Kun Miklós - Truman-doktrína - dominó-elv

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 30

  • @janosjancsovics6511
    @janosjancsovics6511 8 місяців тому +3

    Köszönöm Tanàr úr, mindig tanulok valami újat öntől.

  • @carbonduke01
    @carbonduke01 3 роки тому +6

    elkepeszto tudasu ember. az egyik legszinvonalasabb eloadas amit valaha lattam. Es lattam mar joparat. Egszeruen megunhatatlan. Nagyon halas vagyok erte

  • @aubuc6
    @aubuc6 3 роки тому +6

    Zseniális a hátterben könyvekből kirajzolódó amerikai zászló. Persze az előadás is nagyon érdekes és szokásos módon magas színvonalú volt.

  • @zsoltpeter2858
    @zsoltpeter2858 3 роки тому +9

    Köszönjük tisztelt professzor úr!
    Egy tartalmi kiegészítést azért tennék. Az lehet hogy a föld egyhatoda egyhetede egytizede egy pesti legenda, de Zalaegerszegi laktanyaban 1987 őszén effektíve elhangzott, politikai előadás keretében, többezer fős hallgatóság előtt. Igyekeztünk megfogadni ezt az útmutatást.

    • @nevenincs1
      @nevenincs1 3 роки тому +1

      😄

    • @CameloTA
      @CameloTA 3 роки тому +3

      Üdvözöllek! Csak a tisztánlátás végett, mert ez számomra szinte hihetetlen. Tényleg ennyire hülyék voltak, a főokosok, hogy nem értették, hogy az 1/3-a a több vagy az 1/7-ed?

  • @gergoseres1853
    @gergoseres1853 3 роки тому +4

    Igazán jó volt újból hallgatni Professzor Úr! Köszönöm a videót. A háttér nagyon ötletes. További jó munkát kívánok Önnek 😊

  • @mihalybormester8736
    @mihalybormester8736 3 роки тому +16

    Nagyon jó a háttér dizájn :)

  • @mtundeszabo9721
    @mtundeszabo9721 3 роки тому +9

    Köszönet,ismét egy izgalmas rész.Gratulálok!

  • @BigAlexrex
    @BigAlexrex 3 роки тому +5

    Köszönjük, Tanár úr!

  • @istvanviragh2316
    @istvanviragh2316 3 роки тому +5

    Üdvözlöm Tanár Úr! Tisztelője vagyok, élvezettel hallgatom az előadásait. Két pontosítást engedjen meg nekem! Az előadás elején el tetszett téveszteni a két atomtámadás évét, 1946-t említett, és 1945 augusztusában történtek ezek meg. A Tu-4 bombázó valóban az amerikai Boeing B-29 (Stratofortress) másolata, és valóban a legfőbb eltérés a két gép között a motorjaik. Azonban a B-29 sem "lökhajtásos", ez a bombázó is még dugattyús motorral készült. Tupoljev legnagyobb gondja a "másolás" során az volt, hogy az amerikai gép angolszász mértékek szerint készült, és mindent, a legutolsó csavarig át kellett számolni metrikus mértékekre. "Koppintani tudni kell!" Mondta ezt egy amerikai mérnök ismerősöm, és a rendelkezésre álló akkori szovjet ipari háttér mellett a Tu-4 elég jól sikerült is.
    Kívánom, hogy sok ilyen előadást tudjon még tartani nekünk!
    Köszönöm szépen, hogy megosztja a tudását velünk!
    Üdvözlettel: Virágh István

    • @kunmikloseloadasai3317
      @kunmikloseloadasai3317  3 роки тому +7

      Kedves István!
      Elnézést kérek mindenkitől. A nyelvbotlás valóban annyira triviális, hogy talán pont ezért nem vettem észre, sőt vágás közben is elsiklottunk felette. De talán pont a hiba nyilvánvalósága miatt nem kell félni, hogy ezzel tömeges félreértést okoztam. Elnézést.
      A dugattyús motor kérdésében a vágásnál volt egy kis vacillálás, de végülis úgy döntöttünk, a mondatból, talán kihüvelyezhető, hogy általában a meghajtás nagyságrendi meghaladása nem történt meg.(Majd csak a MIG15-nél.) Az is nyilvánvaló, hogy egy légcsavaros meghajtású sárkányra nem lehet csak úgy rábiggyeszteni sugárhajtóművet. De kétségtelenül igaza van, kicsit belebonyolódtam a mondatba, talán első hallásra félreérthető. Köszönöm az észrevételt.
      Ami a mértékegységet illeti, természetesen nem az átszámítás/átváltás az érdekes része, hiszen mindkét oldal mérnökei elég jók voltak számtanból, a probléma alapvetően, hogy a mértékegységek eltérő volta következtében a két ország teljes iparában minden járatos és általában használt standard más, vagyis a probléma nem a viszonylag egyszerű átszámolás/átváltásban van, hanem a saját járatos standardnak megfelelő egyenértékű behelyettesítési láncban bújt meg - mint ördög a részletekben.
      Egyetértek az észrevételeivel és köszönöm, hogy módot adott nekem némi pontosításra. Remélem nem okoztam nagyobb zavart a fogalmazás esetlenségével.
      Üdvözlettel: Kun Miklós

