📖 4 POWODY, aby przeczytać 🌲Pan Lodowego ogrodu ⚔️ Jarosław Grzędowicz 🤖 Bio-cyber Wiedźmin !

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 вер 2024
  • Reread tej książki nie okazał się rozczarowaniem! A tutaj trochę o moich wrażeniach 😁
    Linki:
    📷 INSTAGRAM - / krasnoludzkieopowiesci
    📖 GOODREADS - / lubosz
    📕 LUBIMY CZYTAĆ - lubimyczytac.p...
    Spis:
    0.00 - 0.16 Wstęp
    0.17 - 1.47 Fabuła
    1.48- 4.31 1 POWÓD Motyw samotnego wojownika
    4.32 - 5.48 2 POWÓD Wątek mądrego władcy
    5.49 - 6.38 3 POWÓD Intersująca drobiazgowość
    6.39- 7.26 4 POWÓD Zmiany narracji pierwszoosobowa - trzecioosobowa
    7.27- 7.58 1 PRZECIW Druga część wątku samotnego wojownika
    7.59- 8.24 Podsumowanie i ocena
    8.25- 8.50 Zakończenie

КОМЕНТАРІ • 27

  • @blazej799
    @blazej799 7 місяців тому +5

    Seria ta "kupiła mnie" gdy po wstępie miałem ochotę ją odrzucić, stwierdzając, że to są po prostu klisze z kolejnych mitów (Grendel) czy też naszych ziemskich totalitaryzmów. W momencie gdy okazuje się DLACZEGO tak jest perspektywa zmienia się diametralnie.

    • @krasnoludzkie_o_powiesci
      @krasnoludzkie_o_powiesci  7 місяців тому +1

      Muszę przyznać, że nie dopatrzyłem się tutaj jakiegoś nadmiarowego zapożyczania z mitów (poza normalną dozą inspiracji często obecną w fantasy). Wydaje mi się, że dużą rolę miało tutaj to, jak autor opisuje, a nie zawsze jakie konkretne fakty opisuje. Coś w stylu parafrazując - "od czasów Biblii już wszystkie historie zostały napisane, ale można je opisywać na różne sposoby" :)

    • @loczek1965
      @loczek1965 6 місяців тому +1

      @@krasnoludzkie_o_powiesci Nawiązania się o tyle różnią od tych typowych w fantasy, że są nazwane po imieniu, bo i Vuko jest z Ziemi.

  • @piotrziokowski6186
    @piotrziokowski6186 5 місяців тому +3

    Poraz pierwszy I tom czytałem około 2010 r. Później w 2013-2014 zabrałem się raz jeszcze do czytania całej sagi, czytając ponownie od pierwszego tomu. Niestety z różnych losowych względów przerwałem czytanie już na etapie czwartego tomu. Teraz po latach postanowiłem ponownie poznać całą historię Vuko Drakkainena. Jestem obecnie w trakcie czytania drugiego tomu i muszę oddać jedno - pomimo że w trakcie czytania przypominają mi się poszczególne wątki (szczególnie że tom 1 czytałem poraz trzeci) to i tak historie Ulfa Nitjsefni i Filara syna Oszczepnika czyta się z zapartym tchem :) Jest to historia unikatowa, gdyby została napisana przez Anglika to już pewnie byłaby znana na całym świecie ;)
    Aktualnie jedno z polskich Studiów Gier tworzy grę komputerową „Night Wanderer” na podstawie tej sagi, mam nadzieję, że podobnie jak o Wiedźminie za pośrednictwem gry, tak i o naszym „wiedźminie w kosmosie” dowie się cały Świat :) Co prawda gamerem nie jestem, ale chętnie zapoznam się z tą pozycją jak już będzie wydana.

