Porovnanie svietivosti LED diod, ako fungujú LED žiarovky a prečo tak málo vydržia ?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 кві 2020
  • Dlhodobý test svietivosti LED diód
    Ktorá farba má najnižší pokles svietivosti ?
    LED diódy z AliExpressu alebo kúpené na Slovensku, ktoré sú lepšie?
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 75

  • @milanpusec2761
    @milanpusec2761 3 роки тому +1

    Ahoj, len asi uniklo aký čas činoisti lediek si počítal. Či určený výrobcom-katalogový, alebo si si stanovil svoj limit ? Inakšie, ako dlho svoetili vzhladom na pokles ?

  • @MrRadgo
    @MrRadgo 2 роки тому

    pekne

  • @jopalzm1
    @jopalzm1 4 роки тому +1

    Super video, samozrejme pacik som dal. Ja s ledkami narabam uz dlhe roky, ale len ako amater. Prve som kupoval "kukurice" (mimochodom najlepsie rozvrhnutie svetla), ale s otrasnou zivotnostou, cca niekolko par hodin. Na nete som nasiel video na opravu vo forme vymeny vadneho led chipu, ale po "hodine" roboty ledka svietila mozno dalsiu hodinu a odisiel iny cip a takto to islo dookola, az som to vzdal a zostala mi aspon objimka s paticou. Neskor, som kupoval 3-10 W/220V chipy a vyrabal "ziarovky" pouzijuc chladice so starych procesorov (tie svietia dodnes) a pripadna oprava je rychla vo forme vymeny celeho chipu, ktore som pripajal "drotikmi" priamo ku kablom iducil k objimke. Neskor som zacal pouzivat patice z LED a montujem uz do objimok. Nedavno som "opravil" 15W ziarovku E14 v chladnicke, ked som ju rozbil a miesto nej dal 3W cip do povodnej patice, ktory som nasledne zalial dentakrylom. Pouzil som COB, ale mam s nimi zle skusenosti, vydriza podstatne menej, ako klasicke LED. Idem prilozit obrazky.

    • @jopalzm1
      @jopalzm1 4 роки тому

      E27: www.kynologickyklub.sk/pal/navody/t220/led_e27_1.jpg
      www.kynologickyklub.sk/pal/navody/t220/led_e27_2.jpg
      a E14 do chladnicky:
      www.kynologickyklub.sk/pal/navody/t220/led_e14_1.jpg
      www.kynologickyklub.sk/pal/navody/t220/led_e14_2.jpg
      Uz sa tomu ale nevenujem, pretoze cipy z ciny su stale drahsie a hotove ziarovky, ktore sa daju zohnat na SK aj so zarukou stale lacnejsie, takze uz sa to absolutne neoplati. Pokial ide o blikanie, da sa amtersky zistit namierenim mobilu v rezime foto a tam je vidiet jeho intenzitu.

    • @to220
      @to220  4 роки тому +4

      Díky za👍lajk. Ja si momentálne prerábam dom a už druhý rok rozmýšľam ako vyriešim osvetlenie. Mám to už docela dobre premyslené len ešte hľadám nejakú inšpiráciu či sa niečo nedá urobiť lepšie. Určite v budúcnosti natočím video ako to presne chcem spraviť a urobím testy čo sa týka účinnosti strát a tak ďalej.
      Zhrniem nejaké postrehy čo som si uvedomil : životnosť LED žiaroviek aké chcem použiť je naozaj podstatne vyššia kľudne aj 50 tisíc hodín. Straty na vedení budem riešiť tak že použijem namiesto 3 x 1 ,5 cyky - 2x 2.5 keďže nepotrebujem pri takom nízkom napätí (30V az 40V) ochranný vodič. Svetelné rozvody nebudú ist cez vypínače ale budú priamo smerovať do rozvádzača. Vypínače budú praktický len na jednom okruhu spojené Ethernetovým káblom - RJ45..do každého vypínača a do každého svietidlá chcem zabudovať nejaký komunikačný modul ,prakticky budem môcť ovládať z akéhokoľvek vypínača akékoľvek svetlo alebo rovno z počítača alebo z mobilu čiže Chcem si vyrobiť inteligentnú domácnosť ..samozrejme sú aj takéto moduly na 230 voltov ale jednak majú relatívne veľkú spotrebu a dosť vysokú cenu .Takže jediné pre mňa možné riešenie je si to navrhnúť sám.Rozhodne je jednoduchšie pre mňa pracovať s nízkym napätím ako so sieťovým to je hlavný dôvod prečo Rozmýšľam nad takouto konštrukciou.

    • @jopalzm1
      @jopalzm1 4 роки тому

      @@to220 ano, RJ45 maju dost nevyuzity potencial, pretoze za pomerne lacne peniaze sa da tahat daleko. Ked som napajal 12V na 30m kameru pred domom, som to tiez riesil takto, kde som spojil 3+3 vodice dokopy, koli stracajucemu sa napatiu. V zahrade na 80 m to uz ale nepomohlo, tak som pouzil telefonnu dvojlinku a 220 viedol az ku kamere.

    • @hontech22
      @hontech22 3 роки тому

      @@to220 Pozor RJ45 není kabel (UTP, FTP,, STP /CAT5E, 6 atd.), ale konektor nebo keystone 8p/8.

