Satupad alatt nálam is emésztődik minden, de igyekszem rendet tartani azért. A csavar majd előkerül ha nem lesz rá szükség, bár pótnak még jó lesz. :) Szép munka! Egy felújított alkatrészre, egységre mindig jó ránézni, legalábbis bennem jó érzést kelt, legyen az bármi.
18:50 az pontosan az is. Cin por van egy savas folyasztószerben. Hasonlót használnak automatizált gépekben ónpaszta néven ónfürdő helyett. Az a cucc aranyat ér csövezéshez. Viszont a maradványait ajánlott meleg vízben leoldani mert a rezet néha tovább marja és zöld patinát tud csinálni ami nem túl jó mert a több patina kevesebb rezet jelent
Nincs műszaki végzettségem. Kalapácsot részletem csak a félkilóstól a 10dekásig a létező összes méretben (mindig kicsit sikerült aláreszelnem a tűréshatárnak:) és ennek ellenére vagy 10 éve követem a kontentjeit. Határozottan állítom, h rövidek! Az esztergálós részek és az elképesztő logikai megoldások a kedvenceim! Köszönet érte! Jó egészséget Mester!
Miklos sokan vagyunk akik szívesen veszik az ilyen ismeretterjesztő filmeket. Én örülnék, ha lenne egy videó az csak esztergáról, mert valóban nem mindenki szakmabeli!!!!
A YT - gondolom a feliratkozás hatására - engem is képezni akar, így a COVID miatt a YT-ra költözött "ÓE BGK Gépműhely gyakorlat" videóit adja ajánlóba. Nekem tetszenek (semmi közöm ehhez a szakmához!). (Kedves Miklós, ha nem illő így a kereszthivatkozás, akkor törölje kérem.)
@@kissszilard4220 köszönöm, igen láttam én is, sőt még is néztem néhány videót, de engem a gyakorlati megoldások is érdekelnek, és hát az sem mindegy ki mondja el azokat!!
Elképesztő!!! 22 éves, szakmabeli vagyok, igazán tudom értékelni az efajta dolgokat kortársaimmal ellentétben. Sors iróniája, hogy pont egy ilyen olajpupát tervezek mint amit a lakatszekrény is tartalmaz. Nagy segítség volt mester! Jó egészséget kívánok!
Ne aggódj nem vagy egyedül. :) 26 éves vagyok, gépész osztályban érettségiztem. Hiányzik nagyon a gépi forgácsolás, ezért gondolkodom valami kisebb régi gép beszerzésén. Egy csomó mindent meg tudnék csinálni itthon, ami jó érzés lenne. :D Arról nem is beszélve hogy a környéken alig találni szakembert, vagy aki van is hetes várólistákkal.
Szia .Szerencsére ezen a javításon túl vagyok, de élvezettel néztem a filmed. Köszönöm. Ha érdekel elmondom ,hogy hallom esztergálás közben a fogaskerekek "csilingelését". Nekem ezt az idegesítő hangot egy textilbakelitből elkészített fogaskerék szüntette meg 100% an.
Kedves Miklós most találtam rá a videóra,és egy gondolat hogy balesetek elkerülése véget ki lehetne találni egy kapcsolót amikor kritikus közelségbe kerül a tokmányhoz a kés akor otomatikusan le álna a gép föleg hosz esztergálásnál tengejek amikor nem kel túlzottan figyelni a gépet 🤝
Tokmányba még sosem vittem bele a gépet. Most sem az volt a baj. De amúgy is megoldhatatlan, mert minden munkadarab más és minden késkiállás is. Nem lehet egy minden helyzetre alkalmas kapcsolót kitalálni. Figyelni kell.
Üdvözlöm Miklós! Nagyon jó a videója, köszönöm szépen! Van egy régi esztergám és nem tudom hogy milyen volt az eredeti előtolás kapcsoló, az összes fogaskkerék megvan amit a vonó órsó hajt, csak az elötolás ki be kapcsolás a gond, nem tudom milyen elven működhetett. Üdvözlettel!
3 роки тому+1
Az a nem semmi, hogy valaki 58 évesen ilyen színvonalas munkát végezzen, felveszi videóra, megvágja és feltölti a netre. Minden elismerésem! Nagyon szépen köszönöm azok nevében is, akik tényleg tudnak belőle tanulni. (Én sajnos csak kb. 3 hónapig esztergáltam az iskolában pont 30 évvel ezelőtt, ráadásul ha jól tévedek, akkor többek között pont egy ilyen EAN-1000-es esztergapadon. Nagyon szerettem esztergálni, de ez csak szakmai előképzés volt.) Nem tudtam nem végignézni, nagyon élveztem :)
Tiszteletem Miklós! Egy kis segítség kellene, esetleg el mondaná hol csináltatta a tengelyt és a fogaskereket? Előre is köszönöm! Tisztelettel Szabó János
Beírtam a Google-ba, hogy fogaskerékgyártás. Kihozott a közelemben több céget is. Én őket választottam, mert közel volt. Szép munkát végeztek, az árat sem sokalltam, mert amíg állt a gép, nekem kieséseket produkált. sziro.hu/
Üdv Mester !!! :) Köszönöm a felvilágosítást a lakatszekrényről tényleg nem tudok semmit sem az esztergáról és cuccairól :) szóval laikusként érdekesnek találtam :)
@@istvanszabo3561 Kedves István. Nincs ebben semmi bántó, érteni meg tökéletesen értettem, mert a filmben elhangzott egyik mondatomra reagált így Adrián.
A videód felidéz bennem egy történetet. Van egy pici órás esztergám. Valamiért kiszerelték belőle az előtolás cuccait. Így került hozzám. Szerettem volna menetet vágni és kitaláltam, hogy visszaépítem a szerkezetet. Közben kiderült, hogy a késasztal alja törött és görbe. Na majd én okostojás meg egyengetem és vissza heggesztem az alkatrészt. A présben azonnal kettétört, hiába volt melegítve. Úgyhogy csinálnom kellett egy másikat. Egy nagy vastömbből másfél hónap alatt készült el lényegében kézi reszelővel és fűrésszel. Ugyanis a marógépbe nem fért el az alkatrész. Azt hiszem pontosan értem miről beszélsz, az ember megszokja, hogy ott az eszterga... befogom... pikk-pakk leszabályzom, vagy amit kell és már kész is meg szép is.... Köszönet a videóért!
Tehát mint az Avatar I- ben. "Látlak téged." 🙂 A Te történeted is megért volna egy filmet. Mindenképpen tiszteletreméltó teljesítmény volt. Én csak egy állóbábot készítettem sarokcsiszolóval és reszelővel, de az is elég melós volt. Fent van róla a film. Azt készítettem generátor-forgórészek szabályozásához.
Én is mindig ettől tartok, és nem is nagyon szeretek ilyen félórás filmeket feltenni. De ezek szerint akkor mégsem lett a hossza ellenére unalmas. Örülök, ha tetszett.
A keresztszán nóniusza előtt található egy kis eltolható lemez fedél. Azt előre kell tolni, és a feltáruló nyíláson keresztül lehet az olajat betölteni a lakatszekrénybe.
Még egy kérdésem lenne a főorsó utánállítható bronzperselyeivel kapcsolatban: Lóg kicsit a főorsóm, gondoltam ezt megpróbálom korrigálni a kúpos csapágyak feszítésével, de azt látom, hogy utánállíthatóság "elfogyott", ugyanis a persely válla felfekszik az orsó öntvényházra már. Jól gondolom, hogy ott eredetileg rés volt, és ahogy kopott a bronz persely, az állandó utánállítás ezt a hézagot megszűntette? Ez igazafőorsó mindkét végén lévő csapágyakra. Gondolom vagy bontottan kellene szereznem, vagy készíttetni valakivel?
@@balazsfeher7301 Hála az égnek, olyan nagyon sűrűn nem kellett szétszerelnem, hogy készségszinten ismerjem a belsejét a gépnek. De nekem sehogy sem rémlik semmilyen váll a perselyen. Kúpos külsejű persely, a két végén menettel. Amennyit az egyik oldalon lazítok, annyit tudok a másik oldalon húzni. Az EAN-ok több helyen is készültek az országban, és nem feltétlenül cserélhetőek össze az alkatrészeiok. Tehát egy bontott alkatrész vásárlása még vissza is üthet, ha előtte nem lettek leellenőrizve a méretek. Ha nekem ilyen bajom lenne, nagyon elgondolkodnék a megoldáson. Csapágyat csak úgy nem cserélünk. Nem gördülőcsapágy ez. Ha a persely cserés lenne, akkor már a főorsót is megköszörültetném. Ezután a két csapágypersely helyett újat készíttetnék. Utánajárás szempontjából sem semmi, megtalálni a jó szakembereket, és ebből fakadóan a zsebbe is igencsak mélyre kell nyúlni. Ha én lennék a Krőzus, kiadnám a gépet felújításra. Van még olyan cég, aki vállal és végez ilyet.
