Miedzianka Filip Springer - recenzja | SOLA FABULA

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 5

  • @moniqueka3403
    @moniqueka3403 2 роки тому +1

    Dziękuję za ciekawą recenzję tej książki. Dotychczas słyszałam o niej same pozytywne opinie i bardzo chciałam ją przeczytać. Jednak po obejrzeniu wywiadu z Panem Springerem w magazyncegła na youtube, zapaliła mi się czerwona lampka. Chodzi o tezę, która wybrzmiewa na końcu książki, (parafrazując) czy gdyby Niemcy tam zostali, to Miedzianka by nie upadła? Pańska recenzja potwierdza moje obawy, co do nieco skrzywionego spojrzenia w tym dokumencie. Niby autor zastrzega (w przytoczonym wywiadzie), że znalazł wiele odpowiedzi na to pytanie i każda jest po części prawdziwa, że jest świadom, iż Polacy również byli przesiedleni i żyli w niepewności, ale opowieści jednego z polskich bohaterów komentuje, "że coś się w nim gotuję, bo przecież wie jak było". Dlatego mam mieszane uczucia i zastanawiam się czy mam sięgać po tą pozycję literacką.

    • @solafabula
      @solafabula  2 роки тому

      Dziękuję za słowa pochwały. Jeśli dobrze pamiętam ten wywiad, to Springer wspominał swoją nerwową reakcję na stwierdzenie, że dojrzały mężczyzna nie wiedział, dlaczego Niemcy znikali po wojnie z Miedzianki. Faktycznie, była to bardzo infantylna postawa rozmówcy. Moim zdaniem Springer chowa się za narracją swoich rozmówców, którzy odzierają tamten czas z kolorytu, bo to w zasadzie zła komuna była. Tak ja tę książkę odbieram i zachęcam gorąco do jej lektury. Poza tym zawsze w momencie wątpliwości: czytać, czy nie czytać, jestem za pierwszą opcją. Pozdrawiam ciepło!

    • @moniqueka3403
      @moniqueka3403 2 роки тому

      @@solafabula Właśnie jestem po lekturze "Miedzianki..." i faktycznie warto ją było przeczytać, mogę ją teraz ocenić. Książkę, mimo iż jest to reportaż, czyta się jak bardzo dobrą powieść. Jak już wcześniej pisałam niepokoi mnie fakt, o którym wspomniałam w poprzednim komentarzu, teza wyjściowa utworu literackiego, o której mówi autor w wywiadzie (tak o ten wywiad chodzi). Czyli Pan Springer zakładał, że może obecność Niemców zmieniłaby los miasteczka. Jednak z reportażu wynika coś innego - pierwsze zapadliska pojawiły się tam jeszcze nim przybyli tam Polacy. Co do infantylnej wypowiedzi o tym, że Niemcy poprostu wyjechali, to oburza autora, ale czy bulwersuja go wypowiedzi Niemców o tym, że wojny nie widzieli, a choć wiedzieli o np. pobliskim Gross Rosen, to milczeli bo się bali? Owszem pojawią się w książce Polacy pozytywnie pokazani, ale ogół to stereotyp pijaka, pieniacza i złodzieja. Książka nie jest jednoznaczna i każdy może wyciągnąć wnioski, jeśli ma stereotypową opinie o Polakach, to powie "przyszli polscy katolicy i wszystko w Miedziance ukradli" A ta historia jest złożona.

    • @solafabula
      @solafabula  2 роки тому

      Tak po zastanowieniu się, dochodzę do wniosku, że chyba perspektywa narodowa trochę zaciemnia i upraszcza obraz wydarzeń. Z drugiej strony też myślę, że jednak w niemieckich rękach dużo więcej by zostało z tej miejscowości. Czytam teraz "Podróże historyczne" Niemcewicza, genialny reportaż sprzed 200 lat i w zasadzie autor dochodzi do podobnych wniosków. Ale nadal nie rozumiem perspektywy ludzi żyjących w PRL, mam wrażenie, że w tej opowieści idealnie przebija się fałszywa tożsamość i wyparcie pełni własnego doświadczenia. O tym będę niedługo mówił przy okazji materiału o Gierku. Dziękuję za ciekawe komentarze i gratuluję, że jednak książka została przeczytana :)

  • @krzysztofkafel1837
    @krzysztofkafel1837 3 роки тому

    Wujek Adi podrażnił niedźwiedzia i no i ten się odgryzł a na końcu cierpieli zwykli ludzie.