    • @krasnoludzkie_o_powiesci
      @krasnoludzkie_o_powiesci  5 місяців тому

      Moim zdaniem Grzędowicz znacznie wybija się poziomem ponad innych polskich pisarzy i chyba nie do końca był do tej pory za to doceniony. Może gra rzeczywiście go rozpopularyzuje :)

  • @SaterPolska
    @SaterPolska 4 місяці тому +1

    5:05 bystretki to raczej takie surykatki, zwłaszcza biorąc pod uwagę opis ich zachowania

    • @krasnoludzkie_o_powiesci
      @krasnoludzkie_o_powiesci  4 місяці тому

      Jak czytałem pierwszy raz książkę, to wyobrażałem je sobie jako szczurki (chyba dlatego, że szczury kojarzą mi się jako inteligentne stworzonka). Ale pamiętałem, że było to chyba nie zgodne z koncepcją autora, dlatego przy czytaniu drugi raz zwróciłem uwagę na opis - i chyba to właśnie były jaszczurki. Teraz już nie pamiętam, ale ja mam skłonność to plątania różnych rzeczy, więc możliwe, że masz rację 🙂.

    • @SaterPolska
      @SaterPolska 4 місяці тому +1

      UWAGA lekki SPOILER
      @@krasnoludzkie_o_powiesci
      tak na szybko wyszukałem w książce "Bystretki okazały się niewielkimi zwierzątkami podobnymi do mangusty", potem jeszcze opisy zbryzganych krwią futerek

    • @krasnoludzkie_o_powiesci
      @krasnoludzkie_o_powiesci  4 місяці тому +1

      @@SaterPolska Było napisane mangusta. Zrozumiałem langusta. Myślałem, że langusta to jaszczurka, a to chyba krab. Także wielkie iksde i jutro chyba jadę na wymianę mózgu :p

  • @GrzymiaDobr
    @GrzymiaDobr 4 місяці тому

    Super książka

  • @rafik4408
    @rafik4408 6 місяців тому

    Polecam tą trylogię 😃

    • @krasnoludzkie_o_powiesci
      @krasnoludzkie_o_powiesci  6 місяців тому +1

      Będzie czytana :) czy to nie jest tetralogia w ogóle? Bo jakoś tak mi się kojarzy.

    • @rafik4408
      @rafik4408 6 місяців тому

      @@krasnoludzkie_o_powiesci jednak tetralogia. Widocznie trochę czasu minęło 😅

  • @wilczegry295
    @wilczegry295 2 місяці тому

    Przeczytałem wszystkie tomy i szczerze polecam. Jest super klimat, trochę sci-fi, dużo więcej średniowiecznego fantasy. Bardzo lubiany protagonista Vuko. Jedyne co mi się nie podobało w książce, to zbyt obszerne opisy scenerii, przez które czasami ciężko było mi przebrnąć.
    Dodam jeszcze, że jest tworzona gra na podstawie tych książek "The Night Wanderer". Można obejrzeć już nawet krótki trailer w internecie.

    • @krasnoludzkie_o_powiesci
      @krasnoludzkie_o_powiesci  2 місяці тому

      Całkowicie przypadkiem zamieściłem recenzję tej książki jakieś 2 - 3 dni przed ogłoszeniem, że ta gra będzie tworzona XD. I chyba to jest źródłem popularności tego filmu. Ciekawym, czy powtórzą sukces Wiedźmina, materiał źródłowy wydaje się świetny do przerobienia na grę.

