No w końcu rzetelny, profesjonalny, polski kanał na temat rowerów górskich. Już nie wspomnę o Twoim znanym dyskretnym poczuciu chumoru, chapeau bas Miłosz, już nie mogę doczekać się nastepnych odcinków. Brian z tej strony, tak trzymaj 🙌
Bardzo mi miło to słyszeć zwłaszcza, że od lat śledzę twoje poczynania i na wideo i biznesie. Ponieważ ważę każde słowo, wiem że brzmię jak przemądrzały nauczyciel, dlatego staram się pokazać też że mam do siebie dystans. Pomagają mi w tym koledzy i przygodnie poznane zwierzęta. Fajnie że doobejrzałeś do końca.
Wreszcie wrócili do tego jak powinien wyglądać Jam2, niestety poprzednia generacja była mało udaną, na szczęście ja mam tego z 2019 roku i jest super, teraz mogę na nowo myśleć o focusie bo miałem już zakończyć przygodę z tą marką:)
Mam Jam2 z Bosch gen3. Bardzo lubię te maszynę. W niczym nie jest najlepszy. Kocham tę jego przeciętność. Od trzech lat zero awarii. Żeby rower zaczął jeździć konieczna była konwersja na mulleta. Na 2x29 byl toporny. Stery z prowadzeniem linek strasznie skrzypią. Wkrótce wymiana na normalne. Dużą zaletą Focusów jest że nawet bazowe mają doby osprzęt.
Super się ciebie słucha. Myślę, że połączenie trzech rzeczy: dopracowanego zawiedzenia, tych nowych opon i nowego CX faktycznie dało taki fajny rower. I z cenami nie powariowali. Tylko wolał bum inny kontroler od silnika. Ten wygląda topornie. Ile ważył ten na którym jeździłeś?
Miło mi, zgadzam się ze to mix cech decyduje o charakterze tego roweru. Dodał bym jeszcze kwestie optymalnego z punktu widzenia szerokich sfer odbiorców ustawienie środka ciężkości. Bez szaleństwa w stronę nadreaktywnych rowerów dla mistrzów, ale z zachowaniem, że tak to nazwę „stabilnej zabawowości”. Rower nie był chucherko: podawali ze ponad 24 kg. Wagi nie miałem, ale o ile na gruncie był raczej nielekki tak, w jeździe się tej masy nie czuło.
kable puszczone przez łożysko sterów to straszne g... po co oni to robią? Przecież to nie jest szosa dla pedanta żeby kabelki chować na siłę.. zresztą i tak nie są całkowicie schowane w tym zintegrowanym kokpicie więc potrzebne to jak świni siodło.
Integracja przewodów w opinii wielu nabywców podkreśla przynależność do premium. Nic na to nie poradzimy. Było w erze chowania kabli kilka prób ze strony producentów (przypomina mi się GT) żeby przełamać ten trend przy sensownym argumentowaniu, że nikomu i niczemu to nie służy, jednak skończyło sie na jednej generacji z przewodami na wierzchu i tyle. Większość producentów wierzy w prymat wyglądu nad funkcjonalnością serwisową. Pamiętaj, że przez kilka sezonów forsowano idiotyczne rozwiazanie jakim jest Press Fit. Dopiero ostatnio producenci ram nieco się od niego odwracają.
@@Milosznikrowerow nie zrozumiałeś. Nie mam problemu z tym że przewody są schowane w ramie (obecnie chyba już nikt nie ma) tylko z tym którędy te przewody w ów ramę wchodzą.. Część producentów mtb/emtb puszcza je klasycznie dziurką w dolnej rurze za główką ramy ale część się upiera przy tym gównianym pomyśle by kable puścić przez górne łożysko sterów. Jasne rzadko się je serwisuje ale jak już trzeba to wiadomo jaki z tym problem. Jak już tak robią to niech stosują szybko złączki do hydrauliki bo już takie są na rynku. W szosie jak i gravelach (szczególnie tych racingowych) się przyjęło, łotewer, oni i tak nie są normalni z liczeniem watów, gramów, etc ;) W mtb/emtb to serio nie jest potrzebne, szczególnie że o wiele łatwiej zerwać przewody gdy kierownica zrobi 360 przy glebie.. dlatego zaczynają też instalować rozwiązania typu acros block lock..
