18:00 Kvark, mint elemi részecske töltése 1/3, 2/3 e. [e] = coulomb. Fordítva kell zárójelezni. Kis c, mert mértékegység. A mértékegység jele C. [e] = coulomb = C. e = {e} * [e] = 1,6*10^-19 * coulomb. 51:00 [I] = amper. Kis a, mert mértékegység. A bácsi neve Ampère. [I] = amper = A. 1:11:20 [F] = newton = N.
Kedves Gábor! Köszönöm szépen a kommentet. Az ön által említett kvarkokkal itt nem foglalkozunk, mivel a gépészmérnököknek szánt elektrotechnika tárgykörében ez nincsen benne és a felesleges (gépészeknek) bonyolítások az egyszerű érthetőség rovására mennének, aki most ismerkedik az elektrotechnikával, hamar elvesztené a fonalat. Illetve ha megemlíteném a kvarkokat is, akkor azokkal is nyilván kivesézve lenne érdemes foglalkozni. Ami a mértékegységeket illeti, miszerint azokat kicsivel kell írni... A hivatalos egyezmény szerint az SI-mértékegységek kis betűvel írandóak kapcsos zárójelbe téve (utalva hogy mértékegységről van szó), kivéve, ha a mértékegység (akár származtatott) a feltaláló nevéhez, vagy egy "híres" helyszínhez fűződik. Ekkor ugyanis (megtisztelve a feltalálót) nagy betűvel jellemezzük a mértékegységet. kis betűvel írt mértékegységek: tömeg m [kg] hosszúság l [m] idő t [s] stb stb. Nagy betűvel írt mértékegységek: erő F [N] Isaac Newton neve után... áramerősség I [A] André-Marie Ampère neve után... termodinamikai hőmérséklet T [K] A kelvint a brit fizikus, Lord Kelvin tiszteletére nevezték el, aki bárói nevét a Glasgow-i Egyetem területén keresztülfolyó Kelvin folyóról kapta. stb stb. Az előfordulhat hogy ön a régebbi rendszer szerinti jelölést ismeri, ezt nem tudom. Mindenesetre köszönöm a kommentjét és várom észrevételeit további videóimban is. Üdv: Péter
18:00 Kvark, mint elemi részecske töltése 1/3, 2/3 e.
[e] = coulomb. Fordítva kell zárójelezni. Kis c, mert mértékegység. A mértékegység jele C. [e] = coulomb = C.
e = {e} * [e] = 1,6*10^-19 * coulomb.
51:00 [I] = amper. Kis a, mert mértékegység. A bácsi neve Ampère. [I] = amper = A.
1:11:20 [F] = newton = N.
Kedves Gábor!
Köszönöm szépen a kommentet.
Az ön által említett kvarkokkal itt nem foglalkozunk, mivel a gépészmérnököknek szánt elektrotechnika tárgykörében ez nincsen benne és a felesleges (gépészeknek) bonyolítások az egyszerű érthetőség rovására mennének, aki most ismerkedik az elektrotechnikával, hamar elvesztené a fonalat. Illetve ha megemlíteném a kvarkokat is, akkor azokkal is nyilván kivesézve lenne érdemes foglalkozni.
Ami a mértékegységeket illeti, miszerint azokat kicsivel kell írni...
A hivatalos egyezmény szerint az SI-mértékegységek kis betűvel írandóak kapcsos zárójelbe téve (utalva hogy mértékegységről van szó), kivéve, ha a mértékegység (akár származtatott) a feltaláló nevéhez, vagy egy "híres" helyszínhez fűződik. Ekkor ugyanis (megtisztelve a feltalálót) nagy betűvel jellemezzük a mértékegységet.
kis betűvel írt mértékegységek:
tömeg m [kg]
hosszúság l [m]
idő t [s]
stb stb.
Nagy betűvel írt mértékegységek:
erő F [N] Isaac Newton neve után...
áramerősség I [A] André-Marie Ampère neve után...
termodinamikai hőmérséklet T [K] A kelvint a brit fizikus, Lord Kelvin tiszteletére nevezték el, aki bárói nevét a Glasgow-i Egyetem területén keresztülfolyó Kelvin folyóról kapta.
stb stb.
Az előfordulhat hogy ön a régebbi rendszer szerinti jelölést ismeri, ezt nem tudom.
Mindenesetre köszönöm a kommentjét és várom észrevételeit további videóimban is.
Üdv: Péter