Kedves Miklós! Hasonló problémával küzdök én is. Nálunk az előtolás bronz csigakereke és annak a tengelye lett csereérett. Illetőleg lakatszekrénybe épített központi olajzó is problémás. Amikor a szivattyútestet felöntöm kenőanyaggal és a dugattyú palástján olajfilm alakul ki, akkor gond nélkül fölveszi az olajat a lakatszekrényből, ám amikor nincs működtetve a kenőrendszer és leürülnek a csövek, illetve a dugattyú palástfelületéről is lefolyik az olajfilm, akkor nehézkesen, nagy sokára veszi csak föl az olajat újra. A mi gépünk dugattyús szivattyújára csavarkötéssel rögzített elosztócsatornában viszont semmi jelét nem találtam golyós visszacsapószelepnek. Viszont végig nézve ezt a videót, jött az ötlet, hogy én is újra készítem a kenőrendszert a lakatszekrényben, annyi módosítással, hogy meg lesz szüntetve a kézikerék tengelyének az axiális irányú mozgási lehetősége és állandó olajzásúra alakítom át a kenőrendszert. Egyéb iránt én is gratulálok a videókhoz!
Én mindenképpen átgondolnám a kézikerék tengelyének fixálását. A szivattyú a gyári megoldás szerint csak akkor működik és szállít olajat, ha a kerék tengelye ki van húzva és ebben a helyzetben forgatjuk azt. Tehát munka közben nem nyom olajat. Talán mert ilyenkor kicsi is a fordulatszám a szivattyú működéséhez és a dugattyú és henger közötti tömítetlenségen át vissza tud áramlani az olaj. Nagyobb dugattyúsebességnél viszont ez nem probléma. Persze ezt lehetne javítani úgy, ha a dugattyúra készítünk egy beszúrást, amibe gumigyűrűt teszünk. De akkor sem szüntetném meg azt a lehetőséget, hogy a szán mozgatása nélkül olajozni tudjam a lakatszekrény belsejét. Azt a lehetőséget is figyelembe kell venni, hogy mi van akkor, ha az állandó olajozás miatt a lakatszekrényből lekezd folyamatosan szivárogni az olaj a tengelyeknél. Persze ez csak az én véleményem, és nem akarok senkit sem befolyásolni.
Szóval abban kéri a segítségemet, ami nekem sem ment. :) Nem tudtam fogaskereket szerezni, le kellett gyártatni nulláról. De elvétve lehet kapni bizonyos dolgokat. Hirdetőoldalakat kell bújni.
Üdvözlöm! Végignéztem a lakakszekrény javítását. Egy kérdésem lenne. Ugyan ilyen örökölt gépem van. Néha dolgozom is rajt. Mennyi olaj kell oda és hol kell ellenőrizni és feltőlteni? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel Nagy Péter
Elvileg másfél liter olaj kell a lakatszekrénybe. Nívócsavar, vagy kémlelőablak nincs. Tehát csak a betöltött mennyiséggel lehet kontrollálni. Betölteni pedig a keresztszán nóniusza előtt lévő lemez-fedél eltolása után lehet. Mindjárt keresek egy részletet a filmben, és beteszem, hogy hány percnél látható. 29:30 -tól látható az a kis lemez fedél. Még egy kis mélyedés is látható rajta, hogy annál fogva el lehessen tolni.
Hát ez az emésztő műhely tényleg passzos kifejezés😂👌, mai nap folyamán én is megtapasztaltam az én jószágom karbantartásakor . A szemem kijött de végül meglett az kis alkatrész egy M4 es olajpont lezáró anya😄
Gratulálok az EAN felújításához. Igazán szép és derekas munka volt. De. Az a gép sok évtizede szolgálja Önöket, és olyan talán mint egy családtag. Elkeserítő azt látni, hogy nem érdemel meg egy átfogó és alapos takarítást, pedig most a javítás ideje alatt biztos lehetett volna rászánni egy délelőttöt.
Kedves Miklós! Nemrég vettem én is egy ilyen gépet, de használat előtt szeretném lecserélni az olajat benne. Ön milyen olajat használ a géphez? Mennyit kell beletölteni? Nem találtam rajta nívót. Várom válaszát. Szép napot kívánok!
Kedves Árpád ezen a téren ne én legyek aki irányt mutat. Én csak arra ügyelek, hogy legyen a gépben olaj. De hogy milyen, az már nem annyira lényeges nálam. Volt, hogy közlekedési hajtóműolajat öntöttem a főorsószekrénybe, volt, hogy motorolajat. A lakatszekrényben most motorolaj van, és valóban nincs rajta nívó. Én másfél litert töltöttem bele. Amennyiben friss EAN1000 tulajdonos, javaslom, keresse meg a Facebook-on az EAN1000 csoportot, ahol felteheti a géppel kapcsolatos kérdéseit. Ott többen vagyunk, nagyobb az esély a pontos válaszokra.
Kedves Miklós! Pályakezdő gépészmérnök vagyok és ámulok az ügyességén, minden elismerésem. Ilyen szakemberekre lenne szükség az oktatás azon területein ahol az elmélet dominál.
Geptervezoi technikumon vagyok ahol tanulunk esztergazast is kb ilyen gépeken ahogy nézem és jóformán eddig csak a gép felépítéssel talkoztam és lenne egy munka is vele amihez oldalazast meg hasonló dolgot is kéne csinálni vele .....válla is van az anyagnak koralaku csökkenő átmérőjű tengert kéne csinálnom hogyan fogják neki ?
A férjemnek kellene segítség, ugyan ilyen gépe van, csak a főorsócsapággyakkal lett valami és kérni szeretne műszaki rajzot vagy szakmai segítséget kérni vagy venni hozzá csúszócsapágyakat. Valami elérhetőséget kérhetnék -e? Előre is köszönöm.
Jónapot nem vagyok szakma bele de látom “ékkel “van pozicionalva a fogaskerék a tengelyen annak nem kellett volna előbb elnyíródni vagy OylAn szerepe nincs a gépben ?nagyon tetszenek a videók kitartás 😀 elnézést ha rosszul fogalmaztam meg a szakaszavak hiánya miatt de remelem érti mire gondolok
De bizony ám, hogy értem. Olyannyira, hogy ez a dolog bennem is megfogalmazódott. Mármint az, hogy a reteszt biztonsági elemként használjam fel. Így ebben a formában sokkal erősebb, mint a fogaskerék egy foga. Mivel az új fogaskerék nem öntöttvasból, hanem acélból készült, még erősebb a fogaskerék, a retesz atombiztos, tehát hasonló esetben valami más fog tönkremenni. Én arra gondoltam, hogy a a reteszt vagy alumíniumból, vagy esetleg danamitból (műanyag) készítem el. Így a retesz egy biztonsági berendezéssé lépne elő. A dolog még nem zárult le. Lehet, hogy elkészítem. Ék az a geometriai test, melynek szemben lévő lapja szöget zárnak be egymással. A gépészetben régen valóban voltak ékek. Ezek némely hátrányos tulajdonságaik miatt kivezetésre kerültek a gyártástechnológiából. Ma már szinte nem is alkalmazzák. A köznyelv viszont egyenlőségjelet vont az ék, és a hozzá hasonló, de szabályos négyzet alapú hasáb alakú retesz között. Teljesen elrugaszkodott módon, az íves reteszt is "ék" néven aposztrofálják. Mára már sajnos a "szakemberek" is a helytelen elnevezéseket használják. Pedig manapság a sűrű retesz között alig lelni éket. :)
@@Horváth_Miklós Készíthetnél ezekről a szép magyar szakszavakról egy videót. Pl. A csapágy szó ami talán meg sem fordul a laikus fejében, hogy az egy forgó csap/tengely ágya. :) Ami még így sem pontos meghatározás. Természetesen megy a like!