Tyle marek rowerowych odkad naped el zadomowil sie na dobre. Jest tak duza konkurencja, ze w tym momencie liczy sie tylko cena i jakosc, marka nie ma juz znaczenia.
Dokładnie w punkt! Logotypy nie mają znaczenie liczy się czym jest marka i jak podchodzi do produktu. Czy go rozwija, czy poświęca czas na ulepszanie kolejnych wersji, czy myśli o długim życiu produktu i jak to wszystko koreluje z ceną.
@@TheG00cio Nie ważyłby. Myślę, że carbon w ramie obniżyłby masę maksymalnie o kilogram, półtora. Może dałoby się dodać nieco lżejsze koła... ale pierwsza cyfra w cenie byłaby większa niż 5. Natomiast istotne jest to, Ze w czasie jazdy tej masy się nie odczuwa, w ruchu Jam wydaje się lżejszy. Biorąc pod uwagę niemieckiego podejścia inżynieryjnego należałoby się spodziewać węglowej ramy w przyszłości, ale Fokusiarze mieli zasznurowane usta.
@@Milosznikrowerow dzięki za info, bardziej mi chodzi o ogólną informację czy w tego typu rowerach jest różnica, jeżeli rower jest lżejszy. Zastanawiam się nad kupnem i jest sporo opcji, wchodzą cały czas nowości i zadanie nie jest łatwe. Co do ceny to poniżej 20kg na boschu sx można kupić niewiele drożej od innego niemieckiego producenta :)
Ciekawi mnie jak z ogólną jakością Focusa i montażem. Czy pokrywa baterii nie lata, nikomu nie odpadła i jest szczelna? Wadą dla mnie jest też brak miejsca na sterownik System Controler w ramie. Inne rowery z nowym CX maja już przygotowane miejsce na duży wyświetlacz który pewnie Bosch niebawem wypuści. Purion 400, jak dla mnie to rozwiązanie godne lat 2020, a nie 2025. Kable puszczone przez główkę uważam za duży minus, ale lepsze to niż te wcześniejsze przechodzące przez mostek...to była dopiero tragedia. Jedno-częściowy kokpit to też słaba opcja, chyba że komuś idealnie pasują takie kąty, ja wole mieć możliwość ustawienia wszystkiego pod siebie. Miejsce na AIrtaga...spoko, ale powinien być już wbudowany GPS(wiem że można dokupić), DJI jednak będzie to miał w standardzie plus miejsce na kartę SIM. Na plus jest to że rower wygląda dużo lepiej, geometria, to że jest już a nie za rok, no i chyba cena.
Oczywiście jeździłem rowerem fenomenalnie przygotowanym do jazdy i nie mogę zagwarantować jakości modeli sprzedażowych. Ale nie obawiałbym się po pierwsze marka zgromadzona jest pod większą całością do kótrej należą takie potęgi jak choćby Gazelle, Cervélo, Santa Cruz, GT Bicycles, Juliana, Reserve i Cannondale. Pokrywa aku spasowana była wyśmienicie. Nie latał, nie pływała, nie klekotała. Rower był niespotykanie wręcz cichy w czasie jazdy. Wybacz ale z twoją opinią na temat wyświetlacza się nie zgadzam. Wolę mieć dane bliżej pola obserwacji. Wyświetlacz na ramie wymaga spuszczenia wzroku i kończy się utratą kontaktu z "pejzażem". Wyświetlacz na kierownicy taki jak nowy Purion 400 jest w zakresie widzenia peryferyjnego i nie odwraca uwagi. To, że takie rozwiązanie od zawsze używane jest przez Shimano nie przeszkadza mi, a wręcz przeciwnie. Cieszę się że Bosch do niego dojrzał. Ale pełna zgoda co do prowadzenia przewodów, w poprzednich generacjach mostków nazywałem to "mors" od tego zwierzęcia z wąsami. To było straszne. Kokpit zintegorawany jest fajny i mam taki w moim osobistym rowerze (innej marki) choć rzeczywiście jak ktoś lubi jakieś szczególne ustawienie to komplikuje sprawę. Będzie on jednak dostępny tylko w Focus Jam2 6.0.
