Bardzo ciekawy materiał👍 Ten tor który podchodzi pod tunele od strony stacji w Jedlinie to nie tor postojowy a tor wyciągowy, który służył do prowadzenia manewrów na stacji. Układ torów w Jedlinie był tak skonstruowany aby manewry nie zakłócały ruchu na głównej linii z Wałbrzycha do Kłodzka. Był jeszcze jeden tor który kończył się wcześniej przed wiaduktem. Bardzo często projektanci i budowniczowie stacji kolejowych jeśli była taka możliwość wykorzystywali nachylenie terenu do układania torów wyciągowych. Ułatwiało to prowadzenie manewrów ponieważ robiła się taka naturalna górka rozrządowa 🙂
Tak się robiło, ale ten wyciąg był raczej w poziomie, a tory główne na spadku, stąd takie wrażenie. A tego jeszcze jednego toru kończącego się wcześniej nie było, to znaczy był, ale za pierwszym wiaduktem wchodził do toru wyciągowego. Na starych fotkach tego nie widać, stąd być może takie wrażenie.
@@misiukisiu Raczej zmierzyłem. Czynny tor na ostatnich 350 metrach przed wlotem do tunelu ma ok. 11 promili spadku (na tym odcinku biegnie równolegle do toru wyciągowego). Tor wyciągowy jest w poziomie.
@@RyszardSzymanowski Podoba mi się metoda pomiaru „raczej”, ale tez nie mam powodu tego podważać. Wypoziomowany tor ma dużo sensu w sytuacji, gdy wszystkie inne są na spadku. Choćby dla oporządzenia lokomotywy, żeby nie uciekła podczas czynności.
@@misiukisiu Metoda "raczej" polega na wykorzystaniu geoportalu. Równie stacyjne starano się budować w poziomie, bo to upraszcza wiele robót na stacji. Tory główne już za drogą rozjazdową mogły być po spadku, ale tor wyciągowy to tor stacyjny. Trzymał poziom 🙂. Natomiast co do obrządzania lokomotywy, to ten temat jest we wcześniejszym filmie.
Gdy tak słucham i oglądam różne filmy o Riese i ogólnie o tym co na Dolnym śląsku (podobno) Niemcy pozostawili to praktycznie w każdym filmie jest mowa o tym że tak naprawdę to nic nie można znaleźć i zbadać bo zawsze napotyka się jakiś dziwny i pozornie niewytłumaczalny opór władz wszystkich szczebli. A to nie udzielają zgody, a to przeciągają w nieskończoność jakieś procedury, nie odpowiadają na pisma a gdy ktoś na coś trafi to nagle się okazuje że w tak zwanym międzyczasie ktoś to coś zasypał, zrównał z ziemią, ogrodził, zakazał wstępu itp, itd. Mam na wytłumaczenie tego swoją teorię. Nie mam na to dowodów bo mieć nie mogę ale wygląda na to że gdy w grudniu 1970 roku rządy Polski i RFN podpisywały traktat o dobrym sąsiedztwie to podpisano także część tajną i prawdopodobnie od podpisania przez Polskę tej niejawnej części rząd RFN uzależnił podpisanie całego traktatu w ogóle. Władze polskie bardzo potrzebowały tego traktatu, przypomnijmy że były to dosłownie ostatnie dni sprawowania przez Władysława Gomułkę i Józefa Cyrankiewicza władzy w Polsce, do tego napięta sytuacja w kraju - tu trzeba dodać że traktat podpisano 7 grudnia a ledwo tydzień później a dokładnie 14 grudnia zaczął się strajk w Stoczni Gdańskiej który zapoczątkował tak zwane wydarzenie grudniowe - tak więc polskie władze wręcz rozpaczliwie potrzebowały jakiegoś sukcesu a tym sukcesem miał być ten traktat i były gotowe na wszystko byle uzyskać to porozumienie. Niemcy doskonale o tym wiedzieli i wymusili na stronie polskiej zobowiązanie (i o tym mówi część tajna ) do pilnowania żeby nikt niczego nie znalazł. Polska został zmuszona do przyjęcia roli stróża który pilnuje tego co Niemcy pozostawili na Dolnym Śląsku bez określenia do kiedy ma to trwać , w praktyce do chwili powrotu Niemiec do granic z 1937 roku i zgoda na to została zagwarantowana władzom Niemieckim w tej umowie. Jak widać władze Polski przestrzegają warunków tej umowy do dzisiaj i nic nie wskazuje na to żeby się coś w tej kwestii miało zmienić. Tak więc wszyscy miłośnicy historii, badacze i poszukiwacze mogą sobie chodzić po lasach, robić zdjęcia i tworzyć hipotezy i to wszystko co mogą. Gdy Niemcy tu wrócą, choćby po zniesieniu granic europejskich i utworzeniu jednego państwa europejskiego pod kierownictwem Berlina to szybko się okaże co kryją niemieckie archiwa. Wtedy dowiemy się czego nie wolno było odkryć.
Oj gościu, pierwsza część twojej wypowiedzi była jeszcze zgodna z wątpliwościami wszystkich. Cała reszta to teoria spiskowa osoby pokrzywdzonej przez naród który zawsze wybierał głupoli. Pamiętaj że ten kto ma pieniądze siłą rzeczy musi rozdawać nieco karty tak ?
@@szymonkowalik726 Od którego miejsca teoria jest spiskowa? Że Niemcy chcą zwrotu Ziem Zachodnich? Jedyne co można uznać za teorię spiskową to sprawa tajnego aneksu. Tu rzeczywiście nie ma i nie będzie dowodu są tylko poszlaki. Podam inny przykład na teorię spiskową. Rząd Wielkiej Brytanii utajnił po raz kolejny, teraz chyba do roku 2050 dokumenty dotyczące śmierci generał Sikorskiego w Gibraltarze. Dlaczego utajnił?
Ojojku, gościu ale masz bujną wyobraźnię na podstawie której kolejne pokolenia będą powielać takie dyrdymały. To co napisałeś całkowicie pozbawione jest logiki. Dlaczego? Nie będę uzasadniał, wystarczy "włączyć myslenie", a każdy dojdzie do tego że to co napisałeś jest NIEREALNE!!!
Mogli Niemcy zamknąć pociąg w tunelu nie przejmując się wilgocią i warunkami tam panującymi. Dlatego że w najczarniejszych scenariuszach nie spodziewali się że utracą te tereny. Może zakładali że dotrą do niego bezpiecznie i dosyć szybko po zakończeniu działań wojennych. Robisz dobrą robotę 👍 pozdro
@@Gdyby prosze nie wchodzić do tuneli i ogólnie na ten teren . tam grasują kwietniołaki. a jak już pan musi to prosze chciaż piwo mieć ze sobą żeby w razie czego obłaskawić rzeczonego
*Prawda jest taka że wątpię że niemcy zostawili to przypadkiem. To bardzo dobrzy stratedzy i co mieli skasować to zrobili, ale są ludzie którzy uniemożliwiają odkrycie. Kiedyś znajomy wybrał się z wykrywaczem i w środku lasu gdzie niewiadomo skąd wyskoczył facet z klamką i powiedział ze nie ma tu czrgo szukać*
Tym bardziej że byłem tam kiedyś na rowerze, nie zdawałem sobie sprawy z istnienia np. bunkra. Ten bukier ciekawi, może jego konstrukcja coś zdradza? Bo bunkier budowało się pod określone zadanie. Muszę się tam wybrać.
Jest tam gdzieś jakiś zasypany i przerwano poszukiwania... Trasa czy coś (bo już nie pamiętam) Ale miało oznaczenie 62..(to pamiętam bo skojarzyło mi się z zakazaną drogą w USA 64)...i raczej obstawiam że jak coś jest ukryte... To obstawiam że jest to min. uran..bo to Nasze najcenniejsze złoża 💪...a wtedy wiele u Nas wydobywano.... 😊
Swietny material Pawel👌🦉znajoma miejscowka ktora robi wrazenie i polecam kazdemu odwiedzic to miejsce kto bywa w tym rejonie odnośnie 3 tunelu łączącego linie 286 z 285 to by bylo nie lada wyzwanie roznica poziomów musieli by wykonac ogrom prac i jaki sens by mialo skrocic trasę przejazdu o jakies 5km omijajac Jedline Zdroj odnośnie schronu dla Pociagu Wodza jak dla mnie Tunel pod Wolowcem jak najbardziej moglby byc ze względu na bliskosc lokomotywowni w Walbrzychu mieli na miejscu zaplecze techniczne i to calkiem blisko po za tym dlugosc tunelu odpowiednia aby odstawic sklad 2 bezpieczne miejsce druga sprawa Alianci nie zapuszczali sie w te rejony bombowcami odnośnie góry Sajdak i Weglarz gdzie znajduja sie widoczne tunele na Twoim filmie sa one tajemnicze Andrzej z Kanalu ZNAKI tam robil swoje pomiary prosta metoda a rozdzki nie klamia sam widzialem jak robia robote bywajac z Andrzejem w terenie pozdro dla Andrzeja🦉😁Grzegorz Borensztajn rowniez pokazywal ze sa pozostalosci po zbiornikach wodnych w tym masywie widocznie komus zalezy aby tajemnica nie zostala odkryta w obecnych czasach przy tej technice można bylo by to zrobic super material pozdro dla Was👍🚅🦉👊🍀
Fajnie zrobiony materiał. Tematy związane z Riese będą interesujące jeszcze przez kolejne 100 lat więc zdecydowanie kanał ma potencjał :) Wleciał subik. Pozdrowienia ;)
Witam. Rzeczywistość pokazuje, że współcześnie ledwo radzimy sobie z utrzymaniem jednego tunelu z tych dwóch, które fizycznie są widoczne ☹️. Chodzi o te pod Sajdakiem ( przyjmijmy taką nazwę dla uproszczenia komunikacji). Trzeci byłby w tej sytuacji prawdziwym przekleństwem dla firmy odpowiedzialnej za tą linię kolejową. Być może Niemcy rozważali rozbudowę istniejącej w okolicy Jedliny Zdrój infrastruktury kolejowej w związku z budową Riese i w ramach tej koncepcji przewidywali konieczność budowy jakiegoś tunelu. Ale to tylko moje subiektywne założenie, które pozwala choć trochę zracjonalizować teorię trzeciego tunelu . Czy to już koniec serii o stacji kolejowej w Jedlinie Zdrój? Świetne ujęcia z drona. Pozdrawiam Radosław z Górnego Śląska.
