Szuper videó volt maximális hozzáértéssel és nem utolsó szempont a mindent megmutatása magyarázatokkal.Csak gratulálni tudok a videó elkészítéséhez!!!!!!
Anno ilyen szak jellegűen építettek a Mercedes-Benz ket de sajnos már ott is a csak a darabszám a lényeg és csak utána a minőség! Köszönöm a videót mester! 🤝🍻
Gratulálok Mester! Tisztelettel megjegyezném,tudom,drágább,de én rézpasztát,vagy rézspray-t használok a “berohadás” elleni védelemhez! A tapasztalatok eddig pozitívak! 🙂
Kimerem jelenteni, hogy géplakatos és egyéb fémes szakoktatóknál nincs ekkora tudás, mint Horváth Miklós Úrnál ! Sokadikként én is köszönöm a videót és a ráfordított maximálisan hasznos időt !!! MESTERI munka mint mindegyik eddig !! 👌
ez király volt, és tanulságos, hajrá csak így tovább, azért 2 dologra még kíváncsi lettem volna, a lapos vas lekerekítésére (gondolom az marógéppel történt!?), illetve a csapok recésítésére
A régebbi követőim tudják, hogy nincs marógépem. Időnként elmorzsolok pár könnyet emiatt, aminek hangot is adok a filmek némelyikében. Viszont imádom a reszelőt, van is belőle elég sok. Méretre, alakra, finomságra. Aki használ reszelőt, tudja miről beszélek. Egy csoda az a szerszám. 🙂 A csapok recézése esztergában egyenes fogazású recézővel történt. Valóban meg kellett volna mutatnom. Észben fogom tartani, és ha még lesz ilyen, akkor bemutatom.
Gratulalok Miklos! Remelem a 18ezer feliratkozobol minel tobb diak van, szerintem megerte beepitenem az oktatasba, sokan kedvelik a fiatalabb korosztalybol is. Ha csak ketszer ennyi tanulo kedvet kap a szakmahoz, mar megerte, hogy megmutattam nekik. Nem oktatovideo, de en azt csinaltam belole... Koszonet erte!
Köszönöm. Érdekes, hogy az itteni hozzászólások némelyikében is feltételezik, hogy én is az oktatásban tevékenykedek, pedig nem. A munkám során is elég sokszor van úgy, mint a látványpékségben, tehát megvárható módon javítok gépeket. Persze miközben dolgozok, mondom, hogy mit és miért csinálok. Közben átkötések, hogy a felhasználónak mi a feladata, mit és miért kell elvégeznie a napi rutin keretében a használat során. Vagy hogy mit csinál rosszul, ami látható és nekem egyértelmű, de elmagyarázom, hogy miért csinálja úgy, ahogy én mondom. Amikor a javítás végén elmennek, sokszor mondják, hogy egész életükben nem tanultak ennyit a műszaki dolgokról vagy mert a hivatásuknak semmi köze hozzá, vagy mert idegenkedtek tőle. De most itt annyira érthető és élvezetes volt, biztosan eljönnek még, ha másért nem, hát felfrissíteni az ismereteiket. 🙂
@@Horváth_Miklós En tudom hogy te nem dolgozol az oktatasban, de egyszer szivesen elhivnalak vendegeloadonak valamilyen temakorben. Kivancsi lennek a te velemenyedre a tanmuhelyunkrol es az oktatasunkkal kapcsolatban is.
Hogy mi, kevesen nem támogatjuk, még nem fog megszűnni, de gyengülni sem. A folyamat másképp fog véget érni. A nyersanyagok és energiahordozók felélésével, elpazarlásával.
Szemléletmód váltásra van szükség, minden résztvevő részéről. Ha legalább odáig eljutnánk, hogy a termékek minden alkatrésze újrahasznosítható lenne legalább, ha javítható nem is. Hogy ne használjunk kompozit anyagokat, ott, ahol nem feltétlenül szükséges, mivel ezek a kevert anyagok nagyon nehezen, vagy inkább sehogy sem hasznosíthatók újra. A kedvencem a porszívómotoros fűnyíró, a műanyag csapágyházaival. 2 szezon az élettartamuk.