@@feri950 Tulajdonképpen sok olyan szavunk van, ami rendkívül kifejező, sokan mégsem gondolják végig a jelentésüket. Nem tudom, hogy lenne-e rá fogadókészség. Volt, hogy jóindulatúan írtam az egyik filmfeltöltőnek, hogy nem kellene a csigafúrót fúrószárnak nevezni a filmjében, és ha már így nevezi végig, legalább a film címében átírhatná csigafúróra. Így a nézettsége sem veszne el, és mégsem a rosszra tanítaná a követőit. Hát, mit mondjak? Le lettem b..va, hogy mit képzelek én, az ő nagy tudású mesterei is így nevezték a fúrót, és semmit sem fog átnevezni. Lehet, hogy már késő. A fejekben végleges a káosz. :)
A videó elején megfogalmazódott bennem egy kérdés, de sajnos nem kaptam rá választ ezért itt teszem fel. Ezután hogy lesz levéve a tokmány? Egyszerűen csak nagyobb odafigyeléssel, vagy esetleg készül hozzá egy célszerszám? Az utóbbiról készülhetne egy videó is. :)
Azért le a kalappal az ötvenes évekbeli diósgyőri gépgyártás előtt. Ha ismereteim nem csalnak ott gyártották ezeket. És milyen meglepő, hogy még most is teszik a dolgukat.
Azokba az idokbe , kezdodoen a masodik vilaghaboruval , igaz h. a technika nem volt epp annyira fejlett , de akkor amit tudtak , azt mind beletettek a legjobb tudasuk szerint ! . Manapsag egeket rengeto osszegeket kell kiadni egy tartos jo minosegu es korszeru szerszamgepert es meg az sem teljesen olyan mint anno . A betervezett/kitervezett kopasok valamint a 'gyartas egy bizonyos arkategoriara' tonkre tettek a minoseget . Nemcsoda hogy az usa-ban a szakik meg mindig buszkelkednek egy egy Monarch,LeBlond,Bullard,Cincinatti,G&E,Ingersoll stb. gepekkel , nameg persze sok Angol(DSG....) es Nemet(Deckel....) gep is akad , melyek mind mind a 30-60-as evekbe voltak gyartva , es mai napig mennek
Az csak a gépágy hosszat jelöli, attól még ugyanolyan gép az is. Én szeretem, persze, hogy vannak sokkal újabb, sokkal sokoldalúbb gépek. De ez az enyém, és még eddig mindent meg tudtam rajta csinálni, amire szükségem volt.
Kedves Miklós! Tetszenek a videói,aki szakmabeli az is sokat tanulhat belölük. Csak így tovább. Kiváncsiságbol elárulná hogy menyibbe került a fogaskerék és a kiss fogaskerék tengelyel való legyártatása? Gondolom nem lehetett olcsó.
A keresztszán nóniusza előtt van egy eltolható lemez fedél. Azt előretolva feltárul a nyílás, ahol a keresztszán orsójának fogaskereke is van. Itt lehet betölteni az olajat a lakatszekrénybe. A hivatkozott mappa utolsó három fényképén látható. photos.app.goo.gl/UhQR7g5ozqMYtTjAA
Szép Napot! Megint kellően felvillanyozta a napomat! 16 évesen rendberakni egy esztergát nem kis dolog! Le a kalappal! Ma reggel láttam a videót! És ma jártam egy olyan műhelyben ahol 6db ean 1000 volt! Dolgoztam egy kínai gépen ma és észre vettem hogy együtt forog a vezér orsó és a vonó orsó! Eljátszottam a gondolattal hogy mi lenne ha dolgozna az előtolás és rá lenne akasztva a lakat anya! 😅🤣
Üdv! Az EAN-on is forog mind a kettő, ha be van kapcsolva a vezérorsó meghajtása is. De a lakatszekrény úgy van kialakítva, hogy mind a lakatanya kapcsoló karja, mind az előtolás kapcsoló karja reteszeli a másikat. Így biztos, hogy a dolgozó nem tudja egyszerre a kettőt aktiválni.
@@rakosipeter7446 Hát, az enyémen határeset volt. Már éppen egymásra lehetett ereszteni a két fajta vontatást. De most, hogy szét volt szedve, megoldottam, hogy ez ne fordulhasson elő. Tulajdonképpen az egyik alkatrészt kellett 2mm-el meghizlalni. Ezt nem vettem bele a filmbe, mert gondoltam, senkit nem érdekel, vagy nem érti, miről van szó.
Kedves Miklós! Köszönjük a videót, most sem csalódtam, odaszegez a képernyőre. Nem tudom mi a titka, de működik! Nem rég találtam a csatornádra, de már megnéztem minden filmedet. Szépen látszik a technikai fejlődése a kép/hangminőségnek (ami nem valami high-tech, de mégis a lényeg mindig jól látszik, ellenben másoknál). Egy konkrét kérdés ezzel a videóval kapcsolatban: ha nem titok, akkor milyen ár nagyságrend két ilyen, nem teljesen egyszerű alkatrész legyártatása ilyen kis (1) példányban? Meg lehet kérdezni, hogy ki gyártotta le? Nagy szerencse, hogy egyáltalán vannak még ilyen szakemberek, akik vállalkoznak ilyen munkára. Nekem is sikerült egy számomra kedves fúrógép kihajtásának a fogaskerekét "picit" ledarálnom, de én nem találtam senkit, aki legyártaná. Csak bronzból vagy műanyagból tudta volna. Gyári alkatrész meg persze nincs egy 30 éves géphez, de kidobni meg nem szeretek semmit. Már alig várom a következő filmet! Ha elfogadsz egy ki jótanácsot: szerintem nyugodtan meg lehet mutatni egy projekt minden mozzanatát, attól nem lesz unalmas, csak jó "pörgősre" kell vágni. Szerintem mindenkinek hordoz mondanivalót minden részlet, még a vérprofiknak is. Én sokszor hiányolom, hogy kimaradnak részek a filmből a teljes technológiai folyamatból. Bár tudom, hogy rengeteg munka és idő maga a folyamat rögzítése is, nomeg a vágás az még a többszöröse. (Sok évig vágó voltam, így tudom.) A kedvenceim, a trükkös megoldások, amiket önzetlenül megosztasz másokkal, és a teljesen képtelennek tűnő egyedi (egyszerhasználatos) szerszámok, amiket teljes precizitással elkészítesz. Zseniális! Csak így tovább!
Köszönöm az elismerő szavakat. Ha van titok, akkor az olyan nagy, hogy én sem tudok róla, így valószínűleg a természetesség az. Soha nem írom le, vagy gondolom előre el, hogy mit fogok mondani. Jön magától, és gondolom ezt érzi a néző is, hogy nem egy mesterkélt megrendezett dolgot lát, hanem ad hoc szöveget hall, illetve történést lát. Ha tényleg láttad az összes filmem, akkor tudod, hogy az elején némafilmeket készítettem. Vagyis nem volt szövegük. Balga módon azt vallottam, hogy a film képi műfaj, és a néző mindent lát, nem kell a szöveg. Így még az internacionalizmusa is meg lesz. Mindenki érteni fogja, ha már én nem beszélek idegen nyelvet. Aztán egy jóbarátom rám szólt, hogy igenis készítsek most már olyan filmeket, amikben beszélek is, hisz tudja, hogy jó az előadó készségem, és biztosan a nézőknek is tetszeni fog. Na azóta beszélek a filmeken. Sajnos azért nem tudok minden mozzanatot betenni a filmbe, mert akkor túlságosan hosszú lenne, és talán unalmas is. Bár tudom, hogy a filmjeim rétegfilmek, abban az értelemben, hogy csak egy bizonyos réteg kíváncsi rá, akik viszont pont ezért talán toleránsak is. De nem szeretnék visszaélni a türelmükkel. Sajnos az én filmszerkesztőm (Power Director) nem alkalmas a film sebességének megváltoztatására. Ha az lenne, lehetne gyorsítva betenni azokat a részleteket, amelyek most inkább kimaradnak. Egyébként nem mondhatom, hogy a vágás hosszú idő lenne. Nekem már a felvételkor megjelenik az agyamban a film, tehát nagyon ritkán vágok, a szó valódi értelmében. Csak összefűzöm a klippeket egymás után.Minden leforgatott klipp bekerül, mert azokra szükség volt, azért késztettem el őket. Vágni mint mondtam, nem sokszor vágok, mert én már előre láttam, fejben, hogy mi lesz a filmen. Persze utólag nekem is beugrik, hogy lehetne egy kicsivel több a film. De mivel ahhoz nem készültek felvételek, így utólag már lehetőség sincs a bűvészkedésre. Az évek alatt azért hibáztam is, amiből tanultam. Volt egy filmtervem, ami talán a legsikeresebb filmem lehetett volna. Ott tényleg már a munkát is a filmhez igazítottam. Komoly előkészületeket tettem. El is készült hozzá az összes felvétel, ami a telefonom memóriakártyáján volt. Naná, hogy akkor ment tönkre az adathordozó. Minden elszállt. Azóta csak biztos forrásból származó gyors memóriakártyát használok, és a telefonom egyből tölti fel a Google képtáramba a felvételeket. De hát kellet ez a kudarc is ahhoz, hogy ilyen hibát ne kövessek el.