    • @temnepodzemie
      @temnepodzemie 3 роки тому

      @@to220neviem, ako si pokročil v prerábke svojho domu, ale ak si to ešte nerealizoval, skús sa prehrabávať v KNX-kách. Šikovný si dosť, tzn., po krátkom štúdiu si to budeš vedieť zapojiť a aj naprogramovať sám. Uznávam, že ceny nie sú ešte stále ľudové, ale na trhu je celosvetovo cca cez 1000 výrobcov pvkov pre KNX, a tie ceny postupne pôjdu dolu. V podstate tým, že nad tým uvažuješ si vieš nadbehnúť aj tak, že si spravíš prípravu v rámci kabeláže.
      Len malá rada, Pekný deň :-)

  • @Jojo-jt9vy
    @Jojo-jt9vy 4 роки тому +2

    Ahoj a 👍👍👍

    • @to220
      @to220  4 роки тому

      Dik za 👍

  • @mirecporubiak6743
    @mirecporubiak6743 4 роки тому +1

    Ahoj, a skúšal si aj dajaké iné led žiarovky ? osram alebo philips ? doma v pivnici máme led-ky nakomplet minimálne 3 roky a neodišla ani jedna. Dokonca aj príjemné svetlo majú, nevyzerá žeby to blikalo...pritom sú to len čínske led žiarovky z tesca

    • @to220
      @to220  4 роки тому +5

      Ahoj, tak značkové LED žiarovky som ešte netestoval lebo cenu majú pomerne vysokú ale možno v budúcnosti to vyskúšam. Mohol by som urobiť porovnanie Lidl, Kaufland a nejaké značkové veľmi drahé žiarovky💡👌

    • @jirikkanalnik
      @jirikkanalnik 2 роки тому

      Ten fórek, zda "jsou lepší žárovky Tungsram nebo Osram? Určitě Osram-jsou lepší a dražší. Tak víte co, dejte mi ty Tungsram, já si je doma osram sám." 🙂

  • @pavel8099
    @pavel8099 4 роки тому +1

    Ahoj, asi jsem nepozorný sledovatel, ale jak dlouho jsi to testoval ? Kolik je to "T" ? Díky.

    • @to220
      @to220  4 роки тому

      Čo to znamená T ? že by 1 týždeň🤦‍♂️😜.moja chyba že som to vo videu nespomenul ale testoval som to raz za týždeň cca.

  • @vladimirvelky7677
    @vladimirvelky7677 3 роки тому

    ??neviem ja mam led pasy zapnute no stop 8 rok a zatial ziadny problem svietia stale po celom byte,lebo nemam prud od elektrarne takze vsetko si vyrabam sam.a tak mam upravene aj vsetky spotrebice..vypinam jedine v spalni Skoda ze si tam nemal este cervenu ledku.koli ledkam v autach kolko vydrzia so svietivostou

  • @petropro2929
    @petropro2929 3 роки тому +1

    Zdravím Vás TO220, bezva video - videa, chtělo by to trochu podrobněji kolem těch LED žárovek ale, bezva. Co se týče té frekvence blikání u led žárovek na 230V, říkal jste 100 Hz mám dojem, zřejmě je tam ta frekvence i proto aby prodloužila životnost ledek - přetížené ledky, které jsou v LED žárovkách vydrží déle, když se napájí pulzně. Prostě LEDka jede na max při jednom pulzu pak chvíli klid a pak zas max. a tak dokola, v té mezeře trochu zchladne a svítivost klesne jen málo než se zase zapne a tedy vydrží déle, jak kdyby jela přetíženě na stálé napětí (proud). Kolega v práci to takto testoval, když napájel přebuzenou Ledku, ta napájená pulzně vydržela při stejných parametrech déle a co víc - 100HZ oko nepostřehne (možná víc unavuje, ale na čtení to nemá vliv). Co se týče rozvodů s minimálními ztrátami jeden kutil, rozebral svařovací trafo (dnes se dá koupit za 1000,- Kč (např svářečka RTB2) a kvalitního vodiče je z ní na půl domu) vodiče natáhl po celém bytě jako trolej táhl to na deskách po zdi, napájel to asi 12 V (něčím malým, tedy to nebylo nebezpečné - ztráty minimální - průřez cca 6m2 možná i víc. To jen taková informace. Zajímal by mě test Ledek - žárovek na pěstování "GROW" ohledně spektra a výdrže ale to je jen takový nápad.

    • @MartinProavis
      @MartinProavis 4 місяці тому

      100Hz kmitočet neskutečně unavuje. Byť takové blikání člověk vědomě nevnímá, mozek to registruje.
      LEDkám je ale jedno, zda přes ně prochází vyhlazený nebo pulzující proud.

    • @petropro2929
      @petropro2929 4 місяці тому

      @@MartinProavis Ledkám to jedno není, jsou jak každý spotřebič, zkoušel to jeden kolega vzal ledku a zkusil ji přetěžovat stejnosměrným napětím aby hodně svítila, dlouho nevydržela, pak na ni pustil pulzní napětí stejné velikosti a ta vesele svítila a nechtěla odejít.

  • @to_mas_
    @to_mas_ 4 роки тому +2

    Ahoj. Super videá. Je to na dlhšie ale v skratke: K napájaniu žiaroviek priamo na panel som skeptický - preto vymysleli okná. Keď svieti svetlo tak cez okno máš osvetlenu miestnosť. A zbierať energiu do terajších batérií je taktiež neefektívne. Podľa mňa sa najviac oplatí fotovoltaikou zohrievať vodu. To je Môj názor, nič nechcem osočovať. Inak Dobrá práca. Dobré videá a aj poučné.mas odber. Len tak ďalej.

    • @to220
      @to220  4 роки тому +1

      Ahoj dik za odber . Úplne s tebou súhlasím ale...musíš brať na vedomie že cena solárnych panelov a batérií bude v budúcnosti už len klesať *je len otázka času kedy to bude rentabilné* a keďže ja momentálne prerábam dom (robím na novo elektriku) musím s tým už počítať do budúcnosti. A za druhé chcem si urobiť *inteligentný dom* a jednoduchšie sa to bude robiť s nízkym napätím ako sieťovým napätím. Určite v dnešnej situácii nemám v pláne nakúpiť niekoľko x kW solárnych panelov maximálne 500w a jednu 1kWh batériu čisto len na svetlo. Už som si to prepočítaval že cena takejto batérie sa mi s veľkou pravdepodobnosťou nikdy nevráti ale je dobré mať záložnú batériu minimálne na svetlo. Pre zásuvkové obvody nemám v pláne použiť batériu _maximálne na vyrovnanie nejakých krátkych špičiek_ . Dnes robiť solárny systém bez dotácií sa absolútne nevyplatí ale za 10 rokov môže byť situácia celkom inakšia.