@@ViLLaMVaDaS2 Akkor én ezt továbbragozom. Pár éve két darab elektromos fűnyírót teljesen szétbontottam és anyaguk szerint szétválogattam. Acélt, alumíniumot, rezet, mindet szépen átvették a hulladékhasznosító telepen. A legnagyobb mennyiséget képviselő műanyagra azt mondták nem veszik át, csak a fehér kertibútorokat. Sok kilónyi műanyag nem t a szemétbe.
@@Horváth_Miklós Akkor én is ragozok, vagy rugózok még rajta. A fehér kerti bútor HDPE anyagból van, a fűnyíró háza PP. Egy átlagos hulladékudvarban kb 50 féle hulladéktípust gyűjtenek, amivel a háztartásokban keletkező hulladék elég széles spektrumát lefedik. Az általánosan elterjedt műanyagok legalább ennyien vannak, amihez a gyűjtő helyen is legalább ennyi tárolórekesz kellene.(PET, PVC, ABS, NEYLON, ASA, PS, PE, PP, PC, TPU) Meg az is kellene, hogy a polgár, aki beállít egy zsák műanyaggal, az tiszta, és típusonként különválogatottan hozza a szemetét. Aztán ott vannak azok a gyártók, akik 2-3 féle anyagot fröccsöntenek, laminálnak egybe, aztán azt szeparáld a termék életciklusa végén! Itt gondolok a szerszámgépek gumírozott markolatára, de az egyszerű eldobható fogkefe is ide tartozik! Ezeket csak elégetni lehet, vagy lerakóba deponálni... És akkor a legrosszabb, hogy az évtizedek alatt kialakult csekély visszagyűjtési és feldolgozási ipart (merthogy volt ilyen) a kormány egy tollvonással padlóra küldte...
Bármelyik filmemnél a csatornanévre kattintva, ami az én nevem is egyben, megnyílik a csatorna oldala. Ott a "Közösség" fülre kattintva megtalálható a levélcímem.
Ma megint tanultam újat köszönöm, igen sok óra rà tud meni egy ilyen mukára, tudom mert ma én is esztergáltam és hamar este lett, és nem nagy vami volt.
Nem. Ha el tudja nyírni a reteszt akkor szintén a csavar túlhúzása az eredmény, ami annak szakadásához vezet. Sem az alumínium retesz, sem a dörzsbetétes késtartó nem védi meg a főtengelyt. Jelesül azért, mert a főtengely nem elcsavarodik, hanem tényleg görbül. Bár a kés valóban forog amikor ütközik egy kemény tárggyal, de a fellépő erők összességében az oldalirányú összetevő a legnagyobb. ez pedig görbít. Régebben létezett pár ötletes megoldás a főtengely hathatós védelmére, de ezek elhaltak. Ma már nem érdeke a gyártónak a főtengely megvédése. A gyártók érdeke a mind nagyobb számú eladás.
Nem érte meg? De, megérte! Megérte, mert immáron sokadik alkalommal bizonyította be Miklós, hogy számára jóformán nincs lehetetlen. Aki dolgozni akar, az a problémára megoldást keres, aki nem az kifogást!😀
Mivel nagyon masszív anyagból készült el most a késtartó, így egy esetleges kés elakadás biztosan a főtengely sérülésével fog járni. Nem véletlenül gyártják őket "szarabb" anyagból. Rosszul gondolom?
Az Mtd amit használok azt a megoldást alkalmazta,hogy van egy hengertest,reteszelve. Kb ugyanaz,mint amit maga csinált,csak a laposvas nélkül. Szélesebb a henger,jonnan felfekszik a kés. A csavar alatt van egy alátét,alatta egy alátétlemez, a 2 végén 2 elpréselt füllel. A késen van 3 lyuk. 1 a menetnek, 2 pedig a fülek távolságaban. Ezt a lemezt kell felhúzni a csavarral a hengerre. A kés is olcsóbb, nem a 6000es kategória,hanem a 3800 a győri Agrokerben. A 253s Husqvarnámon meg úgy van,hogy a motor és a kés közt van ez a hengertest, elkönnyítve. Ha elakadna a kés , ez törik el. 8000 huf, de nem a motor tengelye lesz kuka. A hengeres öntött tárgy alja szintén szélesebb, egy gumi alátét megy rá,arra tesszük fel a kést , azt húzzuk meg csavarral,alátéttel. Itt még az a lemezfül sincs,amiről az MTD-nél írtam. Csak a gumi alátét viszi át a nyomatékot. De nem csúszik meg. Nem lazul fel. Szerintem stabil.
