Създаване на първата биобанка за фекална микробиота в България

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 сер 2024
  • Радислав Наков1, Иван Лютаков1, Атанаска Миткова2, Ваня Герова1, Вероника Петкова2, Силва Гирагосян2, Радка Кънева2, Росица Вачева3, Венцислав Наков1
    1- Клиника по гастроентерология, УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ“, Медицински университет - София
    2- Център по молекулна медицина, Катедра Медицинска химия и биохимия, Медицински университет - София
    3- Лаборатория по микробиология и вирусология, УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ“, Медицински университет - София
    Въведение: Трансплантацията на фекална микробиота (FMT) е иновативен терапевтичен подход с доказана ефективност при рекурентна инфекция с Clostridium difficile (CDI). За безопасното и по-широкото приложение на FMT е необходимо задължително контролиране на качеството на микробиотните проби и биобанкирането им. Създаването на биобанка за фекална микробиота е сложен, времеемък и скъп процес. Поставихме си за цел да създадем първата биобанка за фекална микробиота в източноевропейска държава - България.
    Методи: Създаден е мултидисциплинарен екип от гастроентеролози, микробиолози, специалисти по инфекциозни болести и генетици. Използвахме въпросник, базиран на Първия европейски консенсус за FMT (1), за набиране на потенциални донори на микробиота. Извършен е анализ на микробиотата на всички избрани донори.
    Резултати: Между октомври 2018 и април 2019, 112 доброволци за донори попълниха въпросник; 70 (62,5%) бяха изключени, главно поради възраст над 50 години, нездравословен ИТМ и рисково поведение. 42 (37,5%) кандидати за донори бяха поканени за лабораторно изследване на кръв и изпражнения, от които 12 (28,6%) преминаха успешно скрининга. Наличието на фекален антиген за Helicobacter pylori и мулти-резистентни микроорганизми бяха най-честите критерии за изключване. От 12 донори, 4 (33%) отпаднаха при следващ скринингов тест, който се провежда на всеки три месеца. Накрая 8 (7.14%) активни донори бяха включени в биобанката.
    Заключение: Въпреки че открихме много здрави доброволци, нисък процент (7,14%) от тях са подходящи за донори на фекална микробиота. Създаването на биобанка за фекална микробиота в Източна Европа е важна стъпка във въвеждането на FMT като безопасен и популярен терапевтичен подход, намирането на нови приложения на FMT и подкрепата на лекарите, предлагащи това лечение на пациентите си.
    Благодарност: Научната разработка е осъществена благодарение на проект с вх. N 8295/21.11.2018 г., конкурс „Грант 2019“ на Медицински университет - София
    1. Cammarota G, Ianiro G, Tilg H, et al. European consensus conference on faecal microbiota transplantation in clinical practice. Gut. 2017 Apr;66(4):569-580.

КОМЕНТАРІ •