    • @to_mas_
      @to_mas_ 4 роки тому +1

      @@to220 super. V prípade inteligentnej inštalácie som za kombináciu s pulzným relé. A nakablovane aj klasickou inštaláciou a aj PLC do relé. Len vypínače zvoncekove.

    • @to220
      @to220  4 роки тому

      @@to_mas_ Tvoj komentár mi vyčaril úsmev na tvári 😊Presne takto som zmýšľal pred šiestimi siedmimi rokmi.Robil som hospodársku budovu asi 150 m _2_ a tam som to riešil bistabilnými relátkami v rozvádzači , všetky vypínače mám tam tlačítkové. Ale ten rozvádzač som nikdy nedokončil lebo som si uvedomil že žijeme v dobe integrovaných obvodov mikroprocesorov a použiť relátka je nepostačujúce (nedokážem regulovať jas svetla atd.) Naozaj do dnešnej doby relátka nepatria Ja chcem prenášať podstatne viac informácií a to obojstranne.

    • @martinsperl7920
      @martinsperl7920 3 роки тому

      Vodu ohřívat v kolektoru!

    • @to_mas_
      @to_mas_ 3 роки тому

      pre bazén...

  • @stefankovac9500
    @stefankovac9500 2 роки тому +1

    no vidite a ake to bolo haloo, kazdy menil, chvalil sa ze on uz daavno ma vymenen celu domacnost za led .. to bola moda.. a je po .

  • @DreitTheDarkDragon
    @DreitTheDarkDragon 4 роки тому +1

    K tomu soláru, podívej se na měniče Mean Well LDD-****
    www.tme.eu/cz/katalog/prevodniky_112532/?s_order=desc&search=ldd-&s_field=1000011
    Měl by to být stabilizátor proudu s možností nastavení proudu přes PWM vstup. Teprve se je chystám koupit, chci tím řídit dvojici LED pásků nad stolem.

    • @to220
      @to220  4 роки тому

      Táto značka je síce dobrá ale tá cena sa mi zdá prehnaná. to potrebuješ až taký veľký výkon nestačil by ti takýto jednoduchý modul z AliExpresu : www.aliexpress.com/item/32825274876.html?cv=37207304&af=3735668_433&aff_platform=api&afref=https%3A%2F%2Fwww.aliexpress.com%2Faf%2F-LED-Driver-700mA-PWM.html&sk=KdIslgcg&aff_trace_key=de2721b35cf048488986ef84d2221fbf-1588440808794-06946-KdIslgcg&cn=43q9psrsesr6i98pxt5p3qr3c5mfikda&dp=v5_43q9psrsesr6i98pxt5p3qr3c5mfikda&terminal_id=3d33829ee2d044549f2b616a749a2930&aff_request_id=de2721b35cf048488986ef84d2221fbf-1588440808794-06946-KdIslgcg
      alebo jednoduchý DC DC menič napríklad taký
      www.aliexpress.com/item/4000002683823.html?cv=37207304&af=3735668_688&aff_platform=api&afref=https%3A%2F%2Ftrade.aliexpress.com%2Fordertrash%2ForderTrash.ht&sk=nKjEiF6C&aff_trace_key=33f083f79a764e9f97d3408c4d3f6142-1588441338842-06901-nKjEiF6C&cn=43q9pt6i1ipshuijc1xw9b0fwcp7k80k&dp=v5_43q9pt6i1ipshuijc1xw9b0fwcp7k80k&terminal_id=3d33829ee2d044549f2b616a749a2930&aff_request_id=33f083f79a764e9f97d3408c4d3f6142-1588441338842-06901-nKjEiF6C

    • @DreitTheDarkDragon
      @DreitTheDarkDragon 4 роки тому +1

      Taky pěkný :) Mám pocit že co pásek, to necelá 1A na 24V.

  • @martinsperl7920
    @martinsperl7920 3 роки тому

    Zdravím, zrovna dneska ještě před zhlédnutím jsem chodil po domě a pozoroval, co je třeba krmit teoreticky střídavě. Zatím jsem našel audio sestavu, pračku, ledničku, mrazák a sekačku. Ano, výhodou je, že se nechá transformovat a mohu být připojen k síti. Pokud ale mám vlastní zdroj fotovoltaiku, pripojuji se k tvému názoru, že je neefektní vytvářet "sinusovku 230V" jenom, protože běžné spotřebiče mají k tomu zástrčku. DC 230V je blbost, DC 110V by ušlo, DC 12V mi přijde málo, takových 40V DC by se mi líbilo. 🙃 Přeji mnoho zdaru v bádání.

    • @martincerny215
      @martincerny215 3 роки тому +1

      Pokud touzite po 110V odstehujte se do ameriky :-) A nebo se zasadte o vznik novy normy - treba tech 40V - protoze vse co se tu pise je krasny,ale pokud majitel co si vyrabel sam pristroje na prislusne napeti umre a nenauci to pred smrti dalsiho vlastnika objektu,tak ten je v pr. Pac na to napeti nic nekoupi a sam si nevyrobi... takze pak mu zbejva jediny,zas to predelat na neco normovaneho na co si koupi spotrebic, tudiz u nas 220 nebo 12v. Takze tam, kde je 220 bych sel na 220,kde to neni mozne (lode,karavany,chaty) napajene baterii tak tam 12/24 v - na to se spotrebice vyrabi. Ja si jeste pamatuju dobu,kdy bylo v Praze 110v a kazdej mel doma pak trafo mezi zasuvkou a spotrebicem kterej byl na 220... Tam bych se nevracel. Pokud mam fotovoltaiku na dome tak jasny pripojeni na sit a dodavat do elektrorozvodne site (vyrabim pres den kdyz sviti slunce a ja nejsem doma) a pak vecer cerpam ze site protoze je tma a sem doma... pokud na chate tak to transformuju dle potreby treba na tech 24 a na to mam slusne portfolio vyrobku a baterii (protoze potrebuji ukladat kdyz sviti slunce a ja chci svitit v noci) a na ty chate muzu pozit i jiny zdroj - drive treba byly lednicky na propanbutan (klasicky plynovy bomby) to se pouzivalo v chatach kde byla ubytovana ostraha prezidentskych chat na Orlicke prehrade.Sice tam byla elektrocentrala na naftu,ale ta se poustela jen na noc,nekdy jen na vecer,kvuli spotrebe (pripadne i kvuli utajeni pac to byl hroznej kraval kdyz se nahodila).