Mint ahogy azt valamelyik hozzászólásra válaszolva írtam, ahány gép, annyi késtartó. Ezeknek egyetlen célja van. Az emberek megveszik az eredetit, ha a gépen lévő megsérül, tehát a gyártóhoz kerüljön a profit. Nem létezik olyan késtartó, ami képes lenne megvédeni a főtengelyt a görbüléstől, ha az kemény tárggyal ütközik. Ezt mindenki tudja, aki a fizikában és a mechanikában jártas. Szintén abban a válaszomban írtam, hogy milyen módszerrel lehet megvédeni a főtengelyt, de minő véletlen, azt ma már egyetlen gyártó sem alkalmazza.
Ami valamennyire védi a motor tengelyét a görbüléstől, az az a megoldás, ami az én Honda késkuplungos fűnyírómon van. A késlap végének 1/3- a, a köszörült vágó él lengő pozícióban van feltéve és a forgás pozicionálja be, de ha kőhöz, fűben megbúvó vascsőhöz csapódik, az éle ki- megy, de nem töri vagy hajlítja el a tengelyt.
Khm..... Nem egy késkuplungos Honda főtengelyét egyengettem már ki. A főtengelygörbülés elkerülésére fűnyírókon egyetlen egy módszer létezik. Amikor a kés nem a főtengelyen van, hanem egy külön csapágyazott tengelyen és a főtengely és ez között a tengely között tengelykapcsoló van. Semmi más nem tudja megvédeni a főtengelyt.
@@Horváth_MiklósOlyat még nem láttam, csak a nagyobb, vágóasztalos gépeken. Az valóban megvédi a főtengelyt, de nem is a késkuplung miatt lehet egy fokkal jobb amiről írtam, hanem a 3 részre osztott lengőkéses megoldás miatt. Egyébként gratulálok az ötletes megoldásokhoz, bár látom, sokszor megkönnyítené a munkádat egy olyan szuper szovjet szerszámmaró ami nekem van, csak az a baj hogy alig van olyan munkafolyamat amit meg tudok rajta csinálni. Na nem a gép, hanem az én korlátaim miatt.
Üdv Miki bácsi!Nekem egy ősöreg Mountfield fűnyíróm van,de nincs rajta ilyen késtartó.Úgy van megoldva,hogy a főtengely áll egy vastagabb meg a végén egy vékonyabb részből,és a vastag részre fekszik fel a kés ami nagy vastag alátéttel és jó hosszú csavarral van rögzítve.Nem tudom,hogy ez jó megoldás e de már sok éve megvan probléma nélkül.Magáról a gépről van is egy rövidke videóm. ua-cam.com/video/lbl32Sv0DnQ/v-deo.html
Minden fűnyíró főtengelyén van késtartó. Ahány gyártó, annyi fajtája van, tehát azt elhiszem, hogy nem ilyen. A gépeden egy Briggs Max motor látható. Annak is 22,2 mm a főtengely átmérője. Párhuzamos hengeres alakú a főtengelye. Amit vastagabbnak meg vékonyabbnak lehet látni, az maga a késtartó, csak forgástest alakú. Ahogy a legtöbb gépé az.
Ezzel konkrétan sosem találkoztam. A KF-04 kapálógépnek volt egy ékszíjkuplungos változata, amelyhez fűnyíró adapter is volt. Az tulajdonképpen így nézett ki, de ott az ékszíj tengelykapcsoló szerepet töltött be. Szintén voltak fűnyíróadapterek a röpsúlykuplungos gépekhez, amelyek szintén megvédték a főtengelyt. De ez egyik sem kimondottan fűnyíró volt, és egyik sem a főtengely védelme miatt készült így. Viszont volt olyan megoldás, amikor lemezből préseltek egy lavórhoz hasonlatos alkatrészt, amelyet a motor rögzítőcsavarjaival a kaszaház aljára szereltek fel a motor alá. ebben a "lavórban" szintén a préseléssel kialakítottak egy csapágyházat egy viszonylag nagy csapágyhoz. A késtartó amikor felcsúszott a főtengelyre, azzal egyidejűleg belecsúszott a csapágyba. Így az esetleges oldalirányú erőket ez a csapágy vette fel.