Ja wziął bym pod uwagę wersję, że powstać miały dwa tunele. Rozpoczęto budowę pierwszego tunelu i przy okazji odstrzelono skaly i powstało podejście do drugiego tunelu mającego powstać w przyszłości. W czasie budowy pierwszego tunelu ujawniły się np. cieki wodne, albo jakiś pęknięcia itp. od strony gdzie miał powstać drugi tunel. Z tego powodu łatwiej było pozostawić przygotowane wcześniej podejscie po prawej stonie dla drugiego tunelu i zrobić nowe podejscie i wybudować drugi tunel po lewej a nie jak planowano pierwotnie po prawej i walczyć z niekorzystnymi warunkami.
Mam wrazenie, ze większość skradzionych rzeczy zostal ukryta na terenie Austrii. Ten kraj jakoś się wywinal odpowiedzialności za udział w wojnie , a posiada całą masę jezior i pieczar naturalnych, które zresztą były wykorzystane do ukrywania skarbow. Mało się o tym pisze i mówi.
16:25 Bunkrem to coś nie było na pewno, za to wygląda jak typowy betonowy zbiornik na wodę. Zwłaszcza że dookoła pełno jest pozostałości infrastruktury wodociągowej. Umieszczenie takiego zbiornika na szczycie wzgórza sprawia że powstaje znakomita wieża ciśnień (80-90m wysokości względem torów) bardzo niskim kosztem. W pobliżu były zakłady przemysłowe i duża stacja kolejowa więc zapotrzebowanie na wodę ogromne. Zresztą doliną zaraz na zachód od tunelu biegną wodociągi.
Do pokonywania wzniesień i spadków używa sie tzw cremaillere, czyli zębatki . Szeroko stosowane np w górach szwajcarskich. Proszę pomyśleć o tym rozwiązaniu. Być może ślady się znajdą.
Z moich informacji po lewej stronie od strony Jedliny do Głuszycy zajduje się grota która wchodzi w głąb wzniesienia i z informacji jakie kiedyś usłyszałem w górze miały znajdować się magazyny żywności ale czy to prawda nie wiem
Jeżeli Niemcy potrzebowaliby ukrycia dla pociągu, czy to sztabowego czy dla Hitlera to myślę że prościej ,szybciej i taniej było wybudować naziemny schron , obsypać ziemią i posadzić drzewa i krzaki.
Kiedys ok 40 lat temu w trzecim tunelu po prawej stronie znajdywaly się pancerne drzwi zamknięte na klucz. Po kilkunastu latach jak tam wróciłem nie bylo sladu po tych drzwiach, zostały zasypane gruzem skalnym. Jesli ktoś się nie boi mogę pokazac to miejsce ale potrzebna byla by koparka aby je odkopać.
A witam ,chodził kolega z różdżą w filmie kanału znaki i określął przebieg podziemnego tunelu na dużej długośi ,który uporczywie zmierza w kierunku Olbrzymiego przekopywania Gór Sowich.z tymi podziemiami,cos w tym musi być.
Witam ,poszukiwania jak zwykle zabierają czas,ale jest w tej okolicy dosyć dużó wykonanych sztolni,które w jakimś celu drążono,bo coś musiało być interesującego aby je wykopywac,myślę,że uran ,albo inny materiał promieniotwórczy,więcej zapewne wiedzy mają Rosjanie ,którzy ochoczo przystąpili do demontażu urzadzeń zastanych w 1945 r do momentu zejścia z tych terenów,a wkroczenia administracji polskiej,ale teraz z racji wojny na Ukrainie te tematy są utajnione.Rosjanie przy pomocy komunistycznej władzyw Polsce eksploatowali złoża uranowe,nim geolodzy w ZSRR nie odkryli bogatszych rud pierwiastków promieniotwórczych.Skały zawierają jakąś informację zalegajace wokół tych sztolni nawet śladowe ilości mówią dobitnie co wydobywali,chyba nikt do tej pory nie robił tam takich pomiarów skoro ludzie chodzą na wycieczki bez żadnych miernikach,które by informowały o promieniowaniu,do tej pracy przecież kierowano więzniów z obozów koncentracyjnych a zwłaszcza z Gross Rosen i na miejscu więzniów przywiezionych z Francji,według wypowiedzi miejscowego penetratora z okolic Głuszycy,który zresztą kreuje dziwne osobliwe historie.tuJeśli chodzi o tunel,to specjalnie bym się nie zdziwił ,gdyby sie okazało,że zaadaptowano jakąś sztolnie kopalni węgla w Górach Sowich i tam zdeponowano to co się im spodobało,tym co tam akurat rządzili w tamtym czasie.Kopalnie wegla kamiennego w Górach Sowich przecież istniały ,bo pozostały po nich sztolnie,w Głuszycy i nnnych wsiachJeśli się coś ukrywa ,wcale nie musi to być duży skłąd,tu zostawili wagon,gdzies tam ,na Dolnym Slasku takich tuneli jest kilka,ale chyba 12 czy jedenaście.Jedna Niemka mówiłą,że w okolicach Szczawienka jest co najmniej trzy tunele,ja myśłę,ż e ona zapewne myślała o tunelach pod nasypem kolejowym ,albo tunelu podziemnym i stacji przy obecnym Zus wWałbrzychu tam gdzie rzeka płynie pod ziemia,tam jest sporych rozmairó tunel,zwłąszcza,że tam była linia kolejowa wprowadzona pod ten hotel,bo dawniej to był tam hotel.Czyli patrząc przez różne pryzmaty wcale nie jest powiedziane ,że tor kolejowy nie został do tunelu zrobiony.O pewnych sprawach jak mieszkałem na Dolnym Slasku to zbyt wiele osób nie było informowanych.
Niemcy nie byli nieudacznikami, przemyśliwali sporo rzeczy daleko do przodu, myślę że też jak wielu strategów brali pod uwagę porażkę wojny. Widać z kim się układali w razie potrzeby ucieczki i gdzie aż uciekli jak przegrali wojnę, oraz jak mieli przygotowany szlak ucieczki. Podejrzewam że kosztowności które zabrali z podbitego terenu pojechały dużo wcześniej w bezpieczne miejsca do których oni również uciekli, a gdy już było wiadomo że wojna jest przegrana to kosztownościami też płacili za pomoc w opuszczaniu Europy i wiadomo kto im pomógł.
A nie pamiętam czy to wyjaśniałem, kształt starszego tunelu zmodyfikowano w latach 30 w trakcie remontu ze względu na postępujący nacisk górotworu i ryzyko zawalenia tunelu.
Swietny material Pawel👍Kolejowo jak lubie miejscoweczka znajoma oczywiście kazdemu polecam odwiedzic kto odwiedza ten rejon odnosnie schronu dla pociagu Adolfa obstawiał bym na Tunel pod Wolowcem z tego wzgledu ze Niemcy mieli Lokomotywownie w Walbrzychu Glownym gdzie bylo zaplecze techniczne dla parowozow mogli je zalac woda uzupełnić wegiel w razie awari dokonać wszelkich napraw odnośnie tunelu laczacego linie 286 z 285 omijając Jedline to wogole nie mialo by sensu różnica poziomow kawal roboty do wykonania i skrot trasy moze o jakies 5km to wogole byloby bez sensu natomiast wzgorze nad tunelami i wzgorze gdzie jest slynny bunkier jest tajemnicze co widać u Andzeja z Kanalu ZNAKI druty robia swietna robote w terenie i nie klamia sam widzialem jak nie raz u Andrzeja szalaly gdzies w terenie a zeby wykonac profesjonalne badania to zezwolenia ktorych nikt nie da sprzet i kupa pieniędzy musialaby na to isc owszem to jest do zrobienia ale komuś zalezy zeby tajemnica byla tajemnica Super robota chlopaki pozdro dla Was a ja lece na 12h powalczyc z pociagami👊🚅👍🦉👌pozdro🍀
@@tomdublin8701 Też bym obstawiał Wołowiec jakby co. Chociaż zdajesz sobie sprawę jak to ogranicza przepustowość linii. Zapewne wystarczyłoby ustawić pociąg na jakieś małej stacyjce, czy bocznicy w pobliżu i przykryć siatką maskującą. W przypadku trzeciego tunelu zasadnicze pytanie to "po co", potem kiedy i jak.