Czekałem! ☺️ Równocześnie bardzo podobne pytania padło przy okazji testu Kellysa. Dotyczyło wspomagania, ale w gruncie rzeczy też chodzi o parametr. Otóż z kątem główki jest jak ze wzrostem u płci przeciwnej. Tak, gdybym miał wyższą żonę (160 cm) mógłbym ignorować jej prośby o włożenie rzeczy na górną półkę. Ale czy wyższa Kasia byłaby lepszą żoną? Stosowanie płaskiego kąta podyktowane jest chęcią utrzymania sterowności na stromych ścianach. Pytanie: jaki procent stanowią w kilometrażu? Jeśli nie jeździsz flowów tylko same Velbloudy potrzebujesz 62* tak jak w moim Slashu. Ale jeśli stromizny pojawiają się tylko incydentalnie, lepszy będzie kąt z Jam2.
@@Milosznikrowerow Ogólnie zgadzam się, bo sam mam starego analoga z 67.2' ;] Nie mniej każdy patrzy tylko na to, reach, stack i jeeb 3 wyznaczniki, które "definiują" rower... Rower mi się podoba, bo bije designem poprzednika na łeb ale czy to znaczy, że dużo ludzi go wybierze, skoro są bardziej "perspektywiczne" konstrukcje a wszyscy oferują ten silnik? Co do baterii z pojemniejszymi ogniwami, którymi Bosch się chwali na 2025, to już w tym czy poprzednim roku wspomnianym Kellys je oferował. Wracając do kątów. Ja jestem tak starej daty, że pamiętam "Bikeboard" jako osobny dział magazynu "Góry" więc moje "ęduro" już wtedy to po prostu jazda po górach i nadal w tym tkwię. Wszelakie bikeparki to dla mnie niezbyt zrozumiała rzecz, wolę wielogodzinne wyrypy z beskidzkimi rąbankami na zjazdach, do tego widoki, zachody, itd..., ultra kąty to nie wymóg. Cóż, nadal mi się ten model podoba, może z tego względu, że Focus był jedną z tańszych marek w kwestii cena vs jakość, a dostępność na sklepach była taka, że dało się realnie do tego przymierzyć. Pozdrawiam zatem serdecznie, zero kontuzji życzę, zdrowia i wielu testów.
@@januszwidzyk4656 Myślę, że taka kompetencja i zrozumienie tematu jak twoja, po prostu musi rodzić się przez lata i dziesiątki tysięcy km w każdym terenie. Nic dodać nic ująć. Do zobaczenia na szlaku!
@@Charliezfabrykiczekolady Zobacz Cannondale Moterra SL, tam ustawisz 62.5", nie wspominając o kanadyjskich czy amerykańskich manufakturach, które klepią dziwolągi na stali z ultra kątami.
No w końcu rzetelny, profesjonalny, polski kanał na temat rowerów górskich. Już nie wspomnę o Twoim znanym dyskretnym poczuciu chumoru, chapeau bas Miłosz, już nie mogę doczekać się nastepnych odcinków. Brian z tej strony, tak trzymaj 🙌
Bardzo mi miło to słyszeć zwłaszcza, że od lat śledzę twoje poczynania i na wideo i biznesie. Ponieważ ważę każde słowo, wiem że brzmię jak przemądrzały nauczyciel, dlatego staram się pokazać też że mam do siebie dystans. Pomagają mi w tym koledzy i przygodnie poznane zwierzęta. Fajnie że doobejrzałeś do końca.