@@tamasdenem7892 Ja, hogy elektromos fűnyíróról beszélünk? Azoknak egyáltalán nincs főtengelyük. Azok a gépek a műszaki alkotások legalja. Több filmemben is foglalkoztam velük. Itt van egy részletesebb: ua-cam.com/video/WvEkAWmc1yY/v-deo.html
@@Horváth_Miklós Azért jó, hogy nem a motor tengelye sérül esetleg, hanem egy másik tengely. Egyébként már vagy 10 éve használom meghibásodás mentesen, még úgy is, hogy a műszaki megoldások legalja.
@@Horváth_Miklós Nem csoda, hogy nekik áll a zászló, mert a tulaj 3-5ezerért megveszi és kicseréli, míg egy esztergályos ennyiből nem biztos, hogy meg tudja csinálni, mivel a minőséget és a tartósságot nem lehet beárazni.
Nekem egy terra illetve robi fűnyíró van. Nagyon szeretem hogy külön házban van a hajtás. Röbsúly nyit és nem.hajlik a motoron semmi. Tudom így drágább lenne és az építése is.magasabb.
Igen, ezeknek az "öszvéreknek" amikor a kapálógépeket fűnyíróvá lehetett alakítani, meg volt az az előnyük, hogy a főtengelyük teljes biztonságban volt.
Tehát akkor letörött a főtengely vége. Én is találkoztam már ilyennel. Ott sajnos nem lehet javítani. A győzködésem ellenére a tulaj kicseréltette velem egy új főtengelyre a töröttet. Ma is azt mondom, hogy nem lett volna szabad, mert nem érte meg. De ez az ő döntése volt.
Én is jártam így, az a gyári vagy utángyártott késtartó egy rakás szar, törik mint a ropi és éppen ez a jó benne szerintem. Megmenti a főtengelyt. Öntvénynek láttam a töréséből.
Valószínű, hogy megint ez az általad készített késtartó lesz az az alkatrész, ami túléli az egész gépet!
Gratulálok!👍
Szuper videó volt maximális hozzáértéssel és nem utolsó szempont a mindent megmutatása magyarázatokkal.Csak gratulálni tudok a videó elkészítéséhez!!!!!!
Köszönöm.
Nekünk megérte! Köszönjük szépen! 👍
Többet ér a késtartó mint a fűnyíró, minden elismerésem.
Anno ilyen szak jellegűen építettek a Mercedes-Benz ket de sajnos már ott is a csak a darabszám a lényeg és csak utána a minőség! Köszönöm a videót mester! 🤝🍻
Mi köszönjük a fáradozást a videó elkészítéséért! Mint mindig előre ment a like, nem hiába, hozta a megszokott színvonalat.
Megint egy szép munka , köszönöm a videót!
Gratulálok Miklós szép munka mint mindig, szép estét!!
Már nemtudlak hová magasztalni Mikibá ismét szép volt.
Azért én megköszönöm. 🙂
Gratulálok Mester! Tisztelettel megjegyezném,tudom,drágább,de én rézpasztát,vagy rézspray-t használok a “berohadás” elleni védelemhez! A tapasztalatok eddig pozitívak! 🙂
Az is van itthon vagy másfél kiló.Zsírból meg vagy tíz kiló még a kis hordóban. :)
@@Horváth_MiklósKácsazsír? 🙄🤩
Nem. ÁFORT-os 15 kilós hordós zsír. @@csabatari1924
@@Horváth_MiklósAkkor az a piros 'tavatta' zsír?
@@jozseffo Nem. Ez lítiumbázisú hőálló zsír.
Nagyon köszönöm ezt a videot is, sokat tanulok Öntől! Várom a következőket!
Kimerem jelenteni, hogy géplakatos és egyéb fémes szakoktatóknál nincs ekkora tudás, mint Horváth Miklós Úrnál !
Sokadikként én is köszönöm a videót és a ráfordított maximálisan hasznos időt !!! MESTERI munka mint mindegyik eddig !! 👌
Köszönöm.
Köszönjük a feltöltést! Remek munka! 😊
Köszönöm.A miénket most renováltam.A kikönnyített csapok nagyon tetszenek.