  • @kempo79
    @kempo79 3 місяці тому

    Jestem świeżo po lekturze. Tj. jakoś w 2005 czy coś w ten deseń przeczytałem pierwszy tom - i w 2007 drugi. A może kupiłem od razu obydwa tomy w 2007? Nie pamiętam. Pamiętam jednakże, że troszkę mi się książka dłużyła, więc kolejnego tomu już nie kupiłem. Około dwóch tygodni temu moje argusowe oko spoczęło na mojej biblioteczce i stwierdziłem: czemu by nie? Kupiłem więc pozostałe dwa tomy i zabrałem się za lekturę od początku. Powiem tak: obydwa pierwsze tomy zdecydowanie mniej mi się dłużyły, niż zapamiętałem - ale i tak łapałem się na przerzucaniu stron, które nic nie wnosiły do historii, a stanowiły tylko opisy przyrody i tym podobne rzeczy. Niestety - w tomie 3 i 4 już tego przerzucania było zdecydowanie więcej, szczególnie detaliczne opisy akcji lotnej brygady ds. poruczeń specjalnych Vuko Drakkainena czy bitew prowadzonych na pustyniach Amitraju. Nie tego oczekuję od książek fantasy - takie opisy mogę czytać w jakichś szpiegowskich nowelach, książkach opisujących historyczne wydarzenia czy książkach-tasiemcach ze świata wh40k (tzw. "bolter porno"), ale nie w ambitnej fantastyce, do miana której chyba "Pan Lodowego Ogrodu" aspiruje. Spokojnie można by było odkroić co najmniej jeden tom - i opowiedziana historia nie straciłaby nic ze swej istoty, za to akcja nabrałaby wartkości - której brak odrzucił mnie za pierwszym razem. Irytujące są też cliffhangery, przede wszystkim pierwszy - gdy autor od Vuko przeskakuje do Filara. Człowiek już-już ma się dowiedzieć czegoś ważnego, na co czekał od 100 stron - a tu cyk, cliffhanger i przeskakujemy do nowego bohatera, którego nie znamy i który nas zupełnie nie obchodzi. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który nie zaczął niecierpliwie przerzucać kartki bez czytania, aby wrócić do Vuko. Inna sprawa, że potem role się odwracają - i przygody Filara nas wciągają, podczas gdy przygody Vuko zaczynają przypominać telenowelę. Niemniej jednak - są rzeczy, które są bardzo fajne w książce i ciekawie się splatające wątki. Są rzeczy wzruszające i dające do myślenia. Ogólnie: polecam, ale chyba bardziej jako audiobooka - bo książka, jak pisałem, ma tendencje do rozwlekania wątków i w konsekwencji mamy pokusę przerzucania stron. Słuchając np. podczas podróży pociągiem nie będziemy mieli pokusy przewijania - co najwyżej zaśniemy w połowie. ;)

    • @krasnoludzkie_o_powiesci
      @krasnoludzkie_o_powiesci  2 місяці тому

      Mam taką półeczkę w swojej głowie na książki, których prawdopodobnie nigdy nie przeczytam w formie papierowej i myślę, że dalsze części "Pana..." właśnie na tej półeczce się znajdują, ale na pewno przyjdzie taki moment, że przesłucham całości w audiobooku :)

  • @marselgabriel168
    @marselgabriel168 3 місяці тому

    ja nwm czemu, mi się ta książka tak nie podobała... ledwie przebrnęłam. A ten motyw z jakimiś walczącymi fredkami ostatecznie mnie przekonał, że ta ksiażka to żenada xd nie wiem dlaczego ludzie tak bardzo uwielbiają tą książkę

    • @krasnoludzkie_o_powiesci
      @krasnoludzkie_o_powiesci  3 місяці тому

      Książka jest z pewnością charakterystyczna i oba główne motywy są dość przeciwstawne - myślę, że sporo osób może lubić motyw "wojownika" a nie lubić motywu "władcy" i na odwrót. Myślę, że parę lat temu ja nie zdzierżyłbym wątku "władcy" bo by mnie zanudził i znacznie ostrzej potraktowałbym całą książkę.
      Są oczywiście też ci, którzy lubią oba motywy, albo nie lubią żadnego rzecz jasna - ale o tym ostatnim już wiesz ;)

  • @a.j.gugulski7354
    @a.j.gugulski7354 6 місяців тому

    Czy seria jest skonczona ?

    • @krasnoludzkie_o_powiesci
      @krasnoludzkie_o_powiesci  6 місяців тому

      Nie wiem niestety, czytałem tylko pierwszy tom póki co :). Pierwotnie chyba wyszły trzy tomy, jakiś czas temu czwarty. Czy autor będzie kontynuował, nie wiem :/.

    • @bruh-ru4hw
      @bruh-ru4hw 6 місяців тому

      Jest skończona.

    • @jebemcimamu
      @jebemcimamu 4 місяці тому

      Czytałem 2 tomy, polecam skończyć na pierwszej wybitnej części. Dwójka śmierdzi straszną nudą. Coś jak metro

    • @GrzymiaDobr
      @GrzymiaDobr 4 місяці тому

      Seria ma 4tomy

  • @ahatek
    @ahatek 3 місяці тому

    Ja trochę czytam, a trochę słucham, jestem na końcu drugiego tomu i to fakt- Jacek Rozenek jest niesamowity w audiobooku!