60: Bandera Polski, historia - dlaczego dzisiaj odchodzi się od polskiej bandery?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 чер 2024
  • Historia polskiej bandery. Dlaczego polskie statki nie pływają pod polską banderą?
    Więcej o nas ; Rejsy i szkolenia z nami; '
    www.Baltic-Anchor.pl
    Czartery i sprzedaż jachtów z nami;
    seastaradventure.com/
    Nasz podcast "Rodzina pod żaglami";
    www.polskieradio.pl/18,Polski...
    Nasza książka "Władcy Wiatrów";
    www.zonazero.pl/ksiazki/liter...
    Książka naszej córki "Kalinka na fali";
    www.wydawnictwokobiece.pl/pro...
    Jesteśmy również na UA-cam :)
    / balticanchor
    Dziękujemy naszym patronom z
    patronite.pl/Koty-bez-granic
    Maciej, Sławek, Paulina, Tomasz, Patrycja

КОМЕНТАРІ • 18

  • @roberts1938
    @roberts1938 15 днів тому +1

    Ciekawe. Warto jeszcze powiedzieć o znaku polskiej marynarki wojennej - na mocy przepisów z 1919 roku na podstawie ustawy z dnia 1 sierpnia 1919 r. O godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej Art. 1. pkt 7 oznaczał: "znak, który umieszcza się na szczycie wielkiego masztu okrętu wojennego, dla oznaczenia, że okręt jest w służbie czynnej pod dowództwem oficera polskiej marynarki wojennej."
    Przypominał proporzec husarski.
    Ciekawa historia dotyczy także Proporca Bojowego polskich okrętów wojennych (tradycyjnie nieuzbrojone ramię trzymające w dłoni wygięty tasak lub szable, często na wizerunku wychodzące z obłoku. Kto i dlaczego zrobił to ramię uzbrojonym w zbroje?

    • @BalticAnchor
      @BalticAnchor  12 днів тому

      Ciekawa historia i jestem pod wrażeniem Pana specjalistycznej wiedzy.
      Następnym razem (jak tylko będzie okazja) wspomnimy i o tym.
      Pozdrawiam serdecznie
      Kap Adma

  • @roberts1938
    @roberts1938 15 днів тому +1

    Rozwinąć polską banderę to - zwinąć biznes.
    Tanie bandery w ogóle nie płacą składek na ubezpieczenie. A jak jest w Europie?
    Otóż w Belgii armatorzy są wyłączeni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, marynarze są częściowo wyłączeni z obowiązku opłacania składek, składki z tytułu wypadków przy pracy są obniżone, w rezultacie różnica pomiędzy wynagrodzeniami brutto i netto wynosi 13 proc. W Finlandii w przypadku statków zarejestrowanych w drugim fińskim rejestrze możliwy jest zwrot armatorowi płatności składek na ubezpieczenia społeczne i podatki (łącznie ok. 25-30 proc. kosztów wynagrodzenia). We Francji składki na ubezpieczenia społeczne marynarzy podlegają refundacji armatorom pod warunkiem przeznaczenia ich na szkolenia, zatrudnienie i rozwój floty. W Grecji armatorzy i marynarze opłacają składki na ubezpieczenie społeczne niższe niż pracodawcy i pracownicy z innych sektorów gospodarki. Hiszpania refunduje 90 proc. składek na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawców. W Holandii armatorzy mają możliwość odliczenia z wymaganego podatku od płac 40 proc. wynagrodzeń wypłaconych marynarzom. W Irlandii armator otrzymuje zwrot kosztów na składki na ubezpieczenie społeczne poniesionych w części przypadającej na pracownika. I Niemcy - nasi sąsiedzi - można powiedzieć wzór do naśladowania. W Niemczech armatorzy otrzymują bezpośrednie subsydia związane z obniżeniem kosztów pracy (podatki płacone od wynagrodzeń, składki na ubezpieczenia społeczne), marynarze spoza UE są wyłączeni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (z wyjątkiem ubezpieczenia wypadkowego). I Norwegia, co prawda nie UE, ale EOG - tu armatorzy otrzymują pełen zwrot składek na ubezpieczenia społeczne wpłaconych w imieniu marynarzy. We Włoszech z kolei marynarze oraz armatorzy eksploatujący statki w drugim rejestrze włoskim (IIR) są zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ciężar ponoszenia opłat spoczywa na państwie.
    W Polsce jedyną uprzywilejowaną grupą niepłacącą składek jest - nadzwyczajna kasta - bezkarna i przez nikogo nie kontrolowana.