Azért van az embernek feje, hogy gondolkodjon vele. Aztán amit kitalál, azt tudja szakmai érvekkel megindokolni és a létjogosultságát bizonyítani.
Minden videó amit készít professzionális tudást mutat! Gratulálok!
Köszönöm, bár én nem tartom magamat tökéletesnek.
👍👍👍
ez király volt, és tanulságos, hajrá csak így tovább, azért 2 dologra még kíváncsi lettem volna, a lapos vas lekerekítésére (gondolom az marógéppel történt!?), illetve a csapok recésítésére
A régebbi követőim tudják, hogy nincs marógépem. Időnként elmorzsolok pár könnyet emiatt, aminek hangot is adok a filmek némelyikében. Viszont imádom a reszelőt, van is belőle elég sok. Méretre, alakra, finomságra. Aki használ reszelőt, tudja miről beszélek. Egy csoda az a szerszám. 🙂 A csapok recézése esztergában egyenes fogazású recézővel történt. Valóban meg kellett volna mutatnom. Észben fogom tartani, és ha még lesz ilyen, akkor bemutatom.
Gratulalok Miklos! Remelem a 18ezer feliratkozobol minel tobb diak van, szerintem megerte beepitenem az oktatasba, sokan kedvelik a fiatalabb korosztalybol is. Ha csak ketszer ennyi tanulo kedvet kap a szakmahoz, mar megerte, hogy megmutattam nekik. Nem oktatovideo, de en azt csinaltam belole... Koszonet erte!
Köszönöm. Érdekes, hogy az itteni hozzászólások némelyikében is feltételezik, hogy én is az oktatásban tevékenykedek, pedig nem. A munkám során is elég sokszor van úgy, mint a látványpékségben, tehát megvárható módon javítok gépeket. Persze miközben dolgozok, mondom, hogy mit és miért csinálok. Közben átkötések, hogy a felhasználónak mi a feladata, mit és miért kell elvégeznie a napi rutin keretében a használat során. Vagy hogy mit csinál rosszul, ami látható és nekem egyértelmű, de elmagyarázom, hogy miért csinálja úgy, ahogy én mondom. Amikor a javítás végén elmennek, sokszor mondják, hogy egész életükben nem tanultak ennyit a műszaki dolgokról vagy mert a hivatásuknak semmi köze hozzá, vagy mert idegenkedtek tőle. De most itt annyira érthető és élvezetes volt, biztosan eljönnek még, ha másért nem, hát felfrissíteni az ismereteiket. 🙂
@@Horváth_Miklós En tudom hogy te nem dolgozol az oktatasban, de egyszer szivesen elhivnalak vendegeloadonak valamilyen temakorben. Kivancsi lennek a te velemenyedre a tanmuhelyunkrol es az oktatasunkkal kapcsolatban is.
Izgalmas felvetés, egyszer majd értekezhetünk róla. :) @@ha4zoli
Adj egy elerhetoseget es felkereslek
@@ha4zoli horvath1mikloskukacfreemailponthu
Nagyon szép munka,érti a dolgát az biztos 😘
Azért ez megint egy szép mentés volt,gratulálok.
Köszönöm.
Ismét remek munka és videó! DE igen megéri! Nekünk nézőknek nagyon!!! 🙂
Köszönöm, akkor már megérte. 🙂
Gatulálok mester!😊 Imádom a videóidat!
Köszönöm. Addig érdemes csinálni őket, amíg ilyenek a visszhangok. 🙂
Szerintem megérte mert így lett egy jó videóanyag :D
Igen. Valóban ez volt az egyik motiváció. 🙂
Hogy nem sajnálod azt a prizmát?
Megérte Miki bácsi mert lett belőle egy jó kis videó pazar lett a késtartó :)
Gyönyörű munka Miklós bàttyán
Még jó, hogy megérte! Ha van lehetősége az embernek igenis csinálja meg. Nem támogatjuk a fogyasztói társadalmat. 😉🤘
Hogy mi, kevesen nem támogatjuk, még nem fog megszűnni, de gyengülni sem. A folyamat másképp fog véget érni. A nyersanyagok és energiahordozók felélésével, elpazarlásával.