Jó ötletei vannak, igazán kreatív a megoldások terén.de ez a kupleráj tényleg nagyon csúf. Megértem én ,hogy sok a munka de időt kell szánni a karbantartásra,takarításra is.
Добро пожаловать. Эти машины производились здесь, в Венгрии. Руководство по венгерскому языку можно скачать в нескольких местах. Это тоже: cnctar.hobbycnc.hu/hostya/EAN%201000-1/EAN_170_1000_g%E9pk%F6nyv_1966.pdf
Köszönöm a filmet.Számomra rendkívül hasznos volt mert ugyanilyen esztergám van .Most már legalább tudom ,hogy van benne egy szivattyú is amit lehet meg kellene néznem ,hogy működik-e.Az a csővezeték nagyon profi lett!Megkérdezhetem ,hogy az olajból kb. mennyit kell betölteni?
Igen, meg lehet kérdezni. De a választ nem tudom. :) Én elsőre töltöttem bele egy fél litert. Úgy gondolom, kell még bele. De megjegyezem, hogy a lakatszekrény jobb oldalán van egy alumínium tábla, aminek valami ilyen a szövege: Központi olajozás. Olajjal feltölteni. Bár az én gépemről az alutáblák a már említett okból kifolyólag leolvadtak, ez az egy sértetlenül megvan.
Szervusz Miklós! Nagyon szeretem a munkásságod, régóta nézem a videóidat. Mikor mondtad, hogy kilitibe csináltattad az alkatrészt, egyből tudtam hogy a sziróhoz vitted, én itt lakom Siófokon, ezek szerint a közelben élsz. Elárulod hol élsz?
Már hogy ne zavarna. De sokszor az adott munkadarabot sincs időm befejezni, mert már cseng a telefonom, és hagyhatom félbe, mennem kell a műhelyembe, mert valaki keres valamilyen munkából kifolyólag. Szóval állandó időzavarban vagyok. Pedig jobbára a hétvégéket is végigdolgozom.
@@VitanyiGyula Nem kell egyből letámadni másokat. Alexnek ez a véleménye, van is némi igaza, csak nem tudja beleképzelni magát a helyzetembe, ezért írta, amit írt. Én tiszteletben tartom mások véleményét, amíg az a toleranciahatáromon belül esik. Ez még olyan volt. :)
A fogas kerekekkel szoktak olyat csinálni, hogy a törött fogaknál felrakják, keményforrasztással, és egy profilra köszörült késsel kimarják a helyét. Akár kézzel is lehet, esztergára lerögzítve, a szánra rögzített késsel, és a munkadarabon többször(sokszor) végig tolva kimunkálni.
Már nem érdemes. Ez is ki fog halni. Önmagában az esztergályos, aki kézzel dolgozik, nem is tudna megélni. Én is azért művelem, mert a munkámhoz feltétlenül szükséges. De nem az esztergálásból élek. A tömeggyártás eszköze ma már a CNC. A világtrend pedig az, hogy ne javíts, vegyél újat. Van még pár hozzám hasonló kövület, akik leszarjuk a trendet, és javítunk, nem alkatrészt cserélünk.
@@Horváth_Miklós Lehetőségem sem igazán van. Nagyon eltérő területen dolgozom már, de most is szívmelengető látni a gépekhez a mechanikához és a hozzájuk tartozó probléma megoldáshoz való ilyen mértékű tudást. Talán ezért hiszek én is az örökkévalóságnak készült és tervezett régi gépekben és nem a manapság készülő , nagyrészt műanyag, eldobható szerszámokban/eszközökben.
Nem. Tekintve, hogy az eredeti, amiből kitört a fog, öntöttvas volt. Pont az a fájdalmam, hogy ez a mostani, tekintve, hogy acélból van, sokkal szilárdabb, min az öntvény. Tehát ez nem fog lefogazni, ha valami baj lesz. Már azon is gondolkodtam, hogy műanyagból készítem el a reteszt, ami a tengelyéhez rögzíti.
A saját esztergánkkal amikor működik saját magunknak gyártsunk le tartalékba,/nem kér az enni/ a fontosabb koppóalkatrészeket. Ne pedig eső után köppönyeg elven és gyakorlatban is később sopánkokodnánk.
Nagyon jól hangzik, de kivitelezhetetlen. Ki tudja eldönteni előre, hogy melyik alkatrész fog tönkremenni? Senki. És ki biztosít afelől, hogy csak forgástest alakú alkatrészek mennek tönkre? A fogaskerék nem az. Ezért nem is lehet esztergán elkészíteni.
Horváth Miklós nem a fogaskerekekre gondoltam. Bizony vannak alkatrészek amiket lehett és kell esztergán, CNC esztergán gyártani akár otthon is. Maradok tisztelettel.
Nem főorsó vagy vezérorsó, hanem csak VEZÉRORSÓ !!! A főorsó az amin a tokmány van. Csak a lelkes amatőrök kedvéért.
Satupad alatt nálam is emésztődik minden, de igyekszem rendet tartani azért. A csavar majd előkerül ha nem lesz rá szükség, bár pótnak még jó lesz. :)
Szép munka! Egy felújított alkatrészre, egységre mindig jó ránézni, legalábbis bennem jó érzést kelt, legyen az bármi.
Nemrég találtam rá a csatornájára. Pont egy ilyen masina került a közelembe. Köszi Miklós úr ez nagyon jó kis "szösszenet" volt.
18:50 az pontosan az is. Cin por van egy savas folyasztószerben. Hasonlót használnak automatizált gépekben ónpaszta néven ónfürdő helyett. Az a cucc aranyat ér csövezéshez. Viszont a maradványait ajánlott meleg vízben leoldani mert a rezet néha tovább marja és zöld patinát tud csinálni ami nem túl jó mert a több patina kevesebb rezet jelent
Szervusz Miklós!
Mindig lenyűgöz, ahogy régi alkatrészeket mérnöki precizitással reprodukálsz. Köszi, hogy megosztottad velünk, nagyon érdekes volt.
Nincs műszaki végzettségem. Kalapácsot részletem csak a félkilóstól a 10dekásig a létező összes méretben (mindig kicsit sikerült aláreszelnem a tűréshatárnak:) és ennek ellenére vagy 10 éve követem a kontentjeit. Határozottan állítom, h rövidek! Az esztergálós részek és az elképesztő logikai megoldások a kedvenceim!
Köszönet érte!
Jó egészséget Mester!
Én pedig köszönöm a visszajelzést, mert így tudom, hogy érdeklődés van a filmjeimre, és szívesen nézik meg.
Miklos sokan vagyunk akik szívesen veszik az ilyen ismeretterjesztő filmeket. Én örülnék, ha lenne egy videó az csak esztergáról, mert valóban nem mindenki szakmabeli!!!!
A YT - gondolom a feliratkozás hatására - engem is képezni akar, így a COVID miatt a YT-ra költözött "ÓE BGK Gépműhely gyakorlat" videóit adja ajánlóba. Nekem tetszenek (semmi közöm ehhez a szakmához!).
(Kedves Miklós, ha nem illő így a kereszthivatkozás, akkor törölje kérem.)
@@kissszilard4220 köszönöm, igen láttam én is, sőt még is néztem néhány videót, de engem a gyakorlati megoldások is érdekelnek, és hát az sem mindegy ki mondja el azokat!!
Megint nagyon jó és tanulságos videót láthattunk. Órákon keresztül tudnám nézni, és hallgatni. További sok sikert a felújított géphez! :)
Erre a filmre érdemes volt várni! Színvonalas tartalom mint mindig! Sok munkát kívánok a frissen szervizelt géppel!
Elképesztő!!! 22 éves, szakmabeli vagyok, igazán tudom értékelni az efajta dolgokat kortársaimmal ellentétben. Sors iróniája, hogy pont egy ilyen olajpupát tervezek mint amit a lakatszekrény is tartalmaz. Nagy segítség volt mester! Jó egészséget kívánok!
Örülök, ha segített a filmem, illetve az abban elmondottak.
Ne aggódj nem vagy egyedül. :) 26 éves vagyok, gépész osztályban érettségiztem. Hiányzik nagyon a gépi forgácsolás, ezért gondolkodom valami kisebb régi gép beszerzésén. Egy csomó mindent meg tudnék csinálni itthon, ami jó érzés lenne. :D Arról nem is beszélve hogy a környéken alig találni szakembert, vagy aki van is hetes várólistákkal.
Szia .Szerencsére ezen a javításon túl vagyok, de élvezettel néztem a filmed. Köszönöm. Ha érdekel elmondom ,hogy hallom esztergálás közben a fogaskerekek "csilingelését". Nekem ezt az idegesítő hangot egy textilbakelitből elkészített fogaskerék szüntette meg 100% an.