Dzień dobry miałem przyjemność bycia w Ludwikowicach gdzie proszony byłem skonfrontowania pewnych opowieści z radiestezja . Mogę Panu podpowiedzieć iż Muchołapka to była olbrzymia chłodnica na której były rozmieszczone rozgrzane izolatory chłodzone wodą gdyż niedaleko pod ziemią był pierwszy w świecie pracujący reaktor atomowy który został wywieziony przez Rosjan ale Niemcy prawdopodobnie mieli na ukończeniu reaktor atomowy na ukończeniu następny . ? Pytanie dlaczego były zwożone duże ilości rtęci ? ? Czy złoto Wrocławia było wywiezione z Wrocławia .? ?
😂😂😂 jak słucham tych poszukiwaczy tuneli i tajemnic wokół stacji Jedliny to mam ciągle usmiech na twarzy muszę was zasmucic tam nie ma, nie było i nigdy nie zbudowano ukrytych tuneli. Można w prosty sposób podważyć wszystkie te teorie, wystarczy pogrzebać dobrze w necie i porównać np. Same stare zdjecia np. Na pocztowkach jak podczas budowy czy poczatku eksploatacji wyglądał krajobraz w latach 1900 w okolicach np. Tuneli kiedy budowali i porównać z tym co jest. Chyba prusacy np. Przy budowie drugiego tunelu pod sajdakiem juz przewidzieli ze będzie 3 tunel 😂😂😂 to tylko przyklad ze zdjeciami można jeszcze w necie znaleźć inne programy ktore obalą te teorie wiec powodzenia w nakrecaniu sie i snucia wszelkich teori spiskowych 😅
Odpowiedź na zagadkę stanowi ten wiadukt przed tym tunelem i pytanie po co został zbudowany tak solidny i nowoczesny wiadukt o dużej nośności do lasu? A idąc dalej tropem pytanie o bocznicę która tam była przy tej estakadzie 😊
Wszystko wyjaśnione, a po co się buduje wiadukty z lasu do lasu nad drogami szybkiego ruchu o nośności min 32t? Przyjrzyj się całej linii a zobaczysz, że jest wyjątkowo mało przejazdów kolejowych. Była kasa, się budowało bezsensowne wiadukty. Tak samo jak dzisiaj. Nie wiem o jakiej estakadzie mówisz, nie ma tam żadnej. Pozdrowienia:)
@@Gdyby ten wiadukt z którego robione są ostatnie ujęcia. Jest to bardzo nowoczesna konstrukcja i o ile pamiętam jedna z dwóch w Europie o takiej konstrukcji w tamtych czasach. Nikt nie budował by coś takiego bez przyczyny w środku lasu. Jak już to drewniany by postawili dla furmanek z drewnem ale nie betonowy🦊 Niemcy jednak obok zbudowali bocznicę która kończyła się przed wiaduktem dużo wyżej niż tunel i ten wiadukt a więc coś ciężkiego rozładowywał i i przewozili na drugą stronę... Pytanie co i jak daleko?
@@grzes.witalis Nowoczesna w 1912 zgodzę się. Ale resztę wyjaśniam w innym filmie (o Jedlinie). Porządne wyjaśnienia masz też w książkach. Wyjaśnienie toru który błędnie nazywasz bocznicą również jest w filmie Jedlina cz2. Nie ma tam śladu po żadnej rampie, był to zwykły tor wyciągowy, taki sam jak po drugiej stronie stacji Jedlina. Polecam tamten film oraz książki m.in. dr Dominasa w temacie, oraz schematy stacyjne z różnych lat (w necie). Prozaiczne historie, jak historie innych wiaduktów na tej linii, np. w Ścinawce Średniej. A co się przewozi z lasu do lasu nad dzisiejszymi eskami i autostradami? Nic. Buduje się to po prostu tak, żeby do tematu nie wracać. I jak widać po 110 latach nadal stoi bez problemu.
@@Gdyby pewnie jest. Chodzi raczej o przysłowiowe szukanie problemu tam gdzie on nie istnieje. Ale miło że ktoś ma hobby które coś próbuje wyjaśniać i daje zajęcie powiązane z przyjemnością ☺ pozdrawiam.
Domniemany wjazd do ewentualnego tunelu do plac pod zaplecze logistyczne potrzebne podczas budowy tunelu. To inwestycja potrzebująca miejsca na maszyny, pomieszczenia na materiały i narzędzia oraz schronienie dla pracowników. Zbocze góry ma spore nachylenie i brak tam takiego terenu. Stąd to wyrobisko. Tak podpowiada logika jak również bezsens budowy linii w kier Świdnicy nad Jedliną.
Też tak sądzę, ale prawdopodobnie wcześniej było tam jakieś wyrobisko kopalniane, sądząc po starych mapach. Pojawiły się też informacje, że na zboczu Sajdaka od strony b. zakładów włókienniczych był jakiś obóz, brak jednak śladów po nim, a po wszystkich pozostałych są.
Po prawej stronie od wlotu tunelu była wnęka na narzędzia itp sprzęt potrzebny do budowy, na starych zdjęciach widać tą wnękę. Nie było 3 tunelu tak jak i nie ma tunelów pod górą Sajdak, to są tunele pod Węglarzem.
Nazwa Węglarz występuje jedynie w Górach Sowich. Zbocze położone na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich, w północno-środkowej części pasma Gór Sowich, około 1,8 km na północny wschód od Wielkiej Sowy. Podobnie jak nazwę Bad Charlottenbrunn nie przetłumaczono 1:1 tak i tu mamy taką sytuację. Góra może mieć różne wierzchołki - przykład: Rysy. W PL 2499, w SK 2503mnpm
@@Gdyby Sajdak jest po prawej stronie a tunele co z resztą pisze na tablicy w dosłownym znaczeniu węglowa góra , oczywiście jest tylko oznaczenie góry 92, dlatego wszyscy mówią że to pod górą Sajdak co jest nie prawdą, bo gdyby to było pod Sajdakkiem to prawdopodobne nazwa na tablicy była by inna.
@@D.D75 Problem w tym, że na mapie polskiej i Google góra Sajdak jest oznaczona przy innym wierzchołku niż na niemieckiej Koehler Berg. Góra Sajdak i Koehlerberg to jedno i to samo. A inny kwiatek to przełęcz pod Wawrzyniakiem, która wcale nie jest pod rzeczonym wawrzyniakiem. 🙂
@@D.D75 Węglowej góry obecnie nie ma, bo to była nazwa niemiecka. Obecnie ta góra nazywa się Sajdak. Osobiście widziałem, na różnych mapach ze szczyt był zaznaczamy w różnych miejscach. Na mapach jest więcej tzw kwiatków, np mapy podają że szczyt Ostoji jest wyższy od Rarogu, a ja twierdzę że Raróg jest WYŻSZY!! Idzie ktoś na zakład o duże pieniądze że nie mam racji?☺
Witam .Nie wiele tak rozsądnych wypowiedzi słyszę. Rzeczowe i pokazuje że są konkretne za i przeciw .Niemców akuratnie ich nie można powiązać z idiotycznymi pomysłami .Jak z tym złotym pociągiem .Wystarczyło iść do archiwum by dowiedzieć się że w tym miejscu była mijanka Pociągów Powodzenia
Pod Sajdakiem nie ma żadnego tunelu. Ja wiem że to jest umowna nazwa. Lecz to wzniesienie gdzie tunele istnieją ma nazwę. Jest na starych mapach niemieckich. Bolszewicy polscy, jednak nie nazwali tej górki.
Nie ma tam zadnego tunelu. Sa surowe sztolnie zasypane za stacją w Walimiu oraz z dawnym zakladem w Gluszycy(nie schrony) . Tysiąc lat sie o tym mówi ale nie ma osob do kopania tego. 😬
Wiecie dobże że pociąg .był .ale nie ma go u nas .co do archiwuw .i planów to nie w berlinie a kgb szukajcie .odpowiedź znacie kto ma to złoto .a z nas się śmieją.to nie drwina poważnie .
