Zajímavé video.Když se bavíme o směnném kurzu zlatých za groš,tak jsem si vzpoměl,že jsem byl na dni otevřených dveří České Národní Banky.V trezoru mají velmi rozsáhlou sbírku mincí a jiných cenin a myslím,že tam jsou informace co se dalo koupit za zlatý,za groš atd.Vřele doporučuji prohlídku,ale je otevřeno jen jednou za 3 roky.
Palladium bylo odvezeno do Lipska. Asi na burzu, aby za něj chtěli mnohonásobně víc, než se udávala jeho hodnota. Historie se opakuje. Dnes si v Lipsku kupujeme vlastní elektřinu za ceny víc, než nehorázné...
Přiznám se, že mě tyto streamy ze starší historie baví daleko víc než ty z naší novodobé. Tím nechci říct, že by nebyly poučné a též zajímavé. Ale mě spíše fascinuje historie starší. V každém případě super, bohužel jsem nestihl live, ale zase se u toho dobře vaří 😀. Nic jiného než 👍 nemůžu dát. Díky jen tak dál!
V těch měnových jednotkách je mírně řečeno hokej. Jeden (rýnský) zlatý neměl se zlatem nic společného. Na obrázku je zlatá mince = dukát. Měnová jednotka zlatý byla stříbrná mince nominální hodnoty 1/2 tolaru. Ta se dále dělila na krejcary. Groš jak uvádíte pražský již tou dobou dávno neexistoval, jeho pokračovatelem se stal tříkrejcar (3 krejcary = groš, toto pojmenování vydrželo až do 19. století). Groš míšeňský byla polovina pražského groše, tedy v Rudolfově době 1,5 krejcaru, neboli malý groš. Mnohokrát jsem se otázkou převoditelnosti tehdejších měn na současnou zabýval a vyšlo mi dlouhodobým zkoumáním, že jeden zlatý by se mohl pohybovat kolem 400 dnešních korun. Tedy 100 tisíc zlatých, které požadoval německý generál, by mohlo být kolem dnešních 40 milionů Kč. Rozhodně ne miliardy či stovky miliard. Na to by pokladnice českých pánů zdaleka nestačily.
Souhlasím, navíc si je třeba uvědomit, že ony stamiliardy, které pan uvádí, jsou třetina dnešního státního rozpočtu. Tehdejší státní rozpočet se zcela jistě pohyboval v úplně jiných řádech. Takže kdyby to byla třetina dnešního státního rozpočtu, tak to byly třeba desítky tehdejších státních rozpočtů.
Děkuju za upřesnění. Neměl jsem k dispozici cenu piva v roce 1638, ale pouze v roce 1594, v groších. Musel jsem na to proto jít přes groše. Pokud přijmeme tezi, že pivo stálo přibližně stejně, mělo by to i takto krkolomně sedět :)
@@badatele 100 tis zlatých je při hmotnosti jednoho zlatého 3,39 g cca 339 kg zlata (nebo adekvátně stříbra) aneb proč na to jít jednoduše, když to jde složitě...
Prosím pěkně, já v tom přepočtu vidím řádovou chybu. Jestliže 100 000 zlatých je 2 571 400 grošů a 1 groš odpovídá deseti pivům, tak za 100 tisíc zlatých nakoupíme 25 714 000 piv (potud souhlas), ale to při ceně 25 korun za pivo představuje 642 milionů 852 tisíc CZK, nikoli miliard. Ne, že by to nebylo docela dost peněz, ale třetina rozpočtu to není. (Za kolo, kolo mlýnský ovšem dík. :-))
Tomu se odjakživa říkalo mlýnský (nebo mlynářský) kámen nebo žernov, nikoliv kolo. Taky si lze dost těžko představit, jak se takové kamenné kolo "poláme". Mohlo by prasknout, puknout, ale sloveso "polámat" si spojuju s nějakou konstrukcí než kusem kamene. A naposledy, zkuste si tu říkánku najít celou. Hoblíkem a pilkou se kamenné kolo opravuje dost nešikovně :-)
No a v tom to je. Právě proto že s hoblíkem a s pilkou to kamenné kolo opravit moc nejde, musíte hledat kolo jiné. Nevím tedy jak jinak byste chtěl tu kulatou věc, kterou pohání voda, nazvat.
