Podłączenie agregatu do domu z pompą ciepła.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 лис 2022
  • Przyłącze agregatu 6,5kW do domu jako awaryjne zasilanie. W domu zainstalowana jest pompa ciepła oraz ceramiczna płyta grzewcza. Ogrzewanie domu oraz CWU jest tylko z pompy ciepła. Przy braku prądu dom był odcięty całkowicie od ciepła. W tej chwili agregat zasila cały dom a wszystkie podłączone odbiorniki pracują prawidłowo. Przy pracy pompy i wykorzystaniu jednego palnika z płyty ceramicznej plus TV, oświetlenie, radio i dwie pompki od CO i CWU wszystko działa prawidłowo. Agregat stabilizuje napięcie na wyjściu bez względu na obciążenie w pełnym zakresie. Uwaga! Nie róbcie tego ze zwykłymi tanimi agregatami które nie posiadają dobrej stabilizacji. Grozi to uszkodzeniem drogich odbiorników.
    Agregat - Daewoo
    Przełącznik sieć/agregat - Tracon
    Ochronnik przepieciowy - Simet
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 214

  • @mateuszek2662
    @mateuszek2662 Рік тому +9

    Cieszę się gdy widzę tak profesjonalnie wykonane instalacje! Dobra robota!

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +4

      Bardzo dziękuję za miłe słowa! Pozdrawiam!

  • @marekjabonski1166
    @marekjabonski1166 Рік тому +28

    Dla młodych elektryków 5x pomysł raz rób. 40 lat w zawodzie. Kilku kumpli na cmentarzu. Pierwszy po 2 latach w pracy. Myślenie nigdy nie wyłącza się u elektryka. Wskaźnik to twój najlepszy przyjaciel najlepiej dwa. Wszyscy piszą agregat, panele a na skrzynkach brak info NAPIĘCIE ZWROTNE. 5X sprawdź raz rób. Zawsze zrób sobie schemat poglądowy w kolorach. Każda moją instalacja ma Rozłącznik który daje ci optyczna przerwę w sieci a ty dodatkowo zabierasz sobie topiki (bmy) w torne. Nie ufaj esą. Ani żadnym zabudowanym wył. Pracuje zawodowo na GPZ 110kv. Zapraszam tam zobaczysz poziom skomplikowania. W tej instalacji nie powinno być w tej szopie tych połączeń gniazdowo wtyczkowych według mnie. I połączenie do bednarki.... Sąsiada? Odgromowej? Zawsze swój uziom. Wiem tniesz koszty ale życie jest bezcenne. Bijesz pilon, szpilkę sprawdzasz oporność i po temacie. Dalej dla młodych kolegów polecam sterowania przemysłowe. Ja zaczynałem od stycznika zał wył. Dalej były blokady deblokady a teraz wszystkim steruję komputer, falowniki. Polecam zabawę w te klocki.

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +5

      Dziękuję za komentarz. Szacunek dla Pana za doświadczenie!

    • @marekjabonski1166
      @marekjabonski1166 Рік тому +10

      @@ElektroKwapi jak odrywasz ręce kolegi zacisniete po przepływie 15kV i potrafisz wyciągać wnioski to żyjesz dalej. Opierdol nie boli a żyć pozwoli. Czytać uważnie polecenia przełączeń, łączność z grupą monterów, dyżurnym, koordynującym 5x sprawdzać wyłączniki, uziemniki zamykać z rozwagą, ochrona drążki, rękawice, przyłbice, buty, dywaniki. I cały czas myślenie. Życie jest tylko jedno.
      Pozdrawiam.

    • @Elektromen83
      @Elektromen83 Рік тому +3

      Perfekt wskazówka, aż przyjemnie się czyta 😊 zawsze chciałem pracować na GPZ ale nie mam znajomości żeby się wkręcić na taką posadę - niestety.

    • @lukasgld
      @lukasgld Рік тому +1

      Brawo.

    • @bogusawszymanski838
      @bogusawszymanski838 Рік тому +1

      Witam! Ma pan rację nauki i doświadczenia nigdy za wiele a i tak ( czasami nas coś zaskakuje) starszy elektryk trakcyjny na emr który ma respekt do napięć N/N ,W/N oraz do tych co na A!

  • @ondre1557
    @ondre1557 Рік тому +2

    Instalacja pełna profeska.Jak na razie u mnie wyłączenia prądu są sporadyczne. Póki co zabezpieczyłem swój kocioł gazowy zasilaczem UPS + ako, jak się okaże że nie daje rady pomyślę o agregacie.

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +1

      Ja prywatnie korzystam z UPSa Volt Polska. Akumulator 65Ah do zasilania pompki C.O. (kocioł na paliwo stałe). Przy krótkich wyłączeniach w ogóle o niczym nie myślę i żadnego stresu. Ciepło jest nadal, kocioł pracuje prawidłowo z prądem lub bez. Czy to dzien czy noc jest bezpiecznie. Przy dłuższych wyłączeniach mam spokojnie czas na uruchomienie małego agregatu. Wtedy zasilam cały dom a UPS ładuje aku. Pozdrawiam!

    • @ondre1557
      @ondre1557 Рік тому +1

      @@ElektroKwapi Też uważam, że ten UPS może uratować mi tyłek jak przyjdą wyłączenia prądu ale obecna cena tego cacka na Allegro zwala z nóg ok 3000 zł z ako 100Ah. Pozdro.

  • @paweldrag1307
    @paweldrag1307 Рік тому +6

    Zrobione mądrze - sygnalizacja świetlna dostępności sieci i agregatu, agregatu nie trzeba ciągać - wydech na zewnatrz do tego schludnie :) mam bardzo podobne rozwiązanie u siebie zrobione tylko agregat 1f w kotłowni z wydechem w nieużywany komin , instalacja dociągnięta do agregatu na 3f tak na wszelki wypadek- w tej chwili nie ma urządzeń 3f w domu. Agregat tylko z elektrycznym startem aby kobiety też mogły to uruchomić! Sąsiadom zresztą też te same rozwiązanie zrobiłem w domach :) najpierw sceptycznie podchodzili ale jak odcięli prąd na 4 doby szybko zmienili zdanie

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +1

      Dziękuję za ciekawy komentarz 🙂 Pozdrawiam!

    • @januszbobrow3431
      @januszbobrow3431 Рік тому +2

      Z tym odprowadzeniem spalin do komina to może być różnie. W 90% przypadków nic się nie stanie ale w pozostałych 10 % może być nieszczęście. Sam jestem raczej pechowcem więc wymyślam czarne scenariusze i o dziwo wiele się spełnia. Ale do rzeczy, a co jeżeli w kominie zalęgnie się jakieś ptactwo czy osy zrobią gniazdo i spaliny wrócą do domu ? Albo po prostu zawali go śniegiem czy szron ze skroplonych spalin zatka przelot w miejscu gdzie będą już na tyle zimne by kondensować o co zimą łatwo ? Albo jak to często w szczelnych domach ma miejsce w czasie palenia w kotle jeden z kanałów wentylacyjnych zamiast wyrzucać "brudne" powietrze z domu zaczyna robić za czerpnię powietrza i do domu zasysa wszystko łącznie z dymem z kotła wylatującym z sąsiedniego kanału ? Po głębszej analizie sam wypuściłbym jednak taki wylot przez ścianę a sam agregat postawił w jakimś pomieszczeniu z którego spaliny nie miałyby najmniejszych szans trafić do pomieszczeń mieszkalnych a najlepiej poza domem w jakiejś ażurowej szafie, altanie czy jak to zwał...

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Właśnie tak jest w tym przypadku tzn. Agregat nie jest w domu tylko w szopce oddalonej 30m od domu 🙂 To nie jest "oszukać przeznaczenie 9" 🙂 Warto jednak brać pod uwagę takie sytuacje. Pozdrawiam!

    • @paweldrag1307
      @paweldrag1307 Рік тому

      @@januszbobrow3431ma Pan rację i takie rzeczy brałem pod uwagę , dlatego w kotłowni jest wentylacja co prawda grawitacyjna oraz jak odpalam to dodatkowo okno uchylam bo nawet o chłodzenie łatwiej , idealnie byłoby ten agregat wywalić do oddzielnego budynku ale takiego nie posiadam . Są jeszcze czujniki CO . Pamiętać trzeba że z tym nie ma żartow

  • @matt635d8
    @matt635d8 Рік тому

    No fajnie rylko ze ja zrobiłem to w taki sposób ze można używać sieci oraz agregatu na raz :) z priorytetem agregatu a sieć tylko uzupełnia braki . Tzw asystent mocy .

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Asystent mocy 🙂 Pozdrawiam!