Też ciekawe jest ( Landzberg) Górowo Iławeckie 1935 r Adolf Hitler wizytuje na stacji foto Mercedesy terenowe jak tam przyjechał pociągiem pancernym? Na foto tego nie widać Miał jechać na poligon Stalbac
Ruskich goniły hybrydy, bo wcześniej nachlali się paliwa lotniczego. Ja, jakbym się go nachlał, to bym zdechł. ale ruskie mocne są i spożywanie paliwa lotniczego powoduje u nich tylko hybrydowe wizje.
dla niemieckiej inżynier budowlanej wybudowanie czego kolwiek nie stanowi żadnego problemu to polacy nie potrafią budować i są w tej branży za Niemcami jakieś 50 lat
Ten pociąg to nie jest żadne Złotno żadne wartości tam są prawdopodobnie jakiś artefakty wojenne a po drugie dokumenty są wywiezione do Ameryki przez jakiegoś wysokiego funkcyjnego oficera któremu dawało wolność a na pewno jest coś takiego ukrytego jak pociąg
Siema Uważajcie na sokistów bo za przejście tunelem jest surowo karane do 500zł Jestem miejscowy i wiem co się dzieje, żadna gadka typu że nie ma torów i że to miejsce turystyczne nie działa, nawet prowadzący może dostać karę bo jest tam nagrany.Sam miałem taką nieprzyjemność a lubię tunele.
Większość tych histori... wielkich tajemnic Dolnego Śląska... to tylko podsycanie napięcia... Większość hipotez... niby wspomnień ... to tylko podsycanie i wmawianie różnych teorii... Większość tych historii to domysły... historia i dokumenty często obalają te teorie tych pseudo poszukiwaczy ...oni sami wmawiają nam że tam czy tam był jakiś tunel, jakis magazyn, coś tam chowali... przy dzisiejszej technologii satelitarnej, komputerowej, urządzeń badających 2-10 Czy 50m w głąb terenu snują domysły.. wydaje się to śmieszne 😂 co próbują nam wmówić. Pewnie coś tam jeszcze siedzi w ziemi ale czasami te wywody trzeba brać z przymrużeniem oka😂😂😂
No dobrze, analitycznie bardzo poprawnie, merytorycznie i obiektywnie gawożysz o tych zagadnieniach, Panie Gdyby. Fajna nowa alternatywa wśròd prześcigających się "znafcuf" Riese oraz tajemnic Dolnego Śląska, przeuroczego regionu Polski, w ktòrym spędzałem każde wakacje. Kiedy wakacje były jeszcze wakacjami...:) Dokładnie rzecz ujmując, był to Wałbrzych i Mieroszòw, gdzie mieszka rodzina po kądzieli (czyli ze strony mamy...:))) Pozdrawiam wszystkich pozytywnie pierdolniętych...;)))
@@misiukisiu ... Umowne są podziemia i skarby tam "schowane". Wszyscy wiedzą, że wszystko co podczas wojny ukryto, już dawno jest odkopane i leży w prywatnych kolekcjach wariatów zarządzających trzodą. Podobnie było z bursztynową komnatą. Jest zwrócona Rosjanom i odbudowana w pierwotnym miejscu. Tych przykładów jest ogromna ilość.
@@adapaitsmyname Nie możesz założyć, że wszystko jest już odkryte i odkopane. Większość „skarbów” na pewno została zabrana tuż po wojnie, ale miejsca ich ukrycia bywały odstrzelone. Tak było na Pętli Boryszyńskiej w OWB/MRU. Może trudno w to uwierzyć, ale 25 lat temu obiekt Włodarz był niedostępny i krążyły o nim podobne mity. Odkopywałem (nie sam;) jedno i drugie akurat i nie po to by znaleźć bursztynową komnatę i złoty pociąg, tylko żeby przekonać się że istnieją. Można wiec udowodnić lub wykluczyć. Ten film akurat wyklucza i odkłamuje.
@@misiukisiu ... Riese budowali od środka góry do zewnątrz. Dlatego tak , że przypuszczali , że nie zdążą dokończyć w czasie działań wojennych. Myśleli , że zaraz po wojnie dokończą, lecz granice, niespodziewanie, powstały w innych miejscach. Więc Riese jest skończone w środku i dostęp do tej części jest zablokowany. Jedyne co tam mogli pozostawić to jakieś maszyny i technologiczne nowinki. Wiadomo że tam coś jest , bo woda wypływająca do korytarzy ze środka góry ma w sobie skład oleju napędowego. Tyle lat się tam ona sączy. Lecz nigdy nie pozwolą na wejście do tych obiektów, choćby dlatego, że władze są strażnikami tajnych obiektów globalistów.
Materiał tyle razy omawiany ,nie ma i nie było sensacji te wypociny są żałosne ,polecam rzeczowe wypowiedzi a nie kogoś kto chce zabłysnąć a ludki bez podstawowej wiedzy w temacie się wypowiadają !!!
Bardzo ciekawy materiał👍 Ten tor który podchodzi pod tunele od strony stacji w Jedlinie to nie tor postojowy a tor wyciągowy, który służył do prowadzenia manewrów na stacji. Układ torów w Jedlinie był tak skonstruowany aby manewry nie zakłócały ruchu na głównej linii z Wałbrzycha do Kłodzka. Był jeszcze jeden tor który kończył się wcześniej przed wiaduktem. Bardzo często projektanci i budowniczowie stacji kolejowych jeśli była taka możliwość wykorzystywali nachylenie terenu do układania torów wyciągowych. Ułatwiało to prowadzenie manewrów ponieważ robiła się taka naturalna górka rozrządowa 🙂
Tak się robiło, ale ten wyciąg był raczej w poziomie, a tory główne na spadku, stąd takie wrażenie. A tego jeszcze jednego toru kończącego się wcześniej nie było, to znaczy był, ale za pierwszym wiaduktem wchodził do toru wyciągowego. Na starych fotkach tego nie widać, stąd być może takie wrażenie.
@@RyszardSzymanowski Raczej, czy mierzyłeś spadki?
@@misiukisiu Raczej zmierzyłem. Czynny tor na ostatnich 350 metrach przed wlotem do tunelu ma ok. 11 promili spadku (na tym odcinku biegnie równolegle do toru wyciągowego). Tor wyciągowy jest w poziomie.
@@RyszardSzymanowski Podoba mi się metoda pomiaru „raczej”, ale tez nie mam powodu tego podważać. Wypoziomowany tor ma dużo sensu w sytuacji, gdy wszystkie inne są na spadku. Choćby dla oporządzenia lokomotywy, żeby nie uciekła podczas czynności.
@@misiukisiu Metoda "raczej" polega na wykorzystaniu geoportalu. Równie stacyjne starano się budować w poziomie, bo to upraszcza wiele robót na stacji. Tory główne już za drogą rozjazdową mogły być po spadku, ale tor wyciągowy to tor stacyjny. Trzymał poziom 🙂. Natomiast co do obrządzania lokomotywy, to ten temat jest we wcześniejszym filmie.
Materiał ciekawy i profesjonalnie przygotowany👍. Pozdrawiam👊.
Dziękuję Marcinie:)
Gdy tak słucham i oglądam różne filmy o Riese i ogólnie o tym co na Dolnym śląsku (podobno) Niemcy pozostawili to praktycznie w każdym filmie jest mowa o tym że tak naprawdę to nic nie można znaleźć i zbadać bo zawsze napotyka się jakiś dziwny i pozornie niewytłumaczalny opór władz wszystkich szczebli. A to nie udzielają zgody, a to przeciągają w nieskończoność jakieś procedury, nie odpowiadają na pisma a gdy ktoś na coś trafi to nagle się okazuje że w tak zwanym międzyczasie ktoś to coś zasypał, zrównał z ziemią, ogrodził, zakazał wstępu itp, itd. Mam na wytłumaczenie tego swoją teorię. Nie mam na to dowodów bo mieć nie mogę ale wygląda na to że gdy w grudniu 1970 roku rządy Polski i RFN podpisywały traktat o dobrym sąsiedztwie to podpisano także część tajną i prawdopodobnie od podpisania przez Polskę tej niejawnej części rząd RFN uzależnił podpisanie całego traktatu w ogóle. Władze polskie bardzo potrzebowały tego traktatu, przypomnijmy że były to dosłownie ostatnie dni sprawowania przez Władysława Gomułkę i Józefa Cyrankiewicza władzy w Polsce, do tego napięta sytuacja w kraju - tu trzeba dodać że traktat podpisano 7 grudnia a ledwo tydzień później a dokładnie 14 grudnia zaczął się strajk w Stoczni Gdańskiej który zapoczątkował tak zwane wydarzenie grudniowe - tak więc polskie władze wręcz rozpaczliwie potrzebowały jakiegoś sukcesu a tym sukcesem miał być ten traktat i były gotowe na wszystko byle uzyskać to porozumienie. Niemcy doskonale o tym wiedzieli i wymusili na stronie polskiej zobowiązanie (i o tym mówi część tajna ) do pilnowania żeby nikt niczego nie znalazł. Polska został zmuszona do przyjęcia roli stróża który pilnuje tego co Niemcy pozostawili na Dolnym Śląsku bez określenia do kiedy ma to trwać , w praktyce do chwili powrotu Niemiec do granic z 1937 roku i zgoda na to została zagwarantowana władzom Niemieckim w tej umowie. Jak widać władze Polski przestrzegają warunków tej umowy do dzisiaj i nic nie wskazuje na to żeby się coś w tej kwestii miało zmienić. Tak więc wszyscy miłośnicy historii, badacze i poszukiwacze mogą sobie chodzić po lasach, robić zdjęcia i tworzyć hipotezy i to wszystko co mogą. Gdy Niemcy tu wrócą, choćby po zniesieniu granic europejskich i utworzeniu jednego państwa europejskiego pod kierownictwem Berlina to szybko się okaże co kryją niemieckie archiwa. Wtedy dowiemy się czego nie wolno było odkryć.