@@badatele Tak tu písničku jsem neznal. Tedy, ne text, jen jsem znal říkanku - "Kolo, kolo mlýnský, za čtyři rýnský". Nic víc. Takže o hoblíku a pilce jsem neměl vůbec žádné tušení. No nic, člověk se alespoň na "stará" kolena doví, že se mejlil.
Mám pochybnost o správnosti Vašeho výpočtu výkupného čistě z hlediska matematiky. Uvádíte, že štola stála 4 milióny grošů a to odpovídá 1 miliardě Kč. Pravděpodobně správně vychází výše výkupného na 2.7 miliónů. Není tedy zřejmě správně, že 2.57 miliónů grošů odpovídá 640 miliardám Kč, ale "pouze" 640 miliónům Kč. Státní rozpočet to není, ale i to je částka pro jednoho dosti vysoká. Ostatní výpočty pak odpovídají. Srovnání přes mlýnské kolo považuji za výborné, protože na každé pověsti či písni je často hodně pravdy. Sleduji záznam a nevím, zda se to nakonec někde neprobíralo, tak mě prosím případně omluvte.
Štolu jsem nepočítal, to je práce kolegy a mlýnské kolo bylo tak pro pobavení. Několik lidí to pohoršilo, ale těch, co pochopili, bylo věřím víc. A pokud v tom bylo trochu pravdy, tím lépe :)
Jinak sv. Václav dle průzkumu antropologa Vlčka byl atletické až kulturistické postavy, bez jakéhokoliv zubního kazu. Jeho věk odhadoval jinak, než legendy min 42 let až 50 let...
Průplav neexistoval proto ho dobyl Řím. Proto máme Korintskou měď až v Čechách. Báchorky všeho druhu pro vděčné publikum.Zajímavé a doložitelné SIC je to pro pana Mareše od 16. století. Díky .Zrějmě nalezeno v archívu Bezpečnostních složek po večírku se známým archivářem.
Fakta: už za doby antiky byly pokusy o výstavbu průplavu. Nikdy jsem neřekl, že průplav existoval. Ve skutečnosti Korint prodával svoje služby jako možnost překládky z jednoho přístavu do druhého. A že Řím dobyl průplav? Myslím, že byste měl poslouchat trochu pozorněji. Zcela vám uniká podstata a pointa celého streamu.
Dobrý večer, stream je vždy jen tak dobrý, jak dobrý je jeho autor. A tudíž i v mém případě je tu jisté omezení. Nejsem tak dobrý hledač na netu jak bych si přál a pomocné vědy historické se přede mnou dokázaly účinně schovat. NICMÉNĚ troufám si věřit, že jsem s Lacem nezávisle na pomocných vědách historických dospěl k řádově podobným závěrům, tudíž by pomocné vědy historické mohly otřít slzu a usmát se, protože i laik s jiným postupem může potvrdit jejich platnost. ...a taky mi, přiznám se, přišlo užití rozboru dětské říkačky pro účely rozboru jako dobré odlehčení :))) ...které ovšem zafungovalo.
@ badatele.net Zdravím, předem díky za další super stream, k top chatu - 33:23 je to v nastavení chatu, zkratka, která mě osobně nefunguje, je ta šipka vedle nápisu top chat v levém horním rohu obrazu chatu na streamu, rozšířená nastavení jsou v housence v pravém horním rohu, obávám se pane Mareši, že když si příště dáte celý chat, nastane problém stíhat ho číst- jsem sice malý streamer, ale vím o čem mluvím, mě se zřídka kdy sejde v chatu 100 lidí a tak tak ho stíhám, tady bývá 2000 lidí a více - je to fofr jak to valí, určitým řešením je dát chat do pomalého režimu, což se nastavuje před začátkem vysílání a i během něj to může udělat vysílající, nebo moderátor s patřičným oprávněním, pak můžou lidé v chatu napsat jeden post v určitém intervalu ( např: 10, 15, nebo 20 vteřin), tím se stane chat přehlednějším, hlavně proto, že neupaluje takovou rychlostí. Top chat Vám ukazuje jen vybrané posty a co si budeme, algoritmus, který toto řeší, je pořád jen program a do toho co zvládá ta koule tuku a vody co máme v hlavě má daleko, osobně preferuji vidět celý chat a pokud ho nezvládám zapnu si onen pomalý režim. U Vašeho chatu ho mám zapnutý celý a jelikož se nemusím plně věnovat tomu co říkám, stíhám video, audio i chat- takže to třeba dáte v pohodě a jen já jsem na to prostě levý. Je to na Vás, tak pevné nervy :D