    • @martinsperl7920
      @martinsperl7920 3 роки тому +1

      @@martincerny215 Dávám za pravdu, standartizace má své výhody. Od doby, co jsem to sem zavěsil, našel jsem, že DZ Dražice mají systém ohřevu vody v bojleru bez potřeby měniče u FVE a ještě klimatizaci. A ještě, že chytřejší měniče mají výstup pro odporovou zátěž, kam nemusí rvát přímo 230V, ale uzpůsobí výkonu z FVE. To mi dává smysl.

  • @tomascoudek3793
    @tomascoudek3793 3 роки тому +1

    no když mi přestane svitit jedna ledka v cele žarovce tak sundam ten plastovy kryt .. vydrapu ji a připajím ji natvrdo a sviti dalších 5let :)

    • @to220
      @to220  3 роки тому +1

      Dá sa to aj takto opraviť ale tá LED žiarovka musí mať samozrejme ten správny napájací zdroj, čiže zdroj prúdu . V tomto videu ukazujem ako sa mení priebeh prúdu pri vyskratovaní jednej ledky. ua-cam.com/video/O79TMhv1rBQ/v-deo.html čas 10min..25sec, Ale samozrejme platí to len pri tomto napájacom princípe.

  • @josefjerabek8878
    @josefjerabek8878 3 роки тому +3

    Koukám že Vás to ještě bere. Mě již ne. Shrnu poruchy, někdy to byl předřadný odpor, co funguje jako pojistka, a trochu tlumí špičku při zapnutí. Bude to dáno kvalitou. Dále samotná jednotlivá SMD LED dioda. A LED chtějí chladit a tak v uzavřených svítidel potom odchází. Kupuji již ty nejlevnější, třeba v PENNY do 30 Kč při akci. A to je již cena, kdy ta práce na opravě se nevyplatí. LED s kovovým žebrovaných chladičem je samozřejmě lepší, ale zase drahá. Svítidla do chodby, koupelny , raději kupovat s kovovým spodkem, kde již jsou LED podstatě lépe chlazeny. Kuchyň řeším svítidlem s LED s paticema GU10. U mne svítí již více jak 4 roky, bez jediné závady. Ještě připomenu, nedoporučuji kupovat LED žárovky s paticí E27 s výkonem nad 9W!

    • @dejv1111
      @dejv1111 2 роки тому +1

      Zdravím, proč nedoporučujete led žárovky E27 nad 9W? V čem je problém? Díky

    • @user-hr9kf3yu4u
      @user-hr9kf3yu4u 22 дні тому

      tp by zaujímalo aj mňa, prečo nie LEDky nad 9W s tou päticou.

  • @davidpolacek4902
    @davidpolacek4902 3 роки тому +3

    kde kupuješ ty 12Vled s al chladičem?

    • @to220
      @to220  3 роки тому

      Samozrejme na AliExpresse, ale treba si dať pozor na napätie, lebo existujú len na 12V bez meniča, alebo z meničom na 15V až 50V www.aliexpress.com/item/32982997403.html?spm=2114.13010708.0.0.3a994c4d1YqcrV

    • @davidpolacek4902
      @davidpolacek4902 3 роки тому

      @@to220 díky

  • @Passco666
    @Passco666 2 роки тому

    Pretoze ked som zasvietil termokamerou na ziarovku tak mi ukazovalo 105°C co je daleko za hranicou bezpecnej pracovnej teploty. a pochybujem ze pouzivaju specialne cipy na to urcene, kedze to je najvacsi wrak. LED ma svietivost 50 000 hodin ale vzdy mi odisla elektronika, nikdy nie LED. Ked zoberiem nizku wattaz, 12v verzie, tak tie mam v izbe uz 12 rokov

  • @agend-007
    @agend-007 4 роки тому +1

    paraaada moja skusnot ze ze tieto ledkove ziarivku su ale lepsie na fotobnukove svetla nepokazia sa tak ruchlo ako klasicke halogeny...

    • @to220
      @to220  4 роки тому

      Samozrejme že ledkové svietidlá sú oveľa výhodnejšie ako halogénové žiarovky. Halogénové žiarovky majú udávanú životnosť maximálne tisíc hodín.Výrobcovia led reflektorov udávajú že to má mať životnosť niekoľko desiatok tisíc hodín čo vo väčšine prípadov nie je pravda . Ale aj tak ledky sú výhodnejšia kúpa ako klasické žiarovky, majú podstatne nižšiu spotrebu.

  • @jopalzm1
    @jopalzm1 4 роки тому +1

    Pokial ide o napad robit nizkonapatovy rozvod priamo z panelu, mne sa nepozdava,(aj ked je to urcite ovela ucinnejsie) pretoze budu dost velke straty po kabloch a na druhej strane, ak je menic, viem napajat aj ine bezne spotrebice na 220V. Ja mam vonku kombinaciu aj aj. Na usporne osvetlenie pouzivam LED pasy (robil som pred rokmi, ked boli este ziarovky strasne drahe, dnes uz by som to koli nutnosti tahat zvlast kable nerobil) a druhu cast mam napajanu menicom. Bohuzial mam 110V panely, takze este kopu inych komlikacii...