Oj gościu, pierwsza część twojej wypowiedzi była jeszcze zgodna z wątpliwościami wszystkich. Cała reszta to teoria spiskowa osoby pokrzywdzonej przez naród który zawsze wybierał głupoli. Pamiętaj że ten kto ma pieniądze siłą rzeczy musi rozdawać nieco karty tak ?
Spoko! Niemcy nadal trzymają rękę na pulsie!
@@szymonkowalik726 Od którego miejsca teoria jest spiskowa? Że Niemcy chcą zwrotu Ziem Zachodnich? Jedyne co można uznać za teorię spiskową to sprawa tajnego aneksu. Tu rzeczywiście nie ma i nie będzie dowodu są tylko poszlaki. Podam inny przykład na teorię spiskową. Rząd Wielkiej Brytanii utajnił po raz kolejny, teraz chyba do roku 2050 dokumenty dotyczące śmierci generał Sikorskiego w Gibraltarze. Dlaczego utajnił?
Ojojku, gościu ale masz bujną wyobraźnię na podstawie której kolejne pokolenia będą powielać takie dyrdymały. To co napisałeś całkowicie pozbawione jest logiki. Dlaczego? Nie będę uzasadniał, wystarczy "włączyć myslenie", a każdy dojdzie do tego że to co napisałeś jest NIEREALNE!!!
@@antymisiek2972 Uzasadnij.
Bardzo fajnie ilustrowane graficznie są te filmy. Szacunek za wysiłek i talent.
Mogli Niemcy zamknąć pociąg w tunelu nie przejmując się wilgocią i warunkami tam panującymi. Dlatego że w najczarniejszych scenariuszach nie spodziewali się że utracą te tereny. Może zakładali że dotrą do niego bezpiecznie i dosyć szybko po zakończeniu działań wojennych.
Robisz dobrą robotę
👍 pozdro
Ciekawy argument, w zasadzie do końca im się wydawało, że wygrają. Przynajmniej tak głosiła propaganda. Dzięki, pozdrowienia:)
@@Gdyby prosze nie wchodzić do tuneli i ogólnie na ten teren . tam grasują kwietniołaki. a jak już pan musi to prosze chciaż piwo mieć ze sobą żeby w razie czego obłaskawić rzeczonego
Siemka 👊 No ciekawie 🤔👍 Pozdrawiam Serdecznie z Miechowic 🍀⚒️💚
Bardzo dobra robota z waszej strony.Ciekawy materiał .Oglądam z zainteresowaniem. Jestem miłośnikiem SUDETÓW i ich tajemnic. Z poważaniem. Andrzej!
Jesteście wspaniałymi eksploratora i. Pozdrawiam Andrzej
Super
Jaka kameræ dokumentuje cię
*Prawda jest taka że wątpię że niemcy zostawili to przypadkiem. To bardzo dobrzy stratedzy i co mieli skasować to zrobili, ale są ludzie którzy uniemożliwiają odkrycie. Kiedyś znajomy wybrał się z wykrywaczem i w środku lasu gdzie niewiadomo skąd wyskoczył facet z klamką i powiedział ze nie ma tu czrgo szukać*
Dzienx za film👌
To ja dziękuję Andrzeju!
Pozdro Panowie👊🦉👍🚅🍀
Pozdrawiamy z Czech i dziękujemy za Pana pracę 👍👍👍👍
Bardzo mi miło ja również dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
Dzięki za materiał. Bardzo konkretny💪👍I po micie,trochę szkoda😉👍Mimo wszystko ja będę szukał dalej 😉👍
Fajnie poprowadzony i zmontowany materiał. Aż dziw, że po tylu latach nadal nie ma jednoznacznych odpowiedzi 🤔 Pozdrawiam 🖐️
Bardzo ciekawe. Tunel nie znaleziony, ale miło posłuchać jakie były możliwości ukrycia skarbów, kosztowności. Pozdrawiam
Tym bardziej że byłem tam kiedyś na rowerze, nie zdawałem sobie sprawy z istnienia np. bunkra.
Ten bukier ciekawi, może jego konstrukcja coś zdradza? Bo bunkier budowało się pod określone zadanie. Muszę się tam wybrać.
Interesujący kanał. Trafiłam tu dziś i subskrybcji leci od razu
Jest tam gdzieś jakiś zasypany i przerwano poszukiwania... Trasa czy coś (bo już nie pamiętam) Ale miało oznaczenie 62..(to pamiętam bo skojarzyło mi się z zakazaną drogą w USA 64)...i raczej obstawiam że jak coś jest ukryte... To obstawiam że jest to min. uran..bo to Nasze najcenniejsze złoża 💪...a wtedy wiele u Nas wydobywano.... 😊
Wspaniała produkcja. historyczna
Swietny material Pawel👌🦉znajoma miejscowka ktora robi wrazenie i polecam kazdemu odwiedzic to miejsce kto bywa w tym rejonie odnośnie 3 tunelu łączącego linie 286 z 285 to by bylo nie lada wyzwanie roznica poziomów musieli by wykonac ogrom prac i jaki sens by mialo skrocic trasę przejazdu o jakies 5km omijajac Jedline Zdroj odnośnie schronu dla Pociagu Wodza jak dla mnie Tunel pod Wolowcem jak najbardziej moglby byc ze względu na bliskosc lokomotywowni w Walbrzychu mieli na miejscu zaplecze techniczne i to calkiem blisko po za tym dlugosc tunelu odpowiednia aby odstawic sklad 2 bezpieczne miejsce druga sprawa Alianci nie zapuszczali sie w te rejony bombowcami odnośnie góry Sajdak i Weglarz gdzie znajduja sie widoczne tunele na Twoim filmie sa one tajemnicze Andrzej z Kanalu ZNAKI tam robil swoje pomiary prosta metoda a rozdzki nie klamia sam widzialem jak robia robote bywajac z Andrzejem w terenie pozdro dla Andrzeja🦉😁Grzegorz Borensztajn rowniez pokazywal ze sa pozostalosci po zbiornikach wodnych w tym masywie widocznie komus zalezy aby tajemnica nie zostala odkryta w obecnych czasach przy tej technice można bylo by to zrobic super material pozdro dla Was👍🚅🦉👊🍀
@@radekkiki zazdroszcze Ci foty rob posylaj i udanego pobytu na rejonie stary👊👍🦉👊
Ale super 👌
Widze podobienstwo w architeckturze i wykonaniu budowli z okolic Tarnowskich Gor.
Bardzo mi było miło obejrzeć Wasz film 🙂
No cóż - fajny materiał i dobrze zrealizowany - pozdrawiam , jeżdżę tam od 1992 i trochę mam informacji innych . Pozdro
Ciekawy Odcinek I Ważne Fakty✌️👍.!!!!,
Fajnie zrobiony materiał. Tematy związane z Riese będą interesujące jeszcze przez kolejne 100 lat więc zdecydowanie kanał ma potencjał :) Wleciał subik. Pozdrowienia ;)
lubie ten kanal. wywazone opinie, ciekawe informacje bez pajacowania oraz papiezowania.
Jak zwykle świetna robota👍
Witam. Rzeczywistość pokazuje, że współcześnie ledwo radzimy sobie z utrzymaniem jednego tunelu z tych dwóch, które fizycznie są widoczne ☹️. Chodzi o te pod Sajdakiem ( przyjmijmy taką nazwę dla uproszczenia komunikacji). Trzeci byłby w tej sytuacji prawdziwym przekleństwem dla firmy odpowiedzialnej za tą linię kolejową.
Być może Niemcy rozważali rozbudowę istniejącej w okolicy Jedliny Zdrój infrastruktury kolejowej w związku z budową Riese i w ramach tej koncepcji przewidywali konieczność budowy jakiegoś tunelu. Ale to tylko moje subiektywne założenie, które pozwala choć trochę zracjonalizować teorię trzeciego tunelu .
Czy to już koniec serii o stacji kolejowej w Jedlinie Zdrój?
Świetne ujęcia z drona.
Pozdrawiam Radosław z Górnego Śląska.
Ja wziął bym pod uwagę wersję, że powstać miały dwa tunele. Rozpoczęto budowę pierwszego tunelu i przy okazji odstrzelono skaly i powstało podejście do drugiego tunelu mającego powstać w przyszłości. W czasie budowy pierwszego tunelu ujawniły się np. cieki wodne, albo jakiś pęknięcia itp. od strony gdzie miał powstać drugi tunel. Z tego powodu łatwiej było pozostawić przygotowane wcześniej podejscie po prawej stonie dla drugiego tunelu i zrobić nowe podejscie i wybudować drugi tunel po lewej a nie jak planowano pierwotnie po prawej i walczyć z niekorzystnymi warunkami.
Witam @@machefi6539 . I takiej wersji nie można wykluczyć 👍. Pozdrawiam Radosław z Górnego Śląska.