Helyetted megittam két sört, úgy izgultam, gratulálok, Te igyál meg az egészségemre, megérdemeljük!
Kedves Miklós most találtam rá a videóra,és egy gondolat hogy balesetek elkerülése véget ki lehetne találni egy kapcsolót amikor kritikus közelségbe kerül a tokmányhoz a kés akor otomatikusan le álna a gép föleg hosz esztergálásnál tengejek amikor nem kel túlzottan figyelni a gépet 🤝
Tokmányba még sosem vittem bele a gépet. Most sem az volt a baj. De amúgy is megoldhatatlan, mert minden munkadarab más és minden késkiállás is. Nem lehet egy minden helyzetre alkalmas kapcsolót kitalálni. Figyelni kell.
Igen késöbb ezen énis gondolkoztam mert ha kivitelezhetö akor már gyárilag megoldoták volna igen figyelni kel 👍
Üdvözlöm Miklós!
Nagyon jó a videója, köszönöm szépen!
Van egy régi esztergám és nem tudom hogy milyen volt az eredeti előtolás kapcsoló, az összes fogaskkerék megvan amit a vonó órsó hajt, csak az elötolás ki be kapcsolás a gond, nem tudom milyen elven működhetett.
Üdvözlettel!
Az a nem semmi, hogy valaki 58 évesen ilyen színvonalas munkát végezzen, felveszi videóra, megvágja és feltölti a netre. Minden elismerésem! Nagyon szépen köszönöm azok nevében is, akik tényleg tudnak belőle tanulni. (Én sajnos csak kb. 3 hónapig esztergáltam az iskolában pont 30 évvel ezelőtt, ráadásul ha jól tévedek, akkor többek között pont egy ilyen EAN-1000-es esztergapadon. Nagyon szerettem esztergálni, de ez csak szakmai előképzés volt.) Nem tudtam nem végignézni, nagyon élveztem :)
Köszönöm. A titok meg az, hogy húsz éve kezdtem. Mármint a filmezést.
Tiszteletem Miklós! Egy kis segítség kellene, esetleg el mondaná hol csináltatta a tengelyt és a fogaskereket? Előre is köszönöm! Tisztelettel Szabó János
Beírtam a Google-ba, hogy fogaskerékgyártás. Kihozott a közelemben több céget is. Én őket választottam, mert közel volt. Szép munkát végeztek, az árat sem sokalltam, mert amíg állt a gép, nekem kieséseket produkált. sziro.hu/
@@Horváth_Miklós Köszönöm szépen
Üdv Mester !!! :) Köszönöm a felvilágosítást a lakatszekrényről tényleg nem tudok semmit sem az esztergáról és cuccairól :) szóval laikusként érdekesnek találtam :)
"Emésztőműhely" :D :D :D. Ez hajnalban nagyon üt :).
További jó munkát a feltámasztott géppel!
Köszönöm, már dolgozik szorgalmasan. Ma is kellene vele ténykednem, de kilencre a kocsit viszem vizsgára.
Adrián Sarok: Miféle "emésztőműhely DDD hajnalban nagyot üt" hozzászólás ez? Vagy értelmesen vagy sehogy,nem kell itt sunyogni,HÜLYÉT ALAKÍTANI!
@@istvanszabo3561 Kedves István. Nincs ebben semmi bántó, érteni meg tökéletesen értettem, mert a filmben elhangzott egyik mondatomra reagált így Adrián.
A videód felidéz bennem egy történetet. Van egy pici órás esztergám. Valamiért kiszerelték belőle az előtolás cuccait. Így került hozzám. Szerettem volna menetet vágni és kitaláltam, hogy visszaépítem a szerkezetet. Közben kiderült, hogy a késasztal alja törött és görbe. Na majd én okostojás meg egyengetem és vissza heggesztem az alkatrészt. A présben azonnal kettétört, hiába volt melegítve. Úgyhogy csinálnom kellett egy másikat. Egy nagy vastömbből másfél hónap alatt készült el lényegében kézi reszelővel és fűrésszel. Ugyanis a marógépbe nem fért el az alkatrész. Azt hiszem pontosan értem miről beszélsz, az ember megszokja, hogy ott az eszterga... befogom... pikk-pakk leszabályzom, vagy amit kell és már kész is meg szép is....
Köszönet a videóért!
Tehát mint az Avatar I- ben. "Látlak téged." 🙂 A Te történeted is megért volna egy filmet. Mindenképpen tiszteletreméltó teljesítmény volt. Én csak egy állóbábot készítettem sarokcsiszolóval és reszelővel, de az is elég melós volt. Fent van róla a film. Azt készítettem generátor-forgórészek szabályozásához.
Végig nézve, azért ügyes munka
Elsőre hosszúnak tűnt a videó, de egy percig sem volt unalmas. :) Köszönöm!
Én is mindig ettől tartok, és nem is nagyon szeretek ilyen félórás filmeket feltenni. De ezek szerint akkor mégsem lett a hossza ellenére unalmas. Örülök, ha tetszett.
Kedves Miklós! Most vettem én is ilyen esztergát! A lakatszekrényen hol keressem az olajbetöltő csavar helyét? A tetején? Köszönöm!
A keresztszán nóniusza előtt található egy kis eltolható lemez fedél. Azt előre kell tolni, és a feltáruló nyíláson keresztül lehet az olajat betölteni a lakatszekrénybe.
@@Horváth_Miklós Köszönöm, megtaláltam!
Még egy kérdésem lenne a főorsó utánállítható bronzperselyeivel kapcsolatban: Lóg kicsit a főorsóm, gondoltam ezt megpróbálom korrigálni a kúpos csapágyak feszítésével, de azt látom, hogy utánállíthatóság "elfogyott", ugyanis a persely válla felfekszik az orsó öntvényházra már. Jól gondolom, hogy ott eredetileg rés volt, és ahogy kopott a bronz persely, az állandó utánállítás ezt a hézagot megszűntette? Ez igazafőorsó mindkét végén lévő csapágyakra. Gondolom vagy bontottan kellene szereznem, vagy készíttetni valakivel?
@@balazsfeher7301 Hála az égnek, olyan nagyon sűrűn nem kellett szétszerelnem, hogy készségszinten ismerjem a belsejét a gépnek. De nekem sehogy sem rémlik semmilyen váll a perselyen. Kúpos külsejű persely, a két végén menettel. Amennyit az egyik oldalon lazítok, annyit tudok a másik oldalon húzni.
Az EAN-ok több helyen is készültek az országban, és nem feltétlenül cserélhetőek össze az alkatrészeiok. Tehát egy bontott alkatrész vásárlása még vissza is üthet, ha előtte nem lettek leellenőrizve a méretek. Ha nekem ilyen bajom lenne, nagyon elgondolkodnék a megoldáson. Csapágyat csak úgy nem cserélünk. Nem gördülőcsapágy ez. Ha a persely cserés lenne, akkor már a főorsót is megköszörültetném. Ezután a két csapágypersely helyett újat készíttetnék. Utánajárás szempontjából sem semmi, megtalálni a jó szakembereket, és ebből fakadóan a zsebbe is igencsak mélyre kell nyúlni. Ha én lennék a Krőzus, kiadnám a gépet felújításra. Van még olyan cég, aki vállal és végez ilyet.
Kedves Miklós! Hasonló problémával küzdök én is. Nálunk az előtolás bronz csigakereke és annak a tengelye lett csereérett. Illetőleg lakatszekrénybe épített központi olajzó is problémás. Amikor a szivattyútestet felöntöm kenőanyaggal és a dugattyú palástján olajfilm alakul ki, akkor gond nélkül fölveszi az olajat a lakatszekrényből, ám amikor nincs működtetve a kenőrendszer és leürülnek a csövek, illetve a dugattyú palástfelületéről is lefolyik az olajfilm, akkor nehézkesen, nagy sokára veszi csak föl az olajat újra. A mi gépünk dugattyús szivattyújára csavarkötéssel rögzített elosztócsatornában viszont semmi jelét nem találtam golyós visszacsapószelepnek. Viszont végig nézve ezt a videót, jött az ötlet, hogy én is újra készítem a kenőrendszert a lakatszekrényben, annyi módosítással, hogy meg lesz szüntetve a kézikerék tengelyének az axiális irányú mozgási lehetősége és állandó olajzásúra alakítom át a kenőrendszert. Egyéb iránt én is gratulálok a videókhoz!