    • @tomeknieznane5540
      @tomeknieznane5540 Рік тому

      Przecież z agregatu prąd droższy

    • @matt635d8
      @matt635d8 Рік тому

      @@tomeknieznane5540 droższy ale jak nie ma to lepszy droższy niż żaden :)

    • @dariusz078
      @dariusz078 Рік тому

      ​​​@@tomeknieznane5540ze dwadzieścia razy droższy:). Ludzie mają różne pomysły. Potem palą się domy i straż ma co robić.

  • @michalzak3
    @michalzak3 Рік тому +4

    Rura spalin powinna być położona w poziomie względem wyjścia z tłumika. Przy takim ułożeniu rury wydechowej jak na filmie w końcu dojdzie do korozji tłumika, gdyż para wodna ze spalin zatrzyma się częściowo w rurze, a gdy wyłączysz agregat to cała woda ze schłodzonej rury będzie spływać do najniższego punktu przewodu, czyli do tłumika.

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Nie pomyślałem o problemie kondensatu i skroplin. Myślisz, że na tak krótkim odcinku powstaną skropliny? Rura jest bardzo cienka i nagrzewa się w mgnieniu oka. Zupełnie nie brałem tego problemu pod uwagę. Dzięki za wzmiankę o tym! Muszę przeanalizować to od nowa i wrócić do problemu. Dzięki.

    • @michalzak3
      @michalzak3 Рік тому

      ​@@ElektroKwapi możliwe, że zanim tłumik zkoroduje minie kilka lat.
      Ja bym zaraz za tłumikem skierował przewód lekko w dół a potem niech idzie w górę do dziury w ścianie. W ten sposób powstanie mały syfon na wodę cofającą się z całej długości rury. Jak już coś ma być spisane na ewentualne straty to lepiej tani przewód niż tłumik.

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +1

      Jest możliwość zrobienia tam małego syfonu. Dzięki za radę!

    • @michalzak3
      @michalzak3 Рік тому +1

      ​@@ElektroKwapi Pisząc o spisaniu na ewentualne straty miałem na myśli sytuację, w kórej pozwalamy by to przewód "syfon" był narażony na Korozję ze względu na możlowiść jego szybkiej i taniej wymiany w przeciwieństwie do (chyba niewymienialnego) tłumika. Po wyłączeniu agregatu będzie sie zbierać w "syfonie" skroplona para wodna w niewielkich ilościach. Oczywiście Woda odparuje gdy znów zostanie włączony agregat. A nawet jeśli agregat nie będzie uruchamiany przez dłuższy czas to woda i tak samoczynnie odapruje po pewnym czasie pod warunkiem, że temperatura otoczenia będzie powyżej zera (od grudniu do lutego raczej nie ma na to co liczyć).
      Piszę o tym, ponieważ ojciec, kiedyś mi opowiadał, że wymieniał co roku tłumik w aucie i dopiero za trzecią wymianą mechanik podpowiedział mu, że przyczyną jest to, że auto jest parkowane pod domem na nierówności. Przód auta był skierowany w dół , a tył uniesiony na podjeździe o jakieś 12 cm . Woda ze spalin zamiast wypłynąć to się cofała w kierunku silnika. Problem został rozwiązany, gdy zaczął parkować przodem auta pod górkę.

  • @henrykk3516
    @henrykk3516 Рік тому +3

    Sama instalacja, bardzo ładnie wykonana. Coś podobnego sobie stworzyłem.
    Co do samego agregatu... Może nie będę się wypowiadać, aby nie obrażać chińskiego producenta ;)
    Osobiście system postawiłem na HONDZIE EG5500.

  • @krism3151
    @krism3151 Рік тому +1

    👍

  • @serwisregit
    @serwisregit Рік тому +1

    1:45 tu jest chyba "małe niedopowiedzenie", żeby agregat miał 6500W w trybie jednofazowym to trzeba go przełączyć w tryb jednofazowy, gdy jest ustawiony do pracy trójfazowej to na każdej pojedynczej fazie względem N będzie 1/3 całej mocy, czyli w obecnej konfiguracji gdy jedna linia obciążona będzie 0W, a druga 5000W to nastąpi przeciążenie. Też się nad nim zastanawiałem i w końcu kupiłem jednofazowy. Do tych agregatów gdzie w modelu jest litera "E" można dokupić moduł SZR (ATS) i uważam, że to jest najrozsądniejsze zastosowanie

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +2

      Oczywista oczywistość. Jeśli nie masz odbiorników które wymagają 3 faz kupujesz agregat 1 fazowy. Jeśli masz jakieś odbiory 3 fazowe to nie masz wyjścia i kupujesz agregat 3 fazowy. Przy tym agregacie pewien plus bo możemy użyć go jako 1 fazowy i mieć pełną moc. Przy zwykłych agregatach 3F nie mamy możliwości pobrać pełnej mocy przy pracy 1F. Ten agregat ma specjalną konstrukcję prądnicy i regulatora AVR. Zachowuje się zupełnie inaczej niż klasyczne agregaty. Niesymetryczne obciążenia są dla niego akceptowalne.

    • @ukaszhajdo3666
      @ukaszhajdo3666 8 місяців тому

      @@ElektroKwapi Niesymetryczne obciążenia są dla niego akceptowalne na poziomie 25% (info wprost od producenta). Rozmawiałem przez tel. z ich serwisem i mocna asymetria obciążenia w trybie 3f może spowodować spalenie stojana. W domu odbiorniki pracują ze zmienną równoleglościa - a to raz właczamy światło, a to tv, a to agregat w lodówce wyłacza się i włącza, a to czajnik użyjemy. Pompa ciepła tez nie pracuje w reżimie pracy ciągłej i może się wyłaczyć jak nie będzie zapotrzebowania w budynku na ciepło. I co wtedy? Niestety ale podłączanie 3f agregatu pod dom gdzie obciążenie poszczególnych faz jest NIE DO PRZEWIDZENIA jest bardzo ryzykowne! Jak już to dom podłaczyć po 1f i jak będzie potrzeba podłaczyć pompę ciepła (np. żeby zagrzać bufor albo podgrzać w domu) to podłączyć bezpośrednio pod agregat, odpiąć dom, zmienić tryb na 3f. Bardziej upierdliwe ale bezpieczne. Co więcej warto przy zasilaniu domu przejść na układ TNS ze standardowego IT w jakim pracuje agregat. Trzeba doziemić do DOBREGO I PEWNEGO (!!!!) uziomu jedną z żył roboczych (dowolną, ale najlepiej prawą jesli mamy piec gazowy na przykład) i sam agregat. No i wtedy powinna być także po drodze do odbiorów różnicówka koniecznie.

    • @mayczowiek2959
      @mayczowiek2959 17 днів тому

      Mam pytanie?Agregat posiada ATS,ale czy jest jakieś urządzenie,które można wpiąć za agregatem,aby uniknąć tego nierównego obciążenia faz,i nie uszkodzenia prądnicy.Dziękuję bardzo.

    • @mayczowiek2959
      @mayczowiek2959 17 днів тому

      Czy wystarczy tylko wpiąć przez ATS ?

  • @arturbazior6144
    @arturbazior6144 Рік тому +2

    Witam też musze kupić agregat i zrobić awaryjne zasilanie ten Daewoo fajny sprzęt około 6.5tys aja mam pompe jednofazową i panele pv i chciał bym zrobic taką instalacje taki agregat mysle ze by wystarczył by i jeszcze AGD do tego. Naipierw agregat musze kupić potem zrobic instalacje tylko niemam pojecia jak i co ale to na filmie mi sie podoba o takie cos mi ckodz.👍

  • @synek555
    @synek555 Рік тому +1

    Jakbyś zaizolować rurkę spalin wełna szklana to silnik uzyskał by większą sprawność. Gorące spaliny mają mniejszą gęstość czyli mniejsze opory ma silnik. Stosuje bandaże termiczne w motocyklach chłodzonych olejem. Silnik jest chłodniejszy nie męczy się w upały

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Myślę że ten agregat to nie jest auto sportowe i takie zabiegi nie są mu potrzebne 🙂 Zresztą izolowanie wydechu nawet w aucie ma na celu obniżenie temperatury dolotu co przy agregacie bez turbosprężarki i intecoolera chyba miła się z celem zupełnie. Jedyny sensowny aspekt izolowania wydechu to kwestia zmniejszenia kondensatu w rurze. Pozdrawiam!

  • @blofeld1410
    @blofeld1410 7 місяців тому

    Witam, Panie Łukaszu w filmie właściciel posiadał pompę ciepła ( możliwe że gruntową ) sam agregat 3-fazowy. Pytanie: Czy przy podłączeniu takiego agregatu nie wystąpi asymetria faz ? Pytanie2: Czy pompę ciepła 3 fazową można podpiąć pod agregat 1-fazowy by tej asymetrii nie było ( pytanie retoryczne ). ?