    • @to220
      @to220  4 роки тому +1

      keďže ja si prerábam dom tak káble aj tak budem ťahať nanovo Môžem si to prispôsobiť podľa seba.ale samozrejme zásuvky budú musieť byť robene štandardným spôsobom aj keď v každej miestnosti budem mať nejakú nízkonapäťovú zásuvku trebárs na nabíjanie notebooku alebo mobilu a pod. a tato zásuvka sa bude napájať zo svetelného obvodu

    • @DreitTheDarkDragon
      @DreitTheDarkDragon 4 роки тому +1

      @@to220 Pro inspiraci, pohledej si informace o sběrnici DALI. Ve fabrikách se pak ke světlům tahá 5x2.5, tři fáze pro napájení a dva komunikační dráty. Pokud bys jel na 24V, tak by ti mohly stačit hravě tři dráty (0V, 24V, data proti 0V) protože je to galvanicky oddělený. Něco takovýho bych si doma taky rád použil. Jak píšeš vedle, při 24V nepotřebuješ žlutozelenej. Tak proč ho nevyužít pro přenos dat? Hezky ho přes pull-up odpor vytáhneš nahoru a zařízení si ho budou tahat do nuly když budou komunikovat :)
      Jen je otázka jak to napojit do žárovky, když běžná patice má jen dva kontakty. Na druhou stranu to můžeš schovat do lustru a v žárovce mít čistě jen LEDky samotný.
      Alternativně bys moh kolísat napětím (1-wire), u mínusu zdroje mít třeba 4 diody v sérii abys udělal úbytek a paralelně k nim to přemostit mosfetem. Když posíláš data, tak jen krátce vypneš mosfet a žárovky už si pokles napětí odchytí. Ale je to jednosměrná komunikace a snímat bočníkem změny odběru už je docela overkill, to radši ten drát navíc.

    • @to220
      @to220  4 роки тому

      Dík za inšpiráciu ale to dali riešenie je podľa mňa veľmi komerčné (urobiť celý barák takýmto riešením by bolo dosť drahé ) ale to som si len tak predbežne pozrel naštudujem si to dopodrobna a uvidím.
      Do žiarovky nepotrebujem ísť ako si napísal Stačí mi skončiť v lustri nie že by sa to nedalo ale v žiarovke je vysoká teplota a to by mohlo spôsobovať veľké problémy.
      Môj plán je asi takýto na napájanie použijem 2x2,5 cyky (kvôli nízkemu úbytku napätia) napätie bude okolo 36 V a na komunikáciu použijem rj45 - maximálne dva páry vodičov a zvyšné dve si nechám trebárs na 100Mb internet (Aby sa dali pripojiť nejaké IP zariadenia trebárs kamera) .Na komunikáciu by bolo dobré použiť niečo také ako i2c zbernicu . Princíp komunikácie je podobný ako na DALI, takisto je tam Pullup rezistor a hlavne je na to veľa všelijakých senzorov , modulov; len neviem ako to bude zo vzdialenosťou komunikácie. V tejto problematike som ešte nováčik musím ešte toho veľa naštudovať, preto som mal aj taký dotaz či by mi niekto niečo neporadil a ešte raz díky za inšpiráciu.

    • @DreitTheDarkDragon
      @DreitTheDarkDragon 4 роки тому

      Jasně, to byl jen nástřel :) DALI mám pocit že má jet na až 300 metrů (teď doufám že nekecám) a můžeš si to libovolně větvit, rychlost je 1200 Bd/s. Když podobně rychle pojedeš s I2C a místo pull-up odporů dáš proudový zdroje (dělá se to prý na větších instalacích), tak to musí prý hravě projít všude.
      Mně se I2C hodně líbilo, protože si můžeš sám zvolit taktovací frekvenci a podle toho i dosah. Pro nějakou domácí automatizaci fakt nepotřebuješ megabity, jestli bude mít světlo 100 ms zpoždění na cvaknutí vypínače ji mi úplně ukradený. To radši ať mám plynulej náběh, doběh a třeba postupný stmívání podle denní doby a tak podobně. Plus je krásný že tam máš možnost mít multi-master, takže nemusíš čekat na nějakej blbej server co může selhat, prostě cvakneš vypínačem, ten pošle do sítě "rozsviť světlo 7" a můžeš mastera hravě obejít :)
      Ohledně dosahu, stačí pohledat články majitelů 1-wire teploměrů. Narazil jsem na blog člověka, co měl po UTP parazitně(!) napájený 1-wire teploměry náhodně větvený, tažený po fasádě, kolem hromosvodu, přes celou zahradu a končilo to v sériovym portu jeho počítače. A článek jak zápasil s velkou chybovostí, jak dlouho hledal řešení a pak se dočet, že stačí snížit pull-up odpor a že už to jede fajn, protože je chybovost pod 10%. Chudák PCčko, obzvlášť až bude bouřka :D
      Ale takoví borci jsou, k nejvzdálenějšímu čidlu to vedlo snad 50 metrů (plus to větvení) a on to nějak funguje O.O Takže nějaký I2C to musí dát s prstem v nose.
      Já se teď spíš zabýval tím, jak to naroubovat na stávající rozvody bez použití bezdrátu. Původně jsem myslel že budeme rekonstruovat byt u přítelkyně a fakt si všude navedu UTP, cykyny a podobně. Měli jsme moc krásný plány, byl by opravdu splněnej sen si to udělat jak jsme si vysnili, dokonce i dispozice místností skvělá :)
      Nakonec to vypadá že budeme bydlet úplně jinde, kde si elektriku sice zapojuju sám, ale přivedení extra kabelu nebo výměna stávajícího už není proveditelná, mám cyky 3x1.5 a nazdar. Budu rád když si do přístřešku pro auto vydupu 3f zásuvku. Stěny a stropy jsou hotový, dispozice naprd, ale lepší než drátem do oka.
      V přízemí je alespoň velká rozvodnice a šly by tam našlapat 24V zdroje pro osvětlení (i proto se mi přízemí líbí tak trochu víc), třeba v patře je to úplně bez šance, tam se sotva vejdou všechny jističe. Jedině do každýho lustru strčit zdroj 230V->24V.
      Na ovládání se fakt nabízí využít ten PE (tahat nějakej extra kabel po stropě a lepit ho tam páskou je eww), co při 24V rozvodu bude prakticky navíc a pokud bych nacpal do lustrů správný zdroje, tak vlastně PE taky nepoužiju. Akorát bych ho zvednul měkkým proudovým zdrojem oproti 0V větvi (případně oproti N u 230V varianty, i když to je na facku) a sypal po tom data. Nějakým oddělovačem by to pak šlo připojit na zbytek domovní sběrnice, která už by jela z 24V zdroje co by byl někde v koutě.
      Alternativně do lustru (z principu vlastně jen přijímač) hodit fotodiodu a odněkud v místnosti na něj vyblikat třeba v IR spektru data, sice je šance že vysílač něčím zastíním (takže radši mít dva z různých směrů), ale zase nemusím dělat tu prasárnu s PE plovoucím na N.