Én mindenképpen átgondolnám a kézikerék tengelyének fixálását. A szivattyú a gyári megoldás szerint csak akkor működik és szállít olajat, ha a kerék tengelye ki van húzva és ebben a helyzetben forgatjuk azt. Tehát munka közben nem nyom olajat. Talán mert ilyenkor kicsi is a fordulatszám a szivattyú működéséhez és a dugattyú és henger közötti tömítetlenségen át vissza tud áramlani az olaj. Nagyobb dugattyúsebességnél viszont ez nem probléma. Persze ezt lehetne javítani úgy, ha a dugattyúra készítünk egy beszúrást, amibe gumigyűrűt teszünk. De akkor sem szüntetném meg azt a lehetőséget, hogy a szán mozgatása nélkül olajozni tudjam a lakatszekrény belsejét. Azt a lehetőséget is figyelembe kell venni, hogy mi van akkor, ha az állandó olajozás miatt a lakatszekrényből lekezd folyamatosan szivárogni az olaj a tengelyeknél. Persze ez csak az én véleményem, és nem akarok senkit sem befolyásolni.
Koszonom a filmet. Nagyon jol sikerult. Orom nezni.
Köszönöm az ismeretterjesztést!
Nagyon szívesen.
Tisztelt Horváth Úr !
Most veszek egy ilyen gépet szeretném a segítségét kérni alkatrész beszerzéshez .
Szóval abban kéri a segítségemet, ami nekem sem ment. :) Nem tudtam fogaskereket szerezni, le kellett gyártatni nulláról. De elvétve lehet kapni bizonyos dolgokat. Hirdetőoldalakat kell bújni.
Köszönöm szépen a válaszát !
Gratulálok ügyesen helyre raktad a dolgokat nagyon jó volt ilyet is belőröl látni mert még nem láttam
Gratulálok,megint egy nagyszerű munka,videó.
Köszönöm.
Üdvözlöm! Végignéztem a lakakszekrény javítását. Egy kérdésem lenne. Ugyan ilyen örökölt gépem van. Néha dolgozom is rajt. Mennyi olaj kell oda és hol kell ellenőrizni és feltőlteni? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel Nagy Péter
Elvileg másfél liter olaj kell a lakatszekrénybe. Nívócsavar, vagy kémlelőablak nincs. Tehát csak a betöltött mennyiséggel lehet kontrollálni. Betölteni pedig a keresztszán nóniusza előtt lévő lemez-fedél eltolása után lehet. Mindjárt keresek egy részletet a filmben, és beteszem, hogy hány percnél látható. 29:30 -tól látható az a kis lemez fedél. Még egy kis mélyedés is látható rajta, hogy annál fogva el lehessen tolni.
Remek videó!
Az emésztő műhely kifejezést lopom! :D
Köszönöm. A kifejezést meg csak nyugodtan. :)
Hát ez az emésztő műhely tényleg passzos kifejezés😂👌, mai nap folyamán én is megtapasztaltam az én jószágom karbantartásakor . A szemem kijött de végül meglett az kis alkatrész egy M4 es olajpont lezáró anya😄
Én is tanuló koromban dolgoztam ilyen gépen a Láng gépgyárban voltam tanuló forgácsoló szakközépbe jártam.
Tisztelt Miklós bácsi! Érdeklődni szeretnék hogy a lakatszekténybe mennyiért csinálták a fogaskereket?
Gratulálok az EAN felújításához. Igazán szép és derekas munka volt. De. Az a gép sok évtizede szolgálja Önöket, és olyan talán mint egy családtag. Elkeserítő azt látni, hogy nem érdemel meg egy átfogó és alapos takarítást, pedig most a javítás ideje alatt biztos lehetett volna rászánni egy délelőttöt.
Kedves Miklós! Nemrég vettem én is egy ilyen gépet, de használat előtt szeretném lecserélni az olajat benne. Ön milyen olajat használ a géphez? Mennyit kell beletölteni? Nem találtam rajta nívót. Várom válaszát. Szép napot kívánok!
Kedves Árpád ezen a téren ne én legyek aki irányt mutat. Én csak arra ügyelek, hogy legyen a gépben olaj. De hogy milyen, az már nem annyira lényeges nálam. Volt, hogy közlekedési hajtóműolajat öntöttem a főorsószekrénybe, volt, hogy motorolajat. A lakatszekrényben most motorolaj van, és valóban nincs rajta nívó. Én másfél litert töltöttem bele. Amennyiben friss EAN1000 tulajdonos, javaslom, keresse meg a Facebook-on az EAN1000 csoportot, ahol felteheti a géppel kapcsolatos kérdéseit. Ott többen vagyunk, nagyobb az esély a pontos válaszokra.
@@Horváth_Miklós köszönöm szépen, megpróbálom
Kedves Miklós!
Pályakezdő gépészmérnök vagyok és ámulok az ügyességén, minden elismerésem.
Ilyen szakemberekre lenne szükség az oktatás azon területein ahol az elmélet dominál.
Geptervezoi technikumon vagyok ahol tanulunk esztergazast is kb ilyen gépeken ahogy nézem és jóformán eddig csak a gép felépítéssel talkoztam és lenne egy munka is vele amihez oldalazast meg hasonló dolgot is kéne csinálni vele .....válla is van az anyagnak koralaku csökkenő átmérőjű tengert kéne csinálnom hogyan fogják neki ?
Egy 340 szer 750 és főorsóját is kérném😮
Fateromnak van egy ilyen eszterga ami eladó!
A férjemnek kellene segítség, ugyan ilyen gépe van, csak a főorsócsapággyakkal lett valami és kérni szeretne műszaki rajzot vagy szakmai segítséget kérni vagy venni hozzá csúszócsapágyakat. Valami elérhetőséget kérhetnék -e?
Előre is köszönöm.
Jónapot nem vagyok szakma bele de látom “ékkel “van pozicionalva a fogaskerék a tengelyen annak nem kellett volna előbb elnyíródni vagy OylAn szerepe nincs a gépben ?nagyon tetszenek a videók kitartás 😀 elnézést ha rosszul fogalmaztam meg a szakaszavak hiánya miatt de remelem érti mire gondolok
De bizony ám, hogy értem. Olyannyira, hogy ez a dolog bennem is megfogalmazódott. Mármint az, hogy a reteszt biztonsági elemként használjam fel. Így ebben a formában sokkal erősebb, mint a fogaskerék egy foga. Mivel az új fogaskerék nem öntöttvasból, hanem acélból készült, még erősebb a fogaskerék, a retesz atombiztos, tehát hasonló esetben valami más fog tönkremenni. Én arra gondoltam, hogy a a reteszt vagy alumíniumból, vagy esetleg danamitból (műanyag) készítem el. Így a retesz egy biztonsági berendezéssé lépne elő. A dolog még nem zárult le. Lehet, hogy elkészítem.
Ék az a geometriai test, melynek szemben lévő lapja szöget zárnak be egymással. A gépészetben régen valóban voltak ékek. Ezek némely hátrányos tulajdonságaik miatt kivezetésre kerültek a gyártástechnológiából. Ma már szinte nem is alkalmazzák. A köznyelv viszont egyenlőségjelet vont az ék, és a hozzá hasonló, de szabályos négyzet alapú hasáb alakú retesz között. Teljesen elrugaszkodott módon, az íves reteszt is "ék" néven aposztrofálják. Mára már sajnos a "szakemberek" is a helytelen elnevezéseket használják. Pedig manapság a sűrű retesz között alig lelni éket. :)
@@Horváth_Miklós Készíthetnél ezekről a szép magyar szakszavakról egy videót. Pl. A csapágy szó ami talán meg sem fordul a laikus fejében, hogy az egy forgó csap/tengely ágya. :) Ami még így sem pontos meghatározás. Természetesen megy a like!
@@feri950 Tulajdonképpen sok olyan szavunk van, ami rendkívül kifejező, sokan mégsem gondolják végig a jelentésüket. Nem tudom, hogy lenne-e rá fogadókészség. Volt, hogy jóindulatúan írtam az egyik filmfeltöltőnek, hogy nem kellene a csigafúrót fúrószárnak nevezni a filmjében, és ha már így nevezi végig, legalább a film címében átírhatná csigafúróra. Így a nézettsége sem veszne el, és mégsem a rosszra tanítaná a követőit.
Hát, mit mondjak? Le lettem b..va, hogy mit képzelek én, az ő nagy tudású mesterei is így nevezték a fúrót, és semmit sem fog átnevezni. Lehet, hogy már késő. A fejekben végleges a káosz. :)
Nagyon szep lett ez az olaj eloszto!
Kosz az ismeretterjesztest.
Nalink is volt egy ilyen eszterga kozepsuliban. Vagy ketto.