  • @wladoswlados
    @wladoswlados Рік тому +2

    Wszystko fajnie, ale juz chyba wszyscy z okolicy wiedza ze w jakies starej szopce stoi naprawde fajny agregat :D

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Słuszna uwaga! Sąsiedzi są lepsi od kamer 😁

  • @mieczysawadamczyk2644
    @mieczysawadamczyk2644 Рік тому +1

    Witaj Mistrzu, wszystko jest ok, tylko ten wydech mógłby być wyprowadzony niżej, silnik będzie się mniej męczył. Pozdrawiam.

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Cofanie skroplin to i owszem, puki zimny wydech to przez parę chwil trochę skroplin się cofa do tłumika. Jednak co do ciężkiej pracy silnika przez tak położony wydech to jakie są tego podstawy? No nie widzę powodów by tak miało być?

    • @mieczysawadamczyk2644
      @mieczysawadamczyk2644 Рік тому

      Wszystko jest ok, jak się z boku patrzy więcej się widzi. Pozdrawiam.

  • @jakubjaworski8832
    @jakubjaworski8832 Рік тому +3

    Jak Pan przeszedł z sieci IT, w której jest agregat na sieć TNS lub TNC(nie wiem w jakiej sieci jest budynek). Można prosić o jakiś schemat.

    • @pancerowany2008
      @pancerowany2008 Рік тому

      Zaraz zaraz. Generator nie jest IT. Może być I jeśli nie będzie uziemiony albo T . Pierwsza literka odnosi się do układu dostarczającego a druga do układu odbierającego. Zakładając że generator jest 3 fazowy i uziemiony to po dołączeniu do współczesnej sieci domowej z żyłami PE w gniazdkach,taki układ będzie miał oznaczenie TN-C-S.

    • @robertkowalski4519
      @robertkowalski4519 Рік тому

      To jest ciekawe pytanie sam bym przeczytał jak to zostało rozwiązane?

  • @robertkowalski4519
    @robertkowalski4519 8 місяців тому

    Witam pytanko z ciekawości na filmie około 0:39 min widzimy pionową rurkę wchodzącą do ziemi.Dobrze widzę że wychodzą z niej dwa przewody?z kolei w rurce grubszej mamy już chyba trzy przewody co?Jeden do zasilanie ze skrzynki drugi to z agregatu a trzeci?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  8 місяців тому

      Trzeci to zasilanie oświetlenia altanki 🙂

  • @tomekmuca3130
    @tomekmuca3130 Рік тому

    witam fajne wideo
    ja u siebie chcę zrobić coś podobnego- z tym że na agregacie 1 fazowym (inwerter 3 kW) przełącznik 3P+N producent nie pozwala na uziemienie jednego ze styków agregatu - tak abym uzyskał N, więc napięcie wynosi 230 V(pomiędzy stykami) (przy obciążeniu 2 kW sprawdzałem). Jeśli zmostkuję 3 fazy i podłącze je do 1 styku, a drugi no rozłączonego z WLZ przewodu N (nie chcę podać napięcia na sieć)- to stworzę rodzaj wyspy IT. a instalację potraktuję jako "przedłużacze" Wiem, nie powinno tak się robić, ale przy solidnym uziomie to czym będzie się różniło zasilanie w ten sposób urządzeń, od zrobienia pajęczyny z kilku przedłużaczy?
    bardzo proszę o opinię- pozdrawiam

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      To będzie wyspa IT. Takie rozwiązanie jest jak najbardziej ok. Taki układ obowiązkowo musi posiadać wyłącznik różnicowo prądowy lecz nie typu AC, minimum A. Z racji ceny w normalnych zastosowaniach AC jest ok lecz gdy agregat to inwrter powinna być minimum typu A. Pozdrawiam!

    • @tomekmuca3130
      @tomekmuca3130 Рік тому

      @@ElektroKwapi I w takiej sytuacji nie muszę uziemić jednego z wyjść gniazda agregatu- tak myślę, oczywiście agregat uziemiony i jescze techniczne pytanie- czy do bezpiecznej separacji agregata i WLZ wystarczy przełącznik 3P+N czy nie ma tam ryzyka sklejenia styków, czy lepiej zastosować ni tak ładne , ale na 100 % pewne rozwiązanie tzn wtyczka odbiorcza w rozdzielnicy i fizyczne przełączenie albo przewodu z WLZ, albo z agregatu. ? Minusem jest to, że w normalnej pracy przez cały czas zasilanie szło by przez to gniazdo, ale pomyślełem o gnieździe 32 A, a zabezpieczenia za licznikiem u mnie w domu to 25A, czy takie rozwiązanie nie byłoby bezpieczniejsze? No i jeszcze gdzie kupiłeś tą rurkę do spalin- szukam czegoś takiego

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      @@tomekmuca3130 Przy prawidłowo dobranej aparaturze nie ma ryzyka sklejenia styków. Przełącznik 4 torowy 3f+N zapewniamy pełną i wystarczającą separację od sieci. Jeden z Panów poruszył temat zdolności zwarciowej. I dobrze bo to ważny temat. Dobór aparatu nie może być przypadkowy! Proszę porównać TRACON SHK4-63 a Spamel PRZK 4-63. Nie ma uniwersalnego rozwiązania!

    • @tomekmuca3130
      @tomekmuca3130 Рік тому

      @@ElektroKwapi serdecznie dziękuję i pozdrawiam

    • @tomekmuca3130
      @tomekmuca3130 Рік тому

      @@ElektroKwapi to jeszcze , jeśli mogę zająć chwilę, to jaki przełącznik agregat - sieć byś polecił?

  • @damiansipowicz4695
    @damiansipowicz4695 Рік тому

    Z tego co zauważyłem podpiełeś się pod uziemienia tauronu albo kogoś innego... jeżeli to uziom tauronu to panowie mogą mieć małe problemy do ciebie bo należy wykonać indywidualne uziemienie, a najlepiej zrobić jeden dobry wspólny uziom i wtedy do niego podpiąć cała instalacje w budynku aby był jeden potencjał ziemi. Kolejna kwestia zaryzykwalbym tutaj jednak aby te rozwiązanie było zrobione na MAŁYM SZR- większy komfort i bezpieczeństwo. Czemu niedobezpieczasz lampek obecności fazy? To też odbiornik a one lubią sie palić i robić zwarcia. Są jednomodułowe zabezpieczenia do 3 faz. Linka podpięta do bednarki troszkę według mnie za cieńka...tym bardziej że zamontowany jest powiedzmy że ogranicznik przepię (simtec). Pozdrawiam.

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Witam🙂 Operatorem na szczęście nie jest tauron. Koledzy z Energi nie mają nic przeciwko aby wykorzystać jeden wspólny uziom. Co do lampek.. No to jest temat ciekawy jak świat długi i szeroki 🙂 Ja lampek nie dobezpieczam. To tak w wielkim skrócie. Robię to tylko w miejscach "poważniejszych" i jak jest projekt to wtedy trzymam się dokumentacji. W projektach jest albo i nie ma dobezpieczenia. Zgadzam się że jest to odbiornik i teoretycznie musi mieć zabezpieczenie nadprądowe choćby wkładkami aparaturowy 5x20 jak BZ-3 firmy F&f. Nie neguje i stosuje ale nie wszędzie. Lampki to specyficzny odbiornik. Ja nie miałem przypadku od 15 lat uszkodzenia kontrolki. Przy przepaleniu diody LED jest jeszcze w środku rezystor ograniczający prąd pracy diody. To temat szeroki jak świat jak już wspomniałem. Mały SZR czy duży SZR, to już nie robi różnicy. Zmienia to koszty i nie było mowy w tym przypadku o pracy automatycznej. Wymagany jest ATS producenta do sterowania agregatem. Nie da się tego zrobić bez dodatkowych kosztów. Ręczne załączenie bardzo się klientowi podoba 🙂 Pozdrawiam i dzięki za komentarz. (Te lampki to zmora elektryków 😋)

  • @DAWKO895
    @DAWKO895 Рік тому +1

    Witam jaki jest koszt takiego przyłącza ?

  • @maniekf2305
    @maniekf2305 Рік тому +3

    Z tygo co przeczytalem to ten agregat ma przelacznik miedzy gniazdami 230V i 400V, wiec i tak nie mamy pelnej mocy na 3 fazach. Jak w domu jest nie symetryczny pobór prądu to i tak się zjara. Gdy w domu wszystkie odbiorniki są na 230V ro lepiej kupić jednofazowy większej mocy.

    • @henrykk3516
      @henrykk3516 Рік тому +1

      Dokładnie tak jest. Dlatego podziwiam ludzi, którzy kupują ten chiński chłam z Allegro z mega turbo cudo mocą i napisami "PROFESSONAL", gdzie sprzedawca podaje moc (silnika spalinowego :))) np. 8000W i tu chyba jak naleje tam paliwa z bolidu F1, następnie 2500 W mocy maksymalnej prądnicy w układzie 3 fazowym, a dalej małym druczkiem, że tak faktycznie, to 1800W, a na jednej fazie 800W. Realnie da się podłączyć małą wiertarkę.