Szemléletmód váltásra van szükség, minden résztvevő részéről. Ha legalább odáig eljutnánk, hogy a termékek minden alkatrésze újrahasznosítható lenne legalább, ha javítható nem is. Hogy ne használjunk kompozit anyagokat, ott, ahol nem feltétlenül szükséges, mivel ezek a kevert anyagok nagyon nehezen, vagy inkább sehogy sem hasznosíthatók újra. A kedvencem a porszívómotoros fűnyíró, a műanyag csapágyházaival. 2 szezon az élettartamuk.
@@ViLLaMVaDaS2 Akkor én ezt továbbragozom. Pár éve két darab elektromos fűnyírót teljesen szétbontottam és anyaguk szerint szétválogattam. Acélt, alumíniumot, rezet, mindet szépen átvették a hulladékhasznosító telepen. A legnagyobb mennyiséget képviselő műanyagra azt mondták nem veszik át, csak a fehér kertibútorokat. Sok kilónyi műanyag nem t a szemétbe.
@@Horváth_Miklós Akkor én is ragozok, vagy rugózok még rajta. A fehér kerti bútor HDPE anyagból van, a fűnyíró háza PP. Egy átlagos hulladékudvarban kb 50 féle hulladéktípust gyűjtenek, amivel a háztartásokban keletkező hulladék elég széles spektrumát lefedik. Az általánosan elterjedt műanyagok legalább ennyien vannak, amihez a gyűjtő helyen is legalább ennyi tárolórekesz kellene.(PET, PVC, ABS, NEYLON, ASA, PS, PE, PP, PC, TPU) Meg az is kellene, hogy a polgár, aki beállít egy zsák műanyaggal, az tiszta, és típusonként különválogatottan hozza a szemetét. Aztán ott vannak azok a gyártók, akik 2-3 féle anyagot fröccsöntenek, laminálnak egybe, aztán azt szeparáld a termék életciklusa végén! Itt gondolok a szerszámgépek gumírozott markolatára, de az egyszerű eldobható fogkefe is ide tartozik! Ezeket csak elégetni lehet, vagy lerakóba deponálni... És akkor a legrosszabb, hogy az évtizedek alatt kialakult csekély visszagyűjtési és feldolgozási ipart (merthogy volt ilyen) a kormány egy tollvonással padlóra küldte...
😊 zseniális
😂Szuper Miklós!!!
Egy elérhetőséget kaphatnák?
Bármelyik filmemnél a csatornanévre kattintva, ami az én nevem is egyben, megnyílik a csatorna oldala. Ott a "Közösség" fülre kattintva megtalálható a levélcímem.
Ma megint tanultam újat köszönöm, igen sok óra rà tud meni egy ilyen mukára, tudom mert ma én is esztergáltam és hamar este lett, és nem nagy vami volt.
Menjen is az az eszterga!👍
Retesz miért vasból lett? Ilyen helyen nem alumíniumból lenne célszerű?
Nem. Ha el tudja nyírni a reteszt akkor szintén a csavar túlhúzása az eredmény, ami annak szakadásához vezet. Sem az alumínium retesz, sem a dörzsbetétes késtartó nem védi meg a főtengelyt. Jelesül azért, mert a főtengely nem elcsavarodik, hanem tényleg görbül. Bár a kés valóban forog amikor ütközik egy kemény tárggyal, de a fellépő erők összességében az oldalirányú összetevő a legnagyobb. ez pedig görbít. Régebben létezett pár ötletes megoldás a főtengely hathatós védelmére, de ezek elhaltak. Ma már nem érdeke a gyártónak a főtengely megvédése. A gyártók érdeke a mind nagyobb számú eladás.
Nem érte meg? De, megérte! Megérte, mert immáron sokadik alkalommal bizonyította be Miklós, hogy számára jóformán nincs lehetetlen.
Aki dolgozni akar, az a problémára megoldást keres, aki nem az kifogást!😀
Mivel nagyon masszív anyagból készült el most a késtartó, így egy esetleges kés elakadás biztosan a főtengely sérülésével fog járni. Nem véletlenül gyártják őket "szarabb" anyagból.
Rosszul gondolom?