Mam wrazenie, ze większość skradzionych rzeczy zostal ukryta na terenie Austrii. Ten kraj jakoś się wywinal odpowiedzialności za udział w wojnie , a posiada całą masę jezior i pieczar naturalnych, które zresztą były wykorzystane do ukrywania skarbow. Mało się o tym pisze i mówi.
Dziękuje za kolejny bardzo ciekawy film 😀👍
Pięknie ze cytujecie Darka Kwietnia 😂😂
16:25 Bunkrem to coś nie było na pewno, za to wygląda jak typowy betonowy zbiornik na wodę. Zwłaszcza że dookoła pełno jest pozostałości infrastruktury wodociągowej. Umieszczenie takiego zbiornika na szczycie wzgórza sprawia że powstaje znakomita wieża ciśnień (80-90m wysokości względem torów) bardzo niskim kosztem. W pobliżu były zakłady przemysłowe i duża stacja kolejowa więc zapotrzebowanie na wodę ogromne. Zresztą doliną zaraz na zachód od tunelu biegną wodociągi.
11:56 Złoto jest metalem szlachetnym i wilgoć mu zupełnie nie zaszkodzi
może jakaś wzmianka /ciekawostka / o tunelu kolejowym Długopole- Zdrój - 360m biegnący po łuku.
Sztosik film😃
Do pokonywania wzniesień i spadków używa sie tzw cremaillere, czyli zębatki . Szeroko stosowane np w górach szwajcarskich. Proszę pomyśleć o tym rozwiązaniu. Być może ślady się znajdą.
glacier express po takich jezdzi,3cia szyna,zebatka
Z moich informacji po lewej stronie od strony Jedliny do Głuszycy zajduje się grota która wchodzi w głąb wzniesienia i z informacji jakie kiedyś usłyszałem w górze miały znajdować się magazyny żywności ale czy to prawda nie wiem
Skąd takie rewelacje😮❤
To b.ciekawe
znakinadrzewach@gmail.com 😊
Jeżeli Niemcy potrzebowaliby ukrycia dla pociągu, czy to sztabowego czy dla Hitlera to myślę że prościej ,szybciej i taniej było wybudować naziemny schron , obsypać ziemią i posadzić drzewa i krzaki.
Kiedys ok 40 lat temu w trzecim tunelu po prawej stronie znajdywaly się pancerne drzwi zamknięte na klucz. Po kilkunastu latach jak tam wróciłem nie bylo sladu po tych drzwiach, zostały zasypane gruzem skalnym. Jesli ktoś się nie boi mogę pokazac to miejsce ale potrzebna byla by koparka aby je odkopać.
A witam ,chodził kolega z różdżą w filmie kanału znaki i określął przebieg podziemnego tunelu na dużej długośi ,który uporczywie zmierza w kierunku Olbrzymiego przekopywania Gór Sowich.z tymi podziemiami,cos w tym musi być.
😅❤ano...chodzę ❤pozdro
Witam ,poszukiwania jak zwykle zabierają czas,ale jest w tej okolicy dosyć dużó wykonanych sztolni,które w jakimś celu drążono,bo coś musiało być interesującego aby je wykopywac,myślę,że uran ,albo inny materiał promieniotwórczy,więcej zapewne wiedzy mają Rosjanie ,którzy ochoczo przystąpili do demontażu urzadzeń zastanych w 1945 r do momentu zejścia z tych terenów,a wkroczenia administracji polskiej,ale teraz z racji wojny na Ukrainie te tematy są utajnione.Rosjanie przy pomocy komunistycznej władzyw Polsce eksploatowali złoża uranowe,nim geolodzy w ZSRR nie odkryli bogatszych rud pierwiastków promieniotwórczych.Skały zawierają jakąś informację zalegajace wokół tych sztolni nawet śladowe ilości mówią dobitnie co wydobywali,chyba nikt do tej pory nie robił tam takich pomiarów skoro ludzie chodzą na wycieczki bez żadnych miernikach,które by informowały o promieniowaniu,do tej pracy przecież kierowano więzniów z obozów koncentracyjnych a zwłaszcza z Gross Rosen i na miejscu więzniów przywiezionych z Francji,według wypowiedzi miejscowego penetratora z okolic Głuszycy,który zresztą kreuje dziwne osobliwe historie.tuJeśli chodzi o tunel,to specjalnie bym się nie zdziwił ,gdyby sie okazało,że zaadaptowano jakąś sztolnie kopalni węgla w Górach Sowich i tam zdeponowano to co się im spodobało,tym co tam akurat rządzili w tamtym czasie.Kopalnie wegla kamiennego w Górach Sowich przecież istniały ,bo pozostały po nich sztolnie,w Głuszycy i nnnych wsiachJeśli się coś ukrywa ,wcale nie musi to być duży skłąd,tu zostawili wagon,gdzies tam ,na Dolnym Slasku takich tuneli jest kilka,ale chyba 12 czy jedenaście.Jedna Niemka mówiłą,że w okolicach Szczawienka jest co najmniej trzy tunele,ja myśłę,ż e ona zapewne myślała o tunelach pod nasypem kolejowym ,albo tunelu podziemnym i stacji przy obecnym Zus wWałbrzychu tam gdzie rzeka płynie pod ziemia,tam jest sporych rozmairó tunel,zwłąszcza,że tam była linia kolejowa wprowadzona pod ten hotel,bo dawniej to był tam hotel.Czyli patrząc przez różne pryzmaty wcale nie jest powiedziane ,że tor kolejowy nie został do tunelu zrobiony.O pewnych sprawach jak mieszkałem na Dolnym Slasku to zbyt wiele osób nie było informowanych.
👍👍👍
👍💪💪💪💪💪💪
Pozdro Prezes👍🦉🍀👊
Spoko, ale "od strony", "tajemnice": Jedliny-ZDROJU 😉
Niemcy nie byli nieudacznikami, przemyśliwali sporo rzeczy daleko do przodu, myślę że też jak wielu strategów brali pod uwagę porażkę wojny. Widać z kim się układali w razie potrzeby ucieczki i gdzie aż uciekli jak przegrali wojnę, oraz jak mieli przygotowany szlak ucieczki. Podejrzewam że kosztowności które zabrali z podbitego terenu pojechały dużo wcześniej w bezpieczne miejsca do których oni również uciekli, a gdy już było wiadomo że wojna jest przegrana to kosztownościami też płacili za pomoc w opuszczaniu Europy i wiadomo kto im pomógł.
Mnie ciekawi czemu jeden wlot jest półokrągły a drugi jajowaty ? Gdzie np; tunele pod małym wołowcem mają taki same wloty.
A nie pamiętam czy to wyjaśniałem, kształt starszego tunelu zmodyfikowano w latach 30 w trakcie remontu ze względu na postępujący nacisk górotworu i ryzyko zawalenia tunelu.
"legendy o goniących radzieckich żołnierzy hybrydach" 😂 to taka wycieczka w stronę niejakiego Pana Kwietnia😅😅😅😅
A😂 Skąd 👍
Jest pociąg do pociągu!
No i po trzecim tunelu.🙂
A mogło być tak ciekawie😉👍Super materiał 👍
@@radekkiki Nie martw się, nie wszystko stracone. Trzeciego tunelu nie ma, ale sztolnia jest. Andrzej "Znaki" znalazł.
@@RyszardSzymanowski Ufff. Ale tak naprawdę jest tam niezła "dziura" tylko że idzie w poprzek torów 😁👍
Swietny material Pawel👍Kolejowo jak lubie miejscoweczka znajoma oczywiście kazdemu polecam odwiedzic kto odwiedza ten rejon odnosnie schronu dla pociagu Adolfa obstawiał bym na Tunel pod Wolowcem z tego wzgledu ze Niemcy mieli Lokomotywownie w Walbrzychu Glownym gdzie bylo zaplecze techniczne dla parowozow mogli je zalac woda uzupełnić wegiel w razie awari dokonać wszelkich napraw odnośnie tunelu laczacego linie 286 z 285 omijając Jedline to wogole nie mialo by sensu różnica poziomow kawal roboty do wykonania i skrot trasy moze o jakies 5km to wogole byloby bez sensu natomiast wzgorze nad tunelami i wzgorze gdzie jest slynny bunkier jest tajemnicze co widać u Andzeja z Kanalu ZNAKI druty robia swietna robote w terenie i nie klamia sam widzialem jak nie raz u Andrzeja szalaly gdzies w terenie a zeby wykonac profesjonalne badania to zezwolenia ktorych nikt nie da sprzet i kupa pieniędzy musialaby na to isc owszem to jest do zrobienia ale komuś zalezy zeby tajemnica byla tajemnica Super robota chlopaki pozdro dla Was a ja lece na 12h powalczyc z pociagami👊🚅👍🦉👌pozdro🍀
@@tomdublin8701 Też bym obstawiał Wołowiec jakby co. Chociaż zdajesz sobie sprawę jak to ogranicza przepustowość linii. Zapewne wystarczyłoby ustawić pociąg na jakieś małej stacyjce, czy bocznicy w pobliżu i przykryć siatką maskującą. W przypadku trzeciego tunelu zasadnicze pytanie to "po co", potem kiedy i jak.