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +4

      Ten koreański agregat jest jest dość wysokiej klasy. Jego cena jest bardzo atrakcyjna w stosunku do parametrów i możliwości jakie daje. Możliwość współpracy z układem automatycznego załączenia rezerwy, miedziane uzwojenie, pełna moc prądnicy przy pracy na jednej lub trzech fazach, znakomita stabilizacją napięcia, duży zbiornik no czego chcieć więcej? Przełącznik na tablicy nie jest niczym innym jak przełącznikiem pomiaru napięcia woltomierza. Nie wpływa on na pracę prądnicy. Można go obciążyć niesymetrycznie! Agregat nie był zakupiony na allegro ale nawet gdyby był to co to zmienia? Jego prądnica jest wtedy gorsza? No ręce opadają jak ludzie wszystko wiedzą. Agregat przy obciążeniu niesymetrycznie działa prawidłowo. Firma Endres również ma tego typu rozwiązanie w swoich agregatach lecz droższe. Czy Daewoo nie mogło tego zrobić? No mogło i zrobiło. Trzeba jednak pisać bzdury typu brak sinusoidy na wyjściu itd. Pozdrawiam wszystkich Narzekaczy🙂 Nie starczy mi czasu na dyskusje ze wszystkimi ale mam nadzieję, że ktoś pozytywny wyciągnie z tego coś dobrego dla siebie! Niech każdy robi to co lubi i jak umie💪

    • @henrykk3516
      @henrykk3516 Рік тому +1

      @@ElektroKwapi Jeśli faktycznie jest produkowany w Korei, to zwracam honor. Proszę jednak sprawdzić, gdzie jest produkcja, bo z tego co widzę w jednym ze sklepów, to jest opisywany jako "agregat z silnikiem Daewoo".

    • @jacekgrzegorzek7367
      @jacekgrzegorzek7367 Рік тому

      On ma raczej osobne uzwojenia. Tak że w tym układzie połączeń nie da się pociągnąć całej mocy nominalnej jedną fazą. Tak że i tak powiem być w miarę symetrycznie obciążany. Pragnę jeszcze zwrócić uwagę na odprowadzenie ciepła. Przy otwartych drzwiach tej szopki będzie raczej ok. Ale obstawiam że właściciel je zamknie aby mu agregatu nie ukradli. Kolejny problem to fakt że zimą ten akumulator raczej się rozładuje i tak trzeba będzie szarpać ręcznie.

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +3

      @@jacekgrzegorzek7367 W praktyce przetestowany wszystko działa prawidłowo. Nie ma co gdybać, teoretyzować. Wszystko działa. W praktyce nigdy nie jest symetryczne obciążenie. Zawsze jest "w miarę symetryczne". Ten agregat pracuje prawidłowo przy mocno niesymetrycznym obciążeniu. Nie wnikam w konstrukcje prądnicy ani sposobie pracy stabilizacji, liczy się prawidłowa praca. Napięcia są stabilne. Obciążenie 4kW jednej fazy nie zaburza pracy prądnicy, wszystkie fazy mają nominalne napięcie. Szopka ma przewiewy takie, że nie grozi przegrzanie. Dach nie jest wiatroszczelny. Wszystko działa prawidłowo. Jest wyprowadzone gniazdo przy agregacie właśnie do podłączenia bezobsługowej ladowarki na okres zimowy. Agregat okresowo ma być odpalany aby testować jego gotowość. Jak z każdym agregatem, trzeba mu robić przeglądy i odpalenia. A jak wszystko zawiedzie to wtedy.. Ciągniemy linką 🙂 Wielu ludzi nie ma namiastki takiego rozwiązania i myślę, że by nie narzekali. Kolejna grupa robi przyłącza znacznie gorzej a najbardziej krytykują.
      Dziękuje za komentarz. Pozdrawiam!

  • @piotrwan8715
    @piotrwan8715 Рік тому +1

    Rozwiązanie ok chociaż przewody dociskane agregatem mnie drażnią. Fotowoltaika 5,2 pompa ciepła 3f , do tego takie rozwiązanie z generatorem w kotłowni bądź inne (akumulatorowe) jakie rozwiązanie zastosować?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Przewody dociskane agregatem? Nie bardzo rozumiem. Przy 3F odpada jakiekolwiek rozwiązanie akumulatorowe. Nie jest to nie możliwe ale koszta zamykają temat na starcie. Patrz powerwall itp rozwiązania Tesli. Falowniki hybrydowe.. Super! Tylko koszta są straszne. Pozdrawiam!

  • @seba123321
    @seba123321 Рік тому

    Pomysł rewelacyjny. Pytanie. Jak to wygląda od strony prawnej? Na stronach dostawców energii naczytałem się, że trzeba wystąpić o pozwolenie, projekt, podać 2 opiekunów takiej instalacji itp. Czy przechodzicie taką procedurę czy najzywczajniej to pomijacie?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  11 місяців тому

      Nigdy, przenigdy takich procedur nie wdrażałem o nigdy nie mam zamiaru. To jakby pytać dostawce energii elektrycznej czy mogę offgrid zrobić. Instalacja jest zabezpieczona, oddzielona w pełni od sieci zasilającej i już. Nikomu nic do tego. Wykonuje to wykwalifikowany elektryk, podpisuje się pod tym swoim nazwiskiem. Owszem opiekować się należy taką instalacją i robić jej przeglądy bo nic Noe jest wiecznie trwałe i bezpieczne. Gaśnica, wentylacja, stan przełącznika itd. To wszystko trzeba okresowo sprawdzać.

  • @michalmadej
    @michalmadej Рік тому +1

    Witam, posiadam taki agregat w wersji 1f. Chce go podłączyć pod instalację domową. Posiadam kuchnie indukcyjną ale nie zamierzam z niej korzystać podczas pracy agregatu. Zakupiłem przełącznik Spamel PRZK 4063 63A. Chce zmostkowac przewód fazowy z agregatu na wejściach fazowych tego przelacznika czy takie połączenie bedzie prawidłowe?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +1

      Tak. Będzie prawidłowo. Pozdrawiam!

  • @praktyczneinfo4607
    @praktyczneinfo4607 Рік тому +2

    Czy w takim agregacie trójfazowym jest N wydzielone ? a jak podłączyć agregat jednofazowy do instalacji jak tam nie ma N ?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Agregat to taki transformator z nieuziemionym punktem naturalnym. Czyli porównując to do sieci zasilającej będzie to układ IT. Kwestia uziemiania punktu neutralnego agregatu to powszechnie stosowana praktyka lecz wymaga analizy układu połączeń. Wpinając się w sieć odbiorczą która ma uziemiony punkt neutralny a odłączeniu ulegnie tylko faza to mamy sprawę załatwioną. Jednak wymaga to analizy i sprawdzenia. Pozdrawiam!

  • @arianboniek
    @arianboniek Рік тому

    Mam pytanie .Co w przypadku podłączenia agregatu jednofazowego ? Kiedy jedno L1 podłączam pod obwody a drugie wyjście z agregatu czyli L2 pod PEN? Będzie to działać ? Nie chce rozłączać PEN bo nie mam typowego przełącznika agregat sieć a zwykłym mam obawy .Mam taki przełącznik jak Pan zastosował

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +1

      Będzie 🙂

    • @W-Geo
      @W-Geo 7 місяців тому

      @@ElektroKwapi a czy to jest 100% bezpieczne dla odbiorników i ludzi takie podłączenie jeśli podłącze L1 pod L w obwodach a drugi L2 pod PE budynku i N w obwodach i do obudowy agregatu? Dodam że mam przełącznik sieć/agregat który mnie odpina od sieci 3f+N. A zasilanie agreatu mam mostek na 3 fazach na wejściu od agregatu.

  • @br754
    @br754 Рік тому +1

    Extra odcinek. Mam identyczny agregat, ale niestety moja pompa Panasonic T-Cap 3f nie chce z nim działać. Podobnie przenośna ładowarka do samochodu elektrycznego Juice Boostr 3f też po chwili wywala błąd, a Teslowska ładowarka 1f super działa. Czy jest jakiś sposób, by np. PC zadziałała z tym agregatem?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Zapady napięcia przy pracy z agregatu to temat rzeka. Jeszcze inna kwestia to zniekrztalcenia harmoniczne. Pompa z silnikiem inwerterowy będzie generować mniejsze zapady ale za to problemem mogą być zniekrztalcenia harmoniczne. Zwykła pompa sprężarkowa będzie robić spory zapad napięcia przy starcie ale nie będzie problemu z harmonicznymi.. No nie ma prostej odpowiedzi. Bezpiecznie jest mieć zapas mocy agregatu. To jednak generuje dodatkowe koszty. Złoty środek jest gdzieś po środku. Pozdrawiam!