Köszönöm. :)
A videó elején megfogalmazódott bennem egy kérdés, de sajnos nem kaptam rá választ ezért itt teszem fel. Ezután hogy lesz levéve a tokmány? Egyszerűen csak nagyobb odafigyeléssel, vagy esetleg készül hozzá egy célszerszám? Az utóbbiról készülhetne egy videó is. :)
Azért le a kalappal az ötvenes évekbeli diósgyőri gépgyártás előtt. Ha ismereteim nem csalnak ott gyártották ezeket. És milyen meglepő, hogy még most is teszik a dolgukat.
Igen, én is úgy tudom, hogy ott készült.
Azokba az idokbe , kezdodoen a masodik vilaghaboruval , igaz h. a technika nem volt epp annyira fejlett , de akkor amit tudtak , azt mind beletettek a legjobb tudasuk szerint ! . Manapsag egeket rengeto osszegeket kell kiadni egy tartos jo minosegu es korszeru szerszamgepert es meg az sem teljesen olyan mint anno . A betervezett/kitervezett kopasok valamint a 'gyartas egy bizonyos arkategoriara' tonkre tettek a minoseget . Nemcsoda hogy az usa-ban a szakik meg mindig buszkelkednek egy egy Monarch,LeBlond,Bullard,Cincinatti,G&E,Ingersoll stb. gepekkel , nameg persze sok Angol(DSG....) es Nemet(Deckel....) gep is akad , melyek mind mind a 30-60-as evekbe voltak gyartva , es mai napig mennek
Én egy ilyen gépnek a kistestvérén tanulok EAN 750 esen
Az csak a gépágy hosszat jelöli, attól még ugyanolyan gép az is. Én szeretem, persze, hogy vannak sokkal újabb, sokkal sokoldalúbb gépek. De ez az enyém, és még eddig mindent meg tudtam rajta csinálni, amire szükségem volt.
Kedves Miklós! Tetszenek a videói,aki szakmabeli az is sokat tanulhat belölük. Csak így tovább. Kiváncsiságbol elárulná hogy menyibbe került a fogaskerék és a kiss fogaskerék tengelyel való legyártatása? Gondolom nem lehetett olcsó.
Négyszemközt elárulnám, de itt nyilvánosan nem. :)
Van idő rendet rakni báttyám 😀
Mester! Segítsen hol lehet feltölteni olajjal a lakatszekrényt? Köszönöm előre is a választ!
A keresztszán nóniusza előtt van egy eltolható lemez fedél. Azt előretolva feltárul a nyílás, ahol a keresztszán orsójának fogaskereke is van. Itt lehet betölteni az olajat a lakatszekrénybe. A hivatkozott mappa utolsó három fényképén látható. photos.app.goo.gl/UhQR7g5ozqMYtTjAA
Szép Napot! Megint kellően felvillanyozta a napomat! 16 évesen rendberakni egy esztergát nem kis dolog! Le a kalappal! Ma reggel láttam a videót! És ma jártam egy olyan műhelyben ahol 6db ean 1000 volt! Dolgoztam egy kínai gépen ma és észre vettem hogy együtt forog a vezér orsó és a vonó orsó! Eljátszottam a gondolattal hogy mi lenne ha dolgozna az előtolás és rá lenne akasztva a lakat anya! 😅🤣
Üdv! Az EAN-on is forog mind a kettő, ha be van kapcsolva a vezérorsó meghajtása is. De a lakatszekrény úgy van kialakítva, hogy mind a lakatanya kapcsoló karja, mind az előtolás kapcsoló karja reteszeli a másikat. Így biztos, hogy a dolgozó nem tudja egyszerre a kettőt aktiválni.
A kettőt fizikailag nem lehet egyszerre bekapcsolni. Vagy a lakat, vagy az előtolás. Ki van az találva.
@@rakosipeter7446 Hát, az enyémen határeset volt. Már éppen egymásra lehetett ereszteni a két fajta vontatást. De most, hogy szét volt szedve, megoldottam, hogy ez ne fordulhasson elő. Tulajdonképpen az egyik alkatrészt kellett 2mm-el meghizlalni. Ezt nem vettem bele a filmbe, mert gondoltam, senkit nem érdekel, vagy nem érti, miről van szó.
@@Horváth_Miklós Gratulálok még egyszer a sikeres életmentő műtéthez!
Szivesen segítek átvinni, ha aktuális lesz. Ügyes.
van kéziszán is a világon, csak akarni kell
Kedves Miklós! Köszönjük a videót, most sem csalódtam, odaszegez a képernyőre. Nem tudom mi a titka, de működik! Nem rég találtam a csatornádra, de már megnéztem minden filmedet. Szépen látszik a technikai fejlődése a kép/hangminőségnek (ami nem valami high-tech, de mégis a lényeg mindig jól látszik, ellenben másoknál).
Egy konkrét kérdés ezzel a videóval kapcsolatban: ha nem titok, akkor milyen ár nagyságrend két ilyen, nem teljesen egyszerű alkatrész legyártatása ilyen kis (1) példányban? Meg lehet kérdezni, hogy ki gyártotta le? Nagy szerencse, hogy egyáltalán vannak még ilyen szakemberek, akik vállalkoznak ilyen munkára. Nekem is sikerült egy számomra kedves fúrógép kihajtásának a fogaskerekét "picit" ledarálnom, de én nem találtam senkit, aki legyártaná. Csak bronzból vagy műanyagból tudta volna. Gyári alkatrész meg persze nincs egy 30 éves géphez, de kidobni meg nem szeretek semmit.
Már alig várom a következő filmet!
Ha elfogadsz egy ki jótanácsot: szerintem nyugodtan meg lehet mutatni egy projekt minden mozzanatát, attól nem lesz unalmas, csak jó "pörgősre" kell vágni. Szerintem mindenkinek hordoz mondanivalót minden részlet, még a vérprofiknak is. Én sokszor hiányolom, hogy kimaradnak részek a filmből a teljes technológiai folyamatból. Bár tudom, hogy rengeteg munka és idő maga a folyamat rögzítése is, nomeg a vágás az még a többszöröse. (Sok évig vágó voltam, így tudom.)
A kedvenceim, a trükkös megoldások, amiket önzetlenül megosztasz másokkal, és a teljesen képtelennek tűnő egyedi (egyszerhasználatos) szerszámok, amiket teljes precizitással elkészítesz. Zseniális! Csak így tovább!
Köszönöm az elismerő szavakat. Ha van titok, akkor az olyan nagy, hogy én sem tudok róla, így valószínűleg a természetesség az. Soha nem írom le, vagy gondolom előre el, hogy mit fogok mondani. Jön magától, és gondolom ezt érzi a néző is, hogy nem egy mesterkélt megrendezett dolgot lát, hanem ad hoc szöveget hall, illetve történést lát. Ha tényleg láttad az összes filmem, akkor tudod, hogy az elején némafilmeket készítettem. Vagyis nem volt szövegük. Balga módon azt vallottam, hogy a film képi műfaj, és a néző mindent lát, nem kell a szöveg. Így még az internacionalizmusa is meg lesz. Mindenki érteni fogja, ha már én nem beszélek idegen nyelvet. Aztán egy jóbarátom rám szólt, hogy igenis készítsek most már olyan filmeket, amikben beszélek is, hisz tudja, hogy jó az előadó készségem, és biztosan a nézőknek is tetszeni fog. Na azóta beszélek a filmeken.
Sajnos azért nem tudok minden mozzanatot betenni a filmbe, mert akkor túlságosan hosszú lenne, és talán unalmas is. Bár tudom, hogy a filmjeim rétegfilmek, abban az értelemben, hogy csak egy bizonyos réteg kíváncsi rá, akik viszont pont ezért talán toleránsak is. De nem szeretnék visszaélni a türelmükkel. Sajnos az én filmszerkesztőm (Power Director) nem alkalmas a film sebességének megváltoztatására. Ha az lenne, lehetne gyorsítva betenni azokat a részleteket, amelyek most inkább kimaradnak.
Egyébként nem mondhatom, hogy a vágás hosszú idő lenne. Nekem már a felvételkor megjelenik az agyamban a film, tehát nagyon ritkán vágok, a szó valódi értelmében. Csak összefűzöm a klippeket egymás után.Minden leforgatott klipp bekerül, mert azokra szükség volt, azért késztettem el őket. Vágni mint mondtam, nem sokszor vágok, mert én már előre láttam, fejben, hogy mi lesz a filmen. Persze utólag nekem is beugrik, hogy lehetne egy kicsivel több a film. De mivel ahhoz nem készültek felvételek, így utólag már lehetőség sincs a bűvészkedésre.