Az Mtd amit használok azt a megoldást alkalmazta,hogy van egy hengertest,reteszelve. Kb ugyanaz,mint amit maga csinált,csak a laposvas nélkül. Szélesebb a henger,jonnan felfekszik a kés. A csavar alatt van egy alátét,alatta egy alátétlemez, a 2 végén 2 elpréselt füllel.
A késen van 3 lyuk.
1 a menetnek, 2 pedig a fülek távolságaban. Ezt a lemezt kell felhúzni a csavarral a hengerre. A kés is olcsóbb, nem a 6000es kategória,hanem a 3800 a győri Agrokerben.
A 253s Husqvarnámon meg úgy van,hogy a motor és a kés közt van ez a hengertest, elkönnyítve. Ha elakadna a kés , ez törik el.
8000 huf, de nem a motor tengelye lesz kuka.
A hengeres öntött tárgy alja szintén szélesebb, egy gumi alátét megy rá,arra tesszük fel a kést , azt húzzuk meg csavarral,alátéttel. Itt még az a lemezfül sincs,amiről az MTD-nél írtam. Csak a gumi alátét viszi át a nyomatékot. De nem csúszik meg. Nem lazul fel. Szerintem stabil.
Mint ahogy azt valamelyik hozzászólásra válaszolva írtam, ahány gép, annyi késtartó. Ezeknek egyetlen célja van. Az emberek megveszik az eredetit, ha a gépen lévő megsérül, tehát a gyártóhoz kerüljön a profit. Nem létezik olyan késtartó, ami képes lenne megvédeni a főtengelyt a görbüléstől, ha az kemény tárggyal ütközik. Ezt mindenki tudja, aki a fizikában és a mechanikában jártas. Szintén abban a válaszomban írtam, hogy milyen módszerrel lehet megvédeni a főtengelyt, de minő véletlen, azt ma már egyetlen gyártó sem alkalmazza.
Üdv.Telefonszámot el lehet kérni?
Ami valamennyire védi a motor
tengelyét a görbüléstől, az az a megoldás, ami az én Honda késkuplungos fűnyírómon van.
A késlap végének 1/3- a, a köszörült vágó él lengő pozícióban van feltéve és a forgás pozicionálja be, de ha kőhöz, fűben megbúvó vascsőhöz csapódik, az éle ki- megy, de nem töri vagy hajlítja el a tengelyt.
Khm..... Nem egy késkuplungos Honda főtengelyét egyengettem már ki. A főtengelygörbülés elkerülésére fűnyírókon egyetlen egy módszer létezik. Amikor a kés nem a főtengelyen van, hanem egy külön csapágyazott tengelyen és a főtengely és ez között a tengely között tengelykapcsoló van. Semmi más nem tudja megvédeni a főtengelyt.
@@Horváth_MiklósOlyat még nem láttam, csak a nagyobb, vágóasztalos gépeken. Az valóban megvédi a főtengelyt, de nem is a késkuplung miatt lehet egy fokkal jobb amiről írtam, hanem a 3 részre osztott lengőkéses megoldás miatt.
Egyébként gratulálok az ötletes megoldásokhoz, bár látom, sokszor megkönnyítené a munkádat egy olyan szuper szovjet szerszámmaró ami nekem van, csak az a baj hogy alig van olyan munkafolyamat amit meg tudok rajta csinálni. Na nem a gép, hanem az én korlátaim miatt.
Mester.Fűnyíró házat hol tudnék beszerezni.A fűnyíró jól teszi s dolgát.A házat már egyszer cseréltük, de már ezt is "foltoztam 2 helyen.
Üdv Miki bácsi!Nekem egy ősöreg Mountfield fűnyíróm van,de nincs rajta ilyen késtartó.Úgy van megoldva,hogy a főtengely áll egy vastagabb meg a végén egy vékonyabb részből,és a vastag részre fekszik fel a kés ami nagy vastag alátéttel és jó hosszú csavarral van rögzítve.Nem tudom,hogy ez jó megoldás e de már sok éve megvan probléma nélkül.Magáról a gépről van is egy rövidke videóm. ua-cam.com/video/lbl32Sv0DnQ/v-deo.html
Minden fűnyíró főtengelyén van késtartó. Ahány gyártó, annyi fajtája van, tehát azt elhiszem, hogy nem ilyen. A gépeden egy Briggs Max motor látható. Annak is 22,2 mm a főtengely átmérője. Párhuzamos hengeres alakú a főtengelye. Amit vastagabbnak meg vékonyabbnak lehet látni, az maga a késtartó, csak forgástest alakú. Ahogy a legtöbb gépé az.