    • @fex1003
      @fex1003 4 роки тому

      @@to220 o

  • @pavolhasko9398
    @pavolhasko9398 3 роки тому +1

    Oplastované LED žiarovky, sú urýchľovačom pre jej zničenie. Dôvod je jednoduchý. Takmer každá LED žiarovka, má nejaký driver, či už na hliníkovom substráte, alebo samostatne vo vnútri telesa. Teplota, ktorá je vytváraná LED čipmi, je odvedená na hliníkovú konštrukciu, ktorá by mala teplo odvádzať do okolia, ale v tom jej bráni ten hnusný plast a vysoká teplota vo vnútri žiarovky, enormne namáha súčiastky drivera, ktoré to neprežijú. Okrem iných závad sú častým problémom vysušené kondíky, takzvaný "zdutý elyt".
    Čo sa týka nízkonapäťového rozvodu a paralelného zapojenia LEDiek cez prúdový driver, to nie je celkom dobrá voľba. Pretože ak dôjde k prerušeniu (zničeniu) jednej LED, síce ti žiarovka neprestane svietiť, ale nezistíš, že sa začal proces smerujúci ku zničeniu celej žiarovky a to za veľmi krátku dobu. Prúd z nesvietiacej LED sa rozdelí do ostatných funkčných LEDiek, takže sa zvýši ich elektrický a tepelný výkon, čo má negatívny vplyv na životnosť. Postupne ti bude odpaľovať všetky LEDky a naberie to lavínový efekt. V posledných minútach to už bude možné sledovať voľným okom, uchom a určite aj čuchom :D
    Určite použiť LED žiarovky s hliníkovým rebrovaním a prúdový driver pre sériové zapojenie LED, Ak ti prdne LEDka do skratu, nič sa nedeje, žiarovka bude svietiť ďalej, akurát s jasom nižším o tú nesvietiacu LED. Ak dôjde k prerušeniu LED, jednoducho ju preskratuješ. Prúdový zdroj sa postará o vyrovnanie napätia a prúd ostane zachovaný.

    • @to220
      @to220  3 роки тому

      Súhlasím s tým že plast rozhodne neprispieva k zvyšovaniu životnosti LED žiaroviek. Ale pri používaní 230V žiaroviek ja osobne nie som za to aby sa používali odkryté kovové časti, je to veľmi nebezpečné a to je aj jeden z dôvodov prečo prechádzam na nízkonapäťový systém, aby som mohol použiť celohliníkové žiarovky. ďalší dôvod je že plánujem robiť inteligentnú domácnosť, čiže pri nízkonapäťovom systéme je to niekoľkonásobne jednoduchšie a lacnejšie. No a čo sa týka preťažovania nízkonapäťových LED žiaroviek z dôvodu odpálenia niektorých LED diód, to v podstate nehrozí (aj keď to znie neuveriteľné, ale tie čínske LED žiarovky majú podstatne väčší počet LED diód ako by mali mať čiže) je tam obrovská výkonová rezerva. (tie žiarovky už používam niekoľko tisíc hodín a zatiaľ neodišiel ani jeden jediný čip !, (je to hlavne kvôli dobrému chladeniu !)) No a ďalšie výhodné vlastnosti týchto nízkonapäťových LED sú že driver sa dá nastaviť jednak na obmedzenie prúdu, ale aj na maximálne výstupné napätie čiže opäť nehrozí preťažovanie LED diód z dôvodu udržiavania konštantného prúdu, lebo jednoducho keď napätie dosiahne určitú maximálnu hodnotu tak sa začne prakticky znižovať aj prúd. Pri tomto driveri rozhodne nehrozí lavínový efekt 😁 A posledná vlastnosť je samoregulácia výkonu podľa teploty, driver dokáže znížiť v závislosti na teplote výkon.

