А. Вівальді. Літо - Allegro (1 частина)
Вставка
- Опубліковано 3 лют 2025
- Виконавець: Лондонський королівський філармонічний оркестр.
Диригент: Джонатан Карні.
Неповторний стиль Вівальді здійснив переворот у європейському музичному світі початку XVIII століття. Цей геніальний італієць змусив усю Європу говорити про «велику італійську музику»
Цикл із чотирьох скрипкових концертів «Чотири пори року» (італ. Le quattro stagioni) - один із найвідоміших музичних творів у стилі бароко. Написаний в 1723 році, вперше опублікований через два роки. Цей цикл став одним з найпопулярніших творів Антоніо Вівальді. Кожен концерт присвячений одній порі року і складається з трьох частин, що відповідають кожному місяцю. До того ж кожен концерт супроводжує сонет, авторство яких достеменно невідомо, проте, іноді приписується самому композиторові. Партитура оркестру складається з сольної партії скрипки, групи перших і других скрипок, альтів і віолончелей, що дублюються basso continuo.
Спека «Літа» розтікається над буйними пасовищами, лісами і долинами, що виграють на сонці всіма відтінками зеленого кольору, обпалює ящірок, що граються в траві та закликає насолоджуватися чудовою музикою природи.
Літо (перша частина) представлене в розпал дня. Можна відчути спекотний, нестерпно задушливий полудень у низхідних фразах, що спускаються оркестром. І тільки зозуля турбує своєю піснею застигле гаряче повітря. Незабаром до неї приєднується щебетання щиглика. Ніжний подих літнього вітерця раптово посилюється, турбуючи мирний сон пастушків та усієї природи.
ЛІТО. Переклад з італійської Є.Яворського
1 ЧАСТИНА. ALLEGRO NON MOLTO - ALLEGRO (НЕ НАДТО РУХЛИВО - РУХЛИВО)
Палючим сонцем зморює сезон
Людину й стадо, а сосну - вогнями;
Розвіявся, змарнів зозулі тон,
Їй скоро щиглик підігра піснями.
Спіраль зефіру ніжна, та в полон
Її борей загарбує без тями;
І плаче пастушок - бо не крізь сон
Наляканий він фатумом й штормами;
(Adagio (2 частина)
Краде спочинок з шиї до колін
Боя́знь громі́в і блискавок печерна,
І полчищ мух, що бісяться від змін!
Presto (3 частина)
Ах, шкода - бо́язнь ця тепер модерна:
І б'є, і світиться небесний дзвін
Й велично рве колосся й нищить зерна!
У відео використані фото картин українського художника Юрія Клапоуха. що знаходяться у вільному доступі інтернет-мережі.
Матеріал використовується з некомерційною освітньою метою поглиблення знань дітей дошкільного віку.
Джерела:
картини - sverediuk.com.ua
аудіо - / jonathan-carney