Nezavidime si cesi maju s 90% slovenskych predkov prakticky a fakticky geneticky su to slovaci to co tam maju je aj nase takze niet co zavidiet jedinu vec to ze sa nenehali ojbat unii a ze si nehali Korunu svoju hrdost statnost =peniaze
My si již vůbec nepamatujeme dobu, kdy nebyl "letní čas" a proto nám chybí představa. Pokud bude letní čas zrušen, víte v kolik bude v době letního slunovratu vycházet Slunce? Ve 3.59 hod!!! To se ještě nezdá tak hrozné, ale východu Slunce předchází tzv. občanský rozbřesk specifikovaný jako doba, kdy ještě nevyšlo Slunce, ale již se bez umělého osvětlení nechají hrát míčové hry nebo číst noviny. A tato doba by nastala již ve 2.59 hod. V kolik pane Mareši chodíte spát, když potřebujete nutně něco dodělat? Hrozí, že budete chodit spát za světla :-), A na konci prázdnin bude zapadat Slunce ve 18.49 a ve 20.02 bude tma jako v pytli. Děkuju pěkně, nechci! Já osobně se toho děsím. Je i ta možnost, rozhodnout se pro letní čas celoročně. Ale to bude v prosinci Slunce vycházet až v 8.55. Kdepak, střídání času je geniální vynález a jeho zrušení budeme v každém případě litovat.
Děkuji za dotaz, nehrozí, že budu chodit spát za světla, tyhle časy už pominuly, nejsem už nejmladší. Ale byly časy, kdy jsem dělal DJe a chodil spát ještě později. Například okenice byly super vynález, který ten problém dokonale vyřešil. Střídání času je zločin proti přírodě a každý zločin proti přírodě se člověku vždy vymstil.
@@badatele Dobře, můj pohled je možná úzce subjektivní, ale i tak je platný. Na co mi bude světlo od 3 hodin od rána, když můžu spát do půl 6 (dělám od 7) a v 19 večer končím - a na konci srpna už bude Slunce zapadlé? A většina lidí to tak má stejné. Ve 20 se chtějí na zahradě (nebo u vody) bavit s přáteli a ne jít spát se slepicemi. Otázku na zrušení letního času hodně lidí odsouhlasí. Ale otázka by měla znít: "V kolik by mělo slunce vycházet 21.6. a 21.12, a v kolik by mělo zapadat na konci letních prázdnin?" A podle mě by se došlo k tomu, že nic jiného, než letní posunutí času těmto odpovědím nevyhovuje.
@@josefkotnour5018 To fakt není otázka. Čas je čas a nelze si ho vybrat. To jako byste si chtěl vybrat, kolik bude dní do roka nebo jak je silná gravitace. Poledne je v okamžiku, kdy je slunce na nebi nejvýše. Ani o hdinu dříve, ani o hodinu déle. Jediné, co si lze vybrat je, v kolik budete vstávat a v kolik chodit spát.
No to určitě. Jen jsem to neuměl přesně najít. Tak jsem použil alternativní metody. A dojít ke stejným výsledkům jako seriozní věda? Vždyť to je super, pro mě i pro vědu :) Lacova metoda piva a mého kola mlýnského zní sice praštěně, ale výsledky odpovídají. Existuje více cest jak se dobrat k pravdě a kdo neumí zjistit váhu zlata rýnského, sahá k pivům a k dětským říkačkám. Když to neošulí, dojde k podobným výsledkům.
To je otázka. Jak známo, tehdejší měny byly na zlatě a stříbře založeny. Ty dnešní ne, cena zlata je už dávno jen jednou z komodit a tím má hodnotu nižší, než kdyby bylo možné platit jen ve zlatě a stříbře. Takže hodnota tehdejších mincí byla vyšší než odpovídá dnešní ceně zlata.
Genialni prepocet minci! Velmi ocenuji vas logicky pristup! Super video, dekuji Vam.
Sedíme u ohně, pijeme víno a posloucháme. Díky je to super👍
Legenda je legenda, ovšem skutečnost je taková, že ten reliéf je gotický.