Dzień dobry miałem przyjemność bycia w Ludwikowicach gdzie proszony byłem skonfrontowania pewnych opowieści z radiestezja . Mogę Panu podpowiedzieć iż Muchołapka to była olbrzymia chłodnica na której były rozmieszczone rozgrzane izolatory chłodzone wodą gdyż niedaleko pod ziemią był pierwszy w świecie pracujący reaktor atomowy który został wywieziony przez Rosjan ale Niemcy prawdopodobnie mieli na ukończeniu reaktor atomowy na ukończeniu następny . ? Pytanie dlaczego były zwożone duże ilości rtęci ? ? Czy złoto Wrocławia było wywiezione z Wrocławia .? ?
rtęć,dzwon,die glocke ? wysokie napiecie
Jest trzeci tunel! Moj pradziadek wiele razy opowiadal jak tam zlote pociagi chowali niemcy, dla tego jest ukryty
😂😂😂 jak słucham tych poszukiwaczy tuneli i tajemnic wokół stacji Jedliny to mam ciągle usmiech na twarzy muszę was zasmucic tam nie ma, nie było i nigdy nie zbudowano ukrytych tuneli. Można w prosty sposób podważyć wszystkie te teorie, wystarczy pogrzebać dobrze w necie i porównać np. Same stare zdjecia np. Na pocztowkach jak podczas budowy czy poczatku eksploatacji wyglądał krajobraz w latach 1900 w okolicach np. Tuneli kiedy budowali i porównać z tym co jest. Chyba prusacy np. Przy budowie drugiego tunelu pod sajdakiem juz przewidzieli ze będzie 3 tunel 😂😂😂 to tylko przyklad ze zdjeciami można jeszcze w necie znaleźć inne programy ktore obalą te teorie wiec powodzenia w nakrecaniu sie i snucia wszelkich teori spiskowych 😅
To jest tunel ,ale nie pod Sajdakiem a pod Węglarzem
. pozdrawiam 👍
Węglarz jest w innych górach (Sowich) W tym masywie nie ma takiej nazwy po wojnie. Wyjaśnione w filmie. Pozdrawiam
Dopiero skończyłem cz.2 a tu ping powiadomienie. Wjechała część 3. Pozdrawiam
Część trzecia do Jedliny jeszcze się robi:)
@@Gdyby czekam niecierpliwie. Daleko mam do was ale warto jechać. A jak nie mogę jechać to chociaż zobaczę
Odpowiedź na zagadkę stanowi ten wiadukt przed tym tunelem i pytanie po co został zbudowany tak solidny i nowoczesny wiadukt o dużej nośności do lasu? A idąc dalej tropem pytanie o bocznicę która tam była przy tej estakadzie 😊
Wszystko wyjaśnione, a po co się buduje wiadukty z lasu do lasu nad drogami szybkiego ruchu o nośności min 32t? Przyjrzyj się całej linii a zobaczysz, że jest wyjątkowo mało przejazdów kolejowych. Była kasa, się budowało bezsensowne wiadukty. Tak samo jak dzisiaj. Nie wiem o jakiej estakadzie mówisz, nie ma tam żadnej. Pozdrowienia:)
@@Gdyby ten wiadukt z którego robione są ostatnie ujęcia. Jest to bardzo nowoczesna konstrukcja i o ile pamiętam jedna z dwóch w Europie o takiej konstrukcji w tamtych czasach. Nikt nie budował by coś takiego bez przyczyny w środku lasu. Jak już to drewniany by postawili dla furmanek z drewnem ale nie betonowy🦊 Niemcy jednak obok zbudowali bocznicę która kończyła się przed wiaduktem dużo wyżej niż tunel i ten wiadukt a więc coś ciężkiego rozładowywał i i przewozili na drugą stronę... Pytanie co i jak daleko?
@@grzes.witalis Nowoczesna w 1912 zgodzę się. Ale resztę wyjaśniam w innym filmie (o Jedlinie). Porządne wyjaśnienia masz też w książkach. Wyjaśnienie toru który błędnie nazywasz bocznicą również jest w filmie Jedlina cz2. Nie ma tam śladu po żadnej rampie, był to zwykły tor wyciągowy, taki sam jak po drugiej stronie stacji Jedlina. Polecam tamten film oraz książki m.in. dr Dominasa w temacie, oraz schematy stacyjne z różnych lat (w necie). Prozaiczne historie, jak historie innych wiaduktów na tej linii, np. w Ścinawce Średniej. A co się przewozi z lasu do lasu nad dzisiejszymi eskami i autostradami? Nic. Buduje się to po prostu tak, żeby do tematu nie wracać. I jak widać po 110 latach nadal stoi bez problemu.
Interesująca jest teoria kto te wzgórz a usypał...jakiż tajemnych i kosmicznych technik używano?😊
Z ciekawostek - w tej okolicy jest jedno usypane wzgórze - Włodyka - na jej szczycie jest składowisko popiołów po elektrowni:)
@@Gdyby pewnie jest. Chodzi raczej o przysłowiowe szukanie problemu tam gdzie on nie istnieje. Ale miło że ktoś ma hobby które coś próbuje wyjaśniać i daje zajęcie powiązane z przyjemnością ☺ pozdrawiam.
@@Gdyby to tam gdzie anglicy klękali a potem padali w krzakach? 😜🦉🍀👍👊
@@tomdublin8701 to zależy czy Harry Kane akurat strzela bramki, czy nie ;-)
A jednak 🤫 jest czy go nie ma 🤔 jest to gdzie 🤔 nie ma to dlaczego 😎
Ładnie opowiadasz skoro ten tunel nie jest używany to po co za tobą widać podwieszone jakieś kable
Jest używany jako przepust dla przewodów, najprawdopodobniej telekomunikacyjnych.
Światłowody Netii i DSS :)
Domniemany wjazd do ewentualnego tunelu do plac pod zaplecze logistyczne potrzebne podczas budowy tunelu. To inwestycja potrzebująca miejsca na maszyny, pomieszczenia na materiały i narzędzia oraz schronienie dla pracowników. Zbocze góry ma spore nachylenie i brak tam takiego terenu. Stąd to wyrobisko. Tak podpowiada logika jak również bezsens budowy linii w kier Świdnicy nad Jedliną.
Też tak sądzę, ale prawdopodobnie wcześniej było tam jakieś wyrobisko kopalniane, sądząc po starych mapach. Pojawiły się też informacje, że na zboczu Sajdaka od strony b. zakładów włókienniczych był jakiś obóz, brak jednak śladów po nim, a po wszystkich pozostałych są.
Siema Paweł ,i Rysiek, siema chłopaki 🤛🤚😀👍🏞️🦉 No i się zesralo 😆😆😆😆
Ale sztolnia jest.
Pozdro Michu👍🍀👊🦉
Ja mysle, ze oni dopiero cos tu budowali a tunel jeszcze niepodlaczyli do...
🙃👍👌
Slaskie kamienie mowia po niemiecku !
To na pewno jest góra Sajdak?
Po prawej stronie od wlotu tunelu była wnęka na narzędzia itp sprzęt potrzebny do budowy, na starych zdjęciach widać tą wnękę. Nie było 3 tunelu tak jak i nie ma tunelów pod górą Sajdak, to są tunele pod Węglarzem.
Nazwa Węglarz występuje jedynie w Górach Sowich. Zbocze położone na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich, w północno-środkowej części pasma Gór Sowich, około 1,8 km na północny wschód od Wielkiej Sowy.
Podobnie jak nazwę Bad Charlottenbrunn nie przetłumaczono 1:1 tak i tu mamy taką sytuację. Góra może mieć różne wierzchołki - przykład: Rysy. W PL 2499, w SK 2503mnpm
@@Gdyby Sajdak jest po prawej stronie a tunele co z resztą pisze na tablicy w dosłownym znaczeniu węglowa góra , oczywiście jest tylko oznaczenie góry 92, dlatego wszyscy mówią że to pod górą Sajdak co jest nie prawdą, bo gdyby to było pod Sajdakkiem to prawdopodobne nazwa na tablicy była by inna.
@@D.D75 Co mapa to inaczej zaznaczony jest ten Sajdak. Dla mnie to detal, tunel na nazwę wyrytą na portalu:)
@@D.D75 Problem w tym, że na mapie polskiej i Google góra Sajdak jest oznaczona przy innym wierzchołku niż na niemieckiej Koehler Berg. Góra Sajdak i Koehlerberg to jedno i to samo. A inny kwiatek to przełęcz pod Wawrzyniakiem, która wcale nie jest pod rzeczonym wawrzyniakiem. 🙂
@@D.D75 Węglowej góry obecnie nie ma, bo to była nazwa niemiecka. Obecnie ta góra nazywa się Sajdak.
Osobiście widziałem, na różnych mapach ze szczyt był zaznaczamy w różnych miejscach.
Na mapach jest więcej tzw kwiatków, np mapy podają że szczyt Ostoji jest wyższy od Rarogu, a ja twierdzę że Raróg jest WYŻSZY!!
Idzie ktoś na zakład o duże pieniądze że nie mam racji?☺
Trzeci tunel... tylko to przychodzi mi na myśl -> ua-cam.com/video/vaxUAjISYf8/v-deo.html
Drugi tunel będzie przywrócony do użytku?