Dzieki za film
Do usług!
Wreszcie wrócili do tego jak powinien wyglądać Jam2, niestety poprzednia generacja była mało udaną, na szczęście ja mam tego z 2019 roku i jest super, teraz mogę na nowo myśleć o focusie bo miałem już zakończyć przygodę z tą marką:)
Rower ten sprawił mi dużo przyjemności z jazdy.
Mam Jam2 z Bosch gen3. Bardzo lubię te maszynę. W niczym nie jest najlepszy. Kocham tę jego przeciętność. Od trzech lat zero awarii.
Żeby rower zaczął jeździć konieczna była konwersja na mulleta. Na 2x29 byl toporny.
Stery z prowadzeniem linek strasznie skrzypią. Wkrótce wymiana na normalne. Dużą zaletą Focusów jest że nawet bazowe mają doby osprzęt.
Ciekaw jestem twojej reakcji na rafinację projektu Jam2 którą opisuję w filmie. To żwawy 2x29”. 🤪
Na jakie wymieniasz?
Profeska pogadanka ;), serio!
Bardzo się ciesze, że się spodobało. Oczekuj więcej i subskrybuj bardzo proszę.
👍
☺️
Super się ciebie słucha. Myślę, że połączenie trzech rzeczy: dopracowanego zawiedzenia, tych nowych opon i nowego CX faktycznie dało taki fajny rower. I z cenami nie powariowali. Tylko wolał bum inny kontroler od silnika. Ten wygląda topornie. Ile ważył ten na którym jeździłeś?
Miło mi, zgadzam się ze to mix cech decyduje o charakterze tego roweru. Dodał bym jeszcze kwestie optymalnego z punktu widzenia szerokich sfer odbiorców ustawienie środka ciężkości. Bez szaleństwa w stronę nadreaktywnych rowerów dla mistrzów, ale z zachowaniem, że tak to nazwę „stabilnej zabawowości”. Rower nie był chucherko: podawali ze ponad 24 kg. Wagi nie miałem, ale o ile na gruncie był raczej nielekki tak, w jeździe się tej masy nie czuło.
@Milosznikrowerow co to za koszulka? mega czadowa panie reaktorze. 😅
Moja ulubiona. 😉 Leatt sprzed dwóch czy nawet trzech sezonów.
kable puszczone przez łożysko sterów to straszne g... po co oni to robią? Przecież to nie jest szosa dla pedanta żeby kabelki chować na siłę.. zresztą i tak nie są całkowicie schowane w tym zintegrowanym kokpicie więc potrzebne to jak świni siodło.
Integracja przewodów w opinii wielu nabywców podkreśla przynależność do premium. Nic na to nie poradzimy. Było w erze chowania kabli kilka prób ze strony producentów (przypomina mi się GT) żeby przełamać ten trend przy sensownym argumentowaniu, że nikomu i niczemu to nie służy, jednak skończyło sie na jednej generacji z przewodami na wierzchu i tyle. Większość producentów wierzy w prymat wyglądu nad funkcjonalnością serwisową. Pamiętaj, że przez kilka sezonów forsowano idiotyczne rozwiazanie jakim jest Press Fit. Dopiero ostatnio producenci ram nieco się od niego odwracają.
@@Milosznikrowerow nie zrozumiałeś. Nie mam problemu z tym że przewody są schowane w ramie (obecnie chyba już nikt nie ma) tylko z tym którędy te przewody w ów ramę wchodzą.. Część producentów mtb/emtb puszcza je klasycznie dziurką w dolnej rurze za główką ramy ale część się upiera przy tym gównianym pomyśle by kable puścić przez górne łożysko sterów. Jasne rzadko się je serwisuje ale jak już trzeba to wiadomo jaki z tym problem. Jak już tak robią to niech stosują szybko złączki do hydrauliki bo już takie są na rynku.