    • @tomus4776
      @tomus4776 Рік тому +3

      Musi Pan zastosować dodatkowy stabilizator napięcia jak np. taki: Stabilizator napięcia AVR PRO 15kw 3-fazowy VOLT POLSKA - wtedy zadziała :)

    • @marcinsz4387
      @marcinsz4387 Рік тому

      Co się dzieje z T-CAP? Jaki wyrzuca błąd? Mam ten sam model pompy ciepła u siebie i rozważałem ten agregat.

    • @br754
      @br754 Рік тому +1

      @@marcinsz4387 w ogóle nie chce zastartować. Wyświetlacz w PC zapala się i po chwili przygasa i tak od nowa.

    • @br754
      @br754 Рік тому +2

      @@tomus4776 "Poszedłem" nieco dalej i przyszłościowo - zamontowałem 3 sztuki chińskie inwertery EaSun (SV IV, 5,6kW Ingrid), połączone w system 3-fazowy (paralell) z małym 5kW bankiem energii. I teraz ten agregat poprzez inwertery zasila moją 3-fazową pompę Panasonic T-Cap 12kW i nie wyrzuca żadnych błędów. Pozdrawiam

  • @karolman7264
    @karolman7264 Рік тому +1

    Mam pytanie odnośnie instalacji przyłącza agregaty prądotwórczego oraz czy stosuje się czujnik zaniku fazy między agregatem a siecią

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +1

      Takiego czujnika nie stosuje się w zwykłych warunkach. Tylko w przypadku układu SZR czyli samoczynnego załączenia rezerwy stosuje się tego typu układy. Przy ręczny załączaniu jest to zbędne. Co nam da wykrycie braku fazy? Brzęczenie dzwonka w rozdzielni? Zapalenie kontrolki? Bez automatycznej pracy to tylko zbędny bajer. Pozdrawiam!

    • @mariuszstefanski4261
      @mariuszstefanski4261 Рік тому

      @@ElektroKwapi Witam, czy wykonuje Pan takie prace związane z podłączeniem agregatu u klientów? Czy doradza Pan dobór aregatu ( producent, moc, itp.). Chciałbym aby agregat zasilał pracę pompy ciepła, falownik do PV, oraz lodówkę i jakieś oświetlenie 🙂

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Tak, wykonuje takie pracę i doradzam. Pozdrawiam!

    • @mariuszstefanski4261
      @mariuszstefanski4261 Рік тому

      @@ElektroKwapi poproszę o dane do kontaktu

  • @kamil5897
    @kamil5897 Рік тому +1

    W jakim układzie sieciowym pracuje agregat , czy PEN JEST rozlanczany jeśli mamy doczynienia z TNC jak to jest rozwiązane w tym przypadku pozdrawiam .

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      PEN to przewód ochronno-neutralny. Występuje w instalacji 2 przewodowe (1F) lub 4 przewodowej (3f). Praca agregatu współczesnej konstrukcji ze starą instalacją 2 lub 4 przewodową TN-C jest teoretycznie niedopuszczalna. Jest rozwiązanie aby to obejść tzw. WOJSKOWE które zresztą stosowałem w swojej karierze wojskowej jednak w cywilnych warunkach funkcjonuje przepis.. Raz rozdzielony przewód PEN na N i PE nigdzie indziej w instalacji nie może być łączony! To mądry i ważny przepis!

    • @radzio132
      @radzio132 Рік тому

      Kwestia czy z agregatu wychodzi L i N czy L1 i L2

  • @michafrank5437
    @michafrank5437 Рік тому

    Ciekawe rozwiązania, jestem początkującym elektrykiem, ile lat praktyki potrzeba, żeby wykonywać takie realizacje?, pozdrawiam

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +3

      Sprawa bardzo indywidualna. Każdy potrzebuję nieco innego czasu tak na naukę jak i praktykę. Myślę, że nie trzeba długiej praktyki jeśli się ma solidne podstawy teoretyczne. Wtedy wystarczy choćby krótkie podpatrzenie rozwiązań i można działać. Co innego samodzielne rozwiązywanie awarii, dobieranie konkretnych rozwiązań do wykonania zadania. Tutaj chyba uczciwie powiem, że praktyki nigdy mało! Ja sam wciąż się uczę, po jakimś czasie pewne rzeczy robię już inaczej.. To chyba się nazywa rozwojem 🙂 Moim zdaniem to normalne. Jeśli będziesz dokładny i myślał o bezpieczeństwie zacznij od teraz a doświadczenie przyjdzie samo!

    • @michafrank5437
      @michafrank5437 Рік тому

      Tak naprawdę to teorię też ogarniam od podstaw, bo jednak to prawda, fundamenty muszą być. Praktyka jest najważnjesza i dużo można nauczyć się z czasem. Chęci, determinacja i zaangażowanie najważniejsze.

    • @michafrank5437
      @michafrank5437 Рік тому

      @Łukasz Kwapiszewski a skąd najlepiej brać teorie, książki?

  • @ukaszs.2943
    @ukaszs.2943 Рік тому

    Nie gniazdo odbiornikowe, tylko wtyczka odbiornikowa stała. Sam agregat uziemiony? Poza tym to realizacja ok, Pozdrawiam

  • @krzysztoffqiu4907
    @krzysztoffqiu4907 Рік тому +4

    Cześć , praca wykonana ładnie, myk jest wszczegółach.
    Aparatura dobrana bardzo słabo, ledy fif pokażą co chcę, czy to będzie 120v czy 270v,
    przełącznik Agregat/sieć działa do pierwszego zwarcia międzyfazowego , zdolność zwarciowatego aparatu 0,48kA, zwykły es ma 6kA, coś musi wyparować, ochronniki simet ? tańszych nie było ?
    Wcześniej widziałem komentarze i kolega mówi, że niema oddzielnego zacisku PE naagregacie?
    To co robi ta nakrętka M8 po prawej na dole Panelu Agregatu z symbolem uziemienia?
    I nazywanie przyłączeniem na stałe agregatu po przez przewód onpd przez 2 wtyczki to chyba pomyłka.
    A co do obciążenia agregatu wymienionego w opsie do filmu, to poproszę włączyć wygrzewanie wody przez pompę ciepła, dać na płytę 2 garnki zimnej wody na lewą i prawą stronę i pokazać jak ten układ się zachowa.
    Dzięki za film i życzę więcej sukcesów.

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +5

      Może zacznę od tego, że bardzo szanuje każdy komentarz. Zdaję sobie sprawę, że czepianie jest w naturze ludzkiej i przyjmuję to na spokojnie 🙂. Każdy klient i każde zlecenie jest inne. Tak pod względem finansowym jak i wymagań technicznych. Inny zasób portfela ma bogaty rolnik a inny "Szary Kowalski". Nie można mierzyć wszystkich jedną miarą. Zakład produkcyjny będzie korzystał z agregatu za 100tyś zł a małe mieszkanie z agregatu za 2tyś zł. Jedno i drugie ma uzasadnienie i technicznie jak i ekonomicznie. W jednym przypadku będzie SZR pracujący automatycznie a w drugim ręczny przełącznik. To chyba zrozumiałe? Teraz do konkretów. Lampki F&F to NIE woltomierze, to najprostrza forma wskaźnika i nikt nie wymaga od nich aby zachowywały się jak przekaźnik napięciowy i gasły poniżej ustawionego progu. Przełącznik sieć-agregat firmy trakon posiada ZNAMIONOWY PRĄD KRÓTKOTRWAŁY WYTRZYMYWANY Icw 0,48kA który wcale mocno nie odbiega od podobnych konstrukcji innych producentów. Absolutnym błędem jest porównywać zdolność wyłączania zwarć podawaną dla np. Wyłącznika nadprądowego 6kA ze znamionowym wytrzymywany prądem krótkotrwałym podawanym dla rozłącznika lub przełącznika. Proszę nie mieszać pojęć bo to wprowadza innych mniej dociekliwych ludzi w błąd! Żaden rozłącznik nie ma prawa działać w obwodzie bez współpracy z wyłącznikiem nadpradowym lub innym zabezpieczeniem zwarciowym. Agregat ma podłączenie do uziemienia na obudowie i nikt tego nie neguje. Stałe przyłącze agregat odnosiło się do tego iż agregat jest umiejscowiony stacjonarnie i ciągle podłączony. Nie wymaga wyprowadzania, podłączania itd. Ochronnik Siemet? Tak są tańsze ale są też dużo droższe. Posiada warystory ochronne które spełniają swoje zadanie. Nie ma ekonomicznych podstaw by zastosować tam Dehna na 1000zł, zresztą wcześniej nie było tam WCALE ochrony przeciwprzepięciowej. Lepsza taka niż żadna 🙂. Pompa ciepła ma ograniczoną moc przez serwis i w żadnym przypadku nie przekroczy mocy znamionowej agregatu. Klientka wie, że przy pracy na agregacie nie może prac gotować itp w takiej formie jak z sieci. Jeden palnik na płycie i to nie jednocześnie z innym większym odbiornikiem. No to przecież zrozumiałe!
      Dziękuję za komentarz. Zmusił mnie do komentarzu i chyba dobrze. We wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek. Pozdrawiam serdecznie!