3 droga już jest po wyborach już a u nas nie ma?
lepiej mieć i nie potrzebować niż potrzebować i nie mieć
Już jest maj, więc słusznie obalona teoria Kwietniowa.
Oczywiście! Kwietnia nie ma, to jest teoria majowa
A może ten 3 wjazd w tunel był celowo zrobiony by odwrócić uwagę od rzeczywistego wjazdu ukrytego i zasypanego przez Niemców
Piotr
Witam .Nie wiele tak rozsądnych wypowiedzi słyszę. Rzeczowe i pokazuje że są konkretne za i przeciw .Niemców akuratnie ich nie można powiązać z idiotycznymi pomysłami .Jak z tym złotym pociągiem .Wystarczyło iść do archiwum by dowiedzieć się że w tym miejscu była mijanka Pociągów Powodzenia
Pociag sklada sie z wagonów...
które można bylo rozlaczyć. 😊
Herr...führer mógl gościć w jednym tunelu a jego obstawa w drugim tunelu. 😊
To dobry program sęsownie żeczowo .
Pod Sajdakiem nie ma żadnego tunelu. Ja wiem że to jest umowna nazwa. Lecz to wzniesienie gdzie tunele istnieją ma nazwę. Jest na starych mapach niemieckich. Bolszewicy polscy, jednak nie nazwali tej górki.
Nie ma tam zadnego tunelu. Sa surowe sztolnie zasypane za stacją w Walimiu oraz z dawnym zakladem w Gluszycy(nie schrony) . Tysiąc lat sie o tym mówi ale nie ma osob do kopania tego. 😬
Koparkowy na rejonie jest 👊
bunkra na szczycie??
Wiecie dobże że pociąg .był .ale nie ma go u nas .co do archiwuw .i planów to nie w berlinie a kgb szukajcie .odpowiedź znacie kto ma to złoto .a z nas się śmieją.to nie drwina poważnie .
Fizyka czarnej dziury albo magia, pomoc moze tylko radiestezja i homeopatia.
Też ciekawe jest ( Landzberg) Górowo Iławeckie 1935 r Adolf Hitler wizytuje na stacji foto Mercedesy terenowe jak tam przyjechał pociągiem pancernym? Na foto tego nie widać Miał jechać na poligon Stalbac
Bardzo dziękuję za ten głos. Przyjrzę się tematowi z przyjemnością!
Ruskich goniły hybrydy, bo wcześniej nachlali się paliwa lotniczego. Ja, jakbym się go nachlał, to bym zdechł. ale ruskie mocne są i spożywanie paliwa lotniczego powoduje u nich tylko hybrydowe wizje.
dla niemieckiej inżynier budowlanej wybudowanie czego kolwiek nie stanowi żadnego problemu to polacy nie potrafią budować i są w tej branży za Niemcami jakieś 50 lat
Bo Polacy nie ćwiczyli tego na więźniach.
@@vintgant9295 czego tego że mają świetnie rozwiniętych inzyniero bo prowadzą badania
Cały czas to samo nic nowego a pozory że niby.
Ten pociąg to nie jest żadne Złotno żadne wartości tam są prawdopodobnie jakiś artefakty wojenne a po drugie dokumenty są wywiezione do Ameryki przez jakiegoś wysokiego funkcyjnego oficera któremu dawało wolność a na pewno jest coś takiego ukrytego jak pociąg
Was? Sorki telf hun waj
Ale "oni"chyba tego nie robili tylko zmuszali innychz?oczywiście nie mówię o tunelu bo on jest stary
Siema
Uważajcie na sokistów bo za przejście tunelem jest surowo karane do 500zł
Jestem miejscowy i wiem co się dzieje, żadna gadka typu że nie ma torów i że to miejsce turystyczne nie działa, nawet prowadzący może dostać karę bo jest tam nagrany.Sam miałem taką nieprzyjemność a lubię tunele.
5:08 i 6:15 min. Słowo "süd" czyta się jako "ziid", a nie "sud".
Racja, moje 5 lat nauki niemieckiego niestety na nic:)
Większość tych histori... wielkich tajemnic Dolnego Śląska... to tylko podsycanie napięcia... Większość hipotez... niby wspomnień ... to tylko podsycanie i wmawianie różnych teorii... Większość tych historii to domysły... historia i dokumenty często obalają te teorie tych pseudo poszukiwaczy ...oni sami wmawiają nam że tam czy tam był jakiś tunel, jakis magazyn, coś tam chowali... przy dzisiejszej technologii satelitarnej, komputerowej, urządzeń badających 2-10 Czy 50m w głąb terenu snują domysły.. wydaje się to śmieszne 😂 co próbują nam wmówić. Pewnie coś tam jeszcze siedzi w ziemi ale czasami te wywody trzeba brać z przymrużeniem oka😂😂😂
Swoją drogą - chętnie poznam te technologie badające 50m wgłąb terenu :) pytam dla kolegi geologa.
A może tych tuneli jest jeszcze 7 ukrytych albo nawet 23. Dywagacje bez jakiego kolwiek sensu......
Twoja odpowiedź nie ma sensu w kontekście tego materiału. Autor wyjaśnia w nim rzeczowo, że tunel nie ma racji bytu i to z wielu powodów.
@@misiukisiu to niech jeszcze udowodni ze 100m w prawo i w lewo tez nie ma tunelu...
@@TheEmes80 Ale po co? Tj po co zadajesz takie pytanie?
To wszystko jest w rekach ruskich zapomnijcie I nie zawracajcie sobie dupy
Niezłe wypociny ...bajanie o wszystkim i niczym
ise komuś d
7:11 7:13 7:14
tego typu
No dobrze, analitycznie bardzo poprawnie, merytorycznie i obiektywnie gawożysz o tych zagadnieniach, Panie Gdyby. Fajna nowa alternatywa wśròd prześcigających się "znafcuf" Riese oraz tajemnic Dolnego Śląska, przeuroczego regionu Polski, w ktòrym spędzałem każde wakacje. Kiedy wakacje były jeszcze wakacjami...:) Dokładnie rzecz ujmując, był to Wałbrzych i Mieroszòw, gdzie mieszka rodzina po kądzieli (czyli ze strony mamy...:)))
Pozdrawiam wszystkich pozytywnie pierdolniętych...;)))
Ale bajki tor służyl do manewrów lokomotywa przy zawracanu do Swidnicy.
No przecież wyjaśnione w filmie po co jest wyciąg;) pozdr
Dajcie sobie spokój z łażeniem po niemieckich ziemiach.
Uspokój się, granice są umowne, a tam jest ładnie.
@@misiukisiu ... Umowne są podziemia i skarby tam "schowane". Wszyscy wiedzą, że wszystko co podczas wojny ukryto, już dawno jest odkopane i leży w prywatnych kolekcjach wariatów zarządzających trzodą. Podobnie było z bursztynową komnatą. Jest zwrócona Rosjanom i odbudowana w pierwotnym miejscu. Tych przykładów jest ogromna ilość.
@@adapaitsmyname Nie możesz założyć, że wszystko jest już odkryte i odkopane. Większość „skarbów” na pewno została zabrana tuż po wojnie, ale miejsca ich ukrycia bywały odstrzelone. Tak było na Pętli Boryszyńskiej w OWB/MRU. Może trudno w to uwierzyć, ale 25 lat temu obiekt Włodarz był niedostępny i krążyły o nim podobne mity. Odkopywałem (nie sam;) jedno i drugie akurat i nie po to by znaleźć bursztynową komnatę i złoty pociąg, tylko żeby przekonać się że istnieją. Można wiec udowodnić lub wykluczyć. Ten film akurat wyklucza i odkłamuje.
@@misiukisiu ... Riese budowali od środka góry do zewnątrz. Dlatego tak , że przypuszczali , że nie zdążą dokończyć w czasie działań wojennych. Myśleli , że zaraz po wojnie dokończą, lecz granice, niespodziewanie, powstały w innych miejscach. Więc Riese jest skończone w środku i dostęp do tej części jest zablokowany. Jedyne co tam mogli pozostawić to jakieś maszyny i technologiczne nowinki. Wiadomo że tam coś jest , bo woda wypływająca do korytarzy ze środka góry ma w sobie skład oleju napędowego. Tyle lat się tam ona sączy. Lecz nigdy nie pozwolą na wejście do tych obiektów, choćby dlatego, że władze są strażnikami tajnych obiektów globalistów.
@@adapaitsmyname acha, słyszałem że dwóch rolników filtruje tą wodę ze składem oleju napędowego i mają do ciągników, a część nawet sprzedają sąsiadom.
Materiał tyle razy omawiany ,nie ma i nie było sensacji te wypociny są żałosne ,polecam rzeczowe wypowiedzi a nie kogoś kto chce zabłysnąć a ludki bez podstawowej wiedzy w temacie się wypowiadają !!!
Kogo polecisz?
Dariusz Kwiecień jest największym znawcą Riese.
murem za kwietniołakiem ! murem za muchołpką ! murem za igorem wiktoroskim !
Jeżeli mówisz że nie ma trzeciego tunelu to pewnie dlatego że jest on gdzieś ukryty.
No ba