W szosie jak i gravelach (szczególnie tych racingowych) się przyjęło, łotewer, oni i tak nie są normalni z liczeniem watów, gramów, etc ;) W mtb/emtb to serio nie jest potrzebne, szczególnie że o wiele łatwiej zerwać przewody gdy kierownica zrobi 360 przy glebie.. dlatego zaczynają też instalować rozwiązania typu acros block lock..
@@jerryofthebikesz modą nie wygrasz. Zobacz damską i wytłumacz mi jaki ma sens🤪
Tyle marek rowerowych odkad naped el zadomowil sie na dobre. Jest tak duza konkurencja, ze w tym momencie liczy sie tylko cena i jakosc, marka nie ma juz znaczenia.
Dokładnie w punkt! Logotypy nie mają znaczenie liczy się czym jest marka i jak podchodzi do produktu. Czy go rozwija, czy poświęca czas na ulepszanie kolejnych wersji, czy myśli o długim życiu produktu i jak to wszystko koreluje z ceną.
Jaka waga? Będzie wersja karbonowa?
Już znalazłem 24.9 trochę waży, strasznie jestem ciekawy jak jest różnica w jeździe jeżeli byłby full karbon i ważył około 19 kg
@@TheG00cio Nie ważyłby. Myślę, że carbon w ramie obniżyłby masę maksymalnie o kilogram, półtora. Może dałoby się dodać nieco lżejsze koła... ale pierwsza cyfra w cenie byłaby większa niż 5.
Natomiast istotne jest to, Ze w czasie jazdy tej masy się nie odczuwa, w ruchu Jam wydaje się lżejszy. Biorąc pod uwagę niemieckiego podejścia inżynieryjnego należałoby się spodziewać węglowej ramy w przyszłości, ale Fokusiarze mieli zasznurowane usta.
@@Milosznikrowerow dzięki za info, bardziej mi chodzi o ogólną informację czy w tego typu rowerach jest różnica, jeżeli rower jest lżejszy. Zastanawiam się nad kupnem i jest sporo opcji, wchodzą cały czas nowości i zadanie nie jest łatwe. Co do ceny to poniżej 20kg na boschu sx można kupić niewiele drożej od innego niemieckiego producenta :)
Ale SX to zupełnie inne zwierzę 🦒🤪
@@Milosznikrowerow przy zjeździe w dół to chyba nie ma znaczenia ? :)
Ciekawi mnie jak z ogólną jakością Focusa i montażem. Czy pokrywa baterii nie lata, nikomu nie odpadła i jest szczelna? Wadą dla mnie jest też brak miejsca na sterownik System Controler w ramie. Inne rowery z nowym CX maja już przygotowane miejsce na duży wyświetlacz który pewnie Bosch niebawem wypuści. Purion 400, jak dla mnie to rozwiązanie godne lat 2020, a nie 2025. Kable puszczone przez główkę uważam za duży minus, ale lepsze to niż te wcześniejsze przechodzące przez mostek...to była dopiero tragedia. Jedno-częściowy kokpit to też słaba opcja, chyba że komuś idealnie pasują takie kąty, ja wole mieć możliwość ustawienia wszystkiego pod siebie. Miejsce na AIrtaga...spoko, ale powinien być już wbudowany GPS(wiem że można dokupić), DJI jednak będzie to miał w standardzie plus miejsce na kartę SIM.
Na plus jest to że rower wygląda dużo lepiej, geometria, to że jest już a nie za rok, no i chyba cena.
Oczywiście jeździłem rowerem fenomenalnie przygotowanym do jazdy i nie mogę zagwarantować jakości modeli sprzedażowych. Ale nie obawiałbym się po pierwsze marka zgromadzona jest pod większą całością do kótrej należą takie potęgi jak choćby Gazelle, Cervélo, Santa Cruz, GT Bicycles, Juliana, Reserve i Cannondale. Pokrywa aku spasowana była wyśmienicie. Nie latał, nie pływała, nie klekotała. Rower był niespotykanie wręcz cichy w czasie jazdy.