    • @istvanviragh2316
      @istvanviragh2316 3 роки тому +4

      Kedves Tanár Úr!
      Köszönöm a válaszát. Kicsit részletesebben kifejtette, hogy mire is gondoltam, a metrikus és angolszász mértékek miatti problémák okán. Közben javítani is kell magamat, a B-29 elnevezése helyesen Superfortress, valamiért összekevertem, ezért bocsánatot kérek!
      A Tu-4 megszületése körüli zavar abban gyökerezett, hogy a Szovjetuniónak a háborúban nem volt szüksége stratégiai bombázókra, mert a hadi események, a harcmodor ezt nem indokolták. Az igény akkor merült fel, amikor az USA bevetette az atomfegyvert. Égető és sürgős szükség volt arra - politikailag - hogy a Vörös Hadsereg légi erejének is legyen ilyen feladatra gépe. A díszelgő kötelékek áthúzásakor nem derül ki, hogy a hatótávolság, és fegyverterhelés mekkora? Kellett, és kész, nehogy lemaradjanak. Tupoljev persze, hogy a "haját tépte", mert másolnia kellett, és nem saját gépet megtervezni. Csak a hidegháború kezdetén erre nem volt idő. Tíz évvel később persze már megszületett a Tu-95, (NATO kódnevén "Medve"), de ennyi időt Sztálin vezette Szovjetunió nem várhatott. Persze ezekben a politikai, történelmi kérdésekben Ön nyilván jobban tájékozott, én csak kotnyeleskedek itt. Még egyszer köszönöm, hogy megosztja velünk tudásának kincseit!
      Baráti üdvözlettel:
      Virágh István
      lelkes, kíváncsi, amatőr történész, és ex repülőgép-műszerész

  • @papp943gbr
    @papp943gbr 3 роки тому +2

    Nagyon jó előadást hallottunk. Nem hiába nevezhető a XX. század "büntető századnak". Csak remélhető, hogy a mostani más lesz. Majd az ükunokáink megítélik ezt.

  • @kisgellert4161
    @kisgellert4161 3 роки тому +9

    ez igen háttér:)

  • @halaszpeter84
    @halaszpeter84 3 роки тому +7

    Szuper a háttér.

  • @szirmaizsolt9790
    @szirmaizsolt9790 3 роки тому +2

    Érdekes áthallás az Anonymus-os kalamáris az asztalon :)

  • @kilincsorr9562
    @kilincsorr9562 3 місяці тому

    Erről a 46-os èhinsègről jó lenne kicsit bővebben beszèlni.

  • @frenksan5834
    @frenksan5834 3 роки тому +3

    A következő előadásban,talán talán érdemes lenne megemlíteni
    az 1948-as Olaszországi választásokat.A CIA első komolyabb
    társadalom-manipulációs játékát.Merthogy,azóta se nagyon bírnak
    magukkal.Ideológiák jönnek-mennek,néha még a saját ellentétükbe
    is átcsapnak,de a cél mindig ugyanaz.Az, ötezer éve semmit sem
    változott.

    • @kunmikloseloadasai3317
      @kunmikloseloadasai3317  3 роки тому +6

      Teljesen igaza van a téma felvetésében. Az én fejemben is megfordult, mint ahogy oly sok mást is érdemes lenne megemlíteni, de pont ez a szerkesztés dilemmája. Végülis azt hiszem, úgy jön létre a kompromisszum, hogy hogyan áll össze az összefüggésekből az előadás. Tehát most még ígérni nem tudom, de valószínűleg előkerül ez a téma. (Az is lehet, hogy később és másképp kontextualizálva.)

    • @lzstep80
      @lzstep80 3 роки тому +2

      Szerintem erdemes lenne Lenin korat(1917-1924, de foleg 1917/18/19)is hasonloan feldolgozni. Ott a fő ellenseg a Szovjetunio szamara az angolok voltak, de pl 1919 ben sok amerikai nagyvarosban is. robbantgattak(kommunisták?, anarchistak?). Meg sok a felremagyarazott vagy fehér folt.

    • @akoshoffmann1161
      @akoshoffmann1161 3 роки тому

      Kitűnő ötlet.Valamint érdekelne a tanár úr elemzése a 45"-után NY-Európában,a NATO "szárnyai" alatt létrejött Gladio hálózatról.

  • @bagoistvan3182
    @bagoistvan3182 Рік тому

    👍🍺🍺🍺🍺🍺😁😁😁

  • @istvanecsek7004
    @istvanecsek7004 3 роки тому

    Ekkora cirkuszt csinálni, csak azert ,hogy pár ember meggazdagodjon. Majd csak egyszer rajövünk, hogy az orrunknál fogva vezetnekminket.