Az évek alatt azért hibáztam is, amiből tanultam. Volt egy filmtervem, ami talán a legsikeresebb filmem lehetett volna. Ott tényleg már a munkát is a filmhez igazítottam. Komoly előkészületeket tettem. El is készült hozzá az összes felvétel, ami a telefonom memóriakártyáján volt. Naná, hogy akkor ment tönkre az adathordozó. Minden elszállt. Azóta csak biztos forrásból származó gyors memóriakártyát használok, és a telefonom egyből tölti fel a Google képtáramba a felvételeket. De hát kellet ez a kudarc is ahhoz, hogy ilyen hibát ne kövessek el.
Jó ötletei vannak, igazán kreatív a megoldások terén.de ez a kupleráj tényleg nagyon csúf. Megértem én ,hogy sok a munka de időt kell szánni a karbantartásra,takarításra is.
Érdekes, nekem is ez tűnt fel először. 😁
Здравствуйте.я из россии.есть такой же станок.нет ли у вас инструкции от него?
Добро пожаловать. Эти машины производились здесь, в Венгрии. Руководство по венгерскому языку можно скачать в нескольких местах. Это тоже: cnctar.hobbycnc.hu/hostya/EAN%201000-1/EAN_170_1000_g%E9pk%F6nyv_1966.pdf
@@Horváth_Miklós спасибо))да,на бирке написано венгрия 1965г.хороший станок.
Köszönöm a filmet.Számomra rendkívül hasznos volt mert ugyanilyen esztergám van .Most már legalább tudom ,hogy van benne egy szivattyú is amit lehet meg kellene néznem ,hogy működik-e.Az a csővezeték nagyon profi lett!Megkérdezhetem ,hogy az olajból kb. mennyit kell betölteni?
Igen, meg lehet kérdezni. De a választ nem tudom. :) Én elsőre töltöttem bele egy fél litert. Úgy gondolom, kell még bele.
De megjegyezem, hogy a lakatszekrény jobb oldalán van egy alumínium tábla, aminek valami ilyen a szövege: Központi olajozás. Olajjal feltölteni. Bár az én gépemről az alutáblák a már említett okból kifolyólag leolvadtak, ez az egy sértetlenül megvan.
Úgy tudom 1.5liter gépkönyv szerint de megnézem pontosan majd.Jó a videó szép munkákat a géppel.
De imádok Miklósbá videóit!
Szervusz Miklós! Nagyon szeretem a munkásságod, régóta nézem a videóidat. Mikor mondtad, hogy kilitibe csináltattad az alkatrészt, egyből tudtam hogy a sziróhoz vitted, én itt lakom Siófokon, ezek szerint a közelben élsz. Elárulod hol élsz?
Igen a közelben élek, Szárszón.
Esetleg Siófok közelében laksz?
Ha lehet ilyen személyes kérdésem
Ha 20 km még a közelít jelenti, akkor igen. Szárszón.
@@Horváth_Miklós értem
És esetleg valami Facebook elérhetősége van?
Nem vagyok még csak közelében sem a fémiparnak, de szeretem az ilyen videókat. Esetleg egy elérhetőséget kérhetnék?
Igen: goo.gl/maps/zPTy7h7tHnwTggYGA
@@Horváth_Miklós köszönöm szépen!
Egy kérdés lenne. Nem zavar a kupi hogy minden hegyén hátán van? Hogy tud egy jó esztergályos ilyen hanyag lenni… ezt sosem fogom megérteni
Már hogy ne zavarna. De sokszor az adott munkadarabot sincs időm befejezni, mert már cseng a telefonom, és hagyhatom félbe, mennem kell a műhelyembe, mert valaki keres valamilyen munkából kifolyólag. Szóval állandó időzavarban vagyok. Pedig jobbára a hétvégéket is végigdolgozom.
@@Horváth_Miklós ez kifogás, ettől a probléma adott és csak rosszabb lesz ilyen hozzáállással…
El lehet húzni senki nem kérdezett
@@VitanyiGyula Nem kell egyből letámadni másokat. Alexnek ez a véleménye, van is némi igaza, csak nem tudja beleképzelni magát a helyzetembe, ezért írta, amit írt. Én tiszteletben tartom mások véleményét, amíg az a toleranciahatáromon belül esik. Ez még olyan volt. :)
@@Horváth_Miklós Tisztelet az Tisztelet Szerintem ez kijár neked nekem ki verte a biztosítékot elnézést
Gratulálok.
Biztos megnézted, csavar nincs a lábrács alatt? :)
Meg. :)
valoszinu eses kozben eloxidalodott :)) ,idegesito , de van ilyen .
@@kisspeteristvan Csak így történhetett! Hogy ez nekem eddig nem jutott eszembe! :)
Hello elérhetőséget lehet kapni tőled esetleg ?
Lehet. Hova küldjem?
@@Horváth_Miklós timar2@freemail.hu
Ilyen lakatszekrényt mennyit szereltem össze az iskolában! 🙂 Diósgyőr-Vasgyári Szakmunkás képző tanműhelyében gyártották!
Értékes pillanatok maradtak ki. Time lapse videot ajánlom.
profi
Ez sokkal rosszabbul is végződhetett volna, így is, de, ha hidas lenne a gép még könnyebben akár "meg is szakadhatott" volna.
Kár azért, hogy milyen okból kellett megszületessen eme film, de az eredmény - mind képi, mind fizikai formában - megérte 👍😊
Természetesen én sajnáltam a legjobban, de már túl vagyok rajta.
Tróger módon nincs letakarítva az a gép, szerintem hónapok óta! Ezzel a szakival nem csináltatnék semmit! Igénytelen mester ember!
El lehet menni
a golyó fészkét hogy alakitotta ki ?
Nem, lihegtem túl. Az alsó furat olyan kicsi, hogy nem esik bele a golyó. A felett levőbe meg igen. ennyi.
A fogas kerekekkel szoktak olyat csinálni, hogy a törött fogaknál felrakják, keményforrasztással, és egy profilra köszörült késsel kimarják a helyét. Akár kézzel is lehet, esztergára lerögzítve, a szánra rögzített késsel, és a munkadarabon többször(sokszor) végig tolva kimunkálni.
A videóid után mindíg kedvem támad visszatérni a 30éve elhagyott szakmához.
Már nem érdemes. Ez is ki fog halni. Önmagában az esztergályos, aki kézzel dolgozik, nem is tudna megélni. Én is azért művelem, mert a munkámhoz feltétlenül szükséges. De nem az esztergálásból élek. A tömeggyártás eszköze ma már a CNC. A világtrend pedig az, hogy ne javíts, vegyél újat. Van még pár hozzám hasonló kövület, akik leszarjuk a trendet, és javítunk, nem alkatrészt cserélünk.
@@Horváth_Miklós Lehetőségem sem igazán van. Nagyon eltérő területen dolgozom már, de most is szívmelengető látni a gépekhez a mechanikához és a hozzájuk tartozó probléma megoldáshoz való ilyen mértékű tudást. Talán ezért hiszek én is az örökkévalóságnak készült és tervezett régi gépekben és nem a manapság készülő , nagyrészt műanyag, eldobható szerszámokban/eszközökben.
mester nem kellett volna hőkezelni a fogaskerekeket? már mint az újjakat-
Nem. Tekintve, hogy az eredeti, amiből kitört a fog, öntöttvas volt. Pont az a fájdalmam, hogy ez a mostani, tekintve, hogy acélból van, sokkal szilárdabb, min az öntvény. Tehát ez nem fog lefogazni, ha valami baj lesz. Már azon is gondolkodtam, hogy műanyagból készítem el a reteszt, ami a tengelyéhez rögzíti.
Első. Nem tud aludni mester? :D
Kénytelen voltam virrasztani, amíg feltöltődött a film. Két és fél óra. De már megyek aludni.
A saját esztergánkkal amikor működik saját magunknak gyártsunk le tartalékba,/nem kér az enni/ a fontosabb koppóalkatrészeket. Ne pedig eső után köppönyeg elven és gyakorlatban is később sopánkokodnánk.
Nagyon jól hangzik, de kivitelezhetetlen. Ki tudja eldönteni előre, hogy melyik alkatrész fog tönkremenni? Senki. És ki biztosít afelől, hogy csak forgástest alakú alkatrészek mennek tönkre? A fogaskerék nem az. Ezért nem is lehet esztergán elkészíteni.
Horváth Miklós nem a fogaskerekekre gondoltam. Bizony vannak alkatrészek amiket lehett és kell esztergán, CNC esztergán gyártani akár otthon is.
Maradok tisztelettel.
Hát igen minden műhelyben apró fekete lyukak vannak és a leeső csavarok és fontos alkatrészek azonnal belekerülnek ismerős dolog :D