    • @BalticAnchor
      @BalticAnchor  12 днів тому

      To wszystko prawda. Niestety konsekwencją są polskie statki pod tanimi banderami. Gdzie zresztą płacą też podatki :(
      Szkoda że po uruchomieniu projektu REYA24 do rejestracji jachtów, dziś mamy jeszcze tanią mało wymagającą banderę jachtową, która na pewno nam nie da na m ani dochodów ani prestiżu :(
      Pozdrawiam serdecznie
      Kap Adam

  • @mammuntekpr
    @mammuntekpr 16 днів тому +1

    Co do jachtów to jeszcze nie wspomniano o banderze na wodach śródlądowych w postaci flagi Polski bez godła na białym tle.

    • @AnkaBujniewicz
      @AnkaBujniewicz 15 днів тому +1

      Na wodach śròdlądowych to chyba bandera PZŻ?
      A nie "chorągiewka" pod salingiem.

    • @mammuntekpr
      @mammuntekpr 15 днів тому +2

      @@AnkaBujniewiczwłaśnie że nie. Na wodach śródlądowych bandera na flagsztoku ale w postaci flagi Polski bez godła na białym tle. Nic o sailingach nie wspominałem. Wynika to z tematu wspomnianego w materiale. Jeżeli wody śródlądowe (własne państwa w naszym przypadku) to stosujemy flagę państwową ponieważ flaga MKSu na wodach wewnętrznych jest praktycznie nieużywana i nie zachodzi możliwość pomyli jak na wodach morskich

    • @AnkaBujniewicz
      @AnkaBujniewicz 15 днів тому +1

      @@mammuntekpr "Wyzłośliwiłam się" pod adresem tych, którzy stosują takie praktyki, sama widziałam.

    • @BalticAnchor
      @BalticAnchor  12 днів тому

      Dziękuję za podpowiedź, staramy się zamykać tematy w 30 minut. I nawet temat bandery na morzu był trudny do wyczerpania w tym niewielkim czasie. Ale będziemy o tym pamiętać, może w przyszłości wrócimy do tematów śródlądowych ?
      Pozdrawiam serdecznie
      Kap Adam

  • @januszs2837
    @januszs2837 17 днів тому +3

    Bo za Rządów pis wstyd było być Polakiem, przez cały okres 8 lat nie wywieszałem Polskiej Bandery.

    • @roberts1938
      @roberts1938 15 днів тому +1

      Za to teraz możesz być dumnym lemingiem.
      Gospodarka się rozwija, bezrobocie maleje, ceny spadają a w kieszeniach Polaków zostaje coraz więcej pieniędzy, bo podatki maleją a kwota wolna od podatku wynosi 60 tysięcy. No i paliwo zgodnie z obietnicą jest po 5,19. I wszystko w 100 dni.
      TVN - cała prawda - całą dobę.

    • @BalticAnchor
      @BalticAnchor  14 днів тому

      Witam. Serdecznie proszę o nieporuszanie na forach żeglarskich naszych poglądów politycznych. Na morzu obowiązuje zasada, że robimy najlepiej jak to jest możliwe, to czym się zajmujemy profesjonalnie. Zatem nie wypowiadamy się o prawie medycynie i polityce. Od tego są prawnicy, lekarze i politycy. My zajmujemy się żeglarstwem. Jak chcemy coś zmieniać to chodzimy na wybory, a później szanujemy zasady demokracji.