  • @tomaszcichy6649
    @tomaszcichy6649 Рік тому

    hej , mam problem u siebie , mam fotowoltaike i upsa 2 kw volta, jak wyczerpie troche akumulatory na fazie domowej (bo z ups mam wpiecty w glowna faze na dom, ) to czasami wyskakuje bezpiecznik jak przelaczam spowrotem na siec (wtedy zaczyna sie ladowanie aku 4x105 Ah ), albo w domu 16A albo w rozdzielnicy 25A. Nie wydaje mi sie ze ups zaczyna ladowac aku pradem wiekszym niz 25 A . dlaczego czasami wyskakuje bezpiecznik , stosuje takie same przelaczanie agregat siec jak masz ty,

    • @romanl2608
      @romanl2608 Рік тому +1

      Kondensatory sie laduja i ci wylacznik działa.

    • @tomaszcichy6649
      @tomaszcichy6649 Рік тому

      @@romanl2608 to jest wada upsa volta , myślałem że robią lepsze urządzenia , jednak nie ,

    • @romanl2608
      @romanl2608 Рік тому

      @@tomaszcichy6649 softstarcik i po klopocie

    • @tomaszcichy6649
      @tomaszcichy6649 Рік тому

      @@romanl2608 jak

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +1

      Duży pik prądowy powoduje zadziałanie członu zwarciowego wyłącznika nadprądowego. Aby tego uniknąć najprościej użyć softstartu. Firma f&f ma fajne rozwiązanie: MST-01. Jednak jego prąd pracy to 8A a w twoim przypadku to ciut za mało. Jednak warto spróbować. Drugie rozwiązanie zastosować bezpiecznik z charakterystyką C a jeśli taki masz to zmienić na D. Jednak wymaga to sprawdzenia lini czy ma wystarczająco niską impedancje pętli zwarcia. Można też zostawić wszystko jak jest i sam obwód UPSa "odsprzężyć" jakąś niewielką impedancją np dławikiem. Obniży pik prądowy i nie będzie wyzwalany człon zwarciowy w bezpieczniku. Dławiki takie mają wszelkiego typu filtry przeciwzakłóceniowe np. Ogranicznik przepięć F&F OP-230 albo znacznie lepsze lecz droższe rozwiązanie: dławik odsprzęgający TRACON Electric typ TTV-CSF35 z prądem pracy do 35A więc ma spory zapas. Pozdrawiam!

  • @greta7687
    @greta7687 Рік тому +2

    A czy na podłączenie agregatu do sieci domowej trzeba mieć pozwolenie zakładu energetycznego?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +1

      Do podłączenia do sieci tak. W takim układzie jak prezentuje agregat nie jest podłączany do sieci. Krótko mówiąc przy zastosowaniu przełącznika sieć-agregat 3F+N nie trzeba pytać ani prosić o zgodę. Wszystko musi być zrobione bezpiecznie, zgodnie ze sztuką i obowiązującymi normami i zaleceniami. Traktujmy instalacje "holistycznie" czyli całościowo. Inne będą kryteria w tartaku a inne w mieszkaniu 3 pokojowym.

    • @greta7687
      @greta7687 Рік тому

      Dziękuję.

    • @jacekgrzegorzek7367
      @jacekgrzegorzek7367 Рік тому +1

      Pozwolenia nie trzeba. Tylko zgłoszenie. Trzeba po prostu poinformować ZE w jaki sposób jest zrobione oddzielnie sieci ZE od agregatu. Czyli trzeba wpisać że ma się przełącznik generator - sieć takiego a takiego typu. Oczywiście to zgłoszenie podbija instalator z SEP

  • @kamildomanski7216
    @kamildomanski7216 Рік тому +1

    Agregat mam uziemiony a pomimo w obu otworach gniazda kontrolka wskazuje napięcie? Pomiędzy N a L mam 230 v a pomiędzy PE a L 115V, czy to normalne?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Uziemiona jest obudowa agregatu. Prądnica nie ma uziemionego bieguna neutralnego stąd takie napięcia. W większości przypadków nie stanowi to problemu. Gdy w instalacji jest kocioł gazowy może nie odpalać. Tyle..

    • @kamildomanski7216
      @kamildomanski7216 Рік тому

      @@ElektroKwapi tak zgadza się wszystko działa.

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      @@kamildomanski7216 👍

  • @mariusznowak2333
    @mariusznowak2333 Рік тому

    Witam jaki jest koszt zrobienia takiej modyfikacji w domku jedno rodzinnym nie liczac agregatu

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Koszt jest różny i zależy od kilku czynników. Pozdrawiam!

  • @marekpiotrowski5180
    @marekpiotrowski5180 6 місяців тому

    Mistrzu przelączanie na agregat powinno byc bez obciążenia...agregat musi byc bardzo dobrze uziemiony. Jedna faza powinna byc połaczona z pn i wyłacznik nad prądowy

  • @janm7813
    @janm7813 7 місяців тому

    Czy wszystkie zabezpieczenia i różnicówki działają poprawnie w rozdzielnicy głównej podczas zasilania z agregatu

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  7 місяців тому

      Wszystkie różnicówki działają poprawnie.

  • @danielc491
    @danielc491 7 місяців тому

    Dzień dobry Posiadam agregat tej samej firmy tylko jedni fazowy, podłączony przez DAEWOO ATS 15-230 GDA , na wyjściu za zastosowałem zabezpieczenie rocznicowo-prądowe, oraz nadprogramowe. Wyjście jest odseparowane od instalacji domowej. Agregat jest uziemiony (oczko uziemienia na obudowie, szpilka w ziemi). agregat jest w garażu przy domu (garaż ogrzewany), wylot spalin przez ścianę garażowa na wysokości ok 1 m do wyjścia tłumika, rura ocieplona wełną . Mam pytanie na wyjściu gniazda w trakcie pracy agregatu pojawiają się dwie fazy (sprawdzane próbnikiem elektr.). Próbnik świeci na kablu brązowym oraz niebieskim - czy to nie wpłynie na pracę urządzeń np : pralka , lodówka lub podłączonego małego ups-a. pozdrawiam

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  7 місяців тому

      W większości przypadków brak wydzielonego przewodu neutralnego nie wpływa na pracę urządzeń. Wyjątkiem są kotły gazowe które wymagają przewodu neutralnego do poprawnej pracy. Po właśnie takimi wyjątkami reszta będzie działać poprawnie. Lodówka, pralka, kuchenka, zmywarka, odkurzacz, klimatyzacja itp. będzie działać poprawnie. Instalacja musi mieć prawidłowo uziemiony przewód PE. Pozdrawiam!

    • @danielc491
      @danielc491 7 місяців тому

      Dziękuję za informację - wolałem się upewnić przed podpięcie domowego AGD @@ElektroKwapi

    • @danielc491
      @danielc491 7 місяців тому

      Natomiast mam jeszcze jedno pytanie. Na portalu elektroda- jest opis zrobienia na agregacie tzw. sztucznego zera, czyli jedno wyjście z gniazda agregatu idzie do uziemienia i jest także połączone z bolcem gniazda . Mam pytanie czy faktycznie to polaczenie daje tzw. zero oraz jeżeli na obudowie agregatu jest śruba na podłączenie uziemienia to połączenie kabla z uziemienia, które ma połączenie z wcześniej opisanym wyjściem z agregatu jest bezpieczne? Dziękuję za odpowiedz. Czy jest możliwe pokazanie na schemacie poprzez np. krótki film zrobienie takiego połączenia z zabezpieczeniem RCBO. Tak jak wspominałem wcześniej takie zabezpieczenia mam zrobione przed wejściem do ATS oraz za nim (czyli wyjście z agregatu). Męczę ten temat ponieważ zależy mi na "uzyskaniu jednej fazy" w stosunku do ups-a firmy INERGE, który wymaga określonego podłączenia w celu zachowania "stałej fazy" - podpięcie pod kocioł gazowy pozdrawiam@@ElektroKwapi

  • @GrzegorzBaszczak
    @GrzegorzBaszczak 10 місяців тому +1

    OOOO... Fajny pomysł z odprowadzaniem spalin :). Nie boisz się zatrucia mimo wszystko gdy jesteś w zamkniętym pomieszczeniu z włączonym agregatem?bo ja kupiłem agregat do garażu i mam zamiar zrobić odprowadzanie spalin tylko boję się zatrucia :(
    Aha! jak często zmieniasz olej ? Pytam bo ja akurat kupiłem agregat firmy Volt i w instrukcji pisze żeby wymieniać olej co miesiąc :/
    Pozdrawiam

  • @krzysztofrolnik6528
    @krzysztofrolnik6528 Рік тому

    Do odprowadzania spalin ta rurka od czego jest gdzie można kupić

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Internet. To rurka do spalin😉 są różne średnicę..

