Odkrywamy Wrocław z Nadia Szagdaj - Podziemne_miasto

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 вер 2024
  • Wybierz się na tajemniczy spacer po wrocławskiej historii o wyjątkowym zabarwieniu. Co kryją podziemia naszej metropolii? Nadia Szagdaj - pisarka, autorka powieści retro kryminalnych Kroniki Klary Schulz zaprasza na kolejną podróż w czasie po stolicy Dolnego Śląska. Zapraszamy do oglądania cyklu Odkrywamy Wrocław z Nadią Szagdaj pod tytułem Podziemne miasto.
    Odwiedź Telewizję Echo24:
    Oficjalny portal informacyjny:
    www.echo24.tv/
    Facebook:
    www.facebook.c...
    Twitter:
    / echo24tv
    Instagram:
    / echo24
    UA-cam:
    / @telewizjaecho24

КОМЕНТАРІ • 10

  • @grzechu7190
    @grzechu7190 3 роки тому

    Nadio Szegdaj... włada Pani niesamowicie depresyjną barwą głosu. W połączeniu z własnymi wspomnieniami, mam ochotę popełnić seppuku.
    Narracja ciekawa, pełna konkretnych informacji.
    Jednak ten głos... brrrr, mam ciarki.
    No i strasznie wrażliwy nosek ma Paniusia :D

  • @walsch80
    @walsch80 6 років тому +2

    Wrocław is one of most beautiful places that I have seen...The old german past is behind all...I appreciate a lot your work...thank you to permit people to understand what is Wrocław and what was Breslau!

  • @xot80
    @xot80 6 років тому +4

    mało treści ale świetna narracja, gdyby tylko Pani Nadja wiedziała więcej o "Breslauer Unterwelten". Może udało by się Pani z Pani "koneksjami" wejść do budynku przy ulicy Gwarnej (51.100943, 17.038222) podobno jego usytuowanie w oficynie ukośne względem ulic jest nieprzypadkowe, a jest spowodowane ustawieniem dwóch podziemnych peronów podziemnego dworca towarowego. Podobno to tłumaczy również istnienie tam bardzo potężnego dźwigu towarowego. Podobno do tego budynku dostarczano dzieła sztuki, w nim znajdowała się stolarnia gdzie robiono skrzynie i windą na dół do czekającego wagonu. Również plac przylegający do budynku jest ciekawy bo znajdował się tam cmentarz żydowski i ta stara nekropoli powinna być usytuowana niżej, ewentualnie równo z poziomem ulicy, a na jego większości jest równe ok. 1,5m wypiętrzenie, proszę to porównać z jakąkolwiek bardzo starą nekropolią, czasem są nawet schodki w dół, a tu cały kwartał podniesiony do góry jak by coś było pod ziemią między tym budynkiem, a dworcem. A tak już po za wszystkim bardzo dziwne, że zostawili tutaj taką lukę w zabudowie, a Ibis przy dworcowej zamiast zająć cały narożnik jest ścięty tworząc oś z wspomnianym budynkiem... niestety nie jestem z Wrocławia i mnie raczej nikt nie wpuści, a Panią? zawsze można na ściemniać, że materiały do książki ;) a ludzie są głodni takich historii, pokazał to złoty pociąg, więc może polski Indiana Jones grasujący pod ulicami Wrocławia, ścigający się z czasem i potomkami SS-manów którzy zaalarmowani przez wnuka stróża skarbów próbują w tajemnicy wydobyć precjoza i tajemnicze rzeczy ;) Powiem tak, przynajmniej w Polsce i Niemczech miało by szansę odnieść sukces :D żeby się podobało Rosjanom można dodać ichnią mafię z materiałami dziadka z NKWD depczącą wszystkim po piętach. Taki Indiana Jaśkowiak mógłby zamiast wagonikiem po kopalni, jeździć nazistowskim metrem pod Wrocławiem.

  • @luniz5518
    @luniz5518 7 років тому +4

    kolor to było super miejsce:-)

  • @gwis100
    @gwis100 5 років тому

    Przed klubem kolor w podziemiach byly sklepy w ktorych kilka razy robilem zakupy z mama.

  • @MichalT
    @MichalT 6 років тому +1

    Tunele pomiędzy budynkami to nic nadzwyczajnego. Dopiero jeśli są one po wojnie zaślepione/zamurowane to dopiero robi się ciekawie... Tak było w Nysie (woj. Opolskie). Pomiędzy Katedrą (w rynku) a dzisiejszym Sadem Rejonowym znaleziono podczas prac konserwatorskich w Katedrze tunel. W tunelu tym znaleziono złote kielichy liturgiczne. Ale jak się one tam znalazły? A no bo dzisiejszy Sad Rejonowy w Nysie to do 1944/1945 roku to było Seminarium (uczyli się tam przyszli księża). Mieli oni przejście podziemne między Seminarium (Sądem) a Katedrą tak by w sezonie jesienno-zimowym od razu w sutannie przejść do kościoła. Kiedy w 1939 roku przyszło widmo w II Wojny Światowej budynek seminarium był częściowo zajęty przez Nazistów. A kiedy pod koniec wojny wparowali do Nysy żołnierze Armii Czerwonej w międzyczasie księża z tego Seminarium pochowali wszystkie drogocenne akcesoria liturgiczne w tym tunelu i zamurowali i zamaskowali tunel tak jakby go nigdy nie było. Przy okazji w samym Seminarium jeden z księży który znał tajemnicę co jest trzymane w tym tunelu (i kto wie czy coś jeszcze) powiesił się na II piętrze seminarium (dziś jest tam sala rozpraw w której jest dziwnie zimno nawet w gorące lato a sprzątaczki czują tam jakiś niepokój). Po dziś dzień jest w tej sali pod sufitem hak na którym ten ksiądz się powiesił (pracowałem tam rok w Ochronie Sądowej to wiele słyszałem o tym miejscu jak i historii Nysy). Co do tunelu to podczas prac konserwatorskich znaleziono tam te kielichy i inne akcesoria liturgiczne ze złota oraz stare dokumenty...

  • @bajshopfilmslinks4309
    @bajshopfilmslinks4309 4 роки тому

    Pani Nadio proszę nie wygłaszać swoich sceptycznych opinii o podziemiach Wrocławia - nie ma Pani żadnych dowodów prócz własnych odczuć. Pani opinia na koniec filmu tylko zagrzewa sceptyków i niedowiarków to poparcia tej tezy, że "jest kilka połączeń pomiędzy piwnicami - a to już coś" czy jakoś tam.

  • @leglesdaksak
    @leglesdaksak 4 роки тому

    brama do starego Wrocławia to kanalizacja są tam perełki tuneli komór przejść nikt ich nie ruszał od 100 lat

  • @zenonnowak9773
    @zenonnowak9773 6 років тому

    to jakaś dezinformacja