Wybacz ale z twoją opinią na temat wyświetlacza się nie zgadzam. Wolę mieć dane bliżej pola obserwacji. Wyświetlacz na ramie wymaga spuszczenia wzroku i kończy się utratą kontaktu z "pejzażem". Wyświetlacz na kierownicy taki jak nowy Purion 400 jest w zakresie widzenia peryferyjnego i nie odwraca uwagi. To, że takie rozwiązanie od zawsze używane jest przez Shimano nie przeszkadza mi, a wręcz przeciwnie. Cieszę się że Bosch do niego dojrzał.
Ale pełna zgoda co do prowadzenia przewodów, w poprzednich generacjach mostków nazywałem to "mors" od tego zwierzęcia z wąsami. To było straszne.
Kokpit zintegorawany jest fajny i mam taki w moim osobistym rowerze (innej marki) choć rzeczywiście jak ktoś lubi jakieś szczególne ustawienie to komplikuje sprawę. Będzie on jednak dostępny tylko w Focus Jam2 6.0.
Kąt widła taki...staromodny, bo niemal wszyscy oferują poniżej 65', niektórzy dobijają do 62.5'
Czekałem! ☺️ Równocześnie bardzo podobne pytania padło przy okazji testu Kellysa. Dotyczyło wspomagania, ale w gruncie rzeczy też chodzi o parametr.
Otóż z kątem główki jest jak ze wzrostem u płci przeciwnej. Tak, gdybym miał wyższą żonę (160 cm) mógłbym ignorować jej prośby o włożenie rzeczy na górną półkę. Ale czy wyższa Kasia byłaby lepszą żoną?
Stosowanie płaskiego kąta podyktowane jest chęcią utrzymania sterowności na stromych ścianach. Pytanie: jaki procent stanowią w kilometrażu? Jeśli nie jeździsz flowów tylko same Velbloudy potrzebujesz 62* tak jak w moim Slashu. Ale jeśli stromizny pojawiają się tylko incydentalnie, lepszy będzie kąt z Jam2.
@@Milosznikrowerow Ogólnie zgadzam się, bo sam mam starego analoga z 67.2' ;] Nie mniej każdy patrzy tylko na to, reach, stack i jeeb 3 wyznaczniki, które "definiują" rower...
Rower mi się podoba, bo bije designem poprzednika na łeb ale czy to znaczy, że dużo ludzi go wybierze, skoro są bardziej "perspektywiczne" konstrukcje a wszyscy oferują ten silnik? Co do baterii z pojemniejszymi ogniwami, którymi Bosch się chwali na 2025, to już w tym czy poprzednim roku wspomnianym Kellys je oferował. Wracając do kątów. Ja jestem tak starej daty, że pamiętam "Bikeboard" jako osobny dział magazynu "Góry" więc moje "ęduro" już wtedy to po prostu jazda po górach i nadal w tym tkwię. Wszelakie bikeparki to dla mnie niezbyt zrozumiała rzecz, wolę wielogodzinne wyrypy z beskidzkimi rąbankami na zjazdach, do tego widoki, zachody, itd..., ultra kąty to nie wymóg.
Cóż, nadal mi się ten model podoba, może z tego względu, że Focus był jedną z tańszych marek w kwestii cena vs jakość, a dostępność na sklepach była taka, że dało się realnie do tego przymierzyć. Pozdrawiam zatem serdecznie, zero kontuzji życzę, zdrowia i wielu testów.
@@januszwidzyk4656 Myślę, że taka kompetencja i zrozumienie tematu jak twoja, po prostu musi rodzić się przez lata i dziesiątki tysięcy km w każdym terenie. Nic dodać nic ująć. Do zobaczenia na szlaku!
62.5 w rowerze trailowym? Nie widzialem. Tutaj masz wszystko bardzo w standardzie obowiazujacym w tej kategorii.
@@Charliezfabrykiczekolady Zobacz Cannondale Moterra SL, tam ustawisz 62.5", nie wspominając o kanadyjskich czy amerykańskich manufakturach, które klepią dziwolągi na stali z ultra kątami.