  • @Anatol.Junior
    @Anatol.Junior Рік тому +1

    Jeżeli nie jest to agregat opary na inwerterze to bym nie ryzykował. Nie wychodzi z niego czysty sinus.

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +1

      Nie żadnych podstaw aby tak twierdzić. Pozdrawiam!

    • @Anatol.Junior
      @Anatol.Junior Рік тому +1

      @@ElektroKwapi Mam Diesla 7kw i też ogólnie jest ok ale podłączyłem wrażliwe urządzenia elektroniczne przez UPSa , słuchać czasem jak przełącza przekaźnik więc są czasem jakieś złocenia ale poza tym ok

  • @czlowiek2012
    @czlowiek2012 Рік тому +1

    A proszę jeszcze opisać jak zrealizowana jest ochrona przeciwporażeniowa?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +2

      Przy pracy z sieci energetycznej układ zasilania to TN-C-S. Ochrona przy uszkodzeniu to samoczynne wyłączenie zasilania. Przy pracy z agregatu cała sieć jest w układzie TT. Przy pracy z agregatu dodatkową ochrona przed porażeniem jest wyłącznik różnicowo-prądowy. Cała instalacja w punkcie rozdziału sieci jest uziemiona. Dom oraz agregat mają wspólne uziemienie.

    • @czlowiek2012
      @czlowiek2012 Рік тому

      @@ElektroKwapi Czyli nie korzystał Pan z możliwości uziemienia samego agregatu w miejscu jego zainstalowania? Czy agregat ma on styk ochronny do podłączenia uziemienia? Tak się zastanawiam czy odległość agregatu od punktu rozdziału sieci nie spowoduje pojawienia się zagrożenia. Acha rozdzielił Pan 3 fazy i N-kę od sieci energetycznej przy przełączniku sieć-agregat a PE idzie do ZK?
      Tak przy okazji muszę przyznać Panu, że bardzo czysta fachowa robota.
      pozdrawiam
      Robert

    • @ukaszc3705
      @ukaszc3705 Рік тому

      @@czlowiek2012 Dołączam się do pytania kolegi. Czy rozdzielił Pan 3 fazy i i N-kę od sieci energetycznej przy przełączniku sieć-agregat?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +1

      Przełączane są 3 fazy oraz neutralny. Wszystkie przewody czynne są przełączane. Agregat jest uziemiony przez styk ochronny w gnieździe odbiorczym. Agregat jest zawsze podłączony do gniazda. Impedancja pętli zwarcia jest bardzo niska i zapewnia ochronę przy uszkodzeniu. Agregat ma na obudowie miejsce do podłączenia dodatkowego uziemienia gdy jest jego brak od strony odbiorczej.

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      @@ukaszc3705 3fazy + N rozdzielone od sieci.

  • @mariuszbakun2626
    @mariuszbakun2626 10 місяців тому

    Witam. Jaki przewód idzie do szopki (te 30m)?

  • @tomasz600
    @tomasz600 Рік тому +1

    WItam, podoba mi się film i rozwiązanie. Jeśli podłączę agregat do rozdzielni to mamy wszystkie 3 fazy w domu tak? Pompę mam na jednej z nich, pompa przy defroście potrafi przez ok 2 minuty ciągnąć 4,6kW. Ten Agregat da radę? może lepiej podłączyć tylko do fazy gdzie jest pompa przypisana? Z góry dzięki

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +2

      Radziłbym spiąć wszystkie fazy razem i podejście z agregatu wykonać 1fazowe. Oczywiście jeśli mamy możliwość zmostkować fazy a żaden odbiornik nie jest 3fazowy i wymagany do pracy. Jeśli musimy mieć 3 fazy to ten agregat daje radę obciążając 1 fazę taką mocą ale podkreślam każdy inny agregat 3 fazowy nie sprawdzi się absolutnie w takiej pracy. Agregat 3 fazowy do obciążeń 3 fazowych mniej więcej symetrycznych. Jeśli tak nie jest używamy agregatu 1fazowego. Pozdrawiam!

    • @praktyczneinfo4607
      @praktyczneinfo4607 Рік тому +2

      @@ElektroKwapi Nic się nie stanie jak zmotykuje się trzy fazy z agregatu ?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +1

      @@praktyczneinfo4607 Żebyśmy mieli jasność bo to istotna sprawa. Mając agregat 1-fazowy podłączany go do naszej instalacji w domu zasilanej z 3-faz po przez zmostkowanie 3-faz do jednej. Robimy tak tylko gdy żaden z odbiorników nie jest 3-fazowy np. Silnik pompy hydtoforowej itp. Czyli jeszcze bardziej precyzując, sieć zasilająca dom jest 3-fazowa ale instalacja odbiorcza już 1-fazowa. Mostki możemy wykonać na dwa sposoby, obydwa bezpieczne. Montując Wtyk Odbiornikowy 1fazowy mostek robimy odrazu na przełączniku sieć-agregat. Montując Wtyk Odbiornikowy 3-fazowy (bez żadnych mostków wtedy!) mamy możliwość podłączyć agregat 3-fazowy a jeśli chcemy podłączyć agregat 1-fazowy to musimy wykonać odpowiedni przewód w którym będą właśnie mostki i odpowiednie wtyczki. Przewód taki od strony agregatu ma wtyk 1-fazowy a od strony odbioru ma gniazdo przenośne 3-fazowe i w tym gnieździe jest mostek. Pozdrawiam!

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      @@praktyczneinfo4607 Nie wolno mostkować 3-faz z agregatu 3fazowego. Spowoduje to zwarcie międzyfazowe agregatu. Choć to oczywista sprawa dla Elektryków to piszę o tym aby ktoś nie popełnił poważnego błędu źle pojmując zagadnienie. Po oddzieleniu sieci zasilającej od domu możemy wtedy ją zmostkować do 1 fazy i zasilić agregatem 1 fazowym. Jeśli wszystkie odbiorniki są 1fazowe.

    • @praktyczneinfo4607
      @praktyczneinfo4607 Рік тому

      @@ElektroKwapi a jak agregat jednofazowy podpiąć do sieci dwu przewodowej TNC z zerowaniem ?

  • @jankestm9903
    @jankestm9903 Рік тому

    Jaki koszt materiału z wykonaniem usługi ?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Ceny tak wystrzeliły, że podawanie jakichkolwiek kwot rok po realizacji było by poważnym niedomówieniem.. Jednak na tamten czas to było ok 6.5 tys bez agregatu. Teraz każdy będzie się zastanawiał co w tej kwocie? No i tu powstaną niedomówienia a nie będę podawał dokładnych rozliczeń długości kabli, cen RBKa, ogranicznika mocy, złącza na licznik, nowego WLZ z lini napowietrznej, WLZ do domu, lini agregatu, prostej instalacji w szopce, przerobienia skrzynki w mieszkaniu i kilku innych prac o których wie tylko inwestor🙂 Teraz jak słyszę pytanie o ceny jest tylko jedna poprawną i uczciwa odpowiedź: Indywidualna wycena po oględzinach! No nie da się inaczej 🙂

  • @BESBEF
    @BESBEF Рік тому +1

    A jak z wyjściem z agregatu? Bo sprawdzając probówką to wychodzi na to, że agregaty nie mają wyjścia neutralnego. Przepraszam za laickie pytanie.

    • @twojelektryk9295
      @twojelektryk9295 Рік тому +1

      Mostkujesz n i PE i uziemiasz i jest git.
      Piece co działają

    • @BESBEF
      @BESBEF Рік тому +1

      @@twojelektryk9295 a jak uziemię agregat to niecwystarczy?

    • @pancerowany2008
      @pancerowany2008 Рік тому +2

      @@BESBEF Witam. JA nie miałem jeszcze czasu uziemić mojego Pezala i sprawdzić czy na jednym złączu w gniazdku typu Schuko "znika" potencjał. Bez tego uziomu faktycznie oba styki gniazdka są gorące co wcale nie jest niebezpieczne. Pezal jest całkowicie obudowany plastykiem więc użycie np. flexa na podwórku jest całkowicie bezpieczne (układ I). Widziałem też na YT myk polegający na uziemieniu generatora i zmostkowaniu jednego z gorących wyjść do tegoż uziomu. Wtedy niby tworzymy N ale czy to jest bezpieczne na elektroniki generatora to nie mam pojęcia. Instrukcja Pezala uza leżnia prawa gwarancyjne od "uprawnionego" podłączenia gen. do sieci domowej z obowiązkowym uziemieniem urządzenia. Pozdrawia m.

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      👍 Dokładnie tak. Pozdrawiam!