Úžasně zajímavé a zároveň poučné pořady. Děkuji a zdravím z Perthu, WA
Co za stát je WA? WArtburg nebo WAsabi? ;)
Zajímavé video.Když se bavíme o směnném kurzu zlatých za groš,tak jsem si vzpoměl,že jsem byl na dni otevřených dveří České Národní Banky.V trezoru mají velmi rozsáhlou sbírku mincí a jiných cenin a myslím,že tam jsou informace co se dalo koupit za zlatý,za groš atd.Vřele doporučuji prohlídku,ale je otevřeno jen jednou za 3 roky.
Nemusíme chodit daleko.
Dnešní vláda i s tou předešlou přivedly stát k bankrotu a ještěnás zadlužily !
Děkuji za další skvělý pořad 👍❤️
Ta teorie s ¨kolem mlýnským mě fakt dostala :-D
Skvělá práce 👏👏👏
No tak tento díl byl super, díky za něj..👍👍👍
Super jako vždy 👍👍
SUPER! Absolutně jsem nevěděla - že toto existuje, jste borec!
Palladium bylo odvezeno do Lipska. Asi na burzu, aby za něj chtěli mnohonásobně víc, než se udávala jeho hodnota. Historie se opakuje. Dnes si v Lipsku kupujeme vlastní elektřinu za ceny víc, než nehorázné...
nekupujete si vlastní elektřinu
Jasně a jaderný bordel zůstavá pod našima zadkama a ostatní státy EU si řeší svůj greendeal
@@petrmachcz a čich, elektřinu?
Evropskou? A kdo nás chce oflasrivat za to jádro,který berou !!??
Haha. haha, skvělý postřeh....
@@-ll3uf Kupuješ si elektřinu nějakého výrobce a kupuješ ji za tržní cenu.
Přiznám se, že mě tyto streamy ze starší historie baví daleko víc než ty z naší novodobé. Tím nechci říct, že by nebyly poučné a též zajímavé. Ale mě spíše fascinuje historie starší. V každém případě super, bohužel jsem nestihl live, ale zase se u toho dobře vaří 😀. Nic jiného než 👍 nemůžu dát. Díky jen tak dál!
Tak doufám, že v neděli uchystám něco kloudného k uvaření. Vlastně v pondělí.
Když se tomu rolníkovi to palladium furt samo vracelo na pole, nevím proč se nemohlo vrátit i z toho Lipska, ušetřili by jsme...
Taky sem si říkal
i guess I'm kinda off topic but do anyone know a good site to stream new series online ?
"By jsme", "bysem", pánové, naučte se psát.
Bychom
Super tvorba
V těch měnových jednotkách je mírně řečeno hokej. Jeden (rýnský) zlatý neměl se zlatem nic společného. Na obrázku je zlatá mince = dukát. Měnová jednotka zlatý byla stříbrná mince nominální hodnoty 1/2 tolaru. Ta se dále dělila na krejcary. Groš jak uvádíte pražský již tou dobou dávno neexistoval, jeho pokračovatelem se stal tříkrejcar (3 krejcary = groš, toto pojmenování vydrželo až do 19. století). Groš míšeňský byla polovina pražského groše, tedy v Rudolfově době 1,5 krejcaru, neboli malý groš. Mnohokrát jsem se otázkou převoditelnosti tehdejších měn na současnou zabýval a vyšlo mi dlouhodobým zkoumáním, že jeden zlatý by se mohl pohybovat kolem 400 dnešních korun. Tedy 100 tisíc zlatých, které požadoval německý generál, by mohlo být kolem dnešních 40 milionů Kč. Rozhodně ne miliardy či stovky miliard. Na to by pokladnice českých pánů zdaleka nestačily.
Souhlasím, navíc si je třeba uvědomit, že ony stamiliardy, které pan uvádí, jsou třetina dnešního státního rozpočtu. Tehdejší státní rozpočet se zcela jistě pohyboval v úplně jiných řádech. Takže kdyby to byla třetina dnešního státního rozpočtu, tak to byly třeba desítky tehdejších státních rozpočtů.
Děkuju za upřesnění. Neměl jsem k dispozici cenu piva v roce 1638, ale pouze v roce 1594, v groších. Musel jsem na to proto jít přes groše. Pokud přijmeme tezi, že pivo stálo přibližně stejně, mělo by to i takto krkolomně sedět :)
@@badatele pokud říkáte, že za 100 000 šlo sehnat 20 malých panství, tak to stále bude tak do miliardy dnešních korun
@@badatele 100 tis zlatých je při hmotnosti jednoho zlatého 3,39 g cca 339 kg zlata (nebo adekvátně stříbra) aneb proč na to jít jednoduše, když to jde složitě...