    • @pavolhasko9398
      @pavolhasko9398 3 роки тому

      @@to220 Tvoja úvaha o bezpečnosti a o plánovaní do budúcnosti - ako si pripraviť technológiu na inteligentnú domácnosť - sa mi páči. Dávam palec hore. Pri ázii človek nikdy nevie.
      Ale s drivermi a LED žiarovkami pre nízkonapäťové rozvody nesúhlasím. Vysvetlím: Ak som z videa pochopil správne, chceš použiť LED žiarovky, kde sú všetky LED čipy zapojené paralelne. Teda napríklad LED driver nastavený na (pre jednoduchosť vymyslené hodnoty) 3V, kde prúd bude 1A. Ak ti jeden čip prestane fungovať a bude v prerušenom stave, napätie sa nijako nezmení, ale prúd zostane a prerozdelí sa do ďalších chipov. To bude mať za následok ich väčšie namáhanie a bude nasledovať zničenie ďalšieho a ďalších chipov. A opakujem, napätie z drivera bude stále 3V, lebo nemá dôvod byť vyššie, ani nižšie a prúd ostane stále 1A, až pokým nedôjde k prerušeniu celého obvodu, alebo skratu. Čo sa týka tepelného menežmentu, ten pracuje v určitom rozmedzí, keďže žiarovka má nejaké pracovné podmienky (zase vymýšľam: -20 až +40°C) a všetko závisí od schopnosti odovzdať teplo do okolia. Navyše má veľkú zotrvačnosť - oneskorenie.
      Tvrdenie, že čínske LED žiarovky, majú podstatne väčší počet diód ako by mali mať, nemá žiadne relevantné opodstatnenie, a ani zmysel, lebo: 1. zákazník nevie koľko ich má mať, pretože 2. zákazník nevie aký typ chipu výrobca použil, teda nevie parametre a to, či LEDka ide na 60%, 100%, alebo 200% (mne sa zatiaľ všetky no name LED žiarovky z čínskych obchodov javia ako "prežhavené", teda nad 100%. súdim podľa klesajúcej svietivosti a životnosti) a 3. cieľom predajcu je to, aby si zákazník po záruke kúpil nové.
      Ale pokiaľ vieš adjustovať driver, tak si parametre môžeš nastaviť (a asi aj nastavíš) na bezpečné hodnoty a LED žiarovky ťa prežijú :)
      Nevnímaj prosím moje komentáre ako hejtovanie tvojich príspevkov a práce ktorú robíš. Len som ti chcel objasniť fakty z pohľadu servisáka a výrobcu LED svietidiel.

    • @to220
      @to220  3 роки тому

      @@pavolhasko9398 Musím natočiť ešte jedno video kde to všetko uvediem na pravú mieru ako v skutočnosti to je, ale ešte predtým sa ti to pokúsim vysvetliť aj keď to bude veľmi ťažké a chce to naozaj názornú ukážku. Tvoja dedukcia že pri zničení niektorých led tam bude tiecť konštantný prúd je nesprávna. Takýto zdroj síce sa spočiatku správa ako zdroj prúdu, ale keďže mám nastavené maximálne výstupné napätie tak pri odpálení LED diód sa začne správať ako zdroj napätia, to znamená že čím viac led prestane svietiť, tým menší prúd bude tento zdroj dodávať. Napríklad 10 kusov LED diód má napätie pri 1A 2.95V. Takže ty si nastavíš driver na maximálne napätie (naprázdno) 3V a následne si pripojíš led diódy a nastavíš prúd 1A (tým pádom pri nastavení max. prúdu ti napätie poklesne len na 2.95V)! A keď ti začnú odchádzať LED diódy, tak preto že máš nastavený konštantný prúd ti musí začať stúpať napätie, ale len do chvíle dokedy nedosiahne hodnotu 3V a keďže na vyššie napätie už nie je možné ísť tak sa jednoducho začne znižovať prúd.

    • @pavolhasko9398
      @pavolhasko9398 3 роки тому

      @@to220 Super. To ma zaujíma. Teším sa na video 👍

    • @vladimiralena9129
      @vladimiralena9129 3 роки тому

      @@to220 VA charakteristika LEDiek je rozdielna, jediná možnosť je konštantný prúd. S tým napätím to nebudeš schopný zrealizovať k spokojnosti. Tie charakteristiky sú strmé, veď to zistíš sám. Ak už, tak do každej vetvy zdroj konšt. prúdu..

  • @user-hr9kf3yu4u
    @user-hr9kf3yu4u 22 дні тому

    Tých 70 LED-iek je dosť mimo odhad, na prvý pohľad je vidno, že ich tam je rádovo menej - aj som si ich spočítal a je ich tam 24! 😀 Takže ani tretina z toho, čo ste hovorili vo videu 🙂
    70 lediek je fakt mimo odhad, to je obdĺžnik 7 X 10 LED-iek a to musíte uznať, že to je v porovnaní s týmto dosť mimo 🙂 Nechcem trollovať, ale možno nabudúce bude fájn venovať tomu asi o 3s viac (čo je čas, ktorý som cca. potreboval na spočítanie tých LED-iek).
    A myslím, že sa mýlite, že sa LEDky rozsvietia až pri 230V, videl som testovať takéto žiarovky na regulovateľných zdrojoch a rozsvietili sa už niekde pri 100V, má to dosť obrovský rozsah napätí, pri ktorých svietia, myslím si, že ten chip to vie vykompenzovať. Veď vyskúšajte si to, predpokladám, že regulovateľný zdroj napätia máte.
    Inak, napájať tie žiarovky priamo z fotovoltaiky sa mi zdá nezmysel, lebo svietili by jedine vtedy, keď je vonku (dostatočne) silné svetlo, ale v noci, keď to svetlo najviac potrebujete, by nesvietili vôbec. Už omnoho lepší nápad je urobiť 12V rozvod, pripojiť tam 12V LED-ky a napájať ich z 12V akumulátora, myslím, že by kľudne stačila aj autobatéria, na ten odber, čo majú LED-kx, aby sa s tým dalo celý večer svietiť - a nemusíte upravovať žiarovky na neštandardné napätia a môžete rovno použiť rovno 12V žiarovky. Riešenie za pár eur a svietite zadarmo.
    Inak, pekné video a som vám za neho vďačný.

    • @to220
      @to220  22 дні тому

      Prosím vás neučte orla lietať! Už z tejto topológie žiarovky je každému zrejme na akom princípe to funguje a že naozaj tam je cca 70 LED diód, ktoré sú zapojené sériovo. Totiž v jednom puzdre je podstatne väčší počet LED.
      A naozaj pri tejto lineárnej topológii nie je možné aby to svietilo pri nižšom napätí, ako majú LED diódy sériové napätie. žiarovky ktoré dokážu svietiť aj pri nižšom napätí Musia mať spínaný zdroj.
      A čo sa týka osvetlenia z fotovoltiky, Tak samozrejme používam tieto žiarovky ktoré môžu ísť na jednosmerné napätie a používam to na mojom systémovom 48V napätí, čiže akumulátor ma 48V.

