
W sobotę jedna kropelka 😕
@@Bardowscy oby przynajmniej ta jedna bo chyba będę sam podlewał beczką do gnojownicy
Super film pozdrawiam😀
Belka 18 czy 21 m? Słaby ręczny skoro koła się kręciły 😁
24m.
Na pierwszą dawkę poszła saletra? Pozdrawiam🙂
Na 1 saletrosan, później RSM
Ja z Łódzkiego i planuje po świętach sianie
Dużo fajnego mówisz, szkoda że tyle w tym brutalnego marketingu konkretnego środka.
panie Bardowski, co znowu pan przeskrobał, że żony nie widać?? Pewnie za 9 miesięcy prawda ujrzy światło dzienne.
A gdzie samojezdny
Engelbert Strauss to się chwali
Grzesiu czekam na filmy z uprawy i siewu kukurydzy
Oczywiście będzie
Grzesiek fajny termometr ;P pozdro.;P
Pozdro 🙂
Witam
U mnie w nocy mróz a w dzień Max 4°C Jak tu wykonać zabieg?
Czekaj na pewno do przyszłego tygodnia
Jak się sprawuje ten program farmnet chyba który pokazywałeś nagrasz jeszcze jeden filmik.
Sprawuje się bardzo dobrze, przy vlogach będę teraz poruszałł tematy programu i tego jak można go wykorzystywać w gospodarstwie.
@@Bardowscy dziękuję i pozdrawiam
co ta tapicerka taka zniszczona w tym jcb?:)
Ze starości 😁
Co tu Tyle tego rzepaku xdDDD
Jak dajesz solo to od razu sobie mepik kup
Weź Grzesiek te rzepaki powyrywaj :D
To by było ekonomicznie nieuzasadnione 😁
Zna ktoś jakieś Technikum rolnicze (woj.Mazowieckie)?
pan cowboy technikum rolnicze Gołotczyzna
brak wapna widze na polach . :D pozdrawiam
Nie to nie to. pH jest uregulowane plus małe dawki wapnia co roku.
to co jest przyczyna tych łat na polu ? ;O
Ko im
Jestem dopiero uczącym się rolnikiem i może mi ktoś powiedzieć do czego służy to skracanie i co ono daje,i co się stanie jak się tego zabiegu nie zrobi?
W przypadku wysoko nawożonych azotem zbóż np w dawce powyżej 150 kg czystego składnika N na ha oraz zbyt dużej normy wysiewu, zboże często wylega przez co są duże straty. Dzięki prawidłowemu skróceniu zboże jest niższe i sztywniejsze dzięki czemu może dostać do żniw.
mskotnick czyli żeby się nie przechylało?
Czyli jak za dużo Azotu to trzeba skracać czy nie tylko wtedy?
@@pancowboy5088 tak, żeby się nie przechylało czyli nie wylegało, bo leżące zboże to strata plonu i czasu, bo kombajn wolniej zbiera... Im wyższa i cieńsza słoma, a na niej dorodniejszy kłos, tym ryzyko wylegania większe. Zboże urośnie zbyt wysokie z kilku przyczyn: zbyt gęsty siew, wysoka odmiana, od sprzyjającej pogody, czyli opadów deszczu i słońca, ale najważniejszy jest azot. Jeśli dawka azotu jest niska to zboże praktycznie nie powinno wylegać.
Ok rozumiem dzięki.
I życzę dorodnych plonów.(;
Co to znaczy to skracanie?
Pierwszy