@@vaclavkalenda6782 Jednotka zlatý nemá se zlatem nic společného. Byla to váha cca 14 gramů stříbra. Čili dnešních cca 200-300 Kč.
To je hnus platit za naše památky 😤
Kolo mlýnský a sekyra za dva zlatý me vylozene zabili 🤣🤣🤣 dekuju
Ale to je přece úžasné, že se zachovaly říkánky z tak vzdálené doby....
👍
Co natočit o upírech z Čelákovic
Taky jsem si Palladium detektorem našel :-)
Prosím pěkně, já v tom přepočtu vidím řádovou chybu.
Jestliže 100 000 zlatých je 2 571 400 grošů a 1 groš odpovídá deseti pivům, tak za 100 tisíc zlatých nakoupíme 25 714 000 piv (potud souhlas), ale to při ceně 25 korun za pivo představuje 642 milionů 852 tisíc CZK, nikoli miliard.
Ne, že by to nebylo docela dost peněz, ale třetina rozpočtu to není.
(Za kolo, kolo mlýnský ovšem dík. :-))
Jj, řády mu nehrají. Je to tedy 0,642852 miliardy Kč.
Ten obraz je krasny. Ja som si myskela, ze paladium, daco v starych palacov v Rime
hello, is it possible to have a translation , a transcript of your presentation in English? it is very important for me thanks.
Já dodnes žil v domnění, že kolo mlýnský je to kamenné kolo na mletí obilí.
Tomu se odjakživa říkalo mlýnský (nebo mlynářský) kámen nebo žernov, nikoliv kolo. Taky si lze dost těžko představit, jak se takové kamenné kolo "poláme". Mohlo by prasknout, puknout, ale sloveso "polámat" si spojuju s nějakou konstrukcí než kusem kamene. A naposledy, zkuste si tu říkánku najít celou. Hoblíkem a pilkou se kamenné kolo opravuje dost nešikovně :-)
No a v tom to je. Právě proto že s hoblíkem a s pilkou to kamenné kolo opravit moc nejde, musíte hledat kolo jiné. Nevím tedy jak jinak byste chtěl tu kulatou věc, kterou pohání voda, nazvat.
@@badatele Tak tu písničku jsem neznal. Tedy, ne text, jen jsem znal říkanku - "Kolo, kolo mlýnský, za čtyři rýnský". Nic víc. Takže o hoblíku a pilce jsem neměl vůbec žádné tušení. No nic, člověk se alespoň na "stará" kolena doví, že se mejlil.
Mám pochybnost o správnosti Vašeho výpočtu výkupného čistě z hlediska matematiky. Uvádíte, že štola stála 4 milióny grošů a to odpovídá 1 miliardě Kč. Pravděpodobně správně vychází výše výkupného na 2.7 miliónů. Není tedy zřejmě správně, že 2.57 miliónů grošů odpovídá 640 miliardám Kč, ale "pouze" 640 miliónům Kč. Státní rozpočet to není, ale i to je částka pro jednoho dosti vysoká. Ostatní výpočty pak odpovídají. Srovnání přes mlýnské kolo považuji za výborné, protože na každé pověsti či písni je často hodně pravdy. Sleduji záznam a nevím, zda se to nakonec někde neprobíralo, tak mě prosím případně omluvte.
Štolu jsem nepočítal, to je práce kolegy a mlýnské kolo bylo tak pro pobavení. Několik lidí to pohoršilo, ale těch, co pochopili, bylo věřím víc. A pokud v tom bylo trochu pravdy, tím lépe :)
👍👍👍👍👍👋
Nevíte něco o rodu Lichtenštejnů a pokud ano nechtěl by jste popřípadě o nich natočit video?
Nevím :)
To mincovní koncorcium mi připomíná to, jak se vydávají peníze dnes. :D
Škoda, že jsem dnes nestihl naživo. Ke Staré Boleslavi mám velmi blízko. Děkuji za hezký stream.
ptáci řvou, lesy šumí, voda šplouchá... to snad nemůže nikomu vadit
👍👌👏
Jinak sv. Václav dle průzkumu antropologa Vlčka byl atletické až kulturistické postavy, bez jakéhokoliv zubního kazu. Jeho věk odhadoval jinak, než legendy min 42 let až 50 let...