Így már értem Miki bácsi,tehát az enyémnél lényegében az a késtartó amire felfekszik.Köszönöm!(a motor az Briggs Quantum 35)
Volt az a megoldás a főtengely megvédésére amikor egy másik tengelyen volt a kés és hosszbordásszíjjal volt meghajtva.
Ezzel konkrétan sosem találkoztam. A KF-04 kapálógépnek volt egy ékszíjkuplungos változata, amelyhez fűnyíró adapter is volt. Az tulajdonképpen így nézett ki, de ott az ékszíj tengelykapcsoló szerepet töltött be. Szintén voltak fűnyíróadapterek a röpsúlykuplungos gépekhez, amelyek szintén megvédték a főtengelyt. De ez egyik sem kimondottan fűnyíró volt, és egyik sem a főtengely védelme miatt készült így.
Viszont volt olyan megoldás, amikor lemezből préseltek egy lavórhoz hasonlatos alkatrészt, amelyet a motor rögzítőcsavarjaival a kaszaház aljára szereltek fel a motor alá. ebben a "lavórban" szintén a préseléssel kialakítottak egy csapágyházat egy viszonylag nagy csapágyhoz. A késtartó amikor felcsúszott a főtengelyre, azzal egyidejűleg belecsúszott a csapágyba. Így az esetleges oldalirányú erőket ez a csapágy vette fel.
@@Horváth_Miklós Bár lehet, hogy nem a főtengely megvédése volt az elsődleges cél, MTD Smart 32e elektromos fűnyírónál.
@@tamasdenem7892 Ja, hogy elektromos fűnyíróról beszélünk? Azoknak egyáltalán nincs főtengelyük. Azok a gépek a műszaki alkotások legalja. Több filmemben is foglalkoztam velük. Itt van egy részletesebb: ua-cam.com/video/WvEkAWmc1yY/v-deo.html
@@Horváth_Miklós Azért jó, hogy nem a motor tengelye sérül esetleg, hanem egy másik tengely. Egyébként már vagy 10 éve használom meghibásodás mentesen, még úgy is, hogy a műszaki megoldások legalja.
Ki az a marha aki ilyeneken gondolkodik,meg csinál!? Hát jelentkezem,mert én is ilyenekben utazom,ilyen téren!!!!
Oké rendben, de ettől még kisebbségben vagyunk. Ma már az alkatrészcserélőknek áll a zászló.
@@Horváth_Miklós Nem csoda, hogy nekik áll a zászló, mert a tulaj 3-5ezerért megveszi és kicseréli, míg egy esztergályos ennyiből nem biztos, hogy meg tudja csinálni, mivel a minőséget és a tartósságot nem lehet beárazni.
@@tamasdenem7892Be lehet árazni a minőséget és a tartósságot, de az emberek inkább az alacsonyabb árat választják.
Mester videó az esti kakaóhoz juhúú.
Nekem egy terra illetve robi fűnyíró van. Nagyon szeretem hogy külön házban van a hajtás. Röbsúly nyit és nem.hajlik a motoron semmi. Tudom így drágább lenne és az építése is.magasabb.
Igen, ezeknek az "öszvéreknek" amikor a kapálógépeket fűnyíróvá lehetett alakítani, meg volt az az előnyük, hogy a főtengelyük teljes biztonságban volt.
Nekem a főtengely kikógó részével együtt szakadt le az egész. Most már nevetek rajta.
Tehát akkor letörött a főtengely vége. Én is találkoztam már ilyennel. Ott sajnos nem lehet javítani. A győzködésem ellenére a tulaj kicseréltette velem egy új főtengelyre a töröttet. Ma is azt mondom, hogy nem lett volna szabad, mert nem érte meg. De ez az ő döntése volt.
Én is jártam így, az a gyári vagy utángyártott késtartó egy rakás szar, törik mint a ropi és éppen ez a jó benne szerintem. Megmenti a főtengelyt. Öntvénynek láttam a töréséből.
Általában így tervezik, hogy az törjön. Az egy másik probléma, hogy esetleg gyenge a főtengely.