  • @lukewhaskavsky5493
    @lukewhaskavsky5493 Рік тому

    A jakiej mocy jest pompa ciepła?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Grzałki ograniczone są do 4 kW. Moc pompy max 6 kW

  • @bastian1809st
    @bastian1809st Рік тому +3

    Tak czytałem w opisie tego sprzętu 30l benzyny przy 50% mocy starczą na 17 godz czyli ok 40l na 24 godz jak by zima była i pompa by chodziła całą dobę plus reszta urządzeń. Czyli ok 250-300zl za dzień przy dzisiejszych cenach paliwa. Szczerze wolę nie mieć tęgo prądu przez te kilka dni co się nigdy u mnie w życiu nie zdarzyło i nie wydać 6500zl na agregat elektryk weźmie z 700zl za robotę i plus za paliwo. Tylko dla bogatych jak by tak zarabiać z 15 tys zł za miesiąc to bym założył.

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 Рік тому +3

      Ale w takich przypadkach agregat nie pracuje 24/7 bo to by człowieka finansowo zabiło. Osobiście bym włączył na 2-3 godziny żeby PC nagrzała dom i wodę do kąpieli i finał, a do lodówki jakiś UPS 150Ah żeby wytrzymał 18h pracy lodówki. Nie potrzebuję 6kW przez całą dobę.

    • @bastian1809st
      @bastian1809st Рік тому +1

      @@mateuszek2662 kolego podaj mi link do tych ups co 18 godz wytrzymają lodówkę , tv no i oświetlenie w domu. Kupię odrazu że 20 szt. 3 godz pracy pompy i co ona ci nagrzeje ???? Ledwo kilka stopni woda kotłowa się podgrzeje jak jest jest powyżej 10 stopni a jak będzie poniżej? jak będzie minus 10 i zacznue się defrist jak ja wyłączysz moment i wiatrak zamarznie. Pojęcia nie masz co piszesz przy misowych temp pompa musi pracować 24 h wyłącz ja na 10 godz tak kilka razy i pójdzie sprężarka na szmelc. Nie masz pojęcia to się nie wypowiadaj i Ludzi na straty nie narażaj.

    • @januszbobrow3431
      @januszbobrow3431 Рік тому

      @@bastian1809st Z tą sprężarką to jesteś pewny na 100% ? To jak w takim razie ludzie dużymi pompami grzeją tylko w taniej taryfie ? Wydaje mi się, że sprężarka ma własną grzałkę do utrzymywania temp. oleju i nie włączy się zbyt zimna. Oczywiście głowy nie dam, że nie jest to szkodliwe ale od razu na złom ???

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Nie jestem "pompiarzem" ale tak na chłopski rozum to wydaje mi się że nawet jak jest ogromny mróz a pompa się wyłączy a ma do tego prawo bo zanik prądu w sieci może się zdążyć o każdej porze dnia i nocy.. i w zimę.. i w lato to producent raczej jest przygotowany na taką ewentualność i nie sądzę żeby tak było. Mogę się jednak mylić i zaraz się okaże, że pompy ciepła się nie nadają do używania w naszym klimacie i z naszą siecią (w sensie wyłączana losowo z różnych powodów). Może jakiś Pompiarz się wypowie bardziej merytorycznie i fachowo. Czy ten "wiatrak" to zanarznie czy nie?

    • @bastian1809st
      @bastian1809st Рік тому +1

      @@ElektroKwapi no powiem ci tak jeśli będzie defrost ale to trwa dosłownie minutę może 1,30 i widać przestaje lecieć ale np jak by padał śnieg cma pompa nie stoi pod dachem ani z przodu tak z 3 m przed sobą nie ma jakiejś osłony nawet z siatki i na tą mata zaciemniająca aby tylko przewiew był to śnieg zatrzyma nawet jak by cały dzień padało ale wątpię że u nas tak by padało nie te czasy nawet u na ruskich tak nie pada.. także nad tym wystarczy pomyśleć aby śnieg nie zasypał wiatraka a jak zamarznie no to lipa trzeba czekać na odwilż albo grzaki włączać aby puściło próbować jak się jest w domu a nie w delegacji z tydz i domu nikt nie pilnuję

  • @krzysusolo9
    @krzysusolo9 Рік тому

    A powiedz mi tylko jak podłączyłeś 400v do domu z instalacją 230v bo się zastanawiam

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Jeśli w domu jest doprowadzona od licznika tylko 1 faza to korzystamy w agregacie również z jednofazowego gniazda. Jeśli w domu mamy doprowadzone od licznika 3 fazy to możemy albo korzystać w agregacie z 3 faz LUB.. Od strony agregatu ZMOSTKOWAĆ 3fazy do jednej i zasilać 1 fazą wszystko. Jeśli od licznika do rozdzielni mieszkaniowej są puszczone 3fazy a z nich zasilane odbiory 1fazowe w domu to agregat 3 fazowy podłączamy albo jako 3 fazowy tak jak sieć albo robimy mostek i z 1 fazy. W większości przypadków bezpieczniej jest robić mostek i korzystać z mocnego agregatu 1 fazowego (jeśli oczywiście nie ma potrzeby korzystać z odbiorników 3fazowych przy pracy na agregacie)

    • @krzysusolo9
      @krzysusolo9 11 місяців тому

      Dzięki za odpowiedź. Pytam bo mam agregat 8500w i są 3 gniazda 230v i jedno 400v te czerwone 3 fazowe a w domu mam przyłącze 230v z gniazdem niebieski 32A i nie wiem czy zmostkowac te 400 i zrobić 230 czy poprostu podpiąć się pod jedno gniazdo 230. Ma to sens?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  11 місяців тому

      Agregat masz 3 fazowy. Lepiej jakbyś miał o takiej Mocy lub nawet trochę słabszy 1 fazowy. Przy korzystaniu z 1 fazy w takim agregacie jesteś wstanie pobrać maksymalnie 1/3 Mocy. Maksymalnie! W twoim przypadku mając przyłącze 1 fazowe nie masz wyjścia. Możesz korzystać tylko z podłączenia 1 fazowego - niebieskie gniazdo w agregacie. W porywach max 4kW ale mało to prawdopodobne. Chyba, że to jakiś dobry agregat z dobrym AVR - lub specjalna wersja dualpower który daje tą samą moc na 3fazach co na 1F ale to zadkość i cena bardzo w górę idzie. Podsumowując u Ciebie lepszy byłby 1fazowy. Jednak skoro masz taki jaki masz to nie możesz się podpiąć inaczej nic pod 230V z niebieskiego gniazda w agregacie. Pozdrawiam!

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  11 місяців тому

      NIE MOŻESZ ZMOSTKOWAC 3 FAZ W CZERWONYM GNIEŹDZIE W AGREGACIE! ZROBISZ ZWARCIE NA PRĄDNICY!!

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  11 місяців тому

      Mostkować fazy możesz od strony odbiorów w celu zasilenia ich z jednej wspólnej fazy. Nieodwrotnie!

  • @pawelka7665
    @pawelka7665 Рік тому

    Jaki jest koszt wykonania takiej instalacji ?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Dziś już nieaktualny 🙂

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Każda tego typu praca wymaga indywidualnej analizy.

  • @andrzejch4219
    @andrzejch4219 Рік тому +1

    Wojna idzie ?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +1

      No nigdy nic nie wiadomo. Jak to mówią odnośnie broni.. Lepiej mieć i nie użyć niż musieć użyć a nie mieć. Pozdrawiam!

  • @rafawieruszynski7156
    @rafawieruszynski7156 Рік тому +3

    Cóż za profesjonalny agregat..
    Chińszczyzna z zapewne aluminiowym uzwojeniem😅

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Cóż za rzeczowy osąd 🙂 Pozdrawiam!

  • @piotr600
    @piotr600 Рік тому +2

    ha ha pierwszy start i wydech wylecial

    • @ukaszc3705
      @ukaszc3705 Рік тому

      Dokładnie. Też to zauważyłem. Warto to w jakiś sposób zabezpieczyć. Może jakaś metalowa opaska zaciskowa dałaby radę.

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Poprawione 😁

    • @januszbobrow3431
      @januszbobrow3431 Рік тому

      @@ukaszc3705 Ruscy na swoich filmach spawają to do tłumika, ponoć wszystko inne z czasem odpada...

  • @tadeuszniespozdzinski8804
    @tadeuszniespozdzinski8804 Рік тому

    Żenada

    • @janekpax5471
      @janekpax5471 Рік тому

      To to.
      Ja twój ojciec cię wychowała....

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Hej! Mógłbyś odrobinkę rozwinąć wypowiedź? Chodzi o moje zakola? Kiepski dźwięk? Za mała trzcionka na opisach? Czy tak po prostu po polsku Żenada dla zasady? Chyba, że to się tyczyło kolegi co podłączył agregat i ma asystenta Mocy 🙂🙂 Pozdrawiam!

  • @Bohdan5842
    @Bohdan5842 Рік тому

    Siłę wyraża się w NIUTONACH a nie w ilości faz!