Průplav neexistoval proto ho dobyl Řím. Proto máme Korintskou měď až v Čechách. Báchorky všeho druhu pro vděčné publikum.Zajímavé a doložitelné SIC je to pro pana Mareše od 16. století. Díky .Zrějmě nalezeno v archívu Bezpečnostních složek po večírku se známým archivářem.
Fakta: už za doby antiky byly pokusy o výstavbu průplavu. Nikdy jsem neřekl, že průplav existoval. Ve skutečnosti Korint prodával svoje služby jako možnost překládky z jednoho přístavu do druhého. A že Řím dobyl průplav? Myslím, že byste měl poslouchat trochu pozorněji. Zcela vám uniká podstata a pointa celého streamu.
No ty kráso to je mazec ty převody. Proč jste nepoužil nějaké obecně přijímané tabulky s převody? :-D Pomocné vědy historické dost zaplakaly.
Dobrý večer, stream je vždy jen tak dobrý, jak dobrý je jeho autor. A tudíž i v mém případě je tu jisté omezení. Nejsem tak dobrý hledač na netu jak bych si přál a pomocné vědy historické se přede mnou dokázaly účinně schovat. NICMÉNĚ troufám si věřit, že jsem s Lacem nezávisle na pomocných vědách historických dospěl k řádově podobným závěrům, tudíž by pomocné vědy historické mohly otřít slzu a usmát se, protože i laik s jiným postupem může potvrdit jejich platnost. ...a taky mi, přiznám se, přišlo užití rozboru dětské říkačky pro účely rozboru jako dobré odlehčení :))) ...které ovšem zafungovalo.
@@badatele Pro převody měn pro období dejme tomu třicetileté války doporučuji třeba Knihu o Kosti od J. Pekaře. :)
Keby som si kupoval handry ako jedine bych si kupil z tohoto kanalu
Naše poklady jsou rozkradeny,nebo si je do dneška vykupujeme.🤮😒
@
badatele.net Zdravím, předem díky za další super stream, k top chatu - 33:23 je to v nastavení chatu, zkratka, která mě osobně nefunguje, je ta šipka vedle nápisu top chat v levém horním rohu obrazu chatu na streamu, rozšířená nastavení jsou v housence v pravém horním rohu, obávám se pane Mareši, že když si příště dáte celý chat, nastane problém stíhat ho číst- jsem sice malý streamer, ale vím o čem mluvím, mě se zřídka kdy sejde v chatu 100 lidí a tak tak ho stíhám, tady bývá 2000 lidí a více - je to fofr jak to valí, určitým řešením je dát chat do pomalého režimu, což se nastavuje před začátkem vysílání a i během něj to může udělat vysílající, nebo moderátor s patřičným oprávněním, pak můžou lidé v chatu napsat jeden post v určitém intervalu ( např: 10, 15, nebo 20 vteřin), tím se stane chat přehlednějším, hlavně proto, že neupaluje takovou rychlostí.
Top chat Vám ukazuje jen vybrané posty a co si budeme, algoritmus, který toto řeší, je pořád jen program a do toho co zvládá ta koule tuku a vody co máme v hlavě má daleko, osobně preferuji vidět celý chat a pokud ho nezvládám zapnu si onen pomalý režim. U Vašeho chatu ho mám zapnutý celý a jelikož se nemusím plně věnovat tomu co říkám, stíhám video, audio i chat- takže to třeba dáte v pohodě a jen já jsem na to prostě levý.
Je to na Vás, tak pevné nervy :D
Tak, děkuju za varování, zůstanu u současného nastavení :)
🎑✨
Neumí počítat, chlapec, spletl se o tři řády, když cena výkupného není v analogii s pivem 640 mld, ale 642,85 mil...!!
kde je ten zbytek když to teklo ulicema?
To bych taky rád věděl. Kdybych to věděl, určitě byste mě tam našel/našla.
@@badatele To Vám neřekli z fundovaných zdrojů? Zkuste Českou televizi.