    • @user-hr9kf3yu4u
      @user-hr9kf3yu4u 22 дні тому

      @@to220 ja neučím orla lietať. Niekoľko krát ste povedali, že v žiarovke je asi 70 LED-iek, ja som napočítal presne 24, tak o čom sa budeme baviť? Môžeme sa baviť o terminológii, či LED-ku považujete za kus (fyzickú LED-ke), alebo či rátate aj interné LED-ky RGB LED-iek. Ale ak sa bavíme o takejto žiarovke, myslím, že je jasné, že každá fyzická LED-ka v žiarovke má paralelné napájanie všetkých 3 interných RGB LEDiek, takže ja som samozrejme hovoril o fyzických LEDkách v žiarovke.
      A nemusíte sa hneď urážať 🙂

    • @to220
      @to220  22 дні тому

      @@user-hr9kf3yu4u LED je Chip a nie puzdro, puzdro nebude svietiť.

    • @user-hr9kf3yu4u
      @user-hr9kf3yu4u 21 день тому

      @@to220 skúste si ešte raz s porozumením prečítať, čo som napísal. Fakt máte pocit, že po tom všetkom, čo som napísal, som taký sprostý, že si myslím, že u LEDky svieti púzdro a nie chip (aktívna plôška) LED-ky?!? Ach jaj! 😞

    • @to220
      @to220  17 днів тому

      Ano?

  • @martincerny215
    @martincerny215 3 роки тому

    No dum ovladanej pres PC moc inteligentni nebude,pokud vsude nerozmistim cidla a nebude to ten program dokonale ridit - bud ze to budu ovladat hlasem, nebo ten dum bude vedet co si myslim a nebo budu mit strojove danej den. Priklad: den,jdu ze zahrady do sklepa,nesu v rukach naradi,boty spinave - jdu prijdu ke dverim do sklepa,otevru je ja inteligenci rozhodnu zda si potrebuju rozsvitit (je tam tma,pujdu dal nez za dvere,atd...) pak bud sahnu nebo nesahnu po vypinaci - co udela inteligentni dum? Pokud ho budu ridit ja pres PC tak cestou ze zahrady musim dojit k PC abych si rozsvitil ve sklepe? Nebo tam budu mit svetelne cidlo a cidlo pohybu,ktere daji pokyn PC a to mi rozsviti? Nebo bude nekdo sedet u pc a sledovat ostatni kamerou a rozsvicet jim dle potreby? Tady citim velky nedostatek v “inteligentnim dome”... Pokud mi nekdo vysvetli jak to bude fungovat na mnou uvedenem prikladu budu rad. Podle mne je treba zvazit kde potrebuju u svetla regulovat cokoliv nebo jestli jde jen o stav svetlo/tma. Vsude bych natahl klasicke kabely na 220 ke svetlum (ze si tam naslede pustim min a prizpusobim tomu zarovku nevadi) a pak resil vsechny regulace az na strane samotneho svetla (dnes se nabizeji uz cele systemy - ovladani pomoci dalkoveho ovladace,pripadne softw. pres tablet/telefon,nabizi regulaci rgb,teploty bileho svetla,jas,...) tak bud poridit takovy system nebo si postavit takovy vlastni (lze privest ke svetlu i ten LAN kabel pokud o chci ridit pres kabel - jen dodrzet vedeni alespon 10 cm od napajeciho kabelu kvuli indukci z napajeciho kabelu) ale vzdy kdyz system selze tam pak jde osadit obyc zarovky a provozovat to na klasicke ovladani.

    • @to220
      @to220  3 роки тому

      Ja už to mám dávno všetko vymyslené do posledných detailov. Prívod svetelného obvodu bude ťahaný 3x2.5 a bude to normálne viesť do vypínača. No lenže vypínač nebude klasický, ale bude digitálny, to znamená že nebude pripojený na 3x2.5 ale len na dátový výstup.
      Samozrejme (z vypínača) z krabičky bude viesť 3x2.5 na svetlá aj na nízkonapäťovú zásuvku a to napriamo, bez nejakého prerušenia. Svietidlá zase budú mať vlastný digitálny prijímač a samozrejme prívodný kábel 3x2.5 a budú sa riadiť len digitálnym signálom. V jednoduchosti to bude fungovať asi takto: vypínač vyšle signál a podľa nastavenia, buď mi to spracuje počítač a počítač vyšle signál na konkrétnu žiarovku, alebo môžem to mat nastavené tak, že priamo žiarovka zachytí tento signál.
      Ono vlastne ide len o hardware keďže software za mňa vymýšľajú už druhý. Napríklad všetky veľké spoločnosti majú svoje digitalne asistentky (Google, Amazon, Apple), ktoré dokážu pomocou hlasu a ďalších funkcií ovládať ľubovoľné naprogramované zariadenia. Ja už to nemusím vymýšľať lebo už to je vymyslené. Naozaj tu ide len o hardware.
      Ešte zopár poznámok: pohybové senzory sú samozrejmosťou keďže chcem mať zabezpečovaku a za ďalšie 3x2.5 je kvôli tomu že chcem tam dvojaké napätie 14V a 40V

    • @martincerny215
      @martincerny215 3 роки тому

      @@to220 ok to by slo,jen pevne doufam,ze ty nizkonapetove zasuvky budou mit jiny tvar konektoru nez klasicke 220,aby kdyz prijde osoba nepoucena,aby nedoslo k meznim situacim jako ze nekdo da zarizeni urcene do nizkonapetove zasuvky do klasicke a vono mu to shori v ruce... zazi jsem borce co si stavel repro a pro jejich pripojeni tam dal koncovku 220, jeho matka jednou chtela vysavat a ve zmeti kabelu omylem dala do zasuvky onen reprak - reprak vystrelil z bedny a prosvistel kolem ni....