Korintská měď cs.qaz.wiki/wiki/Corinthian_bronze
vy mate aspon to palladium...nam vsetko ukradli, stefanika zabili ..zostala nam len bryndza a borovicka :))
Nezavidime si cesi maju s 90% slovenskych predkov prakticky a fakticky geneticky su to slovaci to co tam maju je aj nase takze niet co zavidiet jedinu vec to ze sa nenehali ojbat unii a ze si nehali Korunu svoju hrdost statnost =peniaze
@@TheMajkla vzdy lepsie ako to co mame my pani zo skladky a plagiatorsky genocidatori naroda 10000 ludi len tak pre preriedenie
Už nepite berie Vám to úsudok.
@@belomolnar2128 ano uz nepijem 4 roky su to minimalne takze tak este nieco by som mohol panovi vyhoviet 😂
My si již vůbec nepamatujeme dobu, kdy nebyl "letní čas" a proto nám chybí představa. Pokud bude letní čas zrušen, víte v kolik bude v době letního slunovratu vycházet Slunce? Ve 3.59 hod!!! To se ještě nezdá tak hrozné, ale východu Slunce předchází tzv. občanský rozbřesk specifikovaný jako doba, kdy ještě nevyšlo Slunce, ale již se bez umělého osvětlení nechají hrát míčové hry nebo číst noviny. A tato doba by nastala již ve 2.59 hod. V kolik pane Mareši chodíte spát, když potřebujete nutně něco dodělat? Hrozí, že budete chodit spát za světla :-), A na konci prázdnin bude zapadat Slunce ve 18.49 a ve 20.02 bude tma jako v pytli. Děkuju pěkně, nechci! Já osobně se toho děsím. Je i ta možnost, rozhodnout se pro letní čas celoročně. Ale to bude v prosinci Slunce vycházet až v 8.55. Kdepak, střídání času je geniální vynález a jeho zrušení budeme v každém případě litovat.
Děkuji za dotaz, nehrozí, že budu chodit spát za světla, tyhle časy už pominuly, nejsem už nejmladší. Ale byly časy, kdy jsem dělal DJe a chodil spát ještě později. Například okenice byly super vynález, který ten problém dokonale vyřešil. Střídání času je zločin proti přírodě a každý zločin proti přírodě se člověku vždy vymstil.
Já si pamatuji na dobu, kdy byl jednotný čas. A nebyl v tom žádný problém, spíše naopak!
@@badatele Dobře, můj pohled je možná úzce subjektivní, ale i tak je platný. Na co mi bude světlo od 3 hodin od rána, když můžu spát do půl 6 (dělám od 7) a v 19 večer končím - a na konci srpna už bude Slunce zapadlé? A většina lidí to tak má stejné. Ve 20 se chtějí na zahradě (nebo u vody) bavit s přáteli a ne jít spát se slepicemi. Otázku na zrušení letního času hodně lidí odsouhlasí. Ale otázka by měla znít: "V kolik by mělo slunce vycházet 21.6. a 21.12, a v kolik by mělo zapadat na konci letních prázdnin?" A podle mě by se došlo k tomu, že nic jiného, než letní posunutí času těmto odpovědím nevyhovuje.
@@KrajnikPizmovy Věříte, že Vám nevěřím? To byste musel být o hodně starší než já - a takových se tu moc nesetkává :-)
@@josefkotnour5018 To fakt není otázka. Čas je čas a nelze si ho vybrat. To jako byste si chtěl vybrat, kolik bude dní do roka nebo jak je silná gravitace. Poledne je v okamžiku, kdy je slunce na nebi nejvýše. Ani o hdinu dříve, ani o hodinu déle. Jediné, co si lze vybrat je, v kolik budete vstávat a v kolik chodit spát.
:) a nebo stačilo zjistit váhu zlata rýnského.
No to určitě. Jen jsem to neuměl přesně najít. Tak jsem použil alternativní metody. A dojít ke stejným výsledkům jako seriozní věda? Vždyť to je super, pro mě i pro vědu :) Lacova metoda piva a mého kola mlýnského zní sice praštěně, ale výsledky odpovídají. Existuje více cest jak se dobrat k pravdě a kdo neumí zjistit váhu zlata rýnského, sahá k pivům a k dětským říkačkám. Když to neošulí, dojde k podobným výsledkům.
To je otázka. Jak známo, tehdejší měny byly na zlatě a stříbře založeny. Ty dnešní ne, cena zlata je už dávno jen jednou z komodit a tím má hodnotu nižší, než kdyby bylo možné platit jen ve zlatě a stříbře. Takže hodnota tehdejších mincí byla vyšší než odpovídá dnešní ceně zlata.